een iet persoon PERCI GRUNGE» miHGIIL Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. ZINGENDE VOGELS Adverteiitiën. GROOTE ZAAL AMICITIA. Dinsdag 13 Januari 8 nor. J. A. GOVERS, Schoenen naar m&3t. J. VAN GENDEREN, De godsdienstoefening in -de Luiheische kerk zal morgenochtend worden geleid door Ds. A. C. Schade van Westrum, Evang. Lutb. predikant te Haarlem. In de Remonstranlsche kerk zal voorgaan Ds. G. J. Heering uit Arnhem. Opleiding van miliciens. De Minister van Oorlog, generaal Bosboom, heeft Woensdag, vergezeld van majoor Tonnet, chef der 2e af- deeling aan bet departement, en kapi tein De Quay, 's ministers adjudant, met de militaire autoriteiten alhier een bespreking gehouden over de op leiding van milliciens. Teneinde in den kademood, die zich vooral zal doen gelden na 15 Januari as., te voorzien, beeft den Minister van Oorlog bepaald, dat miliciens-sergeanten, die genegen zijn tot 15 Juni a.s. vrijwillig onder de wapenen te blijven, een premie zullen ontvangen van f160 of f200, naar mate die sergeanten geschikt worden geoordeeld voor bet vervullen van een emplooi of wel voor bet geven van instructie. De beer G. Bikkers kapelmeester van het 5e regiment infanterie be haalde in den wedstrijd in het com- poneeren van militaire marschen den len prijs in groep A. bestaande uit een groote zilveren medaille van H. M. de Koningin, f50.— en een solo-instrument naar keuze. Gisteren werd bij regimentsorder bet 100-jarig bestaan vermeld van bet le regiment Veld-Artillerie. Het jubileum was te laat ontdekt om nog feestelijkheden op het getouw te kunoen zetten, deze zullen op nader vast te stellen datum plaats bebben. Op uitnoodiging der plaatselijke afdeehng van de vereeniging «de Da geraada zal den heer Hyman Croiset Zondagavond in Amicitia een Multatuli- avond bouden. De schilderspatroons bebben aan den gemeenteraad een verzoekschrift ingediend om in de bestekken der gemeente de partiëele aanbesteding te willen invoeren. Het «Groene Kruiso zal eene kostelooze cursus doen geven in de Eerste hulp bij bedrijfsongevallen. De schaakclub «Amersfoort» houdt hedenavond tegen de Apeldoorn- sche schaakclub een clubwedstrijd in «Hotel Schtvemmer». De kamer van Koophandel en Fabrieken vergaderd hedenavond 8 uur ten Raadhuize. Utlgenoodigd door de middenstands vereenigingen «Handel en Nijverheid» en «de Hanzen zal de beer B. W. L. Emons uit Hilversum a.s. Dinsdag avond in de Arend spreken over «Op richting van vakscholen en leerling wezen» en de heer C. Koenraad uil Amsterdam op 27 Januari bet Nut van bet Boekhouden bepleiten, en de daarbij behoorende prijsberekening en moderne hulpmiddelen bij de admi nistratie behandelen. Voor de Poort. Donderdag hield Mevr. Van Itallie van Embden over dit onderwerp een lezing in Amicitia. Dr. Toxopeüs heette de aanwezigen welkom en zetde, dat met dtze lezingen bedoeld wordt een oriënteeren in de maatschappij. Hierna kreeg de spreekster het woord. In de oudheid was de vrouw de minderwaardige ven den man, omdat zij pbysiek minder was. (let Christendom bracht hierin wel wat, doch niet veel vei betering, ja, de oude kerkvaders waren niets beter dan de oude heidenen. De Renais sance bracht verarideiing, de vrouw werd in veel gevallen als de gelijke van den man behandeld. Zij mocht studeeren. Dit duurde evenwel niet lang. In 1377 werd de vrouw van de hoogeschool van Bologne geweerd. Deze donkere toestand duurde tol de Fransche revolutie, die gelijkheid bracht. Er waren daar vrouwen, die in vergaderingen het woord voerden. Het duurde evenwel niet lang of ze wérden wefc verdrongen. Napoleon maakte het nog erger en drong de vrouw nog meer terug, wat tot op onzen tijd merkbaar is. evenals het nog altijd dikke, kort ge knipte hoofdhaar, door den tijd ver zilverd waren. (Wordt vervolgd J Bij de invoering