BINNENLAND. Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Telegram van den tsaar aan de Koningin 1 Een telegram van tsaar Nicolaas aan Koningin Wilhelmina, ter gele genheid van de opening van het Vre despaleis, luidde aldus: »Ik verzoek Uwe Majesleit naar aanleiding van de plechtige inwijding van het Vredespaleis mijn hartelijk ste gelukwenschen in ontvangst te nemen. Ik koester de oprechtste wenschen, dat dit gebouw, dat bestemd is de ge dachte van het internationale scheids gerecht te symboliseeren, moge bij dragen tot het werk des vredes, dat mij steeds aan het harte heeft gele gen, en dat het een nieuwen band moge vormen tusschen de volkeren, door hun te dienen als middelpunt, om de meeningsverschillen, die hen verdeelen, tot oplossing te brengen". H. M. de Koningin on Z. K. H. de Prins, hebben Zondagmiddag in open hofrijtuig a la Daumont bespannen, voorafgegaan door een voorrijder en gevolgd door een tweede hofrijiuigmet gevolg, een rijtoer gemaakt door de feestelijk versierde straten van 's Gra ven hage. H. M. was in wit toilet, met een witte hoed met aigrette, de Prins in generaalsuniform. Door de talrijke menschenmenigte werd het Vorstelijk Echtpaar overal levendig toegejuicht. Vooral op de Gedempte Gracht was de geestdrift groot en werd aan de verjarende Vorstin en Haar Geniaal een spontane ovatie gebracht. Verschillende gebouwen ontstaken bij het voorbijrijden van het Vorstelijk rijtuig hun feestverlichting. Bij het Huis ten Bosch stond een dichte menschenmassa, die H. M. en Z K. H bij Hun vertrek en terugkomst hartelijk toejuichte. Honderden bleven nog wachten of de Koningin ten tweede male weder zou uitrijden. Op den rijtoer werden H. M. bloemen aangeboden, in de Schoolstraat door de jongejuffrouw Kouwenhoven, een doch- teitje van den vice-president van het comité voor de versiering van deze straat en in de Valeriusstraat door de jongejuffrouw Evelein, een dochtertje van den penningmeester van hel comité, dat de versiering dezer straat voorbereidde. De Koninklijke Familie bij de parade. De parade, Maandag in de Malie baan te 'sGravenhage ter viering van den verjaardag van H. M. de Koningin gehouden, droeg een buitengewoon karakter door het feit, dat de beide Koninginnen, de Prins en het Prinsesje het militaire schouwspel bijwoonden. De Prins kwam in generaalsuniform, tepaaid, het paradeveld binnenrijden, toegejuicht door de groote menschen massa, die opnieuw luide hoera's aan hief, toen later de andere leden der Koninklijke Familie in een a Ia daumont bespannen galarijtuig in bet Malieveld kwamen, onder de opwekkende tonen van het Wilhelmus, door de militaire muziekkorpsen uitgevoerd. De Koningin inspecteerde in het rijtuig de troepen, begeleid door gene raal De Meester aan de ééne en den Prins aan de andere zijde. Daarna reed het Hofrijtuig met de Leden van bet Koninklijk Huis, dat geëscorteerd werd door de leden van het Militaire Huis, naar de plaats, waar, als gebruikelijk, de Staf was opgesteld. De troepen voerden daarna het ge bruikelijke défilé uit, d&t eindigde met een frontmarsch voor de Koninklijke Familie, uitgevoerd door de cavalerie. Generaal De Meester commandeerde de parade. Hij droeg het breede lint van het Grootkruis der Huisorde van Oranje, hem door de Koningin ver leend. Door de Koningslaan reed de Konink lijke Familie naar het Huis ten Bosch, langs de paradeerende troepen, die zich aan het einde van het veld hadden opgesteld. met luide item door de jeugdige opge wonden makkers werden toegeroepen. Jelui zullen allen 't naadje van de kous hoorenik moet eerst een glas bier hebben, maar Hier werd hij in zijn spreken ge itoord, doordat allen hem kameraad schappelijk gulhartig hunne gevulde glazen aanboden en opdrongen. maar, ging de spreker voort, na met blijkbaar welgevallen een glas in één teug geledigd te hebben, eerst moet ik weten wat de Fransche uit