nriEUwi Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. |S| Het plan-Krook. FEUILLETON. No. 85. Zaterdag 25|Uctober 1913. 42e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG ER ZATERDAG: Amersioortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonu. 09. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere reg9l meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. In de jongste vergadering van „Handel en Nijverheid" bracht haar Voorzitter, de heer L. J. Krook, met een enkel woord ter sprake een plan, door hem aanhangig gemaakt bij het te Middelburg gehouden 10de Middenstands congres, dat hij als afgevaardigde der vereeniging bijwoonde. Na te hebben herinnerd aan de requesten, door H. N. in Februari gezonden aan de Tweede-Kamer der Staten Generaal en aan den Minister van Oorlog over het nadeel, dat de onderofficieren-vereeniging „Ons Belang" de neringdoende midden standers in het geheele land tracht aan te doen, en na te hebben gewezen op de coöperatieve verbruiks-vereeniging „Ons Voordeel" van H. IJ. S. M.personeel, zeide de heer Krook op dat congres; Bovendien heeft een gedeelte van onze leden geducht te lijden onder de zooge naamde vertrusting van de steenkolen- en de petroleum-branche. Hoe dikwyls wordt door een der leden bij de rondvraag gezegd, dat hij gaarne zou zien, dat de Regeering wat meer deed voor den middenstand, hetgeen zij wel doet voor den arbeidenden stand, om de eenvoudige reden, dat deze sinds jaar en dag is georganiseerd en dus veel hechter is dan de middenstand, die maar al te zeer vergeet, dat in vereeniging kracht ligt, dat eendracht macht maakt en dat de eenling ondergaat in den strijd om het bestaan. Ook wij, middenstanders moeten meer en meer en zonder den uitzondering worden doordrongen van den eisch des tijds, die ons van alle kanten toeroept: Vereenigt U. Eerst dhn zullen wij met succes het hoofd kunnen bieden aan al die soorten cöoperaties, die met het zuivere begrip coöperatie niets anders gemeen hebben dan den naam. Nog slechts weinige oogenblikken resten ons vóór onze terugkeer naar onze respec tieve woonplaatsen, waar wij eerlang, als afgevaardigde naar dit congres, aan onze vereenigingen den uitslag van de 10de .jaarvergadering moeten bekend maken. Allicht rijst de vraag: hebben deze bijeenkomsten wel dat nut afgeworpen, het doel, dat men voor oogen had den middenstand te helpen, te steunen en naar voren te brengen wel nader gebracht? Ik meen, mynheer de Voorzitter, nu deze 10de jaarvergadering straks door u zal worden gesloten, te mogen consta- teeren, dat die vraag zonder aarzeling toestemmend mag worden beantwoord. In deze tien jaren is heel wat tot stand gebracht en daarvoor mogen wij het Hoofdbestuur en in zonderheid zijn emi nenten Voorzitter en den hoog gewaar- deerden dr. Nouwens oprecht dankbaar zyn. Doch te gelijk dringt de vraag naar voren: is reeds voldaan aan alle nooden van den middenstand? Het antwoord is natuurlijk ontkennend; doch den korten tyd in aanmerking ge nomen, is er reden te over om onze organisatie te loven en dankbaar gestemd te zijn voor den ontzaglijken en moeite- vollen arbeid van ons Bondsbestuur. Ik dank hierbij aan onze besprekingen over snel goedkoop recht en de wijze waarop langs den weg van het recht kleine vorderingen op snelle en goedkoope wijze kunnen geïncasseerd. Willen wy echter onzen Nationalen middenslandsbond tot sneller en grooter bloei brengen dan is het onze plicht, ons kranig Hoofdbestuur krachtdadig bij te staan; niet door mooie woorden alleen, doch ook door een financieel offer te brengen ten einde het trust-gevaar des te beter te kunnen weerstreven. Daardoor zal tevens een zeer groot aantal winkeliers en klein-nijveren in de gelegenheid worden gesteld om hun on afhankelijkheid te behouden. Om echter tot betere resultaten te komen, stelt Amersfoort voor, tot uitvoering te brengen hetgeen dr. Kuijper nu tien jaar geleden op het Middenstands-congres te Rotterdam adviseerdesteekt eerst zelf de