Gemengd Nieuws. BINNENLAND. BUITENLAND. Ingezonden. De heer Van Zalingen wees er nog op, dat zekere personen uit Velzen alhier handelsrelatiën trachtten aan te knoopen. De heer Houbaer wijt het slechte bezoek aan het gemis van het Bonds orgaan. Dit is zeer belangrijk, kost maar een gulden en vormt den schakel tusschen de ledeD. Vele leden geven hierover hun meening te kennen, doch tot een conclusie kon men niet komen. Ter j.l. Maandag gehouden kaas markt, werden aangevoerd 12 wagens, bevattende 5266 K.G. kaas. De ge- heele partij ging ditmaal buitenge woon vlug van de hand, tegen f 29 k f 31 per 50 K.G. De Nationale Bond van Handels en Kantoorbedienden »Mercurius", zal Zondag 19 October eene Buitengewone vergadering houden in Hotel Reich- man. De agenda vermeldt o.a.ontwerp- beginselverklaring en Program van Actie, Statuten en Reglements wijzi gingen. Na vooraf te Zeist het Rijks opvoedingsgesticht voor Meisjes te hebben bezichtigd, bracht de Minister van Justitie, vergezeld van den Secre taris Generaal van zijn Departement, den beer Mr. H. C. Dresselhuijs en van den Referendaris Mr. J. P. de Meijere j.l. Maandagmiddag een langdurig be zoek aan het Rijksopvoedingsgesticht voor Jongens alhier. Groot was de belangstelling j.l. Maandagmiddag bij de teraardebestel ling van den op zoo jeugdigen leeftijd ontslapen Philip van Goethem. Een scbal van bloemen vertolkte de vriend schap door hem van zoo velen genoten. De beeren F. Wesseling en M. van Oven getuigden aan de groeve eveneens van hunne warme vrieudschap in gevoel volle woorden, die op de omstanders zichtbaar grooten indruk maakten. De Politie hield j.l. Zoodag twee mannen aan, die nog een aantal dagen hechtenis te goed hadden, en bracht ze des Maandags naar Utrecht. De Rechtbank te Utrecht ver oordeelde drie jonge mannen van bier wegens wederspannigheid tegen den agent van politie J. Dermont tot 2 maanden, 2 weken en 1 week ge vangenisstraf; een jongen, wegens diefstal van lompen ten nadeele der Gemeente Amersfoort tot f 1 of een maand hechtenis; en een vrouw, die in een bazar hier een armbandje stal, tot 2 dagen gevangenisstraf. Kapitein W. E. van Dam van Isselt, van het le regiment veld-artil- lerie te Utrecht, wordt 1 Februari gedetacheerd bij de 5e in fan terie—bri gade, alhier. Mejuffrouw J. H. Hendriks is benoemd tot onderwijzeres 3e klasse bij het openbaar Europeesch Lager onderwijs in Ned. Oost-Indië. De beer H. W. van Haselen PHzn. is door Burgemeester en Wethouders benoemd tot adjunct-brandmeester. Speerihofï's Klein Tooneel o't Is anders", zal Maandagavond 20 Oct. in Amicitia opvoeren vier éénacters: »Toch kan je nooit wetee", nEen mooie vrouw", ïEen liefdesverklaring alle van Speenhof! en süe vrouw des Huizes" van Broedelet. Ter afwisse ling Speenhof!" s nieuwste liedjes: »Treub-dansen", »de nieuwe Minis ters" e. a. Quick II werd j.l. Zondag door H. V. C. II geklopt met 4—1. De Koningin op Soesterberg. H. M. de Koningin bracht gister middag per auto van Het Loo een bezoek aan het militair vliegkamp bij Soesterberg, waar zij te kwart voor vieren werd ontvangen door Luitenant- Generaal C. J. Suijders, chef van den Gerieralen Staf, en Kapitein H. Wal- aardt Saeré,commandant van het kamp en het korps militaire vliegeniers. Eer H. M. hel terrein betrad, waren de vliegmachines uit de hangars ge reden. H. M. bezichtigde deze en de hangars benevens het logies van de bij dezea dienst werkzame onderoffi cieren en manschappen. H. M. deed zich de samenstelling der in het kampement der soldaten de Inlandsche gamelan hare meest wel luidende toonen ten beste gaf; dat alles maakte 'n