yy- it* BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. dadelijk doen onderkennen, zonder hem belachelijk te maken, en zouden wel willende menschen hem in geval van nood dadelijk bijspringen. Hoofdzaak is echter dat reeds op de scholen den kinderen een beter inzicht omtrent den slechthoorende wordt ingeprent, dat hun wordt geleerd hem als hun gelijke te behandelen en te beschouwen, en hem zoo noodig bij te staan, in plaats van hem te plagen en hem het leven ondragelijk te maken gelijk nog maar al te vaak geschiedt 1 Dan zal niet alleen de mensch zelf beter worden, meer ménscb, doch ook den slechthoorende zal daarmede worden gebaat, en bet inzicht, dat meer voor hem kan 011 móet worden gedaan, meer en meer veld winnen! Dordrecht. J. W. VETH. RECLAME. H. M. de Koningin-Moeder is voornemens in den ochtend van 11 Sept. uit Soestdijk naar Den Haag te komen tot het brengen van een kort bezoek aan de Landbouwten toonstelling bij Scheveningen. Dienzelfden dag omstreeks 2 uur 's nam. vertrekt H. M. naar Amster dam, alwaar H. M. tot Zaterdagna middag verblijft, om dan vóór het middagmaal op Soestdijk terug te zijn. Wie moet Schiedam sluiten? Door een commissie, ingesteld door den Volksbond tegen Drankmisbruik, is de vraag overwogen, of het stelsel van local option ook in onze wetge ving moet worden opgenomen. Onze Grondwet en Gemeentewet kennen het referendum, de volksstemming niet. De commissie wil dit bezwaar op deze wijze wegnemen. In de Drank wet werden bepalingen opgenomen, dat in een gemeente of deel eener gemeente volksstemmingen gehouden kunnen worden, met het doel tot vermindering of geheele opheffing van de verkoopplaatsen van bedwelmende dranken te geraken. Aan den uits'ag van de stemming wordt het karak ter gegeven van een beslissing aan de Kroon, die dan te beslissen heeft. Beter lijkt het der Perscommissie voor Drankbestrijding, dat bij de komende Grondwetsherziening een be paling wordt opgenomen, die het refe rendum voor deze aangelegenheid mogelijk maakt, opdat het volk niet adviseeren, maar beslissen kan. Immers door de beslissing aan de Kroon, dat is aan den Minister over te laten, zullen deze stemmingen licht een publiek karakter krijgen, eti de strijd tegen den alcohol door allerlei poli tieke overwegingen vertroebeld wor den, of omgekeerd de politieke strijd beheerscbt worden door de leuze nVoor of tegen den borrel!" De Tijdspiegel. In de September-aflevering van den Tijdspiegel bepleit Professor De Louter in sluitend betoog het ideaal van Vrede door Recht. Een achttal zangerige gedichten van Johannes Reddingius scheiden dit gedocumen teerd artikel van het vervolg van Stijn Streuvels' roman. In dit laatste siuk van bet eerste deel toont de begaafde Vlaamsche romancier weder zijn psychologische gave door de forsche schildering van het leven der halve wilden in de achterbuurt met de natuur lijkbeid en onmiddel- baarbeid van hun onverfijnd gemoeds leven. De fijngevoelige dichter Herman Middendorp doet dan een zevental zijner jongste en beste verzen volgen. Onder den titel oModerne Romantiek* wijdt Herman Middendorp een door werkt literair essay aan Ari Prins' Heiligen Tocht. Puntige aphorismen formuleerde J. Petri, terwijl M. P. C. Valter de Buitenlandsche Zaken be handelt. Elise Soer beoordeelt de jongste verschijningen op bet gebied der Nederlandscbe romanliteratuur. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie waarhij een groote wijziging in den loop der feesten wordt aangekondigd. De feestcommissie werd daartoe ge noodzaakt doordien de firma aan wie de levering der costumes voor den historischen optocht was opgedragen, ter elfder ure berichtte zijne verplich tingen niet te kunnen nakomen. Allerwege is men bezig onze goede oude stad voor de komende feesten op te sieren. Voor zoover nu reeds valt to zien zullen Arnhemsche- straat, die in een Engelsche tuin wordt harschapen, de Utrechtsche-en Kampstraat een goed figuur maken. De versiering der Langostraat lijkt ons wat mager, maar misschien valt ze des avonds wanneer de lichtjes ontstoken zijn, nog mee. Op den Hof verrijst oen imitatie van de gedenk naald te Soestdijk. Aan de Hendrik van Viandenstraat is een eerepoort opgericht die gezien mag worden, kortom overal, behalve in bet zoo genaamde bergkwartier, is men druk in de weer. Naar verluid zal de Kop pelpoort aan de buiten- en binnen zijde worden geillumineerd. Dit zal zeker een der mooiste punten der illuminatie worden. In de Luthersche kerk zal Zon dagochtend onder voorgaan van Dr. H. J. Toxopeus eene wijdipgsdienst gehouden worden ter herinnering aan ons 100 jarig onafhankelijk volksbe staan. Gedurende den dienst zullen eenige toepasselijke solo's gezongen worden. In de officieele feestgids komt onder de buurtcomités ook dat voor van bet Bloemendal. Men vestigt er onze aandacht op, dat bedoeld comité reeds eenige weken geleden werd ont bonden. Toch wordt het Bloemendal versierd, en wat mooi ook, tbans door de bewoners onderling. De directeur van het Post- en Telegraafkantoor alhier vestigt er de aandacht op dat gedurende de onaf- bankelijkheidsfeesten op 9 en 10 dezer de derde en vijfde bestelling der brievenpost en de tweede bestelling van de pakketpost, alsmede de vierde lichting der bijbussen, niet zullen plaats vinden. Aan de caféhouders is vergun ning verleend gedurende de feestdagen bun cafés tot één uur 's nachts ge opend te houden. Tevens heeft de burgemeester toe stemming verleend dat er die avonden in de café's muziek gemaakt zal mogen worden. Door de A. Z. P. C. wordt op a.s. Dinsdagochtend een zwemwed- stiijd gehouden van de Grooten Kop pel naar de Zwemschool een afstand van ongeveer 2 kilometer. Ieder zwem mer kan er aan deelnemen na vooraf ten overstaan van deskundigen eene proeve van bekwaamheid te hebben afgelegd. Zondag 14 September a.s. zal bet nieuwe kerkgebouw der Doops gezinde gemeente, in de Blankenbeim- stiaat, worden ingewijd. Daar het gebouw niet zeer groot is, zullen alleen leden, catechisanten en genoodigden kunnen worden toege laten. Mej. M. Spellen is benoemd tot onderwijzeres aan de R. K. Meisjes school in de Muurhuizen alhier. De bij het 12e Reg. Inf. be noemde kapitein J. W. K. de Bas komt te Groningen in garnizoen. In eene jl. Woensdagavond in het café »De Arend* gehouden bijeen komst werd besloten tot oprichting eener vereeniging van buiseigenaren. Doel der vereeniging is om door samenwerking sterker te staan tegen over de eiscben der huurders en door de oprichting van een fonds slechte betalers langs gerechtelijke weg tot hun plicht te brengen. Op het concours-hippique te Assen behaalde luit. Labouchère in het concours voor het bestgaande rijpaard met Zulu den len prijs. Io het springconcours verkregen luit. Colenbrander met Spes den 2en, luit. Camerling Ilelmolt met Couns den 4en en luit. II. H. C. E. Matbon met Zulu den 5en prijs. Bij Kon. Besl. is Mr. J. K. H. de Beaufort benoemd tot burgemeester der gemeenten Leusden en Stoutenburg. Zijne Excellentie generaal J. E. N. baron Scbimmelpenninck vanderOye van Hoevelaken is andermaal door H. M. de Koningin benoemd tot voor zitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. Bij bet 2e toelatings-examen voor het Gymnasium is geslaagd voor