een INLEGGER en een LEERLING Plaatselijk Nieuws. Ingezonden. merk 37 Advertentiën. J. A. GOVERS, GEVRAAGD men, dat wil zeggen er ons zoo weinig mogelijk aan gestoord. Gelukkig is het zoo niet altijd en behoeft de verheven waarheid, die is nedergelegd in het woord «de geest maakt levendu, niet in twijfel ge trokken te worden. Maar hij roept bet leven niet uit niet tevoorschijn; hij versterkt bet, waar het aanwezig is. Zijn wij gewoon, op onszelf in de vervulling van hetgeen geboden wordt door de plichten der samenleving en die der zedelijkheid, geschreven of niet, een gestrenge critiek uit te oefe die ons bindt aan de letter, zoolang er de geest niet uit verbannen is, dan kunnen, waar wij de uitvoering dier letter door anderen te vorderen hebben, gemaligheid en toegevend heid een woord medespreken. Er is, in de toepassing van allerlei rege lingen een étisch beginsel, dat de opvoeding van de wil tot doel zich stelt, van den wil, die leidt in de richting van vryheid en volmaking. Er is een gebondenheid, niet knellend voor wie willig ten bate van het welzijn der anderen zich beperken laat en dan ook geen bezwaar heeft de letterlijke formuleer ing de grenzen te aanvaarden; er is een andere, die schande brengt aan ben, die ter wille van hun eigen belang den geest in boeien knellen van den broeder, die toch ook recht heeft op vrije ontwikkeling. In onze dagen van expansie naar alle richtingen, nu elke beweging baar vrijheid en iedere meening haar propagandarecht opeischt, is het gem gemakkelijke taak, de lijnen te trek ken binnen welke dit mag worden toegelaten de wetgever, die geroepeo wordt telkens weer den op dat ge bied voorafgeganen arbeid geschikt te doen blijven of te maken voor nieuwe behoeften en voor opvattingen die van de vroegere verschillen heeft wel te zorgen dat de letter in overeen stemming zij met den geest der tij den en hij bovendien zijn bedoelingen met klaarheid uitspreekt. In dit op zicht blijft er wel iets te wenschen over. zóóveel zelfs dat voor de groote meerderheid der menschen de wetten onder welke zij leven, meerendeels onleesbaar zijn. Dan kon er geen sprake zijn van tegenstelling tusscben een letter die doodt en een geest, die er naast staat; de eerste toch zegt niets, de laatste verloopt in een soort van anarchie, omdat hij slechts de uiting is van eigen zienswijze Er zijn in de geschiedenis meer tijd- peiken geweest van muggenzifting en letteiknecbterij in de wetgeving; zij vormen in het verleden niet de meest lichtende plekken. Het werk van de Vereeniging ter Bevordering der Belangen van Slechthooreiiden. Het Novembernummer van «Ons Maandblad» bevat behalve ofticieele berichten, een betoog van den Spraak leeraar De Vries, waarin bij wijst op den grooten invloed, dien de achter uitgang van 't gehoor op de stem heeft. Bij afnemende controle van 't gehoor, wordt de stem schei per en minder buigzaam. Daarom raadt hij door opmerkzaamheid en oefening daarvoor te waken. Verder komen er eenige opmerkingen in voor over 't Onderwijs. De overheid laat zich riu iets aan 't Onderwijs voor Slecht hoorenden gelegen liggen, maar 't is nog zoo weinig. Zij verleent steun aan één school in Den Haag en één in Amsterdam, terwijl in zooveel plaat sen van ons land een doovenschool reden van bestaan zou hebben, te meer, omdat er zooveel slechthoo- rende kinderen, die thans in doof- stommeninstituut of op achterlijke school misplaatst zijn, daar tot hun heil zouden kunnen worden opge nomen. Voor dat verschillende afdee- lingen der Ver. tot het oprichten van scholen kunnen overgaan, moet men eerst meer zekerheid hebben omtrent 't standpunt, dat de regeering ten deze inneemt. De afdeeling Arbeids bemiddeling en Werk verschaffing breidt zich uit en maakt een andere regeling noodzakelijk, zóó, dat er meer hulp kan worden geboden aan werkwillige