bijzonder feestelijken indruk te midden der weldra overal heerschende algemeene drukte. (Wordt vervolgd vliegtuigen uitleggen door de officieren vliegeniers, met wie zij zich geruimen tijd onderhield. Ten slotte deden dezen een vlucht van omstreeks een kwartier. Luitenant Coblijn steeg het eerst op, spoedig gevolgd door Luitenant Versteegh, ter wijl na hen Luitenant Van Heijst met Luitenant Roeper Bosch als passagier vloog. Nadat de heeren waren geatereri- seerd, onderhield H. M. zich weder met hen, waarna zij tegen 5 uur terug keerde naar Het Loo. Handelsbl. Als een aardige herinnering aan de manoeuvres bevat het Twentsch Zondagsblad de volgende bijzonderheid 't Is een heerlijke najaarsnacht. De sterren schitteren vroolijk aan den wolkenloozen hemel en het zachte windje dat er waait, is niet bij machte den nevel te verdrijven, die op bel manoeuvreterrein is neergedaald. Nu en dan werpt het electrische zoeklicht, dat op den weg naar Eisen isgeplaats, krachtige lichtbundels over heuvel en dalen tot ver in den omtrek en ver licht de vijandelijke schildwachten, die op hun eenzamen post do wacht houden Zooeven sloeg de Rijseoscbe stadhuisklok 3 uur. Daar nadert een gezelschap van 7 personen, waaronder een dame, de vijandelijken voorposten, maar de schildwacht, toevallig een Rijsensche jongen, is op zijn hoede en nadat het gezelschap tot op zekeren afstand genaderd is, heeft hij zijn geweer gereed om vuur le geven en luid klinkt het door de nachtelijke stilte: »Halt!« De naderende personen blijven staan. Daar klinkt het verder: »Een man naar voren Uit de groep menschen treedt een man het blijkt een generaal te zijn naar voren en verzoekt met zijn gezelschap te mogen passeeren. Hij voegt er bij, dat het bestaat uit H. M. de Koningin, Prins Hendrik en vijf generaals. nHet wachtwoord!?" is het lako- nieke antwoord. De aangesprokene kent dit echter niet en de schildwacht zegt, dat hij dan tot zijn spijt niemand mag laten passeeren. »Maar het is Hare Majesteit, die" hervat de generaal. De schildwacht meent, dat er toch iets op gevonden moet worden. Hij verzoekt een kameraad, die in zijn buurt op wacht staat, dubbel waak zaam te zijn en geleidt zijn boogen superieur naar den commandant van de wacht. Nu is de zaak spoedig in orde en kan bet hooge gezelschap doorgaan. De schildwacht, G. J. Wessels, kreeg later een pluimpje voor zijn kordaat optreden en tegenwoordigheid van geest. Officieel wordt gemeld, dat de Ser vische regeering last gegeven heeft aan haar troepen om over de geheele linie den opmarsch aan de Servisch- Albaneesche grens te staken. Door Bulgarije is thans eene aan vang gemaakt met de bezetting van het veroverde gebied. Drie duizend man van bet garnizoen te Sofia en en een gedeelte van de garnizoenen van de steden in het Noorden zijn naar Thracië gezonden. De Grieken beklagen zich over de langzaamheid der Turksche demobili satie. De Turken verontschuldigen zich met geldgebrek, boewei zij pas weer geld losgekregen hebben. Te Antwerpen heeft een groote betooging tegen bet clericale school- wetsontwerp plaats gehad. Meer dan honderd vereenigingen namen deel aan den ommetocht door de stad en kwamen daarop in de groote zaal der beurs bijeen, waar verschillende socia listische en liberale sprekers de grie ven tegen het ontwerp ter sprake brachten. Sniokkelea met vliegmachines. Uit St. Gilles wordt geseind: Er is een levendige smokkelhandel tusscben België en Frankrijk en omgekeerd ontdekt. Deze handel werd met vlieg machines gedreven. De vliegmachines stegen op in België en landden in de nabijheid van een plaats in het departe ment