NIEUW! Nieuws- en Advertentieblad NÉg* voor de Provincie Utrecht, No. 96. 'Woensdag 3 December 1913. 42e jaargang De Firma A. LEWEN STE1N BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. ALLES KOMT EENMAAL OP Z'N P00TEN TERECHT Aangezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondengdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewcnstcin' machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigste Agent W. KOMMER, Krommestraat 24, Amersfoort. UTRECHT, CIiaORSTRAAT 14. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.26. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. ingezonden stukken in te zenden ui ter lijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langeatraat 47. Telephoonn. 69. ADVERT ENT1ËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 71/, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Liberale Unie! De jaarvergadering der Liberale Unie wordt gehouden Zaterdag 20 December, in botel Krasnapolsky, Amsterdam. De agenda vermeldt; Voorstel omtrent de samenwerking der viijzinnige partijen: Het hoofdbestuur stelt do volgende motie voor De Liberale Unie, iri jaarvergade ring bijeen, met groote voldoening terugziende op 't feit, dat bij de laatste algemeene verkiezingen de drie groepen der vrij zinnigen op een gemeenschappelijk program, met behoud van eigen zelf standigheid, hebben samengewerkt, ovot..ogcr.dw dat. vooi ü6 verwezö- lijking, van dat Concentratie-program en van de verzekering van een vrij zinnig regeerbeieid voortduring van die samenwerking noodzakelijk blijft, besluit, bet hoofdbestuur te mach tigen op denzelfden grondslag met de belde andere vrijzinnige groepen te blijven samenwerken en voor dat doel afgevaardigden in een Concentratie- comilé aan te wijzen, en gaat over tot de orde van den dag." Voorstel inzake de verbetering van de onderwijzerssalai issen Het hoofdbestuur stelt de volgende motie voor: »De Liberale Unie, in jaarvergade ring bijoen, overwegende dat de verbetering van de financieels positie der onderwijzers dringende eisch is, als zijnde van bet hoogste belang voor goed volksonder wijs, waardaerende, dat, blijkens de Memorie van Antwoord op Hoofdstuk I, de Regeering van de noodzakelijk heid van die verbetering mede over tuigd is, meent te mogen verwachten, dat zoodra mogelijk na de regeling van de voor dit zittingjaar toegezegde ouderdomsvoorziening de Regeering de indiening van een wetsontwerp tot salarisverbetering met alle baar ten dienste staande middelen zal be vorderen, besluit deze motie ter kennis van de Regeering te brengen, en gaat over tot de orde van den dag." Vad. Ziekenfondsen en de medici! De te verwachten strijd in ons land tusscben zieken fondsen en geneesheer en ts te Deventer ingeluid. Donderdagavond is daar in een vergadering van leden van het Zieken fonds voor den Arbeidenden Stand ontkennend beantwoord de vraag: Is het toelaatbaar dat de fondsartsen in de gegeven omstandigheden hun TïreU-fffryikjïjg veitavrreri aan Oo up- richting van een ander ziekenfonds? Naar aanleiding hiervan werd Vrijdag avond een vergadering gehouden onder leiding van het hoofdbestuur der Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, waartoe ook bet bestuur van hel Ziekenfonds was uitgenoodigd. De vergadering werd geleid door den voorzitter van het hoofdbestuur, den heer W. v.Rijnkerk,uit Amsterdam. Het hoofdbestuur oordeelde de beslissing, Donderdag door de zieken fondsleden genomen van groot belang, en was vertegenwoordigd door de heeren dr. C. R. Scbreve, secretaris der Maatschappij, te Amsterdam; A. C. v Bruggen, secretaris van bet bestuur der Centrale Organisatie, te Dordrecht; A. R. Cohen, te Arnhem.' voorzitter dier organisatiedr. Hefting, I lid van deze organisatie, en dr. M. Juda,penningmeesterdei Maatschappij, te Amsterdam. De discussies werden in hoofdzaak gevoerd tusscben de heeren E. Kagei, voorzitter van bet Ziekenfonds, eener- zijds, en de heeren Scbreve, Van Bruggen en Cohen anderzijds. Hoewel ze niet tot een resultaat leidden, zij vermeld, dat een vraag van den heer Kagei, of het hoofd bestuur het toelaatbaar achtte, dat geneesheeren van lu'. door de afd. Deventer der Mpij. v. Geneeskunst op te richten ziekenfonds tevens genees heeren kunnen zijn van het bestaande Ziekenfonds voor don Arbeidenden Stand, vanwege het hoofdbestuur bevestigend werd beantwoord. De jubileumzegels I Het was Zaterdagochtend op het hoofdpostkantoor te Amsterdam een drukte van belang. Bij vier loketten stonden lange rijen, van 30 a 40 menscben geduldig te wachten. Sommigen haalden voor zichtig een kwartje uit hun beurs, anderen met grootscb gebaar een bankje van honderd uit bun zak en grijnslachten eens teceu voor- of ach- luti buxii ïrram vTtfufacelifc taakje, bè?