drukking i'gros légumes" beteekent. (Wordt rortolfdj Gisterenavond hield de gemeente raad onder praesidium van den burge meester Graaf Van Randwijk de bij de wet voorgeschreven vergadering op den eersten Dinsdag in September, ter installatie der nieuwbenoemde leden. Afwezig waren de heeren Tromp van Holst, Oosterveen, Eysink, Briët, Rolandus Hagedoorn en Houbaer, waarvan de drie eerstgenoemde met kennisgeving. Nadat de herbenoemden raadsleden de heeren Van Kalken, Gerritsen, Van der Wal, Kroes en Van Achterbergh en het nieuwbenoemde lid de heer Wolterbeek door den waarnemenden secretaris de heer Veenstra waren binnengeleid, legden zij in handen van den Voorzitter de bij de wet voor geschreven eeden of beloften af en namen na een woord van welkom van den burgemeester hunne oude plaat sen in. De heer Wolterbeek nam de zetel in van den heer Ruys, die bij de laatste verkiezingen verzocht had niet meer in aanmerking te komen en aan wien nu door den voorzitter, voor hetgeen bij in het belang der gemeente had verricht een waardee- rend woord werd gewijd. De notulen der vergadering van den 22 Aug. werden, zooals deze voor de raadsleden ter visie hadden gelegen, ongewijzigd vastgesteld. Daarna volgde mededeeling der ingekomen stukken Besluit van Gedeputeerde Staten van den 25 Aug. 1913, 3e afd. No. 371 tot verdaging hunner beslissing op de ter goedkeuring ingezonden verordening op het beheer der Gasfa briek en Waterleiding, vastgesteld bij raadsbesluit van 29 Juli 1913. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van den 25 Aug. 1913 afd. 3 no. 227 lot goedkeuring van het Raads besluit van 30 Juni 1913 no. 297 tot wijziging der gemeente-begrooting dienst 1913. (Voor kennisgeving aan genomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van den 25 Aug. 1913 3e afd. No. 227 tot goedkeuring van bet raads besluit van 29 Juli 1913 no. 346 tot wijziging van de gemeentebegrooting dienst 1913. (Voor kennisgeving aan genomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van den 25 Aug, 1913 3e afd. no. 383 tot goedkeuring van het raads besluit van 29 Juli 1913 no. 350 in zake de overneming van grond van Mr. A. van Traa. (Voor kennisgeving aan genomen.) Adres van bet Amersfoortsch Drank- weercomité houdende verzoek om het subsidie voor het jaar 1914 te ver- hoogen. (In handen van B. en W. om advies.) Bij het trekken voorde afdeelingen werden de heeren Van Kalken, Ger ritsen, Koning, Veis Heyn, Van Ach- teibergh, Rolandus Hagedoorn, Lein- weber, Van der Wal en Briët aan gewezen als te behooren tot de eerste afdeeling met den wethouder Van Esveld als voorzitter, terwijl de heeren Kroes, Jorissen, Wolterbeek, Tromp van Holst, Houbaer, Eysink, Ooster veen en Rijkens de tweede afdeeling vormen onder voorzitterschap van den wethouder Van Duinen. De volgende punten der agenda: Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot overneming van de stoep van een perceel aan het Havik. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van een per ceel aan de Krankeledenstraat. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van ontheffing van inkomstenbelasting, dienst 1913, wegens vertiek of over lijden. 2e en 3e Suppletoir kohier der inkomstenbelasting, dienst 1913. Ie Suppletoir kohier der straat belasting, dienst 1913 Rapport der Commissie voor de reclames inzake de inkomstenbelasting, dienst 1913. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der begroo ting dienst 1913; werden daarop achtereenvolgens alle zonder eenige discussie en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Op dezelfde wijze hechtte de raad zijn sanctie aan een nagekomen voor stel van Burgemeester en Wethouders, naar aanleiding van een schrijven van het curatorium van het Gymnasium om de benoeming van den heer Dr. Weber als tijdelijk leeraar aan het Gymnasium te bestendigen. Bij de gebruikelijke rondvraag ver kreeg het eerst de hoer Van Kalken het woord, die namens de nieuwe leden den voorzitter dankte voor de woorden van welkom tot hen gericht en tevenseen woord van deelneming uit te met het door den voorzitter, door het sterven van zijn vader, geleden zware verlies. Nadat hierna tusschen de heeren Wolterbeek, Achterbergh, Vels-Heyn, Jorissen en den wethouder Rijckens nog een oogenblik was gedebatteerd over het wezen der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, of deze al of niet is een commissie van advies, sloot de voorzitter te 8 50 de vergadering. Een lang niet alledaagsche plechtig heid bad Zaterdagochtend plaats in het gymnastieklokaal van de open bare Lagere school aan de Beekstraat; het onderwijzend personeel der school nam en-corps afscheid van het hoofd, den heer J. van der Horst, die ge durende ruim 38 jaren dat ambt in deze Gemeente en aan deze school bekleedde. Om 11 uur, door een commissie met zijn echtgenoote paar de keurig versierde zaal geleid, zag bij daar om zich verzameld: de beide Wet houders, de heeren Van Esveld en Van Duinen, de heer J. Stamperius, Arrondissements-scboolopziener, den heer Veenstra, waarnemend Gemeente- Secretaris, den Voorzitter en twee leden van de Commissie van toezicht, alle hoofden van openbare scholen uit de Gemeente, het oud-hoofd den N. van Veen, het personeel der school, dat der dames-handwerken en de leerlingen der hoogste drie klassen. Nadat allen gezeten waren, nam de oudste onderwijzer, de heer L. van Dommelen, thans waarnemend hoofd, het woord. Spreker wees op de on geveer 40 jaren, die de heer Van der Horst bier ter stede heeft gearbeid tot heil van de jeugd, op den prettigen toon en den goeden, bijna kameraad- schappelijken geest, die steeds aan de school heerschte, wat het onderwijs ten goede kwam. Op uw ambtenaars loopbaan zei spreker kunt u met trots terugzien. Het feestelijke moet u ons maar vergevenu houdt nu eenmaal niet van dat uiterlijke. Als blijvend aandenken aan de school werd een groep van het personeel aangeboden in lijst en, om wat te wandelen, een slevigen stok met zilveren handvat. Mevronw Van der Horst, in wier gezellige woning het personeel zoo menigmaal prettig is samengeweesi, ontving een bloemenhulde. De heer Van Dommelen zeide ten slotte»veel zou ik nog kunnen zeggen, want onze eerste kennismaking dateert uit de vorige eeuw; doch waartoe zou dit dienen? Wij wenschen u met uwe echtgenoote nog vele gelukkige jaren in gezondheid toe. Met dezen wel- gemeenden wensch wil ik eindigen. Namens het Handwerkpersoneel sprak mejuffrouw Agnes G. M. den Hartog den scheidenden chef toe. Zij drukte er haar leedwezen over uit, dat niet in haar plaats op dat oogenblik stond de oudste onderwijzeres van het Handwerkonderwijs, die zeer zeker beter dan zij de gevoelens der dames zou kunnen vertolken. Zij meende le mogen veronderstellen, dal de afwezige, die door lichamelijk lijden helaas ver hinderd was deze plechtigheid bij te wonen, evenwel in gedachten in deze ure hier tegenwoordig zou zijn. Den heer Van der Horst bracht zij dank, voor de aangename wijze, waarop hij tal van jaren de belangen van het Handwerkonderwijs heeft behartigd waar geschikt en geplooid moest wor den, was hij 't altijd weer, die voor beide partijen een prettige regeling trof. Als berinnering werd hem aan geboden een prachtige gaslamp en met een bloemenhulde aan mevrouw Van der Horst werd de wensch uitgespro ken, dat hij met zijne echtgenoote, in 't bezit van een goede gezondheid, nog gertiimen tijd de zoo welverdiende rust mocht genieten. De kinderen zongen vervolgens, onder leiding van den heer H. C. den Hartog, een driestemmig afscheidslied, dat keurig werd voorgedragen en diepen indruk maakte. De heer Van der Horst, zichtbaar aangedaan, drukte in hartelijke woor den zijn dank uit voor het gesprokene, en toen hij bet dartele volkje dankte voor