Pas de Calaix. Omtrent deze aangelegenheid is pen uitgebreid onder zoek ingesteld. De Fransche douane beambten hebben opdracht gekregen de bewegingen der vliegers nauw keurig gade te slaan. Tofïeleu. Dit is wel een van de dolste Bra- bantscbe dorpsgebruiken. In den om trek van Helmond en Asten wordt het nog in eere gehouden. Als een voorgenomen huwelijk afspringt, nadat het paartje in ondertrouw is opgeno men, dan komt het jongvolk op een Zaterdagavond bij elkaar, om dit bij zondere feit toch vooral niet onopge merkt te laten voorbijgaan. Van alle erven in de buurt worden voermans karren, kruiwagens en mestkarren weggehaald en in een rjj langs den weg geplaatst bij de woningen van ex-bruid en bruidegom. Den geheelen avond door is het een luidruchtig sjouwen met alle mogelijke vervoer middelen. Tot slot volgt een loeiende serenade op lampeglazen. Het ge scheiden paar durft zich niet vertoo- nen en ook den volgenden morgen waagt het zich niet in de dorpskerk, maar verdwijnt in alle vroegte om in een naburig dorp de mis le gaan booren. Na 4e Hoogmis beijvert de jeugd zich om te midden van de kerkgangers alle voertuigen weer op hun plaats terug te brengen. Handelsblad. Voor de Sigarcnrookers. Een Parijsche vereeniging waar veel gerookt wordt, heeft willen weten, hoelang aan een sigaar gerookt wordt. Zes leden namen uit hetzelfde kistje zes sigaren en staken ze tegelijker tijd aan. Na vei loop van eeD halfuur had een der rookers zijn sigaar ge heel opgerookt, eenige minuten later nog twee anderen. De drie laatsten rookten nog een uur voort, maar de vierde moest het opgeven, daar hij zich de lippen verbrand had. Da voorlaatste zag na 2 uren en 10 min. zijn sigaar uitgaan. De zesde rookte nog gedurende 7 min. zoodat het record der sigaar is 2 uren 17 minuten. BÜ de Goede Tempelieren. Gedurende de Pinksterdagen had te Brunswijk eene vergadering plaats van de Orde der Goede Tempelieien, op welke vergadering ook het woord werd gevoerd door den voorzitter van den Duitschen Esperantisten Bond. Deze wees eerstens op de punten van ge meenschap tusschen beide bewegingen die tegen den alkobol en die vóór Esperanto. Beide zijn even oud, 25 jaren; beide ondeivonden eerst spot en hoon, docti nu instemming en steun bij het intelligente deel van het volk beide hebben de geheele wereld tol arbeidsveld, beider streven is tot nut en zegen voor de menschheid. Daarna wees hij erop, dat de beweging der goede tempelieren, juist omdat ze over de geheele wereld is verspreid, zoo veel moeilijkheden ontmoet door de taal verschillen, welke moeilijkheden kunnen worden overwonnen door ge bruik te maken van eene internatio nale hulptaal. Het laatste internatio nale congres der Orde te Bergen heeft bet vraagstuk bestudeerd, maar nog geen besluit genomen en hij hoopte nu, dat het komende congres zich zou uitspreken vóór Esperanto. Met ver- eenigde krachten kan dan verder het doel des te beter worden nagestreefd en bereikt. Er bestaat reeds een wereldbond van esperantische goede tempelieren, die een halfmaandelijksch in Esperanto geredigeerd blad uitgeven: «Lalnter- nacia Abstinenta Observanto". Een aap als werkman. Een lezeres te Bangkok (Siam) schrijft ons het volgende schetsje: «Geen dierentuin-logé mag zich in zooveel belangstelling verheugen als de aap. Of het 't komische of kari- katuur-achtige is van de apentronies en de apenmanieren of dat de mensch zich zoozeer tot dit dier voelt aange trokken, omdat de aap van de dieren degene is, die den mensch het meest nabij komt, wie zal het zeggen? Zeker is het, dat de mensch graag een aap ziet of er van hoort vertellen. Daar