WybertTabletten KEUKENMEID Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Aiivertentiën. TWEEDE MEID KANTOOR. ZINGENDE VOGELS Voor Huis en Hof. Utrechtsche Waterleidingmaatschappij. J. A. GOVERS, Schoenen naar maat. Type- en Teekenwerk J. VAN GENDEREN, versoheiden passagiers te Dover den overtocht niet durfden wagen. Onder dezen waren Manuel, den ex-koning van Portugal, met zijn gemalin en zijn moeder. Sneeuw, hoog water en storm is ook de quintessens van de berichten uit Duitschland. Op den Bloksberg (de Harz) ligt de sneeuw 1'/, M. hoog. Men moest urenlang werken om den ingang van 't hotel vrij te maken. Te Bochum vond men bet bevroren lijk van een 65-jarige vrouw, die te water geraakt was. Te Obhausen bij Halie ontspoorde door de sneeuw, een personentrein, juist op het oogenblik der jaarswisseling en de trein zat, met de passagiers, volgens een bericht van Nieuwjaarsmorgen nog diep in de sneeuw. Er werden hulptreinen afge zonden en later werden de reizigers per slede vervoerd. Ook op andere Duitsche lijnen is het verkeer gestiemd. Hondetden menschen zijn bezig met bet herstellen van telefoon- en tele graafdraden. Ook daar vordeide de sneeuwstorm verder nog menschen- levens. Bij Neuhaus a/d. Rijn is een 23-jarig man, die voor een ziek kind medicijnen ging halen, tengevolge van vermoeidheid door het ioopen in de diepe sneeuw neergevallen en bevroren. Zijn hond bleef de wacht bij hem houden. De hand van den doode was bloedig en vertoonde beetwonden waai uit blijkt, dat het trouwe dier getracht heeft, zijn meester bij de band mee te trekken. Uit de havens aan de zuidzijde van de Oostzee komen telegrammen van het gaan liggen van den storm en het ophouden van de sneevw. De grootte der aangerichte schade is nog niet te overzien. Geheele reeksen duiuen zijn weggeslagen en er is veel vee en ook veel wild verdronken. Veel booi is weg gedreven en veel stallen vernield. Door de sneeuw is ook daar alle verkeer byna geheel gestiemd; ook zijn de spooi- wegen door het overstroomende water zeer beschadigd en daardoor niet te berijden. In Berlijn komt men nog 't snelst waar men wezen wil, als men te voet gaat. Tevergeefs voert daar een groot aantal sneeuwscneppers en -ruimers oorlog tegen de sueeuw, die aanhou dend opnieuw neervalt. Te Naumburg is een wisselwachter tengevolge van den storm door een personentrein overreden en gedood. Ook ïu Duitschland daalde de tempe ratuur, ui bet Labndal zelfs tot 15 gratiën. Allengs komen van verschil lende zijden iijdmgeu van bet opheffen der stremmingen in het verkeer. Beneden Norderney is in den nacht op 31 December een loodsboot bij de ontscneping' van een loods, gekenterd. Twee loodsen en een loodsleerling zijn daarbij omgekomen. Uit Santander bericht men, dat ook daar en langs de geheele Cautabriscbe kust een felle sneeuwstorm woedt. De sneeuw mei hagel vermengd, heeft daar veel schade aan den landbouw toegebracht. Er stierven daar ook veel menschen, die door koude bevangen werden. Men maakt zich te Santander ongerust over het Fransche Tiansat- lautische stoomschip »Na»arre", dat die haven reeds den 27steu December had moeten bereiken. Uit Napels verneemt men, dat het zeldzaam schouwspel zich daar voor doet, dat de Vesuvius met sneeuw be dekt is. Van uit den top van den sneeuwmantel stijgt aanhoudend rook op en men hooit geregeld onlplof- fiugen, die veroorzaakt worden dooi het binnenstroomen van de gesmolten sneeuw in den krater. Er ziju reeds veel vreemdelingen te Napels aange komen vooial Engelscbeu en Amen- kanen om het zelden voorkomend schouwspel te