Wybert-Tabletten KEUKENMEID Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. ZINGENDE VOGELS Slothonwer's StoomdrnUerü, BUITENLAND. Advertentiën. J. A. GOVERS, Schoenen naar maat. Lamison Bouwer Co. J. VAN GENDERE», DRUKWERKEN, dorp vormen den overgang naar een wijsgeerige bevestiging van bet Gods geloof door Mr. L J. Godefroy. De beer A. Zelling leidt ons in een forsch literair essay in tot de kennis van den Zwitserscben Goethe en Dante Carl. Spitteler. De prachtige kop van den Zwitserschen dichter prijkt in voortreffelijke reproductie tegenover de eerste bladzijde der aflevering. De beer Vater geeft een objectief-kritische behandeling van het Zabemgeval en een overzichtder internationale situatie Jn eene literaire kroniek vinden de nieuwste verschijningen op literair gebied eene degelijke en hoogstaande beoordeeling. De Staatscommissie voor bet onderwijs zal Donderdagmiddag wor den geïnstalleerd door den Minister van Binnenl. Zaken. Gendarmerie in Albanië. Naar wij vernemen, hebben zicb een groot aaDtal officieren van het leger beschikbaar gesteld voor indeeling bij bet gendarmeriekorps in Albanië Een definitieve aanwijzing kan spoedig worden tegemoet gezien. »A»p.« Opkomst Landweer. In verband met het gebrek aan kazerneruimte ua indeeling der Januari ploeg der lichting 1914, zal de landweer dit jaar eerst onder de wapenen worden geroepen na het vertiek met groot vei lof van de najaarsploeg der lichting 1913 in Mei a.s. »Avp.« Pensioenwet 1913. Bij de behandeling van de pensioen wetten voor de gemeenteambtenaren heeft de Regeering toegezegd voor stellen te zullen doen om bij de toe passing van de gemeentelijke pensioen wetten ook zgn. zijdelingschen ge meentedienst ui aanmeiking te doen komen, evenals deze voor de burger lijke ambtenaien is geregeld bij de wet op den zijdelingschen staatsdienst. Thans heeft de mini-ter van finan ciën de g' meentebestuien uitgerioodigd hem vóór 1 Februari a.s. te doen toe komen een opgave van de ambtenaren, die naar hun oordeel daarvoor in aan merking komen. Standbeeld voor Joban de Witt. Het comité voor een standbeeld voor Johan de Witt heeft een zter belang rijk bedrag ontvangen, verzameld door de «Algemeens Maatschappij van Levensverzekering en Lijfrentes te Amsterdam, als bijdragen van een gioot aantal levensveizekeringsmaal- schappgen in Nederland voor een te 's Gravenhage op te richten standbeeld voor Johan de Wilt, den grondlegger der levens verzekeringswetenscbap. Geen burgemeester. »De Tgd" zegt uit goede bron te hebben vernomen, dat de beer K. ter Laan geen burgemeester van Zaandam zal worden. De oorzaak hiervan moet hierin ge legen zijn, dat de Commissaris der Koningin in Noord Holland, mr. Van Leeuwen, onoverkomelijk bezwaar hatf tegen het propagandistisch karakter van dezen sollicitant. Gevraagd of hij na eventueele benoeming dit karakter zou afleggen, heeft de heer Ter Laan zich volle vrijheid gereserveerd, wes halve de Commissaris hem niet kon aanbevelen. De regeering beeft nog niet beslist, maar zal zich waaiscbijn- liik wel aan de oflicieele adviezen houden. Christelijk Hollsndsch onderwijs in Indië. Te Amsterdam bestaat onder lei ding van prof. dr. Bavinck een Ver- eeniging voor Christelijk-Hollandscb Onderwijs, welke zich ten doel steil op Java Christelijke scholen te bou wen. Van de door particulieren toe gezegde som. groot f 50,000 als rente loos voorschot, heeft het bestuur f30,000 ontvangen, waarvan