NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. So. 14. Woensdag 18 Februari 1814. 43e jaargang De Firma A. LEWEN STE1N CATHERINA BRESJKOFSKAJA. BINNENLAND. FEUILLETON. 45). Jt Aangezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Hen late zich- onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewcnstein> machine aan praten. Voor. Amersfoort en Omstreken eenigste Agent W. KOMMfcR, Krommestraat 24, Amersfoort. UTRECHT, CIIOOHSTKAAT 14. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geüeele Kijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. vKBSIHIJNT UuENSIlAb E* /AIËKHAh. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 11. Telephoonu. ADVERT E N T I i; N Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. (Ben levensbericht). Zonder twijfel een van de meest aantrekkelijke en nobele figuren uit de Russische vrijheids-beweging is de nu zeventigjarige Catharina Biesjkofs- kaja. In haar komt op hijzonder tref fende wijze aan 'i licht het samengaan van oneindige opolTerende liefde voor de verdrukten en lijdenden met held haftige onverzettelijkheid tegenovei de verdrukkers, dat in die heroïsch- worstelende gestalten geest en gemoed van den vrijheid-lievenden westerling zoozeer boeit en bekoort. Calherina Biesjkofskaja is uit een rijk en adelijk geslacht geboren en in glans en weelde opgevoed Beeds vroeg werd zij aangegrepen door de liberale en humanitaire denkbeelden, die na de opheffing der lijfeigenschap in Bus- land velen der besten uit de bevoor rechte klassen vervulden. Kennis en beschaving verspreiden onder de boe ren, medewerken lot de stoffelijke en geestelijke verhtffing dier zwoegende massa's door het stichten van scholen, bibliotheken en hospitaleu; dat werd haar levensdoel. Maar als zoovele anderen, stuitte zij bij eiken stap van haar menschlievenden aibeid op de hinderpalen, die het tzarisme, toen als nu, aari de opheffing van bet volk uil onwetendheid en ellende in den weg stelde. En als zoovele anderen werd zij, door de onmogelijkheid van iedere wettelijke actie, gediongen tot deel neming aan de onwettelijke, revolu tionaire beweging der jaien zeventig, die in de vereeniging «Grond en Vi ij- heid'' baai middelpunt vond. Ter wille van haar beginsel tneekl zij niet haar man en me.l de knngeii, waarin zij opgevoe'1 is als boerenvrouw verkleed, zwerft zij van dorp tot dorp, van gehucht tot gehucht om in de boereri bevolking bet zaad vao bet vei zet te sti ooien. Na enkele maanden van onvermoeide werkzaamheid wordt zij gearresteerd en in het z.g. «proces der 193 lot verbanning in woeste, ontoegankelijke streken van Siberië veroordeeld. Dit geschiedde in 1878. Na twee jaar probeert zij te vluchten, maar wordt weer gepakt en hel vonnis voor deze mislukte poging luidt: tuchthuisstraf en veertig geeselslagen. Dit laatste deel van de straf echter wordt haar in naam: met het oog op baar ge- zondheidstoestand, kwijtgescholden. Lichamelijke tuchtiging der politieke i gevangenen kwam in bet «oude'' ab- soluiisme zoo goed als niet voor; deze schandelijke straf op hen toe te passen, was aan bet «het vormde en parle- mentaiie" tzarisme onzer dagen voor behouden. Eerst in 1896 kon Catharine Bresj- kofskaja naar Busland terugkeeren, waar zij trouwens ook verder onder politie-toezicht stond. Haar lichaam is verouderd en verzwakt, maar haar moed bleef ongebrokenvrijheidsliefde en liefde-tot-de-verdrukten brandden even licht en warm in haar borst als in de dagen van haar jeugd Zes jaar lang voert zij nog onophoudelijk poli tieke propaganda; zij kent geen rust; voortdurend houdt zij nachtelijke samenkomsten van boeren of intel- leclueelensorns in een bootje op den stroom, soms in een ellendige hut, soms in de diepte van een bosch komen zij samen. Steeds door de politie achtervolgd, weet zij, dank zij de waakzaamheid van haar vrienden en baar eigen flinkheid en tegenwoordig held van geest, telkens te ontkomen. Eindelijk geeft zij genoor aan het smeeken van baar vrienden ensterut ei in toe, om voor een poos Rusland te verlatenmaar niet om ie rusten; neen, zij gebruikt dien «rusttijd'* om in de Vereenigde Staten voordrachten te houilen over de Ru-sische vi ijheMs- beweging. In tal van sleden van de machtige republiek klinkt haar be zielend wooid; bet gelukt baar, de publieke opinie warm te maken en aanzienlijke geldsommen voor de strij ders daar ginds te verzamelen. Dan breekt in 1905 - de Rus sische revolutie uit en zij haast zich teiug om. naar zij hoopt, de dageraad der vrijheid in haar Vaderland te zien opgaan. Zij neemt deel aan de heroïsche worsteling dier jaren, de worsteling van de krachten van den vooruitgang tegen die