BINNENLAND. BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. velen en te beoefenen. Maar bet is zoo niet. Integendeel zou het gemis tan tegenstand bet kwaad doen groeien totdat het heel de wereld overschaduwde als een noodlottige boom, welks kruin den hemel door boort, welks wortel tot in het hart der aarde dringt. En nu gelooven wij, dat een zeer krachtig raiddel van verweer is ver steiking van het eergevoel. Wij moe ten ons niets laten welgevallen dat de eer te na komt, onder voor waarde natuurlijk, dat ook niet de geringste aanranding van de eer onzer naasten om te verwijten zij. Dat neemt niet weg, dat het woord «vergeven" nooit mag worden uitge- wiscbt. Het zou reeds daarom niet kunnen, wijl ook met de beste voor nemens hel nakomen van het voor schrift nog veel te wenschen zou overlaten. De gewone beteekenis van de vergevensgezindheid ligt hierin, dat men niet slechts geen wraak koestert, maar zelfs niet aarzelt den beleediger van dienst te zijn als daar toe aanleiding bestaat. Maar zij out beft niet van de noodzakelijkheid, hem tot herstel van het nadeel, dat bij veroorzaakt heeft, te dwingenzij doet niet de aansporing te niet, een gepleegd onrecht te doen erkennen zij verschoont evenmin het nalaten van waarborgen tegen het voorkomen van herhaling. Eeigevoel moet worden het beer- scbend element dat, van de individuën uitgaande, de maatschappij doordringt. Wie geen vreemde is in de geschie denis van onzen tijd, waarin de be geerte naar stoffelijke voordeelen op de meest onbeschaamde wijze met alle moraliteit schijnt te spotten, zal weinig moeite hebben om deze nood zakelijkheid te erkennen. Er is een zeer gioote hervormmgsai beid te ver richten, die niet door ons technisch en wetenschappelijk werk mag achter staan en ieder weet waar hij dien moet beginnen. Landhuis voor Slechthoorenden I Op een heerlijk, rustig plekje, na bij het om zijn natuurschoon zoo wel bekende dorpje Lunteren, is het land huis voor slechthoorenden verrezen. Wijlen de beer v. d. Ham, te Lunte ren, beeft indertijd voor dit doel een stuk gronds, ter grootte van ruim 3 H.A. geschonken, onder voorwaaide, dat hierop een landhuis gebouwd moest worden. En thans is met den bouw zoo ver gevordeid dat de opening der stichting begin Aprïl kan plaatsheb ben. Na het gebouw te zijn binnenge treden, vinden we beneden vooreeist de conciergekamer, terwijl een breede gang naar de spi eekkamer leidt Aan de andere zijde der gang bevindt zicb de groote eetzaal, door middel van schuifdeuren ver bonden aan de gezel lige conversatiezaal, welke beide zalen tevens voor vergaderingen dienst kun nen doen; Een zeer ruime veranda aan de Zuidzijde, en die met de eet zaal tn verbinding staat, geeft aan deze zaal iets bijzonder aantrekkelijks. Naast de eetzaal is de keuken, van waar bet eten door een schuifraam direct in de eetzaal kan worden ge plaatst. Op de eerste verdieping zijn 8 slaap kamers voor één persoon en twee voor twee personen. Vijf dezer kamers heb ben een aardig balcon, waar van men een prachtig uitzicht over de omgeving beeft. Verder bevindt zich daar de badkamer, ingericht voor koud en warm water. Voorts zagen wij op de zolderver dieping nog 4 eenvoudige, doch prac- tische slaapkamers, elk voor één per soon, zoodat bet landhuis in het ge heel 16 patiënten kan herbergen. De bijbeboorende gronden zullen gedeeltelijk voor moestuin worden ge bezigd, terwijl op het resteerende deel een groote boomgaard zal woiden aangelegd. Tel. In Februari traden bij de koloniale reserve 50 personen in kolonialen militairen dienst. In de vergadering van de Staats commissie voor de werkeloosheid werd de quaestie betreffende den invloed van de handelspolitiek op de werk loosheid breedvoerig besproken. De slotsom was eon compromis tusscben voor- en tegenstanders eener bescher mende Tanefwet. De commissie komt nog bijeen voor vaststelling van baar eindverslag. Winkelsluiting! Het departement Utrecht van de Maatschappij van Nijverbeidcr heeft zich met het voorontwerp van Burg en Weth voor een verordening op de winkelsluiting vereenigd, met de aanvulling om nu reeds betsluitings verbod voor de stationswinkels in de verordening op te nemen. Op grond van globale beschouwin gen deelt de »Ulr. Ct.