NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. ||j| No. 72. Donderdag 11 September 1913. 42e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG KENNISGEVING. BINNENLAND. FEUILLETON. ni. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlgke Nummers 3 Cent. Ingezonden stnkken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 00. ADVERT ENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere reg9l meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote lettere en vignetten naar plaatsruimte. Studiebeurzen. Burgemeester en Wethoudors van Amersfoort, brengen ter algemeene kennis, dat blijkens ontvangen mede- deeling Bestuurders-Collatoren van het Houckama-Leen te Bolsward voor nemens zijn over te gaan tot begeving van een studiebeurs. Nakomelingen uit de familie van den stichter, die naar de beurs wen- schen te dingen, zullen zich onder overlegging van een geboorteacte vóór 1 October a.s. schriftelijk moeten aanmelden bij dr. C J. Niemeyer te Bolsward. Zij dienen dan den leeftijd van 12 jaren te hebben bereikt. De begiftigde zal vrij zijn in de keuze van een vak van studie. De sollicitanten zullen zich hebben te onderwerpen aan een vergelijkend examen, waarvan de datum later zal worden bekend gemaakt. Amersfoort, 8 September 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA, I.S. De hertogin van Albany, zuster van H. M. de Koningin-Moeder, wordt de volgende week voor enkele dagen als gast ten paleize Soestdijk ver wacht. Dinsdagochtend 11.42 zijn H. M. de Koningin, Z.K. H. de Prins en H. K H. Prinses Juliana per Hollandsche Spoor van Den Haag naar Amsterdam ver trokken voor het jaarlijkscb bezoek van Hare Majesteit aan de hoofdstad. De extratrein, geheel saamgesteld uit de Koninklijke salon- en andere rij tuigen, stond gereed voor het Konink lijk Paviljoen, waarin te voren waren saamgekomen alle het Koninklijk Gezin vergezellende leden van het dezer dagen vermelde uitgebreide gevolg, waarvan de heeren allen het ambtscosluum droegen. Vooits waren in het Paviljoen aan wezig tot het doen van het officieele uitgeleide de Gouverneur der Resi dentie, Commandant van het Veldleger en de Burgemeester dezer stad, jhr. mr. dr. Van Kamebeek, die den ambts keten droeg. Na zich enkele oogenblikken met de autoriteiten te hebben onderhouden, begaven de Koningin, die het Prinsesje aan de hand hield, en de Piins zich in den trein, na vriendelijk beantwoord te hebben de groeten van een aantal belangstellenden, die ter weerszijden van bet Paviljoen geschaard stonden. Het Pi irisesje gaf handgroetjes. Toen enkele oogenblikken later de trein zich in beweging stelde gaf de burgemeester het sein tot een boera. De begrootingen 1 Naar de N. Ct. verneemt, zouden de Ministers van Oorlog en van Kolo men voornemens zjjn de begrootingen van hun voorgangers ongewijzigd te laten, terwijl do Minister van Marine op de zijne de eerste aanvraag zou brengen ten behoeve van een pantser schip van 21.000 ton. Een nienwe partij op komst! In de Chr.-Historische Banier, ver schijnende te Workum, hebben de beeren C. E. v. Koetsveld en mr. Bichon van IJselmonde, een oproep geplaatst om hen die ernstige bozwa- ren hebben tegen de organisatie, tac tiek en leiding, zoowel van de Chr.- Hist. Unie als van de antirev. partij, en die daarom öf nimmer bij de organi saties dier beide partijen waren aan gesloten öf dezen hebben verlaten of nog willen verlaten, toteen vergadering op 15 Sept. te Zwolle uit te noodigen. Woningcongres. Maandag werd in het Kurhaus te scheveningen het Xe Internationale Woningcongres geopend. De Minister van Bmnenl. Zaken, mr. Cort v. d. Linden, hield namens de Regeering, een welkomstrede, waarin bij erkentelijkheid uitsprak voor het gevolg geven aan de indertijd te Weenen gedane uitnoodigingen waarin hij voorts deed uitkomen, dat onder de verschillende congressen die in dit voor ons merkwaardige jaar zich hier te lande vereenigen, dit woningcongres een der eerste plaatsen inneemten dat verbetering van de woningtoestanden zeggen wil, ver heffing van de geheele maatschappij. Is voor den arbeider, zoolsng hij een huiselijken haard vindt, zijn armoede te dragen, zoodra de woning voor hem gesloten is, is tevens de deur geopend voor de verleidingen van ondeugd en misdrijf. Een veilige