NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. |B| @flfenigmefe Si). 99. Zaterdag: 13 December 1913. 42e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG PREMIE RAADSSTUKKEN. FEUILLETON. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 1.15; franco per post door het geheele ftyk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. 60. AOVERl ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7'l- Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsrnimte. voor de lezers van deze courant. Het heden verschenen 37ste nummer van den vijfden jaargang van «fia.UnlTiiarxrt triaahKaaL.^» bevat o.a.: Onze Ministers: Dr. C. Lely, Minis ter van Waterstaat. Napels, hoofd stad v. d. provincie van dien naam. Reproductie van bet hulde-adres aangeboden aan Oud-Minister Talma door 30 vereenigingen. De avia- trice Barones de Larocbe, die den Feminabeker behaald heeft. Chan- teloup in ons land. De Suikei fa briek te Halfweg in volle wei king Het menschelijk masker in verschilt, karakters. Met de «Koningin Emma" der Stoomvaart-Maatschappij «Neder land" op proefvaart. Een zes-lal kiekjes van de tioebelen in Mexico. Begrafenis van het slachtoffer van den moord aan den Overtoom te Amstetdam. Een mooi kiekje op een deel van Berlijn, op het oogen- blik dat de Zeppelin-ballon daarover drijft. Kortharige St. Bernard «Poithos van Schagen" en zijn zoontje «Mentoi", oud 6 maanden. Het Kindernummer «Ons Prinsesje". De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3cents thuis bezorgd. Tram AmersfoortZeist. De Directie van de Ooster Stoom tram Maatschappij die de lijn Amers foortZeist zal aanleggen en exploi- tseren verzocht ons de voorwaaiden te mogen kennen, waarondei conces sie kan worden verkregen voor het gebruik van de noodige gronden. Nu de door de Gemeente aange kochte gronden van Mevrouw de Wed. Roos-Vlasman zijn overgedragen en daarmede de beschikking is verkregen over al den grond, waai over de aan leg van de tiam tusschen Uirecbtschen weg en Barchman Wuytierslaan is gedacht, is het oogenblik gekomen, waarop wij Uwe vergadering dienaan gaande vooistellen kunnen aanbieden. Met komt ons niet iioorlig voor, U bet belang aan te toonen, dal de Ge meente bij dezen aanleg heeft: De hierbij overgelegde teekening wijst U voldoende de richting aan, waarlangs de baan zal worden aan- gelegd. Zooals bekend zal zijn, heeft de Maatschappij ook concessie noodig van den Munster van Waterstaat en is de wet van 23 Mei 1899, Stbi. 129 hier van toepassing. liet wil ons dan ook voorkomen, dat slechts de enkele voorwaaiden be hoeven te woiden gesteld, die in bij gaand ontwerp-besluil zijn opgenomen en waarover met de Maatschappij overeenstemming is verkregen. Bij Uw besluit «an 27 September j.l. werd om prae advies in onze han den gesteld, een adres van verschil lende bewoners van den Utrecbtschen- weg, waarbij zij verzoeken, medewer king te verleenen aan hun verlangen, dat de aan te leggen tram Amers foortZeist in één der beide rich tingen langs dien weg zal lijden. Omtrent dit verlangen, hebben wij bet oordeel ingewonnen van de Ooster Stoomtram Maatschappij. De Direclie berichtte ons, dat zij tegen inwilliging bedenkingen moest inbrengen, zoowel van finantieelen als van technischen aard. Het komt ons op grond van die mededeeling niet geraden voor, nader op bet denkbeeld in te gaan, zoodat wij de eer hebben U voor te stellen, afwijzend op het verzoek te beschik ken en aan de betrokken Maatschappij de gewenschle concessie te verleenen, door vaststelling van het navolgend ontwerp besluit Aan de Ooster Stoomtram Maal sctiappij gevestigd te Utrecht vergun ning te verleenen tot het aanleggen hebben en exploiteeien van een tram weg loopende van Zeist raar Amers foort, over de aan de Gemeente Amers foort in eigendom beboorende gronden, zulks onder de navolgende voorwaar den en bepalingen: 1. de tramlijn met de in verband daarmede uit te voeren werken moet worden aangelegd, zooals op de bij ■fit besluit behoorende teekeningei: is aangegeven; langs de Barchman Wuytierslaan wordt de baan gelegd in het thans bestaande ruiterpad. Ter plaatse waar de baan een be- staanden verkeersweg of een bestaan- den uitweg kruist, of waar nieuw aan te leggen verkeerswegen of nieuw te maken uitwegen de baan zullen krui sen, zal ingeval de Vignolarail gebruikt wordt, over eene lengte van minstens 2 Meter plus de volle lengte van de kruising, een contrarail moeten wor den aangebracht, terwijl langs binnen er. buitenzijden van ile rail ile be strating van den rijweg voorzien wordt van eene rij giès-keien zwaar 20 