BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. lende stoffen vullen zich de valleien. In de maatschappelijke verhoudingen hebben wij ook het hoogste beneden waarts zien gaande ongebreidelde macht over lijf en goed, uitgeoefend door de heerschers der natiën en de machtigen der aarde, tegenover de volkomen rechteloosheid hunner onder- hoorigen, en wij zagen ook het peil der in de laagte wroetende massa omhooggaan, haar recht op medege not van alle geestelijke en stollelijke goederen erkend. Dat nivellement werkt door. Maar het is van het uiterste gewicht, zijn ontwikkeling langs goeden banen te doen gaan. Gelijkheidsdroomen leiden tot teleurstelling, omdat hetgeen van hun vervulling wacht in strijd is met de natuurwet, die juist de ontwikkeling van het geheel barer scheppingen bewerkt door de verscheidenheid van haar deelen. Als het nivelleerings- proces niet een algemeene veredeling beteekent, zal het veel ongerechtig heden laten voortbestaan en zelfs van deze den groei bevorderen. En boven dien, niet in vormen alleen, maar bovenal in den inhoud van bet echt menschelijke moeten wij het zoeken, zullen wij het vinden. Z. K. H. de Prins zal Zich Vrij dag naar Rudolstadt begeven, om aldaar een bezoek te brengen aan Zijn grootmoeder, de vorstin-moeder van Schwarzbourg, en daarna eenige dagen te Mecklenburg te verblijven. De vorstin van Bentheim wordt Donderdagavond ten paleize Soestdijk verwacht, teneinde eenige dagen bij de Koningin-Moeder te logeeren, ter wijl 1 October de hertogin van Albany te Soestdijk zal aankomen. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik maakten Zondagmid dag in een open rijtuig met twee schimmels bespannen en doorZ. K. H. gemend, een rijtoer door Apeldoorn en vervolgens over den Amersfoortschen weg door de Hoog-Soerensche bos- schen. Door de directie der Hollandsche Spoor is bericht gezonden aan haar beambten, dat hun, te beginnen met dit jaar, een jaarlijksche gratificatie zal toegekend worden, gelijkstaande met hoogstens een week salaris. Droogmaking der Zuiderzee! Op het te Arasterdam gehouden congres voor de binnenscheepvaart leidde de heer mr. H Smeenge, be stuurslid der Zuiderzee-Vereeniging, lid der Tweede Kamer, »de afsluiting en drooglegging der Zuiderzee», in. Spreker gaf de geschiedenis van dit vraagstuk in het kort weer en be toonde zich groot voorstander der drooglegging. Na hem voerde een tegenstander, de heer De Gelder (redacteur der Visscher-Ct.) het woord. Deze debatteerde op zoodanige wijze, dat er een heftig rumoer ont stond. De vertegenwoordigers van de Minis ters verlieten daarop de zaal en de debater werd met geweld gedwongen 't spreekgestoelte te verlaten. Niettegenstaande bet rumoer, werd de volgende motie aangenomen Het eerste Nederl. Binnenscheep- vaartcongres te Arasterdam, 19 en 20 September gehouden, spreekt na de uiteenzetting voor de afsluiting en drooglegging der Zuiderzee, dank uit voor de woorden, die onze geëerbie digde Koningin heeft uitgesproken in de jongste Troonrede, en hoopt, dat de volksvertegenwoordiging die woorden tot daden zal maken. Het Amersfoortsch Drankweer- Comité zond dezer dagen aan alle lotelingen in deze gemeente een cir culaire van den volgenden inhoud! Lotelingen Het is een gewichtige dag voor u. Ge loot aan of ge loot vrij. Ge zult soldaat worden of niet. Dat beteekent veel. Sommigen uwer zullen graag de wijde wereld ingaan, eens wat zien. Hun lacht het militaire leven aan. Anderen zien met angst den tijd tegemoet, die hen scheidt van de hunnen. Ze zien er tegen op in de kazerne gedrild te worden. Allerlei verschillende wenschen en neigingen zijn er. Maar niemand bijna laat die dag koud 1 Waarom dan zoo'n dag op zoo dwaze wijze doorgebracht. Dat er over 't geheel niet gewerkt wordt, dat is te begrijpen misschien. Maar niet te begrijpen en te bil lijken is, dat de drank zoo'n rol speelt op lotingsdagen. Als ge verdriet hebt, dan wordt dit er niet beter door. 