het-toegezongen lied Vaarwel, vaarwel de tijd vliegt snel! enz.n keurig gecalligrafeerd door den onder wijzer A. B. van der Klein, toen kwam 'teerst duidelijk uil, hoe lief den heer Van der Horst de taak is geweest, waaraan hij 46 jaren lang zich beeft gewijd. De jeugd drukte den scheidenden meestem de hand en ging, wel wat onder den indruk, naar huis. De waarnemende Burgemeester, Wethouder Van Esveld, bracht den heer Van der Horst namens het Ge meentebestuur hulde als plichtgetrouw ambtenaar. De Arrondissements-schoolopziener, de heer Stamperius, zelf eenmaal een scheidend schoolhoofd, in de hoofd stad des lands, schetste de gedachten, die iemand moeten bezielen, als hij een werkkring, die hem lief is, gaat verlaten en sprak woorden vol waar deering ean het adres van den schei dende, die in zulk een goede, vriend schappelijke verhouding stond tot het personeel, hetgeen hem ten duidelijk ste was gebleken uit de eenvoudige hartelijke wijze waarop, eerst door den oudsten onderwijzer der school en daarna door dat jonge ding, het woord gevoerd werd namens allen. En dat in deze dagen, nu men vaak door tegenstrijdige belangen geheel anders tegenover elkaar komt te staan. Dit in 't bijzonder trof den schoolop ziener. De heer Wolterbeek, Voorzitter der Commissie van toezicht op het Lager onderwijs, die dit officieel lichaam voorstelde als gekozen te zijn door de burgerij, sprak woorden van dank namens de burgerij. De heer N. van Veen, vroeger hoofd der school aan de Koningstraat, die den heer Van der Horst al die lange 38 jaren heeft gekend, sprak woorden van vriendschap en waardeering De heer P. van den Hoofl, hoofd der school aan de Hellingstiaat, sprak namens de collega's tot den opvoeder van twee geslachten en oordeelde, dat de heer Van der Horst op de afgelegde levensbaan met voldoening kan terug zien. De toegesprokene dankte de ver schillende sprekers voor de vele be tuigingen van sympathie en erkenning. Ook wij zijn van oordeel, dat de heer Van der Horst, na de vele ge sproken woorden,getuigende van waar deering, vriendschap en achting, te vreden kan zijn. Een welverdiende rust om de woorden van een der sprekers te gebruiken in zijn vriendelijke woning aan de Beeken- steinschelaan zij hem van harte gegund. De stad was j.l. Maandag ter eere van de Koninginneverjaardag in vlaggentooi. Door het regenachtige weder moest de parade worden afgelast. Ter gelegenheid van den verjaar dag van H. M. de Koningin werden aan de navolgende stadgenooten onder scheidingen uitgereikt: Ds. J. J. de Visser, directeur van het Rijksopvoedingsgesticht voor jongens alhier, Kapitein C. C- de tielder van het 5e Regiment Infanterie, directeur van de le School voor Verlofsofficieren en Ritmeester J. A. van Gellicum, instructeur bij de Rij- en Hoefsmid- school, Ridder in de Orde van Oranje Nassau. J. E. van Ingen, apothekersbediende aan het Militair Hospitaal de Eere medaille der Oranje Nassauorde in Zilver. Luitenant-generaal De Meester commandant van het veldleger en gouverneur der residentie is door H. M. de Koningin benoemd tot rid der Grootkruis in de Huisorde van Oranje. De heer A. M. Tromp van Holst is met algemeene stemmen herkozen als lid van het hoofdbestuur der Kon. Ned. Landbouwvereeniging. De Majoor A. Hogevorst van de 3e brigade te Bergen op Zoom is weder overgeplaatst naar de 5e brigade alhier. De Kapitein C. de Veer van het 16e Regiment Infanterie alhier is over geplaatst naar bet 7e Regiment te Amsterdam. De Kapitein J. Dijk van het le Regiment Infanterie is overgeplaatst naar bet 16e Regiment alhier. De le Luitenant H. J. van Rijsen van de Rijschool had j.l. Zaterdag middag het ongeluk in de St. Andries- straat van het paard te storten, waarbij hij met het hoofd tegen den hard- sleenen trottoirband sloeg. In het St. Elisabethsgasthuis binnengedragen bleef hij tot Zondagochtend buiten kennis. Naar wij