Plaatselijk Nieuws. BINNENLAND. tot de Be klasse, op de aanslagen van hen, voor wie de belastbare huurwaarde bedraagt: f 150 en daarb. 50 opc. boven 150 tot ben. f225 60 -225 -300 70 300 en daarb. 80 b. in dat deel der Gemeente, behoorende tot de 8e klasse, op de aanslagen van hen voor wie de belastbare huurwaarde be draagt: f75 en daarb. 50 opc. boven - 75 tot ben. f 112.50 60 opc. -112.50 tot ben. f150 70 opc. -150 en daarb. 80 opc. c. op de aanslagen van hen, die niet naar den grondslag „huurwaarde" worden aangeslagen, 80 opcenten. Op dezelfde wijze werd besloten dat de invordering der opcenten op de hoofdsom der Personeele belasting zal plaats heb ben overeenkomstig het bepaalde bij art. 263 der gemeentewet. De Verordening, regelende heffing van rechten wegens diensten door de Ge meente-reiniging bewezen, vastgesteld bij besluit van 28 December 1905, goedge keurd bij Koninklijk besluit van 8 Februari 1906 no. 59 werd gewijzigd als volgt: a. het bepaalde onder I vervalt en daar voor wordt gelezen: 1. voor lediging van een privaat of zinkput door middel van een luchtpomp, a. indien de inhoud van de put aan de Gemeente wordt afgestaan, bij een geschatte inhoudsruirate van 3 M' en minder f8. voor elke volgende M1 of gedeelte daar van f 1. b. indien de inhoud van de put niet aan de Gemeente wordt afgestaan, by een geschatte inhoudsruimte van 3 M' en minder f3.50. voor elke volgende M1 of gedeelte daar van fl.25. b. te doen vervallen het bepaalde sub XV en daarvoor te lezen: voor het gebruik en verwisselen van beertonnen a. éénmaal per week verwisselen per ton en per jaar f2. b. voor elke meerdere wisseling per week en per jaar f 0.50. c. voor het gebruik van tonnen, voor zien van den naam van den gebruiker per jaar f5. Het recht is bij vooruitbetaling ver schuldigd door hem, die de aanvrage tot het gebruik heeft gedaan. Van de betaling van het recht sub a en b zijn vrijgesteld de bewoners van huizen, welke een lagere kadastrale huur waarde hebben dan f200. De begrooting voor 1914 van het Bur gerlijk Armbestuur en van het Burger weeshuis gaven geen aanleiding tot dis cussies en werden beiden zonder hoofde lijke stemming vastgesteld. Na op voorstel van een paar leden een kwartier te hebben gepauseerd kwam als hoofdschotel de gemeentebegrooting aan de orde. De verordening op de heffing van bij dragen voor het genot van onderwijs aan het gymnasium vond geen genade in de oogen van den heer Wolterbeek. Zijns inziens waren de sprongen tusschen de bedragen waarnaar de heffing zal plaats hebben te groot. Een voorstel van hem om de verordening niet goed te keuren, doch haar te renvoyeeren aan Burgemees ter en Wethouders met verzoek nieuwe voorstellen in te dienen, werd na door den voorzitter ontraden te zijn, met 9 tegen 8 stemmen verworpen. De verordening daarna zonder hoofde lijke stemming vastgesteld. Evenzoo de verordening op de heffing van bijdragen voor het genot van onderwijs aan de H. B. S. en de Burgeravondschool en de verordening op de invordering der school gelden aan gemeenteinrichtingen. De heer Koning vroeg bij deze laatste in lichting omtrent de wijze waarop die invordering zou plaats hebben. Nadat door den voorzitter was medegedeeld, dat deze op dezelfde wijze zal geschieden als het heffen der belastingen brak de heer K. een lans voor den man tot dus verre met het ophalen der schoolgelden belast. Bij de algemeene beschouwingen spreekt de heer Gerritsen zijne voldoening uit dat eindelijk