RAADSSTUKKEN. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. koop van boschterrein aan bouwspe- culanten en anderen af te zien en het bosch te laten zooals het thans is en te beheeren, zooals het moet, name lijk als boschpark en waardoor Zeist de plaats blijven zal waar de naar fraaie ongerepte natuur hongerige mensch graag wil vertoeven. De wandelweg Amsterdam-Arnhem. Wij lezen in het jongste nummer van de «Kampioen* het volgende: Er is weer goed nieuws van den wandelweg Amsterdam -Arnhem te vermelden. Een zevental besprekingen hebben tot een gunstig resultaat ge leid, waaronder twee zeer belangrijke toestemmingen, ten eerste van graaf Bentinck van Oldenburgh voor de uit gestrekte bosschen bij Amerongen, en ten tweede van douairière Bosch van Drikestein voor de Lage Vuursche. Indien oen der beide hier bedoelde toestemmingen niet was verkregen, zou de geheele wandelweg als't ware in twee deelen in de lucht hangen, want de betrokken terreinstrook is in letterlijken en figuurlijken zin niette ontloopen. «Het is zoo'n aangename ervaring bij dit werk," aldus schrijft kapitein Beckering ons, «dat hij de eigenaren van bosschen en terreinen zoo groote welwillendheid wordt ondervonden", en dat niettegenstaande de bezwaren, waarvan wij een opsomming gaven in «De Kampioen" van 23 Januari j.l. Velen informeeren zelfs belangstellend naar de andere deelen der route, die met door bun eigendommen gaan. Er zijn nog wel heele gapingen in den wandelweg wat de vergunningen betreft, maar we vertrouwen, dat bet spreekwoord: «Goed voorbeeld doet goed volgen", ook hier bewaai beid zal worden. Uit Ainhem bereiktons bet heugelijk bericht, dat de toestemming om over het prachtige buitengoed »Ue Warns- borri«. bij Arnhem, den Bondswandel- weg te leiden, van mr. Fockema ver kregen is. De beer F. toonde zich enthousiast voor bet Bondswerk, en zeide alle medewerking toe. Zaterdag j.l. was het weer zoo'n eemg mooie dag om prachtpunteD op te nemen. Wat het weik zoo afwis selend maakt ziju de kleinere en grootere moeilijkbeden waarop men stuitzoo stonden wij deze week voor de vraag, hoe bet mooie hoogtepunt 56 op de Koninginnelaan bij Door- werth, zonder een ander interessant gedeelte uit te schakelen, in de route op te nemen. Wij kunnen niet alles er bij nemen, er zou dan te veel gevergd worden van de wandelaars, want als de onder danen moede worden, trekt een pleis terplaats meer dan bet schoonste uitzicht. Dat mooie weer van Zaterdag deed er ons ook aan denken, dat bet voorjaar reeds nadert, en wel een beetje met schrik, want... er is nog heel veel te doen, en als 't voorjaar in 't land is, moet de proefwatidelweg gereed zijn. Middelbaar Onderwijs. Handelsschool. Bij raadsbe-luit van 26 Maart 1912. werden aan de Vereeniging «Handels school voor Amersfoort en omstreken* tot wederopzeggens gratis in gebruik afgestaan eenige nader door B en W aan te wijzen lokalen van het ge- rneenterebouw aan de Koestraat. Ter uitvoering van dat besluit zijn door B. en W. thans in gebruik ge geven alle lokalen in dat gebouw, met uitzondering van bet lokaal in gebruik bij bet Burgerlijk Armbestuur en de Vereeniging voor Kindervoeding. Met stellige zekerheid wordt ver wacht, dat met 1 September a s. het aantal leerlingen aan de Handelsscbool zoo groot zal zijn, dat ook ingebruik name van dit laatste lokaal noodig zal ziju. Uit bet groot aantal leerlingen dat, zoo kort na hare openstelling, reeds de Handelsschool bezoekt, blijkt vol doende de groote behoefte, die aan dit zoo nuttige onderwijs in deze ge meente wordt gevoeld, waarom B. on W. overbodig achten daarvan eene nadere uiteenzetting te geven en den Raad voorstellen aan bet verlangen van de Vereeniging te voldoen. Wordt dit voorstel aangenomen, dan zal voor het Burgerlijk Armbestuur 6n de Vereeniging voor Kindervoeding eene andere lokaliteit moeten worden gezocht, waartoe B. en W. vóór bet tijdstip waarop