BINNENLAND. Gemengd Nieuws. bereikte den leeftijd van 63 jaar. De overledene was vroeger belast met het toezicht op het escadron ordon- nancen. Hij was ridder in de orde van Oranje Nassau en ridder van de Pruisische kroonorde. Naar wij vernemen zullen B. enW. dezer gemeente den Raad binnen enkele dagen voorstellen aanbieden om de gemeente van electrische stroom te voorzien. Zijn wij wel ingelicht dan moet het niet onmogelijk worden geacht dat nog in dit najaar of eerder stroom kan worden geleverd. Voor de vergadering van «Zuider- zeebelangen* te houden op 23 Maart a s. in «Krasnapolskyt te Amsterdam werd als voorloopig bestuurslid mede aan gewezen ouze stadgenoot de heer G. Bunte, vischhandelaar. De plaatselijke afdeeling van het Utrechtsch Landbouw Genootschap zal, met ingang van "1 Mei weer een landbouw-huishoudcursus doen ge ven aan meisjes uit landbouwersge zinnen. De 3e afdeeling van het le regiment veld-artillerie zal van 30 Juli tot 8 Augustus schietoefeningen houden op de heide bij Oirscbot. Voor de rechthebbenden zijn aan het bureau van politie terug te bekomen een damesring en een oor belletje. In eene Donderdag in de tooneel- zaal der sociëteit «Vereenigingd ge houden bijeenkomst van kruidenieis, waarin de heeren C. van den Berg uit Bussum en Van de Hoeven uit Apeldoorn als sprekers optraden, werd besloten tot oprichting eener afdeeling van den Ned Kruideniersbond. Alle aanwezigen op een na ver klaarden zich daarbij te willen aan sluiten. Tot commissarissen «Ier R. K. coöperatieve slagersvereeniging «Helpt elkander», welke vereeniging reeds ruim 200 leden telt, werden gekozen de heeren J C. J. van Luyc, J. W Langendorfi en W. Roodesteijn. De heer J. Donner slaagde aan de Leidsche Universiteit voor het doctoraal examen in de staatsweten schap. Zondag spreekt Enka (mej. A van der Vlies uit Schiedam) op de religieus-socialistische bijeenkomst in Ons Huis over «Het Kruis«. Maandagavond a.s. spreekt de heer Em. Hullebroeck uit Gent over sVlaamscb Leven en Leutea voor de leden van het departement Amersfoort der Maatschappij tot Nut van't Alge meen. Het programma bevatVlaamsch leven. Stoeten en feestvieringen der groole steden De Vlaamsche Leeuw. De jongens van Gent. Vlaamsch studentenleven De gdde viert. Testa ment van een student. Champagne! Vlaamsch buitenleven: Het vertrek en de terugkomst der «Franschmans». Naar Frankrijk! Brief uit Vlaanderen. Brief uit Frankrijk. Vlaamsche kermis. Jaarmarkten en reuzen- optoebten Reuzeliederen. Het tweede deel van den avond is gewijd aan een «Keus uit Hullebroeck's liederen» door den toondichter, waarbij het publiek gewoonlijk verzocht wordt mede te zingen. Vereeniging tot bestrijding der tuberculose. Deze vereeniging vergaderde Donder dagavond in hotel Reichmann onder voorzitterschap van mevrouw gravin Van Randwijck. Na opening werden de notulen van 24 Febr. 1913 gelezen en goed gekeurd. Hierna werd het jaarverslag ge lezen en goedgekeurd onderdankbe tuiging aan den secretaris. De voorz. deelde mede, dat thans is ontvangen, een deel der subsidie voor dit jaar aangevraagd en wel f700. De Penningmeesteres mevr. Loman Duys, deed nu rekening en verant woording. De inkomsten bedroegen f2352 94'. De uilgaven f2272 69. Ei is dus een