NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht, jij W oensdag 14 Januari 1914. FEUILLETON. iVo. 4. 43e jaargang VERSCHIJNT WOENSIIAK EN ZATERDAG BUITENLAND. BINNENLAND. AaDgezien ons gebleken is dat er onder onzen nft&rn zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen Nagemaakte Lewenslein' machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken cenigsle Agent'W. KOMMER, Krommestraat 74, Amersfoort. De Firma A. LE*WEINSTEIN UTRECHT, Cll OORSTRA AT 14. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. ADVER1 ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regri meer 7Cent. Ad ver ten tién viermaal geplaatst vrorden sleohts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Verwoestende overstroomingen in 't buitenland. Terwijl we ons bier verheugen in een heeiiijke frissehe winterkou, ko men uit het buitenland van alle zijden berichten van sneeuwstorm en als ge volgen daarvan overstroomingen, met alle daaiaan verbonden ellende. In Engeland, in Lancashire is de rivier de Wyie tusschen de steden Preston en Lancastei buiten hare oevers ge treden en heelt een geheele streek onder water gezet, op een wijze, zoo als in geen halve eeuw gebeuid is. Er is zeer veel matei ieele schade aan gericht. Van ernstige persoonlijke ongelukken vernamen wij niet. In België hebben over 't algemeen zware legens de rivieren doen wassen, zooals wij reeds onder de telegrammen meedeelden. Vele plaatsen, als Halle, Buysingen, Ruysbroek en Drogenbosch staan geheel onder water. Als de legens mochten blijven aanhouden, vreest men het ergste. Ook in de omstiekeii van Leuven iot Clorteriberg, staan de velden en weiden geheel onder. Te Schaffen heelt zich op het ondergeloopen land een gioote menigte tamme zwanen vertoond. Ook in de omslieken van Mechelen stroomde hel Dtjle- water over de velden, evenals te Kathalijne-Waver, waar veel fabrieken onder water zijn geloopen. De Maas en de Vesdie zijn eveneens op on rustbarende wijze gezwollen. Te Ver- viers regent het sedert dertig uren onafgebroken. Al de sneeuw, die Donuerdag op de Hooge Venen nog meer dan 10 centimetei hoog lag, was Vrijdagmorgen gesmolten. In één nacht zijii in de aldamming der Gilleppe 600.000 kubieke nieteis water aan- gestioomd en ovei de afstroomers loopt thans een waterval van 20 cen timeters dik. De nonnen van het klooster St. Jozef verlieten in allerijl het pensionaat, varkens en koeien voor zich uitdrijvend. De zieken in het hospitaal van Hodi- rnont, die gelijkvloers lagen, moesten in der haast naar de eerste verdieping worden gebracht Verscheidene wol- wasscherijen hebben bet werk moeten neerleggen, waardoor duizenden men schel) zonder werk zijn Met koorts achtige baast wordt er op andere plaatsen in het Vesdre-dal gewerkt om de in voorraad zijnde wol legen water schade te beveiligen Te Ensival moes ten oin halfdrie de scholen ijlings ontruimd worden, daar het water de plaats binnenstroomde. Op verschil lende straten moet men reeds de bovenvertrekken bewonen de Groote Markt staat er geheel onder water. Te Pepinster, Mousset, overal in het Vesdre-dal heerschen angst en schrik, daar hel water nog steeds wast. De schade is onberekenbaar. In tal van doipen is het vee door den vloed mee gesleept. De laatste berichten melden, dat het water vallende is. Uit Duitschland en Zwitserland komen eveneens verontrustende be richten ln het gebergte beslaat door den zwaren sneeuwval, gevolgd door langdurige regens, groot gevaar voor lawinen. De III dreigt builen haar oevers te treden. De