BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Voor Huis en Hof. Advertenriën. beeld, dat bij ondervinding gebleken is de beste methode van getuigen, bet vruchtbaarste propagandamiddel te zijn. Daarmee is niet gezegd, dat men volmaakt moet zijn om tegen de vele onvo'tnaakiheden waarschuwend op te treden Ook hier moet de ijver de leiding aanvaarden van het vertrou wen en van den tact, moeten het spreken en bet handelen geen andere drijfveer hebben dan zuivere broe derliefde. Door het Hoofdbestuur van Volksonderwijs is het navolgende adres verzonden aan den Minister van Bin- nenlandsche Zaken. Excellentie! Met groote instemming heeft het Hooldbestuur der Vereeniging n Volks onderwijs", laatstelijk goedgekeurd bij Kon. Best. van 28 Nov. 1908, No 17, kennis genomen van het besluit der Regeering tot instelling van een Staatscommissie aan welke wordt op gedragen Wettelijke maatregelen te ontwer pen ten aanzien van de voorziening in de kosten van hel openbaar en hel bijzonder onderwijs, waardoor de deugdelijkheid en de krachtige voor uitgang van het onderwijs der jeugd wordt verzekerd onder behoud van de opvoedkundige zelfstandigheid van het bijzonder onderwijs. Met groote instemming, omdat het streven onzer vereeniging, ook blijkens haar Statuten waarvan het hierbij de eer heeft een exemplaar over te leggen zich gedurende de bijna vijftig jaren van baar bestaan heeft gericht op de bevordering en verbe tering van het volksonderwijs in al zijn geledingen, dit zoowel door den plaatselijken arbeid van haar afdee- Itngen, nu tot een aantal van 275 gestegen, als door den arbeid van het Hoofdbestuur in opdracht van de nu meer dan 21.000 ledeD, die de ver eeniging telt. Niets toch heeft onze vereeniging in haar opbouwenden arbeid meer tegengeweikt en in de tenuitvoer legging van haar program meer op gehouden dan de in ons land bestaande onzalige politieke schoolstrijd, die op het terrein van het volksonderwijs en der volksopvoeding steeuen gaf voor brood. Een krachtig streven tot ver betering van het onderwijs heeft daar door in ons volk niet kunnen opko men; van een opbloeiende belang stelling in de hoogst belangrijke vragen betreffende de innerlijke be- teekeriis van het volksonderwijs in zijn geheelen omvang, kon daardoor geen sprake zijn. De ernstige poging, door de huidige Regeering thans door de instelling van de bovengenoemde Staatscommissie tot beëindiging van dien strijd gedaan, wordt door ons Hoofdbestuur dan ook niet alleen om de zaak zelve, maar ook in verband met het streven van onze vereeniging ten zeerste op prijs gesteld. Het meent zich dan ook de vrijheid te mogen veroorloven Uwe Excellentie beleefd in kennis te stellen met de wijze waarop onze vereeniging bedacht als zij is geweest op het zoo veel mogelijk steun verleenen aan elke krachtige poging, die van de zijde van eenvrijzinnigeregeeringtot een verzoe nmg der strijdende partijen op school gebied eenmaal zou kunnen leiden zich een oplossing dezer voor land en volk zoo hoogst belangrijke kwestie denkt. Evenals «Volksonderwijs'' na jaren van propaganda in het land voor het beginsel van den leerplicht, zich des tijds tot de Regeer ing richtte met eeri ïConceptwetopden leerplicht", waarin zij haar meerlingen en wenschen ten aanzien van de toenmaals in uitzicht gestelde wetgeving kenbaar maakte, heeft zij iri de jaren van 19071911 haar afdeelingen geraadpleegd en is in verband daarmee door een daai toe benoemde commissie een »Concepl- wel lot regeling van het lager onder wijs" ontworpen, waarin zij naast haar wenschen betreffende de reorganisatie van bet voorbereidend, lager en voort gezet onderwijs, ook haar