genieten. Door het gemeentebestuur wordt met notaris Knoppers onderhandeld over den aankoop van hem toebehoo- rende terreinen aan de Baichman Wuytierslaan. De verkoop der klaverblaadjes op Nieuwjaarsdag, ten bate van hel te stichten sanatorium voor tuber culose typografen beeft opgebracht f 138,645. De strijd op Nieuwjaarsdag tus- schen H. V. C. I. en een Ajax-com- binatie uit Amsteidam eindigde in gelijk spel 3—3. H. V. C. II won op het oude ter rein van 't Vijfde met 32 van een combinatie uit den A. V. B. uit Am sterdam. De heer W. Wirtjes, tandarts alhier, is benoemd tot assistent bij de tandheelkunde aan de Rijks-Univer siteit te Utrecht. De benoeming van dr Ph Pey- rot tot rector van het gymnasium alhier, is door den Minister van Bin- nenl. Zaken goedgekeurd. Naar men ons mededeelt, is het bestuur van het Nutsdepartement al hier voornemens Emile Hullebroeck den bekenden Vlaamschen zanger, uit te noodigen in de maand Maart ook in Amersfoort op te treden. Bij onderhandsche inschrijving, is het eerste gedeelte van het werk van de meubileering der Gasthuiskerk gegund aan den heer G. C. Blanken, aannemer alhier. Bij K. B. is dr. J. H. Moll, oud rector van het gymnasium alhier be noemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau.. Bioscoop „de Arend." Wat er in de Bioscope «De Arend« io het jaar 1914 vertoont zal worden, zal zeker iets zeer moois zijn. Immers het eerste programma in het nieuwe jaar dat a.s. Zaïei dag en Zondag gaai (dat is nu al bet 59ste wereldstad program), belooft zeer veel. Eerst de zoo actutele wereldgebeurtenissen, geïllustreerd in de Bioscoop-Courant De Arend, dan een komische scene door den bekenden Cirio komiek Pa- tochon, betiteld met den tegelijk poëtiscben en prozaischen naam, «Reine Liefde en Zwarte Verl", voorts een komische comedie in 2 afdeelingen, gespeeld door de beste artisten van de Vitaphan Company en getiteld: »Bu- renlvvistd en ten leste het hoofdnum mer, een bewerking van Gabriël's beroemde roman «Une cause célèbrea en genaamd «Onschuldig of een rech terlijke dwaling». Deze film, in 3 af deelingen en 17 tafereelen, in scène gezet door de Cinema Eclair, is zeer spannend en boeiend. De hoofdrollen daarin zijn vervuld geworden door de Dames Yvonne Pascal en Jeanna Mea, beiden van het Theater Sarah Bern hardt, den Heer M. Roussel van het Theater du Gymnase en den Heer Duquesrte van de Vaudevilles. Dit is dus een zeer interessant programma dat zeker nog door steeds betere ge volgd zal worden. Wij raden dan ook eenieder aan deze voorstellingen te gaan bijwonen en zijn overtuigd dal de bezoekers zich niet zullen beklagen. Lijst van brieven en briefkaar ten, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het Postkantoor Amers foort gedurende de 2e halft der maand December 1913. S. B. v. d. Waal. Amersfoort. Goosen. Apeldoorn- E. J. Roskam. Barneveld- G. Pieters. Hengelo. (Gld.) A Buuman. Hilversum Mej. de Nobel. Rotterdam- H. W. Lourens. Haag C. Boehmer. Amsterdam- G. Apeldoorn. Leusden. H. Nieuwenhuisen. Rotterdam. Buez Ensile. Verdun. H. Drijver. Roninsdorf H. Frarck. Paiis. E. Beijer. Westvalen. 5 Briefkaarten zonder adres. 2 Brieven zonder adres. 1 Nieuwsblad zonder adres. 