NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. u FEUILLETON. HET BABYLON HOTELT Vo. 16. Woensdag 25 Februari 1814. 43e jaargang De Firma A. LEWENSTE1N r j VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. BUITENLAND. A Aangezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewcnstein' machine aan praten. Voor Amersfoort cn Omstreken cenigste AgeurW. KOMMER, Krommestraat 24, Amersfoort. ti ll E IITCttOORSjTHAAT 14. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Kijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. ingezonden stukken in te zenden niter lijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestrnat 47. Telephoonn. 09. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer Tl, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Koningin op reis. Met den gewonen staatsspoortrein van 8 u. '25 minuten, waarin zich het koninklijk salonrijtuig bevond, is H. M. de Koningin, j.l. Maandag in cognito reizend onder den naam van Giavin van Buren, naar den Taunus vertrokken, tot het brengen van een bezoek aan Z. K. H. den Prins. De Koningin werd vergezeld door bare boldame barones Sloet van Marx-- veld en voorts door den grootmeester van haar huis, baron Sutema van Grovestins en den adjudant, majoor graaf Uumonceau, terwijl de adjudant van den Prins luitenant ter zee 1 kI., Bijl de Vroe, die tbaus dienst gaat vervullen bij Z. K. H., met denzelfden trein en in gezelschap van boven genoemde heeren der hofhouding ver trok. Van bet kabinet dei Koningin reisde in Hr. Ms. gevolg mede de referen daris, jbr. mr. Stoop. Sociale wetten. De Minister van Landbouw heeft in de Eerste Kamer medegedeeld, dat de door hem in de Tweede Kamer aangekondigde sociale wetsontwerpen omstreeks bet Paascbreces den Raad van State zullen bereiken en naar bij hoopt voor bet eind van het zittingsjaar de Tweede Kamer berei ken en in het voorjaar van 1915 in openbaie behandeling zullen komen. Zijn voornemen is niet de wetten- Talma behalve de Radenwet, in te tiekken, maar wel om ze door wijzi gingen te verbetereu. Examen gemeente-administratie 1 Het schriftelijk gedeelte van bet examen ter verkrijging eener acte van bekwaamheid in de Gemeente-admi nistratie, dal wordt afgenomen van wege de Nederl. Vereeniging voor ge meentebelangen, woidt op verschil lende plaatsen 25 en 26 Mei gehou den. Het mondeling gedeelte wordt te Zeist afgenomen van 15 tot 20 Juni 1914. Plaatselijke keuzei ïLeos schrijft in de Telegraaf: Zonder eenigen twijfel zal ik mijn naam plaatsen op de lijst ter ver krijging van local option. In mij hebben steeds begeerten, ontoombare verlangens naar meer saaiheid, meer droogheid gesluimerd, die pas door dezen kruistocht tegen de verfoeilijke cafe's, slijteiijen, tap perijen, enz., zijn gewekt, en op het punt slaan, bevredigd te worden. Want ik boop van b&rte, dat ook lunchrooms zullen worden verdoemd. Het zyn kweekplaatsen van de label- achtigste verdorvenheid. In velen dier inrichtingen verkoopt ergerdrinkt men enkele, en vaak summum dubbele fikeuren. Afschuwelijk! Inderdaad het is hier nog veel te levendig, nog lang niet dorpscb genoeg. Er zijn menschen, die te veel drin ken, en bet is dus billijk, dat ik niets drink. De logica ligt voor de band: er verdrinken wel eens menschen in den Amstel en dus wacht ik met kokend ongeduld op de lijst, waarin de ge meenteraad zal worden uilgenoodigd, dit allergevaarlijkst vaarwater te dem pen. Er gaan menschen dood aan nico- tine-vergiftiging, omdat zij twintig sigaren of zestig sigaretten per dag rooken bet wachten is op de petitie, die voorstelt alle sigarenwinkels te sluiten, de winkeliers twee aan twee aan de lantaarn op te knoopen en clandestienverkoop met vierendeelen en radbraken te straffen. Er zijn menschen, die te veel vleescb eten, en podrsga krjjgen of wat anders. Uitmuntend: dan eten u en ik boo- nen, rijst en aardappelen. Er zijn menschen, die ziek worden van meelspijs. Trés bien: dan doen u en ik hel maar met boonen en aaid- appelen alléén. Er zijn menschen, die vlekziekte, Fitusdans en scheurbuik krijgen van aardappelen. Zeer wel: boonensoep is een goed voedsel. En wie geen boonen verdragen kan, wel, die knijpe dan