keukenmeid Wybert-Tabletten ZIT- EN SLAAPKAMERS. BINNENLAND. BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Adverteniiën. Te flUÜR aangeboden Lamison Bouwer Co. Droogmaking der Zuideriee. Ingevolge een besluit der algemeene vergadering van de Visscherij-beroeps- vereeniging ïOnze Toekomsti zal het bestuur zich per adres wenden tot den Minister van Waterstaat, met het dringend verzoek, af te zien van de plannen tot drooglegging der Zui derzee, aangezien van het oogenblik af dat daartoe de eerste stap wordt gedaan, de ganscbe visscbersbevolking aan den Oostwal met gebeele broo deloosheid bedreigd wordt. Rijks-Inkomstenbelasting De Minister van Financiën beeft bij de Tweede Kamer een nota van wijziging ingediend op het wetsontwerp tot hefliDg eener inkomstenbelasting. In de toelichting zegt de Minister o.a. Van de thans aangebrachte ver andering, waarin de reeds vroeger in de wet op de vermogensbelasting aan te brengen wijzigingen zijn opgenomen, is de voornaamste dat het onroerend goed naar de verkoopwaarde moet worden aangegeven. De gevallen zijn niet zeldzaam, dat de verkoopwaarde nu bet dubbele, ja, bet driedubbele beloopt van bet naar de belastbare opbrengst gekapitali seerde bedrag. De bezwaren tegen een verplichte aangifte van de verkoopwaarde inder tijd geopperd, komen niet klemmend genoeg voor om dezen misstand met opzet te doen voortbestaan. Onoverkomelijk zal de moeielijkheid aan de controle verbonden, voor de registratie-ambtenaren niet zgn. Dat de verplichting, het roerend goed naar de verkoopwaarde aan te geven, tot veel verschil van gevoelen tusschen den aangever en den inspec- teui der registratie aanleiding kan geven, wordt niet betwist, maar dit is zegt de Minister ook mo gelijk, met bijna alle andere vermo- gensbestariddeelen, omdat ook zij naar bun werkelijke waarde moeten worden aangegeven. De Minister heeft nog overwogen, of hij eenerzijds aan de bezwaren eener schatting van de verkoopwaarde van vast goed kon tegemoetkomen en anderzijds de ongelijkheid van thans ten aanzien van de waardebepaling van gebouwde en ongebouwde eigen dommen kon opheflen, door voor te stellen de vermenigvuldigcijfers, nu 15 en 20 te veranderen in 30 en 40, met behoud van de bestaande bevoegdheid om alle onroerende goe deren naar de verkoopwaarde aan te geven. Hij beeft echter dit denkbeeld laten varen omdat daaibij de ongelijkheid wel in belangrijke mate zou worden verminderd, maar toch ten aanzien van een groote categorie van on roerende goederen, niet werd opge heven. Daarnaast zou dan niet alleen ten aanzien van de in art. 7b genoemde onroerende goederen de aangifte naar de verkoopwaarde moeten blijven be staan, waardoor bestaande moeilijk heden zouden voortduren, maar voor verschillende andere onroerende goederen zou de aldus gekapitaliseerde belastbare opbrengst de verkoops- waarde niet benaderen laat staan be reiken. Moet het onroerend goed naar de verkoopswaarde aangegeven worden dan wordt het niet redelijk geacht, om hem die een recht van opstal, van erfpacbt of van dusgenaamde vaste buur beeft, te bekommeren als eigenaar van den grond. Zijn draag kracht wordt bepaald naar de wezen lijke waarde van zijn recbt. Voorgesteld wordt te bepalen, dat, indien de waarde van bet vermogen minder bedraagt dan f 16.000, geen belasting verschuldigd is Is de waarde f 16.000 of meer, doch minder dan f 30.000, dan is verschuldigd f 1 van elke gebeele som van f 1000, waar mede zij het bedrag van f 15.000 te boven gaat. Is zij f 30.000 of meer, dan is verschuldigd f 0 50 van elke gebeele som van f 1000. Nu