van behoud en reactie; van het levende tegen bet afstervende Rusland. Maar de reactionaire machten blijken nog te sterk; de revolutie wordt neergeworpen en Catberina Bresjkofskaja -- nu een oude vrouw met witte haren «grootmoedertje" noemen de strijdmakkers haar draagt mede het droevig lot der over wonnenen. Op een propagandatocht aan de Wolga wordt zij gearresteerd en, zwaar geketend, onder militair geleide, naar St. Petersburg overge bracht. Bijna twee jaar blijft zij in de be ruchte Peter en Paul's vesting in voor arrest, afgesneden van elk vei keer met de buitenwereld, wachtend op haar vonnis. Het luidt: levenslange deportatie naar Siberië. Zeven en zestig jaar oud, lichamelijk gebroken door een leven van in spanning, ontbering en lijden, legt zij ten tweeden male den langen weg af, dien zij dertig jaar te voren, gegaan was, vol bloeiende jeugd en levens kracht Ver, ver weg in het onherbergzame land, op de uiterste grenzen van het leven, bij het verloren plaatsje Kiiensk, wordt de oude grootmoeder onderge bracht. Soldalen bewaken dag en nacht baar hut. Zij is bedlegeng en hulp behoevend, maar het jonge meisje, dat haar een poos verpleegd heeft, wordt gearresteeid en naar nog on toegankelijker woestenijen verbannen; de oude zieke vrouw blijft alleen achter, zonder gezelschap, zonder medische hulp zonder verzorging, in den vreeselijken Siberischen winter, in de naakte, armoedige hut In Busland begint zelfs de conservatieve pers te protesteeren tegen deze be handeling, eetier zeventigjarige! Van uit Engeland, waar zij vele invloedrijke vrienden heeft, worden herhaaldelijk verzoeken en vertoogen tot de Russische regeering gericht. Alles vergeefsch. En de afzondering, de kwellende be waking, de ondragelijke omstandig heden van baar verbanning diijven de oude vrouw tot een wanhopige onderneming; zij besluit te vluchten. Dacht zij. oud en zwak als zij was, le kunnen volbrengen, wat baar voor dertig jaar, in de volheid van haar kracht, niet gelukte Sloeg het vrijheids-begeeren nog zóó k i ach tig in den klop van dit dappere, ontembare hart. dat het al de moeilijkheden, al de gevaren, al den waanzin van haar poging vergat? Vermomd in mannenkleeren, zwerft grootmoedertje door enkele getrouwe makkers begeleid, eemge dagen rond in de Siberische toendwa. Maar zoodra men baar gemist heeft, is de geheele politie van 't district gealarmeerd ge worden en de menschenjacht be gonnen. En éér Irkoe'.sk, de stad, waar zij een schuilplaats hoopt te vinden, be reikt is, vinden haar de gendarmes; zij herkennen haar en voeren haar in triomf naar de stad. Op nieuw ondergaat zij een voor arrest, ditmaal in de gevangenis te Irkoetsk. En ditmaal luidt het vonnis, gelijk de Irkoetsker correspondent van de «Roesjkoje Slowo" dezer dagen aan zijn blad meldde: Twee jaar gevangenisstraf Kan men zich één anderen Euro- peeschen staat voorstellen buiten Rus land, waar oude, afgeleefde vrouwen de regeering nog met viees en angst vervullen? Grondwettelijke gelijkstelling van mail en vrouw! In het Paleis van Volksvlijt te Amsterdam, werd Zondag vanwege de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht een groote meeting gehouden, waarin de volgende motie, voorgesteld door freule Wichers, werd aangenomen: De landelijke meeting, enz. ontevreden met de in uitzicht ge stelde grondwetsherziening, waarbij alleen voor de mannen bet kiesrecht in de Grondwet zal worden vastgelegd van oordeel, dat de hedendaagsche vrouwen in haar strijd om het bestaan het kiesbiljel niet langer kunnen mis sen, en dat het Nederlandsche volk niet langer moet verstoken blijven van de ervaring en het inzicht der vrouwen bij tal van sociale maatregelen, die door 8taat en Gemeente moeten worden geiegeld; stemt ten volle in het besluit van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht tot het houden van een volkspetili- onnemenl om de Regeering met den volkswil in dezen bekend te maken en roept het Nederlandsche volk van alle gezindten en klassen op. vao deze meening te doen blijken, door hel teekenen van de lijsten, waarop de regeer ing zal verzoent worden in de voorstellen tot grondwetsherziening te brengen grondwettelijke gelijk stelling van man en vrouw. (Mndg. Ct De Commissie voor Sport, Spel, Lichaamsoefening en Speelterreinen van de Tucbt-Unie heeft aan hot Hoofdbestuur advies uitgebracht en een program van werkzaamheid op gesteld. dat de Unie h i. zal moeten volgen om de sport, in den ruimsten zin des woord, te bevorderen. in dit program, waarvan de meest voorname punten hier volgen, wordt als middel lot het bereiken van genoemd doel aangegevenhet richten van adressen aan gemeente besturen, om