BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. aangeraden zich tot Gedeputeerde Staten te richten, zoodra door ge meentebesturen verordeningen ge ma-ikt worden, die de ontwikkeling van de sport |in den weg staan, (be doeld zijn b v. verordeningen waarbij het voetballen op Zondag verboden wordt, enz,) Tenslotte raadt de Commissie aan bet verspreiden van juiste denkbeelden omtrent de sport en sporttoestanden Den lOen Februari 1914 werd door de Directie der Nederlandsche Heidemaatschappij te Arnhem,namens het Bestuur der Coöperatieve Ver- eeuiging Aardappelmeelfabriek »de Di ie Provinciën" gevestigd te Oost- wold, ondersbands aanbesteed de bouw van een aardappelmeelfabriek met meelloods en het maken eener beschoeiing te Leek, gemeente Oost- wold. Ingekomen waren 11 biljetten. De hoogste inschrijver was A. de Vries Hzn te Assen met f 2-25.000.de laagste inschrijver H. Huisman te Groningen met f 186,4000.—, wien het werk werd opgedragen. Een officieel bericht meldt, dat de koning van België gistereu bij een ochtendnt door bet bosch van Soig' nies bij Boitsfort, van zijn paaid is gestort. De geneesheeren, in allerijl naar het paleis ontboden, stelden een breuk van den linkerarm vast. Het ongeval had plaats, doordat het paard van den koning stiuikelde over een kei. die uit de bestrating opstak, uitgleed en neerviel, en zijn berijder meesleurde. Christendom en cultuur. De eerste der sociale lezingen werd Maandagavond in Amicitia gehouden door Dr. v. d. Bergh van Eysinga, pied. te Zutphen over bovenstaand onderwerp. De beer Toxopeus opende met een kort woord de bijeenkomst, waarin hij allen welkom heette en de verwachting uitsprak, dat de Spr. iets voor hoofd en hart beide zou geven. In deze ver wachting is de heer T. niet teleur- ge-teld, als we voor iets maar veel stellen Spr. begon met te herinneren aan de oude Grieksche wtjsgeeren, telkens ongemerkt het boe en waarom der dmgen verklarende, aan Socrates, den filosoof van de straat en van de markt, die trachtte de menschen aan zich zelf te ontdekken. Volgens hem is de ziel gevangen als in een kerker. Plato was zijn leerling. Van hem stamt de cynische beweging, de Hond- sche wijsgeeren, verpersoonlijkt door Diogenes, den man van de zelfgewilde armoede. Op de rechte lijn van deze dingen staat de Christelijke wereldbeschou wing. De Griekscbe cultuur is een scboonen groet van het leven. Tegen over dit Griekenvolk staat de ge stalte van den Christus. De God>-n van den Olympus zijn verlaten. Het menscbelijke is gevonden in den ver worpeling, die aan 't kruis is ge hangen. De leer: «Deze wereld gaat voorbij* vindt ingang. Een vergelijking tusscben de oude slaven en de hoori- gen is niet in 't voordeel van de Iaatsten. De laatsten weten niet, hoe ze hun dagen zullen rekken. Deze elementen van wanhoop werpt men in Rome brood en spelen toe, wat ons een blik geeft op het economische leven van dien tijd. De Oostersche goden van toorn. Deze critiekloozen lijd was voor de menschen angstig. De mensch znekt heil in de wildernis, in de woestijn, in de kluis in het klooster. De Germaansche cultuur is door gedrongen in Florence, Milaan, enz. Hier komt het langzamerhand tot de Renaissance. De koopmanschap ont dekt de wereld. In die Italiaansche gemeenebesten begint nu de cultuur, een éénzijdige cultuur met groote tegenstellingen. De mensch heeft de natuur leeren kennen, bewondering voor 't leven, 't Zjjn menschen, die zich zelf hebben gevonden: Huma nisten. Spanje. Frankrijk, Engeland, Vlaan deren, Nederland, overal werkt de Reriai-srnre door De geleerde spreker noemt de voormannen uil dien tjjd en ge fr een rreeld van hun invloed, op elk gebied van kunst en vair wetenschap. De mensch bukt zich niet meer; de mensch is koning. Hij wil deze wereld maken tot iets hoogers. Gedenk te sterven sterven is beter dan te