<r Voor wie, voor de post of voor hem zelf? Ons dunkt voor allebei. Ach, acb, zucbt een oud moe dertje, nou mot ik een postzegel heb ben om an me zoon in de Oost te schrijven, en daar sta ik nou al bijna een uur te wachten! Het geleek op een grooten winkel van ongeregelde goederen, het hoofd postkantoor in Amsterdam100 van 2'/, t boorde ik aan een loket. Uineikocbt. Dan 50 van 3 cent. Ook uitverkocht. Van vijf? Daar kan ik u ook niet aan helpen, ik heb op hel oogenblik alleen zegels van 25 cents en hooger. Gelukkig, geeft u me dan maar 100 van een kwartje. Triomfantelijk deponeert de geluk kige zijn bankje van f25 in ruil voor 100 sblauwe papiertjes». Aan ieder van de vier loketten, bestemd voor postzegelverkoop werd dien dag verkocht voor sommen als nooit te voren. Iemand, die voor f 200 postzegels vroeg deed niets buitengewoons, ook alles kreeg wat hij wilde bebben, dat was een andere zaak, want men kon de jubileumzegels vooruit bestellen I Een aardig winstje zullen de poste rijen dit jaar opleveien! En onze postzegelhandelaars kun nen gaan rentenieren, want de jubileum zegels doen nu reeds honderd per qent agio en bij den straatverkoop zelfs meer! N. v. N. De Minister van Waterstaat en de vrouw Achterstelling van de vrouw vindt in dezen Minister geen voorstander. De eenige reden om vrouwen in min dere mate tot de onderschoidene be trekkingen bij den dienst der telegrafie toe te laten, behoort z.i. te liggen in de eischen van den dienst. Vermits er bij den Minister geen bezwaar tegen bestaat om .vropweliike ambte naren aan den nachtdienst te doen deelnemen, is er ook geen reden meer om de vrouw uit te sluiten van het examen voor commies, ook na den gestelden datum van 1 Januari 1914. In dien zin werden aan het hoofdbe stuur reeds aanwijzingen gegeven. Tot leden van 't Hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot Afschafliog van Alcoholhoudende Dran ken. zijn wegens periodieke aftreding van de heeren Mr. D. A. van Eek te Oegstgeest, en Ds. M C. van Wijhe te Barchem, die niet weer in aan merking wenschten te komen, in her stemming met de heeren Üs. M. van der Vegte te Drachten, en Ds. B. J. Graatsma te Beerta, gekozen de heeren Ds. A van der Heide te Brilswerd met 3789 stemmen, en Dr. H. T. de Graaf te Sneek met 2371 stemmen Op de heeren Van der Vegte en Graatsma waren respectievelijk uit gebracht 1979 en 1895 stemmen. Zaterdagavond hield de ver eeniging ïDe Dageraad« een groote openbare vergadering in Amicitia. Het woord werd gevoerd door Mevr. Kaptein- Muysken over ^Geestelijke evolutie en de vrije gedachtes en door den heer Jos. van Veen over: »Hoe komt Nederland onder de plak van Rome Die vergadering, die zeer druk bezocht was, werd geopend door den heer W. Havers, die allen bet wel kom toeriep en meedeelde, dat #De Dageraad» voor 't eerst te Amersfoort een Congres houdt. Congres beteekent altijd een zeer groot feit. In een der gelijke bijeenkomst worden de wegen aangegeven, die moeten worden be wandeld. Die denkbeelden van sDe Dageraad,» die een halveeeuw oud is, gaan in Nederland hard vooruit. Onze vereeniging, die dogma's bestrijdt, is op deo goeden weg. Hij gaf nu het woord aan de spreekster, dio hij een der baanbreeksters vojr ao vrije gedachte noemde. Spr. wees er op, dat 1913 meer heeft gebracht dan herinnering. In eiken kring van vooruitstievenden voelt men dat Nederland is het land der traditioneels vrijheid, hel land van Spindba van Mullatuli, van de watergeuzen en van de Ketters, het land, dat altijd opstandig is geweest tegen gewetensdwang. In de laatste jaren scheen bet, dat de vrijheden waren weggeveegd. Gelukkig is dit niet gebeurd. Het kon ook niet. Naast ontkennen moet komen bunnen van de nieuwe geestelijk gedachte. In onzen modernen tijd heelt de geest een groote vlucht gemaakt. Weieven als bet ware in een chaos. We moeten de glorie van onzen eigen tijd voelen', dat wordt dan een steun voor ons. Het leven der vrije gedachte kent rust noch einde. Het algemeen verlangen duidt aan, dat we hebben een periode van opbouwing. Een algemeen groote belangstelling gaat uit naar die opbouwing. De sterke reactie op het einde der 19e eeuw is een waarschuwing. De vrije gedachte is een nieuw stadium A. S. H. BOOMS. 