nu hulp verstrekt zal worden voor de school te Bandoeng. De Katholieke Sociale Actie her dacht gisteren, Driekoningendag, te Utrecht feestelijk haar 10-jarig be staan. Te half elf werd in de Metropoli- taankerk een plechtige pontificale mis opgedragen. De middag- en avondver gaderingen werden gehouden in bet feestgebouw Tivoli. Sneeuwstorm in Amerika. De verleden week gewoed hebbende sneeuwstorm beeft veel meer offers ge- eiscbt, dan die waarvan wij reeds mel ding maakten. Hij blijkt over geheel het noordelijk halfrond te hebben ge woed en was Zondag te New York en aan de Oostkust van Noord Amerika het hevigst. Evenals aan de Oostzee blies de wind voornamelijk uit het Noordoosten. Hij bereikte teSeabiight een snelheid van honderd en veertig mijlen in het uur Deze zeebadplaats werd onder water gezet en spoor- en tramlijnen weiden vernield. Honderden menschen zijn er dakloos en brachten den kouden nacht van Zateidag op Zondag in de open lucht door. Gods dienstleeraars bewogen zich door de straten met borden, waarop stond: «Almachtige God, doe de zeeën be daren, gebied de winden stilte en red onze stad.cr Meer dan 400 inwoners, met den burgemeester aan het hoofd, lagen ge knield in een der bedreigde straten, om den Hemel te smeeken den storm te doen bedaren. Den geheelen nacht hadden zij hard gewerkt om een dam op te werpen teneinde bet verder binnendringen van de onheilbrengende golven, die op Kerstdag den vasten dijk badden weggeslagen, te beletten, hun pogingen waren echter vruchteloos geweest. Kort na middernacht werd het voor naamste hotel, dat niet minder dan 400 slaapkamers bevatte, totaal ver nield, doordat het water door de ven sters van de tweede verdieping naar binnen drong. Bovmdien werd een groot aantal huizen weggespoeld, ter wijl de wegen op verschillende plaatsen schi-urden. Zelfs in dien kritieken tijd vertoonde zich de tnenscbelijke ondeugd. Er ont stond ook op verschillende plaatsen bi and, hetgeen men aan kwaadwillig heid toeschieef. De burgemeester be eedigde in der baast twintig speciale politieagenten, die in last kregen ieder dien zij bezig vonden met plunderen op do plaats neer te schieten. Twee kei ken en een pas voltooid ziekenhuis,gelukkig was hei laatste nog met in gebiuik, stortten in en spoelden geh°el weg lie maierieele schade is enorm. Ook Coney Island werd door den sneeuwstorm zeer geteisterd, evenals de kust van Long Island, waar honderde aebouwen ondei mijnd, om vergewoi pen en weggespoeld werden door de hooge zeeën Kleine schepen zonken bij twin tigtallen. De wind was vergezeld van alle mogelijke weersveischtjnselen, -neeuw, hagel, misten regen. In New- Y.irk ei-cnte de storm vijf menscheu- levens. Twee daarvan waion vrouwen Een harei werd door den storm voor een auto geworpen, een andere vlak voor een tram. D" «Kölinsche Zeiiungs bericht nog dat aan de kust van New Jersey de huizen aan het strand als kaarten huizen omvielen. Door den storm gleden verscheidene groote hotels en winkelhuizen naar de zee al. De Vereeniging Dorcas* ontving in het afgeloopen jaar aan jaarlijksche hijdragon, vrije giften, contributie der werkende leden de som van 1711.23'/, Gedurende 1913 zijn door haar 28 kraamvrouwen bedeeld en heeft zij den dringenden nood van enkele trach ten te lenigen. Op 16 December had de uitdeeling plaats. In het geheel werden aan 223 hui-gezinnen gegeven 300 hemden, 117 lakens, 30 dekens, 188 paar kousen en sokken en 8z baaien