bet belastingplichtig vermogen eerst bij f 16.000 zal aanvangen, wordt er te meer reden aanwezig geacht, in alle gevallen een specifieke aangifte verplicht te stellen. Kinderherstellingsoord. Door hetnHoofijzer-Verbond" wordt een beioep gedaan op iederen lief- kinderlijk vroolijk «»dank u"" toevoe gende, erg gevleid als zij was 't voor werp te zijn van de attentie van zoo'n man van de wereld, zooals deze heer zich toonde te zijn. Wordt vervolgè.J dadigheidszin om geldelijken steun voor een kinderherstellingsoord. Ruim 2000 kinderen worden jaar lijks verpleegd door het Centraal ge nootschap voor kinderberstellings- en vacaotiekolonies. Voor niet minder dan 400 van dezen aldus de ge- neesheeren, die met bet toezicht be last waren was een langdurige, meer intense verpleging in een kin derherstellingsoord noodig. De medi sche commissie, ingesteld door de algemeene vergadering, maakte een grondige studie van de zaak en kwam als anderen tot de conclusie dat een kindei herstellingsoord voor het Cen traal Genootscbapeen levensbehoefte is. Op spontane wijze is een dames comité gevormd dat in enkele maan den bet groote bedrag voor den bouw wil inzamelen. Het dames-comité beeft den naam aangenomen van bet n Hoefijzer-Ver bond". Penningmeesteresse in mejonk- vr. J. v. d. Sanibeuvel te 's-Graven- bage. Grondverschafflng aan landarbei ders! Blijkens bet vooiloopig verslag der Tweede Kamer werden, bij bet afdee- lingsonderzoek van het wetsontwerp tot bet verkrijgen door landarbeiders van land met woning in eigendom of van los land in pacht, geen principi eels bezwaren ingebracht. Intusschen werd opgemerkt, dat de bepalingen van het ontwerp in ver schillende opzichten overeenkomen met die der Woningwet, maar dat bij de verbetering der woningtoestanden de volksgezondheid betrokken is, terwijl men bier daarentegen alleen te doen beeft met de belangen van één be volkingsgroep. Enkele leden meenden daarom, dat ten deze van algemeen nut geen sprake is en dat dus het middel van onteigeniog buiten toepas sing behoort te blijven. Anderen betoogden, dat uit niets blijkt, dat bij de invoering der voor gestelde bepalingen op de belangen der grondeigenaars zal worden gelet. Door anderen werd aangevoerd, dat de verbetering van de positie der land arbeiders als een zaak van algemeen belang is te beschouwen en dat daar om tegen onteigening, is deze ter be reiking van het in bet ontwerp beoogde doel noodig, geen principieel bezwaar kan bestaan. Aan de grief, dat bij de voorgestelde regeling niet genoeg reke ning is gehouden met de belangen der grondeigenaars, kan zoo noodig door wijziging van de bepalingen om trent onteigening worden tegemoet gekomen. Verscheidene leden betoogden, dat het op voordeelige voorwaarden ver strekken van grond in huur, ook wegens de opdrijving der pacbten, waarover zooveel geklaagd wordt, een uitstekend middel is tot verbetering van het lot der landarbeiders, maar dat het niet wenscbelijk is het verkrijgen van grond in eigendom op den in het ontwerp voorgestelden voet te bevorderen. Zeer vele leden konden zich niet vereenigen met het voorstel tol instel ling van landarbaideiscommissies. Wordt bet voorstel aangenomen, dan zullen weder bonderden personen geroe pen worden tot bet geven van adviezen en het bouden van toezicht, die uit 's Rijks kas belooningen en vergoe dingen wegens reis-, vet blijf- en bu reaukosten zullen ontvangen. Met klem kwam men op tegen bet scheppen van allerlei baantjes, die wel grooten omslag, maar geen werkelijk nut op leveren en alleen geld kosten. Zonder bezwaar konden deze commissies