NIEUWE 'ySf Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht gflfememefc Zaterdag 10 Januari 1314. 43e jaargang PREMIE BUITENLAND. BINNENLAND. FEUILLETON. i\0. 3 Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. VERSCHIJNT W0ENSPA6 EN ZATERIIAK Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonu. OU. ADVERT ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/« Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant. Het heden verschenen 41ste nummer van den vijfden jaargang van bevat o.a.: Een heerlijke sneeuwsport. Uit Ned.-Indië. Het Residentiehuis te Semarang. Verschillende kiekjes van de Algem Koloniale Tenloonslel- ling te Sernaiang in 1914. Ter aardebestelling van Mr. J. Cort v. d. Linden, om het leven gekomen bh het ontzettend spoorwegongeluk bij Reilen in den Kerstnacht. Prinses Juliana op de wandeling. Een nieuw recoid op Luchtvaartgebied. Een nieuw lichipunt inzake den verschrikkelijken moord op hel knaapje De Klei k, met 3 futo's. Drijvende ijsbergen in verschillende vormen. De Newsky Piospect, de voornaamste straat van St. Petersburg, hartader van het ver keer. Wintersport te St. Morttz in Zwitseiland. Verschillende interes santé foto's op het gebied van hon dendressuur. Hevige sneeuwval in de Alpen. De Groote Bakkerssta king te VGiavenhage. Het Ktndernummer »Ons Prinsesje." De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den pry a van 3'/i cents thuis bezorgd. Be winter in 't Zuiden vnn Europa. De koude, die zich in Spanje nij pend doet gevoelen, verspreidt aller wegen nood en ellende. En met iederen dag wordt de lijst langer van hen, die van koude omkomen. Te Isaba kwam een veldwachter in de sneeuw om. Te Oliva zakte de overkapping van het staiionsterrein door het gewicht van de sneeuw in en doodde en ver wondde reizigers en beambten. In Valencia op een plein in de voorstad kon een vrouw met haar twee ktnde ten van de kou niet verder. Zij dekte haar dochtertjes met haar mantel toe en gezamenlijk vlijden zij zich tegen een kruis aan, dat aan den weg stond, orn zich eenigszins tegen de sneeuw jacht te beschutten. Eenigen tijd daarna vond men alle drie bevroren. Twee jageis, die in het Val d'Aran op wilde zwijnen jaagden werden door een sneeuwval in een afgrond geslin- geid. Het misvoimde lijk van den een, den knapsten jager van Val d'Aian, vond men teeds terug. De andere jager is zwaar gekwetst. In de nabijheid der dorpen van Arragon verloonen zich beren. Er heerseht een koude van 14 graden onder 't vriespunt. Reeds ge- duietide drie dagen zit een trein met reizigers bij Mataporjuen vast. Honderden reizigers lijden veel van honger en koude. Op de kusten van Spanje is de scheepvaait gestremd tengevolge van stoimweer. In T Noorden van Italië heerseht een koude als aan de polen. In het dal van Aosta is de temperatuur •28 gr. Cels. (20 gr. Fahrenheit) en de bewoners lijden veel door ge brek aan water. Twee-ski-loopers wer den door een sneeuwval gedood, en te Caipi bij Verona, woei een mole naar niet molen en al in de rivier de Elsch en verdronk. Te Florence wees de thermometer 22 gr. Cels. aan en op het plaatselijk observatorium verwacht men nog een lang tijdperk van scherpe koude. De koude wordt ook in 't Zuiden van Frankrijk hoe langer hoe vinniger. Daar de electrische semapparaten van de meeste spoorlijnen bevroren zijn is het verkeer bemoeilijkt. Aaü de Boven-Garonne heerseht een tempe ratuur van 0 7 gr. Celsius en in de Oostel. Pyreneeën van 12 gr. Te Macen zelfs 14 giaden bij sterken sneeuwval, hier en daar een meter hoog. In Bourgogne wijst de thermo meter 15 gr. vorst aan en de wolven trekken op de dorpen aan. De binnen vaart staat stil door 't ijs in alle livieren. Te St. Catharine, een dorp in de Pyrenaeën, kwamen drie per sonen, die in een bosch houtgespiok- keld hadden, van koude om. Malligheden der Duitsche Zedelijkheidswet. Een rechtzaak, waarmee de Duitsche zedeljjkbeidsweigeving zich onlster- felijk belachelijk maakt, houdt de jus titie reeds maandenlang bezig. In den zomer van het vorige jaar trad een inspecteur van politie te Berlijn een boekwinkel binnen en nam plechtstatig een partij prentbriefkaar ten in beslag, op grond van de ze delijkheidswet. Groote verbazing bij den boekhandelaar, want de kaart vertoonde slechts een dame, van top tot teen aangekleed, die voor het venster stond met een, geheel inge bakerd, kind op den arm en een vaar wel toewuifde aan een heer op straat, van wien ook niets meer dan zijn