BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. De Nederlandsch AmeriknaiiBche toenadering. De heer Henry Van Dijke, die ten paleize ,het Loo" zijn geloofsbrieven heeft aangeboden als buitengewoon gezant van Amerika, heeft bij die gelegenheid tot H. M. de Koninging de volgende woorden gesproken: „Ik heb de eer mijn geloofsbrieven van den president der Vereenigde Sta ten van Amerika aan te bieden, waarin hij zijn oprechte en warme vriendschap aan Uwe Majesteit betuigt en het ver zoek doet, dat ik moge worden ont vangen als een gezant, die vooitdurend zal pogen te bevorderen den vrede en vooispoed van Uwer Majesteit's Regeering en van zijn eigen bewind. „Ik ben bijzonder vereerd met de zending naar Uwe Majesteit's land, omdat het ongeveer 3 eeuwen gele den het huis van mijn voorvaders was; omdat het aan Amerika schonk de grondgedachten van godsdienstvrijheid, volksopvoeding en bondgenoodschap- pelijke eendracht, en omdat het 't middenpunt vormt van de meest ernstige pogingen ter bevordering van den wereldvrede op grondslag van internationaal recht en vrede. „Uwe Majesteit veroorlove mij de le vendige boop uit te spreken, dat nog verdere stappen in die richting mo gen worden gedaan gedurende het gelukkige regeeiingstijdperk van de Koningin van dat Huis van Oranje- Nassau, welks naam het zinnebeeld is van gewetenswijsheid en constitu- tioneelen zin." De eerste aankoop, dien de pas opgetreden Amerikaanscbe gezant, de heer H. v. Dijke in ons land heeft gedaan, was die van 1000 bollen van oranjekleurige tulpen, en bestemd voor de Princeton Universiteit van de »Nassau-Hall", genaamd naar stadhouder Willem III van Holland. De gewassen zullen begin Novem ber te Princeton aankomen. Aan deze schenking, door den tegen- woordigen gezant van Amerika ge daan, verbindt zich nog de historische bijzonderheid, dat Nederland's eerste afgezant in Amerika in 1783 te Princeton werd ontvangen. Het dure leven 1 Het hoofdbestuur van de Maatschap pij van Nijverheid heeft aan de depar tementen de volgende vragen gesteld 1. Is naar uw meening bet leven hier te lande duurder dan in de ons omringende landen? Of zijn de klach ten hierover een gevolg van onzuivere vergelijking 2. Zoo u meent, dat het leven hier duurder is, zijn u dan oorzaken daar van bekend? 3. Welke maatregelen kunnen wor den genomen om in den toestand ver betering te brengen a. door particulieren b. door de overheid? 4. Welke is blijkens de in de krin gen der nijverheid opgedane ervaringen de practijk der wet op de arbeiders- overeenkomst en welke wijzigingen in die wettelijke regeling zijn wensche- lijk te achten Lw. Cl. Nationale Militie 1914. Bij Koninkl. Besluit is bepaald, dat de lichting der Militie van 1914 25 830 man bedraagt, waarvan 500 voor der. dienst ter zee worden bestemd. Aan de verschillende provinciën is het volgend aantal manschappen op gelegd Noord-Brabant 2397, Gelder land 2948. Zuid Holand 5953 Noord- Holland 5692, Zeeland 1055, Utrecht 1192, Friesland 1748, Overijsel 1404, Groningen 1432, Drente 824 en Lim burg 1185. Agenda roor de openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 28 October 1913, des namiddags ten nalf 2 ure. 1. Benoeming onderwijzeres aan school C. 2. Benoeming van een Regent van bet Borger Weeshuis. 3. Voorstel van B. en W. tot verlenging van bet ziekteverlof van den onderwijzes aan de o. 1. school G. J. Hilke. dat van de meeaten nog glad en zon der zorgen-rimpel was; dat hinderlijke ding droeg bij de militairen den bij naam van fbrandemmer", en met 't volste recht verfoeiden zij die dracht al was 't ding nog zoo mooi met koper of verguldsel versierd en al was 't ook de zetel der door den zacbten wind sierlijk bewogen pluimen der officieren of afhangende panache der minderen. (Wordt verfolfdj 4. Voorstel tot verlenging van de tijdelijke aanstelling van T. Kielstra als leeraar aan hot Gymnasium. 