batig saldo van f80 25'. De begrooting voor dit jaar wijst aan een vermoedelijk nadeelig saldo van f97. Mevr. VVainsinck bracht namens de commissie verslag uit en daar alles nagezien en accoord bevonden werd wordt de Penn. gedechargeerd onder dank voor hel nauwkeurig beheer. Aan het verzoek van de Afd. Amers foort voor het centraal genootschap voor Kinderberstellings- en vacantie kolonies om een vaste som uit te trekken voor het uitzenden van kinderen kon niet worden voldaan. Het bestuur werd herkozen. De heer dr. Soel kon wegens vertrek niet langer als leider van bet consultatie bureau optreden. De presidente dankte hem voor alles wat bij gedaan heeft. Niets meer aan de orde zijnde werd de vergadering gesloten. Lezing van Dahne. Een klein publiek woonde gister avond de eerste lezing van den heer Dahne bij. Alle proeven, die zonder uitzondeiing zeer inteiessant waren, slaagden en deden zien hoever de wetenschap reeds gevorderd is. De heer Dahne spreekt niet meer dan noodig is en zeer gemakkelijk. De proeven van hedenavond moeten zoo mogelijk nog belangwekkender zijn, zoodat we niet kunnen nalaten op te wekken er heen te gaan. Inde «Daily Chronicled van Zaterdag I I. veischeen een zeer belangiijk art. over de Zelfverloochenings Aanvrage van bet Leger des Heils. die in hei vooijaar over geheel de wereld, in alle landen waai het Leger des Heils werkzaam is, gehouden zal worden Uit dit artikel blijkt, dat de eerste Zelfverloochenings-Aanvrage in 1886 weid gehouden, en sinds dien tij-i van jaar tot jaar een grooter hulp geworden is tot het bijeenbrengen van de noodige fondsen voor den Leger des Heils-arbeid over geheel de wereld. Het idee, dat aan deze Zelfverlooche nings- Aanvrage ten grondslag ligt. is dat mensct.en. die sympathie hebben met den arbeid van het Leger des Heils, zich het genot van het een of ander Luxe-attikel zouden ontzeggen en het daardoor uitgespaarde geld, ter beschikking van het Leger des Heils te stelhn. Wat zou er b.v. een flink bedrag uitgespaard kunnen worden, indien er in Nederland gedurende een week geen tabak of spiritualiën werden gebruikt? De zelfverloochening van duizenden menschen, uit alle deelen der wereld heeft het Leger des Heils in staat gesteld, om het tei rein zijner nuttige werkzaamheden voortdurend uit te breiden. Thans wappert de Leger des Heils- vlag in bijna alle landen der wereld. Op bescheiden wijze is met den arbeid van het Leger des Heils in Rusland begonnen. Plannen om ook in China te beginnen, zijn in voorbe reiding. In de landen, waar het Leger dos Heils gevestigd is, mag het zich in gestadigen vooruitgang verblijden. Een groot aantal officieren werd in de laatste maanden naar het Zen- dingsveld gezonden. Naar Java, waar het Leger des Heils zich snel uitbreidt, werden een paar weken geleden nog 22 nieuwe Officieren gezonden. Ook in Nedeiland gaat het Leger voort mot zijn nuttig en gezegend werk. Voor dit werk is veel geld noodig en dit rechtvaardigt ten volle het houden van de Zelfverloochenings- Aanviage. In Neder land zal deze Zelfverlooche nings-Aanvrage worden gehouden van 21 Maart tot 4 April, en de opbrengst ervan zal gebruikt worden zoowel voor het wei k in ons eigen vaderland als voor het Zendingswerk van het Leger