ver vallen. Sneeuwstormen. Geheel de streek der groote meren in Amerika heeft ernstig te lijden ge had van de sneeuwstormen. De trei- nendienst op geheel het net der Michi gan Central line ondervond er de ge volgen vantreinen sneeuwen in en tusscben Chicago en Detroit is bet verkeer bijna gestremd. Telegraaf- en telefoonlijnen zijn verwoest. Op de Erie- en Micbiganmeren zijn tal tan schepen verloren gegaan. Ook ten Westen van Chicago is de toestand ernstig. De Albaneesche gendarmerie. De commandanten van de Albanee sche gendarmerie hebben de volgende p oclamatie tot de bevolking van Zuid- Albanië geiicht: Nadat wij bel opperbevel van de vooi du zuidelijke distitcten bestemde gendarmerie op ons hebben genomen, achten wij het noodig de verordeningen bekend te maken, die voor het door ons bezette gebied gelden: 1 Iedereen, van welke nationaliteit bij moge zijn, en welke taal bij moge spreken, heeft recht op onze bescherming. 2. Het is onvoorwaardelijk verboden de vreed zame bewoners lastig te vallen of hen in bun bezittingen of hun eer te be- nadeelen. Wie hiertegen misdoet, zal streng gestraft worden. 3. Personen die zich verzetten tegen de maat regelen, die wij noodig achten, zullen voor oproermakers aangezien en als zoodanig bestraft worden. Wij ver trouwen, dat alle soldaten, die onder onze bevelen staan en met ons mee werken, doordrongen zijn van den wil om in het belang der menscbelijkbeid en van Albanië volgens de voorschriften te bandelen. Geteekend: kolonel De Veer, majoor Thomson. Binnenkort wordt nog een officier uit Nederland in Albanië verwacht. De Nederlandsche regeering beeft de uit zending van nog twaalf officieren van bet Nederlandscb koloniaal leger tot medewerking bij de gereorganiseerde Albaneescbe gendarmerie toegezegd. Ouderdomsrente In verband met de uitvoering van artikel 370 der Invaliditeitswet, wor den ouden van dagen, zoowel mannen als vrouwen, dio eerstdaags den leef tijd van 70 jaar hopen te bereiken, er op attent gemaakt, dat het aan beveling verdient, zich minstens twee maanden vóór het bereiken van den 70-jarigen leeftijd aan te melden bij den tusscberipersoon hunner wjjk, voor bet tijdig invullen der renteaanvrage. Georg Henschel. De evenals overal elders ook in Nederland zoo buitengewoon gevierde toonkunstenaar Dr. Georg Henschel gaat de zangerslunpbaan verlaten, ten einde zich nog uitsluitend aan zijn werkkring van componist, dirigend en paedagoog te wijden. Hij komt ons land, waaraan hij zoozeer gehecht geraakt is, nog, een bezoek brengen en maakt in de maand Februari eeue afscbeids-tournée onder leiding van bet Concertbureau Hans Augustin. De concerten zijn als volgt vast gesteld: 6 Februari Arnbem, 9 Apel doorn, 10 Meppel, 13 Leiden 14 Am sterdam, 16 den Haag, 17 Utrecht. 19 Haarlem, 20 Nijmegen, 21 Rot terdam (Kunstkring), 23 Amersfoort, 24 Hilversum, 26 Februari Amsteidam (Dirigent van bet Concertgebouwor kest). Het progamma bevat de meest geliefkoosde nummers van Henscbel's repertoire: Aria's en Liederen van Franck, Handel, Cimarosa, Beethoven, Schubert (Das Wandern), Scburnan (Husaren-Abzug.LiedeinesSchmiedes), Loede (Die ver lallende Müble, Erf könig, Heinrich der Vogler), D»orok, Brahms, Henschel (Die Sommernacht, Am grünen See von Nemi), Gounod Wij twijfelen niet, of de vele vrien den en vereerders van den grooten zanger zullen niet nalaten, deze ge legenheid te baal te nemen, den grooten kunstenaar nog eenmaal te booren en een hartelijk vaarwel toe te roepen. Bij beschikking van den minister van oorlog is de ritmeester L C. Beij- nen van bet le regiment