Neckar is 2.70 meter gewassen (bij Wimpfen). Ook de Rijn en de Donau wiesen steik, maar het gevaar voor overstroomingen wordt sterk vetminderd door het feil, dal door de ingetreden vorst het smelten der sneeuw vertraagd wordt. Bij Diez staan geheele landstreken onder water, evenals in het Wiedbach- dal. Het Wiesen-dal bij Giesshofen is in een meer veranderd. Te Honnef, Rhöndorf eri Rheinbreitbacb werd veel schade aangericht door den regen, die een etmaal aanhield. In beide laatst genoemde plaatsen werden van ge heele straten de steenen weggespoeld. Te Aken had men gelegenheid in de straten groote visschen te vangen, die waarschijnlijk afkomstig waren uit een overstroomde vijver uit de buurt. Uit Stettin meldt men, dat alle rivieren, die naar de Oostzee stroomen sterk gewassen zijn en dat opnieuw uitgestiektheden lands zijn onderge loopen. Het dorp Damkerort in Achter- Pommeren is geheel weggespoeld 100 personen, om treilt wier lot men ongei ust was, hebben het plaatsje Steinort kun nen bereiken en zijn gered. Aan de Noordkust van Pruisen waren de over stroomingen vergezeld van een feilen stormwind. Hetdorp Karwenbruch ver- keeit in groot gevaar. Volgens de Duitsche bladen slaan de golven er hoog doorheen. Marine-soldaten zijn tot hulp afgezonden. Te Pillau is hel badhuis weggespoeld. Het water be dreigt ook het lort, dat 2 meter be neden den waterspiegel ligt. Ook uit Duilschiand luiden de hedenmorgen ontvangen berichten meei geruststellend. In Rusland hebben eveneens zware sneeuwstormen gewoed, vooral in het gebied der Noord-Wester spoorwegen Het verkeer met Roval was 24 uur gestremd. In de buurt van Riga zijn twee treinen in de sneeuw blijven steken. Te Pskof staan 7 treinen te wachten. De verbinling van Kroon stad met de kust is verbroken. De voorsleden en dorpen bij Peters burg liggen geheel onder de sneeuw. In de stralen van Petersburg is het verkeer door de massa's sneeuw bijna onmogelijk. Boeren en militairen zjjn aan hetsneeuwruimengezet. Desneeuw- storm woedt daar reeds sedert twee etmalen eu in geen vijf en-twintig jaar heeft men in de hoofdstad zulk een weer bijgewoond. In Midden-Rusland is bel al niet beter. Volgens de be richten van de gouverneurs dei pro vinciën zijn verscheiden dor pen onder de sneeuw bedolven en 150 personen omgekomen. Er zijn overal troepen tot hulp uitgezonden. De verbindingen van spoor en telegraaf zijn verbroken De kracht van den storm was zoo hevig, dal op 200 wersten afstands van Petersburg twee wagens van een goe derentrein zijn omvergeworpen. Overal Is veel schade aangericht, en de tempe ratuur, reeds zeer laag, wordt nog aanhoudend, lager. Het aantal Nederlanders in de Vereenigde Staten. Blijkens een statistiek in het Ameri- kaansch-Hollaridsche blad »De Toe- komsu woonden er in 1910 in de Ver- eenigde Stalen 119.377 geboren Ne- derlarideis, tegen 94 922 in 1900. De meeste Nederlanders verblijven in den 'Staat Michigan (33 000); dan komen Illinois (14.000), New-Jersey (12.700), iNew-Yoik 12.600), lowa (11.000) en Wisconsin (7.3O0). Het Albaneesche wespennest. Uit Valona wordt aan de »Temps« geseind: De ongerustheid zoowel uit een politiek als uit een militair oog punt, neemt met het uur toe. De Commissie van Contiólo heeft beslag gelegd op een telegrafische corres pondentie tusschen een Albaneescb hoofd en den giootvizier. Die corres pondentie schijnt ten doel te hebben gehad een bijeenkomst voor te bereiden tusschen lsmaël Kemal en Izzet Pasja. De Nederlandsche gendarmerie-officie ren verklaren