Plaatselijk Nieuws. KENNISGEVINGEN. Voor Huis en Hof. Ingezonden. Voor vrouwen. komst wordt gezorgd. Ook in dit opzicht rusten zeer zeker plichten op het tegenwoordige geslacht. Op liezen grond meenen wij, dat het wenschelijk moet worden geacht, dat ook in't vervolg de gewone dienst met een bedrag, tot kapitaalvorming bestemd, wordt bezwaard. Aan dit fonds nu reeds een vast staande bestemming te geven, komt ons echter niet geraden vooral zijn wij niet pessimistisch gestemd om trent de resultaten van het grond bedrijf, een voorzichtig beleid is niet temin geraden en het verdient daarop aanbeveling, nu reeds eenigermate rekening te houden met de mogelijk heid, dat een her-taxatie teleurstelling oplevert; in dat geval zal dus het te vormen fonds steun kunnen ver- leenen. Blijkt dit niet noodig, dan kan het fonds worden aangewend voor andere bijzondere doeleinden, als verfraaiing van de stad, enz. Daarom zouden wij het fonds willen stempelen: «Fonds voor bijzondere doeldeinden." Resumeerende, hebben wij de eer U voor te stellen: a. te bepalen, dat de Verordening op het Grondbedrijf met I Januari 1914 in werking zal treden b. in bet bedrijf op te nemen de gronden, op den bij dit besluit ge- voegden staat, vermeld c. vast te stellen de hierbij gaande balans, alsmede den daarbij behooren den staat, aangevende de op die gronden rustende schuld d. vast te stellen de hierbij gaande begrooting voor het grondbedrijf, dienst 1914; e. vast te stellen, de hierbij gaande wijziging van de Begrooting der Ge meente, dienst 1914; f. op te richten een »Fonds voor bijzondere doeleinden» en te bepalen, dat daarin jaarlijks zal worden gestort een bedrag van f4000ten laste der Gemeente-begrooting, komende de rente van het kapitaal ten voor- deele van bet fonds. Splitsing klassen school A. Het hoofd van school A aan het Plantsoen, heeft ons de wenschelijk- heid medegedeeld van splitsing der 5e klasse aan die school. Zoowel ten opzichte van de 4e als van de 5e klasse, worden de bepa lingen omtrent de inrichting van de schoollokalen, overtreden; voor beide lokalen worden 15 banken vereischt voor plaatsing van de leerlingen, en daarvoor zijn de localen te klein. Ook de belangen van het onder wijs maken splitsing der beide klas sen wenschelijk. Toch verzocht het hoofd der school alleen splitsing van de 5e klasse, en wel, omdat deze klasse in ongunsti ger conditie verkeert tengevolge van het uiteenloopen dor leeltijden van de leerlingen, en ook, omdat de ban ken in deze klasse grooter behooren te zijn dan in de 4e klasse, zoodal in de 5e klasse meer wordt gezondigd tegen de wettelijke bepalingen dan in de 4e klasse. Zoowel de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs als de Arron dissements-schoolopziener adviseei en dan ook tot splitsing van de 5e klasse. Laatstgenoemde wijst ook op de nood zakelijkheid van splitsing der 4e klasse, eri dit niet alleen, omdat ook het lokaal van de 4e klasse te klein is, maar ook, omdat voor het geven van goed onderwijs vei kieming van klassen gewenscht is. Voor de klas sen van de scholen A en B acht de schoolopziener het vaststellen van een maximum van 24leerlingen gewenscht. Indien tot splitsing van beide klas sen moet worden overgegaan, kan echter in de school geen voldoende ruimte worden gevonden. Onder deze omstandigheden hebben wij de eer Uwe vergadering voor te stellen A. te besluiten tot splitsing van de 5e klasse van school A (zoolang het aantal leerlingen 24 of meer bedraagt en in ieder geval gedurende den cur sus 1913/1914): B. ons College te machtigen tot aanstelling van een tijdelijke leerkracht voor school A. Van de '182 rechthebbende op ouderdomsrente alhier hebben een 15-tal gastelingen uit het St. Pieters- en Bloklandsgasthuis geweigerd die geloosd, menige