maar uit. De sterksten blijven over leven. zeide Darwm. Het komt voor, dat menschen veel te lang slapen, vadsig worden, har t- vervetting krijgen en doodgaan. Daar zal wel spoedig een afdoend middel tegen zijn een wet, wat drom mel een wet, die u en mij veroor- looven om zeven uur te slapen en geen minuut langer. Ziet ge wel, wat schoon en aange naam leven ons wacht? Geen café's meer, want er sterven menschen aan delnium tremens. Dat u en ik matig zijn, in een café zitten, omdat we het gezellig vinden tant pis pour nous. Geen schouwburgen meer, want er zijn onlangs in Spanje-of waar-was- het, zestig menschen bij een bioscoop- brand doodgedrukt. Geen trams meer, want er worden menscben mee overreden. Geen huizen, want die vallen in. Geen gas, want dat ontploft. Geen vleesch, want: zie boven. Geen bonden op straat, want die blaffen, en doen pi-pi microben- verwekkers, dat ze zijn. Neen het wordt een braaf, in getogen en vooral saai leveneen leven van schoon water, giies. Jaeger sokken, velleeren laarzen, strooma- trassen, stalen bullen, drop-uit-den- blikken-trommel, neepjes-mutsen en koflie neen, voor den duivel- kaler! slemp met brokken Komt hier rnet uw lijst, brave, brave, brave menschverbeteraars Ik smak. in deza wulpsche, mon daine weeldestad, naar een teug saai heid als een dorstig hart naar de klare bronLEO. De kazernebranden. Te Ede is in de kazerne der in fanterie Zondagavond op nieuw een poging gedaan tot brandstichting. Om 10 uur ontdekte de wacht, dat er in een onderoftloierskamer op de 2e verdieping brand was: de deur bleef afgesloten. Na de deur met geweld te hebben geopend, kon men het vuur snel blus- scben. De schade is gering. Een onderzoek wordt ingesteld. Nader wordt bericht: De brannd is aangestoken iit een gereedschappenkist met een kaars uit een verzegelde lantaarn, die geforceerd was Rondom de gereedschapkist waren brandstollen gelegd en een kleeikast nabij geschoven, opdat alles spoedig vlam zou vatten. Met eenige emmers water en een stiaal op de waterleiding werd men het vuur mees ter' De namen der militairen, die na den brand in de kazerne kwamen, dus daar gedurende den brand niet aanwezig waren, beeft men genoteerd. Zoowel de marechaussees als de militaire autoriteiten zijn bezig met een onderzoek' Gemeentebelasting en kiesrecht I Een gelukkige, ja, één uit honderden, is de gemeente Horst, in Limburg. Daar betaalt rnen heelemaal geen gemeentebelasting I Nu doet zicb daar in verband met de Kieswet, de volgende eigenaardig heid voor: Blijkens een bericht in de »N. Venl. Ct." wordt n.l. aan de ingezetenen van Horst het volgende bekend ge maakt: »Ook dit jaar vestigen wij met 't oog op het doen van vergeefsche moeite om gemeenteraadskiezer te worden, er de aandacht op, dat zij, die niet wegens bet betalen van Rijksbelasting op de kiezerslijst voorkomen door aangifie te doen als spaarbank-, groot boek-, buur-, loon- en examenkiezer niet het kiesrecht deelachtig worden voor bet kiezen van gemeenteraads leden omdat het betalen van gemeente belasting voor deze categorieën als eiscb is gesteld en deze gemeente geen betastingen heft." Van de 48 bataljons landweer-in- fanteiie zijn er bij 35 één, bij 12 mee en bij 1 bataljon 3 kapiteins ingedeeld. Volgens de organisatie van 4 com pagnieën per bataljon ontbreken thans nog 130 kapiteins. De Turksche Regeering en de emigratie van Joden in Palestina. Men bericht uit Konstantinopel aan de N. J. C.: De Cacliam Baschi (Turksche Op perrabbijn) beeft met den Tui kschen Minister van Binnenlandsche Zaken onderhandeld over de vestiging »en masse" van Russische Joden in Pales tina. Het Gouvernement zou dit zeer gaarne zien, maar dringt er op aan, dat alle Joden, die zich daar gaao vestigen, zicb zullen laten naturali- seeren. Om de emigratie van Joden te begunstigen zal hel Gouvernement de voorwaarden voor naturalisatie zeer vergemakkelijken. Toen nu reeds van eenige Russische emigranten het ver zoek otn naturalisatie en vestiging in Palestina inkwam, wat onmiddelijk door E. Bennett uit het En/jelsch.) I. Millionaik en Kellner. „Ja, meneer?" Jules, de vermaarde oberkellner van het Babyion Hotel, stond in onderdanige, half gebogen