het billijke eener progres sieve inkomstenbelasting en schoolgeld heffing is ingezien. Over het antwoord van B. en W. op de klachten over het slachten van minderwaardig vee is hij minder goed te spreken, evenals over de loonen der gemeente-werklieden, die zijns inziens te laag zijn om daarvan de premie voor pensioen te kunnen betalen. Ook de tractementen van H.H. Wethouders wenscht hij te zien verhoogd. Voorts drong hij aan op het bouwen eener nieuwe H. B. S. en arbeiderswoningen, alsmede op het rioleeren der Nicasiusstraat. De heer Van Achterbergh mist ver schillende posten op de begrooting. In de eerste plaats een memoriepost voor het grondbedrijf, ten tweede een voor overname van wegen en ten derde een post voor uitkeering aan de voormalige brandweer. Ten opzichte der loonen van de ge meente-werklieden is hij bitter teleur gesteld. Ook de onderwijzerssalarissen zjjn weer niet verbeterd. Het heet wel dat er geen geld is, maar hoe rijmt zich dat met het voorstel van B. en W. tot het bouwen eener nieuwe Ambachtsschool, dat eenige duizenden zal kosten. Waar een wil is, is een weg. Spreker zal dan ook tegen de gevraagde nieuwe ambte naren stemmen, maar de gelden daarvoor uitgetrokken aan te wijzen voor lots verbetering. Hij betreurt het dat voorde bedrijven geen begrooting wordt ingediend en betoogt dat daar veel meer is uit te halen. De gemeente lijdt nu dikwerf schade. Voorts wenscht hij de cokesprijs te zien verlaagd. De voorzitter beide sprekers beant woordend, zegt dat wat de salarissen der onderwijzers betreft, door den wethouder van onderwijs met belanghebbenden is gesproken, waardoor wellicht verwach tingen zijn opgewekt. Toegezegd is echter niets en hoe gaarne B. en W. de salarissen zouden verhoogen, de finantieele toestand der gemeente laat zulks vooralsnog niet toe. Wat de vleeschkeuring betreft, zijn door de politie 61 processen-verbaal op gemaakt, maar zij kan onmogelijk alles zien. Laten de particulieren in deze helpen door wat zij zien aan de politie mede te deelen. B. en W. zijn voornemens om als het gebouw der ambachtsschool in eigen dom der gemeente komt, daar een lokaal beschikbaar te stellen voor de keuring. Wat het grondbezit betreft zal er naar gestreefd worden dit zoo productief mo gelijk te maken. Door een misverstand is een post voor reclame van de begrooting gebleven. Wat de arbeidsloonen betreft betaalt de ge meente o.a. aan de plantsoenarbeiders 25 h 26 cent, terwijl dergelijke werklieden by particulieren slechts 15 h 16 cent verdienen. Daarbij hebben de gemeente werklieden winter en zomer werk en krijgen later pensioen. De kwestie van het bouwen eener nieuwe H. B. S. evenals die der rioleering heeft voldoende de aandacht van B. en W. getrokken en zoodra de nieuwe adjunct inspecteur van het bouw- en woningtoe zicht er is, zal kunnen worden overge gaan tot het onbewoonbaarverklaren van woningen in massa. Den heer Van Achterbergh was niet tevreden en had de inkomstenbelasting liever met een paar duizend gulden ver- hoofd gezien, om verschillende verwach tingen reeds thans te kunnen verwezen lijken. Welnu hij kan daartoe straks zelf een voorstel doen. Waar hij zulks niet doet kan hij er B. en W. geen verwijt van maken, dat ook zij dit niet deden. Een memoriepost is goedkoop genoeg maar dient tot niets, wanneer er geen afdoend voorstel op volgt. Wat het overnemen van wegen aan gaat zijn B. en W. zelf gekomen met het voorstel tot verharding van een weg. Hen treft dus