vernemen is zijn toe stand uu bevredigend. Het paard sloeg op hol, kwam te vallen en brak daarbij een been, waarom het denzelfden dag nog werd afgemaakt. De loting der voor de lichting der Militie van het volgend jaar aangeweze nen zal voor de Gemeente Amersfoort plaats hebben op 23 en 24 September a.s. in het Gymnastieklokaal aan de Openbare School aan de Hellestraat. Op het Concours Hippique te Utrecht verwierf Luitenant Van Tien hoven met sSultancc een eervolle ver melding in het concours: best gaande rijpaarden. In het Springconcours behaalde luitenant Colenbrander met iSpes« den 3en en luitenant Camerling Hei- mondt den 6en prijs. Zondagochtend werden op het Lieve Vrouwekerkhof niet minder dan een vijftal honden dood gevonden. Vermoedelijk is daar door den een of ander vergiftigd voedsel neergelegd. Naar den dader dezer laaghartige streek wordt door de politie gezocht. Een binnenbrandje in de boven woning van perceel 34 Krommestraat werd j.l. Zondagochtend door den heer Prins, waarnemend commandant van de brandweer, de brandmeester Rein- boud en de opzichter van bet materieel Blok met eenige emmers water ge- bluscht. Op de kaasmarkt van j 1. Maandag zijn aangevoerd 21 wagens, bevattende 5200 K.G. kaas. Zij werd verhandeld tegen f27.50 a f30.per 50 K.G. Geolin het beste vloeibare Me- taalpolitoer voor al Uwe Nikkelwaren en Koperwerk, bet koper aan Auto's voor het nikkel Uwer Kachels en Fietsen. Geolin poets zeer snel, tast de metalen niet aan en geeft geen ruile vettige handen zooals poetspo- made. Geolin is in iedere huishouding onontbeerlijk. Geolin is ook aan te bevelen voor groote inrichtingen als hótels, stalhouderijen, melkinrichtin gen, rijwielhandelaren enz. enz. Neemt eens een proef, U zult het met genoe gen gebruiken en aanbevelen aan uwe kennissen. Geolin is overal ver krijgbaar. De laatste trein uit Nijmegen is Maandagnacht te Eist ontspoord. De machine een bagage- en een personen wagen liepen uit de rails en zijn onge veer 150 meters doorgeloopen daar naast. De oorzaak wordt toegeschreven aan een buffer van een voorgaanden trein, die tusschen de rails lag Geen persoonlijke ongelukken had den plaats. Den ganscben nacht werd gewerkt om het verkeer te herstellen, dat nu weer geregeld is. De reizigers gingen met den laatsten Hollandschen tfein verder. Zijn exellentie op een vleeschwagen Onder de genoogdigden op den raout ten paleize te 's Gravenbage, behoorde de heer Linthorst Homan, commissaris der Koningin in Drente ook. Hij komt in Den Haag tegen den tijd dat de receptie zal beginnen, met mevrouw Linthorst aan het station aan. Zijn Exellentie, die blijkbaar ver zuimd had zich vooraf van een rijtuig te verzekeren, ziet hier geen huur rijtuig en geen taxi aan het station. Hij laat naar stalhouders telefoneereo. Er blijkt echter nergens een rijtuig voorhanden. Ook geen auto. Alles is weg. Iutusscben nadert bet uur, dat de raout zal aanvangen. Wat zullen de heer en mevrouw Linthorsl beginnen? Daar bemerkt Zijn Exellentie op eenigen afstand een dog-cartl De koetsier draagt een pet, en 't wagen tje is meer op vleeschvervoer dan op 't transport van commissarissen der Koningin berekend. Maar wat doet een commissaris al niet als bij op tijd moet aanwezig zijn, en zijn voeten er hem onmoge lijk meer brengen kunnen. Dan huurt hij bij gebrek aan beter, een vleeschwagen, met een koetsier met een pet. Dan rijdt hij zoo, met zijn echtgenoot naar het paleis. Dan wordt hij daar eerst niet in de file toegelaten, omdat men geen gasten in een vleeschkarretje verwacht; en dan kijken de lakeien die verwend zijn op het punt van glanzende auto's en equipages; de gelukkigen!; wel een beetje gek. Maar dan haalt een commissaris, te zijner identiteit zijn uitnoodigingskaart voor den dag; en dan komt bij zoo toch nog op tijd ten hove. Haagsche Ct.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2