nriEuwi Nieuws- en Advertentieblad 'VjSlf voor tie Provincie Utrecht. |jp Woensdag 10 December 1913. 42e jaargang De Firma A. LEWENSTEIN VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. FEUILLETON. i\0. 98. Aangezien ons gebleken is dat er onder onzen naain zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewenstein' machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigste Agent W. KOMMER, Krommestraat 24, Amersfoort. UTRECHT, CllOORSTRAAT 14. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door bet geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER BureauLangestraat 17. Telephoonn. 19. AD VERT ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Sint Nicolaas heeft op zijn jaar- iijksch bezoek ook Prinses Juliana niet vergeten Terwijl het Koninklijk Echtpaar Viijilagmorgen 11 nur met Prinses Juliana in Haar chalêt in het Konink lijk Park vertoefde, ontwaarde tiet Prinsesje in de verte plotseling St. Nicolaas, die op zijn schimmel geze ten, in de lichting van de Voistelij- ke Personen kwam aanrijden. Met eerbied wachtte Zij de nade ring van den goeden Sint af, die bij aankomst door Haar met eenige vrien delijke buiginkjes werd begroet. Hier na zong Zij hem een liedje toe, waarin Zij beloofde ook dit jaar weer heel zoet te zullen zijn. Hierna deelde de Sint met milde band zijn geschenken uil, die door het Koningskind dank baar en opgetogen werden aanvaard. H. M. de Koningin heeft f. 300 beschikbaar gesteld voor de stichting eener tweede Ned. Herv. kerk ie Apel doorn, die aan den Arnhemschenweg zal verrijzen. De Ouderdomsrente van personen, die Vermogensbelasting betalen! Dat zich zelfs aangeslagenen in de vermogensbelasting of daaronder be- hoorend hebben opgegeven, om in het genot te treden van de ouder domsrente en een bewijs van toeken ning dier rente hebben ontvangen, komt werkelijk in het ressort Dor drecht vooi. Aan de Do I'd t. C tis een 3-tal gevallen van dien aard bekend: een gepensionneerde, een boer, die een paar weken geleden voor f 12 000 aan paarden had gekocht en een juffrouw die het lastig vond, zelfde uitkeering in onlvangst te komen nemen en vroeg of zij haar dienstmeisje mocht zenden! Vrije uitoefening geneeskunde! Dezer dagen beeft door de onder teekenaars van het aan de Tweede Kamer gezonden adies inzake de vrije uiloefening der geneeskunde de eerste inzending plaats gehad van de in gekomen adhaesiebeluigingen met dit request. De lijst der ingekomen adhesiebe tuigingen bevat vooi loopig 5955 namen. De overige nog in te komen be luigingen van adhaesie zullen na eenigen lijd aan de Tweede Kamer worden toegezonden. liet Pelersbureay Vaz Dias is na ingewonnen infoi malies in de gelegen heid geweest inzage te nemen van de bovenbedoelde aan de Tweede Kamer toegezonden lijst van hand- teekeningen. Deze handteekenen zijn van personen van de meest uiteen- loopende positie, rang en stand, poli tieke en godsdienstige gezindheid en ontwikkeling, terwijl o m. een vrij groot aantal «dankbare patiënten'' zich onder de adhaesiebeluigingen bevindt. Bovendien hebben een aantal vrouwen uit verschillende kringen de lijst geteekend. Onder de personen, die adhaesie hebben betuigd, noemen wij: dr. A. Kuyper, lid der Eerste Kamer, 's Gravenhagemr, H J. Doude van Troostwijk, burgemeester van Nieuwe- sluis; J F. M. Sterck, pi of. T. J. De