KEUKENMEID Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. maatschappij aan den Raad van Toe zicht op de Spoorwegdiensten in te dienen verslag binnenkort woiden ver wacht, waarna de Raad zijnerzijds zoo spoedig mogelijk zal rapporteeren. Vraag 2. De ondergeteekende stelt zich voor de uitkomsten van het onder zoek met alle beschikbare gegevens omtrent de verklaring van de ramp en de genomen reddingsmaatregelen, onder toevoeging zoo noodig van zijn eigen beschouwingen, ter kennis van de Kamer te brengen. Pr. Gr. Ct. De bloemendag, op 1 Januari voor het typografensanatorium ge houden, beeft (naar in het Grafisch Weekblad gemeld wordt) in 22 plaatsen reeds f 6382.40'/, opgebracht. Kanter van Koophandel en Fabrieken. Onder voorzitterschap van den heer J. Ger. Kleber vergaderde deze Kamer jl. Zaterdag ten stadhuize. De heeren Van Haselen en Meursing waren afwezig. De notulen werden na lezing on gewijzigd goedgekeurd. De Voorzitter heette de aanwezigen welkom in het nieuwe jaar. Hoewel bij nog geen bepaalde mededeelirigen kon doen, meende hij, dat het afge- loopen jaar voor den handel gunstig is geweest. Ingekomen waren 1. Jaarverslag over 1912 van de Rijksverzekeringsbank. 2. Een verslag van het Centraal Bureau voor de Statistiek. 3. Een verslag over de scheepvaart te Amsterdam. 4. Een missive van den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid meldende, dat certificaten van oor sprong, voortaan op zegel moeten zijn. 5. Een missive over de Sioomwet van denzelfden minister. De heer Eysink stelt voor de stuk ken voor keuuisgeving aan te nemen. Hiertoe werd besloten. Besloten weid het adres van de Kamer te Deventer, omtrent de be- leediging van rechtspersonen, te steu nen. Het adres van de goud- en zilver fabrikanten werd voor kennisgeving aangenomen, omdat geen der heeren over deze kwestie kon oordeelen. Aan de orde is een schrijven over radio-telegrafische gemeenschap met Ned.-Indië, waaraan adbaesie zal ver leend worden. Verder werd behandeld een mis sive van de Kamer van Koophandel te Orleans over spoorwegongelukken. De Voorzitter wilde met de be handeling wachten, terwijl de heei Eysink op spoed aandiingt. Besloten werd het adres aan te houden. Ten slotte kwam de rekening en verantwoording over 1913. ter tafel. Nadeelig saldo 1912 f 45.70 Drukwerk 12,626 Staatsalmanak 4, Voorschot Secretaris 51,085 Contributie Geld. Vallei n 10. Bodeloon 20, Salaris Secretaris 100, Totaal 1243,41 Toelage Gemeente 200, Nadeelig saldo f 43,41 De rekening en verantwoording werd door de heeren Eysink en Hamers nagezien en accoord bevonden. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. Gisteravond trad de schitterende pianist Percy Grainger in Amicitia op voor een vrij goed bezette zaal. Het was niet de eerste maal, dat hij onze stad met een bezoek vereerde. Veel oude bekenden zullen dan ook wel weer tegenwoordig zijn geweest om te genieten van de gioote gaven van dezen wonderen kunstenaar, die zoo eenvoudig is in zijn optreden, zoo rustig in zijn spel. Technische moeilijkheden bestaan natuuilijk voor hem niet. Hij weet nuanceering in zijn spel te brengen, zooals weinigen, verstaat de gave de bedoeling van den componist goed te doen uitkomen. Hij is een kunstenaar met onovertrefbare glanzende virtu ositeit, en juist stijlbegripeen der grootsten onder de grooten. De keuze der stukken bood de zoo noodige afwisseling, vooral nu prettig, waar de pianist den heelen avond aan het woord was. Na leder oplieden een langdurig applaus. Opmerkelijk is, dat Grainger alle stukken uit het hoofl speelt, iets wat op zich zelf al een heele prestatie is. Tot slot kregen we de prachtvolle vei tolking van de Rbapsodie van List, een stuk, dat binnen den bevattings- kring van eiken concertbezoeker ligt. Hier