des Heils in het algemeen. De kollektanten van het Leger des Heils zuilen binnenkort overal aan kloppen om hulp en wij vertrouwen, dat allen, die sympathie hebben voor dezen arbeid, op edelmoedige wijze zullen helpen. Hei Kon. meteorologisch instituut te de Bilt meldt naar aanleiding van den ongewoon grooten regenval in de laatste weken Ten gevolge van de herhaalde zware regens in de eerste h»lft der maand Maart, was le De Bilt op 16 Maart om 2 uur 107.8 m M. regen afgetapt, waardoor de grootste boe veelheid, te Utrecht en De Bilt vroe ger in de gebeele maand Maart opgeteekend, n.l. 104 1 m.M. in 1859. is overtroffen. Alleen in 1880 is op verschillende plaatsen een even hooge of nog hoogere maandsom iri Maart voorgekomen. In 1876 werd te Borne het grootste bedrag, n I. 107.5 m.M opgeteekend. De nieuwe burgemeester van Utrecht De Staats. Ct. bevat het Ko ninklijk besluit, waarbij, in de plaats van baron Van Lijnden, tot burge meester van Utrecht benoemd is mi J P. Fockema Andraea, wethoudei van Openbare Werken en bel Markt wezen aldaar. Mr. Joachimus Pieter Fockema Andraea werd op 30 Juli 1879 te Leiden geboren, studeerde aan de Leidsche Univeisiteit en promoveerde daar cum laude tot doctor in de rechtswetenschappen op 5 Februari 1904 op een desertatie ,,Tien jaren rechtspraak van den Hoogen Raad.'' 1 April 1904 werd hij benoemd tot commies-redacteur ter gemeente secretaris te Utrecht, in welke functir hij werkzaam bleef tot 1 December 1907, alstoen werd hem eervol ont slag verleend wegens zijn verkiezing op 28 November 1907 tot lid van den gemeenteraad De caudidaatstelling van mr. Focke ma Andraea door de liber ale Utrecht sche Kiezersvereeniging, voor lid van den gemeenteraad, had de bedoeling om hem de plaats te doen innemen van den overleden wethouder van Openbare Werken, den heer Mees. Slechts 21 dagen na zijn verkiezing benoemde de Utiecht-cbe Raad dan ook mr. Fockema Andraea lot wet houder van Openbare Werken, welke functie hij tot op heden nog vervult. Bezoek van den koning van Monte negro Onder voorbehoud maakt de Tel. melding van het hardnekkig opduikend gerucht, dat koning Nikila van Monte negro die zich voorstelt dezen zomer velschillende Europeesche hoven te bezoeken, ook 'n bezoek zal brengen aan ons land en dan te Amsterdam door H. M. de Kon.ngin zal worden ontvangen Het vacantie-kamp van «Volks- weerbaatheid", zal van 27 Juli tot 12 Augustus worden gehouden bii Hardei wijk. Deelnemers moeten zich opgeven aan den heer W. Speerstra Amster dam, 2e Const Huygensstraat 67. Uit Wageningen meldt men: Het water van den Rijn staat thans zoo hoog als men zich niet her inneit het ooit te hebben gezien. Was niet het bed der tivier zooveel dieper, d« dijk niet zooveel boogei dan 'n 25 jaar geleden, dan over stroomden gewis de Betuwe en de Geldersche Vallei. Nu bestaat er voor dat alles geen gevaar. Sedert. Woensdag is er nieuwe was. De stand was Dondeidag 10.36 M. N. A. P. (normaal peil is 7.13). Oorlog in de lucht. Het «Berliner Tagablatt"deelt mede, dat belangrijke proeven met schieten uit bestuurbare luchtballons aan boord van de «Zeppelin no. 5'' op de leger plaats te Doherïtz hebben plaats ge had. Op 300 M. hoogte boven den luchtballon was aan een ballon-captif een kist bevestigd, welker afmetingen met die van een vliegmachine over eenkomen. Op een afstand van 1500 2000 M. en op 700 M. hoogte werd uit den luchtballon op de geïmprovi seerde vliegmachine geschoten, die meermalen werd geraakt. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 13 tot en met 19 Maart. Geboren: Geertruida, d. van Co'- nelis Samuel Verhoef en Maria Dijk stra. Een natuurlijk kind. Maria Caiharina, d. van Eveiardus Broek man en Johanna Lablans. Gerardus Jakobus, z van Rijk Marcus en Hen- drikje Wulfsen. Teunije Willernijn- ije, d. van Abraham Muller en Johanna Gerarda Pothoven. Hendr.'k Jan -an Baireveld en Cornelia van der Heijden. Maririus, z. van Johannes Marinus Snijders en Willeropje Kraak. Evertje Giada d. van Dn k van Ekelen en Johanna Veeneniaal Evertje, d van Johannes Wilhelmus bchievell en Johanna Cbi istina Waan- ders. Bertha Johanna Maria, d van Hermann Bernard Fortmann en Maria Anna Tolhoom. Elisabeth, d. \an Peter de Wilde en Alijda van der Luiden. Hendrikus Jacob, z van Albert Smit en Jansje Hugo. Anthnnia Josina. d. van Timotheus Cornells Verschuur en Fraucisca Jo-ina de Vries. Ondertrouwd: Andries Hagedoorn en Jacoha Dijkhuizen. Hendrik Jan >an de Boi en Gein tje van den Hoorn. Gerrit van Soest en Berend ma Kommer. Getrouwd Cbristiaan Friedrich Zei ler en Jnbanna Theresia Georgine van Aaken. Overleden: Clasma Allpgonda Hou- baer, 7 jr. Frederika Hermina Lier, 64 jr., echtg. van Jordanus Wallet. Johannes Bastiaan Sakkers, 20 jr. Elisabeth Visser, 27 jr. Leven loos aangegeven kind. Jan Tom mei, 80 jr.. wed. van Johanna Carels. Maria Helena Johanna Clant, 59 jr., echtg. van Alexander Pedro Schroder. Leusden. Geboren: Lubbertus, z. van Jan van Ravenhoist en Aaltje Veldhuizen. OndertrouwdHendrik Sluiter en Bariha van Dijkhui/en. Geraid van de Peut en Wilhelmma Ederveen. Overleden: Abraham van de Munt, 46 j. Stoutenburg. Geboren: Geerttuida Hendrika, d. van Hendrik van Dijk en Willemina van Burgsteden. Catharina Cor nelia, d. van Johannes Petius van de Santé en Maria Krijna Petionella van drr Salm Theodorus Jozeph. z. van Januarius Cornells Visser en Alijda Tondeur. Ondeitrouwd: Focke van der Sluis eu Jannetje Kuijt. Woudenberg. GeborenJan, zoon van Aibertus van Beek en Willempje Ter Maaten. Hendrik, zoon van Jan Morren en Neeltje Versteeg. Onderbouwd: Willem van Ginkel, 20 jaren en Jannetje van de Waeidt, 20 jaren. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 20 Maart 1914 Tarwe f 0.Rogge f0.Boekweit t 0.— appelen f 0.a f Peren f 0.a I 00.Itlei- Aardapp. f 0.f0.zandaardapp. f2.00 a f2.50 Hoendereieren f 4 00 af 4.50 p. 400 at. Bruine eieren f4 50 af 5.per 400 st. Boter 1 40 a f 1.65 per kilo. Mir^arine f 0.a f 0. Zoetein. kaas f 0a f 0per 50 kilo dippen f 1.00 a f 1 90 Kuikens f0 00 a i 0.— Piep kuikens f 0.00 a f 0.Ganzen f O. a f 0.Eenden f0 90 a f 1.30 p. st. Jonge fO.OO a f0.00. Bazen f0.a f 0.— Wilde koi ïjnen fO.OO a fO.OO Tamme f 0.90 a f 4 50 Duiven f 0.50 a f 0.60 paar Magere varkeus f 18 a 25. Varkens t. export f0.a f0Zeugen f60.a f100.Biggen f 9a 16 Schrammen f 0.a f 0 Vette koeien f 000.— a f 000.Guste koeien f 000. i O00.Kalfkoeien f 000.a f 000. Kalf- -aarzen f00.— A f00.— Os (000.—a f000.— Pinkstieren f UOO.