handen uit de mouweneerst dan kan en zal de landsregeering u helpen. Wijzelf moeten een coöperatieve orga nisatie stichten in onzen middenstands bond. Bij algemeene deelneming van den geheelen georganiseerden handeldrij ven den en industrieelen middenstand kan die organisatie reeds binnen vijfjaar zyn tot stand gebracht. Om tot zulk een reusachtige organisatie te komen, moeten wij in 't klein begin nen en kunnen wy een voorbeeld nemen juist aan de vereeniging in welke velen onzer te Amersfoort en in nog 15 andere Gemeenten in den lande zulk een geduchte mededingster hebben, namelijk de onder- officiers-vereeniging „Ons Belang", die het groote kapitaal, waarover zy thans beschikt, heeft verkregen doordien ieder lid twee cent per dag stortte in een algemeene kas. De vereeniging die het kapitaal bij eenbracht, was de Militaire wederkeerige waarborg maatschappij „Onderlinge voor zorg", dien na verloop van slechts luttel jaren reeds f 155.000 had geplaatst bij de Nederlandsche Bank, die bovendien aan een groot aantal weduwen een bedrag van f 200 heeft kunnen uitkeeren. Zóo moeten we ook doen. Wy moeten all on zonder onderscheid 3'/>cent per dag of 25 cent per week stortendan is het "bedrag per 1000 leden reeds f13000 per jaar, hetgeen bij a 1 g e m e e n e instem ming en deelneming van alle midden standers in vijf jaar reeds een kapitaal van 3 tot 6 millioen zou worden, met rente berekening naar 3'Jt pCt. Met dit kapitaal, dat reeds na tien jaar meer dan verdubbeld is, zouden wij reeds bij het vyfde jaar tot de spoorweg maatschappijen kunnen zeggenterstond ophouden met de zoogenaamde coöperatie van uw personeel, waardoor vele midden standers op zoo schromelijke wy ze worden benadeeld. Bovendien zouden wy niet ieder oogen- blik behoeven aan te hooren, dat de vrachtpryzen zijn verhoogd of dat het bestelloon is opgeslagen en dat allerlei tydroovende maatregelen zyn voorge schreven. Ook voor den middenstander is tijd, geld. In de derde plaats zouden wij aan de spoorwegmaatschappijen kunnen mee- deelen, indien zij ons beleefd en gemoti veerd verzoek weigerden om de coöpe ratie te doen ophouden en om de vracht prijzen niet op te voeren doch een klei nigheid te verlagen, dat wijzelven ter stond een vrachtauto-dienst zouden in voeren, byvoorbeeld in iedere Provincie, waardoor alle goederen, zonder bijkomen de kosten van bestellen, goedkooper en oneindig vlugger zouden worden besteld, zonder overlading als anderszins. De zoogenaamde kapitalisten, die thans ten onrechte de spoorwegen in handen hebben welke het eigendom moesten zyn van den handeldry venden en in dustrieelen middenstand zouden dan wel niet meer zoo'n hoogen toon aanslaan en wat minder onbeleefd antwoorden op de verzoeken, die aan hun Maatschappijen worden gericht, en zouden niet langer de stations, en vooral de los- en laadplaatsen, bouwen waar het hun goed dunkt (zie slechts naar Amersfoort): Geen enkele plaatselijke vereeniging, of zij heeft reeds meermalen ondervonden, dat al haar billijke verzoeken aan de spoorweg-maatschappyen eenvoudigweg niet worden ingewilligd. „Ook zouden wij en dit is wel het voornaamste met zoo'n kapitaal voor onze leden zeiven zeer groot nut kunnen stichten door die leden, welke niet in het bezit zyn van een eigen winkelhuis, werkplaats of magazijn, aan zoo'n eigen dom te helpen. Maar dan ook helpen in werkelijkheid; niet tegen 5, doch tegen 3'/i pCt., hetgeen op de eerste plaats een voordeel zou geven van meer dan 25 pCt., waardoor zoo'n winkelhuis of weikplaats geen f40 doch slechts f30, of een per ceeltje van f 12 slechts f 9 per week zou doen. Men zou dan óok niet zien gebeuren, hetgeen thans wel geschiedt, namelijk, dat zoo'n winkelier op straat komt te staan, hetzij door verkoop van zijn pand, hetzij door verbouwing tegelyk met andere perceelen, hetzij door niet te qualificeeren praktijken van een trust, die den man, die haar in den weg zit, er uit wil hebben. lederen oppassenden huurder van een winkelhuis of werkplaats