W. Wirtjes 1813-1913. Lampion kaarsen, nu 4 cent. LAMPIONS VLAGIES enz. Feesl Tan kleur en klank Reisbrieven en Afrika en Azië Advertehtiën. OnafhankelijklieidsfeBstGn Amersfoort. Lama/son Bouwer Co. kort met punt in de POPPENKLÏNIEK lijj de Mni UTRECHT. 4 SEPT. 1913. Mej. C. v. Wapniip Br. Aletta H. Jacobs De bioscooprijkdoni van verschillende steden. De filmkoorts, die in de laatste jaren de geheele beschaafde wereld beeft aangetast, schijnt vooral in België van bijzondere kracht te zijn België kan er zich n.l. op beroemen, gelet op zijn bevolkingscijfer, het grootst aantal bioscooptheaters te bezitten. Op een bevolking van 8 millioen zielen heeft het 635 bios cooptheaters, waarvan de hoofdstad met 718.000 inwoners er alleen 115 bezit. Londen met 7 millioen inwoners telt »slechts« 400 dergelijke inrich tingen, terwijl men in geheel Enge land met 46 millioen inwoners 2000 bioscopen vindt. Een gelijk getal «Kientüppe» bezit Duitscbland, dat een bevolking van 65 millioen heeft. Berlijn met een bevolking van bijna vier millioen inwoners heeft 200 bioscopen. Parijs met drie millioen iriwoners heeft er 200, terwijl New- York met ongeveer vijf millioen in woners 470 bioscooptheaters bezit. Gouden regent Voor wie vau cijfers houdt worde medegedeeld, dat, ter gelegenheid van Koninginnedag, het corps geridderden is verrijkt met1 commandeur Neder- landscheLeeuw,2commandeursOranje- Nassau, 6 broeders Nederlandscbe Leeuw, 61 ridders Nederlandscbe Leeuw, 81 officieren Oranje-Nassau en 142 ridders Oranje-Nassau. Verder zijn uitgedeeld aan eere medailles Oranje-Nassau: 14 in goud, 102 in zilver en 150 in brons. Totaal 293 lintjes en 266 medailles. Tel. Cholera? Er heeft zich te Deventer een ver dacht ziektegeval, mogelijk cholera, voorgedaan bij den pakhuisknecht S wonende aan den Molenbelt. De faecahën van den lijder zijn ter- onderzoek naar Utrecht opgezonden. De politie houdt toezicht bij de woniDg. Iemand uit Groningen moest voor 10 dagen opkomen onder de wapenen en begaf zich daarom naar zijn garnizoensplaats 's Avonds tevo ren was hem reeds gebleken, dat zijn tunique te nauw was geworden sinds het vorig jaar; bij kon er niet in. 's Morgens inspectie. Alles present, majoor'? vraagt de kapitein. Op één na, kap'tein, luidde 't antwoord van den sergeant-majoor. Wie is die vent? (Serg.-majoor noemt den naam) En waarom is die kerel niet present? Hij kan niet in de kleeren, kap'tein. Laat 'm hier komen. De in burgerkleeding gestoken militair gaat in de houding voor z'n kapitein staan. Waarom was jij niet present, kerel? 'k Kon niet in de kleeren, kap'tein. Zoo, kon jij niet in de kleeren I Wat doe je als buiger? Onderwijzer, kap'tein. Wel, bij vier en vijf en dan klagen die onderwijzers nog! barstte de kapitein los. Ingerukt marscb 1 De tunique moest 10 cM. worden uitgelegd. Uit Amerika. De bekende Esperantist Edmond Privat, privaat-docent in de letteren aan de Universiteit te Genéve, ver toefde dit voorjaar in Amerika en hield in verschillende voorname plaat sen lezingen over Esperanto, die veel succes hadden. In Washington werd hy vriendelijk ontvangen