Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. werd toegestaan, verzette de Russische Consul Generaal in Jerusalem zich hiertegen en dreigde de emigranten met verbeurdverklaring van hun be zittingen en die van hun bloedver wanten in Rusland. Het Gouverne ment echter blijft zijn besluit om de Joodsche emigratie te beschermen, handhaven. In Amerika kunnen rare dingen gebeuren. Thaos is er een geheele trein zoek, met een lord en een lady erin. De trein moet ergens tusschen Hncten en Bakersfield op den Southern Pacific Railrood weggeraakt zijn en de spoorwegautoriteiten weten niet waar hij zit. Lord en lady Decies waren Donderdag van Los Angles vertrokken in hun particulieren spoor wagen. Wegens den slechten toestand van den spoorweg, tengevolge van den storm, moesten zij bun vertrek tot Zaterdag uitstellen. Toen zijn zij langs een andere route vertrokken, maar nu blijkt het onmogelijk te ontdekken waar huu wagen mitsgaders locomotief zit. Een trein in Amerika is soms even moeilijk te vinden als een speld in een hooiberg. In de gisterenavond onder praesidium van Mr. J. C. Graaf van Randwijck gehouden openbare vergadering van de Gemeenteraad ontbraken de heeren Hagedoorn, Jorissen. Briët, en Koning. Na goedkeuring der notulen van de vergadering op 27 Januari zooals deze door den secretaris waren ontworpen, deelde de voorzitter mede, dat de navolgende stukken waren ingekomen Brief van den Minister van Binnen- landsche Zaken, d.d 13 Februari 1914 No. 1962, Afd. O waai bij wordt mede gedeeld, dat wordt goedgekeurd het Raadsbesluit d.d 27 Januari 1914 No 37 tot benoeming van Dr. J. Helder als tijdelijk buitengewoon leeraar aan het Gymnasium. (Voor kennisgeving aangenomen). Brief van Gedeputeerde Staten van Utrecht, d.d. 11 Februari 1914, Afd. 3 No. 311'353, waai bij wordt toege zonden het Koninklijk Besluit van 22 Januari 1914 No. 5, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit, d.d. 28 October 1913 No. 486, i.z. heffing van rechten wegens diensten door de Ge meentereiniging bewezen (Voor ken nisgeving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, d.d, 2 Februari 1914, 3e Afd No. 299, waarbij wordt verdaagd de beslissing op het Raadsbesluit d d. 19 December 1913, No 599 inzake aan- knop van het perceel Langestt aat No. 5 (Voor kennisgeving aaugenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 26 Januari 1914, 3« aid. no. 238 waarbij wordt ver daagd de beslissing bij het Raadsbe sluit. dd. 19 December 1913, no. 576 inzake aanleg tram Zeist Ameisfooil. (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Statpn van Utrecht, dd. 11 Febiuari 1914, 3e aid. no. 287/403, waarbij goedge keurd wordt teruggezonden het raads besluit, dd 27 Januari 1914. No. 57 tot het aangaan van eene geldleening groot f 700 000. (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 11 Febrhari 1914. 3e afd. no. 316/414, waarbij goedge keurd wordt teruggezonden het raads besluit, dd. 27 Januari 1914 no. 52 tot wijziging der verordening betref fende het vei lof te verleenen aan onderwijzersen onderwijzeressen. (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, d.d. 16 Februari 1914,3e Afd. No. 289/442, waarbij goedgekeurd wor den teruggezonden de Raadsbesluiten, d.d. 27 Januari 1914 Nos. 60, 61, 62 en 63 tol verkoop van grond aan P. van der Mark, D. R. P. van der Maik en Jhr. S. M. van Reigersberg Versluys. (Voor kennisgeving aangenomen) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, d.d. 11 Februari 1914,3e Afd. No. 367, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden het 8e aanvulhngskohier der Inkomstenbelasting dienst 1913, vastgesteld bij Raadsbesluit van 27 Januari 1914, No. 55. (Voor kennis geving aangenomen). Brief van Gedeputeerde Staten van Utrecht, d.d. 11 Februari 1914, 3e Afd. No. 377/343, waarbij wordt mede gedeeld dat bij Koninklijk Besluit van 2 Februari 1914 No 14 tot 1 Mei 1919 vrijstelling is verlei-nd van de verplich ting