NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. @flfememee So. 95. Zaterdag 20 November 1913. 42e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG PREMIE BINNENLAND. BUITENLAND. FEUILLETON. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER BureauLangestraat 17. Telephoonn. 09. ADVERT ENTIBN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer Tl, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden sleohts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant. Het heden verschenen 35ste nummer van den vijfden jaargang van -TÏÏ) V ■5r—1~ w m-W ..l.nt'Mnrt bevat o.a.: Onze Ministers: Mr. Th. B.Pleyte, Minister van Koloniën. Luzern, hoofdstad van bet kanton van dien naam. Een PriDses, beschuldigd van hoogverraad. De Tangodans, uitgevoerd door een paartje op het strand van een badplaats. Mexico in opstand. - Opstandelingen gereed slaande een spoortrein aan te vallen. Een in ons land voorkomend uilen- paar. De Onafhankelijkheidsfeesten te Gouda. De installatie van het Regimentsvaandel van het 15e Regi ment Infanterie te Delft. Een paar aardige kiekjes van de Biuiloft van Kloris en Roosje, in den optocht ter gelegenheid v. h. onafhankelijkheids- feest te Leiden genomen. Koning Alfonso te Parijs Een Opiumschui ver, bezig zich le bedwelmen. Inte rieur van een boerenwoning in Gel derland. Monument ter nagedach tenis van Pi of. Ritter. Het [Ondernummer »Ons Prinsesje" De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3'/j cents thuis bezorgd. Woensdagnamiddag 6.58 arri veerde Z. K. H. Prins Hendrik van Zijn terugkeer uit den Den Haag, te Apeldoorn. De Prins, Die vergezeld was van Zijn adjudant den luit. ter zee le kl. den heer Bijl de Vroe, begaf Zich per auto van het station naar het Paleis. Om 8 uur arriveerde graaf Rhode, die gedurende een paar weken 's Prinsen gast zal zijn en met Deze jacht op herten zal maken in de Hoog- Soerensche en Wiesselsche bosscheu. De jubileumzegels zijn vanaf heden 29 November aan de kantoren der posterijen voor het publiek ver- krijgbaar. Wel wat mosterd Da den maaltijd! H. M. de Koningin en het vrouwen kiesrecht I In een interview, opgenomen inde serie: sinter-views met merkwaar dige paisonen van onzen tijd" van mej. Tony Brondgeest verhaalt mej. dr. Mia Boissevain het volgende aan gaande de redenen waarom in den laatslen tijd de sympathie van (1. M. de Koningin voor het vrouwenkies recht zoozeer toegenomen is: slleel in 't begin is mej. Van Eeghen, een lid van ons dagelijksch bestuur, bij de Koningin geweest om H. M. van de tentoonstellingsplannen op de hoogte te stellen. Maar H. M. sprak toen den wensch uit om voorgelicht te worden door eenige oudere dames en die buiten de tentoonstelling ston den. De keuze viel toen op de twee dames, mevrouw douairière rar. B. P. baron Van Verschuer, geb. bar. Van Balve ren en mej. Johanna W. H. Naber. Johanna Naber is later nog eens bij H. M. geweest en we konden ons werkelijk geen betere voorspraak wen- schen. Want zij is niet alleen een grondig onderlegde feministe, maar ook een Koningsgezinde in merg en been. Zij heelt dan ook de belang stelling van H. M. de Koningin zoo danig weten te winnen, dat ik wer kelijk de overtuiging heb gekregen, dat de Nedeilandsche vrouwenbewe ging daarvan nut zal ondervinden. Op welke wijze, dat weel ik niet; dat zal de tijd uitwijzen. Het hoofdbestuur van de Ver- eeniging voor Vrouwenkiesrecht heeft aan alle leden der Staatscommissie voor Evenredige Vertegenwoordiging een schrijven gezonden, waarin het de hoop en verwachting uitdrukt, dat de commissie werkzaam zal zijn tot heil des volks en tot aanvulling eener sterk gevoelde leemte in ons regee- ringsstelsel en waarin bet, in ver band met het ontbreken van vrouwe lijke rechtsgeleerden in de commissie, er op wijst, dat de invoering van een kiesrecht, hetwelk geen sekse-onder scheid meer zal kennen tusschen de Staatsburgers, het aantal der kies gerechtigden, waatmedede voorstellen der commissie rekening moeten houden, meer dan dubbel zoo groot zal maken als dat der mannelijke kiezers. Mochten gegevens omtrent de wer king der evenredige vertegenwoordi ging in Zweden en Denemaiken bij de gemeenteverkiezingen en omtrent de daar somtijds gevolgde methode van aparte lijsten van vrouwelijke candidaten der verschillende