die tevens lid is van een der afdeelingen van den Natio nalen middenstandsbond, moet onze Bond het recht waarborgen, zyn zaken te kun nen voortzetten. Wy moeten door vereende krachten alle winkeliers en alle nyveren, die daar aan behoefte hebben en lid zyn van voor noemde combinatie, in de gelegenheid stellen, op zeer eenvoudige en tevens billijke wyze eigenaar te kunnen worden van het perceel, dat thans door hem tegen veelal te hoogen huurprijs wordt bewoond. Hierdoor zouden wy voorkomen, dat een lid van onze organisatie bedankte; bovendien zou een groot aantal midden standers, die nu nog buiten onze bewe ging staan, zich bij ons aansluiten, even als dit by „Onderlinge Voorzorg" is ge schied toen de zoogenaamde kat uit-den- boom-kykers bemerkten, dat die veree niging kapitaalkrachtig werd en in alle garnizoenen de miiilairen zich haastten lid van die vereeniging te worden. Met dit schoone en sprekende voor beeld voor oogen zou ik u, geachte ver gadering, willen voorstellen, nog heden,, ja staande dit congres, over te gaan tot de oprichting der door mij bedoelde ver eeniging. Geeft allen, gij die hier tegenwoordig zjjt, een schoon voorbeeld door terstond 25 cent of een gulden (dat is dus éen week of vier weken contributie) af te dragen aan een commissie, door deze vergadering of zoo noodig door het Hoofdbestuur aan te wyzen. In de volgende Bondsvergadering zal men dan van onzen Voorzitter, dien we niet missen willen, niet hooren, dat hy in 1914 wenscht af te treden. In tegendeel zal hy met Dieuwen moed de teugels van het bewind vaster klemmen als hy ziet, dat alle afdeelingen het Hoofdbestuur willen steunen en er gloed en vuur uitgaat van die afdeelin gen, wier ledental zicfi aanmerkelijk zal uitbreiden. Komt, myne heeren, wie wil zitting nemen in de voorloopige commissie en wil met my op dezen oogenblik een schoon voorbeeld geven door voorloopig een of drie of zes maanden contributie te storten? Wie volgt my? Al beginnen we allen met een enkelen gulden dat is dus voor 4 weken con tributie dan is er vast een begin. Mijnheer de Voorzitter, uit mijn be schouwingen moet U ontegenzeggelijk zyn gebleken, dat naar myn stellige over tuiging de kracht van den Middenstands bond ligt in de handen der middenstan ders zelven' Naar mijn vaste overtuiging kunnen wy op dit oogenblik niet beter doen dan allen, zonder een enkele uitzondering, ons te verbinden om 3cent per dag by te dragen éen sigaar per dag minder te rooken, mijne heeren ten einde deze coöperatieve organisatie zoo spoedig mogelijk in onzen Bond op te richten. Let wel op, geachte vergadering, wy zelven hebben dan de handen uit de mouwen gestoken. Al zou ons Bondsbestuur alles willen doen, wat maar eenigzins kan worden gedaan, dan is er toeh een grens aan zyn kunnen. Wij allen behooren er toe mee te werken om, onder leiding van ons Hoofdbestuur, onzen Bond krachtig en groot te maken en de krachtigste factor wy zien het aan de arbeiders organi saties is het vormen van een flinke kas. Weldra komt het plan in uitvoerige be spreking in „Handel en Nijverheid". De middenstanders doen goed, er reeds over te denken en hun gedachten uit te wis selen. ALLES KOMT EENMAAL OP Z N POOTEN TERECHT A. S. H. BOOMS. 15) Dag mooie jongens I Ik hoop dat jelui veel leut zullen heb ben De groeten aan den ouwen baasriep Boblan zijne mak kers nog spottend na. Nauwelijks echter waren de kame raden om den boek van het dwangarbei ders-kwartier verdwenen of de schijn baar luie en gemakzuchtige Bohlan stond ijlings op, als bad hij haast om een vooruit beraamd plan te volvoe ren, en hij begaf zich dadelijk naar zijne kamer, nadat hij-de bedienden permissie gegeven had om allen naar de parade te gaan kijken. Als iemand der anderen, die het olijke «Bardijntje" kenden, hem ge zien had, hoe hij geheimzinnig lachende en zich genoegelijk in de handen wrij- vende zijne kamer binnenging, als ver kneukelde hij zich reeds in 't voor uitzicht van iets bijzonder leuks en dols, zou hij dadelijk