houding voor een man van middelbaren leeftijd, die zoo juist de rookzaal was bin nengekomen en zich in een der hoeken, dicht bij de groote serre, in een stoel had laten neervallen, 't Was een bijzonder zoele, drukkende Juni-avond; de klok wees kwart voor achten; over eenige minuten zou in het Babyion Hotel de tijd voor het diner zijn aangebroken. Heeren van allerlei leeftijd, uiter lijk en nationaliteit, maar allen in onberispelijk avondtoilet gestoken, zaten hier en daar in het ruime lokaal verspreid. Een lichte bloemengeur drong van uit de serre naar binnen, van uit denzelfde richting klonk het zachte geklater van een fontein. Onder het oppertoezicht van Jules liepen de kellners af en aan over het zware Oostersche tapijt, zonder 't minste onnoodige gedruisch te veroorzaken, hun bladen met 't geen er op stond in balans houdend met al de handigheid van jongleurs, en orders ontvangend en uitvoerend met dat air van onbeschrijfelijke gewichtigheid, waarvan alleen eerste klasse kellners het geheim bezitten. De atmosfeer in die zaal was een atmosfeer van volkomen stilte en kalmte, een bepaald karakteristieke eigenschap, verbonden aan het Babyion Hotel, 't Leek iets onmogelijks, iets onbestaanbaars, dat er iets zon kunnen gebeuren, waardoor de deftige, aristocratische, een tonige rust in die modelinrichting zou kunnen worden in gevaar gebracht. En toch zou zich op dien avond de grootste opschudding voordoen, welke het beroemde Babyion Hotel ooit had gekend. „Ja, meneer?" herhaalde Jules, en dezen keer was er een zweempje van hooghartige afkeuring te bespeuren in den klank van zijn stem. 't Was iets heel onaangenaams voor hem, dat een bezoeker hem noodzaakte een eenmaal gedane vraag te herhalen. „O I" zei de bewuste heer, eindelijk opkijkende. Daar hij niet 't geringste besef had van de identiteit van den grooten Jules, veroorloofde hij zich de weelde van een licht glim lachje, toen hij de uitdrukking op 't gezicht van den kellner zag. „Breng me een „Angel Kiss." „Pardon, meneer?" „Breng me een „Angel Kiss", en een beetje vlug alsjeblieft." „Als 't een Amerikaansche drank is, vrees ik, dat we 't niet voorhanden hebben, meneer." De stem van Jules deed zich met ijskoude duidelijkheid hooren, en verscheiden heeren keken dien kant uit, alsof ze te kennen wilden geven, dat de geringste verstoring van hun rnet en kalmte hun hoogst onwelkom zou wezen. Het voorkomen van den man, die door Jules werd toegesproken stelde hen echter eenigsziDs gerust, want hij bezat heel en al het uiterlijk van dien expert, den bereisden Engelschman, die als instictmatig het onderscheid ziet tusachen het eene hotel en het andere, en die onmiddel lijk weet waar hij zonder bezwaar drukte kan maken, en waar 't gewenscht is, dat iemand zich gedraagt precies zoo als hij zich gedragen zou in zijn club. Het Babyion Hotel en de rookzaal van die inrichting behoorden geheel tot de laatste categorie. „Ik veronderstelde niet, dat je 't voorhanden zou hebben, maar je kunt 't klaarmaken, zelfs hier iD dit hotel, denk ik." ,,'t Is hier geen Amerikaansch hotel, meneer." De opzette lijke brutaliteit van de woorden zelf werden op behendige manier verborgen onder een toon van de grootste onder worpenheid. De bezoeker ging recht overeind zitten, en keek met de grootste bedaardheid Jules aan, die aan zijn vermaarde rossige bakkebaarden stond te trekken. „Neem een likeurglas," zei hij, half kortaf, half met zekere gemoedelijke welwillendheid, „en schenk daarin een gelijke hoeveelheid marasquin en crème de menthe. Niet stooten; niet schudden. Breng 't me hier. En. hoor eens, zeg tegen den buffet-houder „Den buffet-houder, mijnheer?" „Zeg tegen den buffethouder, dat hij 't recept noteert, want ik zal waarschijnlijk eiken avond voor het diner een „Angel Kiss" noodig hebben, zoolang dit weer aanhoudt." „Ik zal u 't gevraagde laten brengen, meneer,zei JuleB, zich verwijderend. Dai was het afscheidsschot dat door hem werd afgevuurd, waardoor hij te keuneu gaf, dat hij niet was wat andere kellners zijn, en dat ieder die hem oneerbiedig behandelde, daarvan zelf de schade moet ondervinden. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1