om zal het de lezers ook wel interes seeren te hooren, hoe de apen kun nen worden gedresseerd. In zijn geboorteland, waar de mensch ook in bet zweet zijns aanschijns zijn brood moet verdienen, daar is de aap niet te gast zooals in de Noordelijke dierentuinen, maar daar moet de aap ook een aandeel nemen m den strijd om het bestaan. Zooals vroeger een slavenhoeder het werk voor zich liet doen door slaven, zoo leven er in Siam en Malakka kooplieden, die den arbeid van hun apen exploiteeren. Ze gaan met hun apen naar den eige naar van een kokosboomgaard, wiens ooft rijk is. Elk dier krijgt nu een lang touw aan den halsband. Op een sein van bun meester klau teren ze met gezwinden spoed naar boven; dan gaan ze aan het werk. Ze beginnen met de bovenste kokosnoot. Ze draaien en wroeten zoolang tot de vrucht omlaag valt. Daar wordt de oogst verzameld. Is er een boom leeggeplukt, dan wordt een tweede onder handen genomen enz. De apen- man en ontvangt een behoorlijk hono rarium, n.l. f l per aap per dag en dan een kokosnoot voor het apenmid- dagmaal toe. De dieren zijn dol op deze vrucht en het is hun aan te zien, dat ze graag een van den oogst zou den willen oppeuzelen, maar ze zijn. er op gedresseerd, dat wie snoept, de laan uit gaat en per slot hebben de apen het zoo kwaad niet bij hun baas. Opgave van de Vereeniging „I1ANOEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijo ver trokken naar andere Gemeenten met vermelding van woonplaats, van den 6 tot en met 11 October 1913 GEVESTIGD. M. W. Leurs, van Amsterdam naar Zuidsingel 44. E. F. M. Holtzer, v. Vlaardingen n. Zuidsingel 44. A. J. E. M. Ruyter, v. Baarn n. Zuid singel 44. E. Ruizendaal, v. Naarden n. Zuid singel 44. M. G. M. Hagen, v. Utrecht n. Zuid singel 44. C. D. v. d. Kaay, v. Leiden n. Leusder- weg 20. L.Meyer, v.Groningen n. Westerstr. 71. H. G. v. Krieken, v. Veenendaal n. Persynstraat la. J. W. v. d. Geer, v. Ede n. Lange- straat 29a. P. E. Dodenhuis, v. 's Hage n. Pieter Pijperstraat 4. G. Jansen, v. Nijkerk n. Kleine Nachte gaalstraat 4. J. Louwen, v. Westzaan n. Kampstr. 8. H. Ruitenbeek, v. Nijkerk n. Utrecht- scheweg 1041. C. A. v. Duinen, v. Hoorn n. Blanken- heymstraat 14. H. F. Keetell, v. Nijmegen n. Regen- tesselaan 21. J. D. Teengs, v. Nijmegen n. Regen- tesselaan 21. J. Siroomberg, v. Nijmegen n. Regen- tesselaan 21. H. C. de Jager, v. Kampen n. Pieter Pijperstraat 10. J. Fedderna, v. Zwolle n. Heiligen- bergweg 6. B. Lambek, v. Zwolle n. Heiligenberg- weg 6. J. Gertb, v. Amsterdam n. Driest 22. G. J. Heukels, v. Deventer n. Muurb. 12. P. W. Pieters, v. Roermond n. Hen drik van Viandenstraat 13. P. M. Quist, v. Amsterdam n. Lange- straat 30. J. Bakkenes, v. Lochem n. St. Andries- straat 22. L. Scholte, v. Baarn n. St. Andries- straat 22. A. G. W. Cool, v. Schiedam n. Prinses Marielaan 16. W. E. v. Eek, v. Utrecht n. Utr.weg. D. M. Zwart, v. Utrecht n. Utr.weg. G. H. Bottenberg, v. Utrecht n. Achter de Kamp 20. C. v. Achterbergh, v. Amsterdam n. Westsingel 34. Th. M. Klutman, v. Zwolle n. St. An- driesstraat 15, C. Cornet, v. Zwolle n. Kampstraat 14. G. P. de Kruifï, v. Tilburg n. Plantsoen. P. J. v. d. Briel, v. Ede n. Langestr. 91. D Scholten, v. Utrecht n. Muurh. 141. Jhr. J. J. Teding van Berkhout, v. Deventer n. Berkenweg 23. S. Schilderman, v. Teteringen n. Berg straat 41. M. Dolleman, v. Alkmaar n. Alde- gondestraat 10. C. S. M. Kerling, v. Lopik n Schimmel- penriinckstraat 39. G. v. Driel, v. Est en Opynen n. Groote Gasthuislaan 37. A. v. Vliet, v. Kampen n. Parallelw. 20. T. Blooi, v. Leusden n. Lavendelstr. 