24) Het zou toch werkelijk al te on barmhartig zijn dit te verwijten aan den eenzame met zijn warm, naar liefde zoo begeerig hart, dat hij toch niet als een haring kan inzouten be denk de troost die een spreekwoord geeft, dat zegt, non revient toujours A ses premiers amours 1"", dit wil erg vrij vertaald zeggen «alles komt een maal op zijn pooten terecht I," maar nog onbarmhartiger, zelfs liefdeloos zou 't zijn, ons, Kalian's trouw lief hebbende luitenants, onschuldig onder de algemeene, wel wat overdreven be schuldiging te doen lijden, en dat dit niet geschiedt hebben wij ondervon den, integendeel wij mochten geluk kig niets anders ontvangen dan lieve waardeerende symphatie van het be koorlijke jonge-dames-volkje, onze ge- eerbiedigde en vereerde aanstaande pantoffel-z waaiende-huismoedertj es, die ons den waren weg wijzen tot ge luk en met hun lieve hand leiden tot heil en zaligheid. Bravo! Leve de meisjes van Ka lian 1 klonk het eensklaps onder luid applaus met rinkelende sabels. Leve onze meisjes! Deze ontboezeming hadden die lieve schepseltjes zeker graag met een ««Leve de kranige luitenants"» beant woord, als niet een zekere natuurlijke maagdelijke schroom hen had tegen gehouden, doch de sprekende oogen vertolkten dien kreet allerduidelijkst. Na Sophietje nog even te hebben toegefluisterd dat ze 't mooiste en liefste snoesje der heele partij was, zette hij zijn toast voort. Yerschoon mij dames en heeren als ik wat te langdradig was en als ge meenea mocht eenige spotlust in mijne woorden te moeten zoekenhet onder werp sleepte mij onwillekeurig mede. Mijn hart is te overvol van 'n echt zaligend teer gevoel, dan dat ik iets anders zou willen verheerlijken dan de eenige trouwe onwrikbare liefde gegrondvest op weaerzijdsche achting en vertrouwen, eene liefde die zelfs den onreine weer rein, den schuldige weer onschuldig maakt. Zoolang 't hart lief heeft en gloeit voor de eenige het leven verheerlij kende liefde, zoolang is men ook jong en zouden wij dan, jeugdige snuiters wien het leven zoo tegenlacht, van die nooit genoeg te waardeeren God delijke gave afzien!? Nooit! Al zou de heele wereld zich tegen ons keeren I Nooit I zoolang de lieve meisjes met ons zijnl Nooit! zullen wij zwich- nöch voor bedreiging,noch voor dwang I Nooit I Dat zweren wij plech tig op onze liefde II Wij zweren I riepen de luitenants eenstemmig uit, daarbij hunne glazen hoog houdende, en ook nu zwegen weer de meisjes, doch het voorbeeld volgende door Fietje Dorling gegeven die met schitterende, van liefde spre kende oogen vrij naast haar Nol stond en niet meer op zijn arm of epaulet rustte, hieven alle jonge vrijstertjes, tegelijk met de jongelingschap veel beteekenend hunne glazen op. Het hart van Nol van Dijcke klopte onstuimig in zijne borst en de warmte van zijn gevoel bleek uit de laatste woorden die hij plechtig en vurig met innige overtuiging en onbegrensd enthousi asme nitsprak. En daarom gij allen, wier har ten kloppen voor reine zaligende lief de, gij allen zonder onderscheid van leeftijd of kunne, gij allen gehuwd of ongehuwd, doch vooral de laatsten, gij die de jongsten zijt en nog leeft in verwachting wat de liefde u in de veelbelovende rooskleurige toekomst zal brengen, laat ons met edele zuivere gevoelens en vrome hooge vereering als in een gewijden tempel de laatste helft van de edele wiju drinken op onze diep gevoelde liefde dat die moge bloeien en groeien en immer hechter, schooner en zaliger worden, dat die ons moge voeren tot vervulling onzer moest vrome wenschen, en dat die liefde nog in onze stervensure het oogenblik zal doen zegenen waarop zij zich van ons hart meester maakte en het louterde door zijn reinigenden gloedvergeet echter niet de glazen te offeren op het altaar der liefde, opdat deze heilige dronk nooit door 'n ander kan wor den ontwijd en ons reinste gevoel onuitwischbaar in ons hart gegrift blijve, het gevoel dat ons zoo dier baar is, ONZE LIEFDE!! Stormachtig en gloedvol waren de toejuichingen en na den enthousiasten- dronk klonk het gerinkel der verbrij zeld wordende glazen, die voor de laatste maal een vurigen toast had den besproeid en nu aan de liefde ge offerd werden. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1