voor meisjes gelegenheid te ver- scnall'-n om buiten avonduien 9b uren in bei jaar herhalingsonderwijs tegenie- ten. (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Stafen van Utrecht, dd. 11 Februari 1914, le afd. no 68/79, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden het raadsbesluit dd. 27 Januari 1914 do. 463, tot wij ziging van het Raadsbesluit van 29 April 1913 no. 275b waarbij aan de Onderofficiers-woningbouwsticbting V. I. O. S. een voorschot uit de ge meentekas is toegekend. (Voor ken nisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 11 Februari 1914, Ie afd. no 68-79, waarbij goedge keurd wordt teruggezonden het raads besluit dd. 30 September 1913 no. 426, waarbij aan de Vereemging »Si. Bonifacius" een voorschot uit de gemeentekas is toegekend. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 11 Februari 1914 le afd. No.68/79, waarbij goedgekeurd wordt toegezonden lo. het raadsbesluit dd. 27 Januari 1914, No. 461 tot wijziging van h-t raadsbesluit dd. 28 Maart 1913 No 274 waarbij aan de stichting Volkshuis vesting Ik een voorschot uit de ge meentekas is toegekend 2o. het raadsbesluit dd. 27 Januari 19l4, No. 464 waarbij wordt verboogd het voorschot uit de gemeentekas aan de stichting Volkshuisvesting II« met f 16000.(Voor kennisgeving aan genomen Besluit van Gedeputeerde Stalen van Utrecht, dd i9 Januari I9i4, 3e afd. No. 912/199, waarbij goed gekeurd wordt teruggezonden bel raadsbesluit dd. 19 December 1913. No. 589 tot aankoop van gronden van Mr. W. J. Saaymans Vader en E. J Ruitenberg. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, d d. 2 Februari 1914 3e afd. No. 315, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden het raadsbesluit d.d. 19 December 1913, No. 568 tot aankoop van de gronden uau de H. V. Ameisfoort«. (Voor kennisgevingaan- genornen). Bericht van J. Pannekoek, d.d. 10 Februari 1914, dat hij de benoeming totonderwijzeraao school C. aanneemt. (Voor kennisgeving aangenomen). Bericht van Mej. G. A. Jonker, d d. 8 Februari 1914, waarbij dank wordt betuigd voor hare henoeming als on derwijzeres iu de nuttige hand wei ken aan school F. (Voor kennisgeving aan genomen). Bericht van Dr. Ph. H. Peyrot, d.d. 30 Januari 1914, dal bij de benoe ming tot rector van het Gymnasium volgaarne aanvaardt. (Voor kennis ge>ing aangenomen). Brieven van Jhr Dr. E. Teixeira de Mattos, J. L. M. Hoorneman C VVijker en Ds. J. Visser, waarbij wordt medegedeeld, dat zjj de benoeming tot lid van het College van curatoren van het gymnasium aannemen. (Voor kennisgeving aangenomen Biief van den heer N. Vels-Heyn dd. 7 Februari 1914, waarhij wegens zijne benoeming tot Wethouder ont slag wordt gevraagd als lid der Com missie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Brief van den heer N. Vels-Heyn dd. 7 Februari 1914, waarbij wegens zijne benoeming tot Wethouder ont slag wordt gevraagd als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Adres van W. van Achterbergh houdende verzoek de Wilhelminastraat te mogen verlengen. (Naar B. en W om advies.) Adres van bestuurders derMidden- standsvereeniging «Handel en Nijver heid» en «De Hanse» houdende ver zoek het besluit i. z. de nieuwe huis- riummering niet ten uitvoer te leggen, tenzij metjeen ruim overgang-tijdperk (Naar B. en W. ter afdoening.) Adres van P. van den Hooff hou dende verzoek om eervol ontslag als Gemeente-Opzichter met ingang van 1 September e.k. (Naar B. en W. om advies). Adres van M. Pon houdende ver zoek te willen vernietigen een besluit van Burgemeester en Wethouders waarbij afwijzend weid beschikt op het verzoek van adressant om een rijwielfabriek met kantoren en maga zijnen te mogen bouwen aan de Korte Bergstraat, Sectie D No. 3108. Voorgesteld wordt aan adressant kennis te geven, dat lo. voor zoover punt 1 van zijn adres aangaat hij geen beroep bij den Raad instelt, aangezien hij zijn oor spronkelijke aanvraagt wijzigt, zoodat nij zich te dier zake opnieuw tot het College van Burgemeester en Wet houders zal hebben te wenden 2o. voorzoorer punt 2 van zijn adres betreft, hij niet in zijn beroep ont vankelijk is, gelet op art. 6 der Woningwet lid 1 in verband met lid2. Adres van de Woningbouw vereeni- ging Volksbelang» houdende verzoek aan de vereeniging af te staan hetzij in koop hetzij in erfpacht een terrein der gemeente groot ongeveer 5200 M' gelegen aan de Watersteeg. (Naar B. en W. om advies). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, d.d 16 Februari 1914, 3e afd. No. 284/439. waarbij goedge keurd wordt ter uizgezonden het Raads besluit d.d. 27 Januari 1914, No. 48 tot aankoop van een strook grond van J. Soerewijn. (Voor kennisgeving aangenomen). Adres van de Wed M. A. Ramselaai houdende verzoek de afwijzende be slissing van Burgemeester en Wei houders op baar vei zoek om te mogen verbouwen een perceel aan de Krom mestiaat te vernietigen. Burgemeester en Wethouders stel len voor dit adres te stellen in han den van eene Commissie uit den Raad ler fine van ondeizoek. (Kroes, Eysink en Tromp van Holst. (Voor kennis geving aangenomen). Rapport van Burgemeester en Wet houders inzake aanstelling van een adjunct-inspecteur voor het Bouw-en Woningtoezicht. (Voor kennisgeving aangenomen. Tot lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Ouderwijs, vacature W. H E. Viijdag, benoemde de Raad den heer Dr. H. J. Reijnders. Tot lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, vacature G. Bersma, werd benoemd de heer A. P. H. J. v. Wezel Errens. Tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de O L. school E werd benoemd mej. J S. C. Brederode. Een voorstel van B. en W. om den heer W. van Haselen P Hz aan te stellen tot makelaar in vaste goederen werd rnet algemeeoe stemmen aan genomen. Het ziekteverlof van de onderwijzeres mej. M C. E Beek werd evenals dat van den heer S. Algera, leeraar aan de H. B. S., verlengd, terwijl mede aan de dames E N. van Mill eo N. J." Boukamp, onderwijzeressen bij het Lager Ondoiwtjs om gezondheids- iedenen verlof werd verleend. Aan den heer K. Weslerbeek. onder wijzer aan school D werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend. De nieuwe verordening op de hef fing der hondenbelasting werd,zooals wij die in ons vorig nummer mede deelden. vastgesteld. Een voorstel van B. en W. dal geen kinderen beneden de 16 jaar de bioscoopthéaters te dezer steden mogen bezoeken, tenzij tot voorstellingen speciaal voor kinde ren bestemd, werd op voorstel van den heei Achterberg aangehouden lot de volgende vergadering. Goedgekeurd werd een ontwerp tot herziening van bet uitbreidingsplan der gemeente voor zooveel de Burg terreinen betreft. Twee perceelen Achter de Kamp, behoorende aan de Wed. O. Schuileman, werden onbe woonbaar verklaard. In verband rnet de Pensioenwet voor Gemeenteambtenaren werd besloten met intrekking van de raads besluiten dd. 28 October en 19 Dec. 1913- A. Van de bijdragen, door de Gemeente met 1 October 1913 of later verschuldigd ten behoeve van den inkoop voor pensioen van in haren dienst doorgebrachte jaren, zal geen verhaal krachtens de desbetreffende wetten plaats vinden. B. Er wordt geen gebruik gemaakt van het recht, aan de Gemeente bij art. 46, le lid der Pensioenwei voor de Gemeente-ambtenaren 1913 toe gekend, orn van hare ambtenaren, voor wie pensioensbijdragen krachtens art. 40 dier wet zijn verschuldigd, eene bijdrage te voideren. C. De bijdragen, die de Gemeente krachtens de Weduwenwet voor de Gemeente ambtenaren 1913 verschul digd is, zullen op de betrokken amb tenaren woiden verhaald. D. De bijdragen, verschuldigd voor den inkoop van diensttijd, kiachtens art. 64 der Pensioenwet voor de Ge meente-ambtenaren 1913, zullen wor den betaald bij wijze van annuïteiten. Toegestaan werd eene verhooging van het crediet voor het lidmaatschap der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, waardoor conti óle over