kon iedereen van de gaven van dezen kunstenaar ten volle genieten. Dat hij meermalen teruggeroepen werd, spreekt wel van zelf. Na het laatste stuk was het applaus zoo sterk, dat een toetje gegeven werd. In de »Arend-Bio«coop« hield gisteravond de heer B. W. C. Emous van Hilversum een lezing over nOrgani- satie van Meestercursussen« en over «oprichting van vakscholen en leer lingwezen*. Dit was de eerste lezing door de Be sturen der Middenstandsvereenigingen Handel en Nijverheid en De Hanze te doen houden. Na een korte inleiding kreeg spreker het woord en betoogde met klem eh overtuiging bet nut van cursussen en van vakscholen. Zooals de toestand nu is, valt er veel aan te ver beteren voor den middenstand In het algemeen heeft de patroon te weinig kennis, is hij niet genoeg onderlegd. Onderwijs is voor hem dientengevolge ook noodzakelijk. Hierom moet hij zich organiseeren tot Meesteicursussen. Het initiatief moeten de patioons zelf ne men en niet alle heil van het land ver wachten. Om deze reden is spreker een groot voorstander van vakientoonsiel lingen en wenschle hij diploma's be schikbaar te stellen voor hen, die het beste uil komen. Reeds wordt veel voor den middenstander gedaan en er moet nog meer gedaan worden. De midden standers zijn dikwijls nog te berustend. Ze moeten naar de arbeiders zien en aan hen een voorbeeld nemen, wat de vakorganisatie betreft. Spreker hield daarop een beschouwing over self- he 1 p en laakte misplaatste concurren- liezucht. Jonge patroons moeten een behoorlijke vakopleiding nemen orn een uitgebieide vakkennis te veikiijgen Dit is noodzakelijk en geelt achting onder de vakgenooten. Na het gewone ondei- wijs moet een vakschool bezocht wor den Is het geen schande, dat zooveel jongens en meisjes aan den weg zwerven zonder doel. Overal zijn ze bij en ze leeren veel kwaad. Zulke kinderen hooren op een ambachtsschool of een dergelijke inrichting. De heer Schefier stelde de vraag of het kind nog meer aan de ouderlijke macbi moet onttrokken worden door de vakscholen. De Slaat giijpt in en dwingt de kinderen tol voortgezet onderwijs, doch veel ouders zijn er ook, die hun kinderen niet zoolang den kost kunnen geven. Hoe moet het met dezen gaan Spreker zag in ingrijpen van den Staat geen ingiijpen in de oudeilijke macht, daar het tot welzijn van het kind geschiedde. De heer Krook stelde het zeer op pi ijs deze eerste gecombineerde ver gadering te mogen openen en gaf vei- volgens het woord aan den heer Schefïer, voorzitter van de Hanze. Deze zeide: 't Is me aangenaam een woord van dank te mogen spreken. Als we hier als middenstanders bijeenzitten, dan weten we, dat organisatie noodig is. Die middenstand heeft zich wel is waar een vijfen twintigtal jaien te laat georganiseerd, doch thans heerscht in de organisaties een krachtig en bloeiend leven. Hier bloeit de middenstand tamelijk wel, doch daar naast nemen we het treurig verschijnsel waar dat dezelfde middenstand niet begrijpt de eerste vooiwaarde van zijn bestaan' ontwikkeling. We hebben getracht een cursus voor boekhouden in het leven te roepen. Dit is mislukt. Niet ont moedigd hebben we een tweede poging gewaagd met kantoor- en handels bedienden. Toen heeft zich aangegeven 5 pCt. Ik wijs hier nog eens op bet groote nut en de groote noodzakelijk heid van ontwikkeling en organisatie Uit naam van alle aanwezigen dankte hij den spreker en hoopte, dat we hier allen iets hadden geleerd. J.l. Zondagmiddag geraakte een rijtuig der fiima Kleber en Van Wa- melen tegenover hot koetshuis in de Sirigelgracht. Het kostte heel wal moeite en tijd om het weer op den wal te krijgen Daartoe werd zelfs een takel aan de LieveVrouwe toren be vestigd. Ofschoon niets gebroken was is de schade door het water veroor zaakt toch vrij