levenEn toch het leven tnumfeert over den dood. Dit is het moderne bewustzijn. Daar is een geestige cultuur. De kennis van de wetten, van de harmonie, voor de orde is gekomen en veel levensraadselen zijn opgelost voor den ontwikkelde. Mysterievol is de tijd en de dingen, die zijn in den tijd. In dat ongebeur lijke gebeurt alles. Alles kunt ge splitsen en deelen en toch komt ge aan geen eind. Ons denken is het mysterie, de rede, die in de dingen leeft. De mensch verandert de moderne mensch, doet geen bede vaart meer naar heilige plaatsen. Hij beseft 'i goddelijke alom, de schoonheid, de harmonie der dingen, Wij zijn kleine menschen, maar toch groot. De menschheid sterft niet. Uitvindingen worden steeds meer en giooter. Denk aan de telegrafie zon der draad met de gevolgen. Na de pauze, die 5 minuten duurde, behandelde spr. in 't bijzonder ons Christendom en onze cultuur. Hij besprak de Kath. kerk en de Protesiantsche. Het Christen lom is noch Katholiek, noch Protestant, is 't idee van 't goddelijke in den mensch. Het Christuskruis is het symbool van heerlijkheid. De mensch gaat ntetdood. Plato leeft nog. Waar leven is, is worsteling. Alles moet vallen en be zwijken. Alles wordt geofferd. Het leven ontleent zijn waarde aan de worsteling. We moeten meesters worden van dat leven en de harmonie der dingen leeren begrijpen. De voorzitter dankte spr. voor zijn schoone rede en stelde voor, om den indruk van 't heerlijke van dezen avond niet te bederven, alle vragen schriftelijk te doen. Gemeente Amersfoort 4'/, pCt I t oning van 1914 groot f 700.000 iiomi naai. B. en W van Amei sfoort berichten, dat de inschrijving op norri. f 300.000 4'/j pCt. obligatiën der leening gem., Amersfoort v. 1914 groot f700 000 (waarvan reeds f400 000 geplaatst), in stukken van f 1000 enfSOOnomt naai, voorzien van halfjaar lijksche cou pons, waarvan de eerste vervalt op op 1 Juli 1914, zal zijn opengesteld op den 19den Februari, te Amersfoort bij den Gemeente-Ontvanger, te Am sterdam ten kantore van de heeren Kol Co., tot den koers van lOO'/t pCt. De betaling zal moeten geschieden op Maandag '2 Maart 1914. De leening zal a pan worden afge lost in de jaren: 19 41923 telkens f 15.000. 1921-1933 telkens f 16 000. 19341943 telkens f15.000, 1944 1963 telkens f12 000. De Gemeente verbindt zich de eerste vijl jaren niet tot extra aflossing over te gaan. Na dien tijd heeft zij het recht tol aflossing van de geheele leening of oen gedeelte er van, meer bedragende dan de genoemde sommen. Van het voornemen om van dit lechl gebruik te maken, wordt minsteni een maand voor den dag der aflossing openbare kennisgeving gedaan. De aanwijzing de.r af te lossen obli gatiën heeft buiten het geval van aflossing der gebeele resteerende schuld plaats bij loting, in eene minstens drie dagen te voren bekend te maken openbare vergadering van Burgemees ter en Wethouders, in de maand November. De aangewezen obligatiën zijn be taalbaar op 31 December volgende op de uitloting. Op 76-jarigen leeftijd overleed alhier de gepensioneerde schout-bij nacht Dooi man. 1 Sept. 1856 benoemd tot adelborst le klasse, nam hij ge- ruimen tijd deel aan de hydrografische opname van den Oosl-Indischen Ar chipel. Als noofdoflicier werd hem de opleiding toevertrouwd der zeemilitie en later als commandant van het Koninklijk Instituut voor de marine, die der adelborsten. 