verwacht wordt, dat bet gebouw geheel door de Handels school in gebruik zal worden genomen, de noodige zullen voorstellen doen. De godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk zal Zondag ochtend worden geleid door Ds. R. Miedema uit Schoonhoven, terwijl in de Doopsgezinde kerk Dr. A. J van Loghum Slaterus uit Wageningen zal voorgaan. De tijdelijke geldleening der gemeente, gioot f 16000, werd afge sloten met het Amersf. Wissel- en Effectenkantoor. Quick speelt morgen op Bok hoven legen haren naamgenoot van den hoofdcursus te Kampen. H. V. C. houdt ter viering van baar 10 jarig bestaan een gecostumeerde voetbal wedstrijd. De kapitein-ingenieur H. Heet jans alhier is benoemd tot directeui der gemeentewei ken te Bandueng. Door Mr. P. J. F. van Voorst Vader, kantonrechter alhier, is legen 1 Mei a.s. als zoodanig ontslag ge vraagd. De heer van Voorst Vader blijft hier metterwoon gevestigd. Ook de cantines der Ve infanterie brigade zullen met ingang van 1 Maart a.s. wederom verpacht worden. Tilly Koenen de gevierde zan geres die stadgenoten en environsbe- woneis in de St. Jortskeik eenige malen van haar heerlijke gaven deed genieten, zal, nu het haar niet werd toegestaan in dit kerkgebouw op te treden op 4 Maart a.s. eene liederen- avond geven in »Arnicilia." De heer Juriaanse, de leden van den A. N. W B. door zijne artikelen in «dn Kampioene welbekend, zal voor de leden van het plaatselijk Nuts departement don 19en dezer eene door lichtbeelden opgeluisterde voordracht nouden over: »Te voet en per fiets door den Harz«. Wanneer wij zeggen dat de beer Juriaanse in zijn voor dracht zal aantoonen dat hei zelfs voor bezitters van bescheiden beurzen mo gelijk is om van de natuurschoon heden in den Harz te gaan genieten, twijfelen wij niet of een druk bezoek zal zijn deel zijn. Er heeft zich hier te lande een comité gevormd waarin onderanderen de heer Gordeau, directeur van Kin- derzorg zitting heeft, met hel doel een fabriek op te richten van bioscoop films, waarvan eene opvoedende kracht uitgaat. Naar wij vernemen zijn de per- ceeleri 1 en3aanden Utrechischeriweg, tusschen Soesterweg en Weijerslraat onderhands verkocht aan den beer P. A. J. Blom. De heer Christan,gepensionneerd generaal-majoor, van het O.I leger, denkt zich 1 Mei a.s. alhier te vestigen Do vereeniging van thans 93 dames hier ter stede welke zich ten doel stelt het verschaffen van verster kende middelen, uitsluitend op advies van alle genepsheeien, aari onver mogende zieken en zwakken ver strekte aan gemiddeld 10 patiënten per dag in het afgeloopen jaar. 6913 Liter melk. 161 Liter karnemelk. 70 eieren. Onze stadgenoote mej D. Jonker, slaagde gisteren te Zwolle voor het exameD nuttige handwerken. Centraal-eenootHchap voor Kinder- herstellings- en vacantiekolonies. Afdeeling Amersfoort. Gisteravond hield bovengenoemde Afdeeling een Algemeene vergadering in de Industrie- en Huishoudschool onder voorzitterschap van dr. Kamer ling. Na oppning werden de notulen door den heer van der Klein gelezen en vervolgens onderdarik goedgekeurd. Aan bet jaarverslag over 1913, dat nu werd uitgebracht, ontleenen we. dat de belangstelling en het ledental niet grooter zijn geworden. Einde 1913 bedroeg het aantal leden 100 Mevr. Tromp van Holst heeft als lid van 't Bestuur bedankt en is ver vangen door Mevr. van Randwijck. De ledenvergaderingen werden slecht bezocht. Gelden zijn ontvangen van een voetbalvereeniging en van iemand, die niet genoemd wil worden. De opbrengst van capsules, enz. is f30 Van leerlingen der H B.S. is inge komen f 10 10 E-n kleeienfonds is tot stand ge komen. Uitgezonden weiden 26 kinderen. DePenningmeesteresseMevr.Gerard van Sijsen deed rekening en verant woording. De ontvangsten bedroegen f 817.99s De uitgaven 678.06 Saldo in kas f 39.931 Hieronder zijn ook de gelden van bet kleedingfonds begrepen, waardoor dit saldo grooter schijnt dan het in werkelijkheid