partijen der commissie welkom zijn, dan ver klaart het hoofdbestuur voornoemd zich bereid die te verschaffen. Goederenvervoer Door de Hollandsche Spoor Mij, zijn ten dienste van 't goederenvervoer met ingang van 1 December, in over leg met de Duitscho spoorwegen, ver schillende snelvei bindingen in het leven geroepen, waardoor zoowel van Rot terdam en het Westland, alsook van Amsterdam en de Noord-Hollandsche landbouwstreken een aanmerkelijke vervroegde aankomst der goederen is verki egen in Zuid-Duitschland, Oosten rijk en Zwitserland. Naar wij vernemen, zal ds H. Pierson bij het bereiken van zijn 80- jarigen leeftijd dat is op 10 Juni 1914 als president-directeur der Heldring gestichten aftreden Ned. Naar wij vernemen heeft de sociaal-democratische Kamerfractie een dezer dagen, en ditmaal in tegen woordigheid van den heer Van Kol, opnieuw een vergadering gehouden in verband met de in de Kamer ge voerde debatten over de Indische pai tij. De leider der fractie, mr. Troelstra, heeft reeds naar aanleiding van de Indische Begrootingsdebatten een onderhoud gehad met den Minister van Koloniën. Successiebelasting 1 Dat van de successiebelasting te onzent nog een noemenswaardige ver hooging mogelijk is zonder kap'taal- vorming tegen te gaan, staat voor de Regeering vast. De onbillijkheid, welke gelegen is in de tegenwoordige waardeborekening van onroerende goederen voor de ver mogensbelasting, mag niet bestendig blijven Ten aanzien van niet of weinig rendeerende buitenplaatsen, deelt de Regeering de meening, dat goederen, welke men voor zijn genoegen minder productief doet zijn niettemin naar hun weikelijke waarden moeten wor den belast. Zonder verhooging van de succes siebelasting in de rechte lijn is van die belasting geen bedrag te verkrijgen, noemenswaard in verband met de bedragen, welke benoodigd zijn. Intusschen ziet de Regeering zeer wel in, dat gematigdheid bij die ver hooging dient betracht Naast de heffing over iedere ver krijging een belasting te vorderen naar den boedel, is niet aan te bevelen. Een voorstel tot invoering van staats- erfreebt is van het kabinet niet te verwachten. Wordt het alweer geen winter? Door den sluismeester D. Hage, te Alblasserdam, is in den tuin achter het huis »de Nederwaard" aldaar een Meikever opgespit. Volgens ouden van dagen voorspelt dit een zacbten winter. Vleeschprijzen Te Almelo is een druk bezochte arbeidersvergadering gehouden ter bespreking van de .waag, wat er dient gedaan te worden om te komen tot verlaging van de vleeschprijzen. Niettegenstaande het vee 15 20 pCt. in prijs is gedaald, kwam in de vleeschprijzen geen verandering. Besloten werd over te gaan tot het oprichten eener coöperatieve slagerfj, indien er niet spoedig ver andering kwam in den nu onhoud- baren toestand. Nauwelijks kwam het spook ncoöpe- ratia" om den hoek kijken, of de slagers haastten zich de vleeschprijzen te verlagen. (»Nws.") De tunnel onder het Kanaal. Het plan, om een tunnel onder het Kanaal door te graven, schijnt vaster vorm aan te nemen. Aan een banket, waar vrienden van het plan vereenigd waren, werd het feit vooropgesteld, dat de technische bezwaren lichtolijk te overwinnen zijn. Nu verneemt men, dat de Engelsche admiraliteit, het ministerie van oorlog en dat v&n han del zich op uitnoodiging der regeeriDg met de bestudeering dier aangelegen heid en eerlang verslag zullen uitbren gen. De commissie voor de landsver dediging zal daarna haar meening uitspreken en die uitspraak zal voor de Engelsche regeering beslissend zijn. Een der kamers van de rechtbank van de Seine heeft uitspraak gedaan in het sedert jaren hangende proces van de Naundoiffs tegen Henri Roche- foit op grond van beleedigir.g jegens hen in zijn blad, do Patrie, gepleegd. ALLES KOMT EENMAAL OP Z'N POOTEN TERECHT DOOK A. S. H. BOOMS. 