geen verwijt. Een voorstel betreffende het voormalige brandweer personeel zal den Raad spoedig berijken. Wat de bedrijven betreft is gebroken met het stelsel van begrooting. Toch is alles te controleeren door de commissies van bijstand en waar het na gebleven is dat zulks niet altijd kon beloven B. en W. gaarne beterschap. De wethouder Van Duinen wil het voorstel tot verlaging der cokesprijzen gaarne in de commissie ter sprake bren gen. Er wordt echter dikwerf cokes ge haald tegen verlaagden prijs voor personen die niet daarvoor in aanmerking mogen komen. De heer Oosterveen doet het voorstel de adressen om loonsverhooging der ge meente-werklieden in handen te stellen eener commissie van 5 leden van den Raad om zoo spoedig mogelijk den Raad te adviseeren. B. en W. kunnen zich daarmee vol komen vereenigen. De heer Van Achterbergh kan er slechts mee instemmen wanneer de eventueele verhoogiogen ingaan op 1 Januari 1914. Bij de behandeling der posten van uit gaaf ontspint zich eene langdurige dis cussie over het al dan niet noodige van een adjunct-inspecteur van politie. De Voorzitter acht dezen ambtenaar noodig tot betere controleering der agen ten, die dikwerf aan velerlei verleiding blootstaan. Toch wordt een voorstel van den heer Van Achterbergh om de voor dien ambtenaar uitgetrokken f950.— te schrappen met 10 tegen 7 stemmen aan genomen. Ook het aanstellen van een adjunct inspecteur bjj de bouwpolitie wordt door verschillende leden bestreden, daar deze ambtenaar volgens deskundigen als de heeren Kroes en Van Achterbergh best kan worden gemist. Ten slotte vereenigt de Raad zich met het voorstel van den voorzitter dat de f 1200.— voor deze ambtenaar niet zullen worden gebruikt, wanneer de noodzakelijkheid van het aan stellen van dien ambtenaar niet is ge bleken. Een motie van den heer Gerritsen om de beide torentjes in de Kamperbinnen poort af te breken wordt aangenomen met algemeene stemmen behalve die van den wethouder Van Esveld. De Voorzitter deelt daarop mede dat de vereeniging „Nos Jungunt rosea" de gemeente een rosarium van 2000 rozen heeft aangeboden, hetwelk in dank is aanvaard. De heer Eysink wil het park coniferen op het stationsplein vervangen zien door een perk bloemen en lage hees ters, ten einde een beter overzicht te verkrijgen en gevaar voor botsingen te vermijden. Op een mededeeling dat daar hoogstwaarschijnlijk de stopplaats zal komen van de tram Amersfoort—Zeist trekt de heer Eysink zijn voorstel in. De heer Kroes vraagt het fietsen in het parkje bij de Paralelweg te verbieden. De heer Eysink vraagt hoe het staat met de rioleering" van de Utrechtschen weg bij de spoorwegovergang. De Voor zitter deelt mede dat deze zaak in onder zoek is. De heer Oosterveen dringt om verschillende redenen nogmaals aan op overkluizing der Kortegracht bij het post kantoor. Bij volg. no. 155: jaarwedde van onder wijzers breekt de heer Van Achterbergh een lans voor het afschaffen der ambu lante hoofden. Een voorstel om de sala rissen der klasseonderwijzers na 15 jaar dienst met flOO.