Plaatselijk Nieuws. Ingezonden. pensioenen en verlofstraktementen, waarvan jaarlijks 13 millioen wordt uitbetaald in Nederland. Sommige dezer cijfers spreken voor zichzelf, andere behoeven voor een juist begrip hunner eenige nadere toelichting. Wij stellen ons voor die te geven tegelijk met eenige bijzon derheden ter zake van bet handels verkeer, waaromtrent wij voor het oogenblik vermeenen te moeten vol staan met de vermelding, dat volgens de in- en uitvoerstatistiek over 1912, bier te lande wordt ingevoerd uit Indië voor 496 en uitgevoerd naar naar Indië voor 154 millioen gulden, en dat de vier maatschappijen, die de geregelde stoomvaartverbindin gen met Indië en tusschen de ver schillende deelen van den Archipel onderhouden, thans 170 stoomschepen in de vaart en 15 in aanbouw hebben. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag den 27 Januari 1914, des avonds ten 8 ure. 1. Benoeming van een onderwijzer aan de O. L. School C. 2. Benoeming van eene onder wijzeres in de nuttige handwerken aan de O. L. school F. 3. Benoeming van een onderwijzer aan de O. L. school B. 4. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de oude talen aan het Gymnasium. 5. Benoeming van 5 leden van het college van curatoren van het Gym nasium. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag aan de onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de O. L. School E. Mej. A. G. Vernooys. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van ziektevrrlof aan de onderwijzeres aan de O. L. School G. Mej. C. Hulsteyn. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van ziekteverlof aan den onderwijzer aan de O. L. School F. A. Elzenga. 9. Voorstel Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van een rooi lijn aan de Stationsstraat hoek Soester- weg. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de Instructie van den Gemeente-Ont vanger. 11. Voorstel vun Burgemeester en Wethouders tot regeling van de wijze, waarop door den Gemeente-Ontvanger zekerheid kan worden gesteld. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake de levering van gas en water buiten de grenzen der gemeente. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van' a het raadsbesluit, dd. 23 Maart 1913, No. 274, waarbij aan de stich ting ïVolkshuisvesting IIn een voor schot uit de gemeentekas is toegekend b. het raadsbesluit, dd. 30 Sep tember 1913, No. 426, waarbij aan de vereeniging R R. Bouwvereeniging »St. Bonifaciusx een voorschot uit de gemeentekas is toegekend; c. het raadsbesluit, dd. 29 April 1913, No. 2756, waarbij aan de onder officiers woningbouwstichtingsV.I.O.Sf een voorschot uit de gemeentekas is toegekend d. het raadsbesluit, dd. 28 Maart 1913, No. 274, sub o genoemd, waarbij hot bedrag van het verleende voor schot ad f174 460 wordt verhoogd met f 16000. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van wachtgeld aan een drietal oud-werk lieden bij de brandweer. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van een strook grond, gelegen aan den Soes- terweg hoek Pieter Pijperstraat, van J. Soerewijn. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandscbe ver- buring van een perceel grond, ge legen nabij de Bloemendalschepoort. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling eener ver ordening, regelende de wijze, waarop de gemeente de in het Grondbedrijf gebrachte gronden zal verkoopen, als mede de voorwaarden van verkoop, die in bet algemeen belang zullen gelden. 18. Voorstel van Burgemeester en naar de oudere dame, die eenigzins grooter zijnde, het hoofd vriendelijk luisterend tot haar overboog. Wordt vervolgd.) Wethouders tot wijziging der ver ordeningen, regelende de buisnumme ring en de verplichting tot het doen van aangifte van verhuizing binnen de gemeente; tot vaststelling eener lijst van straatnamen. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bet aangaan van eene geldleening. 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der ver ordening betreffende het verleenen van verlof aan onderwijzers en onder wijzeressen. 21. Voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake het verleenen van ontslag aan ambtenaren bij het ba re ken van den 65-jarigen leeftijd. 22. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der be grooting, dienst 1913. 23. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van het 8e aanvullingskohier der Inkomsten belasting. 24. Rapport Reclamecommissie, 2e gedeelte. 25. Benoeming van een wethouder. De Voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de O. L. school B. bestaat uit de beeren: 1. K. Westeibeek, onderwijzer te Amersfoort; 2. A. Frank, id. te Bos koop; 3. D. Koriker, id. te Enschede. De Voordracht ter benoeming van een onderwijzeres in de nuttige bandweiken aan school F: bestaat uit: 1. Mej. G. A. Jonker; 2. Mej. J. W. M. Bremer; 3. Mej. R. A.v.d. Hoven. Den 20en dezer promoveerde aan de Universiteit te Parijs tot doc tor in de artsenij-bereid kunde de beer H. W. de Boer, directeur van den keuringsdienst alhier. De promotie ge schiedde cum laude. De Zeëreerw. heer M. W. Oltbof, als rector verbonden aan het Rijks opvoedingsgesticht en verblijf hou dende in het St. Jozefklooster, hoopt 15 Februari den dag te berdenken waarop hij vóórl2'/i jaar de H. Pries terwijding ontving. nEemb.c Op 60-jarigen leeftijd overleed j.l. Woensdag na een sleepende ziekte alhier Pieter Joseph de Jager, hoofd agent der gemeentelijke politie. In de 35 jaren gedurende welke hij in politiedienst was gaf hij meermalen blijk van groote bekwaamheid, terwijl door zijn tactvol optreden eenieder hem gaarne mocht en respecteerde. Bij zijn zilveren ambtsfeest mocht hij dan ook als belooning van H.M de Koningin de zilveren medaille der Oranje-Nassau orde ontvangen. Ons politiecorps verliest in hem een ijverig beambte die zoowel bij zijn chefs als ondergeschikten in vriende lijk aandenken zil blijven. Naar wij vernemen worden pogingen aangewend tol bet oprichten eener »AmersfoortscheIJsvereeniging", wier doel is het verkrijgen eener eigen ijsbaan, teneinde niet langer afhanke lijk te zijn van den willekeur en schromelijke exploitatiezucbt van den eigenaar van »de Maath". Bij Kon. Besluit is de luit-kolo- riel H. J. Indewey, commandant van het 16e regiment infanterie benoemd tot kolonel en is genoemde hoofdofficier ter zake van tijdelijke ongesteldheid op non-activiteit gesteld. Kapt. J. M. C. Haak van het !9e reg. infanterie is met ingang van 1 Februari overgeplaatst bij den plaat selijken staf en benoemd tot plaatselijk adjudant te den Helder. De afsluiting der Zuiderzee en het kanaal door de Geldersche Vallei. Donderdagavond sprak de heer A. A. Beekman in het Valkje over bovenstaand onderwerp voor een volle zaal. Voorzitter was de Burgemeester. De spreker begon met eraan te her inneren, dat deze kwestie al van bet raidden der vorige eeuw dateert. Sedert zijn verschillende plannen tot droogmaking gemaakt, terwijl in 1877 het ministerie Heemskerk zelfs met een wetsontwerp tot droogmaking van bet zuidelijk gedeelte kwam. In 1885 hebben de beeren Buma en van Diggelen bet groote belang van de geheele droogmaking betoogd. Een gevolg hiervan is, dat in 1886 de Zuiderzeevereeniging is gesticht. De heer Lely heeft een technisch onder zoek ingesteld. In 1892 kwam het plan tot afsluiting en werd een Staats commissie benoemd om rapport uit te brengen. In 1894 achtte de commissie bel werk in 's lands belang. Het voorstel is nu een afsluitdijk van Ewardssluis over Wieringen naar Piccaan. De zee is hier zeer ondiep, behalve enkele diepe geulen, zooals die van den Tesselstroom en van het Vlie. De IJsel en andere riviertjes monden in deze afgesloten plas uit. Dit water moet weer over Noord-Wieringen met groote sluizen geloosd worden. De drooggemaakte stukken zijn groot 211000 11. A. Het IJselmeer, dat over blijft is groot 145000 H. A. Dit geeft de oplossing van de IJselkwestie. Het water, dat de IJsel afvoert, kan stiigen tot 2000 Ms. in de seconde, soms nog