RAADSSTUKKEN. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. rechting van overtredingen zal kunnen plaats vinden en onmiddellijk bij de bekeuring de politie den overtreder zal kunnen bekend maken, op welken dag bij voor den kantonrechter zich zal hebben te verantwoorden, alsdan ook tegen overtredingen door de jeugd van artikel 424 van het Wetboek van Strafrecht met beter gevolg zal kunnen worden opgetreden. Radium-behandeling bij kankert Te Haarlem zal een vrouwenkliniek worden opgericht, die o.a. beschikt over 100 mgr. radium en daardoor in staat zal zijn o.a. de nieuwe methoden van kankerbehandeling waarmede men in naburige landen reeds zeer merk waardige resultaten heeft bereikt, in vollen omvang toe te passen. De Rijnprovincie bezit haar sRosenmontagv. Een groot aantal Nederlanders ver heugen zich om op dien dag Carnaval te kunnen vieren, hetzjj te Aken, Keu len of Qusseldorf. Eu toch indien ze wisten dat vlak bij, in 't naburige België, waar wij feitelijk meer sym pathie voor voelen dan voor Duitscb- land, ook Carnaval gevierd wordt en dit op bepaald buitengewone wijze, zoude het niet meer dan natuurlijk zijn, dat de Nederlanders, in plaats van de stroomen van den Rijn, de stroomen langs de Maas volgden. Luik is voor ingewijden eeu be kende Carnevalsplaais, jammerechter, onbekend voor vreemdelingen. Ten einde nu ook de stad LuikopCaina- valgehied bekend te maken, beeft de Vereeniging »Liège-Attractionsc be sloten, dit jaar een carnavalislische optocbt te houden, en 't eigenaardige hiervan is dat ze een wedstrijd uit- ichiijft voor Pierrots en Pierrettes. »Clowns en Clownessen zou men in Nederland zeggen» met eene uitloving van 6500 franken voor prijzen, dus eene som van belang. 't Lijdt dan ook geeo twijfel, of. èn met het oog op dezen wedstrijd wat de stad Luik biedt met hare prachtige oude kei ken, museums, pa leizen, vergezichten enz. op 15 Febr. a.s. een groote massa Nederlanders kennis wil maken met hunne Belgische broeders. Reeds des voormiddags ten elf uur heeft een corso plaats voor kinderen; des namiddags ten 2 uur een groote optocbt voor deelnemers aan den wed strijd en tot besluit voor opening van dezen eersten dag van het Carnaval een bal voor alle deelnemers, in de grootste balzaal van heel België in de Re nornmé van Luik. P S. Voor inlichtingen in de Neder- landsche taal, programma's enz. wende men zich tot den heer H. A. Stassart, rue Ramoux. I, Luik. Honden-belasting. De thans vigeerende Verordening op de heffing eener Hondenbelasting bevat vooiscbriften, wier toepassing in da practijk vrijwel onmogelijk is gebleken. Om het toezicht op do na leving der verordening te verzekeren, bepaalt art. 7, dat de honden, zoo lang zij zich op den openbaren weg bevinden, een aan den balsband be vestigd kenteeken, behoorlijk zicht baar moeten dragen, terwijl krachtens art. 12 honden, die op den openbaren weg worden gevonden zonder voorzien te zijn van dit kenteeken, door de politie in bewaring worden genomen. De uitvoering van dit laatste voorschrift nu is uitermate moeielijk. Het z.g. hondenvangen is een arbeid, welke door de daartoe ten dienste staande en vroeger toegepaste middelen, weinig bevorderlijk is voor het prestige van de politiebeambten. Om deze reden wordt sedert jaren op het al dan niet dragen van een kenteeken geen acht meer geslagen Met het hiervoren genoemde voor schrift tot het doen dragen van een kenteeken houdt verband bet voor schrift aan houders van honden, om in den loop der maand Januari door invullmg en onderteekening van een beschrijvingsbiljet aangifte te doen ten kantore van den Gemeente-ontvanger, alwaar bij de aangifte betaling der belasting plaats beeft, en, als bewijs van dit laatste, de uitreiking van het kenteeken door den Ontvanger ge schiedt. Meent de Gemeente-ontvanger met de opgaaf in het bescbrijvingsbiljet geen genoegen te