bij de vaststelling van uitbreidingsplannen tekening tehouden met de behoefte aan openbare speel terreinen en om gymnastieklokalen zooveel mogelijk beschikbaar te stellen voor turnvereenigingen. Verder wordt ALLES KOMT EENMAAL OP Z N P00TEN TERECHT DOOK A. S. H. BOOMS. Die twee liefhebbende zielen die zoo geleden hadden bleven alleen; zij in zaligheid geleund tegen zijn schou der en verrukt tot hem opziende, hij haar vasthoudende als vreesde hij haar weder te verliezen, en terwijl hij haar liefdevol aanzag streelde hij vol eer bied de zachte lokken, zooals hij vroe ger ook zoo gaarne deedzij, de vrouw in hare volle heerlijke rijpheid, gekleed in het van zooveel menschenliefde sprekende gewaad van pleegzuster, hij de kranige soldaat vol ondervin ding, nog in de kracht van zijn leven, heiden in hunne gedachten en ge voelens weer eensklaps jonger al die jaren die hen scheiden van dien merk- waardigen Koningsverjaardag, beiden oneindig zalig door die onverwachte hereeniging. Zij spraken weinig, slechts enkele liefdewoorden, en geen hunner vroeg het waarom of waardoor dier lange scheiding I Hun weêr- zien was één en al liefde, één en al geluk en zaligheid. En niet alleen die twee, maar ook de moeder en haar kleinkind waren gelukkig; de moeder door het groote geluk harer dochter en de bakvisch door het aandeel dat zij had aan de romantische ontknooping van het liefde-drama dat zy zoo heerlijk vond, want toen tante te huis kwam, was zij haar stralende van blijdschap om den halp gevallen en had gejuicht, nude man van 't portret, oom Nol, is in de huiskamer met Oma!«« waarop de tante zich losrukkende den jubel kreet had geslaakt en op het haar wachtende geluk was toegeijld. Toen de moeder buiten de kamer kwam waar zij de gelieven alleen liet, vond zij de kleine Sophie voor de deur op den grond zittende, in zalige verrukking tranen stortende over dat bijna sprakelooze heerlijke weerzien, bij zichzelven zwerende dat zij nooit anders wilde trouwen dan zoo'n kra- nigen man, na zooveel beproeving, met zoo'n goddelijk roerend einde. XIII. Het was dien avond een echt intiem feest in de woning van de weduwe Dorling, doch van al die daar ver eenigde gelukkige menschen-kinderen was Nol de ongeduldigste; hij wou absoluut den volgenden dag aantee- kenen en dan maar dadelijk trouwen, want hij wilde de verloren tijd in halen in dubbele weelde van geluk en vond dat een engagementstijd van drie-en-twintig jaren lang genoeg was om elkaar zoo'n heel klein beetje te leeren kennen. Met zijn onverwacht geluk kwam de onde opbruischende voortvarendheid van den jongen Kolo nie-luitenant weer boven, en hij rustte niet voor dat Sophie hem met 'n kus beloofd had om den volgenden morgen hare papieren bijeen te zoeken en alle maatregelen te nemen om zich binnen den kortst mogelijken tijd in haren werkkring te doen vervangenuitzet, inrichting en al die »snorrepi|perijen«» vond hij onnoodig; een huis was er met de geheele inrichting en wat nog ontbrak kon mama gedurende de huwelijksreis aankoopen en regelen. Die huwelijksreis bepaalde hij dadelijk op minstens drie maanden van echt onbelemmerd vrij zijn en pierewaaien met z'n eigen Sophie; overal zouden zij nog wel iets voor het uitzet kunnen koopen, want hij vond dat al dat uit stel gevaarlijk was; 't zou misschien maar oorzaak zijn dat zij elkaar weer kwijt raakten en zich dan weer eerst na nog eens zoo'n langen tijd terug vonden dat waagde hij er niet meer op. Lachende werd de hartelijke maar nu ongeduldige man gerustgesteld, die zoo in zijn nopjes was, dat telkens in eens de geest van den ouden dollen K'donie-luitenantotnden hoek gluurde; van de kleim- bakvisch gloeide het lieve gezichtje van genoegen nu haar 't geluk beschoren was twee zulke romantische geliefden in hare familie te hebben en van zoo nabij te kunnen gadeslaan en zij benijd le hare tante zoo'n vrijer wel eenigzins, wat zij haar met een kus en een verraderlijk ver legen kleurtje in 't oor fluisterde. Twee dagen later waren de geluk kigen aangeteekend en begonnen voor hen nu werkelijk de bruidsdagen, die, op verlangen der bruid, minstens één maand zouden duren, iets waarop zij onverzettelijk stond, hoezeer de on geduldige verliefde bruidegom ook op verkorting aandrong; ten slotte on derwierp hij zich zuchtende, zeggende, h .dat zij al dadelijk misbruik van hare macht maakte en nu al de pantoffel zwaaidewaarbij hij dan de jongste Sophie onder den arm nam en dreigde met die kleine mooie en lieve nicht, die toch dezelfde naam droeg, inplaata van met die afschuwelijke tante naar het stadhuis te zullen gaan. {Slot volgt.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1