meer. De ringkanalen dienen om de af watering en scheepvaart niet te onderbrekori, o.a. langs de Utrechtsche en Geldersche kust naar den IJsel. Hierin ligt de verlengde Eem. Dit kanaal heeft een bodembreedte van 40 M. en een diepe van 4 M. be neden IJselmeerpeil. Deze bodembreedte is noodig, omdat de Eem per seconde 70 M. kan af voeren. Hierdoor kan men bij Amers foort een peil krügen van 15 M. A. P. De scheepvaart zal hierbij veel winnen. Inplaats van de vaak woelige Zuiderzee krijgt men een kalm IJsel meer, dat een veilige vaart biedt. De scheepvaart op de Zuiderzee is zeer ontwikkeld. De afwatering komt in veel beteren toestand De Oosten winden zullen bet water van de kus ten van Overijsel afwaaien. De kwestie van wateraanvulling en waterverver- sching is een groot voordeel van de afsluiting. Watergebrek heerscht dikwijls in den zomer in het polderland. Rjjnland kan dit krijgen door de sluis bij Gouda. In Friesland gaat dit niet. In een drogen zomer is het hier dan ook een woestijn. Alles ondervindt biervan dan de nadeeleo. Het IJsel meer wordt een prachtige bron voor zoet water om alle omliggende lauden te voorzien. Had men in Friesland altijd over zoet water te beschikken, dan zou de HA. f5 a f6 meer opbrengen, wat voor heel Frm-iand 30 millioen vertegenwoordigt. Voor andere streken is dit evenzoo. Nog een voordeel is, dat de waterkeeringen vrijkomen. De drooggemaakte gronden zullen vrucht baar zijn, wat bewezen is door 1049 boringen. De bodem daalt langzaam af, waarom de polders niet eenzelfde bodempeil zullen kunnen hebben. Eerst zal de grond langs de kust droog komen, welke tnen dan kan verkavelen. In de nieuwe provincie zullen 300.000 menscben een bestaan kunnen vinden. Het verloren gaan van de Zuiderzee visscherij mag hiertegen geen gewicht in de schaal leggen. De biuto opbrengst van de visscherij is bier 2 millioen an die van de nieuwe provincie 60 h 70 millioen. Zoo leverde indertijd de Wijker- meer aan twee visschers een bestaantje Na de inpoldering leefden er 10 land bouwers die f40 000 verloonden. Het werk zal lang duren. Voor den afsluitdijk zal 9 jaar noodig zijn. Men heelt uitgerekend, dat bel geheele weik 33 jaar zal duren. De begrooting is 189 millioen. De toestand is thans zoo, dat men spoedig een wetsontwerp tot drooglegging mag verwachten. Hierna werd gepauzeerd. Na de pauze sprak de heer Beekman over het kanaal door de Geldersche vallei in verband met afwatering en scheepvaart. Met die afwatering in de Geldersche vallei is het niet in orde, eeuwen lang niet. In oude tijden waterde het zuidelijk gedeelte af op den Rijn. In de 15e eeuw is dit lang zamerhand veranderd. In 't Zuiden om Veenendaal is bet terrein door afgraving verlaagd, terwijl de rivier standen verhoogd zijn. Zoo verloor men het verval op den Rijn beele- maal. Eerst is toon de Bisschop-Davids- grift en in de 16e eeuw de Schoone- beekergrift gegraven. In 1560 zijn die twee verbonden en zoo kreeg men in bet zuiden van de Geldersche vallei gelegenheid om het water te brengen op de Luntersche Beek. Deze werd weer in 1599 afgedamd In 1647 werd de Broekersloot gegraven, waardoor nu nog de afwatering plaats beeft. Gelderland beeft de Slapet dijk gelegd en de Grebbedijk verwaarloosd. In 1714 kwam men tot een convenant, waai bij in den Slaperdijk 3 kleine geultjes zijn gemaakt, waarvan nooit meer dan 2 tegelijk mogen openstaan. Men moet niet denken, 't is altijd zoo gegaan, maar de kwestie is of men de landerijen niet veel kan ver beteren door betere afwatering. Deze afwatering is met geringe kosten veel te verbeteren. De Luntersche beek kan recht gemaakt. Het kanaal kan dienen voor scheepvaart, doch ook voor afwatering. Een paar plaatsen hebben, wat industrie en handel be treft, veel belang bij het kanaal, n.l. Veenendaal en Amersfoort. In 1877 is door minister Heemskerk een plan ingediend tot droogmaking van bet zuidelijk deel der Zuiderzee en een kanaal door de Geldersche Vallei. Dit zou een kanaal zijn op peil, door hooge