1 Mei 1892 be vorderd tot schoui-bij-nacht, weid hij belast met het bevel in de maritime directie Hellevoetsluis, om op 1 Augus tus 1894 den zeedienst met pensioen te verlaten. Donderdagavond te half acht zal de afdeeling A mei sfoort van bel Oud- Kath. Ondersteuning-fonds hare jaar- lijksche feestelijke bijeenkomst houden n de groote zaal der socieieil «Ver- eenigiiiga Als spreker zal optreden de Z«erEerw. heer professor J. 11. Be rends, Oud-Kath. pasloot le 's Gi a ven tage met het onderwerp «Spiri tisme*. De zangvereeniging «Mirjam* zal hare medewerking verleenen, ter wijl de Jongeliedenvereeniging een kluchtspel zal opvoeren. De acte voor Nuttige handwer ken werd o a. behaald door onze stadgenooten, de dames A. Goemers, J Jepkes, A. Kloosterman en D. Jonker De brandweer rukte Maandag nacht uit tot het blusschen eener gefingeerde brand aan de Groenesteeg. waar geen brandkranen zijn te vinden In minder dan geen lijd was het volledig peisoneel met het oude materiaal aanwezig. Onder toezicht der politie wer den Maandag de cadavers van een rijkspaal d en een koe voor de con sumptie onbruikbaar gemaakt. Zondag overleed in het zieken huis de 67-jarige Joh. Koekoek, sedert 40 jaar knecht der stoombootonder- neming Houtzaager Heineman, aan de gevolgen van een val in het ruim der boot op jl. Vrijdag. Ter inleiding van de plaatselijke actie voor hot Volkspetitionerneiu voor grondwettelijke gelijkstell ng van man en vrouw, zal den 27en Feb in Amicitia een openbare vergadering gehouden worden, waar als spreker zal optreden dr. van Leeuwen uit Utrecht en een spreekster namens de Vereemging. Aan den optocht, naar den Zondag j.l. te Amsterdam gehouden Petitioner menls-rreeting werd ook deelgenomen door een 25-tal dames en heeren stad genooten met het nieuwe vaandel van de afdeeling der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. De paardenarts B. Eggink van de rij- en hoefsmidschool alhier is op zijne aanvrage voor den tijd van een jaar op nonactiviteit gestelt buiten bezwaar van de schatkist. De plaatselijke afdeeling der Ned. vereeniging van Chr. handels- en kan toorbedienden heeft het voornemen, ie propageeren voor den Engelschen Zaterdagmiddag, speciaal met het oog op de toenemende behoefte aan sport beoefening voor de jongelui en de daarmee gepaard gaande vermindering der Zondagsviering. In Januari werden in de Open- baro leeszaal en bibliotheek aan de Beukenlaan uitgeleend 2450 banden tegen 1773 in December. Het aantal bezoekers van de cou i anten- en tijdschriftenzaal bedroeg 1193 (12i4) en van de studiezaal 367 (402). Voor de rechthebbenden zijn terug te bekomen aan het bureau van politie; een dames-haridiasch, een rozenkrans, een iheedoek. een cein tuur en een porternonnaie. Lijst van brieven en briefkaar ten, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het Pos'kantoor Amers foort gedurende de le helft der maand Februari 1914. Brieven. Mevr J. P Donk, Amersfoort. Mevr. de Bruin, Arnhem. D Stoepentel, Epe. Postma, 's Gravenhage. Mevr. v. d Schoot, Groningen. K. Goedheer, Maastricht. Briefkaarten. M. Leur, Amsterdam. JonaejofT. Betsie Bosch. Piet de Vet, Duitschland. I brief en 1 briefkaart zonder adres. Negen drukwerken. Twee losse stukken. Spoorwegongeval. Zondagavond omstreeks 6 uur ont spoorde te Utrecht tijdens eene r&n- geermanoeuvre op het terrein der N. C. S. een wagen, waardoor de sporen dis toegang geven tot het Buurt- station werden versperd. Verschillende locaaltreinen konden hierdoor niet op het station binnenkomen, doch moesten vóór het station de i eizigers uitlaten. Enkele voor Zeist en Amersfoort be stemde locaaltreinen ondervonden door deze ontsporing belangrijke vertraging. Koude. New-York ligt diep onder de sneeuw, en de koude is zoo hevig, dat reeds vele menschen er het slachloller van zijn geworden. Langs de kust woeden hevige stormen, zoodat vele schepen veel te laat in de haven aankomen. Onder deze is bijv. de «Oceanic" die overdekt met ijs binnenkwam en vol gens de mededeelingen van den gezag voerder wel de slechtste reis heeft gehad, die ze ooit maakte. Verschil lende schepen zijn op het strand ge dreven, maar zijn later weer vlot ge komen, zoodat ernstige ongelukken niet plaats hadden. De toestand in New-York zelf wordt als zeer droevig beschreven De armere klassen