maal 15 maal 10 C.M. tegen de rail aan sluitend, of, ingeval van den groef rail gebruik gemaakt wordt, kan van het voorgaande de contrarail alleen vervallen de kruising met fietspaden wordt tusschen de rails en tot 0.50 Meter daarbuiten en daar waar wisselplaat sen in bet wandelpad komen te liggen, over de volle lengte van de wissel plaats en volle breedte van het wandel pad bestraat met de straatklinkers op hun kant in halfsteens verband, terwijl ook in deze bestrating de con trarail zal moeten worden aangebracht, tenzij van den groefrail gebruik wordt gemaakt. Alle noodige werken, als het rooien van boornen, opruimen van grasban den, de te verrichten bestratingswei- ken, alsmede later nieuw aan te leggen uitwegen, komen ten laste van de Maatschappij, doch worden van ge meentewege uitgevoerd. Evenzoo komt ten laste van de Maatschappij het onderhoud en al de bestratingen tusschen de rails en 0.40 Meter aan weerszijden daarbuiten. Het onderhoud moet geschieden ten genoegen van Burgemeester en Wet houders van Amersfooit. 2. de benoodigde grond gelegen tusschen den Utrechtschen weg en de Barchman Wuytierslaan ter grootte van ongeveer 60Ö0 MJ wordt aan de exploiteerende Maatschappij in erf pacht verleend, voor den tijd, dat de lijn wordt geëxploiteerd, tegen een canon, berekend naar 4'/i°/o van de waarde, geschat op 30 Cent de M\ Grondbedrijf. Nu de Raadsbesluiten tot aankoop van de gronden aan den Utrechtschen weg, van mevrouw de wed. Roos Vlasman, en onder de Gemeente Leusdeu, in publieke veiling den 25 April 1913, door Gedeputeerde Staten zijn goedgekeurd, achten wij het tijdstip gekomen, uitvoeiing te geven aan artikel 16 van de Verordening op bet Grondbedrijf, door den daturn te bepalen, waarop die verordening in werking zal treden. Onder aanbieding van een begroo ting, zooals die voor 1914 is vastge steld. hebben wij de eer U voor te stellen, de afzonderlijke administratie '1 Januari 1914 een aanvang te doen nemen. Volgens art. 2 der verordening worden de gronden ingebracht legen de waarde waarop zij zijn geschat, terwijl volgens art. 3 ter zake van de gronden, welke bij de in werking treding der verordening zullen worden ingebracht, slecbls als schuld ten laste van bet bedrijf worden gebracht de voor deze gronden aangegane lee ningen, voorzoover op dat oogenblik nog niet afgelost. Bij het opmaken van de balans, die U bierby wordt aangeboden, is met een en ander rekening gehouden. Eén uitzondering is daarbij evenwel gemaakt. De gronden, waarvan de aankoop dezer dagen is goedgekeurd, zijn nu, ten deele, in het bezit der Gemeente van af 17 Juli 1913-Vanaf dat oogen blik is door de Gemeente rente ver schuldigd, waarop in de Begrooting voor dit jaar niet is gerekend en ook moeilijk gerekend kon worden. Het schijnt ons gewensebt en ook billijk, die eigendommen dus in te brengen tegen de geschatte waarde, verhoogd met de lasten, veroorzaakt in 1913. Deze lasten worden dan ook bestreden met door leening verkregen middelen. Uit de wijziging van de Begrooting zal U blijken, dat ten gevolge van de instelling van bet Grondbedrijf de gewone dienst wordt verlicht met een bedrag van circa f3500. De oor zaak biervan is bet feit dat de op- biengst van de aan de Gemeente toebehoorende en thans in bet Grond bedrijf gebrachte eigendommen niet toereikend was om de daarop druk kende lasten te dekken bet verschil werd uit de gewone middelen betaald. In hoeverre het vermogen der Ge meente door deze uitgaaf werd ver meerderd, doet weinig ter zake; een feit is, dat deze uitgaaf werd gedaan. En daarin hebben wij aanleiding gevonden, de vraag te stellenmoet dit bedrag den loopenden dienst ten goede komen, of bestaat er aanleiding, met het doen van deze uitgaaf door te gaanm. a. w. dit bedrag te storten in een fonds? Het doel van bel Grondbedrijf: bet der Gemeente mogelijk te maken, grond op ruime schaal aan te knopen, in het belang van de ontwikkeling der Gemeente en bare huisvosting, mag niet ten gevolge bebben, dat minder dan tot heden, voor de loe- ALLES KOMT EENMAAL OP Z'N POOTEN TERECHT DOOK A. S. H. BOOMS. 