machteloos te zijn. De Staatscommissie voor onder wijs besloot gebruik te maken van haar bevoegdheid om voorlichting in te roepen van deskundigen buiten de commissie, die als adviseerende leden daaraan zullen worden toegevoegd. De spoorwegramp bij Beilc»! Het Kamerlid, de heer Limburg, heelt omtrent het instellen van een onderzoek naar de oorzaken van het spoorwegongeluk bij Beden de volgende schriftelijke vragen gesteld aan den Minister van Waterstaat. I. Heeft de Minister een ondeizoek doen instellen naar de oorzaken van het spoorwegongeluk bij Bellen in den avond van Woensdag 24 Dec. j.1,7 II. Zoo ja, is de Minister bereid zoo spoedig mogelijk de resultaten van het onderzoek in vollen omvang aan de ALLES KOMT EENMAAL OP Z'N P00TEN TERECHT A. S. H. BOOMS. 35) Hij had nog altijd dezelfde lenige buigzame gestalte, opgericht in flinke militaire houding, waarvan de ruim gewelfde borst en vierkante schouders kracht en volhardingsvermogen ver rieden; nog dezelfde eerlijken, fleren en vasten, doch joviaal-vriendelijken, vroolijken blik in de heldere moed willige oogen; dezelfde jolige maar zelfstandige geest, die, hoewel geneigd tot pret eD grappen, zich echter als het noodig was ook krachtig en ernstig kon doen geldennog onverzwakt het zelfde heldere verstand met zijne groote voorliefde voor waarheid en recht; nog dezelfde gebiedende doch aangename, melodieuse, buigzame, klankvolle stem nog dezelfde vereering voor het sehoone en goede, en toewijding voor den zwakke als toen hij zoo ridderlijk als jong officier de belaagde onschuld te hulp snelde en tengevolge van een gebro ken ruit zijn fortuin in Indië moest gaan zoeken, maar alles was nu meer geprononceerd meer gerijpt tengevolge der gedurende vele jareD in ver schillende verantwoordelijke hooge positie's opgedane ondervinding. Hoewel hij zich zelf'n «ouwen sok" noemde, zou ieder, op het uiterlijk afgaande zijn leeftijd zeker minstens tien jaar jonger schatten, doch als hij »»in zijn knollentuin was"" en zich geheel liet gaan in het genot van vroolijk gezelschap, dan scheen hij nog op en top de vroegere ««luitenant- geurmaker,"" die er de vroolijkheid in bracht eu onverzwakt de pret aan den gang hield, doeh zoo noodig ook behoorlijk den juisten tijd van schei den wist. Als chef die anderen moest leiden en beoordeelen had hij altijd aan zijne eerlijke oprechte militaire beginselen vastgehouden, trots de tegenwerking die hij somtijds van hooger geplaat sten moest ondervinden; daarom was hjj door zijne minderen bemind en geëerd, want al was hij in hooge mate veeleischend streng, onverbiddelijk was hij nooit, en de persoon die hij zijne bescherming waardig achtte, kon op hem bouwen als op een rots; hij wist zaken van personen gescheiden te hou den, de juiste toets te vinden om de menschen goed te beoordeelen en op tijd ««een oog dicht te knijpen"" of »»de zon in 't water zien schijnen,"" zich herinnerende hoe hij en zijne levenslustige makkers waren geweest in de opbruischende gemoederen hun ner «Vlegeljaren;" wel had hij vijan den, doch die bepaalden zich tot die personen die hij welverdiend de volle zwaarte zijner strenge gezagvoerende hand had moeten doen gevoelen, eD hoe gaarne hij ook met allen bevriend was, vijanden van welke soort ook had hij nooit gevreesd, noch in vredes-, noch in oorlogstijd, waarvan het in zijn knoopsgat prijkende stukje lint getuigde, dat de kleuren droeg: oranje met twee smalle Nassau-blauwe stre pen. Nog altijd was hij celibatair en nog geen huwelijksband knelde hem, zoo