5. Ingebruikgeving lokaal Tuinbouw-Ver- eeniging in het z.g. „Werkhuis". 6. Voorstel tot ingebruikgeving schoollokaal aan het Utrochtsch Gen. van landb. en kruid kunde. 7. Voorstel tot aankoop van grond aan den Kalkweg. 8 Voorstel onbewoonbaarverklaring perceel D. A. Stöver. 9. Voorstel van B. en W. tot verlenging van den termijn van ontruiming van de onbewoon baar verklaarde woningen Wolkerstraat Nos. 7, 9, 11 en 13. 10. Idem woningen Wolkerstraat 5 en 15. 11. Vaststelling jaarw. en pensioensgrond slagen leeraren H. B. S., Burgeravondschool en Gymnasium. 12. Wijziging dagen en uren houden der Kaasmarkt. 13. Verzoek om vrijstelling van de verplich ting tot oprichting eencr Burgerdagschool. 14. WegnemiDg beplanting Blokiandstraat en restitueeren betaalde kosten daarvoor. 15. Rooien boomen aan den Utrechtschen weg. 16. Voorstel van B. en W. tot uitvoering van verschillende vernieuwings- en uitbreidingswer ken aan de Gasfabriek en het aangaan in ver band daarmede van een tijdelijke leening. 17. Advies der Commissie belast met het onderzoek der zaak van J. H v. Schuppen. 18. 5e en 6e aanvullingskohier der Inkomsten belasting. 19. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van afschrijving van inkomstenbelasting wegens vertrek of overlijden. 20. Wijzigingen Gemeente-begrooting dienst 1913. 21. Vaststelling rekening Burgerlijk Armbe stuur 1912. 22. Vaststelling rekening Burgerweeshuis 1912. 23. Eervol ontslag Gemeente-Secretaris Mr. J. D. Werkman. 24. Benoeming Gemeente-Seoretaris. 25. Regeling jaarwedden Ambtenaren ter Secretarie. 26. Regeling inzake het storten van pensioens bijdragen door gemeente-ambtenaren. 27. Verordening op de heffing eener plaatse lijke directe belasting naar bet inkomen. 28. Verordening op de invordering der plaatse lijke directe belasting naar het inkomen. 29. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het model van het bcschrijvingsbiljet voor de Plaatselijke Directe Belasting en tot wijziging van de ontwerp-verordening op de heffing eener Plaatselijke Directe Belasting naar het inkomen. 30. Verordening op do heffing van bijdragen voor het genot van onderwijs aan het Gymnasium te Amersfoort 31. Verordening op de invordering van bet schoolgeld, verschuldigd voor het bezoeken van het Gymnasium. 32. Verordening op de heffing van bijdragen voor het genot van onderwijs aan de H. B. 8. met vijfjarigen cursus en de Burgeravondschool te Amersfoort. 33. Verordering op de invordering van het schoolgeld, verschuldigd voor het bezoeken van de H. B. S. en de Burgeravondschool. 34 Verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der Personeele Belasting in de Gemeente Amersfoort. 35. Idem op de invordering. 36. Wijziging der Verordening regelende de heffing van rechten wegens diensten door de Gemeente-reiniging bewezen. 37. Gemeente-begrooting voor 1914. 38. Nota van wijziging gevoegd bij de concept- begrootiDg 1914. 39. Begrooting voor het Burgerlijk Armbestuur voor 1914. 40. BegrootiDg voor het Burgerweeshuis voor 1914. De voordracht ter benoeming van eene onderwijzeres aan school C. bestaat uit: 1. Mej. C. E. Mensing te Amersfoort. 2. Mej. A. M. den Hartog te Koog aan de Zaan 3. Mej. J. H. van Achter bergh te Den Burg. De voordracht ter benoeming van een Regent van het Burger Weeshuis bestaat uit de heeren 1. J. W. C. Bloem. 