gezicht onbedekt was, en als onder schrift de eerste regel van een bekend liedje, «Vogeltje vliegt het venster uil Wat was daar nu voor aati- stootelijks aan? Op die vraag moest ook depolitieman hetanwtoordschuldig blijven, maar hij had opdracht van de justitie om deze kaarten in beslag te nemen. Tegen den boekhandelaar, tegen den diukker van de kaai ten on tegen den leverancier van het kar- i ton, waarop zij gedrukt waren, werd een vervolging ingesteld krachtens de zedelijkheidswet, want de dame, die den heer toewuifde had geen trouwring aan! De drie «boosdoeners! werden elk tot een geldboete veroordeeld. Hier mee niet tevreden, gingen zij in hooger beroep en het Rijksgerecht vernietigde wel het vonnis, maar duifde toch de beklaagden niet vrijspreken. Het ver wees de zaak naar eerste instantie terug en de rechtbank heeft, opnieuw recht doende, de «beklaagden® weer tot boete veioordeeld. Zij zullen daarin echter niet berusten, maar hebben revisie van het vonnis aangevraagd. Z. K. H. Prins Hendrik arriveerde Woensdagavond te Frankfurt a/M. voor een langdurig verbljjf in het sanatorium van professor Friedlaender te Hohemark in den Taunus. H. M. Koningin Wilhelmina wordt in bet voorjaar aldaar verwacht voor een bezoek aan Haar Gemaal. Ouderdomsrente t Naar wij vernemen is het aantal aanvragen van 70-jarigen bij de Rijks verzekeringsbank thans gestegen tot 111000. Ambtenaren van bet stad huis te Amsterdam assisteeren nog eiken avond om het vele werk onder de knie te krijgen N. v. d. D. Een onderwijsquaestie I Aan den Minister van Binnenl. Zaken is door den heer J. H. van Balen, wethouder te Brummen, een adres gericht, waarin hij verzoekt, liet daar heen te willen leiden, dat den Ge meenteraden meer macht wordt toe gekend inzake de benoeming van onderwijzers, daar bij het bestaande reglement noch colleges van B. en W., noch gemeenteraden de macht bezitten, hun wetischen ten dezen opzichte te verwezenlijken, omdat de gebeele macht berust bij den districtsschool opziener. Men schrijft hieromtrent: Aanleiding tot dit verzoek is het gebeurde bij de laatste benoeming tol hoofd der school te Empe, gemeente Brummen. Een algemeen geacht onder wijzer te Brummen, bij ontstentenis van het hoofd reeds driemaal achtereen met de waarneming belast, wordt bij sollicitatie stelselmatig, opzettelijk ge weigerd. zonder dat daarvoor geldige reden bestaat. Op bet onredelijke daarvan gewezen, heelt de districts schoolopziener geantwoord, dat hg geen onderwijzer uit de plaats zelf tot hoofd wenscht te zien benoemd. I Adressant vestigt de aandacht van jden Minister op deze onrechtvaardig- I beid, waardoor het dus voor iedereri I onderwijzer in bet geheele district van dezen schoolopziener onmogelijk is in een plaats waar bij werkzaam is, en zijn kans dus bet gunstigst, tot hoofd te worden benoemd. Zoetwatervischhandelaren. De Vereenigitig van Nederl. Zoet- watervischbandelaren hield te Utrecht een algemeene vergadering. Bdsloten werd tot bet aanleggen van een zwarte lijst (register van ondeugdelijke relaties.) Inzake waterverontreiniging werd besloten in een adhaesiebetuigmg met een reeds ingediend adres den Minister van Landbouw de bestrijding van dit euvel in één algemeene wet te ver zoeken. Bij acclamatie werd voorts aange nomen een door het bestuur voor gestelde motie van af keuring over het verbaliseeren van visscherijwet-over- tredingen op de plaats der afzending. De bestuursverkiezing had den vol genden uitslagL. v. Oorschot, Gouda, voorzitter; jbr. J. A. Boreel de Mareg- nault, Alfen a.d. Rijn, vice-voorzitter; A. v. d. Heuvel, Dordrecht; D. van Klaveren, Rotterdam; mr. E. M. B. Kortenoever, Gouda, secretaris-peu- ningmeester. Steenkool. Door de Rijksopsporing van delf stoffen te Batum (gemeente Winters wijk) is op een diepte van 1145 Meter, het kolengebergte aangeboord. De daaraan voorafgaande zoutlaag heeft een dikte van 200 Meter. Vad. ALLES KOMT EENMAAL OP Z'N P00TEN TERECHT DOOE A. S. H. BOOMS. 