verlangens op het gebied der verhouding van het den besten meestbiedende, soms iemand zor.der hart, met immoreel karakter en leege hersenkas doeh veel geld en door de hulp van den Mr. tailleur en coiffeur uiterlijk vertoonbaar als man, zonder meer Wordt vervolgd openbaar en het bijzonder onderwijs tot den Staat heeft aangegeven. Met alle bescheidenheid meent het Hoofdbe-tuur de aandacht van Uwe Excellentie thans op dezen arbeid te mogen vestigen Het doei dit in het volle vertrouwen, dal Uwe Excellentie kennis zal willen nemen van den in houd van hot hierbijgaande exemplaar van genoemde Concept-welspeciaal van de op deze materie betrekking hebbende titels II en III, handelende respectievelijk over hel openbaar en het bijzonder onderwijs, niet minder ook van de toelichting tot de daarin vooi komende artikelen. Het Hoofdbestuur wenscht aan het bovenstaande nog als zijn meening toe te voegen, dat voor de totstandkoming van de in deze concept wet aange geven regeling zeer ingrijpende wijzi gingen van de huidige wet op het Lager Oudeiwijs noodzakelijk zijn. zonder dat deze wijzigingen in stiijd geacht kunnen worden te zijn met art. 192 van de Grondwet. Het heeft de eer te zijn, Excellentie, Hel Hoofdbestuur v. Volksonderwijs" C. A. ZELVELDER, Alg. Voorz. KL. DE VRIES Sz., Alg Secr. Amsterdam, 12 Jan. 1914. Overtreding der Loterij wet. Namens den Munster van Justitie is aan allo houders en verkoopers dei particuliere loterij ondernemingen r sLotisicoc, Wille Krui-n, «Prinses Juliana«, oTijdgeesta «Fortunari e.a. medegedeeld, dat zij ter giiflie van hpt kantongerecht in hun arrondisse- ment afschriften kunnen doen nemen van de boeken en bescheiden, Dinsdag 13 Januari j.l in beslag genomen. Dit verlof wordt dooi den Minister verleend om te voorkomen, dat hei publiek, hetwelk loten van deze par ticuliere lotei ij-ondernemingen beeft gekocht, juist nu de 5e klasse der Staatslotei ij, waarop deze particuliere loterijen hun zaak bebhen ingericht, liekl schade lijden zal. Te Amsterdam werd Zaterdag aan de griffie van het kantongerecht een druk gebruik van deze bevoegdheid gemaakt. De spaarpot van een bedeelde. In de woning van de alleenwonende bpjaarde A. B. te Woerden, die eenige weken geleden is overleden, na jaren lang door de diaconie dei Ned. Heiv Gemeente en het Burgerlijk Aimbe stuur te zijn onderhouden en van wie reeds werd gemeld dat men in haar huisje ruun f380 vond, heeft thans de voddenkoopman, die den geheelen inboedel heeft gekocht, verborgen in het beddensiroo gevonden een potje met f 190, samen alzoo reeds bijna f 600! Zondag a.«. wordt in de Kapel van het Oud-Kath. Seminane den Eerwaarden beer A. Rinkel, diaken van liet Bisdom Haarlem, door Mgi N. Prins bisschop van Haarlem de pries- terwijding toegediend. De heer W. G. de Haas legde aan de Utrechtsche Hooge-.chool met gunstig gevolg het examen af voor semi-arts. Tot geestelijk adviseur van den R. K. Volksbond alhier is benoemd de Kapelaan P. J. van Schaik. Zon.lag 25 Januari as s Zal des avonds in «Ons Huis" een leligieus socialistische bijeenkomst plaats vinden, in welke als spreker zal optreden Ds. v. d. Bergh van Eysinga predikant te Zutphen. Bij Kon. besluit is aan de ge meente Amersfoort verleend een voor schot uit 's rijks kas lot een bedrag van ten hoogste f178,218 70, ten einde genoemde gemeente in staat testellen een voorschol van gelijk bedrag te verleenen aan de R -K bouwvereeni- ging »St. Boriifacius" aldaar, ten be- hoevp van den aankoop van groi d voor en den bouw van een 80-tai arbeiderswonirgen. «Brand aan den Berkenweg 12' werd Maandagavond ongeveer half acht getelefoneerd. In een zeer korten