2. J. W. Middelburg. 3. Jhr. S. M van Reigersberg Versluys. Ter benoeming van een tijdelijk buiten gewoon leeraar in de Hebreeuwsche taal en letterkunde aan het gymnasium wordt door B. en W. aanbevolen: de heer T. Kielstra. Het volgende adres is aan den Raad der Gemeente verzonden: geeft met verschuldigden eerbied te kennen het College van Curatoren van het Gymnasium te Amersfoort, dat het College bij schrijven van 19 Mei 1913 aan het College van Burgemeester en Wethouders heeft verzocht, het daarheen te willen leiden, dat de salarisregeling van den Rector van het Gym nasium hier ter stede verbeterd wordt en wel in dier voege, dat een aanvangsjaarwedde van ƒ3200 voor dien ambtenaar wordt vastgesteld, welke, met 3 driejaarlijkschc verhoogingen van /200, tot /3800 opklimt, dat het College van Burgemeester en Wet houders bij schrijven van 17 September 1913 aan het College van Curatoren heeft bericht, dat het thans geen vrijheid kan vinden, een voorstel tot verhooging der wedde van den Rector aan den Raad te aoen, dat het College van Curatoren, in verband met het eervol ontslag, verleend aan dr. Moll en de daardoor ontstane noodzakelijkheid van benoe ming van een nieuwen Rector, het zeer gewenscht oordeelt,dat juist thans tot verbetering van de wedde van den Rector zal worden overgegaan, opdat deze verbetering zijn invloed zal doen gelden bij de voorziening in de vacature, dat het College van Curatoren in het belang van het Gymnasium zich mitsdieD, op de gronden, nader uitgewerkt in de bij dit adres gevoegde memorie van toelichting, verplicht ziet aan uw vergadering tc verzoeken: 1. Burgemeester en Wethouders uit te noodigen, alsnog thans een voorstel te doen tot wijziging van de verordening betreffende de wedde van den Rector; 2. het bedrag op de Begrooting voor 1914 te willen brengen, hetwelk benoodigd is om de jaar wedde van den Rector, verhoogd in voego als door ons blijkens het bovenstaande wenschelijk wordt geoordeeld, uit te betalen. Hetwelk doende, enz. In zijn Memorie van toelichting constateert het curatorium tot zijn vreugde, dat Burgemeester en Wethouders de wenschelijkheid eener verbete ring der Rectorswedde niet weerspreken, doch slechts het oogenblik thans niet aaugebroken achten om die wijziging aan te brengeD, om welke cura toren verzochten in hun schrijven aan het Dage- lijksch Bestuur der Gemeente van 19 Mei 1913, waarin zij o.m. aanvoerden: „Het wil ons voorkomen, dat het gewenscht is, dat reeds thans deze wijziging in de salaris- regeling van den Rector wordt aangebracht, daar het salaris van den Rector naar onze meening inderdaad hier ter stede te laag is. Bij een eventueele vacature van die betrekking zal het zeer te bezien staan of voor het hier thans geldende salaris zich eerste klasse sollicitanten zullen aanmelden en wij zonden het ten zeerste betreuren indien bij vacature, ten gevolge van de min goede salarisregeling, de leiding der inrichting niet weder in handen van een eerste klasBe onderwijskracht zou komen." Naar de meening van Curatoren is het thans het aangewezen tijdstip tot een verbetering der wedde van den Rector over te gaan; immers nn moet een nieuwe titularis worden benoemd en uit den aard der zaak zal de jaarwedde- regeling van invloed zijn op het gehalte van de sollicitanten. Zij willen allerminst beweren, dat de sollici tanten die zich op het tegenwoordig salaris voor de vacante plaats aanmeldden de geschiktheid missen voor Rector, doch het is hun overtuiging, dat meerdere personen, die hun sporen als Rector elders reeds hebben verdiend, weerhouden zullen worden te solliciteeren, gezien de