Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Nu wij dit schrijven behooren de feesten, waarmede Amersfoort ons 100-jarig onafliankelijk volksbestaan herdacht, reeds tot het verleden. Na Maandagavond in de kerken der verschillende gezindten te zijn her dacht werden de feestelijkheden Dinsdagochtend geopend met een reveille door alle tamboers van het 5e en 16e regiment infanterie en de trompetters van bet le reg. Huzaren en van het le reg. Veld-Artillerie. Onderwijl deze door de feestelijk ge tooide straten trokken, beierden de klokken van alle kerktorens, waar- tusschen door het carillon van de Lange Jan de volksliederen deed hooren. Even later klonken deze, met nog andere Oud-Hollandscbe liederen van den torentrans der St. Joriskerk, uit gevoerd door de Amersfoortsche Muziekvereeniging" onder directie van den heer J. A. Jochems. Te 9 uur werden op het terras der sociëteit «Amicitia" onder leiding van den heer Hazendonk en begeleid door de stafmuziek van het 5e regi ment infanterie, door een aantal dames en heereu verschillende liederen gezongen. Dien ochtend werden op alle scholen, zoowel bijzondere als openbare, de leerlingen onthaald. Te 10 uur werd in de tent in het Plantsoen door de «Amersfoortsche Muziekvereenigingd een concert ge geven. Was het aanvankelijk goed, zelfs fraai weder, tegen den middag begon de lucht te betrekken en weldra vielen de eerste regendroppels om spoedig daarna in gietbuien over te gaan. De volksspelen op het feestterrein leken welhaast een water ballet. De feestvierenden lieten zich echter de stemming niet bederveD en hoe harder het goot, des te harder klonk het iManus, heb jij je hoedje op,<s wat voor ditmaal het uitverkoren feestlied bleek te zijn. De illuminatie kon bij dit weèr evenwel niet doorgaan en waar men probeerde de vetpotjes te ontsteken, waren deze spoedig door de neeistroomende regen gedoofd. De tweede dag, onder deze omstan digheden met angst en spanning ver beid, beeft veel weer goed gomaakt. Het was heerlijk frisch weêr toen des ochtends te 10 uur op het terras van «Amicitia® uit 400 kinderkelen het i Wilhelmus» klonk, door andere Oranje liedjes gevolgd. Ook de turners en schermers hadden bij hunne uitvoering best weer. Een oogenblikje leek het of bet spel van den vorigen dag zou worden herhaald, maar de frisscbe wind verdreef de regenwolken en het bleef droog tot het einde. De leerlingen der Christelijke School feestelijk ge tooid hielden een optocht, waarbij vooral de kleine Napoleon te paard en de matrozen in hun bootje de aandacht trokken en luide bijvalsbetuigingen inoogsten. Ook het knapenmuziekcorps van het Opvoedingsgesticht van het Leger des Heils hield een ommegang. De historische optocht des middags gehouden en de clou van het feest, was een bepaald succes. Prachtvol waren de costumes van Napoleon, Willem I hunne respectievelijke gemalinnen en die «ari bun schitterend gevolg en zij werden met gratie en zwier gedragen. Dank zij de genomen maatregelen had geen eukele stoornis plaats. Des avonds werd wederom door de stafmuziek van het 5e regiment Di roetuak makan nassie same ikan kreng want het bitter kleine sommetje dat na afdoening der societeits-beer van bet schrale tractementje overschoot, stelde den chef der gamelle niet in staat om Lucullusmaaltijden aan te richten wel was het opgeschepte iets beter dan het povere menu uit het gedichtje, maar vooral hun voorraad goede luim, gezelligheid, levenslust en bovenal eene goede, gezonde luite- nants-eetlust deed de eenvoudige pri mitive maaltijden goed tot hun recht komen. Langs de wegen, djereng, djereng; Te huis rijst met gedroogde visch. Het hier voorkomende „djereng, djereng," moet voorstellen het rammeiend, kletterend ge luid dat de sleepsabel van geurmakende luitenants op de sleenen maakt, terwijl rijst met gedroogde visch wel het indische middagmaal in zijn aller eenvoudigste gedaante voorstelt, zoodat zelfs 'n gewone koelie, die 25 cent op