1 Januari-zinnetjes. (Wat men op Nieuwjaarsdag hoort) Onder de gewone kennissen van eiken dag, met een stevigen handdruk en met een gezicht van beteekenis: M'n waardel Tot dengeen, die wacht op zijn promotie, op zijn lintje, op een ver meerdering van zijn gezin: Zeg 's je weet wel wat ik je vandaag toewensch Tot iemand die men heeft te ont zien en dien men noodig heeft mei een onderdanig lacbje en met den elleboog in de lucht: Mijn beste wenschen. Tot de bijeenverzamelde onderge schikten Alles wat wenschelijk is, heeren! Tot bet oude familiestuk, zachtjes en vertrouwelijk: U? U overleeft ons nog allemaal Tot den vriend, die verdriet en teleurstelling heeft 'n Beter jaar, dan 't vorige! Tot het jonge meisje; De blonde, of de bruine? Tot den ouden schoolkameraad, toevallig weer eens ontmoet: Wij begrijpen mekaar nog. wal? Tot den gelukkigen mensch: Moge het zoo blijven. De geneesheer, die zijn wantrou wenden zieke komt bezoeken: Maar natuurlijk wensch ik u een gezond nieuwjaar; waarom zou ik niet Tot den brievenbesteller, den kei 1- ner, den conducteur, den huisbaas, de schoonmaakster: Merci. Van 't zelfde. De eerste Januari en zijn concurrenten. De eerste Januari, die door Julius Caesar tot Nieuwjaarsdag is verheven, beeft met heel wat concurrenten te strijden gehad. Zijn gevaarlijkste me dedinger was de eerste Maart, die voor het besluit van Julius Caesar reeds als Nieuwjaarsdag werd gevierd. De oude Cliristenen voelden mets voor het eetsien-Januai i feest, en lieten spoedig het jaar wederom den eersien Maart beginnen. De oude Christenen, en vooral de Italianen, gingen later den 25sten Maart Nieuwjaar vieren Wie den 25-ten Maart (Maria Boodschap) het jaar het beginnen, rekende bij Maria jaren, hetgeen in de Middeleeuwen in Duitschland op vele plaatsen, onder andere in Keulen, gedaan werd Be halve Maria jaren had men nog Paasch- jaren, terwijl het ui Italië nog eenigen tijd mode was, het nieuwe jaar den eersten September te laten aanvangen. De grootste concurrent voor den eersten Januari is echter de 25ste December, de Kerstdag, geweest. De oude heidensclie volken van West- en Midden-Euiopa lieten het nieuwe jaai den 2lsien December den koristen dag beginnen. Toen zij nu tot het Christendom bekeerd werden, vonden zij het lationeel, op den dag, waarop de geboorte van Christus gevierd werd, het jaar te laten aanvangen Met name in verschillende gedeelten van Duitschland werd gedurende eeni gen tijd bij Kerst-jaren gerekend. Allerlest kwam echter de eerste Januari als overwinnaar uit den strijd, nog eenmaal onttroond gedurende de Fransche Revolutie, maar in 18üodoor Napoleon wederom als Nieuwjaarsdag vastgesteld. Op 3000 M. hoogte onder de sneeuw. Bij de politie van Beaufort-sur-Doron (Savoye) kwam zich de 34-jarige Ignace Potocnik uit Annemasse aan melden. De man, die uitgi-put van vermoeidheid was vertelde, dat hjj. op Kerstmis met zijn 14-jarig zoon tje Marius uit Annemasse vertrokken was, om een tocht door het gebergte naar Saine-Cervais te maken. Den- zelfden avond kwamen zij in het gehucht La Balme aan, waar zij den nacht doorbrachten en ook den vol genden dag bleven. Daags daarop vertrokken zij op ski's in de richting van tionhomme. De weg was moei lijk en zij vielen dikwijls; tenslotte braken hun ski's. Te Plan des Dames viel het kind uitgeput bewusteloos m de sneeuw. Ik nam hem op mijn rug, vertelde de man verder, maar de sneeuw bezweek onder mijn voeten. Toen ik na drie uren geloopen te hebben geen schuilplaats zag. rolde ik mijn zoon in onze iwee jassen en legde hem na hem gewreven te hebben, op de sneeuw. Daarna zette ik alleen mijn weg voort naar les Chapieux om bulp te gaan halen. Ongelukkigerwijze verdwaalde ik. Ik viel in een ravijn; na groote in spanning en na tallooze malen te zijn gevallen, kwam. ik in een afgrond terecht, waardoor een riviertje stroomt, dat ik gevolgd heb. Zoo ben ik hier aangekomen na twintig uren door de sneeuw te hebben geloopen. Oogenbhkkelijk