KEUKENMEID Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Aitvertemiën. ZINGENDE VOGELS op'TteHen immer 4 bovenhuis. BINNENLAND. J. A. QOVERS, J. VAN GENDEREN, kan bijvoorbeeld nooit zoo sterk spre ken, dat hetdeeischen van een duide lijk zicb openbarend geweten over stemt. Vervolgens weten wij ook, dat viijheid de atmosfeer is, in welke het zedelijk leven het krachtigst opbloeit en de duurzaamste vruchten oplevert Ongetwijfeld zouden wij bet een groo- ten vooruitgang kunnen noemen wan neer uit eigen beweging de menscben alle arbeidstijden, door onderlinge schikkingen, zoo konden inrichten, dat ieder een voldoende afwisseling had van werken en van rusten. En wat dat andere vraagstuk betreft, als het gebruik van de stoffen, die men tracht te weren, zich binnen de grenzen der schadelijkheid kon terugtrekken, dan zou men ook dat wel aan den natuur lijken loop der dingen kunnen over laten. Het bezwaar, dat tegen het heden- daagsch dvvangstelsel wordt gemaakt, is, dat het zooveel inbreuk maakt op de vrije ontwikkeling der ethische krach ten. Wij voelen daar allen wel iets voor. Bovendien zijn alle dwangwet- ten onvolmaakt, door de mazen heen schieten juist de ernstigste ongerech tigheden. Maar aan den anderen kant moet men erkennen, dat met een beroep op de vrijheid soms rare dingen ten beste worden gegeven. Als voor een commissie tot wering van schoolver zuim een gezinshoofd staat te bewe ren, dat hij vrij is om zijn kind thuis te houdeu, want hij is er «baas over", dan is niemand geneigd dien mijnheer in 't gelijk te stellen. Wan neer een bouwbaasje er zijn veront waardiging over uitdrukt, dat men hem niet toelaat te bouwen zooals hij goedvindt loopt hij groot gevaar van te worden uitgelachen. Nu zou het erg gemakkelijk zijn als er vaste lijnen waren te trekken, die de vrijheidsbeperking ten alge- meenen nutte moest ontzien, dan was bij ieder voorkomend geval de houding van een gewoon verstandig mensch te bepalen. Maar het staat er anders voor. Wij moeten telkens weer het zaakje voor onszelf uitvech ten, om te beslissen, of wij met een nieuwe strooming zullen meegaan of er ons tegen verzetten. En zoo is bet goed ook. Dat scherpt ons oordeel, dat verhoogt ons ver antwoordelijkheidsbesef. Alleen dit mogen wij wèl aanbe velen. Laat elk besluit worden inge geven door motieven van menschhe- vendheid, niet van zelfzucht. De spoorwegramp bij Bellen. In de Eerste Kamer-afdeehngen werd bij het onderzoek der water- staatsbegrooting bij de Regeering aan- gediongen op een veelzijdig en streng onderzoek naar de oorzaken der Spoor wegramp bij Beilen en naar de mid delen tot voorkoming liefst door een deskundige commissie, staande buiten bet spoorwegbeheer. Als maatregel werd gevraagd sneller opruiming van veiouderd materieel vooral op het Noordernet. De duur van de eerste-oefening voor de ingelijfden bij de militie te land, die in 1914 bij de onderschei dene korpsen van het leger die oefe ning aanvangen, bedraagt: lo. bij de onbereden koipsen: a. Voor hen, die het in art. 70 eerste lid der Militiewet bedoeld bewijs niet hebben verworven, acht-en-een- balve maand; b. voor hen, die het in art. 70 eerste lid der Militiewet bedoeld bewijs bebben verworven, zes-en-een-halve maand; 2o. bij de pantserfort-artillerie en de torpedisten vijftien maanden; 3o. voor hen, die bestemd zijn voor opleiding tot milicien-telegrafist of telefonist, acht-en-een-halve maand; 4o. voor hen, die tot de admi nistratietroepen behooren, acht-en- een-balve maand, welke duur voor degenen, die zich vrijwillig voor den dienst bij die troepen hebben aan gemeld, met zes maanden wordt ver lengd 5o. bij de bereden korpsen twee jaar; 6o. voor hen, die bij de infanterie en de vesting-artillerie tot officier worden