— te verhoogen, wordt niet voldoende ondersteund en komt der halve niet in behandeling. De heer Wolterbeek pleit voor een rijwielbergplaats bij de H. B. S. Bij het volgn.: Subsidie aan de Am bachtsschool stelt de Voorzitter voor het nieuwe voorstel van B. en W. daarbij te behandelen, daar zij gaarne dit voorstel vóór de najaarsvergadering der Provin ciale Staten zagen afgehandeld. De heer Hagedoorn ofschoon niet tegen het voor stel zou het gaarne vooraf eens kalm willen bekijken. Daar meerdere leden hiermee instemmen komt het voorstel niet in behandeling. By de behandeling der jaarwedden aan het Gymnasium wordt het adres van curatoren- door verschillende leden afge keurd als ontijdig. Besloten wotdt afwij zend daarop te beschikken. De heer Van Achterbergh zal tegen de subsidie aan de R. K. leeszaal stommen om reden hij meent dat de Raad den sectarischen weg niet moet bewandelen. De heer v. d. Wal verdedigt de subsidie aan de R. K. leeszaal daar deze de R. Katholieken tot lezen brengt, hen daar door ontwikkelt en zich doet losmaken van de kwellende banden van dogma's. Hij heeft daarvoor van de beeren Jorissen en Kroes complimenten als verkooper van onzin en minne beleediging in ont vangst te nemen. De heer Oosterveen wenscht de post voor schoolarts te zien geschrapt, doch krijgt zijn zin niet, daar ze zelfs zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. De heer Eysink bepleit nog eens eene afdoende verbetering van de Eem en van den Arnhemschen weg bij „Kinderzorg". Bij de behandeling der Inkomsten zegt de voorzitter dat B. en W. zich tot de Nederl. Heide-Maatscbappij wendden om de opbrengst der weide in de Bunschoter polder te verhoogen. De heer Van Achterbergh stemt tegen de post voor de waterleiding omdat het bedrijf geen f19000.— kan opleveren. De post onvoorzien wordt voorloopig vast gesteld op f 2696,49®. Het voorstel omtrent het Waaggebouw wordt na eenige discussie op voorstel van den heer Oosterveen aangehouden tot een volgende vergadering, wanneer omtrent de Ambachtsschool zal zijn be slist. Hiermede was de agenda afgehandeld. Naar aanleiding van eene vraag van den heer Jorissen in de vergadering van 30 September deelde de wethouder van onderwijs mede, dat hem bij onderzoek is gebleken, dat de leeraar in de Neder- landsche taal op loyale wijze zijn gelofte nakomt en geen nieuwe spelling doceert. De heer Jorissen dankt voor de gegeven inlichtingen en zegt de zaak hier ter sprake te hebben gebracht omdat in het publiek werd beweerd dat de leeraar in strijd met zijn belofte in de nieuwe spel ling onderwees. Hy spreekt daarna een woord van pro test uit tegen het toelaten tot het hier ter stede opvoeren van het tooneelstuk „Allerzielen" een stuk voor deRoomsch- Katholieken van zeer beleedigende strek king. Hij had gaarne gezien dat het hoofd der politie die opvoering had verboden. De Voorzitter antwoord dat hjj pre ventieve cencuur niet dan in de uiterste noodzakelijkheid wenscht toe te passen. Wanneer een stuk 290-maal is opgevoerd is het zeer moeilyk uit te maken of het al dan niet beleedigend is. Bovendien zijn ook Katholieken het gaan zien. Dit zijn volgens de heeren Jorissen en Kroes „naam-Katholiehen" geweest. Na het benoemen der bovengenoemde looncommissie werd de vergadering ge sloten. Morgenochtend zal in de Luthersche Kerk de Hervormingsdag herdacht worden. Tevens zal gecollecteerd worden voor de Gustaaf-Adolfvereeniging, De heer P. A. van der Scheer, ont vanger der registratie en domeinen alhier is benoemd tot lid van de commissie voor het vergelijkend examen voor sur numerair der registratie en domeinen. Met ingang van 1 November zyn o. a. bevorderd tot luitenant-generaal, commandant van het veldleger, de generaal majoor G. A. Buhlman, commandant der 4e divisie, tot generaal-majoor, commandant der 4e divisie, de kolonel P. W. Weber, adjudant i. b. d. van H. M. de Koningin, comman