zak heeft, daarvoor den neus optrekt. De beide regelen beteekenen dus in 't kort „„Buitenhuis geurmaker, Binnenhuis schraal hans."" (Wordt vervolgd.) infanterie een concert gegeven afge wisseld door zang van de vereenigde zangeressen en zangers der drie Christelijhe Zangvereenigingen. Al vroegtijdig werd begonnen met het ontsteken der illuminatie, die over het algemeen uitnemend geslaagd mag heeten. Het fraaiste was deze ontegen zeggelijk op het Havik. De duizende lichtjes, in slingers over de gracht ge hangen en door het water weerkaatst, leverden een fantastischen aanblik. De Utrechtsche en Arnbemsche straten, alsmede de Arnhemscheweg baadden in een zee van licht, terwijl ook de ver lichting der eerepoorten aan Beekesteinschelaan en Hendrik vaü Vianaenstraat verdiend te worden ge noemd. De vetpotjes aan deEemzijde der Koppelpoort wilden niet branden, hetgeen te meer jammer was daar het aanbrengen daarvan langs de kanteelen en torenlijnen beel wat moeite had gekost. Aan de stadzijde brandden zij echter des te beter en deden de mooie lijnen van dit oude bouwwerk, waarop Amersfoort terecht trotsch gaat, op zijn fraaist uitkomen. Voor het Gemeentebuis was eene gasilluminatie aangebracht. Van de verlichting door particulieren aangebracht dienen te worden vermeld die der heoren Blom en Doorman, die in de aangrenzende tuinen voor hunne woningen de gazons, bloemperken en paden door vetpotjes hadden gemar keerd, alsmede bet winkelhuis van den heer Koning aan de Kamp-, boek Koningstraat, waarvan de fraaie oude gevel zich zoo uitnemend voor een dergelijke lijn verlichting leende. Een vuurwerk zoo fraai als wij het io onze gemeente ooit zagen, waartoe het windstille weer niet weinig mede werkte, besloot de officieels feesten. De duizenden en duizenden stadge- nooten en bewoners van omliggende plaatsen, die in dichte drommen de straten vulden, zetten het feest ech ter nog geruimen tijd voort en lang nadat het laatste vetpotje den geest had gegeven klonk nog het »A(anus heb jij je hoedje op Hier en daar zijn natuurlijk een paar klappen uitgedeeld, doch van ernstige ongelukken hadden wij bij het afdrukken van dit nummer nog niet vernomeu. In eene Zondagmiddag gehouden vergadering werd besloten de R. K. Volksbond om te zetten in eene werk- liedenvereenigtng. Tot le secretaris is benoemd de beer M. Groenestein; tot 2o secre taris de heer van Barneveld en tot commissaris de heer Vos Als afgevaardigden naar de Bonds vergadering, den 28eri September a.s. te Enschedé te houden, werden aan gewezen de heeren S. Kraan en M. van Groenesteijn. J.l. Zondagmiddag werd in «De Keizerskroon® eene vergadering ge houden van leeraren in het dans- onderwijs. 14 Heeren uit verschillende plaatsen van ons land waren opge komen. Over de veelbesproken dansen «One Step® en »Two Stept werd lang en breed gediscussieerd. Besloten werd bet onderwijs in deze beide dansen op dezelfde wijze als lot dusverre te blijven geven. Als Dieuwe dansen werden aangenomen Pas d'Espagne, Gavotte Reuaissance, Prairie, Pas de Minuit, Julianadans en de Deutsch- lünder. Ter kaasmarkt werden jl. Maan dag 8 September aangevoerd 18 wagens bevattende 5100 K G. kaas. De gebeele voorraad ging vlug van de hand tegen f26 50 a f 30.per 50 K.G. Handel vlug. Er is geen beter en in het gebruik voordeeliger poetsmiddel voor alle metalen voorwerpen van goud, zilver, nikkel, koper, alfenide enz., dan het echte Globe-Poetsextract, vervaardigd in de grootste metaalpoetsmiddelfa- brieken der wereld van de Firma Fritz Schulz jun. Akt.