kunnen nemen, dan heb berouw beste jongen I kan je een moeder vergeven? Wordt ztrrolqè;) zendt bij aldus art. 4 der Veror dening op de invordering het biljet aan ons college, dat den aanslag vast- stelt. Ook dit voorschrift is in de laatste jaren een doode letter geworden, daar, sedert het instituut eener controle op de belastingen is ingevoerd, de uit voering der verordening meer eigen aardig tot den werkkring <an den Coutroleur der Gemeente-belastingen en diens bureau behoort. In de practijk heeft dan ook in de eerste maanden van bet jaar een be schrijving plaats van alle in de Ge meente aanwezige honden, en worden vervolgens kohieren opgemaakt. Zoo nauwkeurig mogelijk wordt toe gezien, dat in den loop van bet jaar beschreven worden de honden van personen, die zich in deze Gemeente hebben gevestigd. Wij achten het gewenscht, dat de verordening in overeenstemming wordt gebracht met de practijk en bieden U daartoe het ontwerp eener nieuwe verordening ter vaststelling aan. Blijkens art. 3 der bcffingsverorde- ning is het bedrag der belasting onver anderd gebleven. Ouder de vrijstellingen, genoemd in art. 4, zijn opgenomen die honden, welke uitsluitend worden gehouden om daarmede handel te drijven, zoo dat bijv. houders van hondenkennrIs van de betaling van belasting zijn vrijgesteld. Art. 5, 3e lid der vigeerende ver- orderingen eiscbt belastingen van bonden, welke vergezeld van hunne meester of geleiders langer dan •trie dagen in deze Gemeente verblij ven. Het bedrag der belasting wordt later terugbetaald indien de bonden niet langer dan 14 dagen binnen de Gemeente verblijven. De naleving van dit voorschrift is zeer moeilijk te coutroleeren om deze rede is het voorschrift niet in de nieuwe verordening overgenomen. Indien het verblijf hier ter stede van langer duur is dan drie maanden, wordt art. 2, le lid toegepast. Krachlens art. 253 der Gemeente wet wordt op honden, uitsluitend ge houden ten dienste van den landbouw of eenig bediijf van nijverheid, of ter bewaking van gebouwen, erven of vaartuigen, geen of een mindere be lasting geheven. De vigeerende verordening bevatte een vrijstelling van de betaling van belasting voor die honden, welke voor eenig bedrijf van nijverheid worden gehouden, terwijl voor de beide overige categoiieën een mindere belasting was bepaald. Waarom voor bonden, die vooreenig bedrijf van nijverheid worden gehou den, een dergelijke gunstige bepaling in het leven is geroepen, is ons niet duidelijk. Het komt ons billijker voor, alle bonden, genoemd in ait. 5, op den zelfden voet te behandelen. Blijkens art. 1 der Verordening op de invordering zal in de maand Janu ari zuoveel mogelijk een algemeene beschrijving worden gehouden, welke gecombineerd kan worden met de be schrijving voor de Inkomstenbelasting. Overigens zullen de kohieren over eenkomstig de artikelen 264266 der Gemeentewet worden vastgesteld en uitgevoerd, waardoor betere waarbor gen voor de invordering der belasting worden vei kregen. Bedrijven. Bij raadsbesluit van 19 Dec. 1913, werden B en W. gemachtigd aan de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten tu Berichten, dat de Ge meente Amersfoort bereid is aanvan kelijk voor 3 jaren gebruik te maken van het op te richten verificatie-bureau dier vereeniging en werd daarvoor een crediet verleend van f 400, per jaar. Nadat door B. en W. van dit be sluit mededeeling is gedaan aan ge noemde vereeniging, ontvingen zij, onder dagteekeriing van 31 Januari 1914, een schreven, waarbij wordt medegedeeld, dat tengevolge van de mededeeling van enkele gemeenten, dat zij van de diensten van het Cen traal Bureau geen gebruik zullen ma ken. het opgegeven cijfer van f400, bij de berekening waarvan was uit gegaan van de voorloopige toezeggingen der gemeenten- moet worden ver hoogd tot een maximum bedrag van f600. Gelet op het groote nut dat de ge meente