de gemeentebedrijven wordt verkregen. De instructie van den directeur der Gasfabriek en Waterleiding werd ge wijzigd en een insiruciie voor den administrateur dier beide Gemeente bedrijven vastgesteld. De door bem te stellen zekerheid alsmede zijnjaarwedde bepaald en als zoodanig benoemd de heer J. H. Fröger. Besloten werd voorts het gebouw aan de Koestraat aan de vereeniging «Handelsschool voor Amersfoort en Omstreken» en een lokaal van bet Weeshuis aan het Plaatselijk Comité van het Nederlandsche Roode Kruis in gebruik af te staan. De overeenkomst niet den Staat betreffende het gebouw »de Waag« en het perceel Lange Gracht No. 2 te wijzigen en aan het Circus Hermann Allhoff in April gedurende een week een stuk grond aan de Koriinginnelaan in huur te geven. Volgens advies van B. en W. werd afwijzend beschikt op het adres van S. van Kolfschoten om het hotel «Oud- Leusden» te mogen koopen en na eenige discussie besloten dit hotel van gas- en waterleiding te voorzien en aan het telefoonnet te doen aansluiten. Besloten werd tot het bouwen eener lijwielbergplaats nabij de Hoogere Burgei school, doch tevens bepaald dat de Gemeente voor de daar in bewaring te geven rijwielen geenerlei verant woording aanvaard. Een voorstel van B. en W. tot vei betering van den Utrechtscheweg werd evenals voorstellen tot verkoop van grond aan de heeren L. Cloo. J. Schellema de Heere, A. Stöcker en Jhr. E. W. von Wrangel auf Linden berg zonder discussie of hoofde lijke stemming aangenomen. Besloten werd om aan de vereeni ging voor meer uitgebreid Lager Onderwijs alhier tot wederopzegging eene subsidie te verleenen van f25 per jaar. Ook aan de Amersfoortsche poliliescbietvereenigiiig werd, niet tegenstaande de heer Gerritsen zich daartegen verzette uit vrees dat de agenten te goed zouden leeren schie ten. de gevraagde subsidie verleend. De heer Van Achterbergh en de buigemeester als hoofd der politie wezen er zeer terecht op, dat waar de agenten met een revolver werden bewapend, hen ook moet geleerd wor den dit wapen te hanteeren. Op het adres van kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente ^betreffende de uitkeeiing van f250.voor brand wacht werd afwijzend beschikt. Voorstellen van B en W. tot wij ziging der begrootingen over 1913 on 1914 en tot het vaststellen van het kohier der straatbelastmg werden z.d. en z. b. st. aangenomen. Besloten we'd een terrein aan den Utrechtschen weg groot 1500 M» te «erkoopen aan den heer Birni tegen f 1.75 per M'. en aan te koopen voor de som van f300. een peiceel naast de onbewoonbaar vei klaarde panden op Rommelenburg. Hiermede was de agenda afgehan deld. Bij de gebruikelijke rondvraag wees de heer Wolterbeek op de z.i. dwaze wijze waarop met de bordjes «Verboden toegang« wordtomgespion- gen. Zoo kan men op de bergterreinen hier en daai zien dal een verboden weg nogmaals voor ruiters verboden wordt. De voorzittei deed den heer Wolterbeek opmerken dat die bordjes met «ver boden toegang» geenszins een verbod bevatten voor fatsoenlijke wandelaars, doch alleen dienden om eventueel tegen stroopers le kunnen optieden. De heer Van Duinen wenschte nog te verklaren, dat waar hem in de vorige raadsvergadering degelegenbeid was benomen le verklaren om welke reden bij als wethouder was afgetreden en bij absoluut niets te verzwijgen heeft, hem nu niet anders restte dan de hulp der pers daartoe in te roepen. Hieiop sloot de voorzitter de open bare vergadeiing, na de raadsleden verzocht te hebben nog een oogenblik te blijven tot het hooren van enkele mededeelingen. Schout b»J Nacht Doorman. Zaiei dagmiddag werd op de begraaf plaats te Oud Leusden leraarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den beer G Doorman. Aanwezig waren vele hoofdofficieren en deputaties van de verschillende wapens hier in garnizoen en de voor zitter en secretaris van de werklieden- vereeniging »Wilhelmina« te Helle- voetsluis, van welke vereeniging de overledene