34) Jij, Kormans, brengt je meisje te huisdaar komende staat de pipa mis schien al uit te kijken, of zal, als jelui luid pratende naderen wel naar buiten komen, en anders klop je hem op om hem goed te laten zien hoe jelui ver houding is; hij zal je in zijn drift wel i>& faire" nemen, maar daar trek je je maar niks van aan, en, ofschoon 't daartoe nu wel den tijd niet is, vraag je toch de hand van Juultje zoodra hjj maar 'n oogenblik zijn schreeuwe rige mond houdt, en je kust haar bij 't afscheid behoorlijk, zooals dat een verliefde en verloofde betaamt; de tegenwoordigheid van mijn heer Spark ler zal hem wel wat kalmeeren en jij, Juultje, blijft bij eerbiedig verzet tegen over je vaders dreigen, maar terg hem niet; je kalme lijdelijke onverzettelijk heid en jelui brutaal trotseereu van zijn wil moet hem zoo spoedig moge lijk naar mij toe drijven om zich te beklagen over zoo'n ».kale" en bru tale luitenant," want anders zou ik om de zaak in orde te brengen naar hem heen moeten gaan en dat doe ik om bijzondere redenen nu liever niet. Stellen jelui je nu maar gerust, de zaak komt in orde door mijn sterk werkend middel! Ga, nu kinde reu en houd je flink, maar blijf be daard! besloot de majoor de beide jongelui naar buiten in de dui sternis dringende, terwijl hij nog een oogenblik den heer Sparkler kwansuis staande hield voor eeDige mededeelin- gen en ten slotte ook hem liet gaan, zeggende, ik blijf hier bij Bets je terug komst afwachten om haar in vertrou wen te zeggen hoe ik mijn zin zal doordrijven, en dat mag ze jou dan ook vertellen. Toen Van Dijcke met mevrouw Spar kler in de nu helder verlichte voor galerij zat, bracht hij haar op de hoogte van de vondst der brieven en hoe bij die als dwangmiddel op deu vader van Juultje wilde gebruiken. Maar nu zal ik je eens een ver rassend nieuws mededeelen, riep me vrouw Sparkler eensklaps uit, een nieuws dat Fietje je nooit heeft willen zeggen omdat ze 't onnoodig vondt maar dat ik mij nu herinner en dat ik je niet meer wil verzwijgen. En dat is vroeg Van Dijcke met de grootste begeerte tot weter, want 't was weer iets uit dien vroe- geren gelukkigen tijd, en alles wat daarmede en met zijn meisje in ver band stond wekte zijn belangstelling. Die Barthels was vroeger doo- delijk van je Fietje en werd door den glans van zijn geld door papa Dorling aangenomen als de man die jou uit haar hartje moest verbannen, wat natuurlijk afstuite op Fietjes onver zettelijkheid I Dit bracht beiden weêr op het on uitputtelijke thema van de onvergete lijke Sophie, wat altijd een dankbaar onderwerp was voor Nol van Dijcke. Alles kwam uit zooals de majoor gedacht had. Wel speelde papa Barthels des avonds ongegeneerd op z'n poot, doch de tegen woordigheid van 'n derde, hield hem nog al in toom, maar den volgenden morgen was hij al om tien uur bij den chef om hem de verwijdering van den onbeschaamden luitenant te vragen. Van Dijcke, die hem zeer stijf officieel ontving, liet hem eerst op zijn gemak uitpraten en razen, haalde toen heel bedaard de door hem gevonden brieven te voorschijn en begon hem de samen hang uit te leggen, waarna hij zijne eischen stelde en hem de keus liet tusschen onmiddelijke voldoening aan de door hem gestelde voorwaarden, of eene aanklacht gesteund door schrif telijke bewijzen, die een eerloos ont slag uit den dienst en zeker ook ge vangenis tengevolge zou hebben. De heer Bartels overwon voor een oogenblik zijne antipathie voor luite nants, en koos het eerste; nog dien zelfden dag was tot verbazing van het publiek de verloving der jongelui openbaar, en de beide gelukkigen wer den algemeen daarmeê des te harte lijker geluk gewenscht, omdat niemand het geheim van den majoor kende, dat de reddende oplossing tengevolge had. Eene maand later werd na tal van gloeiende feesten het huwelijk gesloten, even nadat papa Barthels op aanvrage op pensioen was gpsteld, want Van Dijcke wilde iemand die zoo plicht verzakend handelde niet langer eene positie vaD zooveel vertrouwen zien bekleeden, al had deze ook meer uit domheid dan uit slechtheid gehandeld. XI. Ongeveer twee-en-twintig jaar na de beruchte fuif op 's Koningsverjaar dag, in het jaar 188 voor den aan vang van den winter, had Van Dijcke, die de militaire dienst met pensioen verlaten had, zich te 's Gravenhage gevestigd. In het niterlijk van den bijna vijftig jarigen gepensionneerden kolonel was nog zeer goed dat van den dollen vijf- en-twintigjarigen luitenant, de chef en aanvoerder der officiers-Kolonie te Kalian terug te vinden, al hadden ook de afgeloopen Indische dienstjaren hunne uitwerkiug niet gemist en enkele rimpels gegroefd in het vroeger zoo gladde blanke gelaat, nu eenig- zius gebruind door het lauge verblijf onder de tropische zon; het geheele uiterlijk was foracber geworden, en uit het kleine kokette snorretje van den jongen officier was nu een zwaren knevel gegroeid waarvan eenige haren,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1