werd door de politie van Beaufort naar Chapieux geiel-- grafeerd. Men vernam, dal een hevige sneeuwstorm het reddingswerk voor het oogenblik onmogelijk maakte. Toch ging een reddingsploeg op weg, maar deze moest bij den top van het ge bergte terugkeeren. Men heeft de hoop opgegeven het kind nog levend te vinden. Schildluizen op wijnstokken en ooftboomen worden, beschermd als ze zijn door bun schild, niet zoo gemakkelijk gedood als de bladluizen. Men kan ze echter met borstels van de twijgen afborstelen. Of ookmen wrijft de takjes in met een wollen lap, in traan gedoopt, of met een stuk spekzwoerd. Een afkooksel van tabaks bladeren, welke brij met een dikke oplossing van groene zeep is aange mengd, is ook een goed middel, dat met een kleinen witkwast op de tak ken kan worden gesmeerd. Alle ge noemde middelen moeten in den win ter of in 't vroege voorjaar worden aangewend. Observator. UUHGERLIJKE STANDEN Amersfoort. Van 24 lot 31 December. Geboren: Willemina Gerarda, d. van Joannes Kok en Willemina Koe nen. Gerhard Johan, z. van Gei- hard Johan Traast en Maiia Louisa Korthof. Maria Johanna, d. van Johannes van den Berg en Maria Vernooij. Mattheus Johannes, z. van Johannes van den Berg en Maria Ver nooij. Gijsbeita, d. vau Gernt Kaal en Gij-nerta van de Kooij. Ueiidnka Gneiij«, d. van Genu Kia- mer en Hermina Eek. Dorothea Margaretha, d. van Christiaan van Velzen en Margaretha Catharina Gossé. Cornelia Anthonia Maria, d. van Arnold Michaël Antonius Schuis en Johanna Elisabeth Maria Lauleii- schütz. Jacoba Antonia, d. van Jacobus Verhoef en Martina Miere* Ondertrouwd Arie Janssen en Cor nelia Reinua Lablans. Getrouwd: Geetie. Overleden: Johannes Theodorus Vennis, 36 jr.. ongeh. Catharina van Keeken, 89 jr., ongeh. Jan netje van de Beek. 6 mnd Adri- anus Cornells ter Burg, 8 mnd Geert Bersma, 60 jr., wedn. van Maria Antonia Henerij. Carel Roessingh. 64 jr., echtg. van Aleida Geertruida len Cate. A.utonia Priem, 54 jr., echtg. van Albertus Stephanus Wiertz. Johannes Bernardus Boombouwer 2 mnd. Sandrina Christioa Johanna Verweij, 58 jr., ongeh. Leusden. Geboren. Johannes Richardus en Timotheus Cornells, zoons van Albertus Blom en van Maria Verboef Arnol- dus Albertus Johannes,zoon van Johan nes van Empelen en van Wilsje Kerkhof Ondertiouwd: Johannes Houtveen en Allegonda Tijmensen. Gehuwd: Hendrik van Kolfschoten en Evertje Lageiweij. Overleden: Antonie van den Hengel, oud 73 jaren. MARKTBERICHT. AMERSFOORT. 2 Januari 4 Tarwe f0Houire I0.— boekweit /O tppelen f 4.a f8.50 i'erenfO.a f 00.IClei- Aardapp. f 0 af 0.zanda*rdapp. 2.00 a f 2.25 tfoendereierm f 6 25 t i 7.00 p. 10" st. Bruine eieren f7 00 a (8.25 per lOOst. Boter f 1.50 a f 1.65 per kilo. Mir^aiine f 0.a f 0.- Zoetem. kaas f 0 a f 0 per 50 kilo Kippen f 0 90 a f 1 40 Kuikens f 1 20 a f 2.Piep kuikens f 0.60 a f 1.Ganzen f a f 0.Eenden f 1 00 a f 1.30 p. st. Jonge fl.20 a f 1.40. Hazen f 1.75 a f2.40 Wilde korijnen '0 50 a f 0.60 Tamme f 0.80 a f 1 00 Duiden f 0.50 a f 0.60 paar Vlagere varkens 00. a f 00. Varkens export f 0.a 0 Zeugen f 00.a 1 000.Biggen f 8.a '13 Schrammen f0.a f 0.Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. /O0O.— Kalfkoeien f 000.— a f 000. ïUf- •raarzen f 00.— k f00.Os 1000.k f000.— Pinkstieren f U00.