huzaren op verzoek met ingang van 1 Februari op non-activiteit gesteld voorden tijd van een jaar en zonder bezwaar van den schatkist. Bij Koninklijk Besluit van 2 dezer is benoemd bij het 16e Regiment In fanterie tot Luitenant Kolonel, Com mandant van het Korps, de Majoor Jhr. E. A. L. Gevers Deynoot van het Regiment Grenadiers. Mejuffrouw M. M. E. Weller, alhier, is benoemd lot onderwijzeres te Neerlangbroek. Tot hoofdagent bij de politie is benoemd de rechercheur G. van der Horst en tot rechercheur de agent L. H. Hartman. Arti et Amieitiae. Deze Bussumscbe tooneelvereeniging gaf Zaterdagavond een uitvoering in »Amicitia« voor een volle zaal. De opbrengst wasten bate van de Amers- foortsche Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. Blijkens het applaus viel het spel zeer ui den smaak. Ge geven weiden: sAls do koning komw en >Zand in de oogene. Zondag gaf de A. N. G. O. B- een volksuitvoering in nAmicitiat. Er was maar weinig publiek. Zang en spel waren uitmuntend en hadden waarlijk een voller zaal verdiend. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben goedgekeurd de Raadsbeslui ten tot terugkoop van den Berg en tot aankoop van de terreinen aan den Berg van de heeren mr. Saaymans Vader en Ruitenberg. In de Vrijdag te bouden cursus vergadering van »Groen van Prinste- rern zal de beer Joh. Goote, uit Amsterdam, inleiden: Antirevolutio nair, niet conservatief. Gisterenochtend te kwart voor twaalven dreef de luchtballon uRotter- dam«, van de Ned.-luchtvaart-ver- eeniging, over de stad. De tweede sociale lezing werd gisterenavond in uAmicitias gehouden door Prof. Volmer, Hoogieeraar te Delft. Hij behandelde het onderwerp- »de finantieele zijde van het gemeen telijk grondbedrijf«. De gemeente moet zoo goedkoop mogelijk koopen en kan deze gionden weer geven in erfpacht en in verkoop, al naar de omstandigheden bet toe laten. Door bet grondbezit heeft de gemeente invloed en deze invloed moet ze ten voordeele van de gemeen schap aanwenden. Voor de gemeente is een voor zichtige grondpolitiek noodig. De waarde van ieder terrein moet ge boekt worden, d. i. den kostenden P' ijs- Het Gemeentelijk grondbedrijf beeft verschillende gevolgen. Een er van is misschien verlaging van belasting. Een belangrijke vraag is: Wat moet de Gemeente met de gronden doen In eeuwigdurende of in tijdelijke erfpacht geven of verkoopen? In het algemeen kan men zeggen, is het van belang grond te verkrijgen dan is het van belang dien grond te behouden. Dit is theoretisch juist. Doch theorie is maar een leiddraad, een lijn. Het doel moet zijn de welvaart der ge meente. - Dit doel wordt gediend door ge zonde en krachtige ontwikkeling. Met dit doel voor oogen, mag vet koopen en verpachten beide; grond in etf pacht geven heeft praktisch weinig waarde. De laatste jaren wordt er ait gehaald wat er uit te halen is. Het belang der'gemeente is hiermee niet gediend. En wie zal een kostbaar schoon gebouw zetten op erfpachtgrond? Het schoon van een stad moet ook bevorderd worden. Hierom is het noodig het pachtprinciep hier en daar op zij te zetten. Bij het aanleggen van nieuwe wijken is een straatbreedte van 10 a 12 M. voldoende, voor mogelijke gebeurlijk heden kon bepaald worden, dat voor elk huis een tuintje is van M. breedte. Dit is een goeden eenvoudig middel om later tot straatverbreeding over te gaan. De gemeente als grond eigenaar moet billijk koopen goed exploiteeren, winst besparen en erf pacht als regel hebben met zulke afwijkingen als bet gemeentebelang meebrengt. De grond, die meer waarde vei krijgt, moet hooger