dant der brigade grenadiers en jagers, tot luitenant-kolonel by den Generalen staf de majoor van dien staf J. H. van der Hegge Zijnen, chef van den staf der 4e divisie, tot luitenant kolonel, commandant van het 5e regiment infanterie de majoor W. J.Steinbuch, van het2eregimentinfanterie, tot kolonel commandant der 7e infan teriebrigade de luitenant-kolonel D. W. de Jager, commandant van het 5e regiment infanterie, tot kapitein bij het 19e regiment infante rie de le luitenant-adjudant N. J. Schallen- berg, van het 16e regiment, tot reserve- 1 luitenant bij zyn tegen woordig korps de reserve- 2e luitenant L. C. van der Steen van Ommeren, van het 16e regiment infanterie. Tot kolonel-commandant van het le regi ment veld artillerie de luitenant-kolonel O. L. G. F. Aberson, tot majoor bij het 4e regiment veld-artillerie de kapitein H. A. Ruysch Lehman de Lehnsfeld. Kapitein N. J. Schallenberg komt te Doesburg in garnizoen. Behoudens nadere goedkeuring van den Minister van Justitie werd Woensdag middag: door den directeur van het Ryks opvoedingsgesticht in het openbaar aan besteed de volgende benoodigheden voor die inrichting voor het jaar 1914, Aardappelen 1 Januari 1 Juli: C. v. Ryn fl.40; Ph. Peetman f 1.97 per H. L. J. van Ginkel fl.82. GroentenC. van Rijn 15 cents per K.G. Margarinefirma van de Bos, Alkmaar, 55 ets; Craimeres, Dordrecht f0.56; van Renswoude, Oostzeedijk f0.49; (ongeldig verklaard niet aan de voorwaarden)firma P. G. v. d. Berg „Vitello", Rotterdam, f0.53; A. Jurgens (Solo), Osch, f0.56; alles per K.G. SchoolbehoeftenMelling, Zutphen, teekenbehoeften f115,79, school f156.13; geheel rabat 10%H. de Kleij, Schooten, 10%; (gegund bij loting); Kramer 10% rabat. Vleeschv. d. Starre, rundvleesch f 0.96 schenkel f0.64, varkensvleesch f0.85, spek gerookt f 0.74 pekel f 0.65Herschel en Koppel, Utrecht, schenkel f0.55; B. Coster, Utrecht, rundvleesch f 0.79, schen-. kei f 0.59K. van Wieringen, rundvleesch f 0.90, schenkel f 0.58, varkensvleesch f 0.85' (gegund bij loting); spek gerookt f0.79," spek gezouten f 0.85Wïlgenberg varkens vleesch f 0.88spek f 0.68 (ongeldig buiten de voorwaarden) per K.G. BroodH. Koning, tarwe 10.5 ets. rogge (half jaar) 8 ets., melkbrood 16 ets. per kilogram. Melk: Zuivelfabriek Hoogland 9,4 ets., karnemelk 4 ets. per liter. Stokvisch: Th. Akshoven, Vlaardingen 59 ets., W. v. Rossum Zn. Rotterdam 63,4 ets., H. J. v. Sant Arnhem 61.9 ets. per K.G. Kruidenierswaren: Dackartel capucy- ners 20 ets, rijst 16.25 ets., linze 25,15 ets., zout 6.28 ets., mostaard 25 ets., azyn 7 ets., kaarsen 85 ets., soda 3.85 ets., koffie 100 ets., thoe 160 ets., aard appelmeel 15.5 ets; H. J. van Sant,Arn hem, siroop 17.4 ets., capucijners 25 4 ets., grauwe erwten 35.4 ets. boekweit 17.4 ets., zeep 15.8 ets rijst 16.2 ets., koffie 108 ets., soda 5 ets., zout 7.4 ets. kaargen 95 ets., H. Azynman, rijst 14.5 ets. zout 6.25 ets., soda 4 ets., zeep 15 ets., siroop 14.5 ets., azijn 7 ets. (Lcapucij ners 13 ets., (L.), linze 26 ets. Alles per kilogram. BrandstoffenPh. H. Putman, steen kolen 12 ets., lange turf 53 ets., takke bossen 415 ets., ligstroo 297 ets., korte turf 52 ets., J. van Ginkel, steenkolen 129 ets., lange turf 55 ets., takkebossen bossen 446 ets., ligstroo 309 ets. (per 100 K.G. of 100 stuks). De overigen allen te Amersfoort. Onder voorzitting van den heer Cremer hield Donderdagavond de ver eeniging Handelsschool voor Amersfoort en Omstreken haar Jaarlyksche Algemeene