van de kinder wetten mag de vrouw weer over andere kinderen voogdes zijn. In ons land mag ze nog niet als getuige op treden, behalve wanneer ze iemand kan helpen veroordeelen. Ons huwe lijksrecht is nog zeer achterlijk. Knellen de wetten, veel sterker doen dit de zeden. De wetten kunnen ver anderen, doch de zeden blijven langer Vroeger mocht de vrouw niet buitenshuis wei ken een meisje mocht alleen op Zondag wandelen, anders zou bet voor de buren schijnen, dat ze niets te doen had. Schaatsenrijden was voor een vrouw onfatsoenlijk. Fietsen evenzoo. Ze mocht maar thuis zitten en wachten op een man. Hoe meer de vrouw zich bewust werd, des te erger weid deze toestand voor haar. Anna de Savornin Lobman en andere schrijfsters schetsen de zieke lijkt» toestanden, zooals die nog be staan in verschillende kringen. De dames Wolff en Deken gingen hier tegen reeds te keer in Sara Burger- hardt. De zeden, die zoo kunnen knellen, vallen soms plotseling af. Zoo werd het onderwijs voor de vrouw verbeterd. In Berlijn mocht ze de universiteit be zoeken. In ons land streed Multatuli voor de rechten der vrouw, wat later Mr. Van Houten en Dr. Doornbos. Mina Krüsemari trad in ons land op voor de recbten der vrouw op een eigenaardige manier. Door haar wei ken als eenling verspilde ze te spoedig baar krachten Hierna kwamen Betsy Perk en anderen. In 1848 werd de eerste openbare vergadering te New York gehouden in de kerk der Methodisten. Hier waren ook veel vrouwen bij. Men sprak spot tend van berinetjescongres. Het was 10 jaar later, toen in Engeland een con gres gehouden wprd tot wering van de ontucht. Amerikaanscbevrouwen waren er ook hij, want de Amerikanen waren in die 10 jaren veel wijzer geworden De Engelschetk waren in dezen nog zonder ondervinding en verlieten onder protest de vergadering. Die eerste vrouwen, die voorvecht sters, wilden aan de mannen gelijk zijn. Al spoedig zijn ze biervan teruggeko men want de vrouw heeft andere eigen schappen dan de man. Ze vullen elkaar aan. De vrouw heeft moreele, de man intellectueele kracht. Het aantal mis dadigers onder de vrouwen is nooit meer dan Vio van de mannen. Becher Stowe, Nightingale, Von Siittner, Bussier en anderen waren genieën en hebben groote dingen tot stand gebracht. De vrouw ziet de groote lijnen niet Hierdoor is ze vaak bekrompen, gaat ze op in kleinigheid, in standsverschil. Nu gaat zo vooruit, en tracht ze in te balen, wat ze ten achter was. Ze over schat baar krachten niet, ze is een kracht geworden naast den man. Bij het onderwijs, in de kunst neemt ze een eervolle plaats in naast den man. De wetten zijn achterlijk en moeten door gelere vervangen worden. De vrouw moet het kiesrecht hebben, dat is goed voor de gemeenschap. De Staal heeft zoowel moeders als vaders noodig. Overal, in China, in Indië, in Turkije, trekken de vrouwen op voor baar rechten. Zoo zijn ze gekomen door de poort der eeuwen voor de poort der Grondwet, welke eindelijk ook wel zal geopend worden. Dr. Toxopeüs verklaarde met bewon dering geluisterd te bebben naar de spreekster, die zoo rustig haar onder werp behandelt. Hij dankte haar na mens de vergadering. Debat was er niet. Ook bad geen der aanwezigen iets te zeggen of te vragen, derhalve sloot hij de bijeenkomst. Voor de afdeeling Amersfoort van den Neder 1. Protestanten-Bond hield dr. G. J. Heering uit Arnhem gisterenavond een lezing in de Re- monstrantscbe kerk over: «Het geloof in Gods voorzienigheid» Het laatste woord zei spr. klinkt wat al te men- schelijk, kan niet op God worden toegepast. Geen toeval, noodlot of blinde macht regeert den loop der- dingen, maar een wijsheid. Dit kun nen wij menscben niet altijd begrijpen. Wat we zien gebeuren verbijstert vaak ons denken. De prachtige samenstel- irig van een bloem, den bouw van het oog leert de