opgeleid, twaalf maanden. Internationaal Kegelconcours. Door de kegelclub «Altijd Kans" te Utiecbt zal ter gelegenheid van baai ld'/,-jarig bestaan van 6 t e. m. 15 gehate vriendin hare gevaarlijkste en wellicht bevoorrechte mededingster zal zijn. (Wordt vervolgd Juni a.s. een «Internationaal Kegel concours" gehouden worden op 7 ba nen in de Concertzaal van het »Park Tivoli" te Utrecht. De «Utrechtsche Kegelbond" ver bindt aan dit concours een «bonden- wedstiijd" op Zondag 7 Juni, waaraan het Dagelijkscb Bestuur van den Nederl. Kegelbond bereids zijne goed keuring gehecht heeft. De Regelings-Commissie bestaat uit de heeren N. C. de Ruyter, Voor zitter; W. de Ru, SecretarisJ. G. van Laere, Penningmeester en G. N. van Amstel, 2e Secretaris-Penningmeester. De aanzienlijke verhooging der loonen in het boekdrukkersbedrijf hier te lande, als gevolg van deinvoeiing op 1 Januari jl. van bet bekende col lectieve arbeidscontract, zal noodza kelijk eene verhooging van de prijzen voor het drukwerk tengevolge moeten hebben. De boekdrukkerij-industrie, die on danks de vele pogingen, vooral in de laatste jaien door den Nederlandscben Bond van Boekdrukkerijen aangewend, nog volstrekt niet in een rooskleurigen toestand vei keert, kan de zoo aan zienlijke loonsverbooging,die allerwege is ingetreden, onmogelijk blijven dra gen, tenzij ook de prijzen tegelijkertijd beduidend stijgen. Het is daarom dan ook, dat alge meen door de boekdrukkerspatroons is besloten, om de drukwerkprijzeu noodgedrongen te verhoogen. De boekdrukkerspatroons weten, dat zij bij die verhooging de hulp van het publiek noodig hebben en zij twijfelen dan ook niet, of hetzelfde Nederlatid- sche publiek, dai met zooveel sym pathie van de verbetering van den toestand der arbeiders in de typografie heeft kennis genomen, zal ook het noodwendige gevolg van die verbe tering: een hoogeren prijs, willen aanvaarden. Op die wijze kan het publiek er toe medewerken, dat de na zwaren arbeid verkregen betere be- drijfstoestand ten bate van werkgevers en werknemers, bestendigd wordt. Wat Amersfoort betreft, verwijzen wij naar achterstaande annonce. Binnenkort zal door de plaatse lijke afdeeling van «Pati imonium" een coöperatieve bouwvereeniging worden opgericht. Naar verluid zal gebouwd worden op een terrein aan den Ouden Soesterweg. Onderhandelingen worden ge voerd tot aankoop van terreinen aan den Ouden Soesterweg teneinde daar weveiijen te vestigen. De afdeeling Amersfoort der «Vereeniging tot opvoeding van half verweesde-, verwaarloosde- of verlaten kinderen in bet huisgezin" zal hare jaarlijksche algemeene vergadering van Leden en Begunstigers honden op Viijdag 6 Februari a.s. des avonds ten acht ure, in het gebouw «Ons Huis", ter behandeling van Het jaar verslag; voorziening in vacature in bet AfdeelingsbestuurEventuëele voor stellen aan het Hoofdbestuur; Verslag der commissie belast met het nazien der rekening en verantwoording van den penningmeester; Vaststellen der begrooting en Benoeming van afge vaardigden en bunne plaatsvervangers voor de Algemeene Vergadering der Vereeniging en benoeming van leden der commissie en van hunne plaats vervangers belast met het nazien der rekening en verantwoording van den Penningmeester, over bet jaar 1914 De beer J. M. M. Hamers legde aan de Rijks-Universiteit te Utrecht met gunstig af bet candidaats-examen in de Rechten. Ritmeester L. C. Beijnen, van bet le regiment huzareD, heeft non activiteit aangevraagd. Bij het 1e regiment veld-artil- lerie bier worden van 1 Mei tol 30 September gedetacheerd de le luite nants M. Rutgers van der Loeff, van het 19e regiment infanterie, en W. L. G. Jas, van de infanterie Oost- Indisch leger, leerlingen van de Hoo- gere Krijgsschool. Bij de