1. J. S. G. tleslenfeld, v. Venray n. Zuid singel 44. A. P. M. Heslenfeld, v. Venray n. Zuid singel 44. W. C. baron van Randwyck, v. Zutphen n. Plantsoen 1. L. P. v. Temmen, v. Indië n. Ulrecht- scheweg 97. M. v. d. Tweel, v. Utrecht n. Lavendel- straat 4. W. P. L. de Roos, v. Indië n. Bis- schopsweg 75. H. W. van Riet Paap, v. Haarlem n. Arnhemscheweg 62. VERTROKKEN. A. M. Biesbaar, van Breedestraat 75 naar Hoogland. M. v. d. Linden, v. KI. Spui58 n. Utrecht. J. Zevenbergen, v. Lange Beekstraat 3 n. Naarden. C. A. Allers, v. Tolstraat 4 n. Leiden. E C. Kan, v. Pieter Bolhstraat 15 n. Deventer. S. J. C. Vis, v. St. Andriesstraat 15 n. Zwolle. A. M. ter Steege, v. St. Andriesstraat 15 n. Maastricht M. E. Bosch, v. St. Andriesstraat 15 n. Maastricht. G. de Ruiter, v. Aldegondestraat 72 n. Maassluis. Wed. J. A. Krol, v. Lieve Vrouwestraat 21 n. Stoutenburg. G. Marks, v. Stationsstraat 3ia n. Leusden. A. Kieyweg, v. Stationsstraat 31a n. Leusden. H. J. v. d. Hout, v. Stationsstraat 31a n. Leusden. W. A. v. Tienhoven, v. Langestraat 98 n. Amsterdam. G. v. d. Bos, v. Utrechtscheweg 59' n. Leiden. B, Hilkers, v. Heiligenbergweg 6 n. Utrecht. G. v. d. Broek, v. Brouwerstraat 1 n. Woudenberg. J. J. Diepenbrugge, v. Plantsoen 1 n. Teteringen. A. Poort, v. Breedestraat 62 n. Utrecht. H. Valkenburg, v Stationsstraat 25 n. Amsterdam. G. H. Blackstone, v. Woestijgerweg 25 n. Maarssen. W. F. K. Marris, v. Utrechtscheweg 137 n. Voorst. K. J. Kerling, v. Scbimmelpenninck- straat 39 n. Asperen. fl. J. Surksum, v. Kreupelstraat 2 n. Amsterdam. T. G. Taconis, v. Scbimmelpenninck- straat 28 n. Heerenveen. W. v. Haselen, v. Muurhuizen 11 n. Utrecht. J. G. Spil, v. St. Andriesstraat 10 n. Woudenberg. Ph. A. N. Neerbos, v. Teutstraat 15 n. Schiedam H. H. Schreuders, v. St. Jorisstraat 46 n. Oud Vroenhoven. J. v. d. Raapkamp, v. Heiligenbergweg 20 n. Culemborg. P. W. v. Schendel, v. Kleine Haag 8 n. Baarn. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Den artsen het monopolie? Mijnheer de Redacteur I De vele heftige artikelen, die in verschillende couranten naar aanlei ding van mijn ingezonden stuk tot mij zijn gericht, nopen mij tot een antwoord en ik twijfel niet of de verschillende redactiën zullen zoo wel willend zijn om mij een plaatsruimte in hun blad af te staan. Gelukkig voor mij, dat niet eigen belang de drijfveer van mijn schrijven is, maar dat ik alleen het heil der menschheid op 't oog heb. Blijkt mijn optreden minder welgevallig te zijn aan mijn collega's, dan kan ik niet anders dan mijn spijt daarover uit drukken. Maar zij kunnen niet van mjj verwachten, dat ik om hunnent wil mijn koers zal veranderen. Wil men het medisch weten verder brengen dan is dunkt me de beste weg, behalve de veidere ontwikkeling der hygiëne, ook die van, laat ik 't noe men, 't zesde zintuig. Dit zintuig brengt ons op 't gewraakte gebied van 't magnetisme en de helderziendheid, de stiefkinderen van ons medici om de eenvoudige reden, dat 't ons op de Hoogeschool officieel niet gegund werd, daarmede in kennis te komen, orndat zij zich, zooals men beweerde, bewogen op 't terrein der kwakzal verij, hallucinaties en phantasieën. Sceptisch aldaar opgevoed, zonder godsdienst, kregen wjj een haat tegen alles, wat geen vei klaring toeliet bij gebrek aan hulpmiddelen daartoe Ter verkrijging van deze occulte krachten, die enkelen zich eigen kun nen maken is voor die meesten een groote wilskracht noodig, willen die krachten een machtige factor worden om de menschheid heil aan te brengen. Om haar te ontwikkelen moeten wij beginnen met ons te oefenen in

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2