« mee, dat bij het gehouden onderzoek van de Utrecbtsche Handelsvereeniging inzake de verplichte winkelsluiting het aantal voorstanders dat der tegenstanders overtreft. De Verkeers-Oommissie van de Tucht-Unie heeft in haar rapport aan het Hoofdbestuur meegedeeld dat h.i. wil het nu tamelijk handelooze ver keer in de straten, in regelmatige banen geleid worden, de politie de bevoegdheid moet erlangen om vnr- keersregelend op te treden en invoe ring van kort en snel recht noodza kelijk is. Door dit laatste zal wan neer een overtreder spoedig na de overtreding terecht staat, wei kt de straf immers dubbel zwaar de poli tie haar prestige zien verhoogen, wat het regelen van het verkeer niet anders dan ten goede zal komen. "De sneeuwstorm in Amerika. De sneeuwsioi m waarvan telegram men al melding hebben gemaakt, is de ergste, die sedert 25 jaren in Ameri ka gewoed beeft. Gisteren duurde hij nog voort, maar met verminderde woede. Negen verwachte stoomschepen zijn uitgebleven, en uit het westen komen geen Deinen aan De Con gressional 11mitedirein van Washing ton mas meer dan vijftien uur te laat. Er heerscht in New-York schaarsch- te aau melk, maar overigens zijn er nog levensmiddelen genoeg, de be woners der voorsteden kunnen vaak de stad niet bereiken. De telegraft sche verbinding tusschen Zuid en West is totaal verbroken Het nieuws uit Washington en eenige andere plaatsen wordt telefonisch medegedeeld. Een troep van vijf-en-tacbtig werk- loozen nam in den riacht van Zondag op Maandag de Piasbyteriaanscbe keik in de deftige Vijfde Avenue in bezit en verkoos niet heen te gaan. voor er een collecte was gehouden, die voldoende opbracht om aan allen koffie en een bed te kunnen verschaffen. Verscheiden kerken zijn opengesteld om aan de werkelijke dakloozen als toevlucht te strekken. Blijkens een later bericht zijn drie van de vermiste schepen gistermiddag binnengekomen n.l. de «Philadelphia», de «Minnesota" en de «Kaiser Franz Joseph". Zij hadden niet ver van de kusi hevig te kampen gehad met den storm. Een leger van 20 000 man is aan genomen om de sneeuw te verwijde ren die 20 lot 30 cM. hoog ligt; zoodoende hebbm dus vele wei kloozen althans, tijdelijk werk. Acht menschen zijn. voorzoover be kend, omgekomenzij zijn van de pieren te water geraakt en verdronken. De uitslag der Zaterdag ten overstaan van architect Hs. Kroes gehouden aanbesteding voor den bouw aan den Soesterweg van 80 woningen voor de R. K. bouwvereeiuging «St. Bonifacius», is als volgt voor het eigenlijk bouwen, met en zonder kelder G. J. Kuntz. Amersfoort f 146.8U0 en f138 000 L. J Hemels, Amersfoort, f 146.172 en f 141.568; C Blanken, Ameisfoorl, fla5.350en f139 900; Gebr. Boonakker Hilver sum f 145.900 en f137.365; F. Carié, Zeist, f145.547 en f 133.468M. Bak keren, Prinsenhage, f 142 500 en 129 500; E. van Amerongen, Arnbem, f139.450 en f132.550 en A. Haar, Wapeningen, f 132 350 en f 121 890 Voor type D. hadden nog inge schreven Gebr. Fijnenberg, te Amers foort, f23.785 met en f21.840 zon der kelder. voor glas- en schilderwerk A. van Mietz, Middelburg, f 18 700Van Lent Keller, Almeloo, f 15.500 H. Plat voet, Enschedé, f 12.900J. G. Plat