aanbesteding voor liet vervoeren van puin van het terrein der Gemeente-reiniging naar beekvakken van de BarneveMsche beek bij de kazerne vooi bereden wapens werd ingeschreven als volui: N. van Daat- selaar f ly78, A van Doom en H. van den Hendel f 1672, en Ph. M. Put man 1 1147. De gunning beeft niet plaats gehad. Donderdagavond hield Patrimo nium haar jaarvergadering in «Het Valkje«. De openingsrede werd gehouden door den heer D. Meester, die in welgekozen woorden dankte voor de groote belangstelling en allen een hartelijk welkom toeriep. Vervolgens bracht de secretaris het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het ledental is gestegen van 125 tot 148. Verder is hierin zeer belangrijk de oprichting van een coöperatieve bouwvereeniging en van een spaar en voorschotbank. De penningmeester deelde mede, dat de ontvangsten bedroegen f435.611 de uitgaven f402,061 Alzoo een batig saldo van f .i3 55 De ontvangsten van het ondersteu ningsfonds bedroegen f608,21 In kas f217,105 Uitgaven f550.06 Batig saldo f 58,15 Ds. Donner hield hierna een op wekkende rede, waarin hij vooral de hooge beteekenis van het sociale leven beschreef. De verdere avond werd in gezel ligheid doorgebracht. De afdeeling Amersfoort van den Alg. Ned. Typografendbond zal haar 20-jarig bestaan op Zaterdag 14 Febiuari as. feestelijk herdenken in café «Het Boompje«. De feestrede zal worden gehouden door den beer J Gerritsen uit Utrecht, terwijl medewerking is toegezegd door Mej. Cbr. Heinz en den heer P. Vos kuilen (duellisten) en de heeren J. v. d. Werff, piano, en H. J. Vierdag, viool. De Amersfoortsche Tooneelver- eeniging schonk de netto opbrengst der programma's van haar laatste soiree op 20 December II., ten be drage van f5.aan het Roode Kruis. Als onderafdeeling van de R. K. verbruiksvereeniging «Helpt Elkandera werd jl. Donderdagavond eene coöpe ratieve slagerij opgericht. Tot bestuurs leden werden gekozen de heeren J. van Kalleveen, P. van Kalleveen, J. van Empelen, J. Koekoek, Bouw man en Daatselaar. Men is in onderhandeling om eene bestaande slagerij over te nemen. Besloten werd dat ook aan niet- leden der vereeniging vleesch zal kunnen geleverd worden. Een Engelsch blad over de droog making der Zuiderzeel Onder dit opschrift scbi ij ft de heer J. Rascb in Neeilandia: «Het tijdschrift »T P's Weekly" ver zamelt elke week eenige uitknipsels uit verschillende bladen, die de redactie belangrijk toeschijnen, onder de ru briek «Wisdom for the Times". Iii het nummer van 14 Nov. 13 treffen we het volgende aan. overgenomen uit de Manchester Guardian van de hand van H G Daniëls. «Het droogmaken van de Zuiderzee zal zonder twijfel eenige eigenaardige gevolgen hebben. Het eiland Marken, dat meer dan eenig ander deel vao Nederland zijn oude gewoonten be waard heeft, zal omgeven woiden door een kanaal, zoodal het zijn karakter niet zal verliezen, en het zal dan een soort museum woiden. «De doode steden aan de Zuiderzee zullen weder in het land komen te liggen en de bevolking die het vis- schersdorp opnam toen haar landerijen overstroomd werden, zal weer gaan boeren. Het dorp Urk met zijn Noord- zeevisschers zal in het vaste land ver dwijnen en daarmede de eigenaardig heden van zijn bevolking. De vissctiers- dorpen Voleridam en Spakenburg, para dijzen voor kunstenaars en cinemato- graafmenscben, zullen opgeslikt wor den door bet vaste land en het ver legen, eenvoudige visschersvolk zal misschien zijn 16de eeuwsche erfenis van Spaanscbe kleederdracht veriui len tegen de gewone Meeding vati de boeren in deu omtrek. «Het is wel jammer, maar dit zijn verliezen, waarover de moderne Hol lander geen tranen zal storten. De geest van vooruitgang beerscht in het land, teweeggebracht door de nood zakelijkheid