lijden zeer onder bet gruwelijk winterweer. Men denkt er over, de kerken des nachts open te stellen om de zwervers onder dak te bieden. Het aantal werkloozen wordt op meer dan 300.000 geschat, een cijfei, dat zoo gioot is, omdat uit andeie industrieele centra vele werkloozen naar New-Yoi k zijn getrokken. Hbld. Over den Atlantische» Oceaan. »Een vlucht over den AllantisChen Oceaan is heden nog met mogelijk, zei Orville Wright dezer dagen, toen de bekende Amerikaansche vlieger Glenn Curtiss hem verzocht een toe stel te bouwen dat met succes van New-Foundland naar de Iersche kust zonder eeuige tusscheiilanding, zou kunnen vliegen. Zrei pertinent liet nij nog de vol gende beschouwing volgen «Ik zou het niet durven wagen pd acht het dwaasheid.^ van wien ook, om de poging te wagen. Zoolang de legenwoirdice toestellen niet aanmer kelijk verbeterd zijn en een absolute stabiliteit verkregen is, acht ik een dergelijks vlucht voor beslist onmoge lijk. Te land is reeds bewezen, dat een dergelijkeafstand niet zonder tusschen landing kan worden volbracht, reden te meer, dat dit over zee ook niet zou gelukken. De motoren van heden bezitten nóch de kracht, nóch de zekeiheid, om een vlucht van een dergelijke lengte te volbrengen. Wel acht tk het mogelijk, dat met een watervliegtuig, dat tweemaal op het water kan dalen op bepaalde plaatsen waar eeriige schepen met den noodi gen voorraad reserve-deelen klaar lig gen, het waagstuk kan worden gedaan. Maar bet is en blijft een zeer ris kante onderneming Deze uitspraak van een deskundige, als Oiville Wright, zal ongetwijfeld vele vliegers afschrikken, voor dezen wedstrijd in te scbiijven. Een verleidelijk aanbod. Te St. Ingbeit in Duitschland was de betrekking van doodgraver vacant 't Scheen een begeerliju baantje te zijn, want er waren niet minder dan 75 sollicitanten. Bij de sollicitatie brieven waren zeer curieuze. Een dei liefhebbers vermeldde met nadruk, dat hij heelemaal niet bang was, wat zijn rouw kon getuigen. E>m ander echter won het nog van hem. Hij veizocht den leden van den raad hem nui stem te geven, dan zou hij alle leder van den raad voor tnemandal begraven en nog wel een meter dieper dan anderen. Oók een bezwaar tegen vrouwen kiesrecht! Er was onlangs groote onsteltenis onder de vrouwen in den staal Illinois tie reeds met het kiesrecht g- zegend zijn. Er werd verlangd, dat alle vrou wen, precies haar leeftijd zouden op geven. Toen verhief zich een ware storm van protesten. Honderden van temgerechtigde vrouwen vei klaarden onder die omstandigheid van het kiesrecht af te zien! De dochteren Eva's waren nam-lijk bang, dat men haar leeftijd op de openbaie kiezer- lijsten zou bekend maken. Maar nadai zij de vorzekeiing gekregen hadden, Jat alleen haar namen openhaar ge maakt zouden worden, legde de storm zich. Ooievaars-dans Nu men tegenwoordig hij middag en avond, hij thee en souper, onthaal I wordt op «pas de canard", «pas de dindori", «pas de l'ours", alles te zamen gevat als «tango" is het een uitkomst dat er eindelijk een nieuwe dans in beweiking is, natuurlijk ook op het dierenrijk geïnspireerd. Up een dag dat een Engelsche dans meester in den Londenschen «Zoo" wandelde, viel hem op hoeveel gratie er lag in den gang van ooievaars. De vaste regelmaat en stijve bevalligheid, waarmee een ooievaar zijn stelten neerzet, gaven hem metéén de onge zochte muzikale motieven voor de ooievaars-danspassen. Het nieuwe rythme heeft hij daarop aan de pr aktijk getoetstde bezoekers van de Londensehe «Zoo" moeten wat verbaasd hebben gekeken, toen onlangs mr. E. Egville zoo heet de dans professor bij het ooievaars-hok eenige «rnusichall" -dames, op de maat van zijn vioolspel, de ooievaars liet na-beenen. De «Pas de Cigogne" is gemakke lijk. Men danst hem met vieren, twee aan twee, en men geeft meestentijds paarsgewijs elkaar de hand. De bewe gingen zijn, wat men niet zou ver wachten, tamelijk elegant; alleen het hoekLe opbellen van de beeneri, ziet er nog wat ongewoon uit Maar dat went wel. Mij lijkt deze «Pas de Ci gogne" de aangewezen dans voor Den Haag, stad met een ooievaar in haar wapen zegt de U. d. S.