belangrijk. De tooneelzaal der Sociëieit Vereeniging' was j I Zomtagavond bij de opvoering van «De Fahi lekshaas" stampvol. Zooals vooraf hij aanplakbiljetten was bekend gpmaakl vierde de heer P. Voskuilen dien avond zijn 12'/, -jarig dilbltant-tooueelspeleischap. De titel rol werd uitnemend door bem vertolkt, terwijl hij door de overige leden van »Door Inspanning Uitspanning" zeer goed werd ter zijde gestaan. De presi dent dier vereeniging bood hem eene herinneringsmedaille aan. Een gezellig dansje besloot den feestavond. Sedert een paar dagen wordt op de ijsbaan «de Maathot reeds druk schaatsen gereden. De paardenarts 2e kl. H. J. Weekenstroo aan de Rij- en Hoef- school alhier wordt overgeplaatst bij hei 3e regiment huzaren te Amster dam. Drie Delftsche studenten zijn dezer dagen van den Haag naar bier gewandeld. Zij volbrachten dit voet reisje in 21 uur. In eene vergadering der Cen" trale van de anti-revolutionaire kies" vereeniging «Nederland en Oranjea werd Ds. A. M. Don nor tot lid van het moderamen herkozen. De Zangvereeniging «Amers- fooit's Mannenkooicc denkt haar jaar- lijkscb concert 'te geven op Maandag 26 Januari a.s., welk concert door een volksuilvoering zal worden vooraf gegaan. Zij beeft zicb voor beide concerten de medewei king verzekerd van de da mes Tiuida en Anna de G' oot, violiste en pianiste, die, getuige bet groote aantal peisbeoordeelmgen die wij ter kennisname ontvingen, in de muzikaie weield legeuwooidig grooten opgang maken. Heijerman's Tooneelvereeniging zal 20 Januari in «Amicitia* alhier «De Meids opvoeren Het bestuur der plaatselijke afdeeling van de Ned. Protestanten bond beeft besloten de actie der ver- eenigingen tegen drankmisbruik tot invoering van hel stelsel van plaatse lijke keuze te steunen en tot lid van het comiié behoemd de heer L. van Wijngaarden. De stoomboot «Burgemeester van AmersfooiU dei li ma Houtzaagei Heineman kon Maandag hare reis naar Amsterdam niet volbrengen daal de zee vol ijs zal. Ze is naar de haven alhier moeten terugkeeien. Professor Joubert van de land bouwschool te Fontamehleau heefteen nieuwe methode ontdekt, orn de kippen meer te doen leggen. Het systeem is zeer eenvoudig: Joubert voert de kip pen dronken. De re uitaten moeten verrassend zijn. Em kip, die een diner met wijn kiijgt legt pei maand 20 eieren meer dan een proletariërskip die het zonder het edele diuivennat moet doen. Piactiscb lijken de resul taten minder gunstig, immers het voedsel wordt op die maniei vrij w.it iluurder. Maar professor Joubert is een man van de weienschap, die de proeven neemt, om de wetenschap zelf. Of de eieren goedkooper worden, laat den hooggeleerden heer volkomen koud. Inmiddels zullen de geheelont houders tegen deze methode krachtig prolesieeren. en de alcoholische eieien zullen door ben niet worden genut tigd. Verscheurde banden t Rerds een jaar of vier hadden zij vei keertng en gingen samen zoo knu-jes door bet leven. Vele plannen werden voor de toekomst gemaakt. Men -paarde en gaai de en de toekomstige heer des huizes weikte ijverig om aan zijn toekomstig huisbonden fiaaie eigen gemaakte meubeltjes te geven. En zij, van haar~kant, zorgde, dal de mooie mahoniehouten linnenkast met blank wit linrféngoed kon gevuld worden en bet bedje gespieid kon zijn In bet begin van 1914 zou men den grooten stap wagen en het bootje van wal stooten, om op de wispelturige baren der buwelijkszee vooit te dobbe ren. Hel nestje, waarin de twee nog kirrende duifjes zich zouden nestelen, werd reeds gebouwd en Dog vóór 1913 geëindigd was, stonden hun namen in de courant als zijnde in ondertrouw opgenomen. Om den dag nog heugelijker te maken was haar bloeder e»eneens besloten orn zich een eigen huishou den ie stichten. Twee o ergelukkige paren en drie famil