van politiek zelfbehoud, en hij zal meenen een goeden ruil te doen om bunders grond te winnen met opoffering van eenige plaatselijke eigenaardigheden, die toch al leeds begonnen te verdwijnen." Dal denkbeeld van een museum is nog zoo kwaad niet; leekent de beer Rasch hierbij aan een «open luchtmuseum" dusl Al heeft bet Europeescbe protest tegen de Russische gevangenisgruwe- len waaraan ook door een honderdtal Nedeilandsche hoogleeraren, politici enz., is deelgenomen, nog niet kunnen beweiken dat eeu meerderheid van burgerlijke Doemaafgevaardigden een energieke houding aanneemt tegen de vertrapping van de meest elementaire mensclienrechten der politieke gevan genen, toch kan het reeds dit resul taat boeken, dat een interpellatie, aangevraagd door de Arbeiders-fractie en de Sociaal-democraten, gemotiveerd o.m. met een beroep op bet protest der publirke opinie in het buitenland, aan de orde moest worden gesteld en dus in behandeling komt. ofschoon nog altijd demogelijkbeidbestaat.dat de reactionairen een behoorlijke be handeling van zulk een interpellatie door hun geschreeuw onmogelijk ma ken. Geruchten over het bovenbedoelde protest zijn zelfs doorgedrongen tot afgelegen hoeken van het Lena- district. Een van de ballingen in dit onherbergzame oord, een eenvoudig werkman van het dorp Bansjikovo schreef in een brief vol spel-en stijl fouten, maar ook vol cijfers en bij zonderheden aangaande zijn huishou delijk budget: «Meer kan ik niet schrijven, 't Lijkt wel of mijn hoofd gevuld is met lood en mijn hand wordt zwak. Weer beb ik niets te eten gehad. Mijn kleinen knabbelen aan een enkel brood. De kou is zoo erg, dat de ruiten er van springen. Ik gevoel lust om te ontsnappen, maar dan moet ik de kleinen achterlaten, en dat mag niet. Maar ik weet niet, wat er anders te doen overblijft. Mijn hooft draait BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. Van 22 tot en met 30 Januari. Geboren: Jannetje, d. van Aalbert van Deventer en Wijmpje van de Bunt. Sophia Willemina, d. van Aart Bonestroo en Sopbia Willemina Groen- huijsen. Adriana Heniica, d. van Hubertus van Vugt en Adriana Klerk. Antje, d. van Johannes van Keken en Antje van Bogeiijen. Geertruida Maria, d. van Hermanus Willebrordus Stenfert en Johanna Calharina Maria de Smet. Hendrik, z. van Jan Hoe gen en Teunisje Beltink. Jan, z. van Joseph Bakkenes en Frijntiua Lammina Scbolte. Gerrit, z. van Johannes van Eeden en Antonia van Ouwerkerk. Adiiana JobannaGeer truida, d. van Gerrit Meijer en Adriana Dorresteijn. Wilhelmus, z. van Johannes Cornells Capello en Alijda (ten Enting. OndertrouwdJulianus Johannes Hendnkus Stahli en Adriana Jobanna Palland. Hendrik van den Bergen Jacoba van Colmjon. Jacobus van Olderihof en Cilia Vreekamp. Jan Renes en Sopbia Gerardina van den Berg. Getrouwd: Hendiikus Johannes Huuideman en Maria Konst. Ever- ardus Philippus Willigenburg en Jo banna Maria Willing. Arie Ter- schegget en Gerretje Meerwijk. Gerrit Hagevooit en Catrina Maria Schippers. Oveileden: Maitinus Moes, 72 jr.. ongeh. Adiianus Kleik, 43 jr., ecbig. van Cornelia VVilhelmina van den Berg. Johannes Fianciscus de Greef, 36 jf., echtg. van Johanna Petronelia Nöthen. Elbert Everse, 70 jr., echtg. van Christina Apolonia Luoijmans. Leusden. van 23 tot en met 30 Januari 1914. Geboren: Teunis Antonie zoon van Antonie van Roomen en Jannetje Tolboom. Adriana Jahanna Antonia, dochter van Cornelis van Breugel en Adriana Jobanna Geppaart. GehuwdGustaaf Leonardus van der Heijden en Catharina Margaretha Kraaijkamp. Overleden: Aaltje van Harskamp, oud 74 jaar weduwe van J. Puik. Stoutenburg. Overleden: Ernesta van Eyden, oud 58 jaar echtg. van Gorbert Schothorst. MARKTBbHICHT. AMERSFOORT, 30 Januari 1914. Tarwe f 0Rogge f 0.