27) In den beginne bad hij, hoe galant en vol aanbidding ook voor het schoone en teêre geslacht, dat bij hem even als bij elk officier uit aangeboren nei ging erg in de gratie stond, elke aan vechting tot eene duurzame verbind- tenis weerstand geboden en elke han deling of bepaalde woordspelling die de jonge dames recht zouden geven om eenige gegronde gevolgtrekkingen te kunnen maken in den geest van bepaalde voorkeur zorgvuldigen angstig vermeden, uit trouw aan het eenmaal verpande woord en de diepgevoelde liefde voor Sophie, die hij niet ver geten kon en die hij bleef vereeren en liefhebben, hoe onverklaarbaar het hem ook voorkwam dat hij nooit iets op zijn schrijven aan haar vernam; zijn ridderlijk en eerlijk gevoelend hart sprak haar steeds vrij van ontrouw, want die lieve, reine oogopslag waar- meê zij hem vol vervoering in die zalige oogenbikken van liefde bij hun laatste samenzijn in dien gedenkwaar- digen nacht van het feest op 's Ko- nings verjaardag had aangezien, die sprekende veel-belovende blikken kon den niet liegen, en hart dat zoo eer lijk daaruit sprak kon onmogelijk ver raad plegenhij was overtuigd dat er dus omstandigheden waren die door hunne overmacht het arme kind belet hadden en bleven verhinderen om naar goedvinden te handelen, en in de eerste plaats beschuldigde hij den vader van die onbarmhartige en in zijn oog onnatuurlijk despotieke handelingen. Eenige jaren later meldden de cou ranten dat de overste Dorling, ernstig ziek geworden, met een spoed-certifi- caat tot herstel van gezondheid naar Europa was vertrokken per driemast zeilschip Alida Geertruida,» en vijf maanden daarna bevatten zij het be richt dat dit fraaie schip, op een mistigen dag aangevaren, in het kanaal met man en muis ten gronde was ge gaan niemand werd gered Dit was voor den braven officier, toen al kapitein, dns in alle opzichten in eene positie om 'n huwelijk te slui ten, 'n zware slag, en langen tijd ging hij daaronder gebukt, want had hij vroeger nog altijd de hoop mogen koesteren om zijn lief dierbaar meisje nog eenmaal terug te zullen zien, door dat ontzettende ongeluk was die hoop nu op eenmaal geheel den bodem ingeslagen en bleef hem voor altijd alleen de herinnering aan die korte oogenblikken van zaligend genot, die zij hem door hare liefde geschonken had in al de reinheid harer lieve, ge voelvolle maagdelijke meisjes-ziel; daarom liet hij ook, toen hij korten tijd met verlof in Holland vertoefde tot regeling van de finantieele zaken betreffende de erfenis zijner ouders, haar portret opnemen in het deksel van zijn gouden horloge en tevens daarin griffen de laatste hartelijke woorden, die zij in hare jonkvrouwe lijke liefde er op geschreven had «voor altijd je Sophie,"opdat hij elk uur van den dag zich zou kunnen verlusti gen in den aanblik van dat lieve teere kindergelaat en troost vinden in hare laatste zoo geheel uit het hart neêr- geschreven belofte. Door zijne plaatsing te Kalian werd de herinering aan zijn Fietje en zijn vervlogen geluk weder met de oude kracht in zijne herinnering terugge roepen, want hij betrok nu zelf de woning waar zij eenmaal geleefd, ge liefd en gehoopt had en die zij in zijne gedachten nog geheel vervulde: maar in de plaats zelf, waar hij wei nig veranderd vond, waren tal van plekjes die dierbaar voor zijne herin nering waren. Nog bestond de kolonie der lui tenants, waar hij als onbekommerd jong luitenant, rijker aan illusies dan aan geld, zooveel heerlijke, vroolijke oogenblikken zijner jeugd had door leefd, lachende,juigende en onbezorgd zingende uit volle borst; hij vond er terug de met vereende krachten ver overde en zonder hoogere machtiging eigendunkelijk ingewijde Soos, waar van het verhuizen der meubels zoo veel inspanning gekost had en toch zoo'n voldoening en zoo leuk was geweest, die heerlijke door luitenants jool gewijde plek, waar hij met zijne makkers als een echt en jolig luite nand feest geviert had, toen zijn le ven hem nog één voortdurende feest dag scheen; altijd diende nog hetzelf de excertitieveld, ook berucht als pa rade-terrein, waar zoo menige zweet droppel van hem de gloeiende aarde gedrenkt had bij stramme oefeningen in tropische zonneschijn en waar dat verrassende intermesso met zijn trouwe honden op dien in alle opzichten zoo gedenkwaardige Konings-verjaardagde stijve plelchtigheid veranderde in een kluchtspel, door de leuk bedachte mop van Bohlan »»het vliegend sardijn- tje;«« nog verhief zich imposant de Residentswoning, waar hij zoo innig in vollen jool genoten had van het laatste samenzijn met zijn Eietje en waar hij de liefde en speciaal de luitenans-liefde, trots de woedende blikken van papa Dorling, in een war me geïmproviseerde speech had ver heerlijkt en met zijn meisje bezegeld door een echten reineu kus; en ver der waren er nog zoovele beschaduwde stille kampongwegjes en donkere paad jes, allemaal hooggeschatte gelegen- beden waar de jongelui zich wisten te vinden voor toevallige ontmoetingen en waar menige zucht van verlangen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1