beteekenisvolle zoete handdruk gegeven was. (Wtrdt ctrtolgd.j rente in ontvangst te gaan nemen, daar zij slechts 50 cent daarvan voor zich zelf mochten behouden en de rest aan het gesticht moesten af staan. Wij vragen ons af, of dat de be doeling van de wetgever wel kan zijn geweest. Mejuffrouw J. L. C Sinnige is benoemd als onderwijzeres aan de ge meentelijke bewaarschool te Dordrecht. De heer H. M. van Haselen heeft aan de Utrechtsche Universiteit met goed gevolg het candidaats-examen in de theologie afgelegd. Door het derailleeren van een der wagens van een goederentrein moest nabij station de Bildt de D-trein van 6.42 Donderdagochtend op ver keerd spoor rijden, tengevolge waar van ook de locomotief, tender en de zware bagagewagen derailleerden. De meeste reizigers vielen door den schrik uit hun slaapgelegenheid doch kwamen overigens met den schrik' vrij. Een van hier ontboden machine bracht de D trein met bijna twee uur vertraging hier aan het station Zeer spoedig was echter de normalen gang van zaken hersteld. De vierkante stuivers. Naar men verneemt zullen Woens dag de nieuwe vierkante stuivers aan de kantoren van de Rijksbetaalmees ters verkrijgbaar gesteld worden. De Voordracht tei benoeming van een onderwijzer aan school E. bestaat uit: 1. J. Th. van Sloten, onderwijzer, te Nijkerk 2. K. W. Berends, onderwijzer te Nijkerk 3. E. J. Dik, onderwijzer te Uit huizen. Draadlooze Telegrafie. Over dit onderwerp sprak gister avond in Amicitia voor een volle zaal de heer W. C van den Volkere uit Vlissingen hiertoe uitgenoodigd door het Departement Amersfoort van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen. De heer S. J. van Duinen heette alle aanwezigen welkom en zeide, dat het doel van het departe ment is lezingen over velschillende onderwerpen te doen houden. De keus is te groot. Telegrafie zonder draad is een van die vindingen, waar van bet praktisch nut is bewezen. Om het grooto belang is hel bestuur zeer vrijgevig met introducties ge weest. Hierna gaf hij het woord aan den heer v. d. Volkere, die op een aan gename en boeiende manier dit onder- weid behandelde zonder vervelend te worden. Hij begon met de opmerking te maken, dat bij draadlooze telegrafie vooral draden noodig zijn. De bena ming is dus niet goed. Met de toe stellen, die spreker had meegebiacht demonstreerde hij zijn voordracht. Niet alleen goed booren, maar vooral ook goed zien, was noodig oin «at van de zaak te begrijpen. De behan deling en den aard van het onderwerp leent zich minder voor een uitvoerig verslag. Het laatste woord er over is nog lang niet gesproken. Dit is duide lijk als we hooren, hoe zeer de weten schap de laatste tien jaren ook in dit opzicht is vooruitgegaan. Thans gaat geen enkel schip meer in zee zonder van een toestel voor draadlooze telegrafie voorzien te zijn. En zit een schip in nood dan worden naar alle zijden berichten den Oceaan over gezonden in de boóp er redding komt opdagen. Aan het bestuur van het Nut komt een woord van lof toe voor de keuze van dit onderwerp en voor de tal rijke introducties, waardoor velen in de gelegenheid waren dit ondeiwerp eens populair te hooren behandelen Art. 369 der Invaliditeitswet. Naar het Vad. verneemt, werden tot nu toe voor het gebeele land 81.000 renten van twee gulden 's weeks door de Rijksverzekeringsbank be taalbaar gesteld. De kosten zullen dus voor 1914 ongeveer f8.500.000 bedragen. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Brengen ter algemeene kennis, dat de markten in 11)14 zullen worden gehouden 1. de halfvasten-paardenmarkt op 26 Maart; 2. de Paasch-paardenmarkt op 16- April; 3. de St. Bartholomëus-paarden- markt op 20 Augustus; 4. de St. Gallen-paardenmarkt op 17 October; 5. Kaasmarkt: a. gedurende de maanden April tot en met September, wekelijks op Maandag, des voor- middags van 9 3012 uur; b. gedurende de maanden October en November, wekelijks op Maandag, des voormiddags van 10 12 uur c. gedurende de maand December den eersten en derden Maandag, des voormiddags van 10 12 uur. d. gedurende de maanden Januaii, Februari en Maart, den eersten Maandag van iedere maand, des voor middags van 1012 uur; 6 Rundermarkten op Dinsdag van iedere week. 7. Weekmarkten, tevens voor schapen en vaikens Viijdag van iedere week; 8. Jaarmarkt van 26 tot en met 31 October; Amersfoort, den 9 December 1913 Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Kostelooze Inenting. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op artikel 18 der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 134)- Brengen ter kennis van belang hebbenden, dat voor een ieder de gelegenheid (tot kostelooze inenting wordt gegeven op den eersten Maan dag in de maand Januari 1914, des namiddags te drie ure, in de daartoe bestemde localiteit van bet voormalig schoolgebouw Wijk A. Koestraat no.9 Vestigen er voorts de aandacht op, dat bij de aanmelding het vertoonen van een gebooitebewijs of trouw boekje gewenscht is. Gedaan te Amersfoort, den 9 December 1913. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Haar tc doen krullen, is wel eens gewenscht door het vrouwelijk geslacht. Men klopt daar toe het dooier van een ei met een kopje zuiver regenwater, gebruikt dit middel warm om er 't hoofd mede in te wiijven en wassche daaina hel hoofd met warm water af. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aanspraketijK. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. De vrije uitoefening der geneeskunde! (Open brief aan prof. Hector Treub: naar aanleiding van zijn artikel over, De vrije uitoefening der geneeskunde, opgenomen in de «Vragen des tijdsa eri in het kort in de groote dagbladen.) Geachte collega! Ik hoop niet, dat u behoort tot die categorie van men- schen, die verwaand genoeg zijn te be weren op eigen wieken te kunnen ronddrijven eri het buiten een bestuur, een energie, een intelligentie, een scheppende macht of kracht, of wel ken naam wij daaraan geven, te kun nen stellen; maar duor een samenloop van omstandigheden op de wereld zijn gekomen, aldaar 't zich aange naam trachten te maken, en na van het goede der aarde genoten te heb ben, voor goed verdwijnen en in de stof oplossen.' Of behoort u tot die personen, die wel degelijk aan een intelligentie ge- looven, die orde brengt en houdt in den machtigen chaos, in dat heelal, waarvan de hoegrootheid niet is te benaderen, en die ook ons bestuurt, leidt en die met de groote gaven, die ons allen zonder ondeischeid geschon ken zijn, ons in staat stelt van ons leven te maken wal wij willen, mooi of leelijk, groot of klein. Wanneer dat werkelijk zoo is, wat ligt er dan een prachtig verschiet vóór ons en aan den anderen kant, wat een groote verantwoordelijkheid rust er op ons, als voor een groot deel de makers van ons eigen leven. En wanneer u, naar ik hoop, tot deze laatste calegoiie behoort, dan moet u deze zienswijze tot nederig heid en dankbaarheid stemmen, om onze kleinheid tegenover den Schep per en om onze grootsche taak, die ons ter vervulling is voorgelegd. En wannaer wij in deze stemming ver- keeren, dan worden ons als van zelf duidelijk onze tekortkomirgen in ons medisch weten, die wij aan de univer siteit met of zonder lof verworven hebben. Als assistent bemeikten wij reeds een tekort en eenmaal in de praclijk neemt dit reuzenafmetingeri aan, tenzij men met een cynisme en een gewetenloosheid behept is, dan hindert oris dat niet, maar, o wee. als T gevoel van onmondigheid ons gaat beheerschen en wij dus maar al te zeer bemerken hoe weinig onze wetenschap ons de