NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht, j|p Sn. 8. Woensdag 28 Januari 1914. 43e jaargang W/f.L.Aro/n. Gemeenteraad. FEUILLETON. Aaügezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewenstein' machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigste Agent W. KOMMER, Kromraestraat 24, Amersfoort. Be Firma A LEWÈinSTJlIN UTRECHT-, CILOARSTRAAT 14. „«>S (//recM owfevrartt-: wr 295 v/ei/ffcS.> n/j/jj,70 r ó/ye/x v/7 o's - y/t e/xe fcór/Aü/cr Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Kijk 1.26. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. VKHSCHUNT WIMAb ËK ZATEKIIAb. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 47. Telephoonu. 69. ADVER1 ENTIÜN: Van 16 regels 0.50; iedere regM meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden BleohtB driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Vergadering van den Raad der Ge meente Amersfoort op Dinsdag 27 Januari des avonds te 8 uur. Vooizilterde tiuigemeester. Afwezig deheeren Bi lëten Roland us Hagedoorn. Na opening vroeg de voorzitter even- de aandacht vooi een teiugblik in het veistreken jaar. De ingezetenen van Ameisloori waren geluiten van tal van belangrijke gebeurtenissen. De Gemeente is door aankoop eigenares geworden van uiigebreide giouden. Dit bezit geelt de Gemeente macht otfer toekomstige uitbreiding. De aankoop van «den Beigu, tioewel nog niet goedgekeui d geeft uitgebreide terreinen tusscben Unechlscbtweg 6ti Leusdei weg. Verkoopen zijn afgesloten op »Bnk- hovem en de Baicbmaii Wuytierslaan. In de giondexploilalie ligt de giond- slag vooi een voorspoedige ontwikke ling >an Amersfoort. De Gemeente heeti een eigen watei- leiding vei kregen, welke beter voldoet dan de oude. Pai uciiliere wegen kun nen worden overgenomen. De verhouding van de bediijfs- finaiiciën lot de gemeentefinanciën werd op een bblere basis gevestigd. Veidei werd gebioken met ht t stelsel om te veel op de opbi engst van de gaslabriek te steunen. Plannen vooi de leverantie in naburige gemeenten zijn in bewei king. De brandweer onderging een ver jongingskuur. Sedert I Juli steunt ze op de aiaimeeiing door electricileit en op liooge di uk van de waterleiding. De woningwet wordt toegepast. Weldra zullen 170 woningen ter be schikking zijn. Do keuiuigsdienst voor eet- en drinkwaren en de veilingen voor groenten en fruit, alsmede de kaas markt zullen de welvaart bevorderen. Weldra zal een ceiitiaal proeffok- station voor pluimveeteelt met steun van bet Rijk gesticht worden. De scheepvaart is toegenomen rnet 167 schepen; de tourieu-inboud is vermeerderd mei 25000 tori of 30%. Vuur-, haven- en tongeld brachten op f 1600. Een belangrijke uitbreiding van de Ambachtsschool is in 't verschiet. Voor de gemeente-ambtenaren is 1 Oct. de pensioenwet in werking gelreden. Het Rosarium dient tot verfraamg der siad. In 't kort een belangrijk jaar ligt achter ons. Mei den wensch, dat den leden gezondheid en kracht mocbt geschon ken worden om in dienst der ge meente nuitig weikzaam te kunnen zijn, sloot de Voorzitter zijn rede. Ingekomen zijn de volgende stukken Koninklijk Besluit, dd. 5 Januari 1914, No. 27. waarby wordt goedge- keuiri de hefting van vuui-havon- en tongeld voor het bevaren van de ri vier de Eetn door de gemeen te-A mei s- loort tot 1 Januaii 1917. (Voor ken nisgeving aangenomen). Koninklijk besluit, dd. 5 Januari 914, waarbij wordt goedgevonden aan de gemeente Amersfoort een voorschol uil 's Rijks kas te verleenen lol een bediag van f 135u0, voorden aankoop van grond aan den Liendert- schen weg; en waarbij afwijzend woidt besciiikl op bet verzoek om eene bijdrage in de aunuileit ver schuldigd voor bei bovengenoemde bediag. (Voor kennisgeving aangeno men). Brief van den Minister van Binnen- lalidsehe Zaken, dd. 16 Januari '1914, No 369, Afd. V. A. waarbij wordt toegezonden het Koninklijk Besluit, dd. 5 Januari 1914, No. 9 waarbij aan de gemeente Amersfoort een voorschot uit 's Rijks kas woidt toe gekend tot een bediag van f3000, tot optiefling van wouingmisstauden in deze gemeente, alsmede een bij drage in de terzake van dat voorschot verschuldigde aunuiteiten. (Voor ken nisgeving aangenomen.) Brief van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 29 December 1913, 3e afd1 No. 4o2, waarbij wordt toege zonden hel koninklijk besluit van den 16 December 1913. no. 39, houdende goedkeuring van de wijziging der ver ordening, lol befliug van becretarie- leges, waartoe werd besloten in de raadsvergadering van 30 September 1913, No. 375. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 29 December 1913, 3e aid. Nu. 9, waarbij woidt mede gedeeld, dal de beslissing omtrent de begiootmg dienst ltil4 wordt verdaagd en Buigemeester en Weihoudeis wor den gemachtigd tot op de belft dei aangevraagde sommen uitgaven te doen eu de inkomsten te innen. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeeide Staten van Utrecht ,dd. 16 December 1913, afd. 3, No. 227, waarbij goedgekeuid woidt teruggezonden bet raadsbesluit, dd. 25 Novembei 1913, No. 543. tot wijziging dei begrootuig, drenst 1913. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 5 Januari '1914, aid. 3, No. 65, waarbij goedgekeuid wordt teruggezonden het raadsbesluit, dd 19 Decembei 1913, No. 580, tot wij ziging der begrooung, dienst I9l3. (Vuor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Uliecht dd. 5 Januari 1914, 3e afd. No. 6t, waarbij goedgekeuid wordt teruggezonden het raadsbesluit dd. 19 December 1913, No. 586, tol wijziging der begrooung, dienst 1913. (Vooi kennisgeving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 5 Januari 1914 3e afd. No. 64, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden tiet raadsbesluit, dd. 19 December 1913 No. 585 tot bet doen van betalingen uit bet Funds van on voorziene uitga ven der begrooling dienst 1913. (Voor kennisgeving aan genomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 5 Januari 1914, 3e Afd. No. 57, waarbij goedgekeurd worden teruggezonden de raadsbeslui ten, dd. 30 September 1913, No. 428, en 19 December 1913, No. 586, tot wijziging der begiooting, dienst 1913. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Slalen van Uuecht dd. 12 Januan 1914, 3e aid. No. 227/141, waai bij goedgekeurd worut teruggezonden het raadsbe- j sluit, dd. 25 November 1913, No. 541 r tot het doen van betalingen uit bet Fonds van Onvoorziene Uitgaven dei begrooung, dienst 1913. (Vooi Kennis geving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 16 December 1913. 3e afd. No. 807, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden het raadsbesluit, dd. 25 November 1913, no. 557 tol wijziging der begrooting dienst '1913 en tot bet aangaan eener kasgeld- leening. (Voor Kennisgeving aange nomen). Besluit van GedeputeerJe Staten van Utrecht dd. 29 December 1913, Je afd. No. 156, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden het 7e aan- vullingskohier der inkomstenbelasting, dienst 1913. (Voor kennisgeving aan genomen. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utiecht, dd. 29 December 1913, 3e afd. No. 910, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden het 2e aan- vullingskobier der Straatbelasting, dienst 1913. (Voor Kennisgeving aan genomen Besluit van Gedeputeerde Staten van Uliechl, dd, 10 Januari 1914, 3e afd. No. 172, waarbij de beslissing op bet raadsbesluit dd. 19 Decembei 1913, no. 588 tot aankoop van de zoogenaamde Bergterreinen van de N.V. «Amersfoort" Maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen te Amersfoort wordt verdaagd. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd 19 Januari 1914, 3e afd. No. 914/204 waarbij de be slissing op bet raadsbesluit dd. 191 Decembei 1913, No. 590 tot verkoop van onder de gemeente Leusden ge legen perceelen grond aan 11. Kroes q. q wordt veidaagd. (Voor keonis- geving aangenomen. Brief van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 5 Januari 1914, 3e afd. No. 4L, waarbij woidi medegedeeld, dat voor kennisgeving woidt aange nomen het raadsbesluit, dd. 19 Decem ber 1913 no. 596 inzake het aangaan van eene overeenkomst met de firma Metborst van Lutterveld betreffende bet openen van een rekening courant. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 19 Januari 1914, 3e afd. No. 917/205, waarbij de beslissing op het raadsbesluit dd. 19 December 1913 no. 587 tot aankoop van eenige perceelen gelegen aan de Molenstraat van M. A. M. van Ruitenbeek te Zwolle wordt verdaagd. (Voor kennis geving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 29 December 1913, 3e aid. No. 371, waarbij de beslissing op bet raadsbesluit dd. 25 November 1913 No. 533 lot vaststelling eener Verordening op bet beheer der gas fabriek en waterleiding wordt ver daagd. (Voor kennisgeving aange nomen.) Besluit van Gedeputeeerde Staten van Utrecht dd. 29 December 1913, 3e afd. No. 674, waarbij wordt goed gekeurd het bepaalde sub A van bet raadsbesluit dd. 19 December 1913, No. 582, inzake pensioenregeling ge meente-ambtenaren en de beslissing op hel bepaalde sub B en C wordt verdaagd. (Voor kennisgeving aange nomen.) Brief van Burgemeester en Wet houders, dd. 23 Januari 1914, Afd. I No. 121, waarbij kennis wordt ge geven van de benoeming van een klerk ter Secretarie op eene jaarwedde ten bedrage van f 250 boven bet, bij art. 2 der Verordening tot regeliog van de rangen en jaarwedden der ambte naren en bedienden bij de gemeente- ALLES KOMT EENMAAL OP Z'N P00TEN TERECHT DOOR A. S. H. BOOMS. 