Plaatselijk Nieuws. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. secretarie, bepaald minimum. (Voor kennisgeving aangenomen Brief van C. M. Cremer, d.d. 29 December 1913, waarbij wordt mede gedeeld, dat hij de benoeming tot lid van betScheidsgerechtaanneemt.(Aan genomen voor kennisgeving.) Brief van Mr. H. J. M. van den Bergh, d.d 31 December 1913, waarbij wordt medegedeeld, dat bij de be noeming tot lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs aan neemt. (Aangenomen voor kennis geving). Brief van J. Th. van Sloten, d.d. 24 December 1913, waarbij wordt mede gedeeld, dat hij de benoeming tot onderwijzer aan school E aanneemt. (Aangenomen voor kennisgeving). Adres van D. A. Stöver, d.d. 30 December 1913, houdende verzoek den termijn van ontruiming der onbewoon baar verklaarde woning Uirechtsche- slraat No. 13 met 6 maanden te ver lengen. (Burgemeester en Wethouders stellen voor dit verzoek af te wijzen op grond dat er geen reden voor verlenging bestaat. Adres van het bestuur van den Bond van Nederlandsche architecten te Am sterdam, d.d. 7 Januari 1914, waarbij wordt verzocht er voot taan voor te willen waken, dat de architectuur van bouwwerken voor particulieren wordt opgedragen aan ambtenaren der Ge meente. zulks in verband met de op dracht van de architectuur van 88 arbeiderswoningen aan den heer J. Schulte Nurdholt, Inspecteur van het Bouw- en Woningtoezicht. (Burge meester en Wethouders deelen mede, dat zij reeds tot dit besluit zijn ge komen en stellen voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Adres van deCommissie voor Kinder voeding, d.d 20 December 1913, hou dende verzoek om voor bet seizoen 1913/1914 een subsidie te willen ver- leenen van f430(Naar Burge meester en Wethouders om advies) Adres van schilderspatroons te Amersfoort, d.d. 21 Januari 1913 in gekomen, houdende verzoek van even tueel nieuwe gebouwen of werken ten behoeve der Gemeente het schilder-, glas- of bebangwerk afgezonderd van andere vakken aan te besteden. (Naar Burgemeester en Wei houders om ad vies. Adres van M. Scbreuder, d.d. 22 Januari 1914, waarbij hij in beroep komt tegen een afwijzende beschikking van Burgemeester en Wethouders op zijn verzoek om vergunning lot den bouw van 4 woningen aan den Hoogen- weg eu verzoekt hem alsnog de ge vraagde vergunning te willen verleenen. (Burgemeester en Wethouders stellen voor adressant in zijn verzoek niet ontvankelijk te verklaren, aangezien geen beroep tegen deze beslissing openstaat. Brief van Burgemeester en Wet houders, d.d. 14 Januari 1914, Afd. I No. 1411/1913, waaibij wordt kennis gegeven, dat Kerkvoogden der Ned Hervormde Gemeente in koop hebben aangeboden het »Onze Lieve Vrouwen kerkhof® voor de som van f70U0. (Voor kennisgeving aangenomen). Brief van den heer S. J. van Duinen, d.d. 21 Januari 1914 waarbij wordt medegedeeld, dat hij ontslag neemt als Wethouder der Gemeente. Adres van Dr. J. G. Kam, Ds. W. J Mwiners, Prof. F. Kennirick, Mr. J. K H. de Beaufort en Dr. H. W. Scbreuder, waarbij door de vier eerstgenoemden ontslag wordt verzocht als leden van het College van Curatoren van het Gymnasium en door laatstgenoemde wordt medegedeeld, dat hij bij zijne periodieke aftreding niet voor eene herbenoeming in aanmerking wenscht te komen. Beduit van GedeputeerdeStaten van Utiecht. d.d. 19 Januari 1914. 3e afd. No. 371/194, waarbij wordtgoedgekeurd bel Raadsbesluit, d.d. 25 November 1913, No. 533, tot vaststelling der verordening op het beheer der Gas fabriek en Waterleiding van de Ge meente Amersfoort. (Voor kennis- gevng aangenomen). 1. Benoeming van een onderwijzer aan de O. L. School C. Benoemd J. Pannekoek te Vaassen. 2. Benoeming van eene onder wijzeres in de nuttige handwerken aan de O. L. school F. Benoemd G. A. Jonker te Amersfoort. 3. Benoeming van een onderwijzer aan de O. L. school B. Benoemd K. Westerbeek Ie Amersfoort. 4. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de oude talen aan het Gymnasium. Benoemd Dr. J. Helder te Amsterdam. 5. Benoeming van 5 leden van hel college van curatoren van het Gym nasium. Benoemd: 1. Graaf van Rand- wijck, 2. Texeira de Mattos, 3. pastoor Wijker, 4. Ds. Visser en 5. pastoor Hoorneman. 6 Voorstel van Burgemeester on Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag aan de onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de O. L. School E. Mej. A. G. Vernooys. Verleend. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van ziekteverlof aan de onderwijzeres aan de O. L. School G. Mej. C. Hulsteyn. Verleend. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van ziekteverlof aan den onderwijzer aan de O. L. School F. A. Elzinga. Ver leend. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een rooilijn aan de Stationsstraat boek Soesterweg. Aangenomen. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wjjzigmg van de Instructie van den Gemeente-Ont vanger. Aangenomen. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders lot regeling van de wijze, waarop door den Gemeente-Ontvanger zekerheid kan worden gesteld. Aan genomen. 12 Voorstel van Burgemeester en Weihouders inzake de levering van gas en water builen de grenzen der gemeente. Aangenomen. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van: 'a het raadsbesluit, dd. 23 Maart 1913, No. 274, waarbij aan de stich ting «Volkshuisvesting II« een voor schot uit de gemeentekas is toegekend 6. het raadsbesluit, dd. 30 Sep tember 1913, No 426, waarbij aan de vereeniging R K. Bouwvereeniging »St. Bonifacius een voorschot uit de gemeentekas is toegekend c. het raadsbesluit, dd. 29 April 1913, No. 2756, waarbij aan de onder- ofliciersworiingbouwstichting V.I O.St een voorschot uit de gemeentekas is toegekend d. het raadsbesluit, dd. 28 Maart 1913, No. 274, sub a genoemd, waarbij het bedrag van het verleende voor schot ad f174 460 wordt verhoogd met f 16000.Aangenomen. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van wachtgeld aan een drietal oud-werk- lieden bij de brandweer. Aange nomen. 15. Voorstel van Burgemeester en Weihouders tot aankoop van een strook grond, gelegen aan den Soes terweg hoek Pieter Pijperstraat, van J. Soerewijn. Aangenomen. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderbandsche ver huring van een perceel grond, ge legen nabij de Bloemendalschepoort. Aangenomen. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling bener ver ordening, regelende de wijze, waarop de gemeente de in het Grondbedrijf gebrachte gionden zal verkoopen, als mede de voorwaarden van verkoop, die in bet algemeen belang zullen gelden. Na langdurige discussie aan genomen. 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der ver ordeningen, regelende de buisnumme- riog en de verplichting tot bet doen van aangifte van verhuizing binnen de gemeente; tot vaststelling eeoer lijst van straatnamen. De voorzitter brengt dank aan het bestuur van Fléhite en aan den heer Crookewit. Tegen de voorgestelde nummering hadden enkele leden bezwaar. Na eer.ige discussie aangenomen. 19. Voorstel van Burgemeester en Wetüouders tot het aangaan van eene geldleening. Aangenomen. 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der ver ordening betreffende bet verleenen van verlof aan onderwijzers en onder wijzeressen. Aangenomen. 21. Voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake het verleenen van ontslag aan ambtenaren bij het be- reikefi van den 65-jarigeri leeftijd. Dr. Jorissen wilde de 65-jarigen niet onder deze bepaling doen vallen. Aangenomen, doch ieder geval zal op zich zelf beoordeeld worden. 22. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der be grooting, dienst 1913. Aangenomen. 23. Voorsiel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van het 8e aanvullingskohier der Inkomsten belasting. Aangenomen. 