ongunstige salarisregeling. Hun gevoelen in deze wordt vrijwel geheel gedeeld door den Inspecteur der Gymnasia, blijkens diens in afschrift overgelcgden brief van 8 September 1913, waarin o.a. wordt geschreven: „De vigeerende jaarwedde-regeling van uw personeel is, behalve voor de jaarwedde van den Rector, gelijk aan die van de leeraren der Rijks- Hoogere Burgerscholen. „Ik neem de vrijheid U in overweging te geven, de noodige stappen te doen, ten einde de Rectorsjaarwedde gelijk te doen stellen aan die van een Directeur eener Rijks Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus, die een aan vangssalaris geniet van f3000 met twee vier- jaarlijksche verhoogiügen van f400. „Aan een groot gedeelte zelfs der kleinere Gymnasia is de maximum-jaarwedde van den Rector hooger dan ten uwent. Ik vrees, dat hij het ongewijzigd laten van het Rectors-salaris het aantal geschikte sollicitanten zeer beperkt zal blijven. Bij wijziging is het niet onmogelijk te achten, dat meerdere Rectoren naar het rectoraat van uw Gymnasium zullen solliciteeren." Curatoren merken hierbij op, dat zij, alvorens hun schrijven van 19 Mei 1913 aan het College van Burgemeester en Wethouders te richten, te dier zake geen overleg hoe ook genaamd met den Inspecteur der Gymnasia hebben ge pleegd en dat dit evenmin daarna heeft plaats gehad, zoodat de zienswijze van den Inspecteur in geen enkel opzicht door hun zienswijze beïnvloed kan zijn. Dat dc salarisregeling van den Rector van het Gymnasium hier ter stede onvoldoende is, blijkt, behalve uit het schrijven van den Inspecteur der Gymnasia, ook ten duidelijkste uit een bijgevoegden staat, die een vergelijking met andere Gymnasia aangeeft. Alle Gymnasia van gelijke grootte (aantal leer lingen) en vele die belangrijk kleiner zijn dan dat te Amersfoort hebben voor den Rector een salaris- regeling, die in meerdere of mindere mate beter is dan de thans hier vigeerende. Het zijn slechts de veel kleinere Gymnasia, die voor den Rector een salarisregeling hebben, die bf gelijk of een weinig ongunstiger is dan de hier ter stede van kracht zijnde regeling. Het is zelfs zóo sterk, dat een conrector van elders (n.l. Nijmegen) aan Curatoren meedeelde, dat hij er in salaris op achteruit zal gaan indien hij, bij zijn sollicitatie voor Rector, alhier benoemd mocht worden. Het salaris loopt thans van ƒ3000 tot/"3400 met twee verhoogingen van ƒ200 na 4 en 8 jaar dienst. Daar het Rijk de helft der zuivere kosten van het Gymnasium vergoedt, zal, als het verzoek van Curatoren wordt ingewilligd, het hoogere bedrag ten laste van de Gemeente zijn 100 ge durende de jaren 1914, 1915 en 1916, ƒ200 ge durende 1917, ƒ100 gedurende 1918 en 1919 en ƒ200 na 1920. De Gcmeentebegrooting wordt dus niet noemenswaard gedrukt. Curatoren merken ten slotte op, dat een ver hooging van het salaris van den Rector allerminst^ een verhooging van salaris van het gansche per soneel, aan het Gymnasium verbonden, met zich meebrengt. Immers, zooals de Inspecteur reeds terecht opmerkt, is de salarisregeliog van het leeraarspersoneel hier vrijwel gelijk aan de Rijks regeling voor een Hoogere Burgerschool met 5-jarigcn cnrsus, doch is het salaris van den Rector lager dan dat van een Directeur eencr dergelijke inrichting. Door de door hen voorgestelde wijziging zou een verhouding tusschen het salaris van den Rector en dat der leeraren worden tot stand gebracht, die vrijwel gelijk is aan die, welke voor de bovengenoemde Rijks-inrichtiDgen in zwang is en die mitsdien door de Ilegeering billijk wordt geoordeeld. Het doet hen leed, dat zij langs dezen weg moeten trachten