voet, Enschedé f 12.820; J Ciro Enschedé flJ.681: H. van den Bosch Zn. Heemstede f 12.200; Gebr. De Lange, Soest, f11919; C. Kriller, Scboorl, f 11.680Th. A. Lambo, Voor schoten, f 11.450; P. Hoogland, Drie huizen, f 10.890A. W. Timmermans, Amersfoort, f 10.592: J. W. de Vaal, Amersfoort, f10 496; S. H. Massa, Amersfooit, f10 375; F. van Slooten, Amersfoort, f 9990 Stapel Zwik- ker, Zaandam, f9780 M. H. J. van Lent, Amersfoort, f9345; Gebrs. Van Putten, Utrecht, f8990; H. Pothof, Groningen, f8735; K. Bouwman, Groningen f 8667. De gunning is in beraad gehouden. De helft moet geleverd 1 September, de andere helft 1 November aanstaande, Aan bet postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkan toren is in Februari ingelegd bij de Rijks-postspaai bank f 5436071 en daaruit terug gevraagd f 43 696.21 Het laatste door dat kantoor uitge geven boekjedraagt het nummerl8 564 Van de bouw der landhuizen door de Rolterdamsche Ambtenaars- vereeniging «Zomers Buiten» zal voor- loopig nog niets komen. Een nieuwe inschrijving zal legen het najaar plaats vinden. Een zwervende vrouw verdacht uit een logement alhier eenige bedde- lakens ontvreemd te hebben is door de politie aangehouden en ter beschik king der justitie gesteld. Maandagochtend werd door de kolonel baron Van Oldeneel voor hei Iront van den troep de zilveren medaille vooi 24 jarigen trouwen dienst, op plechtige wijze uitgereikt aan de wachimeester C. Mark, onderbaas aan de Hoefsmidschool. Hot bureau van den eerstaan wezend-ingenieur der genie wordt binnenkort van het plantsoen ver plaatst naar Koi tegracht No. 10. Aan kapitein H. Heeljans van den staf der genie is op zijn verzoek, met ingang van 16 Maart, eervol ontslag veileend uit den militairen dienst. H. V C. had jl. Zondag buiten gewoon geluk. Zijn eerste elftal klopte «Quick» op Birckhoven met 6 1, lei wijl zijn tweede elftal op eigen terrein achter «Rustoord» Warner II uit Utrecht sloeg met 100. De Amersfooriscbe Mixed Hockey Club speelde Zondag op haar terrein tegen de Harderwijker Hockey-Cluh en mocht eene overwinning van 70 boeken As. Zondag 8 Maart speelt de A. M. H. C. tegen hare zusterver- eentging «Fléhite» op het veld aan den Leusderweg. Lijst van brieven en briefkaar ten, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van bet Postkantoor Amers foort gedurende de 2e halft der maand Februari 1914. Brieven. Mej. N. Boet Amsterdam. Mej D. Dalkers Mevr. E. Snelleman Mevr. Schimmel Arnhem. Suyhng 's-Hertogenbosch Meliskei ke. Nijmegen. Schoonoord. Utrecht Hamburg. J Wamaar Wed. de Zwart J. G. Boer E. J. Boer De Haan Mevr. M. M. G Sluis Miedema fraul Tilly Kess Briefkaarten. Dremer Amersfoort. Mej. C. Veerling Amsterdam. A. J. Wehlburg Den Haag haul E. Wefers Düsseldorf. G. Verboog. 1 Mej. Bertba Bosboom een brief en twee briefkaarten zondei adres. Ter j.l. Maandag gehouden kaas markt, werd slechts één wagen aan gevoerd wier inhnud tegen i 0.66 per K G. werd verkocht. Ter gisteren gehouden veemarkt werden kalfkoeien verhandeld van f 190 tot f260.—. Het kinderkoor «Kindervreugd» voerde Zondagavond in Arnicitia »De wtaak der Kabouters», een blijspel met zang, op. De opvoering is zeer goed geslaagd. Het publiek was zeer talrijk en gaf telkens door luid applaus zijn tevre denheid te kennen. Maandagavond werd iü Amicitia een uitvoering gegeven ten bate van het sanaioi lumfouds van «Ons Belang«. De zaal was stampmol en hel pio gramma vol afwisseling muziek, zang, gymnastiek en voordrachten. Tot slot weid opgevoerd «De militaire Willems orde». Alles liep goed van stapel en 't was voor allen een avond van genot. Als er nu maar een flink bedrag is binnengekomen, is het doel bereikt. De auto L 161 waarin zich be