-Ges. te Leipzig, Neu- burg a. D., Aussig i. B. en Lincoln bij New-York. Globe-Poetsextract geeft zonder moeite en snel een mooien en duur- zamen glans, is vrij van alle schade lijke bestanddeelen, krast niet, en tast de metalen niet aan. Globe Poetsex tract verliest zijn poetskracht nooit, vlekt niet zoo als poetspomade, en is veel beter en zuiniger in bet gebruik dan de meeste in den handel zijnde vloeibare poetspreparaten. Kortom, Globe-Poetsextract is bet beste me taalpoetsmiddel welks uitmuntende kwaliteit werd erkend, daar bet reeds meermalen is bekroond, bet laatst op de wereldtentoonstelling te St. Louis 1904 met den Grand-Prix, de hoogste onderscheiding in die branche. Men wachte zich voor minderwaar dige namaaksels en verlange uitdruk kelijk slechts bet echte Globe-Poets- extract met fabrieksmerk „Globe in den rooden dwarsstreep", De oude en de nieuwe huishoudster t De Fakkel bevat een aardige spot prent van C. J. M. Acket. De nieuwe huishoudster (Cort. v. d. Linden) neemt de sleutels van de oude buishoudster (Heemskerk) over: De nieuwe: En de centen? De oude: Heb je niet noodig: wij namen ook alles op den pof! Napoleon-orakel. Voor menschen met ietwat bijge- loovigen aanleg is bet volgende orakel zeer geschikt om te verklaren, dat 1813 Napoleon's ongeluksjaar moest zijn. De orakelspreuk gaat uit van hot jaar van Napoleon's keizer-kro- ning 1804, waarvan de som der cijfers 13 bedraagt. Eveneens de cijfers van bet jaar 1813 geven een som van 13. En trekt men die beide sommen van elkander af, is de uitkomst 0. Uit dat orakel moet dus geconcludeerd wor den, dat het jaar 1813 de vernieti ging van Napoleon's macht zou zijn. Deze laatste profetie moet echter vol gend de in München verschenen Napo leon-kalender nog daarin zijn gelegen, dat de beginletters van Napoleon, Jo sephine, Hieronumus, Joseph. Ludrvig het woord «nihil" of «niets" vormen Niet ver gezocht Beslaan van brillen. Om het beslaan van brillen te voor komen, wat voor de brillendragers bij het overgaan uit de koude buitenlucht in warme kamers zoo lastig is en zelfs gevaarlijk kan wezen, doet een Duitsch blad een zeer eenvoudig middel aan de hand. Men heeft niets anders te doen, dan voor het uitgaan of nog liever eiken morgen een weinig groene zeep op da brilleglazen te smeren en die er daarna weer af te poetsen, tot ze geheel schoon zijn. De middelen tegen bet beslaan van brillen bestaan toch uit niets anders dan sodazeep, en zoodoende kan men het geld daarvoor uitwinnen. Van hoefsmid tot beurs-president. Een romantische loopbaan, zooals alleen maar in bet land der onbe grensde mogelijkheden kan voorkomen, heeft haar hoogtepunt gevonden in de keuze van den mtllionnair James J. Townsend, tot president van de beurs van Chicago. Nog voor 22 jaar was deze groote financier een eenvoudige smidsknecht, die aan niets minder dacbt dan aan groote geldspeculaties. Zijn geschiede nis en de wijze, waarop hij beursman werd, heeft Townsend zelf in een voudige woorden verteld «Ik kwam bierbeen met bijna niets in mijn zak en keek uit naar werk. Na eenige dagen vond ik dan ook werk bij een hoefsmid, genaamd Mar- tindale, die nu reeds, dood is. Bij hem bleef ik tien jaren en besloeg een menigte paarden. Er kwam ook een man in onze smederij, die zeer mooie, dure paarden bad en toen ze beslagen werden, keek bij er op toe. Hij was zoo met mij tevreden, dat hij al zijn paarden alléén door mij liet beslaan. Op een dag toen hij er weer bijstond, terwijl ik zijn paarden besloeg, zei hij tegen mij: «Jimmy, waarom laat je dat werk niet varen en doet wat anders!® Ik lachte en zei dat er niet anders was wat ik doen kon. «Toch wel,® meende hij, «als ik je een plaats op mijn bank verschaf, wil je die dan aannemen?® Nu, dat was een prachtige verrassing. Den vol genden dag deed ik mijn leeren voor schoot af en ging met mijn bekende mee. John A. King, de toenmalige president van de Fort Dearborn Bank, was het, die mij financier maakte. Mijn leven lang zal ik hem niet ver geten. Zes maanden bleef de jonge Jimmy daar in de leer, toen maakte bij zicb zelfstandig eo werd langzamerhand millionnair en een der leidende per soonlijkheden van de beurs te Chicago. Het Pauamakanaal. De kosten van het graven van het Sufzkanaal zijn indertijd zeer meege vallen. Aanvankelijk dacbt men dat het Panamakanaal een nog veel mooiere goudmijn zou worden. Maar