door den president Woodrow Wilson en den minister- van buitenlandsche zaken Bryan, welke beide hunne sympathie met de Esperanto-beweging te kennen gaven. Aan de «Academie voor Wetenschap en Kunst» te Pilsburg, een filiaal van het Carnegie-Instituut, is ook eene afdeeling voor Esperanto opgericht. Voor bewegingen, waarvan bet ar beidsveld zich over de geheele wereld uitstrekt is eene internationale taal, die overal verstaanbaar is, hoog noo- dig. Dit heeft ook begrepen grof. E. S. Rogers, stichter en directeur van de «Mountain Rach School» te Los Gatos in Californië. Deze beeft een beweging in 't leven geroepen voor eene betere phy- sieke en intellectueele ontwikkeling der jongens, bekend onder den naam «Wereldfederatie van jongens» om nu des te beter het doei te bereiken. Om de jongens over de geheele wereld te bereiken heeft de stichter noodig geoordeeld als officieele taal der federatie eene neutrale hulplaal te gebruiken en heeft daartoe Espe ranto aangenomen. Onder de voor naamste bemoeienissen van de fede ratie behuort dan ook de propaganda voor Esperanto. Opgave van de Vereeuiging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten met vermelding van woonplaats, van den 25 Augustus tot en met den 30 Augus- lus 1913. GEVESTIGD. Willem van Hemert, v. Mulheim n. Kruiskamp 251. P. T. Beyer, van Utrecht n. 't Zand. Demage. Wed. M. W. P. Oremus, van Utrecht n. Zand. M. H. Doodkorte, van Leeuwarden, naar Krommestraat 12. C. F. A. Fiekert, van Utrecht naar Westsingel 118. P. G. Oosterberg, van Amsterdam naar Pieterp.str. 5. G. J. Z. de Haan, van Kampen naar Langestraat 30. W. F. Velthuizen, van Krommenie n. Soesterweg 186. P. de Leth, v. Amsterdam n. Arnb. straat 11a. J. R. Dwarshuis, van Zeist naar Heiligenb.weg 23. J. C. Seller, v. 's Bosch, n. Tolstr. 14. Elsje Leyenhorst. van Valburg naar Dorrest steeg 2. H. Heyn, van Zaandijk naar Eem- straat 52. A. M. ten Brink, van Enschede naar Zuidsingel 44. A. M. R. Rousseau, van Amsterdam naar Utr.weg 24. E. A. W. Brunings, van Paramaribo naar Puntenb.laan 3. A. C. Broiens, van 's Hage naar Arnh. weg 55. M. W. Mijnsbergen, van Bergen op Zoom naar Beekenst.l. 24. H. Schuuring, van Rotterdam naar Achter 't Oude Weeshuis 14. I. J. Kuyt, v. Barneveld, n. Hoogew. 9c. J. M Mertens van Heiligenbergw. 35. n. Amsterdam. J. F. de Hoop van Havik 3. naar Stad Delden. M. F. Willigenburg van Kleine Koppel 23 naar Zwolle. A. W. de Tourton Bruyns Bergstr. 27 naar Amsterdam. H. L. de Jong van Wilhelm.str. 15 naar Tiel. N. J. van Velsen van Hoogeweg 45 naar Schalkwijk. E. Enterman van Soesterweg 110 n. Diepenveen. Cornelia Donselaar wed. Mastenbroek van Hoogeweg 90 Barneveld. Helens Grin van Wyerstraat 2 naar Zwitserland. I. Werkendam van Pepersteeg 2 n. Amsterdam. P. Bos, v. Appelweg 17 n. Weesp. S. de Jonge Nlulock Houwer van Lan gestraat 35 naar Java. F. J. Heiligers, van Muurhuizen 23 naar Zwolle. Tb. Kroes van Parallelweg 26 naar Baarn. J. de Vrij van Kortegracht 2 naar Woudenberg. A. L. Lablans van Weistraat 7 naar Rotterdam. VERTROKKEN. Johs. Kerkhof van Woeslijgerw. 