kl. III: F. Hage te Hilversumafgewezen werden 2 candidaten. De directeur van bet post- en telegraafkantoor albier, vestigt er de aandacht op dat gedurende da onaf- bankelijkheidsfeesten op 9 en 10 dezer, de derde en vijfde bestelling der brievenpost on de tweede bestel- van de pakketpost, alsmede de vierde lichting der bij-bussen, niet zullen plaats vinden. Burgemeester en Wethouders bobben Vrijdagochtend in 't openbaar aanbesteed: de rioleering van de Lan- gestraat, Koningstraat, en Hoogland- scheweg. Inschrijvers waren Ph. Putman f2596; E. de Bruijn (Hoogland) f2586; W. Bonte f2210; Wildeman f2150; J. v. Harpen f2133; firma A Rennes en B. J. H. van Bergen f2120; Cor. Ruitenberg f2087; Wassink f1880; J. v. d. Biink f 1768. De gunning is aangehouden. Lijst van brieven en briefkaar ten, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het Postkantoor Amers foort gedurende de 2e belft der maand Augustus 1913. Blieven (Binnenland.) C. Veringa Hoorn. Edesche Wektglasbande! Amerefoort. Brieven (Buitenland.) Mis Jach Stuart Aberdeen, Briefkaarten (Binnenland.) M. Bauwmeester 1 Jacob Wyll G. G. v. Riel Amersfoort. J. de Vries Amsterdam. D. Dammerman Haag. R. Veen H. J. Kerpestein Valkenburg. Briefkaarten (Buitenland.) Christel Puts Kr. Hepter a d. Weser. Otto Bruteveld Farmer zu Hbren Na. J. L. v. d. Stoop Havie. Borth Eilendorf b. Aacben. H. Fhemb p. a. B. v. d. Ment Duitschland. Nic Jaument de Ridder München. A. L. v. Hoorn Brussel. B. Voskuil Arnsberg. Jacob Luchettie Frankfort. 2 Briefkaarten zonder adres. O verricht omtrent het vervoer en de opbrengst der Amersfoortsche Tramwee-Maat schappij gedurende de maand Aug. 1912/1913. 1912 1913 Minder. Aantal passagiers 13151 13262 692 Opbr. vervoer f 694.40 f 662.60 f 31.80 p Dagkilom. - 12.44 - 11.87 - 0.75 p Totaal - 712.80 - 662 60 - 50.20 p Dagkilom. - 12.75 - 11.87 - 0.88 Geolin het beste vloeibare Me- taalpolitoer voor al Uwe Nikkelwaren en Koperwerk, het koper aan Auto's voor het nikkel Uwer Kachels en Fietsen. Geolin poets zeer snel, tast de metalen niet aan en geeft geen mile vettige handen zooals poetspo- made. Geolin is in iedere huishouding onontbeerlijk. Geolin is ook aan te hevelen voor groote inrichtingen als hótels, stalhouderijen, melkinrichtin gen, rijwielhandelaren enz. enz. Neemt eens een proef, U zult het met genoe gen gebruiken en aanbevelen aan uwe kennissen. Geolin is overal ver krijgbaar. Verduistering van 60 naaimachines! Bij een naaimachine-firma te Am sterdam zijn in een maand tijds niet minder dan 60 naaimachines verduis terd 1 Een 3-tal pakhuisknechts maakten zich vari deze verduisteringen schul dig. Zij deden telkens een naaimachine in een zak en begaven zich daarmee naar een lombard, waar zij de machi ne verpandden. Aldus werd verschei dene malen en bij verschillende lom- bards-geopereerd. Daar de voorraad machines der firma enorm groot is, kon vóór het opmaken der balans de verduistering niet ontdekt worden. Door een toeval kwam men het misdrijf op bet spoor. Een vriend van den directeur zag één der knechts een lombard binnen gaan met e6D naaimachine in een zak onder den arm. Hjj onderzocht de zaak en waar schuwde de directie. Men constateerde toen, dat reeds verscheidene machines verpand waren bij verschillende Iombards. De politie werd gewaarschuwd en deze stelde drie knechts, die van de verduisteringen worden verdacht, in arrest. De verduisterde machines worden thans opgespoord, en in beslag ge nomen, om als stukken van overtui ging dienst te doen. Tel. Duur Holland of zoo jaagt men de vreemdelingen weg! Een lezer van »De Tijd* schrijft: Ik heb in mijn bezit gehad een rekeningetje uit een bekend Scheve- ningsch hotel, dato 9 Aug. 1.1. DrieEiigelsclien, burgerluidjes, heb ben a la carte gegeten, zoo, zoo, en krijgen te zien: Service f 0 75 Soep 2.25 Steack (no bigger than my puise, zei het vrouwtje) 6 75 Aardappelen I 50 Onleesbaar 1.50 Doperwtjes (6 lepels voor 3 per sonen.) 