't Zal wel erger terugkomen Zijt ge blij, welnu, bewaar die blijd schap! I.aat ze niet ondergaan in vechtpartijen of braspartijen. Waarom drinkt ge op dezen dag? Waarom? Zal uw moeder u met méér plezier zien, als ge haar een blijde tijding komt brengen en ge zijt dronken of beneveld? Zal baar smart verzacht worden, als gij,onderden invloed van sterken drank, haar een droevige boodschap brengt? Wie anders, dan de verkooper, heeft voordeel van uw drinken? Is uw geld u gram? Kunt ge het niet nuttiger gebruiken? Of meent ge een man te zijn, als ge meedoet aan het drankgebruik? O ja, vele mannen drinken in Neder land Maar dat zijn niet de mannen, waartegen we opzien en naar wie we ons richten. Dat zijn de mannen, met wie we medelijden hebben. In 't waardig dragen en genieten van verdrieten vreugde toont zich de man, niet in 't onwaardig dragen en ge nieten. Waarom dan zoudt ge drinken? Is het werischelijk, uw geld te ver morsen? Uw gezondheid te benadeelen? U aan dwaasheden bloot te stellen? Uw ouders leed aan te doen? Is dat wenschelijk. Ja, drink dan Neen, drink niet op dezen dag. Nuchterheid is immer een plicht. Op den lotingsdag niet het minst. Het Amersfoortsch Drankweer Comité. Aan den adjudant-Vaandeldrager van de 5e infanterie brigade, de heer K. J. Iverling, zal op 3 October a s. de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst worden uitgereikt. De hier in garnizoen liggende troepen, die aan de manoeuvres in Overijsel deelnemen, worden morgen terug verwacht. De Vereeniging Ambachtsschool voor Amersfoort en Omstreken ver gadert Dinsdag 30 September a.s. des avonds ten 8'/, ure, in de Ambachts school ter behandeling der navolgende agenda 1. Begrooting dienstjaar 1914. 2. Benoeming commissie Rekening en verantwoording 1913. 3. Verkiezing van vijf Bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren Mr. v. d. Bergh, Blok, Prins Jr., Sporrij en v. d. Horst. 4. Voorziening vacature G. J. Buijs. 5. Mededeelingen van het Bestuur. Aan oveisto J. N. Ballangee is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend alsdirigeerend paardenarts onder toekenning van pensioen en van den titulairen rang van kolonel. Bij de inspectie van den genees kundigen dienst der landmacht is bij vervangen door overste L. J. M. Rijnen berg, dirigeerend paardenarts 2e klasse. De afdeeling Amersfoort en omstreken van de Ned. Natuurhisto rische vereeniging zal aanstaanden Maandagavond baar werkzaamheden hervatten. De 57-jarige timmerman, Lucas van de Water, die verleden week het ongeluk had bij het afbreken van de eerepoort aan de Langestraat bij de Varkenmarkt, bij het afrukken van een plauk, te vallen, is Maandagavond aan de gevolgen van dien val in het Ziekenhuis overleden. Gistermiddag kwam ter hoogte van villa »GroenendaaI« op den Naar- derstraatweg te Laren (Gooi) de auto van den heer Vening Meinesz in botsing met de Gooische Stoom tram. De auto, die door den eigenaar werd bestuurd, werd geheel