en andere kleedingstukken. De belangen dezer zoo nuttige Ver- eentging wordeh bij haar gewone jaarlijksche inzameling, die in deze maand zal plaats hebben, dringend aanbevolen. Als landmeter bg hot kadaster wordt op 1 Februari tijdelijk alhier werkzaam gesteld de heer J. C Kluvers uit Assen. Het bevel over de sectie motor- mitrailleurs bij bet 16e regiment infanterie is opgedragen aan de luite nant-adjudant J. P. Bolter. De maatschappij «Zandbergen* tot opvoeding van weezen en andere minderjarigen in het huisgezin ont ving ten bate van het heistellingsoord «Het Treeker Bergje* drie giften, respectievelijk van f 1000, f 2000 en f 2500. De Congregatie die aan den Utrechtschenweg een R. K. Jongens instituut laat bouwen, beeft nog meer terrein aangekocht om tot ontspan ningsoord voor de jongelui te worden ingericht. De Afdeeling Amersfoort van het Utrechtscb Landbouwgenootschap zal Vrijdag 16 Januari vergaderen ter be spreking van melkcursussen in Leus broek, Stoutenburg en Soest en tot benoeming van een hoofdbestuurslid en een afgevaardigde naardealgemeene vergadering. De coöperatieve slagerij is er. Voorloopig zal ze zich echter alleen bepalen tot het slachten van varkens Onder de vele ter bespreking ontvangen Kalenders munt die der firma Senefelder te Amsteidam bij zonder uit. Zij geeft een twaalftal geestige teekeningen van Willy Sluiter in kleuren uitgevoerd. Tot hoofd der nieuwe R.K School aan den Soesterweg is naar de »Eem- bode« m«ldt, benoemd de heer J. P. Buytenen. onderwijzer aan de R K. M. U. L. O. School te Scheveningen. De heer J. Veen. leeraar in de gymnastiek aan de H. B. S. alhier deed te Amsterdam met gunstig ge volg examen voor heilgymnastiek en massage. Percy Grainger. De ook in ons land zoo buitenge woon gevierde pianist Peicy Grainger zal dit seizoen weder eene lournée door Nedeiland ondernemen, onder leiding van het Concertbureau Hans Augustin. De concerten zijn als volgt vastge steld 12 Januari Hilversum, 13 Amers foort, 14 's-Hertoeenho-ch. 15 Assen, 16 Groningen. 19 Utrecht. 20 Haarlem, 21 Nijmegen, 23 Apeldoorn. 26 Breda, 27 Doidrecht, 28 Zwolle, 30 Januari Leiden, 2 Februari Delft, 3 Febiuari Bussum. Grainger heeft tegenwoordig ook als componist zeer veel succes. Wer ken van hem werden o.a. herhaalde lijk te Berlijn en Londen uitgevoerd; in laatstgenoemde stad onder leiding van Willem Mengelberg. Werkeloosheid. In verband met de vele aanvragen om onderstand weyens werkeloosheid, verstrekt bet Burgerlijk Armbestuur gaaine adressen van geschikte ai benls- kiachten aan hen, die tijdelijk werk krachten behoeven voor grondwet k of andere werkzaamheden. Aanvragen daartoe te richten tot het Bureau Burgerlijk Armbestuur, Westsingel naast het Stadhuis. Onder leiding van den heer Gordeau werd gisteravond in «Ons 11 ui-cc een openbare vergadering ge houden met het doel te komen tot de Samenstelling van een officiéél comité voor «Plaatselijke Keuze* Ongeveer 50 uitnoodiginizeri waren verzonden. Een veertigtal vertegen woordigers van lichamen waren op gekomen, benevens adhesie betuigin gen van piedikanten en enkele kerk genootschappen. Met leedwezen moest geconstateerd worden, dat de R. K. veieenigtngnn zich ter elfder uui hadden teruggetrokken. Nadat de vooizitter het doel had uiteengezet en enkele opmerkingen beantwoord, werd overgegaan tot de verkiezing van een dagelijksch besiuur. Gekozen werden de heeren Gordeau, Huy-kens. v. d. Hengel en Lunerti. De heeren Veenstra en Spelbeig wenscbtt n niet ie aanmeiking te komen. Een moeilijke vraag deed de voorz n.I. deze: «Hoe komen we aan geld?