Boer, Amsterdam; W. J. De Groot, onderdirecteur van Publieke Werken, Amsterdam; jbr. mr. E. N. De Brauw, deken der Orde van Advocaten, 's Gravenhagemr. J. Knottenbelt, oud-deken der Orde van Advocaten, Rotterdam; prof. dr. J. H. Valckenier Kips, prof. W. 11. L. Janssen van Uaay prof C. J. v. Loon, Delftde oud- hoogleeraren prof. Domela Niouwen- huis en jhr. v. d. Wijck, mr. H. J. Knottenbelt en mr. J. Drost, advocaten, Amsterdam; Marcellus Emants, 's Gravenhage; mr. S. De Vries Czn., wethouder, Amsterdam jhr. mr. A. P. C. v. Karnebeek, oud-lid van de Tweede Kamer; dr. A. Voute, rustend geneesheer, BrusselI. T. T. Blijden- steijn, bankier, 's Gravenhagedr. J; v. Heltinga Tromp, Amsterdam; mr. P. IJssel de Schepper, rechter, Rotter dam; mr. B. M. Taverne en mr. J, Th. F. Telling, rechters, Amsterdam; jhr. mr. W. 11. De Savornin Lohman, Vice-president van den Hoogen Raad mr. F. N. L. Aberson, jhr. mr. R. Feith, jhr. m. J. L. W. C. Voti Weiier. jhr. mr. J. W. Quintus, raadsheeren cavallorie. 's Gravenhage; prof. dr A. G Honig, prof. dr. J. Ridderbos prof. dr. H. Bouwman en prof. L Lindeboom, hoogleeraren, Kampen prof. M. Noordtzij, oud-hoogleeraar. Kampen; Arti. Van Raai te Jr., Rotlef' dam H. A IJsselsteijn, directeur- generaal van den arbeid, 's Graven hage; W. L. A. Gericke, oud-Minister van het Gerechtshof te's Gravenhage; van Marine; G. Kalff, ingenieur, mr. L. J. A. Van Lith de Jeude, i BussumA. P. Tadema, gep. vice- griffier van het Hof, 's Gravenhagei admiraal, 's Gravenhage; dr. S. J. B mr. J. J. Van Geuns, oud-president I Van Schevichaven, oud-directeur der i het Gerechtshof, 's Gravenhage; Alg. Mij. van Levensverzekering en van tiet Uerechtshof, 's Gravenhage A. G. Boissevain, hoofdredacteur van het Alg. Ila ri de Is blad, Phul Nijgb, lid der firma v. Ommeren, Rotterdam H. A. v. Nievelt, directeur der Rotter- damsche DehmaalschappijA. J. M. Goudriaan, lid der firma Nievelt, Gou- driaan Co., RotterdamE. Copes van Hasselt, bankipr, 's Gravenhage mr. A. S. DeBlecourt,rechter,Utrecht; dr. H. W. Pb. E. v. d. Bergh van Eisinga, president, Zutfen: F. M. Knobel en mr. Ter Spill, leden der Tweede Kamer; mr. S. Gratama en mr. C. Krabbe, raadsheeren van den Hoogen Raad; jhr. Felix L. Oitt, civiel-ingenieur SoestLod. v. Mierop, Soest; mr. A. J. F. Fokker, lid der Eerste Kamer; mr. A. A. v. d. Mersch kantonrechter, Haarlem; mr. J. C. v. Briel Sasse, kantonrechter, Schiedam mr. W. De Sitter, kantonrechter, Helder; C. F. Ouwerling, gepension- neerd kolonel-intendant, 's Graven hage; J. A. Vink, gep. kolonel O.-1.1 Den Haag; D. Overdiep, majoor, Ginneken E. P. Bloembergen, bankier, 's GravenhageR. W. Roelants, gep. luit .-kolonel, Den Haag H. A. Sy pkes, Rijksbetaalmeester, AmsterdamJ. C. d'Engelbronner en W. v. d. Linde, oud-ass.-residenten, 's Gravenhage; mr. G. Wittewaal, raadsheer, Arn hem; M. Treub, notaris, 's Graven hage; dr. J. M. v. Bonten, corrector Cymnasium, 's Gravenhagedr. B. J. Goedhart, oud-corrector van het Gymnasium Erasmianum, Rotterdam F. De Bas, gep. luit.-geneiaal der Lijfrente, C. K. Elout journalist, Louis Elink Schuurman,koopman,Rotterdam. Landverhuizers. Vrijdag zal te 'sGravenhage de op richtingsvergadering worden gehouden van de Nederlandsche vereeniging «Landverhuizing», waarvan hel doel is het geven van betrouwbare inlich tingen en van bulpen steun aan land verhuizers van bet oogenbhk, dal zij hun plan gaan maken om zich in den vreemde te vestigen tot het moment hunner vestiging. Leening dreadnoughts Ned.