dijken ingesloten. Het zou veel geld en veel moeite kosten. Gelukkig is dit plan ingetrokken. Tak heeft in 1878 een nieuw plan ingediend. Met één stem werd dit afgestemd. Amsterdam kreeg nu z'n Merwedekanaal, dat aan de eischen van tegenwoordig niet meer kan voldoen. Het plan Tak hield in. dat het kanaal ging van Sch<dlirig- woude langs de Zuiderzee naar Amers foort, en vandaar langs Woudenberg naar den Rijn en de Waal, omdat deze een doorloopende diepte heeft van 3 M. beneden normaal lagen waterstand, terwijl de Rijn maar 2 M. diepte heeft. Men tracht den Rijn een diepte te geven door kribwerken. Het Merwedekanaal voldoet niet meer om twee redenen. Het is er te druk. Met het Zuid-Bevelandsch kanaal en dat bij Chicago is het 'i drukste der geheele wereld. En in de tweede plaats zijn de afmetingen te klein. De schepen worden steeds grooter. Er moet een bepaalde ver houding bestaan tusschen de schepen en het kanaal. Amsterdam kan niet meer met Rot terdam concureeren en zal dus wel geld over hebben voor bet kanaal door de Geldersche Vallei, dat voor econo misch vervoer schepen van 600 ton moet kunnen bevatten. De voorzitter dankte den spreker voor zijn helder betoog en sprak de hoop uit, dat het kanaal er spoedig zal komen. Hierna gaf hij bet woord aan den heer Van Maanen. die voor de Ned Heidemaatschappij het groote belang van dit kanaal voor den landbouw uil eenzette, nl. de afwatering. Veel gron den zijn nu bijna waardeloos doordat ze des winteis onder water staan. Door bet kanaal zal de industrie vooruitgaan. Dit hebben we gezien bij de Keulsche Vaart. Nu is de eerste vraag, kan de land bouw zich aanpassen bij de industrie. Die gronden zijn geschikt voor de meeste cultures. Een goedkoop ver voer van producten zal dus meebi engen, dat de tuinbouw zich uitbieidt. Uit dit oogpunt beschouwd is het kanaal ook van veel belang. De voorzitter biacbt den spreker dank voor zijn rede en sloot de ver gadering na een krachtige opwekking lid te worden en een woord van dank aan de Pers voor den vei leenden steun. Helpsters van het Hoode Kruis. Aan de Redactie. Mag ik nog éen keer een beroep doen op uwe gastvrijheid en U plaatsing voor het volgeude vragen? Op mijn artikel nHelpsters van het Roode Kruis" kwam namens het Hoofdbestuur van Nosokomos een antwoord, dat mij een paar op merkingen in de pen geeft. Nosokomos meent, dat er in oorlogs tijd voldoende personeel onder de volledig opgeleide verpleeg- sters(gers) zal te vinden zijn en maakt dan de volgende berekening: »In de ziekenhuizen bedraagt het aantal ge diplomeerden de helft der leer lingen 1700'Buiten de ziekenhuizen zegt Nosokomos, zijn 800 gediplo meerden, die zich beschikbaar zullen stellen. Totaal dus 2500. Deze som gaat op; maar is de redeneering wel juist Is de helft der leerlingen volledig opgeleid? Hoe weet Nosokomos, dat de 800 gediplomeerde buiten de ziekenhuizen zich allen be schikbaar zullen stellen? Is dit geen fantasie? Meent Nosokomos, dat er iemand gevonden zal worden, die op de hoogte van den toestand is, die ook maar een oogenblik zou meenen, dat er 2500 volledig opgeleide ver- pleegsters(gers) zullen gevonden worden? Het deed mij genoegeu, dat Noso komos de berekening van generaal- majoor Quanjer aanneemt, die meent, dal in oorlogstijd minstens 1400 ver pleegsters noodig zijn. In hetzelfde artikel waarin generaal Quanjer deze berekening maakt (Het Reddingwezeo, 2de jaargang no. 18, bldz. 103 en v.) schrijft hij: izal het mogelijk bdjken, van de thans meerendeels met werk overladen 9000 Hollandsche vei pleeg- sti rs niet allen gediplomeerd tijdig een 1400 tal beschikbaar te krjjgen voor nieuw in te richten, resp. uit te breiden, ziekenhuizen in oor logstijd?" Na nog een tweetal andere vragen schrijft bij: »Als men deze vragen met mij ontkennend beantwoordt, dan zij nog de volgende vraag ge steld'', enz. enz. Nu boude Nosokomos mjj ten goede, dat ik de autoriteit van generaal Quanjer, die, als Inspecteur van den Geneeskundigen dienst der landmacht, zeer