Vergadering in de foyer van „Amicitia". De voorzitter opent de vergadering en heet leden en pers welkom. Hierna leest de secretaris, de heer Van der Mark, de notulen van 18 Maart, welke ongewijzigd werden goedgekeurd. Alvorens tot de agenda over te gaan, deelt de voorzitter mede, dat de heer Buys de gemeente metterwoon heeft verlaten en dat het bestuur pogingen heeft aangewend hem als lid te behouden. Deze poging is gelukt en deze bekwame onderwijsman blijft voor de vereeniging behouden. Omdat het onderwyzend personeel van deze school niet pensioengerechtigd is, heeft het Bestuur opgericht een Spaarkas of anders gezegd een Pensioenkas. Deze is 1 Januari 1909 tot stand gekomen. Het personeel draagt by 2% en de vereeniging 4%. De Pensioenkas treedt 1 November 1913 in werking. Niemand van de aan wezigen verklaarde zich hier tegen. Wordt het personeel later in het Rijkspensioen opgenomen, dan kunnen de gespaarde gelden gedeeld of voor inkoop gebruikt worden. Begrooting 1914. Inkomsten: Bijdrage van het Ryk f 5000 „de Provincie - 1170 Gemeente - 4000 Schoolgelden- 1800 Contributie- 300 Totaal Inkomsten f 12270 Uitgaven Salarissenf 10025 Schoonmaak- 350 Drukwerk175 Algemeene kosten en administratie - 450 Leermiddelen670 Pensioenbijdragen- 400 Onvoorziene uitgaven 200 Totaal Uitgaven f 12270 De Begrooting werd door de vergadering aangenomen en goedgekeurd. De post Schoolgelden is stygende. Het aantal leerlingen bedraagt 66, n.l. 45 uit Amersfoort en 21 uit omliggende Gemeenten. Volgens artikel 13 van het Huishoudelijk Reglement moest nu de rekening en ver antwoording worden nagezien. Hiertoe werden gekozen de heeren Frederiks, Nieuwendijk en E. van Vollenhoven. Ten laatste werd nog besloten, dat de Directeur pryscouranten zal ontvangen ten einde de leerlingen ongezocht vaktermen eigen te maken. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Bij de ten overstaan van notaris A. P. Schröder gehouden veiling werd het heerenhuis Kampstraat 66 met groo- ten tuin, groot 523 centiaren, voor f 6500 verkocht aan den heer C. D. van Kuijk. Het examen voor adsistent-apotheker werd te Zwolle o.a. met gunstig gevolg afgelegd door onze stadgenoote mej. A. M. Kuiper. Het muziekkorps van het 5e reg. inf. zal met medewerking van het Arners- foortsch Mannenkoor en leden van de Orkestvereeniging Amersfoort in Novem ber een concert geven in Amicitia ten voordeele van de nagelaten betrekkingen van een muzikant van genoemd korps. Het Hollandia Tooneel, directeur J. A. Holtrop, artistiek leider L. H. Chrispijn Sr., zal Dinsdag 4 November in Amicitia opvoeren „Verlaten", bekroond tooneelspel uit het Zweedsch van Alfhild Agrell. Maandag 10 November zal in Ami citia door het Eerste Ned. Opera Ensem ble (dir. Jos. Orelio) een opera avond ge geven worden. Opgevoerd zullen worden een bedrijf uit de Faust en een bedrijf uit de Troubadour. Na afgelegd examen kon Woensdag het diploma als Roode Kruis-helpster wor- toegekend aan alle acht deelneemsters die den eersten theoretischen en practi- schen cursus voor Roode Kruis-verpleeg- ster hier hebben gevolgd. In alphabetische volgorde zijn het de dames: Boeschoten (L-iusden), Breemer (Hoogland), Grootendorst, Krudop, J. Kui per, M. van Vollenhoven, Snel en Zijlstra, alhier. Het comité voor Amersfoort heeft dus thans reeds een vrouwen colonne van 8 en een mannen-colloune van 22 leden. De laatste was gedurende de kermis dagen weer mobiel. Menigeen zal het rosetje in het knoopsgat wel hebben opge merkt. Am. Crt. Mejuffrouw A. E. van Kalveen be haalde de acte Vrije- en Ordeoefeningen der Gymnastiek. Door het Buurtcomité der Breestraat is een batig saldo van de Onafhankelijk heidsfeesten ten belrage van f9.59 gestort in de kas der Piaatselyke Afdeeling van de Vereeniging tot Bestrijding der Tuber culose. Bij de j.l. Woensdag door den architect Herm. Kroes gehouden aanbesteding van het „Mariagesticht" voor de opvoeding van R.