—. Boekweit f 0.— appelen f 6.A f 10. - Peren f 0.— a f 00.—. Klei- Aardapp. f 0a f 0.zandaardapp. f2.00 a f2.30 Hoendereieren f5 al 6.00 p. 100 st. Bruine eieren fG a f6.50 perlOOst. Boter fl.55 a I 1.70 per kilo. Margarine f 0.— a f 0.— Zoetern. kaas f O-.'a f0— per 50 kilo Kippen f 1.00 i f 1.70 Kuikens fl 50 a (2.— Piep kuikens fO.OO a f0.— Ganzen t O. a f 0 Eenden f0 90 a f 1.20 p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Hazen f0.a f0.— Wilde koi ïjnen f 0.50 a f 0.60 Tamme f 0.80 fl.70 Duiven f 0.50 a f 0.60 paar Magere varkens f 20,— 4 f 24.-. Varkeae v, export f0.—a f 0.Zeugen f60.a f80.—. Biggen f8.a 114.— Schrammen f0.afO— Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeten f 000. a 000.—Kalf koeien f 000.— a f 000. Kalf- vaarzen f 00.A f00.Os 1000a f 000. Pinkstieren f U00.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 30 heet. Appelen heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 30 heet. Zandaardapt elen, 90.000 stuks Iloen- dereieren. stuks Eendeneieren, 300 kilo boter, kilo Margarine, Kilo ka*s. stuks Vee 10 magere varkens Varkens voor eiportslagerij 250 biggen 10 zeugen. RECLAME. Aambeien en huidziekten. Onder de onaangename en lastige ziekten, die u kunnen worden opgelegd, nemen aam beien wel een der eerste plaatsen in. De last, hinder en p;jn, die zij u bezorgen, zijn haast niet te beschrijven. Voor aambeien en alle jeukende huidziekten als eczema, huiduitslag, dauwworm, gordelroos netelroos enz. is Foster's Zalf een geneesmiddel zonder weerga. Zij tast de huid niet aan en droogt niet te vlug op. Vanaf de eerste aan wending doet haar verzach'ende en genezende werkirg zich gevoelen. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Amersfoort verkrijgb. bij de h.h. A. van de Weg, •Langeslr. 23, en P. de Zwart, Langestr. 94. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel f 1.75 per doos. 17 /gevraagd te Hilversum tegen Februari a.s. een bekwame P. G. genegen eenig huiswerk te verrichten. Loon ƒ150.met waschgeld en verval, leeftijd niet onder 23 jaar. Br. fr. letter A. Boekhandel J. W. EBERT, 's Gravelandsche- weg 28, Hilversum. Bekroningen. Breda 1876. Utrecht 1901. VOORHEEN W. UTENS, LaDgestraat 119. Schoenen naar maat. Eerste klasse Reparatie-Inrichting. Specialiteit i n Hijlaarzen. het geheele jaar met J. F. RIEMVIS' Verpakte Vogelzaden en Voeders. Deze zijn de zuiverste in hunne samenstelling. J. F. Riem—Vis' ge mengd zaad in baal tjes van en liter, voor Kanaries enz., 25 en 13 ct. J. F. Riemvl8—Vis' Kana rievoeder, ter vervan ging van ei, verster kingsversnapering voor alle vogels, 25 en 13 ct. J. F, Riem Vis' krachtochtend- voeder voor Hoenders, onmisbaar om appedig eieren te rapen, in baaltjes van 2'/, K.G. f0.45, 5 K.G. f0.90, 25 K.G. f4.—, 50 K.G. f7.25. Te Amersfoort verkrijgbaar bij ABNHEMSCHESTKAAT. Telefoon 104. To Soest bij HENRI GEUBBELS. J. F. RIEM-VIS, Zaadhandel, Den Haag.3 Duizenden menschen bebben bij bun beroepswerkzaamheden be hoefte aan een gezond en krachtig spraak-orgaan. Dit wordt echtor in het ruwe jaargetijde bedreigd. Beschut U dus, door het dagelijksch gebruik van Wybert-Tablettën, tegen boesten, heeschheid en catarrh. Een proef daarmee genomen be wijst meer dan veel woorden. Te bekomen in alle Apotheken en Drogisterijen a fl. 0 60. Depót te Amersfoort A. van de Weg. willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen- den zich in vertrouwen tot J. CE RATI, Haarkundige, Zoutsteeg 4, le Etage, Amsterdam Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreef onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene bier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder Bin het bezit van den haardos te zijD gekomen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2