tijd waren genoeg mannen aanwezig om de bevroren brandkranen te ont dooien en nog vóór acht uur gaven de spuiten water. Gelukkig viel er geen werkelijke brand te blusschen. doch was het alleen maar een propf urn ie zien hoe er met deze lempe- ratuur gpwerki zou wor lm. Ile/e proef i weer uilslekmd geslaafd De akten, xirneris voor nu'tige e.. fraaie handwerken in Utrecht van gen aan op 12 Februari. In de j 1. Zondag gehouden jaar vergadering van het Kruisveroond St. Franciscus werd als bestuurslid herkozen de heerj. van 't Walderveen In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer L. J. Hemels werd gekozen de heer J. Ver molen. De vereeniging lelt thans 110 leden en kan over bet afgeloopen jaar een batig saldo boeken van f 139. Tegen eenige militairen werd door de politie procesverbaal opge maakt wegens verstoring der open bare orde in dronkenschap en verzet tegen een beambte in functie. Begunstigd door het fraaiste winterweer hadden j.l. Maandagoch tend op de ijsbaan «de Maalh« scbaat senwedstrijden plaats tusschen de militairen van het 5e en 16e Regiment Infanterie. De wedstrijden werden door de Stafmuziek van het 5e R-gimeuf opgeluisterd. Generaalinajoor P. W VVeber woonde tot het einde de wed strijden bij en loofde ten slotte zelf nog twee geldprijzen uit voor de eerste en tweede prijswiniieis der beide corp sen. Milicien Slagter was zoo gelukkig den len prijs ie verwerven terwijl den tweeden aan Sergeant Leybaai tj ten deel viel. Omstreeks 1 uui keerden de troepen met de muziek en prijswiirnors aan het hoofd naar de kazerne terug. Naar wij vei nemen heeft de heer S. J. van Du neri zijn ontslag als wet houder ingediend. De afdeeling Amersfoort van den Ned. Mil. Bond houdt a. s. Vrijuag hare jaarvergadering in het Tehuis voor Militairen, Lange Beekstraar. Tot buitengewoon tijdelijk leer aar iu de oude talen aan het Gymna sium alhier is benoemd Dr. J Helder, voormalig rectoi van het Vossius-Gym- nasiurn te Amsterdam. De heer H. B. Ilehenkamp, lid van de th ma Fuitmann Si Helienkamp en Penningmeester van de confeientle Sl Martinus der Vmcenlius-veieeni- ging, is op 4l-jingen leeftijd ovei- leden Onder voorzitting van den heei dr. Jorissen vergaderde Maandag l.l. het Comné voor Amersfoort e. O. >an het Ned. Rooda Kruis in nel Patro- naats gebouw op het Zand. De voorzitter heette allen welkom. Met vreugde en voldoening kan up liet jaar '13 wor den ter ug gezien Ook dit jaar begint goed. De nieuwe leilm heette hij van harte weikoin en hoopte, dat het volgend jaar 50 nieuwe leden hier zou brengen. Na opening van de vergadering gaf hij hel wool daan dan Secretaris, den heer P.J.Frede- riks, die het jaarverslag vooi las, dal vervolgens werd goedgekeurd. De penriingrreesteros, Mej. Azijuman deed rekening en verantwoording. Hieraan ontleenen we, dat de ont vangsten bedroegen f501.18 de uitgaven f263,05 Derhalve een batigsaldo van f 238,l3 De heeren Van Wezel Eriens, Tromp v. Holst en Ribbermk zagen de rekening en verantwoording na en bevonden alles in orde. De vooizitter dankle de penningmeesteres voor baar nauwkeurig beheer en hoopte, dat ze nog vele jaren als zoodanig moctn werkzaam zijn. Mej Krudop, de heer Seouwen en Mevr. Toxopeus die als bestuuisleden aan de beun van aftreding waren werdeu herkozen. Tol afgevaardigde naar de alg, vergadering went mevr. van Wezel Errens vei kozen. Hel was den voorzitter aangenaam te kunnen meedeelen, dat vier dames het diploma le klas hebben verkregen als helpster terwijl 2 dit binnenkort zullen verwerven; één is reeds als leerling-verpleegster te Amsterdam ge plaatst Dames, die aan den nieuwen cursus wenschen deel te nemen, moeten