-K. meisjes aan de Stellingwerfstraat, is het laagst ingeschreven door W. van Donselaar te Utrecht voor f75.885. De begrooting was f80.675. De gunning is in beraad gehouden. Het werk moet 1 Juli 1914 worden opgeleverd. Zy die belang stellen in het onzien- lyke verzuimen vooral niet a.s. Maandag avond de heer en mevrouw GöbelNier- strasz in Amicitia te gaan hooren over hunne persoonlyke ervaringen op spiri tistisch gebied. De openbare leeszaal werd in de afgeloopen maand bezocht door 1536 per sonen tegen 1369 in de voorafgaande maand|Septeraber. Het aantal uitgeleerde boeken bedroeg 1160. 63 nieuwe leden gaven zich aan. Een katalogus van letter kundige werken is thans aan de biblio theek te verkrijgen. Door de goede zorgen van den A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland zyn op aandringen der Amersfoortsche consuls voor de gevaarlijke bocht in den Arn- hemschenstraatweg naby „Bavoort," waar reeds eenige malen ongelukken met auto's voorkwamenwaarschnwingsborden geplaatst. Gisteravond hield ds. J. A. Visscher in „HetValkje." een lezing over het on derwerp: „Hervorming op de heide." De groote zaal was stampvol en allen hoorden vol aandacht naar de verhalen van den spreker, die zeer humoristisch en onder houdend werden voorgedragen en met licht beelden verduidelykt. Eenige kinderen van „Kinderzorg" zong ter afwisseling een paar liederen onder leiding van den heer H. Gordeau. De bewoners zeide spr. huisden in ellendige hutten en in krotten van plaggen; sneeuw, regen en wind hebben dikwyls vrijen toegang. De menschen zyn, of .beter nog waren, onwetend, en kwamen dikwyls met den kantonrechter in aan raking wegens kleine diefstallen. Ze zijn wel ruw, doch slecht zijn ze niet. D3. Visscher heeft het beschavingswerk ter hand genomen. Het een is uit het ander voortgekomen veel hutten zijn verdwenen, veel heide in bouwland herschapen. De beschaving dringt meer en meer door en de groote ellende en onwetenheid waarin de bewoners leefden zal in afzien baren tijd tot het verleden behooren. Een krachtig applaus beloonde spreker voor zijn boeiende voordracht. Nadat nog een lied was gezongen sloot de voorzitter de vergadering. Congres voor Zondagsrust! De Ministers van Binnenl. Zaken, van Justitie, van Waterstaat en van Landbouw hebben zich bereid verklaard om met den Commissaris der Koningin in Zuid-Hol land en de burgemeesters van 's-Graven- hage en van Rotterdam het Eere comité te vormen van het 3e Nationaal Congres voor Zondagsrust. De Tijdspiegel. In de November-aflevering van den Tydspiegel beschryft Styn Streuvels de gemoedstemming waarin de dokter door zyne- vervolging wegens den tabaksdief stal gebracht wordt. Herman Middendorp bezingt in een sonet de stemming van het Novemberlandschap. In een vlot ge schreven novelle „mariage de raison" be handelt Jeanne Reyneke van Stuwe het psychologische probleem hoe tusschen een man en een vrouw, die om doelmatig heidsredenen trouwden, allengs echte

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2