23) Allen en zelfs de majoor klonken mede, want ook bij was medegesleept door die op zoo welgemeenden, zoo recht kartelijken toon uitgesproken woorden, die hem weer het verleden terugriepenaan gulle gastvrijheid ontbrak het hem evenmin als aan alle Indische gasten, als maar geen arm luitenantje zich tusschen hem en zijne onvermogende dochter plaatste, iets dat hem in 't oogenblikkelijk enthou siasme geheel ontgaan was en eerst weer in de gedachteD kwam, toen hij zag dat die twee zich weer zoo ge heel één gevoelden en alsof 't zoo be hoorde arm in arm dicht naast elkan der stonden, terwijl Fietje weer het bekoorlijke kopje tegen de gouden epaulette liet rusten. Toen de luidruchtigheid eenigzins bedaard was en allen nog met een half glas champagne het vervolg van den speech afwachtten, ging hij voort, En nu dames en heeren en vooral jelui, jongelui van beiderlei kunne, die flirt en verliefd syt, het tweede deel van mijn heildronk, de liefde I Evenals de grootste, kostbaarste schat voor een man is eene aardige, lieve, zorgende vronw, zoo is het aan den anderen kant voor de jonge dames lang niet verwerpelijk om 'n Hinken man te hebben, die zij, tot zijn eigen heil, ouder gewoonte door lieve vleiende streekjes zoo lang zamerhand onder 't pantoffeltje krij gen, eene onomstootelijke waarheid die wij hier verpersoonlijkt zien in de vele gelukkige getrouwde heeren in ons midden, de officieele hoofden der huisgezinnen, die wij zoo juist bedankt hebben voor 't goede voor beeld, de tolerantie en de aanmoe diging voor ons, jonge beginnelingen in de liefde, jeugdige liefhebbers en liefdezoekers der beide seksen. Wat drommel de mensch is geen aardappel of geen snijboon, want hij heeft een hart, soms een zeer ruim en groot hart dat klopt voor de liefde, voor die eenig echt-pakkende en tot- echt-voerende liefde die de harten van man en vrouw gloeiend aanéén smeedt," die niet te angstvallig kijkt naar rijkdom en goud of goed, die niet zoo maar pardoes van honger 't ven ster uitvliegt en elders heil zoekt als de armoe de deur inkomt, doch de liefde die belangeloos zich wijdt om des persoons wille alleen en gelukkig maakt al is dit voor de heeren soms ook een beetje door den invloed van den zacbten druk van 't vrouwelijke duimpje. Dat is het heerlijkste, dat is het ware liefde-leven, al moet ik eerlijk erkennen dat sommige materialisten zonder ideale opvatting, hebzuchtige profanen als zij zijn, nu en dan Diet geheel ongelijk hebben, als zij beweren dat een beetje veel geen kwaad kan, maar liefde staat op den voorgrond. Zoo iets prozaïsch als geld hebben wij officieren en onze bruiden niet noodig! Wij weten 't en zij zullen 't leeren wat zelfverloochening is, wij dragen 'n sabelkoppel en zij een ceintuur die corpulensie door te veel lekker tafelgenot tegengaat, wij idealisten, wij officieren leven van eer en geur, zooals de liefde van rozen geur en maneschijn en de lage materi alisten van oesters en champagne, welke laatste dingen wij armen meestal alleen bij naam kennen, tenzij de koning verjaart en 'n royale Resident met koninklijke hand schenkt. Een lachend «bravoonderbrak hiev de rede van den overmoedigen satirieken redenaar, die voor den Resi dent 'n buiging makende en met zelf voldoening guitig lachend rondziende vervolgde, Denk nu toch wat ik u bidden mag niet min over luitenants-liefde en maak er ons, Kalian's Kolonie-bewoners, geen verwijt van dat het praatje gaat, dat luitenants in elk garnizoen 'n ander liefje hebben! Bedenk dat jongelui, en meer speciaal de luitenants, hun keren naar liefde voor hun bijzonder ruim en teergevoelig hart dat onder de jas met de glimmende knoopen klopt, dat wil zeggen gevoelig voor de liefde practisch toegepast in de nabijheid van het vereerde wezentje en niet de sentimenteeldoende zieke- lijke-liefde op briefpapier, even als zij de praktijk in de krijgskunst 't liefst toepassen in den werkelijken oorlog, want zij hebben een drommelsche puist aan theorie en veronderstelling. De praktijk is alles en 't eenige ware I Als daarom zoo'n arm be klagenswaardig, warmhartig jongeling in uniform zoo alleen en verlaten is in zijn nieuw garnizoen, omringd door zooveel schoons en zooveel liefs, dat hem, den zoo rijk met verguldsel be kleedden zoo verleidelijk en bekoo- rend toelacht en hem zoo sprekend herinnert aan die liefde die hij ginds, ver weg achterliet, dan geeft hij zich gewonnen en blijft hij zich in 's hemels naam in dat nieuwe garnizoen ook practisch bekwamen voor de groote taak van het huwelijk, waarbij ge oefende appreciatie van vrouwelijk schoon van zoo'n grooten invloed is om door den man gewillig de hoogste wil des huisgezins, de vrouw, te doen gehoorzamen en eerbiedigen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1