zicb spoedig aangeven. Naar aanleiding van een viaag van den heer Gr nenhuizen zal hel Bestuur pogingen aanwenden oor den zieken wagen van de H. IJ. S. M. voor de leden ter bezichtiging le stellen. Niets meei aan de orde zijnde sloot de voorzitter de vergadering. Gisteravond werd in Amicitia opgevoerd «Do Meid" door de N. V. Tooneelvereeniging onder directie van Herman Heyermans. Het is jammer, dat de zaal niet vol was, want er werd zier goed gespr-eht. M j. de Buer van Rijk rrail op in de rol van Alini mie, rie iue.nl en luornie weei ver-l talsirl le beZMien Van liet stok zelf is niet. Veel goeds le zeggen Tul uasluk«Nocturne," een drama tische schets in één bediijf van Heyer mans. Het was maar een zeer een voudige schets, weinig gegevens, doch het spel maakte alles goed. Een gevaarlijk heerschap. Zondag ontmoette een chaulleur uit Leuven (België), Cockelberghs ge naamd, een man, die hem een dronk aanbood. Bij bel gesprc-k stelde de vreemde den chauffeur voor een Bel gisch Hollandschen trein te plunde ren. Hjj moest de locomotief doen ontsporen en den machinist bedwel men, opdat de vier medeplichtigen van den onbekende hun slag konden slaan. Na een plaats van samenkomst in een café te Antwerpen te hebben bepaald, verdween het geheimzinnig heerschap. De politie doet ijverig nasporingen naar ilerr man. Men geloofi, dat hij ook betrokken was bij den spoorwegdiefstal »an 360 000 mark (216 000 gulden) in den Duitschen trein. Het stelen van rijwielen is lang zamerhand iels heel gewoons gewor den. De aardigheid is eraf! Men weer nu eenmaal dat een rijwiel er is om vandaag of morgen spoorloos te ver dwijnen. Elk jaar worden er, alleen in Den Haag, een kleine 2000 gesto len, terwijl hoogstens'n 25 a 30 zaak jes voor den rechter' gebracht kunnen worden. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. Van 8 tot en met 16 Januari. Geboren: Een natuurlijk kind van het vr geslacht. Cornells Arie, z. van Pieter Johannes de Groot en Johanna Hnogerrtijk. Pieter Hubert, z van Peter Gerardus Coenen en Anltje Peters Elbert, z van Jacohus Bouwman en Johanna Geeriruida ter B-esl. Ivo Willem Complis. z. van Gerrit Bos en Jarme'je Rerntje van Diermen. Janna, d van Albertus Marinus Botienbuig en Franeina van IJzendoom Geeriruida, rt van Gerardus Cornells van Schalkwijk en Geiarda Spijker. Nicolaas Willem, z. van Gernt Jan Donderwinkel en Maria Polman. Hendi ik Jonannes z. van Klaas Penning en Geraida Cornelisse. Carolina JaCoha, d van Jan Leen'let t van Innnei zeel en Anna Hendrika Kerling. Jouke Arnolda, d. van Jin Cornells Kamphoist en Sistke Boonstia. Allda Maria Mai - garetha Hendrika, d. van Cort ehs Hendrik Teunis Dirk de Gans en Alargaretha Hendnka de Wit. Jo hannes Cornells Aiiioiiiijs. z. van Wil- nelmus Buntnk en Sophia Everarda Willigenburg. Anna Maria, d. van Johannes Cornells Kuijlaars en Geer- truida Maria van Burgsteden. Jeannette Trijntje Geertruida, d. van Bernardus Johannes Jens en Trijntje Blom. Maria Chiistina. d. van Johannes van Bogaiijen en Everarda van 't End. Ondertrouwd: Frans Wilhelm Muller en Maria Catruia Spiekerinann. Arie Terschegget en Gerretje Meer wijk. Everardus Hooll en Theodora Geertruida Pot. Getril Hagevooil en Cairma Maria Schippers. Cor nells Johannes Scbieudei en Pieije Antonia Bouw. Getrouwd: Gerardu0 Laurij-sen en G-r aida Catrina Antonia Huurdeman. Arie Jansen en Cornelia Reuma Lablai.s. Jacob Jonannes der Mole naar en Willemina van den Brink Overleden: Maria H-ndnka van E'-ch, 68 ji.. wed. van Theodorus van Stokkurn. Jenneken Nibbelu.k 36jr. ongeb. Een als levenloos aange geven kind. Daniël Coenraa i Smul ders, 75 jr. echtg. van Pelronella