-Iudië. Naar de «Telegraal» verneemt, moet bij de Regeering het voornemen be staan, te zijner tijd een voorstel in te dienen tot het sluiten van een aan zienlijk hooge leening, waaruit bestre den zullen worden de kosten van aan bouw van een aantal dreadnoughts voor de Indische defensie. Als een groote bijzonderheid wordt gemel I, dat de nieuwe Ameri- kaansche gezant bij ons Hof, mr. v. Dijke Zondagmorgen de predikbeurt in de Engelsche Presbyteriaansche kerk aan de v. d. Boschstraat te 's Gravenhage heeft vervuld. Hij is een bekend goed spreker, zoodat zijn interessante preek met groote aan dacht door het talrijke auditorium werd aangehoord. Mr. v. Dijke is ook doctor in de Theologie en als zoo danig droeg hij de zwartzijden toga met de kleuren zijner vroegere uni-i versiteit, «rood en oranje» afgezet.] De eerste Nederlandsche water vlieger. Duizenden toeschouwers hebben Zondag genoten van de mooie demon stratie, door Marinus Van Meel met zijn hydroplane op de Waal bij Tiel gegeven. Precies Uvee uur werd het Van Meel-water vliegtuig op de rivier gebracht. Nadat de motor was aan gezet, ging Van Meel keurig op het water manoeuvreeren. Tien minuten daarna zag men het toestel, onder een luid hoera van de enthousiaste menigte, het water verlaten. Ongeveer een kwartier bleef Van Meel op een hoogte van pl.m. 200 meter rondvlie gen. Daarna zag men het toestel dalen, om met een mooien zweefval zeer zacht op het water neer te strijken. Na nog eenige manoeuvres op het water te hebben uitgevoerd, werd het toestel in den hangar opgeborgen. Deze eerste proeven slaagden volko men. Men bracht dan ook onzen eer sten Nederlandschen watervlieger, die met een in Nederland geconstrueerd toestel zulke succesvolle resultaten wist te bereiken, een welverdiende hulde. Van Meel zal do oefeningen nog een week te Tiel voortzetten, tevens een demonstratie geven voor de militaire autoriteiten, en daarna van Tiel naar Nijmegen en van Nijme gen naar Rotterdam over het water liegen. Mazelen te Meppel. Te Meppel heersebt een ware mazelen-epidemie, er zijn reeds een 1000-tal rnazelenpatiënljes en som mige klasseri der lagere scholen zyn voor een goed deel ontvolkt. N. v. d. D. In Augustus 1914 zal een ver gelijkend examen plaats hebben voor surnumerair der posterijen en tele grafie. Hiervoor worden 20 plaatsen beschikbaar gesteld, waarvan ten hoogste 2 voor vrouwelijke candidaten. ALLES KOMT EENMAAL OP Z'N P00TEN TERECHT DOOK A. S. H. BOOMS. 26) Evenals voor hem bleef haar de eenige troost het met 'n enkel liefde woord als belofte gezonden portret en het onwrikbaar vertrouwen op elkan ders standvastigheid en trouw. De stoomer voerde het diep bedroefde meisje naar hare twee jaar oudere zuster, die met den eigenaar van eene suikerfabriek getrouwd was en ergens in de binnenlanden van Java's oost hoek woonde; deze ontving van papa tevens het verzoek om hem de behulp zame hand te bieden, ten einde Sophie van een dwazen coup af te houden door een dood-armen luitenant te wil len trouwen, die, hoe flink ook, nog te veel van pierewaaien hield en nog niet degelijk genoeg was, zoodat zij daarmede haar ongeluk te gemoet zou gaan; hij