dooven, voor wie 't zoo bijzonder moeilijk is werk te vinden. Voorts de mededceling, dat Mej Tine Marcus uit de redactie is getreden. Amersfoortsche schiet vereeniging Prins Hendrik". Het nieuwe gebouw van deze ver eeniging in de Pieter Bolbstr, werd Woensdagavond officieel geopend in tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden, waaronder de Burge meester, Majoor Hoogervorst en leden van andere schietverenigingen hier ter slede. De voorzitter, de heer A. E. Blok, opende met een toespraak het gebouw. Hij heette allen welkom en bracht hulde en dank aan den heer P. van Achterbergh, die de vereeniging uit de moeielijkheid heeft geholpen. Ook dankte hij den heer W. van Achter berg!), die een goed schietgebouw heeft geleverd. De Burgemeester verklaarde met genoegen de uilnoodiging te hebben aangenomen. Vooral doet het hem goed, te zien, dat dat vereeniging in bloei verkeert. Deze sport kweekt aan zelf behoersching en verhoogt de weer- baarmaking des lands. De voorzitter stelde nu een dronk in op het Koninklijk Huis. Hierna spraken nog de voorzitters van «Wilhelmina" en van «Broeder- schap." Majoor Hoogervorst, de eere-voor- zitter, wees op den band in deze vereeniging en schonk een zilveren beker; Wilhelmina" gaf een zilveren medaille en Broederschap" een ver guld zilveren kruis. De heer v. d. Klein dankte als voorzitter van de «Amersf. politie schietver: voor de uitnoodiging. Hierna werd de baan geopend met de eerste serie schoten. Met vijf treffers schoot de Burgemeester 88 punten. Na hem scholen de voorzitters van de verschillende schietvereenigingen. Hierna bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen Donderdagavond beeft zich alhier een comité gevormd tot voor bereiding van de oprichting eener afdeeling van de Nederl. Ver. «Onze Vloot" Het ligt in de bedoeling in den loop van deze maand een propaganda- feestavond te houden om het streven der vereeniging meer bekend te maken en tot de oprichting der afdeeling over te gaan. Als sprekers zullen dan optreden de heeren H. M. van Bem- melen, oud-zeeofficier en H. Quispe!, oud-kapitein der mariniers. Het onder- werd van eerstgenoemden spreker zal zijn «Een krachtige vloot voor Nederland en zijn Koloniën is een levenseisch voor zijn welvaart" en de laatstgenoemde zal eene lezing met lichtbeelden houden over «Onze Marine». De avond zal opgeluisterd worden door de stafmuziek der Huzaren. Tijd en plaats zullen nader bekend ge maakt worden. Het doel der vereeniging is; de kennis en do belangstelling in de Nederlandsche Zeemacht aan te kwee ken en de geestelijke en stoffelijke belangen van het personeel der Nederl. Zeemacht, vooral buiten de zeegaten van het Rijk in Europa, te behartigen. De voorzitter van het hier gevormde comité is mr. J. C. graaf van Rand- wijck, secretarissen kapitein V. A. J. Bloem en mr. D. J. van Schaaiden burg, die gaarne sympathie-betui gingen of aanmeldingen voor het lid maatschap zullen ontvangen. De Hanze. Onder voorzitting van den heer Scheffers hield De Hanze haar eerste vergadering in dit seizoen. Nadat de notulen van de Juli- bijeenkomst waren gelezen en goed gekeurd, bracht de heer Stenfert ver slag uit van de vergadering te Deventer gehouden. De penningmeester deed daarop rekening en verantwoording. De heeren Houbaer en Gelsing zullen deze nazien. Aan de orde kwam nu: Annonce combinatie. Hiermee wordt bedoeld gezamenlijk een groot aantal regels te koopen in de plaatselijke bladen. De uitgevers alhier hebben evenwel een overeenkomst gesloten, waardoor dit plan niet uitvoerbaar is. De heer Thien, directeur-administrateur van de Eembode, verklaarde dit nader. De voorzitter was het in deze niet met hem eens. Het bestuur zal trachten gedaan te krijgen, dat marktgeld voor een geheel jaar wordt betaald met het doel het op de markt brengen van opgekochte winkels