24 Rappoit Reclamecommissie, 2e gedeelte. De heer Tromp v. Holst werd In de finant.commissie en de heer van Achterbergh in de gascommissie be noemd. 25. Benoeming van een wethouder. Vóór de verkiezing van een wet houder plaats had vroeg de heer van Achterbergh of de heer v. Duinen er bezwaar tegen hrt hier in 't openbaar mede te deelen, waarom hij wegging. Sommigen zeggen, dat de heer Rijkens de oorzaak is, anderen weer, dat bij v. Achterbergh vragen gedaan heeft, die niet waren te beantwoorden, enz. De heer v. Duinen zeide: Ik mag me in 't openbaar verantwoorden of niet. De manier, waarop ik bejegend ben, vind ik hoogst onaangenaam. Nu sprong de heer Kroes op en zeide: Zal 't lang duren? Ik geef je in overweging, stoor je niet aan de krant. Er moet hier niet verder over gesproken worden. Hiervan maakte hg een voorstel, dat met 3 stemmen tegen werd aan genomen. De heer Veis Hein werd gekozen tot wethouder met 12 slemmen; van Achterbergh had 3, Jorissen 1 en Wolterbeek 1 stem. De voorzitter deed nu nog mede- deelingen over grondverkoop, waarna hij de vergadering sloot. Op 67-jarigen leeflijd ontsliep te Amsterdam de heer S. H. van Gelder, oud Amersfoorter, bij de ouden van dagen onder onze stadgeoooten alge meen bekend en geacht om zijn werk zaam aandeel, tijdens zijn verblijf in zijn geboortestad, in verschillende liefdadige corporaties. Te Enkhuizen overleed op 44- jarigen leeftijd de heer A. de Boer, uud-voorzitter der afdeeling Amers foort van «Patrimonium" en van «Nederland en Oranje." De Majoor-Kwartiermeester H. Wijs, controleur van de inwendige administratie der korpsen van de 4e divisie wordt binnenkort bevorderd tot Luitenant-Kolonel. De cantines van het le regiment huzaien zullen evenals vroeger weder worden vei pacht. Een ets vaQ Dirk Harting op de jl. Zondag gehouden kunstbeschou wing door de vereeniging aangekocht, viel bij loting ten deel aan Jhr. Barchman Wuyliers. Niettegenstaande het ijs trok deze tentoonstelling van Harting's etsen en teekening en van De Zwart een druk bezoek. Uitgenoodigd door het Comité voor sociale lezingen zal professor Volmer, hoogleeraar te Delft, a.s Dinsdag in Anucitia alhier eene voor dracht houden over: de finaritieele zijde van bet gemeentelijk grondbe drijf. Waar onze gemeente tegenwoordig veel aan grondbedrijf doet en het vóór en tegen door talloos velen den laatsten tijd is besproken, meenen wij professor Volmer een lahijk gehoor te kunnen voorspellen. Kapitein Wagner is onder num mer 307 aangesloten aan het plaat selijk telefoonnet. Gisterenochtend omstreeks 11 uur namen twee mannen een rol flanel weg uit de portiek van het magazijn van Gebrs Hamers. Achtervolgd door een der firmanten en een bediende, zetten zij het op een loopen. Het mocht hen niet gelukken de kerels te vatten, doch wel werd hen de rol flanel ontrukt. Later op den dag werden ze toch nog door de politie gevat. Een brandje in de emballage van boutwol om de waterleidingsbuis aan de Kamppoorlbrug werd gisteren middag door de brandweer spoedig gebluscht. Vrouwenkiesrecht. In de foyer van Amicitia sprak Za terdagavond Mad. Mélin voor de ver eeniging van vrouwenkiesrecht. Spr. zei, dat de vrouw geen rechten heeft. Strijdt ze voor baar rechten dan be vorderd ze het welzijn van de geheele samenleving. Eerst ging het feminisme tegen den man, doch langzamerhand veranderde dit. Nu is er zelfs een mannenbond voor vrouwenkiesrecht. Waai om zou den de vrouwen, die wel bekwaam zijn hun kinderen op te voeden, niet bekwaam zijn voor kiesrecht? De vrouwen kunnen ook wel beoordeelen of een zaak goed of slecht is. De mannen vreezen door de vrouwen verdrongen te worden. Hiervoor be staat echter geen gevaar, want de vrouwen vragen alleen recht en willen de plaats innemen, die ze toekomt. De hedendaagsche vrouw interesseert zich ook voor de maatschappij