30) Aan de rechterzijde der oudere dame, dus aan de huizenrij, liep zwij gend, bedaard en statig, doch slank en lenig in hare bevallige bewegingen, eene pleegzuster, kenbaar aan het cos- tuum dat zij zoo bij uitstek smaakvol droeg om de welgevormde taille, een costnum, dat zelfs den meest ruwen en den minBt ontwikkelden man uit 't volk altijd eerbied afdwingt, want die kleeding spreekt van zooveel zelf verloochening, opoffering, toewijding en naastenliefde. In zijn soezen voortgaande, doemde dadelijk de veronderstelling op Jat die oudere dame 'n ongelukkig "ziekelijk mensch was, die met baar kind of klein kind eene wandeling maakte onder de hoede der verpleegster, en reeds wilde hij dit denkbeeld zonder eenige aan leiding of werkelijk belang verder uit werken, toen zijne opvatting gelogen straft werd; het drietal bleef staan voor de stoep van eene der grootste woningen dier deftige bunrt waar de verpleegster aanschelde, van de beide anderen afscheid nam met een kus en handdruk, waarbij 't jonge ding baar onstuimig om den hals vloog en lief koosde, zoodat zij lachende losgemaakt moest worden, want de deur was ge opend door eene livreibediende, Na de beide acbterblijvenden nog een vrien delijken groet te hebben toegeworpen verdween de ziekenverpleegster bin nensbuis de dartele bakvisch scheen, opgewonden als zij was, met dat af scheid nog niet tevreden, want zij kon niet nalaten om de verpleegster toen zij reeds in de deur stond nog iets na te roepen en met de armen, alsof 't een paar molenwieken waren, een vaar wel toe te zwaaien. De oudste dame vervolgde haren weg naar de Plaats met de jongste die aan baren arm bnppelde en die druk redeneerende het gesprek alleen scheen gaande te honden. Ook dit incident verdween weer uit zijne gedachten en werd evenals de overigen weer door andere vervangen, tot een voorbij rijdende tram hem op de gedachte bracht om zich naar het Plein te begeven, zijn overjas zoo lang in de Witte Sociëteit, waar hij gewoonlijk dineerde, in bewaring te geven daar dat ding hem bij de onver wacht heerschende warmte hinderde, en zich dan per tram naar het Banka- plein in de nabijheid derScheveningsche boschjes te laten brengen, om daar in die heerlijke plekjes van de stille natuur en het goddelyke voorjaarsweer ge nietende toe te geven aan z'n lust tot droomen en nadenken, die den anders zoo luchtig over alles heenstappenden man zoo eensklaps bevangen had na dat delicieuse en gemoedelijke dejeu ner en vooral nadat hij die in alles zich zoo elegant voordoende pleegzuster door de groote deur der voorname woning als 't ware had zien opslokken, waardoor zijne huwelijksplannen zich als van zelf weer op den voorgrond hadden gedrongen; hoe jong van hart en uiterlijk ook, meende hij echter al heel ond te zijn, en vond 't beroerd dat z'n vruchteloos zoeken hem 'n half jaar had doen verliezen en hem zoo weer 'n ruime span nabij den hoogen ouderdom had gebracht; eensklaps kreeg hij 'n bevlieging om zich nu wat te moeten haasten, doch nog steeds voor zichtig evenals vroeger, om zich niet te overhaasten. Met het oog daarop vatte hij 't voornemen op om 'n kalme vriend te bezoeken die eene villa in het Van Stolkpark bewoonde, aan wien hij dan zijn plan in diep vertrouwen zou bloot leggen en om raad vragen, iets wat hij tot. nu toe angstvallig ver meden had om allerlei mogelijke klets praatjes of intriges te voorkomen. Na in de Wit'e nog een oogenblik met een plotseling uit Indiê opgedoken sobat te hebben gesproken, nam hij plaats in de paardentram die van de Hollandsche Spoor komende over het Plein naar het Bankaplein reed, omdat dit de eerste was die in de richting der Bosch jes voorbij kwam en hij zette zich in den versten hoek van den bijna ledigen wagen neder. Bij het Paleis van H. M. de Koningin- Moeder in de Voorhout stopte het voertuig om eenige wachtende passa giers op te nemen en tot zijDe niet geringe verwondering zag hij de plaat sen vlak tegenover zich bezet worden door het op den Vijverberg reeds waar genomen jonge meisje met de haar vergezellende bejaarde dame; deze laatste, die hij herkende aan het zil verwitte haar en den dichten sluier, viel met 'n zucht van voldoening op hare plaats neder, zooals slechts ïemaod zal zuchten die zich vermoeid gevoelt, Van gedachten vervuld gunde hij hen als onbekenden slechts 'n vluchtigen blik zonder eenige verdere belangstel ling en keek toen weer in gedachten voor zich uit, totdat hij uit zijn ge peins werd opgewekt door de komst van den conducteur die hem zijn plaats kaartje kwam aanbieden. Wordt vervolgdJ

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1