vernield; van de tram werd do locomotief en de eerste wagen belangrijk beschadigd. De heer Meinesz en zijn chauffeur kwamen er zonder kwetsuren af. Het verkeer ondervond groote vertraging, daar de locomotief dwars over de rails kwam te staan. Op de j. 1. Maandag gehouden kaasmarkt werden aangevoerd 6 wagens, bevattende 3100 K.G. kaas. Alles werd verkocht tegen f28£tf30 de 50 K.G. De Leusdenaren en Stouten- burgers hebben hun nieuwen burge meester Mr. J. K. H. de Beaufoit jl. Maandag ingehaald en dien dag tot een niet licht te vergeten feestdag gemaakt. Om 8 uur 's morgens begon de pret al bij bet Zwarte Bergje, waar de stoet opgesteld zou worden ruim 100 ruiters en meer dan 200 fietsers deden aan den optocht mee. Hier was ook een fraaie eerepoort opgericht. De nieuwe Burgemeester werd aan de grens der gemeente om 9 uur opgewacht door den hoofdcomman dant van de ruiters, den heer Van Kolfschoten, en welkom geheeten door den oudsten wethoudeF, de heer T. de Kruif, waarna de voorzitter der feestcommissie, de heer A. Pothoven, een toespraak hield, waarin hij er aan herinnerde, dat het geslacht der De Beaufort's reeds meer dan een eeuw in de gemeente gevestigd was en gedurende een groot gedeelte van dien tijd een burgemeester goleverd had. Mr. J. K. H. de Beaufort dankte met eenige hartelijke woordenaan mevr. De Beaufort werd een bouquet aan geboden door een dochtertje van den heer Van Kolfschoten. Daarop zette de stoet zich in be weging. Voorop reed als orde-com- missaris, de heer Muis, ambtenaar ter secretarie, daarop volgde de muziek van Leusdenen Hamersveld (dir. de beer v. d. Werf), 50 man van de eerewacht te paard, een rijtuig met de wethouders van Leusden en 2 raadsleden, de nieuwe Burgemeester en mevrouw, een rijtuig met de andere raadsleden, 60 ruiters van de eere wacht en de ruim 200 versierde fiet sen; de Harmonie van Amersfoort sloot den stoet. Onderweg werd verschillende malen halt gehouden: bij de school van Oud-Leusden, waar het hoofd de heer Keete, een toespraak hield, de school kinderen bet burgemeesterlijk echt paar toezongen en een bouquet aan boden, bij de Hertekop, waar de heer Bilderbeek den Burgemeester toesprak en zijn dochtertje mevrouw een bloemstuk offreerde, bij Bavoort, waar een eerepoort en versieringen aangebracht waren en Z.E A. toege sproken werd door den heer van Dordt, wiens dochtertje de bloemen- schat in het rijtuig alweer vermeer derde. Hier sloot ook de oud-burgemeester, mr. A. J. da Beaufort, zich met zijn rijtuig bij den stoet aan. Langs de school van Leusbroek, waar het hoofd, de heer v. d. Burg, den burgemeester toesprak en de kinderen een lied zongen en bloemen aanboden, langs de Herv. Kerk. waar de predikant, ds. Schallenberg Z E.A. het welkom toeriep, en kinderen psalm 139 zongen, werden vervolgens naar Hamersveld gegaan, waar overal versieringen aangebracht waren. Bij de school hield het hoofd, de heer Peters, een korte toespraak en bij de roomsche kerk was het grootste gedeelte der bevolking verzameld; pastoor Kok hield hier een toespraak en de kinderen van de zusterschool zongen een lied. Inmiddels stelden de muzikanten en de eerwacht zich op bij het Raad huis, waarheen de burgemeester zich vervolgens begaf te zijner installatie. De raadsleden en de secretaris waren hier bijeen ter vergadering. Het eenige punt der agenda was: de installatie van den nieuwen ^burgemeester. Na gedane voorlezing der stukken werd Z.E.A. binnengeleid en