te bemoeilijken. In deze zal aan Handel en Nijver heid steun woiden gevraagd. Het bestnur zal een onderzoek instellen of elders reeds een jeugd- organi-alie tot stand is gebracht. Bij B en W.zal geinformeerd worden hoe helstaat met de Arbeids beurs en met do 9-uur-sluilirig. Als patroon der Vereeniging werd gekozen den Gelukkigen Gerardus Maztlla. Na nog enkele besprekingen o a. over de rioollegging in de Langstraat sloot de voorzitter de vergadering. In eene bijeenkomst up Dinsdag 11 November as. der plaatselijke af- jleeling van de Nederlandsche Pro testantenbond zal Ds J. H. Heckman, Ev. Luth. Predikant te Maastricht, eene voordracht houden over «Jezus de Nazarener.» In eene gisterenochtend in hotel «DeZwaancc gehouden vergadeiing der afd. Amersfoort van het Utrechtsch Landbouwgenootschap werd door den voorzitter, de heer A. M Tromp van Holst, de scheidende secretaris, de heer F. Laméris, hulde en dank gebracht voor hetgeen hij voor de Afdeeling deed. De heeren Tromp van Holst en P. van den Breemer werden alsbestuurs- leden herkozen en gekozen in de vaca ture Laméris de heer J. Looxma van Weideren baron Rengers. Deze heer werd mede aangewezen als afgevaar digde naar de op 22 November te Utrecht te houden algemeene verga dering van het Genootschap en als zijn plaatsvervanger de heer Tromp van Holst. In zake reglementswijzi ging werd het bestuur opgedragen met het hoofdbestuur van gedachten te wisselen. De aannemer G. van Nes zal op een door hem aangekocht teriein aan de Anna Paulownalaan vier villa's doen bouwen. Een cavalcade Zigeuners werdj.l. Donderdag door de Politie over de Gemeentegrens in de richting Utrecht verwijderd. Het Rosarium, door de veree niging «Nos jungunt Rosae» aange boden aan de gemeente, zal gevestigd worden in het Oranjepark aan den Parallelweg. Reeds a.s. Maandag zal een aanvang met de werkzaamheden gemaakt worden, op dat het Rosarium dezen zomer geheel gereed zij. De commissie, aan welke de voor bereiding is opgedragen, bestaat uit de heeren Beltman, namens de ge meenteen majoor Hoogervorst,namens de vereeniging. Volgens de inlichtingen, welke wij verkregen, belooft het schitterend te worden. In het geheel zullen twee duizend rozestruiken, twee honderd rozeboomen en honderd klimrozen aangebracht wordenlusschen de rozen in worden tuinbeelden geplaatst en het geheel wordt omgeven door een hek van 1 M. hoogte, begroeid met klimrozen. Amersfoort wordt dus een ware attractie rijker dank zij dit mooie aanbod, dit prachtige geschenk van de vereeniging «Nos jungunt Rosae «Amersf. Dagblad.» Door het departement Amersfoort der Maatschappij tot nut van 't alge meen zal Donderdag 13 November in «Amicitiat een volksavond met licht beelden worden gegeven met den heer W. J. Giel, uit Den Haag, als spreker over «Indië in woord en beeld«. Een IO-jarige jongen die van hier, naar Amsterdam was gewandeld en daar zwervende werd aangetroffen, is door de politie naarzijn ouders terug gebracht. In eene op Dinsdag 11 Novem ber in Amicitia te houden openbare vergadering van de vereeniging «de Dageraad» zal de beer Hendrik Schut jes als spreker optreden. Er zal gelegenheid gegeven worden tot debat. Door het veikeerd uitwijken van een automobiel werd Woensdag ochtend een fietsrijder op de Kamp straat omver gereden. Hij zelf kwam er met een paar ontvellingen aan zjjn been af, doch de fiets was kort en klein. Door de politie wetd proces-verbaal opgemaakt. Luitenant kolonel Steinbuch beeft het commando over het 5e regiment infanterie aanvaard. In do Luthersche kerk zal Zon dagochtend de godsdienstoefening wor den geleid door Ds. A. L. van Hoorn, emeritus Ilerv. predikant. In de Doopsgezinde kerk zal voorgaan Ds. ten Cate. Te Zwolle zijn geslaagd voor het examen vrije en ordeoefeningen der gymnastiek de dames M. J. C Bruens, R. A. v. d. Hoven, C. J. C. van