de kosten bleken 250 pet. meer te be dragen dan geraamd was. De Ameti- kaansche Regeering verzond dezer dagen aan verschillende dagbladen een persbericht, waatin alle cijfers betreffende de kosten van het Pana ma-kanaal genoemd woiden. Toen de Regeering in 1901 het kanaal- werk overnam, raamde een commissie van »deskundige« ingenieurs de kos ten op 275 millloen gulden. Vijf jaar later toog een nieuwe commissie aan het cijferenDeze vond, dat er nog 348 millioen bij moest. In 1908, toen de Amerikaan- sche Regeer ing meer gegevens had, riep zij nogmaals een commissie bij een, die vaststelde dat het heole zaakje voor 410 millioen opgeknapt kon worden. Volgens de jongste be rekeningen, door de Rekenkamer ge corrigeerd, zijn de kosten van den eigenlijken kanaalaanleg 460 millioen geweest. De hygiënische maatregelen, die men heeft moeten treffen, ten einde de omgeving van het Panama kanaal bewoonbaar te maken, kostten 38 millioen Het aanleggen van een spoorbaan verslond 25 millioen. Maar dan komen er nog allerlei andere kosten bij. Het totaal bedrag blijkt derhalve te beloopen 875 millioen. Men beeft zich dus hondeiden mili- oenen vergist. De kosten zijn vooral zoo opge- loopen door de stijging der loonen van de werklieden. Trouwens, ook de hoDoraria der ingenieurs zijn in snel tempo gestegen. Op de oorspron kelijke begrooting trok men voor salaris voor de machinisten uit f300, per maand. In werkelijkheid moest een machinist een salaris hebben van f525. Ingenieurs dacht men voor f9000 wel naar Panama te kunnen lokken, maar zij lieten zich voor geen minder bedrag dan f 18.000 «expioi- teeren®. Aan zulke bedragen bad zelfs de meest fantastische Yankee niet durven denken. Brand Blauwhoedenveem t Dinsdagavond 8 uur ontdekte een voorbijganger, dat een dikke rook wolk opsteeg uit de loodsen van de N. V. Blauwhoedenveem aan de Handelskade te Amsterdam. Hij waarschuwde onmiddellijk don portier van de Hollandsche Stoom boot-Maatschappij, die de brand weer alarmeerde. Met veel materiaal was de brandweer spoedig ter plaatse die van alle kanten het vuur, dat inmiddels van binnen hevig woedde, aantastte. Een van de brandweermannen, Rijnards genaamd, die met een rook- masker voor bet gelaat het brandende perceel binnen ging, kreeg, doordat de vlammen plotseling uitsloegen, hevige brandwonden aan beide handen. Per auto werd bij, na verbonden te zijn, naar het Binnengasthuis over gebracht. De verstikkende rook bemooilijkte zeer het blusschingswerk. De drijvende stoomspuiten «Jason" en «Jan van der Heyden" moesten eveneens hulp verleenen. Met niet minder dan 5 stoomspuiten werd de vuurzee be streden. De loods, die een oppervlakte beeft van ruim 4500 vierkante meter en 4 verdiepingen boog is, was van binnen gevuld met zeer brandbare stoffen, als tabak, kapok, rotting, suiker, koffie, vaten teer, barpuis, cacaoboonen en kaneel. De brand ontstond aan den rechter vleugel van de loods, vermoedelijk door broeiing van kapok. De burgemeester, die op den Dam de serenade bijwoonde, verscheen om streeks 10 uur in ambtsgewaad op het terrein en verliet bet tegen 12 uur. Omstreeks kwart voor 12 braken de vlammen aan alle zijden door en stegen opnieuw verstikkende rook walmen naar boven. Het groote naam bord aan den voorgevel stortte met veel geraas omlaag. Van binnen laai den de vlammen steeds hoog op en elk oogenbhk dreigde de btand zicb te willen uitbreiden, doch de brand weer bestreed met alle macht het vernielende element. Aan blusschen viel voorloopig niet te denken, hoewel de brandweer den brand meester was. Zij stelde zich dan ook ten taak uitbreiding te voor komen. Tegen half 1 begon de brand te verminderen. De schade, die nog niet te schatten is, moet enorm zijn eu vermoedelijk eenige millioenen guldens bedragen. Dooi dat de wind Westelijk was, be- hoefdemen niet te vreezen, dat bet vuur zicli zou mededeelen aan de aangrenzende loodsen. Een droeve oude dng. Op de kermis te Zterikzee, die