cere-voorzitter was. Tijdens de plechtigheid werden dooi de muziek van bel 5de koralen uit gevoerd. Aan de groeve spraken de Koluriel- Intendanl W. A. H. Doorman, de heer Woltei beek, de heer Giaalland en de heer P. Keete. Allen herinnerden aan zijn groote gaven als militair en als burger. Een twintigtal kransen van familie en van zijn vele vrienden dekten de baar. De heer W. Doorman, zoon van den overledene, dankte namens zijn moeder allon voor de eer zijn overleden vader bewezen. Als do Amsterdamsche studenten Zaterdag hadden kunnen weten dat ze zoo weinig publiek zouden hebben, waren ze misschien maar weggebleven. Er waren hoogstens 50 dames en heeren. Maar die hebben dan ook genoten, want wat gegeven werd, was kunst. Mej. Treurniet deed zich kennen als een uitstekende violiste, en Mej. v. d. Star als voortreffelijke pianiste. De heeren Van Oven en Bijsterveld bleken ook goed voor hun taak be rekend te zijn. Het programma was vol afwisseling en de avond vloog voorbij. Georg Henschel. De concertzanger Henschel trad Maandagavond in Amicitia op voor het eerst en voor het laatst. Allen waren vol bewondering voor den grooten eenigen kunstenaar, zan ger en musicus. Bij zijn voordrachten begeleidt bij zich zelf en zijn zang en zijn spel vormen een geheel. Zijn talent is zoo veelzijdig, dat hij de veplsoortigste liederen tot hun volle recht doet komen. In de pauze werden hem als blijken van sympatie een tweetal etsen van Dirk Harting, benevens een fraaie krans aangeboden. Het zeer talrijk publiek bracht hem na 't laatste nummer een ware ovatie. De Vereeniging Ambachtsschool voor Amersfoort en Omstreken, ver nadert a.s. Vrijdag 27 Februari des avonds ten 8 ure, in het schoolge bouw. Punten van behandeling: 1. Verslag Commissie tot nazien der Rekening en verantwoording 1913. 2. Jaai verslag. 3. Mededeeling van het Bestuur. Een door de politie wegens dronkenschap aangehouden vrouw bleek nog in het bezit te zijn van een volle flesch brandspiritus. 610 personen hebben zich aan gemeld om op de kiezerslijst te worden geplaatst. De dames J. H. Kuyper, G. S. T. Kuntz, R. J. J. M. Linders, J. M. Nijman en J H. VV. M. van de Loo slaagden te Utrecht voor het examen Nuttige Handwerken. Drie wagens met Zigeuners, komende van Soest, werden gisiereu door de politie door de gemeente geleid en in de richting van Nijkerk verwijderd. Op den Isseltschen weg bij de gemeentereiniging beeft de ongeveer 45 jaiige A. van hier een poging tot zelfmoord gedaan. Reeds nad bij zich een ernstige snede aan den hals toe gebracht, toen de heer O. van de verffabriek er in slaagde hem het mes afhandig te maken. Nadat de heer O hem een eerste verband had aan gelegd, is de ongelukkige per rijiuig naar het Ziekenhuis vervoerd, van waar hij heden naar het krankzinnigen gesticht aan den Dolderscbenweg over gebracht is. Dagbl. Hedenavond wordt door de leer lingen van de Volkszangscbool van Toonkunst van de openbare lagere school in de Beekstraat, onder leiding van den heer H. C. den Hartog een uitvoering gegeven in de groote zaal der Sociëteit «Vereeniging». De Vereeniging «Handel en Nijverheid" (Goedgekeurd bij Konin klijk Besluit van 3 Maait 19U2 No 35) vergadert hedenavond in Hotel «de Zwaan" ter bespreking van een boek- boudcursus, op te richten door leden »an H. en N. eventueel in combinatie met leden van de Hanze, in overleg met den WelEd. Heer Peper, Direc teur der Handelsschool. (Dit naar aan leiding van de lezing van den Heer Koenraad.) De heer L. Houbaer zal in deze vergadering mededeelingen doen naar aanleiding van de enquête gehouden door bet Amersfoortsch Dagblad. Ter gisteren gehouden veemarkt golden kalfkoeien f230.tot f280. kalfvaarzen f 150.tot f 190. pinken 180.tot f90 De Amersfoortsche Schaak ver eeniging mocht j.l. Zondag te Apel doorn een glorierijke ovei winning be halen op de schakers aldaar. Zjj sloeg hen met 6'/, tegen 3

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2