* Een aanwezige stelde voer 2 ct. per lid van elke aangesloten veieenigiug te heff n. Dit zal beproefd worden. Binnen korten tijd zal een open bare vergadering worden gehouden waarop de heeren Westmaizen, stu dent te Leiden. Willemse en Talma misschien zullen spreken. Ze zullen in elk geval worden uitgenoodigd. De heer Veenstra waarschuwde tegen afdwaling. Iemand kan princi pieel tegen afschaffing en tocb voor «plaatselijke keuze* zijn. We vragen het instituut aan het Nederlandsen volk en moeten biervoor propaganda voeren. De heer Luberti wilde bet schrijven van den Katholieken Volks bond, die eerst zoo'n werkzaam aan deel heeft genomen, beantwoorden. De voorzitter zag de noodzakelijkheid hiervan niet in. Na nog enkele vragen te hebben beantwoord, sloot bij de vergadering. Overiicbt omtrent het vervoer en de opbrengst der AmereloorUche Tramwee-Maat- schappii gedurende de maand Il-c. 1912/1913. 1912 1913 Minder. Aantal passagiers 10075 10(169 6 Opbr. vervoer f 508.25 f 504 90 f 3.35 t Dagkilom. - 9.11 - 9 04 - 0.07 Totaal -583 40 - 504.90 - 18 40 Dagkilom. 9.04 9.04 - 0.34 Ter kaasmarkt van den 5 Jan. 1914, waien aangevoerd 3 wagens bevattende 600 KG. kaas. Piijs per 50 K. G. f 32 k f 33.50. Een déraillement 1 Maandagmiddag beeft op de spoor lijn ApeldoornDeventer, op korten afstand van het station Apeldoorn, een treinongeval plaats gehad Door verkeerden wisselstand reed de locaaltrein, die om 1.40 van Apel doorn naar Deventer vetrrekt, tei plaatse waar de Zutfensche lijn zich van de Ign naar Deventer scheidt, op eerstgenoemde lijn. De machinist, dit bemerkende en tevens ziende, dat 'u trein uit Zutfen in aantocht was, remde even voorbij den wissel zoo sterk dat de machine dérailleerde en dwars over de baan kwam te staan gedeeltelijk op het opgaande Deventei spoor en gedeeltelijk op de Zutfensche lijn. Van de personenrijtuigen ontspoor de er geen enkel; deze wagens werden naar het station teruggeieden, waar na de reizigers hun gestoorde reis naar Deventer konden vervolgen. Terwijl de lokaaltrein de Zutfensche lijn opreed, nadeide uit tegenoverge stelde ncbting de trein, die 140 uit Zu'fen te Apeldoorn moet aankomen Deze tiein had gestopt voor onheilig signaal, doch reed op toen veilig gegeven werd. Bijiijds meiktedema chuiist van den Zulfenschen trein, wiens uitzicht belemmerd werd door den ontsi appenden stoom van de gederailleerde machine wat gebeurd was en kon hij zijn trein op een paar honderd meiers afstand van de plaats van het ongeval tot stilstand brengen. De reizigers uit de Zutfen schen trein stapten over in den uit Deventer komenden sneltrein en konden op deze wijze hun reis ver volgen. Het opruimingswerk werd dadelijk krachtig aangevat; direct werden de noodige maatregelen genomen voor het weder op de rails brengen der ontspoorde locomotief. Aan het rollend materieel is weinig schade toegebracht, de baan heeft ech ter danig geleden. Van het Zutfensche spoor is een der rails gebroken en verbogen van de opgaande Deventer spoorlijn zijn de rails eveneens be schadigd. De treinenloop naar Zuilen was door het ongeval geheel gestoord De tieinen uit Zutfen bleven nabij de plaats van het ongeval staan, de trei nenloop naar Deventer weid geregeld over enkel spoor. «Handbl Sedert kort is bij de Centraal- spoor in dienst gesteld