is. Door Mej. ten Bosch en den heer Van Dommelen werden alle bescheiden nagezien en in volmaakte orde be vonden. De heer Kamerling en Mevr. Gerard van Sijsen werden in het bestuur her kozen. Tot afgevaardigde naar de Alge meene vergadering te Zeist werd ge kozen de heer Van der Klein en tot zijn plaatsvervanger Dr. v. Enst. Aan het Centraal genootschap zal f '10.worden gegeven. Verder is bepaald voot loopig 12 kin deren uit te zenden. Aan het Comité voor «Plaatselijke Keuze" zal eeri adbaesiehetuiging en I 2.50 worden gezonden. Een afdeeling van «Het Hoefijzer- verbond" zal niet worden opgericht, wel f25.worden gestort in de kas van het Centraal Genootschap. Hierna werd de vergadering geslo ten onder dank voor de opkomst. Voor de afdeeling Amersfuort van de Ned Protest. Bond trad gis terenavond in de Remonstrantsche kerk op ds. Pantekoek van Zalt- Bomniel met het onderwerp «In en om Petersburgd. Spreker begon met te zeggen, dat hij niet zou houden een geleerd be toog, maar een gezellig praatje, een causerie. In gedachte moesten de hoorders het kerkgebouw maar om tooveren in een gezellige karner Het is een onderwerp, dat uwe aandacht wel verdient, omdat zon wonderlijk over Petersburg wordt gesproken. Ten bewijze haalde spr een staaltje aait uit hel Handelsblad, Waaru gezegil werd, dat de winter zoo streng v?as. dat beren en wolven de stad onveilig maakten. Deze dieren waren noch ui de stad, noch in de mooie dorpen ei om heen De schuld dat we Ru-land zoo slecht kennen dragen de scbiijvers, de censuur en de kranten. Zoo schieef de Times-correspondent van de revo lutie, ter wjjl hij een lui leventje leidde en in 8 a 10 dagen niet op straal durfde komen, dat hij in den nacht zijn hotel had vei laten om de zieken huizen te bezoeken en de dooden te tellen. 4000 lijken had hij geteld, toen werd het hem te erg Waai beid is. dat er slechts 330 lijken waten. Het was trouwens geen oproei ige beweging 120000 mannen met vrouwen en kinde ren trokken op met kerkelijke wapens en heiligebeeiden voorafgegaan door priesters in vol ornaat. Zoo gingen ze naar net paleis om de grondwet te vragen. Doch de revolutie werd gemaakt, bad men noodig om den keizer te misleiden. Het rijk is te groot. Wat spr. verder meedeelde is geen boekenwijsheid, maar heeft hij gezien. Het woord Hollandsche Domme Opent in Rusland alle deuren. Hieidooi viel het spr. zoo gemakkelijk met vele regeeringspeisonen in aanraking te komen en zooveel te zien en op te merken. Tegenover het donker is veel licht. Rusland is het land der groote tegen stellingen. De Bureaucratie is bierrie groote plaag, Bij spoor, post. ministerie, handelszaken overal valt op hel grooi aantal menscbelijke werkkrachten. Bij aankomst wordt men reeds ont vangen door 8-menschPti om de koffer na te zien. Hieraan ontkomt men door het geven van eeri fooi. leder loert op rievenverdiensten, de groote ambtenareb, zoowel als de kleinen. Heeft men een pas noodig, het kost geld, 3 roebel. Overal en in alles wordt geknoeid. Zoo met leveranties voor hrl leger. Oude gebruiken leven jaren voort. Zoo stond in den zomerluin steeds een schildwacht sedert 1745. Catharina II had dien daar geplaatst om op een viooltje te passen, doch telkens kwam weer een andere. Dit duurde tot 1897. Overal wordt gestolen. Het Roode Kruis dat 35 millioen moe-t bezitten, had bij 'l begin van de Russisch- Japarisctie oorlog maar l'/« mrllioen. De rest werd nu door het volk aan gevuld. Toen na het eindigen van den oorlog met Japan de eerste wagen aankwam zalen er allerlei Japansche meubelen en koslbaarberii-n in, die de officieren zich harlden laten schen ken. De soldaten, die in Mandsjoerije zijri gekomen met den oorlog komen nimmer terug, uit vrees, dat ze zullen vertellen, wat ze hebben geleden en zoo de revolutie bespoedigen. Veel interessants werd over het Russische schoolwezen meegedeeld. Ergerlijke volksscholen zijn er niet. 8u"/o