vonden de heer P N Wolff en zijn zuster, mejuflr. Wolff, beiden uit Baarn en de kapitein der infanterie A. Wie- gand en mevrouw Wiegand, uit Am sterdam, reed Zondagnamiddag in volle vaart tegen een paar boomen, staan de langs den Rijksweg Voorthuizen Hoevelaken. Door den schok sloegen de beide dames, die achterin zaten, uit de auto. De ongeveer 30-jarige mevrouw Wiegand kwam met het hoofd op de steenen terecht en was direct dood, terwijl mej. Wolff op den berm viel en geen letsel bekwam. Ook de heeren werden niet gewond. Volgens den heer Wolff, die zelf stuurde, had op dat uogenblik de gaskraan geweigerd te werken. Het lijk is nog denzelfden avond door een andere auto naar het Bin nengasthuis te Amsterdam vervoerd Kegelclub "Altijd Kans» te Utrecht De kegelclub «Altijd Kans« teUlrecht herdenkt dit jaar haar 12'/,-jarig be staan. Met algemeene stemmen werd in hare j 1. gehouden Jaarveigadering be sloten, deze heugelijke gebeurtenis niet onopgemerkt te laten voorbijgaan, doch dit op luisterrijke wijze te vieren door het uitschrijven vaneen Internationaal Kegelconcours van Zaterdag 6 Juni tot en met Maandag 15 Juni 1914 in de Concertzaal van het «Park Tivoli», welke zaal voor dit doel smaakvol zal worden versierd. In navolging van het in 1912 zoo schitterend geslaagd Concours van den Utrechtschen Kegelbond eveneens in »Tivoli« gehouden zullen ook nu 7 teakhouten banen worden gelegd en dank zij de reeds ondervonden en toe gezegde medewerking van autoriteiten, instellingen en corporatiën, vertrouwt de Regelingscommissie, dat dit Con cours in aantrekkelijkheid voordat van den bond niet zal behoeven onder te doen. Zoo hebben zich welwillend bereid veiklaard zitting te nemen in hei Eerecomité de heeren: J. Francois Kolonel, Plaatselijk Com mandant Mr. L. van Lier, Voorzitter van de Maatschappij tot Exploitatie van het «Paik Tivoli"; B. A. J. van der Hegge Zijnen, Voor zitter van de «Vereeniging tot Be vordering van Vreemdelingenver keer" Di. J D van der Plaats, Leeraar 's Rijks Veeartsenijschool Dr. F. H. Quix, Lector aan de Rijks Universiteit W. F. F. Baron van Verschuer, R,ec- torSen.Vet Ucr StudentenCorpsen J. Everwijn. Lid van den Gemeente raad, terwijl de nieuw te benoe men Burgemeesier der Gemeente aan gezocht zal worden het Voorzitter schap van genoemd Comité te aan aarden. Als Jury-leden zullen optreden de heeren L Dörr, te Hilversum J. de Gooijer Jr. eu M. D. J. B. Schrijver, beiden te Utrecht, terwijl de «Tecbnische-Commissie» wordt gevormd door de beeren: P W. Godijn, Th. F. van Leeuwen en Th Oostveen, Wat in niet geringe mate tot de belangrijkheid van deze wedstrijden zal bijdragen, is het besluit van den Utrecbtscben Kegelbond om ter ge legenbeid van dilConcours een Bonden wedstrijd te organiseeren op Zondag 7 Juni 1914, lot het houden waarvan het Dagelijksch Bestuur van den Neder- landschen Kegelbond bereids zijne toestemming heeft verleend. Bovendien zal de «Nedei landsche Kegelbond», tei herinnering aan zijn 5-jarig bestaan, voor de 5 hoogste weipers in dezen Bondswedstrijd 5 gouden kegels ter beschikking stellen. De Jury voor den Bondenwedstrijd zal gevormd worden door de Voor zitters van de verschillende plaatselijke en gewestelijke bonden en den Eere- Voorzitter van den Rotterdamschen Kegelbond. Van hare belangstelling in dit Con cours heeft ook de Maatschappij tot Exploitaiie van het »Patk Tivoli« doen blijken door de aanbieding van deRegelings-Commi=sie voor het geven van Conceiten op de ovenge avonden van het Concours zicb van de mede werking van de muziekkorpsen van het le Regiment Veld-Artilleiie en van het Regiment Genietroepen ver zekerd beeft. Het geheel zal op den avond der Prijsuitreiking (Zaterdag zO Juni) met een Groot Feesthal besloten worden. De wedstrijden bestaan uit: a. Bondenwedstrijd (op Zondag 7 Juni 1914). b. Korpswedstrijd. c. 1. Personeele Baanwedstrijd. (ge wone telling.) 