voor hare bedrijven van het Bureau zal kunnen hebben, zooals in hun voorstel van 16 December 1913, afd. I no. 1148 iceds uadei is uit eengezet, stellen B. en W. do Raad thans voor bet crediet van f400, verleend bij bovengenoemd besluit, le verhoogen tot f600 Adres van Kerkvoogden der Ned. Hervormde gemeente betreffende de uitkeering van f 250. De behandeling van het prae-advies van B. en W. van 10 Januari 1913 betredende het hierbovenvermelde onderwerp, werd in de Raadsvergade ring van 28 Januari 1913 aangehouden »om Kerkvoogden der Nederlandsche Hervormde Gemeente in de gelegen heid te stellen nadere inlichtingen te geven tot motiveering van hun stand punt.! Hierop heeft een deputatie uit het genoemde College met B. en W.een onderhoud gehad, waarbij werd voor gesteld een dading te sluiten, hierin bestaande: de Gemeente blijft betalen bet jaarlijksche bedrag van f 250 om dat haar standpunt inzake bet staken van het geven van schadevergoeding wegens het verlies van begrafenis- rechten zwak zou zijn de Kerk geeft toe, dat de bepaling in artikel t) vap het contract vau 3 November 1828 (luidende: De plaats waar te voren de Lieve Vrouwe Kei k gestaan beeft, en welke thans met hoornen is beplant wordt aan de Kerk voogden overgegeven speciaal tot de eventueele bouwing van een nieuwe kerk, terwijl echter om de daaronder liggende lijken in de graven en keldeis. builen toestemming van de tijdelijke stadsregeering aan die plaats geene andere destinatie zal vermogen gege ven te worden.) terecht in baar nadeel wordt uitgelegd. Aangaande dit voorstel geven B. en W. als hunne meening te kennen: a. dat er, overeenkomstig hunne voordracht met bijlage 10 Januari 1913, afd. 1 no 67, geen reden bestaat voor de Gemeente om terug te komen op het Raadsbesluit van 27 October 1852, hetwelk dus zestig jaar onaangevoch ten is; b. dat er geen twijfel bestaat om trent de uitlegging van bedoelde clau sule, m. a. w. dat voor bet sluiten van een compiomis geen reden be staat. B. en W. kunnen dus slechts bun voorstel van verleden jaar handhaven. Frederic Lamond. Maandagavond viel den Amersfoor- ters bet voorrecht ten deel den grooten klavierkunstenaar Frederic Lamond te hooren. Uit de talrijke opkomst en uit het hartelijk applaus was op te maken, dat deze groote man hier zeer gewaardeerd wordt. Wat gaf hij niet te genieten bij de Festival-Sonate van Beethoven! Tiouwens den gebeelen avond was hel een groot genot naar dit volmaakte spel te luisteren. De herinnering aan dit laatste abonnements concert zal niet spoedig zijn uitgewischt. Gisteravond trad de heer Jos. van Veen in Amicitia als spreker op met het onderwerp: Nederland, waak over uw recht. In Oct. 1911 ver scheen een pauselijk voorschrift, waarin de burgers verboden werd een geeste lijke voor de rechtbank te brengen. Dit is in strijd met onze wetten en ondermijnt den staat. In de eerste tijden van het Christen dom is hiertoe reeds de grond ge legd. Dit is verder in den loop der tijden ontwikkeld en wet geworden. De Reformatie maakte hieraan een eind, en de Fransche revolutie vol tooide bet. De Kerk zoekt echter dit voorrecht vast te houden en gaat telkens een stapje verder. Zoo kwam in 1911 het Motu Proprio, dat de ban over hem uitspreekt, die een geeste lijke voor de rechtbank brengt. De beteekenis van de kerkelijke ban zet spreker nu uiteen; ons land is sedert zes jaar geen missiland meer, maar een veroverde provincie. Ieder bisdom moet de menscben in de kerkelijke politiek van Rome brengen Dit werd verder ontwikkeld en de gevolgen er van nagegaan. Debat was er niet. De voorjaarswedstrijden van de Kon. Mil. Sportvereeniging worden 24, 25 en 26 April alhier gehouden. Het programma luidt als volgt: Vrijdag 24 April. Te 8'/. uur v.m. Afstandsritvan 16 K.M. (mei hinder- nis-parcours op Sportterrein Birkhoven tot -lot) af te leggen in 50 ram. Te 2 uur n.m Steeple-parcours voor de Milttaiy. 