En als de vrouwen de Staatscourant eens inzagen in plaats van een modeblad dan zouden ze zien hoeveel een kanon schot kost, wel 10 000 francs, en dat voor de sociale vragen niets te vinden is. Hiertegen moet de vrouw met kracht opkomen. Haar recht zal ze weldra vei krijgen. In Frankiijk zijn ze in 50 afdeelingen georganiseerd. Allerlei vraagstukken bestudeeieri zo en laten zien hoe ze de zaken willen behandelen. Met een beroep op samen werking eindigde de spreekster. De heer Dubosq kwam in debat en meende dat niet alle vrouwen kies recht kan worden gegeven. Ook vreest bij voor oneenigheid in het gezin. Op de resultaten in de Noorscbo landen kan niet geroemd worden. Uitvoerig werd hij bestreden, waarna de bijeen komst eindigde. Zangvereeniging Amersfoort'» Mannenkoor. Het concert, dat deze vereeniging Maandag in Amicitia gegeven heeft, is in elk opziebt geslaagd. De zaal was tjok vol, terwijl het ptogramma werd uitgevoerd op zeer verdienste lijke wijze. De heer N Hazendonk is een zeer bekwaam directeur, die veel voor de toekomst belooft. Elk lied was degelijk ingestudeerd; de directeur heeft weer voor de zooveelste maal bewezen uitstekend voor zijn taak be rekend te zijn. De dames de (jroot uit Rotterdam, die eik zeer goed met haar instrument vertrouwd zijn, viool en piano, droegen niet weinig bij tot verhooging van bet kunstgenot. Hoenderlool Is een der meest bekende philanthro- pische instellingen, door den liefdadig heidszin der Nederlanders tot stand gebracht en in stand gehouden. Hoenderloo heeft sedert haar op richting in 1851 reeds aan 1600 jon gens haar goede zorgen gewijd. Thans zijn meer dan 300 jongens bij deze instelling ondergebrachtjon gens bij wie in allethande praclische bezigheden den grond wordt gelegd voor hun toekomst in het maatschap pelijk leven. Zulk een inrichting verdient alge- meene steun, krachtiger! financieelen steun tiaar uit het woord van den penningmeester, ds. C. P. v. Eeghen Jr. (Keizersgracht 794, Amsterdam), voorkomende in het nu verschenen ie nummer van het maandblad «Hoen derloo" blijkt, dat er elk jaar een tekort van 15 tot 20 000 moet worden aan gevuld Nog heel wat is aan te vullen, vooral omdat bouw en verbouw de beide laatste jaren aanzienlijke sommen ver- eischten. De penningmeester, ds. v. Eeghen, en de directeur van Hoenderloo, de heer M. v. VVijhe Ezn., te Hoenderloo, zouden gaarne in het belang hunner zéér nuttige instelling, geldelijke bij dragen zien toevloeien. N. N., te Haar lem, o.a schonk f300. Wie volgen? De oude nikkelen stuivertjes I Naar men verneemt wurdon met 30 Juni as. de ronde stuiverstukjes uit de circulatie genomen. 1 Juli zijn ze dus officieel niet meer gangbaar. Tot 1 Januari 1915 kunnen ze echter nog bij den betaalmeester woiden inge wisseld. Visch als volksvoedsel. In de vergadering van de Tweede Kamer op 20 December j.l. heeft de Minister van Landbouw opgemerkt, dat hij niet kan toezeggen, dat het rapport van de visscherij-inspectie over de kwestie van het gebruik van visch -als volksvoedsel reeds in Januari zal worden gepubliceerd, maar dat zou worden nagegaan wat in deze zal zijn te doen. Blijkens een mededeeling van den hoofdinspecteur der visscherijen, kan het bedoelde rapport tbans nog niet verschijnen. Door dieo hoofdinspecteur is intusschen een korte samenvatting van den inhoud van het rapport sa mengesteld, waarvan de Minister vier afschriften aan de Kamer heeft toege zonden, die ter inzage voor de leden ter griffie zijn gelegd. Een instituut tot verlenging van 't leven. In New-York zal onder presidium van den ex president J'aft en bescher ming van den Amerikaanschen gezant te Londen, dr. Page, den mede-uit vinder van de telefoon Graham Bell en eenige anderen een eigenaardig institunt geopend wordenbet Life Extension Institute, bet instituut tot verlenging van 't leven. De naam geeft het doel aan. Er zal een