67 naar Tilburg. H. Kerkhof van Woestijgerweg 67 naar Tilburg. Th. S. van Lingen van Hendrik van Viandenstraat 3 naar Maarsen. P. Onwezen echtgenoote van B. Arken bout van Muurhuizen 141 n. 's Hage. Dirkje Salomons van Arnb.straat 7. Arnhem. E. A. Coster van Lieve Vrouwenkerkh. 37 naar 's Hage. G. van den Berg van Arnh weg 164 naar Kampen. H. J. Hendriks van Koningstraat 119 naar Amsterdam. J. A. Zegelink van Appelweg 9 naar Ned. Indië. G. J. van Hoik van Blankenheimstr. 4. tiaar New. York (Amerika). J. M. Wouters van Lieve Vrouwe straat 41 naar Watergraafsmeer. Aatje Koolhaas vrouw van J. M. J. Lips van Withoosstraat 4. n. Andijk. Maria Konst van Withoosstraat 16. n. Barneveld. Frouwina Hendr. Pilon Langestr. 126. naar Hilversum. J. A. Pollen van Westsingel 39a n. Utrecht. M. Vink van Langestraat 7 naar Amsterdam. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 21 tot 28 Augustus 1913. Geboren Wilhelmina Frederika d. van Gerrit van Duinen en Judina Jo hanna van der Pol. Alijda Geer- truida, d. van Frederik van Slooten en Embertha Albertina ten Hoove Dirk, z. van Jan Hartogsveld en Jan netje van den Hoek. Christina Hen drika Elisabeth Josina, d. van Simon Martinus Blank en Josina Elisabeth Beek. Wilhelmina, d. van Marinus Cornelis van Wilpen en Jansje Hen driks van Rennes. Hendrikus Adrianus, z. van Arie Deijs en Wil- lemijntje van der Veer. Jan, z. van Frederik Stoffers en Hendrika Stephan. Reinierus Jacob z. van Jacob de Bruin en Wilsje Koller. Jacoba, d. van Klaas Masson en Hen- derina Evers. Johannes Franciscus, z. van Franciscus Bernardus van Goor en Catbarina Kraanen. Albertus Bernardus Jozef, z. van Martinus de Wilde en Anthonia Geertruida van der Heiden. Dina Juriënna Hen drika, d. van Hendrikus Johannes Deijs en Cornelia Sophia Dina Vasten- burg. Getrouwd: Willem Gerrit Jan Scho lerman en Wilhelmina Elisabeth Schwemmer. Willem Ruitenberg en Janna Charlotta WilhelminaPetrick. Evert Jan Rothuizen en Dirkje Salomons. Willem Ouwerkerk en Hendrika Dwars. Frederik Willem van Buuren en Wilhelmina Arnoldina de Tourton Bruijns Overleden: Hendrika Maria van Hamersveld, 49 jr., ongeh. Catrina van Eldert, 7 mnd. Bart Zwart, 85 jr., wed. van Elisabeth Kok. Gezina Reinders, 29 jr., ongeh. Woudenberg. Geboren 2S Aug. Johanna Philip pine, d. van Jacobus Valkenburg en Gerritje Sophie van Doom. Ondertrouwd: 28 Aug. Korstiaan van de Wetering, 31 jr. en Celia Wolfswinkel, 27 jr. Gehuwd.: 29 Aug. Aart Kuiter, 32 jr., en Willempje van de Vis, 29 jr. Leusden. Geboren: Wijntje, dochter van Renger van Buren en van Stijntje van de Craats. Hendrik Bernardus,zoon van Aalbeit Jan Gerritsen en van Peteronella de Weerd. Maria Aal- berta, dochter van Cornelis van Daat- selaar en van Johanna Horst. Stoutenburg. Overleden: Arnoldus Tijmensse oud 76 jaren. RECLAME. Burgemeester en Wet- houders van Amers foort, zullen op Vrijdag den 19 September 1913, des voormid dags 11 uur AANBESTEDEN de levering van 8760 K. G. haver vooiy de paarden der gemeente-reiniging, te leveren 4380 K. G. vóór 10 October 1913 en de andere helft vóór of op den I Maart 1914. De voorwaarden van aanbeste ding zijn ter secretarie, kamer no. 8, verkrijgbaar. De op zegel geschreven in- schrijvingsbiljetten moeten met monster van de te leveren haver vóór of op den 18 September e.k. aan den Burgemeester worden ingezonden. Tandarts, Johan van Oldenbarneveldlaan 42, Amersfoort. SPREEKUREN voorloopig alle werkdagen van 10 tot 1 en van 1 tet 2 en vol gens afspraak Maandags van 4 tot 5. Dinsdag 9 September. 