es, die zich vooibeieiden om dit dubbel huwelijksfeest te vieien! Helaas, hoe geheel anders is bet gegaan I Drie dagen vóór den trouwdag deelde een der jonge bruidjes mede, dat zij van het huwelijk alzag: dat haar broer trouwen kon, maar dat zij het niet deed en zij was hiervan niet af te brengen. Groote droef h-id gevolgd door groote verontwaardiging, toen bleek, dat het meisje reeds het gebouwde nostje van de door baar aangebrachte veertjes had ontdaan. Woensdag j.l. werd één huwelijk voltrokken, waar men op twee gerekend had. Zaterdagavond kon men in een anders stille straat van Arnhem een menigte raenschen voor het door de jongelieden gehuurde huis zien staan, waar zij een meubelwagen omringden, waarin de door den bruidegom gekochte en eigengemaakte meubelstukken gebor gen werden, die deze met behulp van vader en broeders uit de woning droeg, en meermalen de bewondering der omstanders opwekten, Toen de wagen wegreed in de richting der Rijnkade en de teleurgestelde jongen omringd door zijn broeders met bleek en wan hopig gelaat het huis veiliet en zijn bruid in bet huis achtei bleef mom pelden velen een woord van deel neming met den jongeman, die zoo plotseling de banden van een vermeend geluk verscheurd zag. terwijl hij het verschijnen derdaaraan schuldige jonge vrouw, een hoerageroep en gejouw weerklonk Maar wie zal zeggen of de teleur stelling geen zege kan zijn Oorlog voor de bioscoop. Generaal Villa, de aanvoerder der rebellen in het Nooiden van Mexico, beeft met een New-Yoi ksche bioscoop- onderneming een contract afgesloten, volgens hetwelk de onderneming hel uitsluitend recht krijgt de te leveien veldslagen cinematografisch op te nemen. Villa krijgt daai voor een aar dige som. Geachte Redactie De lezing van mevr. van Itallie van Embden heeft mij bekoord. Jammei dat maar weinigen hebben kunnen genieten van deze causerie, want een lezing was 't gelukkig niet. Heerlijk als men van een dergelijke gave voor zien is, hoeveel meer ingang he. fi ze in 't biein van den hooi der Een lezing heeft meestal iets gedrongens; men wil ui een kort bestek veel te overwegen geven, de heisenen zijn daarvoor niet steeds gedisponeerd Een causerie is veel natuuilijker en eenvoudiger. Geheel op tiaar gemak en evenwichtig gat zij weer, wat li naar gemoed zich als van zelf opdrong, 't Luisteien er naar was zoo aange naam. Velen bleven weg omdat 't viess weer was, zooals men zeide. Maar is 't geoorloofd, zich ovei 'i weer, de natuur, Gods weik, aldus uit te laten? Ik vermeen van niet. Ue kleedeien, vooral de damesklee- deren laten nu eenmaal niet toe, dal ze nat of met slijk bespat worden. Is 't niet in-droevjg, dat de mode, de kleeding niet aldus is ingericht, dat er rekening gehouden wordt met alle weerstoesianden Laien wij de ijdelheid toch een beetje achteraan doen. komen en mei den boventoon laten voeren, waardoor de behoefte aan geestelijk voedsel in 'i gedrang komt. Ook gemakzucht speelt ons parten. Vooral de weelde baart slapheid en doodt de energie, 't Is ee.ider een geluk dan een ongeluk voor den menscti, als hij zien niet in weelde kan baden; want 't is maar zelden dat zijn Ziel, laat staan zijn lichaam er scnoon uit komt. Un een rechtvaardigheidsoog punt is ilit zeker gelukkig, te meei daar hij weet. dal hij bij zijn over lijden geld, goed en stand moet achterlaten en slechts de ziel en haar omhulsel overgaan naar de andere weield. Hoe hooger zij zich op aarde ontwikkeld heeft, des te hooger plaats zij in 't hiernamaals zal innemen. En nu wat de causerie van mevr. v li al ie aangaat. Ik vraag mij onwillekeurig afHoe komt 't dal de vrouw in de cultuur tel kens weder het onderspit heeft moeten delven voor den man. Telkenmale als zij zich had weten op te werken tot een zekere gelijkheid met den