belast worden ten vooi- deele van de gemeenschap. Stel voor dat de Zuiderzee wordt droog gemaakt, dan zal de grond in Friesland door de betere afwatering 2 millioen in waarde stijgen en de opbrengst met 1 millioen. Enkele particuliere bezitters zouden hiervan ten slotte de voordeeleri plukken. Doch de gemeenschap moet er ook wat van hebben, waarom een belasting op de waardevermeerdering van den grond noodzakelijk is. De grondbelasting kon geheven worden van het bedrag, dat ieder zelf op geeft, terwijl de gronden door de gemeenschap 10 °/o hooger konden worden onteigend Na een 25 tal jaren waren er dan veel middelen voor sociale doeleinden. Van de gelegenheid om vragen te stellen maakte alleen de secretaris gebruik Zijn vraag betrof eigendom en erf pacbt, en werd Daar genoegen be antwoord. In het grondbedrijf moet dat voor deel zitten, dal rente en aflossing beide kunnen worden voldaan en dal kan, wanneer de leening op gezonde wijze is aangegaan. De gemeente blijft g'ondbezitter. Als het rioodig is, zal de gemeentewet dienaangaande (ge wijzigd worden. By bet sluiten der vergadering werd medegedeeld, dat 16 dezer de volgende samenkomst zou plaats hebben. De Amersfoortsche tram ver voerde in de afgeloopen maand Januari 9632 passagiers, meteen opbrengst van f482 15. Over het algemeen onder scheidde deze maand zich gunstig bij die van het vorig jaar en kan een hoewel geringe stijging geconstateerd worden. Aan het postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulp kantoren is in Januari ingelegd bij de Rijks-postspaarbank f51.538.80 en daaruit teruggevraagd f 57 253.72. Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 17.495. Aan het plaatselijk telefoonnet is aangesloten onder No. 323 de heer N VelsHeyn, Wetbouderder bedrijven, Blankenheimstraat 16. Aan het hoofd-bureau van politie zijn voor de rechthebbenden terug te bekomen drie dames-handtasschen en een portemonnaie waarin eenig geld en een quitantie. Een nieuw middel tegen zeeziekte. De Berliner Zeitung vestigt de aan dacht op een nieuw middel tegen zee ziekte, uitgevonden door dr. Jozef Fischer uit Naubeim. Het middel be staat in een inspuiting met atropine. Het succes van deze inspuitingen moet verrassend zijn. Reeds eenigeuren na de behandeling voelen de zieken zich beter, het braken houdt zelfs al na een half uur op. Slechts in enkele gevallen was een tweede inspuiting noodig Het middel is volkomen on schadelijk. Wat is er aan de hand? Uit Fiume meldt men, dat aan de torpedofabriek van Whitehead Co. een Koortsachtige drukte heetscht. De oorlogsmarines van 14 staten bestel den circa 2000 torpedo's. Daar de fabriek er jaarlijks slechts 1000 leveren kan, is zij voor 2 jaar van werk voorzien. in het centrum der atad GEMEUBILEERDE met of zonder pension. Van alle gemakken voorzien. Brieven, franco letter B aan het bureau van dit blad. /Jjevraagd te Hilversum tegen Februari a.s. een bekwame P. G. genegen eenig huiswerk te verrichten. Loon ƒ150.met waschgeld en ver/al, leeftijd niet onder 23 jaar. Br, fr. létter A. Boekhandel J. W. EBERT,'a Gravelandsche- weg 28t Hilversum. Gedeponeerd handelsmark Honderden Zangers en Zang verenigingen roemen eenparig de uitstekende eigenschappen der Wybert-Tabletten op de/keel. Hel derheid en kracht der stem wordt dadelijk verkregen doör het gebruik van Wybert-Tabletten. Een proef neming overtuigtTe bekomen in alle Apotheken en Drogisterijen a fl. 0.60. Dépot te Amersfoort A. van de: Weg. Kortegraclit 22 belasten zich met aan- en verkoop van Ef£ecte»vWis sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2