3500 M. af te leggen in 5 min. 50 sec. Zaterdag 25 April. Te 8'/. uur v.m. Dressuurproeven der Military, zoo mogelijk in de manége van de rijschool Te 9'/, uur v.m hij de manége van de Rijschool: Dressuurproeven voor klasse B wedstiijd dienstpaarden. Te 10'/, uur v.m. Dressuurproeven voor klasse A. Te 1 uur n.m. Afstandsrit van pl.m. 16 K.M., met h ndernis-parcouis door klasse B, af te leggen in 1 uur en 20 min. Daarna afstandsrit van pl.m. 30 K.M., voor klasse A, af te leggen in 3 uur 10 min. Einde Birkhoven. Te 31/» uur n.m. Steeple-parcours, voor klas-e B. van 2200 M. af te leggen in 4 minuten. Zondag 26 Apiil Te 1V» uur op het Sportteirein Bokhoven, a. Hindernis paicours voor de Military, b. Voorlij den dienstpaarden klasse A. c. Spring- cours Onderofficieren Veld-artillerie. d. Voorrijden dienstpaarden klasse B. e. Uitreiking prijs schoonste dienst paaid, waai bij alle ruiters die zich daartoe aanmelden te paard in den ring verschijnen, f. Springconcours Onderofficieren Cavalerie, g. Rij-chool- nummer. De kolonel J. H. Huisken, com mandant van de Vde Infanterie-Bri- gade, zal binnenkort den dienst met pensioen verlaten. Van 1 Mei1 September zullen ook dit jaar schietoefeningen worden gehouden, tot verhooging van 's lands weerkracht, waaraan kunnen deelne men: miliciens en landweerplicbtigen met groot verlof, kaderreservisten met onbepaald verlof en voorts alle man nelijke ingezetenen van 16—35jarigen leeftijd. H. V. C werd Zondagmiddag op eigen terrein achter Rustoord met 3—1 geklopt door Quick uit Kampen. Naar wij vernemen, zal in de volgende raadsvergadering in behan deling komen een voorstel tot ver koop van een stuk grond ter grootte van 4 H.A., gelegen aan de kruising van Kalkweg en Zeister Spoor, voor den prijs van 40 cents per vierk. Meter aan jbr. E. W. von Wrangel auf Lindenberg, majoor der huzaren te Deventer. Voor de Afdeeling Amersfoort van den Nederl. Protestantenbond zal Vrijdag, 13 Februari, 1914, 's avonds 8 uur ln de Remonstrantsche kerk Ds. F. C A. Pantekoek, te Zalt- bommel, voorheen predikant bij de Hollandsche Gemeente te St. Peters- burg spreken over zijne Indrukken om en in St. Petersburg. Nieuwe aansluitingen aan het plaatselijke telefoonnet. No. 310, W. Wirljes, Johan van Oldenbarneveldlaan 2. No. 315, Th. van de Waal, Korte Bergstraat 9. No. 321, F. F. Spiekerman, Lange- straat 31. No. 314, »De Eembodeo;, Lange- gracht 13. No. 317, B. Nieweg, Lange Beek straat 4. No. 320, S. B. van Delden, Regen- tesselaan 9. No. 318, T. Dorrepaal, Tuinstraat 8. Op de gisteren alhier gehouden veemarkt werden in hoofdzaak Kalf- koeien verhandeld tegen 1210, tot f270. Er was veel handel. Rembrandt's Nachtwacht. Men herinnert zich de onverant woordelijke daad van den man, die een paar jaar geleden Rembrandt's meesterwerk zoo ernstig beschadigde. Voor de Rechtbank gebracht, bleek bij iemand te zijn, wion in de wereld letterlijk alles was tegengeloopen. Tot vertwijfeling gebracht, heeft hij iets gedaan, waaraan hij later, in betere oogenblikken, met smart moest terug denken. Toen de gevangenisdeuren na 1% jaar voor dezen maatschappelijken schipbreukeling weer geopend werden, heeft de bekende stichting »Het Hoogeland" te Beekbergen zich het lot van dezen man aangetrokken. Na een verblijf aldaar heeft hij door be middeling der stichting een vaste be trekking gekregen, zoodat hij thans een eigen en eerlijk stuk brood ver dient en tot volle tevredenheid werk zaam is van zijn patroon, die omtrent zijn levensloop natuurlijk niet onkundig is gelaten. Vleesch vergiftiging. Zondag ztju in een gezin aan den West-Zeedijk te Rotterdam en in een aan de Feyenoordstraat, kinderen, na het gebruik van corned-beef, ernstig ziek geworden, één zelfs zoo, dat over brenging naar het ziekenhuis noodig was. Het volkspetitioniiement voor Grondwettelijke Gelijkstelling