verzocht haar daarom alle mogelijke correspondentie met wie ook, op het eiland Timakoelit te be letten, hare vriendinnen niet uitge zonderd, daar niemand wist waarheen zij gestoven of gevlogen was, en het uitblijven van elk bericht die kalver liefde wel als een nachtkaars zou doen uitgaan. Niemand te Kalian vernam derhalve in de jaren waarheen Sophie Dorling zich begeven had en toen men dat eindelijk te weten kwam, hadden weer andere gebeurtenissen haar elders heen gevoerd, zoodat Yan Dijcke, die woe dend als hij was over, zooals hij 't noemde, de unfaire onbarmhartigheid van haren vader, ijverig informeerde, doch niet te weten kwam waar zijn Hef meisje vertoefde, terwijl de majoor om hem zoolang mogelijk en zoovèr mogelijk uit de buurt te houden, hem, na zijne detacheering tegen de zee- roovers, benoemde tot kommandant van een der vele eenzame posten in de binnenlanden van het eiland. Zoo eindigde eensklaps den zoo heer lijk begonnen liefdes-roman, die aan twee liefhebbende, jeugdige menschen- kinderen zooveel geluk beloofde en die nu, wreed vaneengerukt en zon der eenige gemeenschap, slechts de herinnering behielden aan de schoone en zalige oogenblikken die hunne liefde hen geschonken had. 't Onverklaarbaar uitblijven van elk bericht bracht hun vertrouwen wel eenigzins aan 't wan kelen, daar 't meisje dacht aan de spreekwoordelijke vlinderachtigheid der luitenants, die hij zelf in zijn toast wel eenigzins had opgewekt en schijnbaar vergoeilijkt, doch die zij nooit van hem verwacht had, terwijl de luitenant in zijn verdriet de oor zaak toeschreef aan 't beruchte «sou vent femme varie»» van Francois I, vooral in verband met den jeugdigen leeftijd van het meisje en de verlaten toestand waarin zij zich vèr van hem bevond, doch beiden vergaven elkaar en zochten elk eene geldige verschoo ning voor de vermeende onverschillig heid van den andere. Zoowel de smart der herinnering aan het verloren geluk, als de wan hoop over de onbarmhartig vernietigde hoop op de zoo rozig gedroomde toe komst, werd door het verloop der jaren langzamerhand verzacht en de sporen van dat oogenblik van gelukkig verleden eenigszins vaag en schemerig, doch zoo dat het nooit geheel uit- gewischt werd, toch nu en dan voor hunnen geest opdoemde en het hart sneller deed kloppen van begeerte naar wederzien, zonder daarom voortdurend die pijnigende onrust en dat zij ge voelden in den eersten tijd na die wreede scheiding. Gelukkig voor ons, arme stervelingen, is hier op aarde niets eindeloos, doch alles slechts tijdelijk, zoodat de tijd ook bij de diepst gevoelende harten het verdriet verzacht en de scherpe kanten der smart afslijt, die anders zoo wreed het hart doen bloeden, en ook in de vage herinnering een sprankje van hoop achterlaat, dat van tjjd tot tijd heerlijk weer opbloeit en dan niet alleen kracht geeft om het bittere leed te dragen, maar ook troostend de donkere toekomst verheldert. Beiden gelieven waren jong, beide jongelui vol hoop en beider eerlijke harten trouw aan de bezworen liefde, die zoo diep gevoeld was. X. Nog eenmaal voerde het lot Nol van Dijcke naar Kalian terug en wel toen hij jaren later als majoor aan gewezen werd om op te treden als militaire kommandant der afdeeling Timakoelit. Hij was nog altijd ongetrouwd! (Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1