7 uur, militaire reveille8 uur, koraalmuziek van den torentrans, carillon, klokluiden 9 uur, zang van volwassenen; 9'/, uur, kin derzang, schoolfeesten; 10 uur, concerten2 uur, schitterende Historische optocht, 150 per sonen, 75 paarden, 3 muziekkorp sen '8 avonds 8 uur, concerten en zanguitvoeringen in verschil lende deelen der stad. Woensdag 10 September. 9 uur, kinderzang. Verder, op het feestterrein; 10 uur, gym nastiek- en schermuitvoeringen 2 uur, volksspelen; 7% uur, concert en zanguitvoeringen, groote militaire taptoe; 10 uur, buitengewoon groot vuurwerk. Na afloop extra-treinen in alle richtingen. Bijzonderheden in den offici- eelen Feestgids, die Vrijdag zal verschijnen ad 10 cent per exem plaar. Kortegraelit 22 belasten zich met an ii- en verkoop vnn Effecten, Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. GOEDKOOP ADRES voor Extra prijzen bij partij. R EISBELASTING. De ondergeteekenden, vor mende het Sub-comité voor Amersfoort der Vereeniging „Reisbelasting", veroorloven zich de vrijheid, allen die op reis gaan, hierbij dringend te ver zoeken eene kleine, gift af te zonderen voor hen, die om ge zondheidsredenen- naar buiten moeten en niqt kunnen gaan door gebrek aan de noodige middelen. Vragen wjfj allereerst steun aan hen die reisplannen hebben, ook van de jïief-reizenden zal elke gift dankbaar aanvaard worden door: Mej. D. A. SIDDRÉ, Muurhuizen 99. Mevb. GRONEMANDoornbos, Utrechtscheweg 10. Mevr. KNOPPERS—VanEijber- gen. Weversingel 7. UTRECHT. KLEURENST0ET in 5 groepen met 5 symbolische praalwagens, 500 deelnemers waaronder 200 ruiters. ZANGER- en RUITERFEEST in de Maliebaan, solist de Heer JAC. Ph. CARO. Toegangsprijs fl.— f0.50 f0.25 fO.10. Middagcaroussel en Zanger- Apotheose (bp het Vreeburg) le rang (tribnno met bespr. plaats) f'2 2e (wandelpad) 0.75 Avondearoussel, uitvoering van „Leonidas" en Toortsenca- roussel. Ie rang (tribune met bespr. plaats) f2 50 2e (wandelpad)-1. Commandant van den Stoet en van de evoluties in de Maliebaan, le luit. der Art. A. E. W. DE JONG. Commandant van de Carousseis, leluit.der Art. Jhr. D. R. GEV ERS DEYNOOT. Commandant van het Kampe ment le luit der Genie C. THOMÉSE. Scholl Engberts Schollen ALMELO» Y^-* pl 2U1VER WOLLË M QNDEJRKLEED ING» (fAMlNWTWJAtiilx} 9 V erkrijgbaar bij DE WITTE WINKEL AMERSFOORT. WEBERYERKOOPEï?» kunnen in alle plaatsen NEDER LAND en BELGIE geplaatst worden voor onze bekende Ochtendvoedcrs voor Hoenders, kuikenzaden, en Gekleurde Spiraal Voet ringen voor Pluimvee. Vraagt conditiën bij het American luiporting-Housc te MAASTRICHT. v Bij W. HILARIUS Wi. te Almelo verscheen: uit door 2 dia. Prijs f 5.gebonden f 6.50.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 3