van Man en Vrouw. Geachte Redactie! Het plaatselijk Comité, door de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht ingesteld tot regeling der actie voor dit pet'tionnement, verzoekt u een weinig plaatsruimte om bij het be gin dezer belangrijke actie voor uw lezers uiteen te zeiten, waarom zij wordt ondernomen, en waarom dat juist nu geschiedt. Reeds hebben twee volkspetilionne- menten met te zamen bij de 360,000 handteekeningen van mannen en rouwen het Algemeen kiesiecht voor beide seclen gevraagd, maar de re geering heeft nog slechts toezegging gedaan voor de vervulling van de helft van dien eiscli door aan alle mannen l et kiesrecht te beloven, terwijl er voor de vrouwen nog niets meer in uitzicht wordt gesteld dan wegneming der grondwettelijke beletselen tegen de invoering van haar kiesrecht. Om inwilliging van de tweede helft van den vollen eisch moet dus nogmaals gevraagd wordenbovendien richt zich thans het adres tot een ander ministerie en een andere Staten- Generaal dan in 1911. En dat dezen iiiet ongenegen zijn om gevolg te geven aan den duidelijk uitgedrukten volkswil, daarvoor staan ons de her baalde verklaringen van Minister Cort van der Linden borg. De Troonrede rekende er blijkbaar op, dat de Nederlandsche vrouwen nog niet zoo ontevreden over haar uitsluiting zijo, dat die met nog langer tijd zou kunnen voortduren. De Ver. voor Vrouwenkiesrecht echter meent onze landgenooten beter te kennen en wil het rechtsgevoel der uitgeslotenen gelegenheid geven zich uit te spreken; vandaar dit petitionnement. Bladen en tijdschriften, die er prijs op stellen hun lezers goed in te lich ten, en lezers, die op de hoogte van hun lijd blijven, weten wel, dat het vrouwenkiesrecht reeds in twintig landen algemeen en volledig bestaat, zoodat er een goede 7 millioeri kieze- iessen haar stem kunnen uitbrengen evengoed als haar mannen en bi oers, terwijl de voortdurende uitbreiding van deze nieuwe kiesrechtregeling over de grenzen heen naar naburige staten wel een bewijs is dat zij goed voldoet. Neen, een sprong in bet duister is de invoel ing van bet vrouwenkiesrecht thans al lang niet meer, daarvan kunnen de wetboeken van Noorwegen, van Finland, van Australië en van tien staten van Arnei ika getuigen, die sedert de vrouwen medewerken aan de wetgevtng, die blijken diagen van grooter zorg voor zieken en hulpbe hoevende kinderen en ouden en van beteugeling der heerschappij van Wijn tje en Trijntje. »Wboly beneficial", zeide de Premier van Nieuw-Zeeland, Sir Henry Ward, toen men hem vroeg naar de werking van bet vrouwen kiesrecht. Reeds twintig jaren werkt in Neder land de Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht om ook ons land in de zege ningen van de medezeggenschap der vrouw in staats- en stadsbestuur te doen deelen en bet onrecht, dat de Nederlandsche wellen de vrouw nog steeds aandoen, te doen verdwijnen. Tusschen, of beter gezegd boven de verschillende politieke pariijeu bewaart zij bet neutrale standpunt, dat haar enkel om plaats voor de vrouw naast den man doet vragen, zonder dat zij zelve ooit een kieswet ontwerpt of goedkeurt. Deze taktiek van enkel ge lijkstelling der seksen in de toekenning van het stemrecht te vragen en daar voor bij de welgezinden uit alle par tijen steun te zoeken, is ook die, welke do Wereldbond voor Vrouwen kiesrecht al haar aangesloten lande lijke Vereenigingen aanbeveelt. Het spreekt van zelf, dat daarbij de Ver. v. Vrouwenkiesrecht zich niet over het trekken of wegnemen van gienzen voor het kiesrecht zelf uitspreekt. »Aau den eisch «gelijkstelling van man en vrouwt geven tel kens de gedane wetsvoorstellen den inhoud. Thans, nu de Troonrede Algemeen Kiesrecht voor de mannen beeft beloofd, beteekeot die eisch voor ons land het algemeen kies recht voor vrouwen; het is niet

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2