gedaan te krijgen, dat een regeling der Rectorswedde tot stand komt, die zij billijk en noodig achten Zij hadden liever gezien, dat een regeling, zooals zij die gewenscht achten, op initiatief van Burgemeester en Wet houders thans door den Raad werd ingevoerd; nn het hun echter blijkt, dat dit College niet voornemens is, thans een zoodanige regeling ter vaststelling aan den Raad voor te leggen, hebben zij het in het welbegrepen belang van het Gymnasium hun plicht geacht, te trachten langs dezen weg de door hen zeer gewenschte, zoo niet noodzakelijk geachte, wijziging aangebracht te krijgen. Ds. B. Haga zal Zondagochtend de godsdienstoefening leiden in de Doopsgezinde Kerk. De heer W. C. de Blécourt onder wijzer aan de openb. school in de Heerenstraat, staat nummer één op de voordracht voor onderwijzer aai. de M U. L. O. school te Veendam. Was het Dinsdagavond niet vol in Amicilia, toen »Liefdesduel« gege ven werd, Woensdagavond was het anders, in zooverre de eerste rangen geheel bezet waren. De tooneelver- eeniging onder directie van Heijermaris kwam uit met aVr.end Friiz.v Het stuk zelf is van weinig beteekenis, maar Louis Bouwmi-esteide giooiste acteur au N-deiland, speelde. Hij had de rol van Rebbe, een rol, die hij met een zekeie voorliefde speelt, zóó dal het spel geen spel meer is, maar klaie werkelijkheid wordl. Ademloos zat de heele zaal, telkens in een scha terlach uitbarstende. De tweede belangrijke rol had Fritz zelf (van de Veei) Hij speelde goed, doch deed soms wat te druk. De overige acteurs konden niet best tot hun recht komen. Donderdag was het stampvol in sAmicitia". Om [even 12 uur alle plaatsen verkocht. Het getuigt van een practischen kijk om »Allerzielen," bet verboden tooneelsluk nu hier te geven. Iedereen wil het eens zien. De pastoor van een klein dorp neemt een vrouw in zijn huis, die op de stoep voor ziin deur ziek ter neder ligt. Weldra is ze moeder en ze moet eenige dagen in de pastorie blijven. Nu raken de poppen aan het dansen. De boeren gooien de ruiten van de pastorie in. Pastoor Nansen wordt miskend. Zijn vriend, ook eon geeste lijke, die alleen vraagt, wat zegt de keik, wil hem niet eens de hand meer drukken en het eind is, dat hij geschorst wordt. Het kind wordt op het dorp ver pleegd en sterft weldra. Aangrijpend is de smart der moeder, wier man nog op zee is. Hij komt eindelijk en vindt zijn gefolterde vrouw. Zijn moeder, die op dit dorp woonde, was reeds vroeger overleden. Pastoor Nansen, die den strijd tegen domheid en vooroordeel heeft aange bonden, blijft alleen in zjjn eenzame woning achter. Het slot van het stuk bederft don totaalindruk. Het gaal uit als een nachtkaars. Ook is het ons nog een raadsel, hoe de zeeman en zijn vrouw aan elkaar gekomen zijn. Haar taal, haar geheele zijn waren veel te voornaam voor dezen eenvoudigen man. Ensemble Solser en Hesse. Solser en Hesse schijnen in Amers foort een goeden naam te hebben, blijkende uil de volle zaal gisteravond in Amicilia. Ze hadden een groot pro gramma, dat over 't geheel goed vol deed. sKimmel komt thee drinkena een sensatieklucht van Courteline, bracht de lachspieren in beweging. Na de pauze, die vei bazend lang duurde, «Wraak" een oorspronkelijke Trans- formatieschets van Kelting. De heer Sloyters Jr. trad hier in 6 verschil lende rollen op, als student, dokter, looneelspeler, koetsier, landbouwer en politieagent. Hjj was, hierin bijzonder vlug en handig en oogstte veel succes. Besluiten we niet te vermelden,dal de heer Boesnach, de Piano-Humorist, er slag van beeft de gezelligheid te verhoogen. Zondagmiddag speelt Quick op het terrein achter Rustoord legen H. V C. en 'l Vijfde tegen «Hertog Hendrik" uit Arnhem. Er is geen beter en in het gebruik voordeeliger poetsmiddel voor alle metalen voorwerpen van goud, zilver, nikkel, koper, alfenide enz., dan het echte Globe-Poetsextract, vervaardigd in de grootste metaalpoetsmiddelfa- brieken der wereld van de Firma Fritz Schulz jun. Akt.