3. Omeletje 4.50 f 20.25 Hieronder stond: Excuus voor gebruik van potlood. Hun vacanlie was wel wat bedor ven en ze spraken mij op het Rokin in Amsterdam aan en vroegen inlich tingen, bevreesd als ze waren, ergens binnen te gaan. Het rekeningetje is in een lijstje gezet, om in Engelsch tehuis als af schrikwekkend voorbeeld te gelden voor 't dure Holland In het Westland zijn in de laatste dagen onder den invloed der warmte zeer veel tomaten geoogst. In de afgeloopen week werden alleen op de veilingen meer dan 600 000 pond verhandeld, zoodat met hetgeen ver zonden is naar buiten- en binnenland ongeveer een millioen ponden in een week geplukt zijn. De eerste natuur- tomaten zijn aan de markt gebracht Deze teelt staat wel niet mooi. maar het zonnige weer heelt de planten veel goed gedaan. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 28 Aug. tot 4 Sept. 1913. Geboren Berendina Johanna Adri ans, d. van Willem van Es en Jo hanna Maria de Winter, Geerlruida Rebecca, d. van Willem de Voogd en Catharina Maria Kamp. Jakob, z. van Jacob van de Ridder en Jan- nigje Verschuur. Petrus Anlonius, z. van Hendrtkus Gerardus van Kalle veen en Petronella van Ruitenbeek. Gijsje, d. van Willem van de Biesebos en Willempje Berendse. Berendina, d. van Petrus Johannes Jaquet en Geertruida Theodora Rosier. Alijda Petronella Maria, d. van Joannes Theodoras van Nes en Baudina Theo dora Bruineman. Hendrikus, z. van Lambertus Willebrordus van der Mast en Hendrika Wilhelmina Pot. Catharina Hendrika Maria Gerar- da, d. van Wilhelmus Beijer en Theo dora Vonk. Wolmet Susanna, d. van Dirk Mus en Susanna Maria Christina Meijrnann. Antonia, d. van Christiaan Fontijn en Adiiana Gerth. Dina, d. van Frederik Jo hannes Louis Wortman en Maria Catharina Sophia Hofland. Jan, z. van Leendert te Kulve en Dirkje van de Kraats. OndertrouwdJohannes Michael Deckers en Johanna Cornelia Seller. GetiouwdCornells Johannes van der Veer en Anna Maria d' Hont. Johan Lodewijk van der Stoop en Aukje Elizabeth Nawijn. Aalbert van Deventer en Wjjmpje van de Bunt. Cornelis Jan Erdbrink en Gerhardina Christina Elisabeth Maten. Overleden: Gerrit Griffioen, 21 jr. ongb. Gerritje Wiilemsen, 16 d. Evert Leonardus Bregonje, 46 jr. echtg. van Anna Maria Eijkman. Woudenberg. Geboren: 28 Aug.: Neeltje Marga- retha, d. van Tijmen van Wolfswin kel en Aartje van Ruler. 30 Aug.: Jacoba, d. van Jacob Vos en Hendrika van der Wiel. Overleden: 28 Aug.Willem Wou denberg, 75 j. Leusden. Geboren: Jannigje, dochter van Wijnand van Ginkel en van Adriana Veldhuizen. Berendina Maria, doch ter van Roelof Wilhelm Petrus van der Hulst en van Agatha Hendrika van Dort. De 3 schilderstukken van het Amersfoortsch Dtankweer Comité, voorstellende: «Wat het koren ons geeft*, sde blijde* en »de droeve thuiskomst van vader«, waarmede bet op Koninginnedag 1907 in den reclame optocht alhier den 2eri prijs behaalde, hebben ook elders dienst gedaan en succes verworven. Tegen billijke vergoeding het A. D. C. is voor zijn nuttige propa ganda véél te arm heeft het zijn doeken afgestaan in bruikleen aan het Zeister Drankweer Comité en aan de Maria-vereeniging te Ootmarsum voor de optochten bij de Onafbankelijk- heidsfeesten aldaar. Het comité te Zeist mocht er den 2en prijs en de Maria-vereeniging te Ootmarsum