-schrij- ver in het H a n d b I Wanroui bij niet floot. Koning Willem 111 had er dikwijls genoegen in, als een eerzaam burger man, met een adjudant in de straten van ztpi schoon Den Haag rond te wandelen. De adjudant, die gewoonlijk de eer genoot heel ennvoudigjes den Koning te begeleiden, was een bijzonder lange bpzonder magere man, met een bij zonder grooten neus. Op een dag liepen de Koning en Zijn adjudant langs den Vijverbeig, toen een vlee-chhouwersjongen hen tegenkwam, die vroolijk, met zijn han den in de zakken, een deuntje floot. Toen hjj echter de hooge heeren zag, staakie hij dadelijk het fluiten, trok de handen uit de zakken en maakte een soort militair saluut, met de rechterhand aan de klep van de oude pet. Ziet U wel, Majesteit, zei de adjudant, welk een respect de lieve jeugd van Den Haag voor het Konings huis heeft. Die bengel hield dadelijk met fluiten op, toen hij Uwe Majesteit zag aankomen. Ja, zei de Koning, ja, dat deed hij Maar waarom de jongen zijn fluiten naliet, weet ik toch niet. Dat 't uit enkel respect was, zou ik niet zóó durven aannemen. O, maar natuurlijk, Majesteit. Nu. vraag het hem eens, sprak de Koning. Een kleine moeite en 't is wel aardig bet eens te weten. De adjudant riep den jongen terug. Eenigszinsaarzelend kwam de knaap, een sluwen trek op het gezicht. Nu, vertel me eens, beste jon gen, waarom hield je op met fluiten, toen je ons zag aankomen vroeg de adjudant met een zeer welwillende stem. Nou, als u dat weten wil, dan wil ik 't welzeggen, sprak de jongen. Zoodra ik uw neus zag, meneer, moest ik lachen en als ik lach, kan ik niet fluiten Toen maakte de bengel dat hij weg kwam De Koning en de adjudant echter moesten nog lang lachen om bet ver bluffend antwoord van den driesten jm gen Russische gewetensvrijheid. liet Rougasnde Geiechtshof van Kharhof heeft twee Sabatiariers. met name T-jtkessofl en P.vneff, op be schuldiging van propaganda le h-bben gemaakt voor hun geloof, veioordeeld tot drie jaar opsluiting in een vesting. Als gratie (tengevolge van hel honderd jarig jubileum van het regeerende huis dei Romanof-) weid vastgesteld, dat van diie jaar er slechts twee in le eigenlijke vesting-gevangenis be hoeven te worden doorgebracht. Blijkt uit dit berichije, dat in zaken van geloof Rusland nog niet aan de mid- deleeuwsche beschaving is ontgroeid, het volgende staalije van willekeuiige bepeiking van godsdienstvrijheid heeft en reeds moderne kleur: de beper king vindt plaats ter bescherming van le openbare orde. De eer van deze uit vinding komt toe aan den Heer Foei aloff, Gouverneur vari Koprsk. Te Bjelgorod woonde tiij een godsdienstoefening van Ie Doopsgezinde gemeente bij Toen de voorganger gevorderd was tot het gebed, viel de gouverneur bem plotse ling in de rede en ontbond de bij eenkomst als een onwettige vergade ring, omdat, naar hij verklaarde, de gemeente wel het recht bad om bij elkaar te komen, maar niet om te bidden. Toen de doopsgezinden hem er aan hei innerden, dat hun bidstonden door een keizerlijk besluit toegelaten weiden, antwoordde de gouverneur: Misschien kan ik die vergunning ook geven, maar dan is het noodzakelijk, dat gij een lokaal huuit buiten de stad. In de hoofdstraat evenwel, vlak tegenover de orthodoxe keik, kan ik zulke dingen niet toelaten." En sedert wordt het gebouw, waarin de doops gezinden van Bjelgorod gewoon waren, hun bidstonden te houden, nacht en dag bewaakt door de politie, die aan ieder toegang weigert. Bjj gelegenheid

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2