-Ges. te Leipzig, Neu- burg a. D., Aussig i. B. en Lincoln bij New-York. Globe-Poetsextract geeft zonder moeite en snel een mooien en duur- zamen glans, is vrij van alle schade lijke bestanddeelen, krast niet, en tast de metalen niet aan. Globe Poetsex tract verliest zijn poetskracht nooit, vlekt niet zoo als poetspomade, en is veel beter en zuiniger in het gebruik dan de meeste in den handel zijnde vloeibare poet6preparaten. Kortom, Globe-Poetsextract is het beste me taalpoetsmiddel welks uitmuntende kwaliteit werd erkend, daar het reeds meermalen is bekroond, het laatst op de wereldtentoonstelling te St. Louis 1904 met den Grand-Prix, de hoogste onderscheiding in die branche. Men wachte zich voor minderwaar dige namaaksels en verlange uitdruk kelijk slechts het echte Globe-Poets extract met fabrieksmerk „Globe in den rooden dwarsstreep", Een begrafenis in den krater van de Vesuvius. Onlangs heeft er in Italië een merk waardige begrafenis plaats gehad. De Engelsche lord Ballrof had namelijk in zijn testament den wensch geuit, begraven te worden in den krater van de Vesuvius, die tijdens zijn leven een onderwerp van wetenschappelijke studiën vormde. Na iedere uitbarsting hield Ballrof zich maandenlang bezig de veranderingen na te gaan die de berg ondergaan had. Dikwijls daalde hg met levensgevaar in den krater af. Lord Ballrof, die ongehuwd is, heeft zijn vermogen aan twee aavon ver maakt op voorwaarde, dat zij aan zijn wensch, betreffende zijn begrafenis, zouden voldoen, hetgeen geschied is. Socialistische verschoppelingen. De afdeeling «Groningen* der S. D. A. P. vergaderde. Met algemeene stemmen werd be sloten tot royement van de leden J. Bosma en A. Siebers, omdat dezen ee« leidende rol hebben gespeeld bij de viering der Onafhankelijkheids feesten Voorts sprak de vergadering nog een woord van afkeuriug uit, aan die leden die middellijk of onmiddellijk aan het feest deelnamen. BURGERLIJKE STANDEN A mersfoort. nav 16 tut 24 October 1913. Geboren: Hermanus Cornells Majella, z. van Hendrikus Bernardus Nicolaas Korndewai en Jacoba Regina Tommei. Anna Maria, d. van Jan Koeslag en Elisabeth Cornelia Petera Joannes, z. van Gerrit Nijhof en Maria de Hoog. Petronella, d. van Dirk Yels Heijn en Elisabeth Maritna Aeherman. Petronella Johanna, d. van Hendrik Pampus en Johanna Mertz. Hen drikus Johannes, z. van Jan van de Grooter heen en Johanna van Beek. Guurtje, d. van Jan van Drie en Nelletje Lijnsvelt. Odina Wilhelmina Wout era Everarda, d. van Jan Meerbeek en Hendrikje van Nieuwcnhuizen. Geertje, d. van Johannes Albertus Kentin en Alijda Fontiin. Jansje, d. van Hendrik Brou wer en Lubbertje van de Bunt. Elbertus Johan, z. van Philip Smit en Pietje Bos. Hendrika Angnita, d. ran Jan van Rossum en Hendrika Angenita van Meeteren. Karei Nicolaas, z. van Simon Groot en Wilhelmina Sophia de Waal. Johanna Petronella Alida, d. van Gerardus Hendrikus Rouwhorst en Geer- truida Cornelia Antonia, Hendriks. Antonia, d. van Johannes Arnold us van Doornik en Johanna Jansen. Maria Susanna Geertruida, d. van Jan Hoksbergen en Susanna Antonia van de Brug. Ondertrouwd: Jacobus Johannes Welling en Maria Adriana Elfrink. Jan Lokhorst en Hendrijntje van Manen. Cornelia Sisselaar en Johanna Jacoba Maria Martin. Anthonius den Ouden en Alberta van Wessum. Willem van der Linden en Antonia Joanna de Vries. Teunis Aohtcrkamp en Gijsberta van Meeteren. Evert Kip en Fcnnigje van den Bos. Zacharias Arlar en Johanna Wilhelmina de Vries. Bartholomew Vos en Johanna Maria Heeren. Getrouwd: Geen. Overleden: Aaitjen Steuvert, 88 jr., wed. van Hendrik Willem Beek. Wulfert Hofland, 5 jr. Kaatje Sehaüfelt. 