den 3en piijs mede be halen. Jammer, dat de Lichtstoet hier niet doorgaat, waarvoor het A. D, C. reeds zoo'n pakkende reclame had bedacht. Thans zal het zich bepalen door wen ken te geven op biljetten, in de natio nale kleuren gedrukt en het ruim schoots verspreiden van strooibiljetten bij de ingezeten en feestgangers. Moge het A. D. C. tot belooning hebben dat ieder nuchter, opgetogen en waar dig feest viert, want een nuchtere feestviering is een eerste vereischte voor een waardige feestviering. Te Nijkerk besloten de drankver- koopers en herbergiers om bij de feesteo rik 6 uur geen drank meer te veikoopen. Het toe te juichen besluit had dan ook tot gevolg, dat men 's avonds geen onbekwaam mensch heeft gezien. Den kasteleins onze buide voor zoo'n besluit. Het A. D. C. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 5 Sept. 1913 Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f appelen f 4.a f8— Peren f5.af 10.Klei- Aardapp. f 0.a f0.zandaardapp. f2.a f2.40 Hoendereieren f 5.40 a f 6.p. 400 st. Bruine eieren f6.a f 7.per 100 st. Grasboter f 1.20 a f 1.45 per kilo. Margarine f 0.a f 0. Zoetem. kaas f 0.a f 0.per 50 k-lo. Kippen f 0.80a fl.50 Kuikens fl.afl.75 Piep kuikens f 0.40 a f 0.90 Ganzen I 0. k f 0.Eenden f 0.80 a f 1.20 p. st. Jonge f0.a fO.OO. Hazen f 0.a f 0.Wilde koi ïjnen 0.a f 0. Tamme f 0.60 a f 1.Duiven f 0.40 a f0.50 paar Vlagere varkens fa fVarkens r. export f 0.a f 0.Zeugen f 60.a f 120.Biggen .'10.a f17 Schrammen f 0.afO.— Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. fUOO.—Kalfkoeien f 000.— 4 f 000.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pmkstieren f 000.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe. heet. Rogge. heet. Boekweit. 450 heet. Appelen. 100 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 200 heet. Zandaardappelen, 120,000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 600 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee magere varkens Varkens voor exportslagerijen. 600 biggen 15 zeugen. RECLAME. Nier- en Blaaskwalen. Velen hebben verschrikkelijke kwdlingen doorstaan tengevolge van nier-en blaaskwaleü, waarvan zij geen hinder zouden gehad hebben, wanneer zij de waarschuwende eerste verschijn selen niet veronachtzaamd hadden. Hoofdpijn, p^n in den hig, pijnlijke lede maten, duizelingen, verstoorde slaap, een voort durend vermoeid gevoel, koude handen en voeten, blazen onder de oogen, rheumatische pijnen, urinekwalen van velerlei aard, dit alles zijn waarschuwingen, dat uw bieren haar werk niet behoorlijk verrichten. En van het werk der nieren hangt de gezondheid van het ge heel#' lichaam af, want de nieren filtreeren de onzuiverheden uit het blptd. Eu alb deze ver giften want hét zijn vergiften in het blo^J achterblijven, volgen ongetwijfeld ziek ten 'van zeer pijnlijken en verwoestenden aard als niersteen (nierkoliek), jicht, rheumatiek, waterzucht, ischias, uremie (urinezuurvergif- Het heeft geen doel om de plaatselijke ver schijnselen te behandelen. Werkt onmiddellijk in op de oorzaak van uw kwaal de nieren door het gebruik van Foster's Rugpijn Nie ren PilleD, welke rechtstreeks op de nieren werken eja haar opwekken, versterken en ge nezen. Zg hergeven aan de nieren haar oude kracht en gezondheid, waardoor de oorzaak van uw kwalen wordt .opgeheven. Te Amersfoort verkrijgb. bij de h.h. A. van de Weg, Langestr. 23, en P. de Zwart, Lan- gestr. 94. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel f 1.75 voor één, of f10.voor zesdoozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. 37

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2