wijsheid Gods. De ziektebacil is ook een schepsel Gods. Spreekt hieruit nan wijsheid'? Met geloof berust op ingeiine van onnaspeurlijke zijde. Ieder ernsiig mensch bezit dit, bewust of onbewust. Er is groot onderscheid tusscben be grijpen en gelooven. Wij menschen kunnen Gods wegen niet begrijpen. Een machine kunnen we niet be- oordeelen, tenzij we ze kennen. Zoo is het ook met de wereldbeschouwing. Spreker tracht te beantwoorden of Gods bestuur ook rekening houdt met het lot van den enkelen mensch. Waarom dat van den enkeling niet en dat van de heele menschbeid wel? Het «waaroma en «vanwaara en het doel der dingen trachtte spreker zooveel mogelijk te verklaren, en hij gaf daartoe tal van aanhalingen van verschillende schrijvers. Het Rotterd. Operette Gezelschap onderdirectievanNap.de la Mar had gisteravond maar weinig volk naar Amicitia getrokken. Gegeven werd «de Dans advocaat»een operette in 3 be drijven, welke blijkens het gelach zeer in den smaak viel. Het spel ging vlot en vlug. Jammer dat de zaal niet vol was, dan zou de beloofde verras sing misschien nog wel gekomen zijn. Percy Grainger. Het programma van den piano avond te geven door den gevieiden pianist Percy Grainger, Dinsdag 13 Januari in Amicitia, bestaat uit werken van Bach, Liszt (Praeludium eri Fuga a kl.t.), Schumann, Brahms. Liszt, Grieg (Ballade in vorm van, variaties over een Noorsche volkswijze op. 24) en Percy Grainger zelf De N. V. bioscoop-maatschappij «De Arend" heeft zich het alleen- vertooningsrecht verzekerd van «Het kind van Parijs" en van «De dochter van den vuurtorenwachter", twee reu zen films, die terecht overal worden bewonderd. Quick speelt morgen op Birk- hoven tegen haar naamgenoot uit Kampen. H. V C. gaat te Almelo spelen tegen Heracles. Tubcrculose-hcstrijding t Van 1895 tot 1910 daalde de luber- culosester fie op 10.000 levenden berekend in Engeland van 20 b op 14.3; in Frankrijk van 34 8 (in 1900) op 21.7; in Duitschland van 24.8 op 16.3; in Italië van 19.1 (in 1900) op 15.9; in de Vereenigde Staten van Amerika van 20 1 (in 1900) op 16.1 (1909). En deze daling is een feit geworden, niettegenstaande de industrie in al die landen steeds toenam en een voort durende trek der bevolking naar d° groote steden voor waarden schiep, die eer een stijging dan een daling der tuberculose--tfrfie ^zouden doen ver wachten. titer kt Tuberculose, hel orgaan der Ned Centrale Vereqniging tot be strijding der Tuberculose tot zijn vol doening op. In verband met, een bericht over de inbraak met diefstal in de R. K. kerk aan den Draaiweg te Utrecht, deelen wij nader mede wal thans bel Utr Dagbl. ei van meldt: Er was diefstal door middel van insluiping gepleegd in de Heerensiraat. lu de eerste opwinding van het oogen- blik werd als vermi-t bediag aan de politie opgegeven f 20.000 aan effecten. De politi», die aanvankelijk het oog had op twee personen, omdat deze beide individuen dienzelfden nacht op straat waren gezien, zond naar alle grensstations en havensteden tele grammen met deze bijzonderheden: «vermist f 20.000 aan effecten, ver moedelijke daders die en die, signale ment als volgt, gelieve aan le houden. Ook vermoedelijk schuldig aan kerk diefstal Bij nader onderzoek bleek er in de Heerenstraat volstrekt-geen f20.000 vermist te worden aan effecten, doch slechts f 60u0 Want f 6000 aan effecten was geborgen geweest in een kast, dfe door den insluiper was door zocht geworden, en f 14.000 aan effecten had de bewoonster van de bovenverdieping van het huis ïn de Heerenstraat waar de diefstal werd gepleegd verstopt op een heel secure plaats, die wij nu maai niet nader zullen aanduiden, doch door den dader niet ontdekt werd. Later toen de eerste opschudding van den diefstal wat voorbij was. herinnerde inen zien waar die f 14.000 was geborgen; dit geld kwam