2. Personeele Baan-wedstrijd. (Hamburger telling.) d. Jubileum-wedstiijd. e. Dames-wedstrijd. Vrijebaan-wedstrijd. Voor den Bonden-, Korps- en Per soneele baan-wedstiijd (gewone tel ling) zullen zilveren lauwerkiansen en takken, goud, verguld zilveren- en zilveren medailles worden uitgeloofd, terwijl voor den jubileum-wedstrijd, den Wedstrijd Personeele-baan (Ham burger telling) en den Dames-Wed strijd eene fraaie collectie kunstvoor werpen en luxe-artikelen zal worden aangekocht. Aan den Vrije-baanwedstrijd zullen geldprijzen van 300, 200, 125,75,50 en 25 gulden, benevens tal van kunst voorwerpen en dagelijks een dagprijs (verguld zilveren medaille of 5 gulden in contanten) verbonden worden. Wat met carnaval zoo verorberd wordt In een inrichting te 's Hertogen bosch zoogenaamd zuurhuis werden gedurende de carnavalsdagen o.m. gebruikt Meer dan 700 gekookte eieren, 400 sinaasappelen, 400 knakworstjes, 500 augurken, 14 flesschen ingelegde haring, 5 balen mosselen, ruim 15 pond beuling, terwijl in diezelfde in richting ongeveer 85 liter melk werd geschonken. Jaap Eden gaat weer racen. De Tel. schrijft: Dezer dagen hebbeu we een bezoek gehad van Jaap Eden, die ons de mededeeling kwam doen, dat hij, on danks z'n veteranenleeftijd Jaap is thans 40 jaar oud van plan is dit seizoen weer te gaan racen. In -ezelschap van Tulleken was ui) op de tandem uit Haarlem met 'n flink gangetje gaan rijden. Met Tulleken als partner zal bij zicb speciaal op tandem-wedstrijden gaan toeleggen. Hij voelde zicb best, zag er gezond uit en achtte zich in staat met suc ces 'aan sprintnumrners als prof deel te nemen Wij willen het voor onzen Jaap hopen I De verspreiding der pest door bont. Men is de verwoestingen door de Aziatische pest tijdens den Russiscb- Japanscben oorlog niet vergeten. De Siberische marmot een dier, welks pels voor bont gebruikt wordt, is toen als ovei brenger dezer verschrikkelijke ziekte beschouwd. Maar ook audere bonten van in Siberië levende dieren zijn gevaarlijk, hetgeen uit het volgende blijkt Te Moskou stierf dezer dagen een jong meisje aan pest, tengevolge van het dragen van e6n niet gedesinfec teerde bont. Volgens de Russische pers staat het geval niet op zich zelf. Diogenes in de kast. In het kleine dorpje Saint Glen in het Noorden van Frankrijk leeft een tweede Diogenes, met alleen dat ver schil, dat de bekende wijsgeer uit de oudheid in een ton leefde, en de tweede zich een kast tot woonplaats gekozen heeft. Eu^ène Poidevin, zoo heet de zonderling, woont met zijn kast in het opan veld, een stuk grond, dal vioeger hem toebehoorde. De tegenwoordige eigenaar laat hem daar nu ook maar in vrede zijn leven slijten. De kastbewoner schijnt tegen alle weersgesteldheden bestand. Zoo trof de correspondent van de «Matin» hem thuis, toen het hevig vroor en zijn kast met ijskegels bedekt was, bezig een boek te lezen. Van tijd tot tijd gaat hij naar een naburig dorpje om levensmiddelen te koopen, die bij met groote behendigheid in een oude tinnen pan kookt. Een nieuw treinverbod. De internationale spoorwegconfe rentie te Berlijn beeft besloten, dat het voortaan aan reizigers op strafle van boete zal verboden zijn zich tij dens bet rijden van den trein in de gangpaden op te bouden. Verder mogen de 3e,klas reizigers niet in de gangpaden blijven of van de W.C's der eerste en tweede klas- 5 Concerten, uit te voeren daar bet «Utrecbtscb Stedelijk Orchest,» terwijl J rijtuigen gebruik maken.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2