huiselijke haard is ook de plaats waar de liefde voor bet Vaderland tot het bewustzijn doordringt. Spreker eindigde met de verzekering, dat de Regeering met de grootste belangstelling de beraadslagingen zal volgen en met de beste wenschen voor het welslagen van dit congres. Mr. D. Fock, oud-Minister van Koloniën, hield een rede, waarin hij wees op het gioote belang van de woninghervorming als een der grootste sociale doeleinden spr. gaf een over zicht van tot standkoming en werking der woningwet die aan verschillende kleine gemeenten den bouw van ge meentelijke woningen beeft mogelijk gemaakt. Z K. H. de Prins bij de opening van het congres aanwezig, vei klaarde in een, in het Fransch uitgesproken rede, gaarne het beschermheerschap van het congres te hebben aanvaard. Z. K. H. zeide onder de eerste ver- eischten voor een gezonde, zedelijke ontwikkeling van een volk te rekenen, dat een ieder beschikke over een woning met voldoende licht en ruimte. Het spreekwoord: nOost, West, thuis best" bevat dan ook alleen waarheid, wanneer het tehuis aan zekere eischen voldoet. Een congres als dit, waar uit alle landen de mannen van wetenschap, practijk en ervaring samenkomen, achtte de Prins, voor de oplossing van het woningvraagstuk van groot nut. Met de boste wenschen voor het wel slagen verklaarde Z. K. H. het congres geopend. Hierna werden redevoeringen uit gesproken door deo heer O. Lipreux, directeur der Banque Nationale Beige; en door de eerste gedelegeerden van Duitschland, Oostenrijk, Engeland, Italië, Roemenië, Denemarken, den regeeringsvertegenwoordiger van Ame rika en den gedelegeerde van Noor wegen, waarop de openingszitting ge sloten werd. Om halftwaalf werd de eerste werk zitting gehouden. Aan de orde was het onderwerp: verbetering en opruiming van onge zonde woningen. Als algemeen rappor teur trad op mevrouw v. d. Pek Went uit Amsterdam, terwijl een aantal rapporten waren ingekomen. Aan de behandbling daarvan ging de benoeming van het Congres-bureau vooraf. Mr. J. Kruseman, voorzitter van den Amsterdamsche Woningraad bood een geschrift aan over Amsterdamsch wo ningtoestanden. Bezichtiging van het Vredespaleis! De toeloop naar het Vredespaleis is zóó groot, dat reeds voor de ge- hééle loopende week toegangskaarten verkocht zijn! Men laat niet meer dan 300 be zoekers per dag toe. Nieuw strooperedrama te Moergestel. Nauwelijks is het 14 dagen geleden, dat een onbezoldigd Rijksveldwachter des nachts bij de uitoefening van zijn dienst ernstig werd verwond, of weder heeft zich, nagenoeg op dezelfde plaats, een dergelijk drama afgespeeld, doch thans met nog treuriger afloop. Nu kostte het een meDSchenleven en werd een vrouw en 5 kinderen van man en vader beroofd. In den nacht van Zaterdag op Zon dag was omstreeks 3 uur in de om streken van Moergestel (Noord- Brabant) een 4-tal stroopers met den 'lichtbak aan 't weik, toen zij door 13 surveilleerende "Rijksveldwachters l werden opgemerkt. Dezen wisten naderbij te komen en maakten zich bekend als Rijks politie. Zij hadden den man met deri licht bak reeds aangehouden, toen de strooper met het geweer, die in jagende houding liep, zich plotseling omkeerde, waarbij een schot afging. De Rijksveldwachter Timmermans bevond zich op nog geen meter af- stands en kreeg de volle lading in de linkerborst. Met een gil viel hij doodelijk ge troffen neer en gaf reeds eenige oogenblikken later den geest. Dat het schot op zeer korten af stand gelost is, bewijzen wel dat de kleeren ter plaatse geheel ver schroeid zijn. Door de ontsteltenis en doordien de 3 overige oppassers zich met den getroffene bezighielden, wisten de stroopers te ontkomen. Doch de politiehond, die een van de surveillanten bij zich bad, werd nu losgelaten en verrichtte goed werk Reeds na eenige minuten was de man, die het schot gelost had, zekere B., opgespoord. Hij had zich in een greppel ver borgen, waar de hond hem spoedig gevonden had, zoodat nu ontsnappen onmogelijk werd. Reeds Zondagmiddag arriveerde de Justitie uit Den Bosch om een onder zoek ter plaatse in te stellen: doch het is nog niet opgehelderd of het schot met moedwil gelost is dan wel bij toeval afging. ALLES KOMT EENMAAL OP Z'N POOTEN TERECHT DOOK A. S. H. BOOMS. 