41 jr. ongeh Hendrika Zomer, 74 jr., wed. van Pieter Alenbeek. Berendina Johanna van Es, 2 mnd. Leusden. Geboren Wilhelmina Anna d. van Gijsbertus van Eijden en van Anna Maria van't Klooster. Wijnanda d. van Johannes Apeldoorn en van Wiinanda Zevenboom. Roelof Johannes z. van Johannes Tijmensen en van Jakoba Kerkhof. Christiaan z. van Cornelis van Leeuwen en van Maria Berkhuijsen. Ondertrouwd: Johannes van Dijkhuizen en Janna Jantina Lunshof. Gehuwd: Jan Kuiters met Hendrica van Apel doorn. Hendrik van Druten met Anna Maria Wiss. Jan Kerkhof met Gijsbertha Janssen. Woudenberg. Geboren: Hendrik Albert Johan, z. van Gerrit Jacobus Bielderman en Berendina Goldstein Geertrui, d. van Pieter de Lange en Elisabeth Nagel. Gerard, z. van Jan van de Lagemaat en Geertruida Schimmel. Cornelia, dochter van Dirk Aarl van Reenen en Cornelia Spelt. Overleden: Dirk de Haan, 5 weken. Hen drik van Ede, 69 jaren. Den artsen het monopolie? Geachte Redactie. Naar aanleiding van de gedachtenwisseling over het onderwerp „Den artsen het monopolie" wensehte ik op het volgende de aandacht te vestigen. Er moge uit blijken, dat de officieele wetenschap allerminst steeds vijandig gestaan heeft tegenover de „occulte krachten". Toen in 1880 een leerstoel voor het onderwijs in het menschelijk magnetisme aan de universiteit te New-York werd gesticht, deelde prof. J. R. Buchanan in het „Relig. Philos. Journal" mede, dat dit niet de eerste maal was, dat aan hooge- scholen dit belangrijk onderwerp in behandeling werd gebracht, want dat hijzelf in 1846 de mag netische therapie onderwees in Cincinnatie, niet zonder aanmerkelijken tegenstand; sedert 1877 behandelde deze geleerde dit vak als onderdeel der anthropologic in het Eleotrisch medisch college van New-York. In 1897 waren er ernstige plannen tot oprichting in Duitschland van eene hoogeschool voor mag netisme, welk plan in gezaghebbende kringen instemming vond. (Zie „Metaphysische Rund schau" Januari cn Februari 1897). Te Parijs hield piof. Janet, opvolger van prof. Charcot, aan de Salpétrière een serie lezingen over het magnetisme, in dezelfde Sorbonne-universiteit, die vroeger het magnetisme voor charlatanerie verklaarde en Mesmer verdreef! Reeds dr. Baptista van Hellmont (1577 1644) voor wien men in 1777 te Brussel een standbeeld heeft opgericht, schreef over magne tische geneeswijze; evenzoo dr. WilliamMaxwel (1679); in Duitschland de prof. dr. J. Enne- moser (1787—1851), dr. K. A. von Eschmayer (1768—1850), dr. med. C. H. Pfaff te Kiel.dr. Passavant tc Frankfort, dr. G. Jager te Stuttgart. Prof. Wolfart had te Berlijn een magnetische kliniek; zijn genezing van den theoloogSchleicr- machcr door magnetisme is bekend. Dr. Jahr, te Genéve, en dr. Thiriat, verlos kundige, passen het toe, terwijl de hoogleeraren Kieser, Eschedmayer cn Nasse te Bonn van 1817 tot 1823 in 12 deelen het „Archiv für Magnetismus" uitgaven. In Nederland werd het magnetisme reeds toegepast door de hoogleeraren F. van der Breggen te Amsterdam (1726), G. Bakker te Groningen (1814), J. A. Uilkens te Groningen (1814) en B. F. Suer man to Utrecht (1816) on door de doktoren dr. D. Meyliuk te Deventer, dr. A.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2