zonder dat er een cent aan vermist werd, voor den dag. En dus bepaalde het ontvreemde bedrag zich tot I 6000 aan geldswaaidige papieren. De twee personen, die des nachts op straat waren gezien en als schul digen werden verdacht, weiden Zóndag reeds door de politie te Utrecht aan gehouden. Een hunner was des nachts al gevangen genomen in een brand gang in de Weislraat, de ander werd aaugeboudeu iu den loop van den Zondag. Doch beide personen kunnen hun alibi bewijzen. Zij waren in Zeist ge weest en konden dus bewijzen noch den diefstal in de Heerensiraat, noch den kerkdiefstal aan den Draaiweg te hebben gepleegd Zij zijn dan ook aan stonds op vrije voeten gelaten. Het bericht, dat zij te Heek van Holland nog in 't bezit der effecten zouden zijn aangehouden op de Harwichboot, is puur verzinsel. De politie zet het onderzoek krachtig voort; heeft nog weer rechercheurs uitgezonden naar verschillende steden voor nasporingen. Het vermoeden ligt voor de hand dat hier geen beroeps- dieven aan het wei k zijn geweest, anders zouden zij wel verdtr hebben gezocht dan de kast alleen, waai in de f 6000 werd gevonden. De pet van den landverhuizer. Zondagavond j.l. werd te Wierden voor de politic gebracht een man, die bij een spoor wachter aan de lijn WierdenRijssen, op ongeveer een uur afstand van ons dorp was gekomen en Russisch sprak. Men meende te begrijpen dat de man geld verloren had. De politie bracht den vreem deling naar den trein en gaf telefonisch aan de politie te Almelo van zijn komst kennis. Maandagmiddag deed de spoorwachter bij de politie aan gifte, dat aan de spoorlijn een pet lag en deze misschien kon toebehooren aan den vreemdeling, die den vorigen dag bij hem was geweest. In de voe ring van de pet werd een in Rusland afgegeven spaarboekje gevonden ten name van P. Adelfowi Fesxlarowi. benevens 33 bank!>illetten elk Van 10 dollar. Men vermoedt, dal den man, die-in 't bezit was van een spoor- kaai tje AlmeloRotterdam, de pet van 't hoofd is gewaad en dat hij dezen schat misschien zijn geheele bezitting uit den trein is nage sprongen. Uit een door de politie ingesteld ondeizoek bleek, dat de man zich nog le Almelo bevond. Deze kwam in gezelschap van den brigade commandant der marechaussee te Almelo naar Wierden om bet vei loiene in ontvangst te nemen. Gelukkig voor den man, dat het geld in handen van een eerlijken vinder kwam. («Zw Ct MAKK l'bbKlt'HT AMERSFOORT. 9 Januari 1914 Tarwe f0ftofftre f 0-Boekweit f0 ppelen f 4.a f9.00 I'ereufO.a I 00.Ivlei- Aardapp. f 0a f 0.zanda «rdapp. '2.00 f2.30 Hoendereif-rtn f 5 60 C.50 p. 10" si. Bruine ejeren 6 50 af 7.25 pcrlQUst. Boter 1.50 a i 1 65 per kilo. M ir$««nne f 0.— a f 0. Zoetein. kaas f 0a f 0per 50 kilo Kippen f 0 90a f 1 50 Kuikens ft 20 2 Piep kuikens f 0.60 a f 1.Ganzen i i». a f0Eenden f 1 00 a f 1.30 p. st Jonge f120 a M 40. Hazen 11.75 a f2.40 Wilde koi ïjnen 0 50 a I 0.60 Tamme I 0.80 a f 1 60 Huiven f0.50 I O.GO paar VIagere varkens 00. a 00. Varkens exnort CO.— a I 0Zeugen f50.a I 90Biggen f8a 14 Schrammen f0.afOVette koeien f 000.a I 000.Guste koeten i 000. - i "00— Kalfkoei'n f 00ft.- A f 000. K If- "aarzen f 00.— a f00.Os 1000a f 000.— Pinkstieren f U00.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 40 heet. Appelen heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 30 heet. Zandaardapi elen, 80 000 stuks Iiuen- dereieren stuks Eendeneieren. 