een 3e klasse- rijtuig, voorzien van een electrische verlichting, iets nieuws op bet gebied van vei lichting. Zw. Ct. Waggon omgeslagen 1 Van trein 5.51 van Utrecht, die te Zwolle 7.51 binnenkomt is daar bij bet optrekken een wagon 2e klasse omgeslagen. De reizigers badden allen den trein verlaten, zoodat er geen persoonlijke ongelukken plaats hadden (de wagon was ledig). De omgevallen wagon licht echter op een wissel aan de hoofdlijn Groningen- Utrecht, zoodat het verkeer er door bemoei lijkt wordt. De malerieele schade zal wel niet groot zijn. Huwelijkstrouw. In het jaar 1883 werd onder Heino een boerenkneent vei moord, terwijl zijn medearbeider, een jongen, zeer ernstig werd mishandeld, met hel doel een voorgenomen inbraak in de boerderij te vergemakkelijken. Doordat de jongste knecht zich slechts bewusteloos had gehouden, had hij alles kunnen zien, en daar door waren de daders spoedig bekend en één hunner geariesteerd. Deze werd door het Hol ie Arnhem tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Later werd deze straf veranderd in 30 jaar gevangenisstraf, en nu dezer dagen werd hem kwijtschelding ver leend van bet resteerende deel van zijn straftijd. De tweede bekl. was destijds naar Duiiscbland gevlucht en aldaar ter dood veroordeeld. Later werd hem in zoover gratie verleend, dal de straf werd veranderd in levenslang. De vrouw van dezen bekl. woont thans in Duitschlanrl, en nu zij ver nomen heeft, dat do rnedebeklaagde van haar man in Nederland gratie heeft gekregen, stelt zij alle pogingen in het werk om ook voot haar man gratie te krijgen, opdat zij tenminste haar laatste levensdagen nog te tarnen kunnen doorbrengen. Noch de tijd. noch de gedachte aan de vreeselijke misdaad heelt dus blijk baar haar liefde kunnen dooden. Een dergelijk bewijs van huwelijks trouw is zeker zeldzaam. /gevraagd te Hilversum tegen Felruaii as. een bekwame P. G. genegen eenig huiswerk te verrichten. Loon ƒ150.met waacbgeld en verval, leeftijd niet onder 23 jaar. Br. fr. letter A. Boekhandel J. W. EBERT, '8 Graveland- scheweg 28, Hilversum. Bekroningen. Breda 1876. Utrecht 1901. VOORHEEN W. UTENS, LaDgestraat 119 Eerste klasse Reparatie-Inrichting. Specialiteit in Rijlaarzen. Gedeponperd Kóndfclinark Na het rooken blijft steeds een scherp gevoel in de keel en een onaangename smaak in den mond achter. Beiden worden met succes bestreden door het regelmatig ge bruik van Wybert Tabletten, on middellijk na het rooken. Rookers dragen dan ook steeds Wybert- Tabletten bij zich. Te bekomen in alle Apotheken en Drogisterijen a fl 0.60. Dépot te Amersfoort A. van de Weg. Kortegraclit 22 beiasten zich met aan- en verkoop vaii Effecten, Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. S a f e - i n r i e h t i n g het geheele jaar door met J. F. RIEM VIS' Verpakte Vogelzaden en Voeders. Deze zijn de zuiver- sten in hunne samen stelling. J. F. RIEM- VIS' Zangzaad, spe ciaal voor Kanaries, 15 ct. p. pak J. F. RIEM-VIS' Papegaaienvoeder bevat vele noten, zaden, pitten, enz., 20 ct. p. pak. J. F. RIEM-VIS' Unlversenlvoeder voor Ulsters. Leeuwerikken, Merels, Meezen, Roodborstjes, enz, is het beste, dat bestaat; men neme proef, 13 en 25 ct p. pak. Te Amersfoort verkrijgbaar bij ARNHEMSCHESTRAAT. Telefoon 104. Te Soest bij HENRI GEUBBELS. J. F. RIEM—VIS. Zaadbandel, Den 4 Levering van alle voorkomende tegen concurreeretide prijzen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2