overtuigd ge weest zijn dat de grappenmaker zeker weer onnadenkend de een of andere dwaze overmoedige aardigheid in den zin had, voor de volvoering waarvan hij slechts gewacht had tot de mak kers uit 't gezicht verdwenen waren en deze hem dus niet meer in zijn geheimzinnig opgevat voornemen kon den dwarsboomen; als het niet iets heel erg buitengewoons geweest was, zou hij hen wel in zijn vertrouwen genomen hebben. En die mystificatie, die hij zoo ge heimzinnig verzon en uithaalde, zou nog lang daarna als een voorbeeld van goed geslaagde aardige-luitenants- mop in de herinnering voortleven, en bij 't verhaal daarvan in opgewekten kring den toehoorders nog menigen gulion lach ontlokten. Juist kwartier voor zeven uur ruk ten de beide kompagnieën met slaande trommen en spelende muziek uit de kazerne naar het in de nabijheid ge legen paradeveld en schaarden zich daar op bevel van den paradekomman- dant, de oudste kapitein, in linie, aangegaapt door het verzamelde reeds geruimen tijd wachtende publiek, wien dit begin van uitvoering zeer wel kom was. En al was de troep klein, ja zelfs bespottelijk klein voor 'n groote parade, toch maakte zij in 't geheel, zooals zij daar in de zonneschijn geschaard stond, 'n aangenamen indruk door flinke houding, juistheid van bewe ging, zekerheid van uitvoering en schitterende tenue, hoewel deze laatste reeds dadelijk bij de eerste passen in het natte gras wel wat bedorven werd door het niet meer vlekkelooze wit aan de onderzijde der pantalons, die daar het voorkomen kregen van vuile uitgewrongen vaatdoeken. Bij de verschijning van het kranige troepje gaven de toeschouwers luide hunne bewondering te kennen, iets wat op de voor bewondering nog al gevoelige militairen, en vooral op de graag geurende luitenants in hun mooie pakjes zooveel invloed had, dat het hen weer eenigzins verzoende met de onaangename dienstverrichting waarover zoo gemopperd was, vooral daar die parade beschouwd moest wor den als 'n pretje en wel als 't eerste der pretjes waarvan zij op dien feest dag zouden genieten. 't Meest in extase waren de leden van het schoone doch zwakke ge slacht, de lieve jonge meisjes van Kalian, en vooral zij die aanspraak meenden te mogen maken op de bij zondere attentie van den een of ander der zoo mooi opgetuigde jongelui die tegenover hen in de gelederen ston den; dat recht schenen zij zoo onge veer allen te bezitten, want de slimme luitenants wisten, hunne vlinder-natuur als zoodanig getrouw, hunne aanbid ding zoodanig te verdeelen, dat al die jonge hartjes tevreden gesteld werden en zich elk afzonderlijk eenige ver overing meenden te mogen toeschrij ven; aan vroolijk wuiven met geurige zakdoekjes, of wenken met reeds ijve rig gebruikt wordende waaiers, verge zeld van teedere glimlachjes en knikjes aan 't adres der "charmes" ontbrak 't dan ook in dien kring van jeugdige schoonen niet, wat door de door den dienst aan stijfheid gebonden adora- teurs hoogstens met een steelsch knip oogje werd beantwoord, want in de gelederen staande waren zij in de eerste plaats soldaat die uiterlijk kalm en koel blijft, niet alleen als hem doo- dende kogels, maar ook als hem moor dende knikjes en glimlachjes worden toegezondenzij stonden als palen onder al dat gevaar, hoo hunne ge voelige harten de lieve meisjes ook te gemoet klopten, en hoe graag zij hunne gevoelige dankbaarheid getoond hadden voor de gulle aanmoediging van de zijde van zooveel schoonheid, lieftalligheid en bekoorlijkheid, als daar in die heerlijke schaduw ver- eenigd was. Terwijl de troep tijdelijk in onge dwongen houding netjes geschaard stund in afwachting van den inspec teur, wischte menig krijger zich reeds het door de uitwerkinp der zonne stralen uitbrekende zweet af, of lichtte voor een oogenblik de zware chaco op, want dat hinderlijk ondoelmatige monstereing waren zij niet gewoon te dragen, en liet nu door zijne zwaarte 'n roode streep achter op 't voorhoofd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1