in tegenstelling met Goes, menige ledige plaats toont en waar de grootste drukte deze week nog komen moet, had Zater dagmiddag een ongeluk plaats. Older- son, houder van een schiottentje. (wie kent Sjaacje niet?) hoofdzakelijk de Zeeuwsche kermissen bezoekend, is in de laatste dagen zijns levens niet ge lukkig. Eerst brand gehad in zijn tentje te Stavenisse, 't is nog maar kort geleden', waar bij door medelijden ge steund werd, kreeg hij thans door het te stiaf geladen zoogenaamd kanon, de lading kruit in 't gelaat en in de oogen. Onkenbaar ziet hij er uit met sterk gezwollen oogleden, 'n Vreemde neemt de affaire nu waar. Een droe- vigen aanblik toonde de 76-jarige. Hij kon 'i 's avonds schijnbaar niet meer in zijn tentje houden. Niets ziende strompelde hij voort lusschen al die jolige kermisgangers, geleid door den een of anderen Zierikzeeschen jongen met een goed hart of stond moedeloos geleund tegen één der ten ten, de verzekering gevend, dat het uit is. Zierikzee is z'n laatste reis. Van politiewege werd verboden het kanon nog meer te laden. Er vandoor I Zij is 18 jaar en heeft een ruim hart, Cornelia te Breda en toen ze zekeren B. ontmoette, ontvlamde ze in liefde en B. bleef niet koel onder dien gloed. Samen besloten ze, zooals vele ge liefden vóór hen, te trekken naar het einde der wereld. Hun eerste rustplaats op de lange reis was Tilburg. De ouders van Cornelia gevoelden voor de reislust hunner dochter niets en verzochten de politie om opsporing. Heel spoedig waren de gelieven te Tilburg ontdekt, het meisje werd aan gehouden en zoo komt het, dat Cor nelia thans veilig thuis zit en B. zijn reis beeft opgegeven. Alléén maakt men geen tochten naar het einde der wereld. Hoe zal de aanstaande winter ziju? Het is altijd gevaarlijk voor den meteoroloog, het weer te voorspellen voor langen tijd. Toch hebben enkele weerkundigen den moed, een prognose voor langen termijn te stellen. Voor al de Zwitsersche en Zuid-Duitsche meteorologen houden zich geregeld met dergelijke voorspellingen bezig. Voor den aanstaanden winter voor spellen zij niets buitengewoons. In Midden-Europa en waarschijnlijk ook in onze omgeving zal het tot December zeer zacht zijn. Omstreeks St. Ntcolaas of iets later, in ieder ge val gedurende de eerste helft van December, komt er een wintertje. Maar spoedig is dit weer voorhij, en dan blijft het zacht tot de tweede helft van Januari of begin Februari. In December en Januari zal de ge middelde temperatuur boven normaal liggen, maar Februari en Maart zijn te koud. De aanstaande winter zal zich niet kenmerken door grooten sneeuwval. Een huwijksvoltrekking met hindernissen t Er zou ergens in de buurt van Alk maar, des morgens II uur, een huwe lijk worden voltrokken. Reeds vroeg kwam de bruidegom ter secretarie eo deelde mede, dat hij «woorden® had gehad met de moeder der bruid en dat deze tengevolge daarvan niet wilde teekenen voor de huwelijks toestemming. Daar van het jonge paar geen van beiden den ouderdom van 30 jaren had bereikt, zou het huwe lijk dus uitgesteld moeten worden, maar op het laatste oogenblik gaf de moeder der bruid haar toestem ming, doch niet van harte. 't Was reeds 11 utir en er was nog niemand ten gemeentehuize aan wezig; alleen de ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Tegen half 12 zou deze heengaan, toen de bode hem mededeelde, dat de trouwlustigen in aantocht waren. Om half 12 wareo allen aanwezig, behalve echter de moeder der bruid. De bruid deelde evenwel den ambte naar van den Burgelijken Staud mede, dat haar moeder nog wel komen zou. Na nog ruim een half uur gewacht te hebben, werd eindelijk de moeder der bruid door den bode binnen geleid. Zij riep den ambtenaar van den Burgerlijken Stand, toe dat zij spoedig wilde teekenen en dan on- middelijk weer wenschte heen te gaan. Doch dit ging niet: zij moest wachten tot de trouwplechtigheid was afge- loopen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2