man, ging zij spoedig daarna weder ten omier. Wanneer twee kijven hebben meestal beiden schuld. De mensch is van nature egoïst, wil zich zelf het recht vooi behouden eeri plaats in te nemen hooger dan hem toekomt. Door gebiek aan zelfkennis en zelf tucht weel hij met waar eigenwaaide ophoudt en eigenliefde begint. Om niet de speelbal te worden van zijn omgeving is het noodzakelijk, dat hij zijn eigenwaarde in eere houdt en bewaart als 'n onvervreemdbaar goed. Een ieder, die haar tracht te kort te doen, kiijge d» stiaf, die hij vei dient. Maar de eigenliefde dient verbannen te worden, en dan eerst is een wel dadig samengaan tusscbeu man en vrouw mogelijk. Men zij goed voor elkander, maar verwenne elkander niet, hoe veileidelijk dit vaak ook is. Elkeen houde en begeve zich op zijn eigen terrein, en bemoeie zich niet met de dingen waarover hij geen zeggingskracht heeft Uil wederzijdsch waardeeren en begrijpen ont-pringt als vanzelf die heilzame samenwei king, waarnaar door het goed-denkende deel der natie zoo gesnakt wordt. Onder de groote vrouwen verzuimde de spreekster Mrs. Eddy te noemen. Deze dame, zoo nauw verwant aan de Christian Scienc», een wetenschap, die velen die haar bestudeeren nader tot den Schepper brengen, en er niet weinig toe bijdragen kan hun levens energie te verhoogen. WAGTHO. Amersfoort, 11-1—'14. BUKGEKLIJKE STANDEN Amersfoort. Van 2 tot en met 8 Januari. GeborenLammert Johannes, z. van Johannes van den Hoek en Jo hanna Maas. Johanna Alberta, d. van Gijsberlus van Keken en Hen- duka Huogevest. Hendrik Frede licus, z van Hermanus Wissehnk en Adiiana de Jong. J .hannes Mari- nus, z. van Willebrordus van der Puiten en Maria van Ballegoy. Johannes Everaidus, z. van Jan Veld huizen en Aaltje de Rnijter. Nico- laas Johannes, z. van Simon Sleeking en Johanna de Wit. Beiendina Maria Johanna, d. van Geuit Antoon Tuithot en Elisabeth Johanna Dieters. Klazienus z. van Hendrik Brans en Johanna Geeitruida van Tintelen. Aleida Cornelia Johanna, d. van Willem Los en Aalbei tje van Soe.ren. Antoon, z. van Wouter van den Brink en Bastiana Jacoba Kesteloo. Abraham, z. van Barend Zwaaf en Bloeme Roodveldt. Gijsbet ta Cornelia, d van Gijshertus van de Kiaats en Cornelia van Beekhoven. Hendrik, z. van Jan Veen en Cor- neha Elzenaar. Ondertrouwd: Everaidus Philipus Willigenhurg en Johanna Maria Wel ling Pieter Du kmaai en Catharina Haselager. Hendrikus Johannes Huurdenran en Maiia Konsi. GetrouwdEvert van der Heiden en Sophia Diiesman. Antonius Kuijer en Alijda Schoondei beek mr. Julian Jans Tichelaar en Emma Sophia van Veen Overleden Daniël Dijs, 46 jr., echtg. >an Jacoba Christina van den Akker. Johanna Gerharda Blom. 61 jr., wed. van Andnes Peteri, Beren- ima Hertniiia Coi nelissen, 38 jr., echtg. van Marinus Hoogstialen. Magdalena Johanna van den Helm, 79 jr., wed. van Philippus Smit Johannes Bei nardus Lohmann, 74 jr. wed. Willennna Maria Wateischot. - Pieter Steenbeek 91 jr., Wed van Maria Eveis. Beij van Putten, 43 jr., echtg. van Wulfert Hollind, lYlaigaretha Rohling 78jOugeh. Leusden. 29 Jauuai i 1914. Geboren Aleida Richarda, d. van Nicolaas Biouweren Altjda Voskuilen. Stoutenburg. 29 Januari 1914 Overleden: Elbartha Harn, oud I5j. Woudenberg. Geboren Hendrikus, z van Pieter Wagensveld en Dukje Heij. Anto- nia, d. van Jan van Egdom en Jan- nigje Moesbergen. Gehuwd: Evert Blom en Wille- mijn tje Bakkernes Overleden: Aaltje Jetten. 9 dagen. Alhertus Hendrikus Pmisi, 6 m. Adverteniiën. /bevraagd te Hilversum tegen Februari a.s. een bekwame P. G. genegen eenig huiswerk te verrichten. Loon f 150.met- waschgeld en verval, leeftijd niét onder 23 jaar. Br. fr. letter A. Boekhandel JW. E B ER/P, 's Graveland- scheweg 28, Hilversum.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2