diensten bewijst, die wij behoeven. Een enkel voorbeeld slechts: de psychosen, wat weten wij daaiaan te verbeteren en boe kunnen wij die genezen Immers, de krankzinnigengestichten zouden toch niet zoo propvol zijn, als nu het geval is. En wanneer ik nu werkelijk voorbeelden gezien heb van genezing van krankzinnigen door een magnetiseur, gestaafd door be wijzen van verschillenden kant, is het dan niet begiijpelijk, dat ik ver zocht, dat in de wet ook anderen, van dergelijke gaven voorzien, tot de behandeling weiden toegelaten? Mr. S. van Houten zegt terecht: «De artsen zijn de eenige wetenschap pelijk gegradueerden, die geen ver trouwen hebben op eigen waarde en verdienste en op monopolie aanspraak maken.Een monopolie, 'n brevet, een octrooi zijn alle dingen, die in gesteld zijn, omdat men concurrentie vieest. Wanneer die vrees niet be stond en rnen overtuigd was van zijn hooge waarde, waren die uitsluitingen niet noodig. Of nu het magnetisme en aanverwante zaken werken door suggestie of een llüide, laat ik bier buiten bespreking. Dat u tevreden zijt met uw vijf zintuigen, is uw zaak, maar dat een zesde en zevende zingtuig boven uw horizon gaat, enkel omdat u ze niet beruiken, betasten, bekijken, belui steren, of proeven kunt, met uw mi croscoop, balans, Röntgenstralen of reinculturen niet te voorschijn kunt halen, dat vind ik kortzichtig. Dat u mijn beschouwing borrel praat noemt, daarover kan ik dit zeggen, dat ik in de eerste plaats al sedert jaren geheelonthouder ben van alcohol eu tabak, dat ik me door die beide vergillen niet meer laat be dwelmen, en 2e to: die aanschouwing ben gekomen geheel nuchter en niet in een keer, rnaar door langdurig onderzoek in verschillende richtingen. Uw geheele wijze van optreden ge tuigt van zelfoverschatting en gebrek aan nederigheid, want ik geloof maar al te zeer, dat al de wijsheid tegen mij. die u verkondigt, dat u die al lemaal hebt vergaard uit de derde en zooveelste hand, ze is dus vanzelf onbetrouwbaar. Mag ik u een raad geven Stel u geheel op de hoogte van een en ander. Ga naar Paiijs, loop daar de colleges af over magnetisme of misschien nog beter, tracht in contact te komen met den desbetreffende!! hoogleeraar. Wanneer u in Engeland komt. bezoek prof. Crookes, den bekenden physi- cus, en ook hier te lande kuril u terecht bij den hier nog vei toevenden Engelschen psychonetrist Peters, dan twijfel ik niet, of u zult anders gaan pralen en toegeven, dat die zintuigen, gelegen resp. nabij het hart en in den schedel, geen fantasieën zijn van een verhit brein. Nog dit wenschlo ik u te zeggen: Waar ik voor opkom, is voor waar heid en recht; leugen en onrecht verafschuw ik. Met alle macht, die in mij is, tracht ik hiertegen testrijden, al ben ik daardoor velen ongevallig. Tracht mij te helpen in dezen kamp. Misschien dat er nog eens een lijd komt, dat wij in deze kwestie tot een vergelijk, een overeenstemming komen. Moge die niet verre zijn. Maar laten wij daaiom eerst kinde ren woiden en laat geen vooropge zette meenirig ons in den weg staan op dit zoo navorschbaar terrein; dan zal een nieuw, helderder licht onze wegen en werken beschijnen en zullen wij God daarvoor hebbeD te danken. Uw dwnr. W. F. WAGTHO, arts. Amersfoort 5 Dec. 1913. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 5 tot 11 December. Geboren: Lourense Aleida, d. van Willem Kruis en Aleida van der Louw. Neesje, d. van Maitinus Vleesch Dubois en Sophia Rozina Faassen. Huberdina Louise, d. van Hendrik Kuipershoek en Henriette Diikje Snoek. Johannes Fredericus, z. van[Heridrik Johannes Kraaij en Mathil da Catharina Maria de Pauw. Hen- drica Elberta, d. van Teunis van den Ham en Hendrica Gijtenbeek. Elze Jacoba, d. van Johannes Gerardus Fontijn en Christina Jantina de Blé- court. Gijsberlus Marinus, z. van Thomas Gouw en Cornelia Hamers. Johanna Theodoia, d. van Theo- dorus Mannus Oostirijen en Lamberta Maria van der Heijden. Gijsbei tba, d. van Hendrikus Tioost en Heintje van de Pol. Johannes, z. van Leendert Heeike Smit en Teunisje Stomphoist. Ainoldus Pieter, z. van Gijsbei tus Christollel Vieleers en Johanna Maria Genefaas. OndertiouwdGerrit Hendrik Jo hannes en Aaltje van der Kolk. Getrouwd: Antoriie Vellmeijer en Hillechien Braaksma. Overleden Leonardus Aloysius van Munster, 41 jr., echtg. van Alherta Hendrika Westhof. Maria Steen beek, 59 jr., echtg. van ChailesMar- tinus Weijteis. Hendrik van Pan huis, 5 d. Twee als levenloos aan gegeven kinderen. Maria Steen beek, 63 jr., echtg. van Wandeit Jagtenberg. Paul Baiend, 20 jr. ongeh. Teunis van Laar, 63 jr., echtg. van Rikje Baatje. Leusden. 5 tot 12 Dec. 1913. Geboren: Diik, z. van Jan van Loenen en Fransje van Ginkel. Geratda Hendrika, d. van Hendrik Marinus van Klooster en Gerritje Staal. Geiardus tlendnkus, z. van Gerrit van de Pol en Heintje Beijer. Stoutenburg. Geboren: Wilhelmus Albeitus, z. van Jan van Dijk en van Cecilia Ver hoef. Woudenberg. GeborenFrans, z. van Teunis Koudijs en Anna Jetten. Albertus, z. van Evert van Egdom én Jannetta Maria van Wolfswinkel. Overleden Alberta Cornelia Mulder, 29 jaren. marktbericht. AMERSFOORT, 12 December 1913. Tarwe f 0.Rogge f0Boekweit fO appelen f 5.a f8.— Peren f 0.a f 00.Klei- Aardapp. f 0.a f 0.zandaardapp. f2.a f2.25 Hoendereieren f 8.a 1 9.p. 100 st. Bruine eieren I 9.a I 9.50 per 100 st. Boter i 1.40 a f 1 60 per kilo. Mstrgaiine f 0.k f 0. Zoetem. kaas f 0a f 0per 50 kilo Kippen f 0.90 a f 4 40 Kuikens f 1 20 a 12.Piep kuikens f 0.50 a f 1.Ganzen t O. a f 0 Eenden f 1 00 a f 1.30 p. st. Jonge fl.a f1.5ü. Hazen f 1.75 a f2.50 Wilde koi ijnen f 0.50 a f 0.60 Tamme f 0.80 a f225 Duiven f0.50 a f 0.70 paar Magere varkens f 15. - a!20. Varkens», export f 0.a 10 Zeugen f 50.a 80.Biggen >8a 112 Schrammen f0.afO.Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien l 000.— a /00ü.Kalfkoeien f 000.4 f 000. Kalf- vaarzen f 00.i f00.Os 1000.—. a f000. Pinkstioren f U00.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 60 heet. Appelen heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 75 heet. Zandaardappelen, 30 000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 400 kilo boter, kilo Marg<rine, Kilo ka»s. stuks Vee 10 magere varkens Varkens voor exportslagerij 400 biggen 10 zeugen. RECLAME. Hfl is volkomen waar, dat vele vrouwen lijden aan kwalen als rugp\jo, zenuwachtig heid, prikkelbaarheid, hoofdpijn, slapeloosheid, loomheid, enz., doch mannen lijden er even goed aan. Er is dus geen reden om dergelijke kwalen steeds als vrouwenkwalen te beschouwen. Een feit is, dat de nieren zoo nauw verbonden z\jn met de inwendige orgaoen, dat wanneer de nieren ziek worden, alles er onder lydt. Fostei's Rugpij o "Nieren Pillen helpen de nieren om haar werk behoorlijk te verrichten, helpen haar-om de onzuiverheden uit het lichaam af 4e voeren, die de oorzaak van tal van kwalen vormen Veel kommer zou voorkomen worden, indien vrouwen op vastgestelde tijdperken Foster's Rugpijn Nieren Pillen gebruikten. Hun uitwer king op terneerdrukkende pijnen en zwakte is wonderlijk cn zij zijn het bestbekende genees middel voor kwalen als rugpijn, duizeligheid, watei zuchtige zwellingen, urinekwalen, p\jn in de lendenen, de zijden en beupeD, rheuma- tische pijnen, enz. Te Amersfoort verkrijgb. bij de b.b. A. van de Weg, Laügestr. 23, en P. de Zwart, Lan- gestr. 94. Toezending geschiedt franco na ontv. v. poslwissel f ijjj f 1.75 voor één, of f 40.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels- had.v merk. 31

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2