3"0 kilo boter, kilo Marg-rine, Kilo ka s. stuks Vee magere varkens Varkens voor exportslagerij 300 biggen 10 zeugen. RECLAME. Ernstige gevolgen. Lijdt gij aaiijugpyn, hoofdpijn,duizeligheid, prikkelbaarheid, slapeloonhiid, vermoeidheid reeds 's morgens bij het opstaan? Dil wijst er op, dat de nierm niet meer geregeld de scha delijke onzuiverheden ut het bloed afscheiden. De gevolgen hiervan z\jn verschillend naarge lang van Let gestel tan den lijder, want de or zuiverheden lasten eerst het zwakste punt van het gestel aan. Bij eenigen lasten zij de spieren en weefsels aan en veroorzaken zij pijn in den rug, de zijden, de schouders, de armen of beenen, en zwellen dj gewrichten op (rheutna- tiek, jicht, ischias, zenuwpijnen). Bij anderen krisialiiseeren de onzuivei heden zich in de nieren of blaas en vormen zij graveel, aange duid door troebele of beslagen urine, bezinksel in het water, hetwelk de urinewegen aantast en leidt tot p\jn in den onderbuik, voortdu rende aandrang tot loozinp, branderige pijn, verst 'pping der urinewegen en later lot nier steen Ook kan hst zich voordoen, dat het water niet wordt afgevoerd, waardoor blazen oi.dei- de oogen, opzwt-lling der voeten, enkels, polsen, been- n enz. gevormd-voorden (waterzucht), ter wijl het ook kan voorkomen, dat het levenge- veud eiwit ongestoord het lichaam kan verla ten (albumineri-). Die eenvoudige, verwaar loosde rugpijn kan dus ernstige gevolgen met zich brei gen en onmiddellijke verzorging is derhalve noodzakelijk bij het optreden der eerste verschgnrclen. Foster's Rugpijn Nieren Pillar, genezen de nieren en stellen haar in staat om voortaan volkomen alle schadelijke stoffen uit het bloed te fntreeren, waardoor zij het kwaad in zijn wortels aantasten en uitroeien. Te Amersfoort verkrijgb. bij de h.h. A. van de Wag. Langestr. 23, en P. de Zwart, Lsn- gebtr. 9-4. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels- tmde rjM. merk 41 Voor het uitschrij- Ten yan rekeningen en bijhouden van enkele hoeken gedurende de avonduren, wordt gevraagd. Fraai handschrift vereischte. Brieven onder motto «Bijver dienste" aan het bureau dezer Courant. Oonccrt-Bnreau Hans August in, Amsterdam. Vertegenwoordiger voor Amersfoort: Lonis Klein. Een enkel optreden van den schitterenden Pianist Programma: Werken van Bach, Schumann, Brahms, Liszt, Percy Grainger, Grieg. blüthner-Concertvleugel van de firma Duwaer Naessens, Hoofdvertegenwoordigers voor Nederland Amsterdam, Stadhouderskade 1920, Den Haag,Kneuterdijk 20. EntréeHeeren f 1.25, Dames f 1.Leerlingen van Onderwijs inrichtingen f 0.75. Kaartverkoop dagelijks bij de firma LOUÏS KLEIN, Utrecht- schestraat 3. Plaatsbespreking bij loting in «Amicitia»/ op den Concertdag 's middags te half éeD. Bekroningen. Breda 1876. Utrecht 1901. VOORHEEN W. UTENS, LaDgestraat 119 Eerste klasse Reparatie-Inrichting. Specialiteit i n Rijlaarzen. Ook dc hardnekkigste hoeat is niet tegen de beproefde Wyhert-Tabletten bestand, etaat in een der talrijke getuigenissen over dit uitstekende middel te lezen. Hij die voor ver koudheid vatbaar is, veel te spreken hpeft, zijn keel moet ontzien, late ze niet ongebruikt, maar neemt ze regelmatig, waarbij hij steeds op nieuw hun verfrisschcnde en wel dadige werking ondervindt. De doos kost irr .alle Apothekea- «n Dro gisterijen^ ft- 0*60. ^Dép'öt te Amers foort A. van de Weg Zjj, die in werkelijkheid genezing willen vinden bfj kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERATT, Haarkundige, Zoutsteeg 4, le Etage, Amsterdam Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuics van den Dag schreef onder meer: Een feit is 't dal'Onderscheidene bier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. Gelieve vooral op te letten hét geheele jaar met J F RIEM-VIS' Verpakte Zaden en Voeders. Deze zijn de zuiversten in hunne samenstelling. J F. RIEM-VIS' Zevenzaad voor alle soorten Wildzang, p pak 10 ct. Duitsch zoet Zomerraapzaad, T4 et. p. pak, J. F. RIEM-VIS' Parkie tenvoeder en Voeder voor kleine Ind. Vo gels, 16 ct. p. pak. Verkrijgbaar tc Amersfoort bij ARNHEMSCH ESTRAAT. Telefoon: 104. Te Soest bij HENRI GEUBBELS. J. F. RIEM—VIS, Zaadhandel, Den Haag. 1

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2