geïnstalleerd door den loeo-burgemeester, den heer da Kruif, die hem de ambtsketen overhandigde, een nieuwe zilveren keten, geschonken door den oud burgemeester, die bij zijn heeügaati ook een nieuw ameublement voor de Raadszaal ten geschenke gegeven had. De burgemeester sprak toen achter eenvolgens den loco, de wethouders, de raadsleden toe en den secretaris, met wien hij het meest zou samen werken. De plechtige vergadering werd bij- woond door eenige familieleden van den burgemeester en belangstellenden ook uit Amersfoort. Nadat de vergadering ongeveer om één uur gesloten was, werden eenige ververschingen gebruikt. Om 2 uur begaf Z. E. A. zich met den secre taris naar Stoutenburg aan de grens der gemeente ingehaald door een stoet van ruiters en fietsers. Ook hier bad in plechtige raadsvergadering de in stallatie plaats en werden toespraken gehouden bij de school, bij de Cotip. Zuivelfabriek en bij de roomsche kerk, waarna Z. E. A. nog eenigen tijd de gast was van den pastoor. Zoowel in Leusden als in Stouten burg was de deelneming der be volking algemeen en de begroeting uiterst hartelijk; langs den geheelen weg was het vol belangstellenden, ook uit andere gemeenten. En toen tegen den middag het weer opklaarde en de zon doorbrak, was de feestelijke stemming in de gemeente volmaakt. Amersf. Dagbl. Geolin het beste vloeibare Me taalpoli toer voor al Uwe Nikkel waren en Koperwerk, het koper aan Auto's voor bet nikkel Uwer Kachels en Fietsen. Geolin poets zeer snel, tast de metalen niet aan en geeft geen ruile vettige handen zooals poetspo- made. Geolin is in iedere huishouding onontbeerlijk. Geolin is ook aan te bevelen voor groote inrichtingen als: hötels, stalhouderijen, melkinrichtin gen, rijwielhandelaren enz. enz. Neemt eens een proef, U zult het met genoe gen gebruiken en aanbevelen aan uwe kennissen. Geolin is overal ver krijgbaar. Iemand die z(ju eigen doodkist ver zorgt In een der kleine gemeenten inde provincie Utrecht woont een man van in de negentig, die nog bijzonder kras en levenslustig voor zijn jaren kan noemd worden. Den ganschen dag kan men hem, met een tabakspijp in den mond, voor zijn raam zien zittenzijn eerste werk des morgens is, acht groote pijpen te stoppen, die dan achtereenvolgens een beurt krij gen. Dat iemand op zoo'n leeftijd aan zijn naderend einde denkt, is begrij pelijk, doch de manier waarop deze het doet, is toch wel wat zonderling. Hij heeft namelijk reeds vier jaren geleden zijn doodkist laten maken, die in een schuur tegenover zijn huis is opgeborgen, want de menschen bij wie hij in huis is, willen het ding niet zien. Bang, dat zijn nabestaanden, met wie bij op niet te besten voet leeft, hem een begrafenis willen geven be neden zijn stand (hij is gepensionneerd Indisch officier met een rang), heeft hem doen besluiten alle schikkingen voor zijn begrafenis, tot in het kleinste toe, te regelen. Deze zomer is de kist nog eens geïnspecteerd en van bin nen opnieuw bekleed. Ned. Het kleinste uurwerk ter wereld. Een uurwerkmaker van Londen heeft een echt kunstuurwerk voltooit. Hij is er namelijk in geslaagd een uurwerk te maken in een parel (per- lefine), waarvan de diameter nog geen 14% millimeters bedraagt. Het is een anker-uurwerkje. Een zeer moeilijk weik was het uithollen van den parel: dit alleen duurde twee maanden. De uurwerk maker vraagt voor zijn kunstwerk 15 000 gulden. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten met vermelding van woonplaats, van den 15 September tot en met den 20 Sep tember 1913. GEVESTIGD. J. Swelheim Wed. Rintel, van 's Hage naar Kortegracht 13. C. F. Nieuwerihuizen, van Hilversum naar Muurhuizen 76. M. W. Hölscher, van Dortmund naar Woestijgerweg 67. J. J. Hölscher, van Dortmund naar Woestijgerweg 67. D. van Dijk, van Neuenhaus naar Woestijgerweg 67. H. van Dijk, van Neuenhaus naar Woestijgerweg 67. B. van Dijk, van Neuenhaus naar Woestijgerweg 67. W. Wirtjes, van Utrecht naar Johan v. Oldenb.laan 42. E. M. van Oss, van Vierlingsbeek naar Langestr. 110a. L. Joele, v. 's Hage, n. Hellestr. 31. D. Ubbink, van Zwolle naar Beeken- steinschelaan 40. R. W. J. Jentink, van Groningen naar Schimmelp.str. 4. G. van der Hoek, van Drunen naar Appelmarkt 7. T. de Rijk, v. Utrecht n. Muurhuizen 117. T. Moleman, v. Amsterdam n. Muur huizen 117. J. T. Bakker, van Utrecht naar Muur huizen 117. F. T. van der Steen, van Utrecht naar Muurhuizen 117. N. Prins, van Utrecht naar Muur huizen 117. M. Busekool, van Leusden naar Woestij gerweg 67. C. Oudes, van Amsterdam naar Lan- gestaat 7. A. van Nieuwenhuizen, van Kromme nie naar Stellingwerfstr. 90. C. van de Weerd, van Woudenberg naar Zuidsingel 69. J. Roseboom, van Doorn naar Groote Gasthuislaan 13. G. van Essen, van Leusden naar H. v. Viandestraat 5. W. Bes, van Leusden naar Nic.dwar- straat 6. E. Hogevest, van Voorburg naar Utr.weg 14. A. Okkinga, van Harliogcn naar Bee- kenst.laan 23. G. K. Okkinga, van Harlingen naar Beekenst.laan 23. J. F. Paul. van Hilversum naar Schim melp.str. 4. A. Hogervorst. van Borgen op Zoom naar H. v. Viandenstr. 3. G. M. J. H. v. d. Boom, van Duitscb- land naar Kleine Spui 48. VERTROKKEN. G. van Z»lk, van Valkenstraat 10 naar Utrecht. F. van de Pol, van Valkenstraat 10 naar Utrecht. C. Buitenhuis, van Utr.weg 95 naar Nijkerk. G. J. Buys, van Utr.weg 104" naar 's Hage. H. Veibage, van Langestr. 1 naar Kruiningen. B. van Nimwegen, van Soesterweg 81 naar 's Hage. G. van Nimwegen, van Soesterweg 81 naar 's Hage. J. van Wageningen, van Driest 24 naar Rotterdam. P. G. van Eyken, van KI. Koppel 4 naar den fielder. M. E. C. Kempen, van Weyerstraat 10 naar Amsterdam. H. A. de Groot Jr van Paulus Buys- laan 2' naar Wageningen. A. Sprakelaar, van Arnh.weg 150 naar Winterswijk. C. J. Helders, van Beekenst laan 23 naar 's Hage. H. G. J. de Bruyn, van Langestraat 74 naar Leiden. T. A. Mol, van Utr.weg 137 naar Winterswijk. C. T. A. Fiekert, van Westsingcl 62 naar Zaandam. G. N. van Keulen, van Aldegonde- straat 91 naar Amsterdam. J. Flaman, van Woestijgerweg 67 naar Barneveld. W. Flaman, van Woestijgerweg 67 naar Barneveld. H. G. van Boekei, van Woestijgerweg 67 naar Soest. Jhr. L. C. de Villeneuve, van Johan van Oldeubameveldlaan 16 naar 's Hage. A. M. de Jong, van Joh. van Olden- barneveldlaan 16 naar 's Hage. C. Klerk, van Joh. van Oldenb.laan 16 naar 's Hage. A. J. van den Akker, van Lieve Vrou- westr. 43 naar Amsterdam. H. A. van Ruth, van Achter de Kamp 20 naar Bussum. W. van Bogerijen, van Koningstr. 133 naar Hilversum. J. van Bogerjjen, van Koningstr. 133 naar Hilversum. D. M. Camerling Helmolt, van Blan- kenh.str. 4' naar 's Hage. J. A. v. d. Bol, van Blaokenh.straat 4' naar 's Hage. T. Wijmenga, van Blankenh.straat 4' naar 's Hage. A. Nieuwenhuis, van Joh. v. Olden- barneveldlaan 2 naar Indië. J. H. P. Nieuwenhuis, van Joh. van Oldenb laan 2 naar Indië. RECLAME.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2