Andel en M. J. D. van Andel. De heer W. Snither, opzichter machinist der H. S. M. herdacht gis teren den dag, waarop hij voor 25 jaar bij de maatschappij in dienst trad. Gisteravond zongen de Wognum- mer; in de St. Joriskerk voor meer dan 1000 menschen. Dit is wel een sterk bewijs, dat ze nog steeds in trek zijn hier ter stede. Trouwens overal waar ze komen zijn de zalen uitverkocht. Dat elk num mer keurig werd gezongen, dat de soliste een prachtig geluid heeft, dat de heer Saai een modeldirigent is, dit alles en nog veel meer is reeds zoo dikwijls gezegd, dat we er het zwijgen toe doen en een ieder aan raden dit koortje eens zelf te gaan hooren. Door hot overmatig zwaar laden van den wagen kon gisterenochtend een overigens flink paard een vracht mais niet tegen de helling bij de spoorwegovergang aan de Groote Koppel optrekken. Wagen en paard sloegen achterwaarts van het talud op den wal. Daar het paard op de zakken terecht kwam, had het slechts eenige onbeduidende schrammen op- geloopen. burgerlijke standen Amersfoort. van 30 October toi 7 November 1913. Geboren Martinus, z'. van Johan nes Wijnands en Maartje Johanna van 't Hoenderdaal. Wilhelmina, d. van Bernardus de Wit en Elisabeth Oost- veen. Derkje, d. van Jan Stomp- horst en Annigje van Veen. Geurt, z. van Frank Schuurman en Wilhel mina Gerth. Jacoba, d. van Hen drik Jan Polman en Elisabeth Adam. Wouter, z. van Johannes Bouw en Eveitje van Leuveren. Theodo- 1 us Johannes, z. van Bartus van Effrink en Dina van Harn. Teunis, z. van Gijsbertus van Hoogevest en Geer- truida Bieshaar. Petronella, d. van Jan van Rooije en Elzelina van Die- me.n. Peter, z. van Willem Wijnands en Gerarda Lambrechts. Alijda, d. van Dirk Versteeg en Gerritje ter Maten. Andries Antonie, z. van Eibert Morren en Aaltje de Kruijfl. Gerrit Adolf Johan, z. van Johan nes van Dorssen en Elisabeth Collee Hendiik Hermanus Arnoldus, z. van Hermanus Arnoldus van Zwieten en Bertha Kuus Jacoba, d. van Jacob van Keulen en Jacomina Elber- dina de Ruiter. Johannes, z. van Antonie van de Beek en Carolina Johanna Bolderink. Laura, d. van Hendrikus Veenendaal en Petronella van Eijkelenburg Ondertrouwd Wilhelmus Bernar dus van Bekkum en Gijsje Pater. Johannes Wilhelmus Cornells Petrus van Osch en Jeanne Maria Johanna van lledel. Willem Kerkhof en Aljjda Kortus. Cornelis Marinus Johannes van Hamersveld en Anna van Bekkum. Ludovicus Martinus van Opstal en Magdalena Cornelia Meijer. Jan Lubberseri enGeuitje van de Klok. Antonius Gijsbertus Schoonderbeek en Hendrika Maria van Mooist. Getrouwd; Jacobus Johannes Wel ling en Maria Adriana Elfrink. Cornelis Sisselaar en Johanna Jacoba Maria Maiin. Everardns Veenen daal en Hendrika Helena Stoeken- broek. Anlhonius den Ouden en Alberta van Wessum. Evert Kip en Fennigje van den Bos. Willem van Dijkhuizen en Jannigje Roseboom. Teunis Achter kamp en Gijsberla van Meeteren Zacharias Arlar en Joanna Wilhelmina de Vries. Jan Lokhorst en Hendrijntje van Manen. Overleden: Cornells Roodestein. 07 jr echtg. van Hendrica Alijda van Loevezijn. Johanna Elberla Gijten- beek, 62 jr., ongeh. Een levenloos aangegeven kind. Jansje Brouwer, 2 w. Elisabeth Ruizendaal, 22 jr., ongeb. Leusden. van 31 October tot 7 November 1913. Geboren Johanna, dochter van Hen drik Fliek en Hendrika Lammerdina van Harten. Geraida Regina Jose- phina, dochter van Gerrit Hoogland en Errisje Blom. Evert, zoon van Aalt Woudenberg en Johanna Brou wer. Cornelis Gerardus Hermanus, zoon van Gerrit Jan Koot en Maria Catharina Rietbergen. Ondertrouwd: Dirk van de Hoef en Geurtje van den Hengel. Gehuwd: Teunis Hilhorst en Wou- tera van Esveld weduwe van Jacobus Jozephus Voskuilen. Stoutenburg. van 31 October tot 7 November 1913. Geboren: Lambertba Geertruida, dochter van Peel van den Hengel en Christina Voskuilen. Jacobus Lam- bertus, zoon van Antoon van Laar en Lamberta Verhoef. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. ALLERZIELEN. Mijnheor de Redacteur! Er is moed toe noodig orn alge meen belang te laten gelden boven eigen belang. In een Chiisten-maatschappij dient men als Christen te handelen en mag men niet dulden dat daarop inbreuk wordt gemaakt U zult wel zeggen 't onderwerp is niet actueel en in mijn stad is 't stuk niet verboden, maar de op voering wekt hij do Katholieken mis noegen en oneenigheid en deze beide wensch ik te voorkonnnom geen haat te veroorzaken. Eigenliefde en misverstand zijn vaak oorzaak van menige oneenigheid. Wij zijn niet voor de K e r k, maar omgekeerd, de Kerk is voor ons. Zij passé zich aan 't hoogere gemoeds leven, de edeler gevoelens, die bij den mensch ontwaken, aan Een opheldeting van mijn vorig schrijven, vooral voor die redactiën, die 't niet wenschelijk vonden mijn stukje op te nemen, leek mij noodig. WAGTIIO. Amersfoort, 5 Nov. '13. MARRTlitRIUHT. AMERSFOORT, 7 November 1913. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f appelen f5.a f7.Peren f5.af 9.Klei- Aardapp. f 0.a f 0.zandaardapp. f2.a f2.25 Hoendereieren f9 a 1 10.p. 400 st. Bruine eieren flO.a f 11.25 per lOOst. Grasboter f 1.50* a f 1.60 per kilo. Margarine f 0.a f 0. Zoetem. kaas f 0.a f 0per 50 kilo. Kippen f 0.80 af 1.25 Kuikens f 1.25 a (1.75 Piep kuikens f 0.40 a f 0.70 Ganzen (0. i f0.Eenden f0 90 a f 1.20 p. st. Jonge fl.a fl.20. Hazen fl.75 a f2.25 Wilde koi ïjnen f 0.a f 0. Tamme f 0.80 a f 1 50 Dun cn f 0.40 a f 0.60 paar Magere varkens f 15. - a f 25. Varkens export /0.a f0Zeugen f60.a f 110.Biggen fll.a f 13 Schrammen f 0.afO.Vette koeien f 000.a f 000,Guste koeien f 000. a f000.~Kalfkoeien f 000.— a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkstieren f U00.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. 200 heet. Appelen. 50 heet. Peren. heet. Kleiaardappe len, 300 heet. Zandaardappelen, 20.000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 500 kilo boter, kilo Margarine, Kilo ka-s. stuks Vee magere varkens Varkens voor exportslagerijen. 700 biggen 15 zeugen. reclame! Wanneer uw gezondheid begint af te nemen Van de geboorte tot den dood stroomt het bloed onophoudelijk door de nieren om ge filtreerd te worden. Indien de nieren echter ziek of zwak worden, kunnen zij het bloed niet behoorlijk filtreeren en de urinaire on zuiverheden in het bloed verspreiden dan ziekte door uw g-heele gestel. De patiënt begint zich onnatuurlijk vermoeid, zwaar en dof te gevoelen, hg wordt prikkel baar en elleudig. De onzuiverheden kunnen zich nestelen in de spieren en gewrichten en rheumatische pijnen veroorzaken. De urine wegen kunnen aangedaan worden en water zuchtige zwellingen vertooncn zich. Het hart schijnt niet goed te werkeD, de handen en voeten zijn d.kwyls koud, en de patiënt kan aanvallen van duizeligheid hebben. Nierziekten z\jn dikwijls laslig te genezeD, omdat zij zoo vaak ongestoord zich verder kuonen ontwikkelen. En noodlottige ziekten zullen ongetwijfeld volgen, indien zij nog verder verwaarloosd worden. Begint daarom reeds by het het eerste optreden van de bovengenoemde verschijnselen mot het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren. Pillen, die de niertfb wederom tot werking brengen, heeietr en versterken, de urine-alscheiding regelen en uw kwalen doen verdwijnen. Te Amersfoort verkrijgb. bij de b.b. A. van de Weg, Langestr. 23, en P. de Zwart, Lan- gestr. 94. Toezending geschiedt franco na ontv. v. posfwissel f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels- Bekroningen. Breda 1876. Utrecht 19IO. VOORHEEN W. UTENS, LaDgestraat Schoenen na*r maat. Eerste kldsse Reparatie-Inrichting. Specialiteit i n Rijlaarzen. ter STOOMDRUKKERIJ van G. J. SLOTHOUWER.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2