als hij soms lachend beweerde. Hoewel hij zich nu feitelijk als vrij en ontheven van zijn woord tegenover Sophie Dorling kon beschouwen, bleef hij toch afkeerig van eenige huwelijks verbintenis, daar vooral nog geen enkel der meisjes met wie hij kennis maakte de herinnering aan Sophie's liefde kon doen verbleekenlater, hoe meer hij in rang en vermogen steeg, vestigde zich bij hem meer en meer de over tuiging dat de gunstige gelegenheden, die hij op zijn weg vOLd tot nauwere aanraking hem meest aangeboden wer den uit berekenendeigenbelang, waarbij zijn persoon zelf eerst in de laatste plaats nk positie en fortuin in aan merking kwam, zoodat die hem dus eer afstootten dan aantrokken, en hij lang zamerhand wel moest beginnen te ge- looven aan de sage, dat er Indische Kamer te doen kennen, met alle zoo danige mededeelingen als daarbij van belang kunnen zijn, zoowel ter ver klaring van de spoorwegramp als ter beoordeeling van de reddingsmaat regelen, die dadelijk na bet ongeval zijn genomen? Hierop heeft de Minister van Water staat bet volgende antwoord inge zonden Vraag 1. Door den ondergeteekende is bevorderd, dat van Regeeringswege naar de oorzaken van 't noodlottig spoorwegongeluk met trein 446 bij Beilen op 24 December 1913 een onderzoek werd ingesteld, nevens de maatregelen voorgeschreven in art. 115, derde lid, van het Algemeen Reglement voor den Dienst op de Spoorwegen, luidende: Bestuurders van den spoorweg dienst geven terstond van bet ge beurde schriftelijk van ernstige onge vallen per telegraaf kennis aan den Minister van Waterstaat en aaiu den Raad van Toezicht. Zij doen daarna een uitvoerig verslag van bet ge beurde aan deo Minister en aan den Raad, waai bij aan den Raad worden over gelegd gewaarmerkte afschrifien van de verslagen der spoorwegbeambten, die hunnerzijds met het onderzoek belast zijn." Tbaris kan worden vastgesteld, dat overtreding of niet-naleving van de betrekkelijke voorschriften niet heeft plaats gehad, zoodat bet ongeluk daar aan niet is te wijten en dat evenmin sprake is van schuld of nalatigheid van bet dienstdoend spoorwegperso neel Echter is tol dusver evenmin een andere waarneembare oorzaak voor het ongeval kunnen worden vast gesteld. Verschillende onderstellingen hebben telkens opnieuw onderzoekin de een of andere richting vereischt. Hoewel mede dientengevolge het on derzoek omvangrijk moest zijn, mag tbans toch een door de spoorweg- jonge meisjes bestonden, die, als een heer haar met een oprecht verliefd hart om wederliefde vroeg, alvorens te beslissen eerst de vraag deden «berapa pensioen saya dapat I Dergelijke alle liefde verkoelende vragen worden tegenwoordig in Indië door de lieve verstandige jonge dames gelukkig niet meer gedaan, al is het voor hen toch praktisch raadzaam daar van op de hoogte te zijn, ten einde later niet, zooals velen overkomt, een onbezonnen huwelijk aan te gaan en berooid achter te blijven, en noch vol doende voor zich zeiven noch voor hunne kinderen te kunnen zorgeD, waarvoor zij het schoonste deel van hun leven aan een denkbeeldig ideaal opofferden in de eerste romantische opwelling van een onverstandig naar liefde smachtend gemoed, dat alle toch zoo onvermijdelijk noodige geldelijke belangen veracht als al te prozaïsch, doch later heel dikwijls met tranen van berouw de overijlde poëtische han deling betreurt als die niet meer onge daan te maken is. Hoeveel pensioen krijg ik? als ik weduwe word hoeveel krijg ik dan als pensioen? Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1