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 30 heet. Appelen heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 25 heet, Zandaardappelen, 50.000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 200 kilo boter, kilo Marg.rine, Kilo ka-s. stuks Vee magere varkens Varkens voor exportslagenj 250 biggen zeugen. RECLAME. Nierlijders. Het komt voor, dat lijders aan een nieraan doening een betrekkelijk uitstekende gezond heid schynen te genieten. Niettemin wordt hun bloed armer, hun krachten nemen af, doordat het eiwit ongestoord het lichaam kan verlateD, en de gevaarlijke vergifteD, die door de nie ren niet verwijderd worden, ondermijnen onver dacht het organisme. Rugpijn, hoofdpijn, een onverklaarbare ver moeidheid. jeuking der huid zonder sporen, een gevoel van koude in de ledematen, kram pen in de hennen (vooral 's nachts), plotseling wauk^r schnkken, suizingen in de uoren, dui zeligheid, abnormaal geklt-urde urine, schui mend, voortdurende aandrang, zwellingen rond de oogen en in de enkels, kunnen de voort woekerende kwaal aanduiden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen genomen vanaf het optreden der eerste verschijnselen, tasten de kwaal in haar oorsprong aan en voorkomen noodlottige gevolgen als waterzucht, niersteeD, nierontsteking, uremie (urinezuurvergi(tiging), enz. Te Amersfoort vprkdjgb. bij de h.h. A. van de W»g. La ge^str. 23, t-n P de Zwart, L-n- gestr. 94. Turzendiiig geschiedt ftUi-c ontv. v. postwissel i f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handel - merk 32 De Utrechtsche Waterleiding maatschappij herinnert den ge- abonneerden en verbruikers aan de verplichting om de watermeters tegen vorst te beveiligen en aan de wenschelijkheid om, in geval van vorst, voor het aanbreken van den nacht de binnenleidingen te doen ledigloopen. /gevraagd te Hilversum tegen Fel ruari a.s. een bekwame P. G. genegen eenig huiswerk te verrichten, loon f 150.en em P. G. die goed kan tafeldienen en strijken. Loon 130.met wasch- geld en ver-val. Leeftijd niet onder 23 jaar. Br. fr. onder letter A. Boekhandel J. W. EB BET, 's Gravelandscheweg 28. Gedeponeerd handelsmerk Honderden Zangers en Zang- verecnigiDgen roemen eenparig de uitstekende eigenschappen der Wybert-Tabletten op de keel. Hel derheid en kracht der stem wordt dadelijk verkregen door het gebruik van Wybert-Tabletten. Een proef neming overtuigt! Te bekomen in alle Apotheken en Drogisterijen a ft. 0.60. Dépot te Amersfoort A. van de Weg. Bekroningen. Breda 1876. Utrecht 1901. VOCRHEEN W. UT ENS, LaDgestraat 119. Eerste klasse Reparatie-Inrichting. Specialiteit i n Rijlaarzen. Op een Kantoor hier ter stede kan dadelijk een flinke JONGEN van 13 a 15 jaar voor geplaatst worden. Aanbiedingen, waarbij opga f omtrent genoten onderwijs in te zenden aan VA LKHOFlfs Hof boekhandel onder Kantoorwerk. het geheele jaar met J. F. RIEMVIS' Verpakte Vogelzaden en Voeders. Deze zijn de zuiverste in hunne samenstelling. J. F. Riem—Vis' ge mengd zaad in baal tjes van '/i en '/i liter, voor Kanaries enz., 25 en 13 ct. J. F. Riemvis—Vis' Kana rievoeder, ter vervan ging van ei, verster kingsversnapering voor alle vogels, 25 en 13 ct. J. F, Riem Vis' krachtochtend- voeder voor Hoenders, onmisbaar om sppedig eieren te rapen, in baaltjes van K.G. f0.45, 5 KG f0.90, 25 K.G. f4.—, 50 K G f7 25. Te Amersfoort verkrijgbaar bij ARNHEMS CHE STB A AT. Telefoon 104. To Soest bij HENRI GEÜBBELS. J. F. RIEM—VIS, Zaadbandel, Den Haag.3 Zij, die in werkelijkheid genezing •villen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERATI, Haarkundige, Zoutsteeg 4, le Etage, Amsterdam Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreef mder meer: Een feit is 't dat onderscheidene nier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. op"e.veevi0.°tt?n nummer 4 bovenhnis.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2