staf van medische autoriteiten geëngageerd worden, die van tijd tot tijd het publiek praclische wenken zullen geven voor een gezonde levenswijze en over T algemeen zal zorgen, dat de nieuw ste vindingen der wetenschap niet gedurende geruimen tijd een voor recht van de geleerden alleen blijven, maar op doelmatige wijze gepopulai i- seerd worden. Voor een zeer gering bedrag - kan indereen dit Instituut bezoeken, om zich door medische autoriteiten en specialiteiten te laten onderzoeken. Hjj ontvangt dan een uitvoerig rapport, dat bij zijn huisdokter kan geven en desverlangd controleert, het instituut zijn behandeling of belast er zichzelf mee. Er wordt niet gestreefd naar winst, mocht die er zijn, dan mag die nooit 5 percent te boven gaan; het overige moet tot volmaking van het instituut zelf besteed worden. Hoe philantropisch het ding er ook uitziet, toch steekt er winstbejag achter, het kapitaal is namelijk voor het grootste deel door Amerikaansche levensverze keringmaatschappijen gefourneerd, die immers direct belang hebben bij de verlenging van het leven de verzeker den hebben te allen tijde kosteloos recht op behandeling. Esperanto onder de Medici. Het officieel maandorgaan «LaKura- cisto" van den boud van Esperanto- sprekende medici, waarbij meer dan 300 leden aangesloten zijn, wijst in de artikelen zijner medewerkers hoe zeer een dergelijk internationaal vak blad voor hen, die dezelfde wetenschap beoefenen, van nut moet zijn. Het December-nummer bevat o.a. «Nieuwe ideeën over dieet" door Dr. Christen uit Bern«Difteritus-epidem ën in Rus land" door een Russisch medicus; voorts wetenschappelijke verhandelin gen door een Spaansch.Poolsch, Duitsch en Engelsch medicus enz. Dat al deze gedetailleerde, wetenschappelijke arti kelen in Esperanlo geschreven zijn moge tevens als een bewijs gelden voor het feit, dat Esperanto zeer goed deugt voor de wetenschap. Van het internationaal artsencon gres te Londen geeft de «Westmin ster Gazette" een uitvoerig verslag. O. a. vermeldt dit veel gelezen blad met ingenomenheid van een speciale bijeenkomst der Esperanto-sprekende medici op dit congres. Een Engelsch dokter hield aldaar zijn eerste voor dracht in Esperanto, daaromtrent bet volgende mededeelendeDaar ik slechts één jaar de hulptaal leerde, was ik begrijpelijkerwijze bevreesd, dat mijn rede slecht begrepen zon worden; stel u echter mijn verbazing voor toen ik bemerkte, dat alle aanwezigen mij uitstekend hadden kunnen volgen. Professor Johnston uit Belfast zei, dat hij de voordracht van een Russisch medicus over een wetenschappelijk onderwerp woord voor woord had kun nen volgen, hetgeen hem op andere internationale congressen, niettegen staande hij de Fransche, Duitsche, Spaansche en Italiaansche taal vlot kon lezen, nimmer gelukt was. Van loopjongen tot grondvester van een rijk. Toen lord Strathcona in 1837, toen hij nog kortweg de jonge Smith heette, naar Canada trok, was dat land nog eerst aan het begin van zijn opkomst en thans is het een bloeiend en nog steeds vooruitgaand larid, de koren schuur van een groot deel der wereld. Smith begreep dadelijk, dat er voor hem in Canada een goede toekomst lag; hij weikte zich van eenvoudig loopjongen op tot gouverneur en regee- ringscommissaris en toen de Hudsons- baai maatschappij baar jurisdictie aan Engeland afstond om zich te ontbin den stichtte hij de Bank van Montreal, met wier hulp bij het reuzenwerk den «Canadian-Pacific-spoorweg" tot stand bracht. Den voorspoed, dien Canada geniet, heeft het land grootendeels aan hem te danken. Koningin Victoria be noemde hem in 1896 tot pair van het Vereenigd Koninkrijk en tot Opper- commissaris voor Canada te Londen. Dat ambt bekleedde bij tot zijn dood. Zijn reusachtig vermogen besteedde hij grootendeels voor wetenschappelijke en paedagogiscbe doeleinden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2