kan lezen noch schrijven. Deze slechte toestand wordt ook bevoiderd, doordat de dorpen klein zijn, ver uit elkaar liggen en de wegen slecht zijn. In Petersburg is het iets beter Daar kan een kind 2 winteis de school be- zoekep. Van herhalingsonderwijs is geen sprake. Neem je hoed af voor wat in die twee winters gedaan wordt met 60 k 70 kinderen. Doch deleer tijd is tekorten het geleerde vervliegt weer. Boven aan staat do school van de Fransch-Duitsch-Hollaridscbe Ge- refoi meerde Gemeente. Hitr is van alles ook is de inlichting zeer praktisch. Het Russisch schoolwezen wordt gehinderd door de kerk, door vele feestdagen 180 schooldagen testen na aftrek hiervan. Het Godsdienstonderwijs is op de scholen het neusje van den zalm en wordt in elke klas 2 maal per week en onder schooltijd gegeven. In de school is de Bureaucratie ook aan 't woord. Hoe met examens geknoeid wordt, werd aardig meegedeeld. Geld doet hier weer alles. De Russische kerk, gesticht in de 2e helft der 11e eeuw, is de meest behoudende, Het Godsdienstig leven is uitei lijk. Er zijn kerken met volslagen gouden daken, de heiligenbeelden zijn met de kostbaarste steenen ver sierd. Op het land heeft de geestelijke een treurig leven en geeft zich veelal over aan den drank Op kerkelijke feesten wordt groote praal ten toon gespreid. De Rus eert zijn dooden en be oefent liefdadigheid. Oflicieele lief dadigheid is hel mooiste naast het leelijkste, het beste naast het dwaaste. Waar Rusland zich vi ij bewegen kari heeft het veel goeds. Om te ver- beteien beeft het noodig afschaffing van tie censuui, van het paswezen vrijheid van drukpers, van onderwijs, -cneiding van kerk en Staat. Slechts een groote revolutie kan het land redden. Telkens weet men ie koppen er uit te nemen en te doen verdwijnen in een of andere underaardsche vesting Het Russische volkskarakter beeft eel goeds, doch liet wordt gedrukt door sociaal-pohtieke toestanden. Met de grootste aandacht werd deze merkwaardige causerie, die zonder panze bijna 2 uur duurde, aangphnord. Moord ontdekt dooreen somnambule. Circa een jaar gi-leden verdween spoorloos de directeur van een nitro- cellulosefabi lek te Grand-Palud in Bretagne, Paul Cadion genaamd, wiens lijk zooals een telegram reeds heeft meegedeeld dezer dagen werd ge vonden. Blijkbaar was de ongelukkige door een misdadige hand gevalfen en de ingenieur Pierre is gearresteerd als van den moord verdacht. Thans blijkt, dat het vinden van het lijk een gevolg is van de aanwijzingen eener somnambule. De familie had n.l. 2000 francs uitgeloofd voor het opsporen van den vermisten fabrikant. Mevr. Saimpy, een aangetrouwd familielid te Pont-a Mousson, die deze premie gaarne wilde verdienen raadpleeegde een beroemd medium to Nancy, Mme. Camille en met verrassend resultaat. De somnambule nam de hand van mevr. Saimpy en deze geraakte toen zelf ook in slaap. In haar slaap zag zij, dat Paul Cadion vei moord werd. De moordenaar stak hem in de borst en sleepte het lijk toen weg naar het kreupelnoul in een klein bosch achter een molen. Van deze ontdekking deed mevr. Saimpy mededeeling aan Jean Cadion, den broeder van het slacht offer, en inderdaad vond men op de aangewezen plek het lijk. Mme. Camille is geen gewone som- namhule. Haar gave werd ontdekt door een der doctoren vau het zie kenhuis, waar zij op 13-jarigen leeftijd verpleegd werd wegens St. Vitus dans. Professoren onderzochten haar en erkenden, dat zij inderdaad een medium van buitengewone begaafd heid was en in 1880 heeft zij voor een geneeskundig congres te Nancy rlemonstratiën gegeven, die algemeens veibazing wekten. Ook thans nog is zij bij alle geneesknndigen te Nancy bekend en geacht. Het eigenaardige van het geval betreffende de misdaad in Bretagne is. dat Mme Camille zich sfechts (lauw het bezoek vari mevr Saimpy heiinnert en zelf nieis afweet van de ontdekking, die deze door baar tusscbeDkomst heeft gedaan. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. Van 5 tot en met 42 Februari. Geboren: Bartus, z. van Fiedeitk van der Zande en Beer ije den Heerdeti. Gerrit, z. van Willem Kiaan en Hendiikje Brurnmel. Diik, z. van Arbraham Kuijer en Engeliria van Koilaar. Wilhelmina Maria, d. van Franciscus Theodoius Antonius de Goeij en Christina de Witt. - Adri- anus Wilholmus, z. van Martinus Gerardus Veisteeg, en Cornelia West hof. Teunis, z. van Teunis van Leuveren en Catharina Visser. Antonia Jacoba, d. van Johannes Abraham Uding en Jacoba van Bal- kum. Cornelia, d. van Teunis Achterkamp en Gijsberta van Meeleren. Cornells, z van Franf.ois Eugétie baion van Heerdt en Maria Johanna Kolil. Dirk Aldert, z. van Aldert Noordewier en Geeiije de Vries. Elisabeth Grada, d. van Wilhelmus Ttieodorus I'ot en Johanna Dijs. Ludovicus Gijsbei tus, z. van Wilhel mus Mosteriman en Wilhelmina Kraan. Johannes Hendrikus, z van Aart Melis van Donkelaar en Geurtje van Drie. Martha Henriette Paulina, d. van Henri Bierman en Anna Chtistina Plountje Bolland.Marinus Wouter, z. van Wouter van den Eshof en Maria Cornelia Jacoba van Leeuwen. Jacobus, z. van Willem Treffersen en Rijkje Lambrechts. OndertrouwdEverat'dus Broekman en Johanna Lablans. Thijs Vrind en Johanna Verhoeff. Getrouwd: Willem Theodorus Post- bouwer en Alijda van Kalveen. Jan Renes en Sophia Gerardina van den Berg. Hendrik van den Berg en Jacoba Colmjon. Jacobus Olden- bof en Cilia Vreekamp. Julianus Johannes Hendrikus Stabli en Adiiana Junaniia Palland. OverledenDrika Wolters, 68 jr., wed. van Willebiordus van der Mast. Jan van Binnendijk 3d. Antonius Bolkesteijn, 53 jr., eebtg. van Jannetje au de Be.ek. Wouter van Beek, 78 jr., echtg. van Sophia van Gronin- gen. Leusden. Geboren: Jansje Antoinette, d. van Jacobus de Bakker en Cornelia van Eist. Jan. z. van Peter Galjee en Margje van der Vecht. Elizabeth, d. v. Albeitus Stepbanus Wouteise en Maria Kremers. Ar ie Johannes, z. van Antonius Ludovicus van der School en Maria Johanna van Leeuwen. Overleden: Stijn tje Commandeur, 82 j., wed. van Jan Schipper. Jan netje Tolboom, 37 j.. eebtg. van Antonie van Roomen. Den WelEd. Heer Honfd-Redacteur van de Nieuwe Amersfoortsche Courant. WelEdele Heer, Het zal u met onbekend zijn dat in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika en Australië, onlangs een wet is aangenomen, waarbij de invoer van vederen, vleugels, huiden of andere deelen van in bet wild levende vogels verboden is. In andere landen bestaat een krach tige beweging om eveneens dezen invoer te verbieden en noem ik hier Engeland, Duitschland en Nederland. Ook bij ons is men ervan overtuigd, dat het zoowel een zedelijke als een maatschappelijke misdaad is, onze beste natuuilijke vrienden te ver moorden ter wille van een modegril, die eischt dat de vrouwen zicbzelve tooien, met stukken van de nuttigste bewoners der aarde, die ons door bun hulp voor ondergang bewaren. Weet men wel dat millioenen vo gels elk jaar op de meest beestachtige manier worden gevild, de vleugels afgehakt of op andere wijze vernield, juist wanneer zij jongen hebben, en hun vederkleed het mooist is. Weet men wel dat het juist de vpgels zijn, die de grootste opruiming houden onder de insecten en andere dieren, die, hoe nuttig zij op zicb zelve ook mogen zijn, een reusachtige plaag voor de meuscbheid zouden worden en geheele streken met onder gang bedreigen, wanneer niet de vogels tri taliijke schaien, een oveibevolking -an al dan schadelijke insecten voor komen. en medewerken «hetevenwiclit der natuur« te helpen in stand houden. Wie over dit onderwerp meer wil weten, kan gratis een in het Hol- landsch gestelde brochure ontvangen, «aam ve'schillende be-cbouwingen voorkumen aangaande het nut der- vogels, vogelmoord enz., voornamelijk samengesteld uit de gpgevens ver zameld door den Heer James Buckland,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2