z*ker geheel tot oordeelen be voegd is, stel boven die van bet Hoofdbestuur van Nosokomos en dat als generaal Quanjer van meening is, dat er geen 1400 verpleegsters in ooilogstijd beschikbaar zullen zijn, ik geen vrijheid vind om de beiekening van Nosokomos, dat er wel 2500 be schikbaar znllen zijn, juist te vinden. Wat de kwestie van het costuum betreft, kan ik kort zijn. Wat doet het er nu toe of er verpleegsters zijn die een grijs, geel, blauw af anders gekleurd costunm hebben? De zaak, waar 't op aankomt, is dezede help sters hebben een bepaald vooi ge schreven costuum, dal haar onder scheidt van anderen. Ten slotte zij het mij geooiloofd, een vraag aan Nosokomos te richien. Als Nosokomos wei kelijk ovei luigd is, dat in oorlogstijd 2500 vodedig opgeleide verpleegsters(geis) beschik baar zullen zijn, zou Nosokomos. Nederlandsche vereeniging tol be vordering der belangen van verpleeg sters en verplegers, dan voor dit bij zondere geval vrijheid kunnen vinden, ook iels te doen voor de belangen van de zieke en gewonde krijgslieden? Zou Nosokomos willen medewerken om die 2500 verpleegster s(gers) ver bonden te krijgen aan het Neder landsche Roode Kruis, als buiten gewone leden Mocht Nosokomos daartoe bereid gevonden woiden dan zeer zeker zou zij aanspraak mogen maken op de dankbaarheld van ieder weldenkend menscb, omdat zij, of schoon opgericht voor de bevoidering der belangen van verpleegsters en verplegers, dan ook een open oog blijkt te hebben voor de belangen van het algemeen. Met dank voor de plaatsing, Uw. dw dien. J. W. JORISSEN, Lid v./h. Hoofcomité v b. Ned. Roode Kruis. Amersfoort, Januari 1914. MAKKTUthlCHT. AMERSFOORT, 23 Januari 1914 Tarwe f 0.Rogge f 0.Boek wen f 0. appelen f 6.k f 10. - Peren f 0.a f 00.ICIei- Aardapp. f 0a f 0.zandaardapp. f2.00 a f2.25 Hoendereieren f66.90 p. 10" et. Bruine eieren f7.a f7.50 per lOOst. Boter i 1.50 a t 1.65 per kilo. Mir^aiine f 0.a f 0. Zoetern. kaas f 0.a f 0per 50 kilo Kippen f 1.10 a f 1 75 Kuikens fl 50 2.Piep kuikens f 0.00 a f0.Ganzen f u. a f 0Eenden f0 00 a f 0.00 p. st. Jonge fü.OO a fO.OO. Hazen f0.a f0.Wilde koi ïjnen 0.50 a f 0.60 Tamme f 0.80 k f170 Dun cn f 0.50 a f 0.60 paar Magere varkens '00. a 00. Varkens t. export f0.a f0Zeugen f60.a f100.Biggen f7a '12 Schrammen f0.afOVette koeien f 000.a f 000.Guste koeien t 000. RECLAME. Het werk van vrouwen houdt nooit op. Moeders hebben steeds haar handen vol, de zorgen voor het huishouden en de kinderen gaan steeds door en zoodoande hebben z\j geen tijd om de noodige rust en afleiding te nemen, geen tijd om acht te slaan op waarschuwende pijnen. En zoo gaan zij lijdzaam voort, zoo go«d als z\j kunnen. Zij beschouwen de hevige, terneerdrukkende pijn in de lendenen, die buk ken of opstaan tot een kwelling maakt dat vermoeide, doffe gevoel, waaraan zrj zich niet onttrekken kunnen die ellendige zwakte, hooldpijn en duizeligheid, die haar werk dub bel zwaar maken, als kwalen aan vrouwen eigen. Doch het is niet noodig, dat vrouwen altijd lijdend zyo. Er zijn minder vrouwenkwalen dan gedacht gedacht wordt, vaker zgn haar kwalen te wijten aan overwerkte nieren, die haar ge wichtig werk, het filtreeren van het bloed, niet behoorlijk verrichten, waardoor de onzuiver heden, die in het bloed achterblijven langza merhand ziekte door uw geheele gestel ver spreiden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken recht streeks op de nieren en blaas en zorgen voor een geregelde urine-afr-cheiding, waai door de onzuiverheden afgevoerd worden. Zij zgo der halve bekend als het geneesmiddel bij uitne mendheid tegen alle nier en blaaskwalen. Te Amersfoort verkrijgb. bij dc h.h. A. van de Weg, Langestr. 23, en P. de Zwart, Lan- gestr. 94. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel u L df f 1*75 voor één, of f 40.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, lTrl4nMliT^i weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels- merk 27

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2