Johanna Wllhelmina Beurs. Frans Eduaid Spellen, 47 jr. Catrina Maria Hazelaar, 31 jr., eebtg. van Peter de Ruiter. Leusden. Gehoren' Gernt. z. van Hendrik van 'i Hoog eii van Geeriruida Zwiese- rijn. Ondertrouwd: Gusta f Leonardos van der Heijden en Cathanna Mai-- garetha Kraaijkamp Gehuwd: Joannes Houtveen en Allegonda Tijmensen Overleden: Arnoldus Albertus Jo hannes van Empelen, oud 12 dager. Stoutenburg. Gehoren: Aan, zoon van Herman van Vaneveld err van Antje vai^de Buut. Woudenberg. Ondertrouwd: Gernt Hooijer, 27 jaren en Teunisje ter Maaten, 30 jaren. Vijgen. Het melksap van vijgen bezit, evenalsdat van de melurnenbooni- vruchi (Carica Papiya) de ei genschap, de spijsvei lering te bevoideren, door vleescbvezels en bard gekookt eiwit vloeibaar te maken. Gelijk hekend is worden de vijgen bij zweren op het tand- vleescb enz. als volksmiddel aan gewend. Reeds de profeet Jesaja genas daarmee de boosaardige kliergezwellen van koning Hiskia. In de nieuwere geneeskunde heeft men zich van de oplossende eigenschap van vijgensap bediend, om wonden zuiver te houden en diphteritischen uitslag te ver nietigen, waaruit blijkt dat de wijsheid der ouden en van bet volk dikwijls bet juiste middel beell gevonden, ook zonder de wetenschappelijke verklaring te kunnen geven. Zandtaartjes. 250 gr. bloem. 150 gr. boter. 50 gi. poedersuiker. 50 gr. ge wone suiker, leis zout. BEREIDING, lie bluem in een kom doen, de buter bij kleine stukken tegvlijk er bij voegen, ook het zout en de suiker en dit alles met een houten lepel of met de handen flink door elkaar kneden, ongeveer een balf uur. Kleine zandtaanvoimpjes met een kwastje met boter inwrijven, In ieder vormpje een balletje van de deegmassa leggen en de vormpjes ongeveer 20 minuien in den oven zetten tot de taar tjes biuin en gaar zijn. De waarde van een kop koffie. Wanneer men kofiie en thee met elkaar vergelijkt, dan vindt men hetzelfde alcalo'id caffeine in koffie en in thee, maai de ver bin.ringen van die stof in beide zijn geheel verschillend. In ihee-aftreksel vormt hal al- coioïd noodzakelijk looistofver- bindingeri, die onoplosbaar zijn in tiet maagsap. In koffie daar entegen is het alcohol gemak kelijk oplosbaar. The Lancet meent hienn de verklaring te moeten zoeken van de snelle wer king van koffie als herstellend en opwekkend middel, metnameook bij liet gebruik als tegengif tegen naicotische vergiften. Koffie beeft wel geen direcle voedende waaide, maar in zoo ver als bet zenuwvermoeienis doet verminderen, wei kt een kop van dezen sirnuleerenden drank toch indirect mee tot versterking van de spierkracht. Wafelen. Wafelen bakt men in een wafel ijzer op kolen- of houtvuur; bet ijzer moet, alvorens bet beslag er wordt ingedaan, met een in gesmolten boter gedoopt kwastje worden ingesmeerd. Beslag. Een pond bloem wordt even verwarmd, met 3 ons gesmolten boter vermengd eri één ons gesmolten reuzel, een geklotst ei en een half ons gist, e«en met een weinig melk en suiker aangelengd. Dit alles goed doureengekneed zijnde voegi men er langzaam een liter lauwe, zoete melk bij Nu laat men hel. toegedekt op een warme plaats lijzen en grei er, even het bakken, een halve liter koud watej en een glaasje rum of arak dooi heen. De wafelen wor den vóór hel opdoen, bestrooid met suikei en kaneel. Observator Heden overleed tot mijn diepe droefheid, tijdig voorzien van de H.H. Sacra menten -der Stervenden, na een smartelijk lijden, mijn dierbaren Compagnon de heer IIEINBICII BERNHARD IIEIIENKAMP, in den ouderdom van 41 jaar. Amersfoort 18 Jan. 1914. H. B. FORTMANN. Irma FORTMAND HEHENKAMP.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2