3) Wel bestond toen reeds het nieuwe Sociëteitsgebouw, dat geheel van steen was opgetrokken, doch onder den invloed der meer bejaarde «groote Hansen"" werd de verhuizing telkens uitgesteld, omdat zij die kleine oude kroeg gezelliger vonden en meer onder bun onmiddelijk bereik. In den nacht van bet oude op het nieuwe jaar, toen tengevolge der vele beilwenschen en heildronken de wijsheid grootendeels in de kan was, namen de jongelui een kloek besluit en bepaalden dat zij de verhuizing nog dien nacht grootendeels zelf zouden bewerkstelligen,waaraan zij ook dade lijk onder luid gejnicb gevolg gaven, door de banden aan 't werk te slaan. De kletstafel, een berucht en nood zakelijk meubel in elke eenigszins op den naam van gezelligheid aanspraak makende Soos, werd omgekeerd, vol geladen met klein meubilair en dranken en toen door de vereende krachten der leuke opgewonden pretmakers over de met grof grint bestrooide wegen voortgetrokken en geschoven naar het nieuwe gebouw, waar alles dadelijk ontladen en spoedig 'n practiscbplaatsje gegeven werd. Na eenige heen- en terugreizen, nu wel niet bepaald zeer ten voordeele van het tafelblad, en geholpen door een kar van een der toko's, door eenige jongelui midden in den nacht ergens opgedoken, was de verhuizing weldra volbracht en prijkte zelfs het biljart in bet nieuwe lokaal, ofschoon nog niet zoo bijzonder waterpas; daarop werd echter minder gelet, want de hoofdzaak was dat de ballen rolden, al liepen zij ook wat scheef naar eene zijde de pretmakers meenden, dat als 'n mensch nu en dan wel eens abnor maal scheef liep, men een onschuldige bal daarvan toch zeker geen verwijt mocht maken. Menig glas werd. nog geledigd op het eerste kranige stukje dat zij in het nieuwe jaar uithaalden en zij wenschten elkaar geluk met de be haalde overwinning op die «ouwe oomes." Des morgens op 1 Januari lagen zij nog slapende te bed, of zaten ter verdrijving van den katzenjammer in de voorgalerij hunner woning eene gemarineerde haring te nuttigen en konden dus geen getuige zijn van de verbazing die de »»hooge oomes"" betoonden, toen zij bij hunne morgen wandeling de onverwachte verhuizing constateerden, en overal langs den weg gebroken stukken van het meu bilair vonden liggen; op eene plaats stonden zelfs eenige stoelen met een tafeltje, waarop eenige glazen en fles- schen, gezellig bijeen, als hadden de ijverige jongelui bier een oogenblik van hunne vermoeienis uitgerust en de boel zoo maar laten staan. Wel waren eenige der machtheb benden een oogenblik erg boos over dat stukje dolligbeid, doch bedenkende hoe zij vroeger zelf waren geweest en nog gaarne zonden zijn, kregen zij meer en meer oog op de humoristische zijde der euveldaad, en lieten bij den aan vang van bet nieuwe jaar genade voor recht gaan. De brooddronken transport-bezor gers moesten echter diep in de beurs tasten want niet alleen was het blad der dierbare kletstafel bijzonder erg gehavend, doch door de haast, de onhandigheid en de ruwheid van bet jolige troepje, die door den opgewon den toestand waarin zij verkeerden minder voorzichtig te werk waren gegaan, was er nog al wat glaswerk gebroken. Dat beschouwden zij echter als 'n bijzaak, want geld hadden zij genoeg, meenden zij, en «als je maar tijd had kwam alles op z'npooten terecht,»» maar wat de hoofdzaak was, zij had den nu hun pretlokaal onmiddelijk naast hunne woningen, en daarbij nu geen enkele »hooge oome» in de buurt die hen zou komen storen bij hunne onschuldige doch luidruchtige uitingen van hooggestemde feestvreugde; het werd er nu eerst met recht een ge zellige pan, 'n vrijgevochten boel 'n benijdenswaardig onbezorgd geluks- bestaan. En die voldoening spraken zij uit in de kenschetsende dichtregelen Wass die Welt morgen bringt, Ob sie mir Sorgen bringt, Leid oder Ereudl Komme was kommen mag Sonnen9chein Wetterschlag, Morgen iat aucb ein Tag, Heute, ist Heut! Brüder stosst an und singt! Morgen vielleicht erklingt Sterbegelaut! Wer weis ob nicht die Welt, Morgen in Schutt zerfalt? Wenn sie nur heut noch halt Heute, ist Heut! Dit clubje jeugdige luitenants met hun onbedwingbaren lust tot pret- en geurmaken beantwoordde '.vol er-uigs- zius aan de schildering in d> Malei sche dichtregelen rg - i. Di djalan, djalan, djereng, djereng

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1