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 7 heet Appelen heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 80 heet. Zandaardapi elen, 240.000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren. 300 kilo hoter, kilo Margarine, Kilo ka*s. stuks Vee 20 magere varkens Varkens voor exportslagerij 400 biggen 10 zeugen. RECLAME. Het komt onverdacht. Het komt m.nifcmasl voor, dat menschen een gevaarlijke nierziekte onder de leden heb* ben, zonder dat zij zich ervan bewust zijn, dat hun nieren aangedaan zijn. Zoodoende wordt bun kwaal veronachtzaamd, totdat zj een ge vaarlijke hoogte bereikt. Want nierziekten ont wikkelen zich vaak onverdacht, zij kunnen zich reeds jaren vastgenesteld hebben, zonder dat men er erg in had. Geneest uw nieren wan neer het tijd is dooi onmiddellijk aan te van gen met het gebruik van Foster's Rugpnn Nieren Pillen, indien gjj verschijnselen opmerkt als de volgende: Rugpijn, p\jn in de lendenen, duizeligheid, waterzuchtige zwellingen, rheumatische pijnen, urinekwalen als donker of zeer lichtgekleurde urine, bezinksel in het water, voortdurende aandrang, branderige pijn enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen verlichten en heelen de nieren en blaas. Zy voeren het urinezuur af, hetwelk kwalen als rugpijn, jicht, rheumati-k en niersteen veroorzaakt, en be vrijden het lichaam tevens van overtollige water, hetwelk de wateizuchtige zwellingen veroorzaakt. Te Amersfoort verkrijgb. by de h.h A. van de Weg, Langestr. *2J, en P. de Zwart Lan- gestr. 94. Toezending geschiedt franco na s"jn ontv. v. postwissel 4 jf 1.75 voor éin, of 5tuMsff f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugprjn Nieren Pillen, weigert elke doos, die n'et v00r71en is van O:,. J nevenstaand handels- thadi merk 33 't eind begon te loopen, had Racksole nog maar heel weinig gezegd misschien waren zijn gedachten te veel bezig met Jules' geheimzinnig gewenk tegen den heer Dimmock; maar toen ze na 't dessert een kop koffie zaten te drinken, kwam hij tot 't idee dat het, in het belang van het hotel, misschien wel zoo goed zou zijn als hij omtrent den vriend van zijn dochter eens het een en ander te weten kwam. Hij dacht er geen oogenblik aan haar 't recht tot het kiezen van haar eigen vrienden te betwistenhij had haar altijd de meest absolute, onbeperkte vrijheid gelaten, in de overtuiging dat haar aangeboren gezond verstand haar wel voor dwaasbeden zou behoudenmaar, heelenal afgescheiden van dat geheim zinnig wenken, trok Nella's houding tegenover den heer Dim mock zijn aandacht. Die houding scheen een zekere mate van spot en minachting te kennen te geven, en tevens te getui gen van een duidelijke neiging om zich aangenaam te willen maken. «Nella vertelt me, mr. Dimmock, dat u een post van ver trouwen bekleedt bij Prins Aribert van Posen Ik hoop, dat u de onwetendheid van een Amerikaan wilt vergeven, maar is Prins Aribert een regeerend vorst?" «Zijn Hoogheid is geen regeerend vorst, en 't is niet waar schijnlijk, dat hij 't ooit wezen zal," antwoorde Dimmock «De Groot-Hertogelijke troon van Posen wordt ingenomen door den Groothertog Eugen, van wien Prins Aribert de oom is, hoewel ze van volkomen gelijken leeftijd zijn. De vader van den Groothertog is tweemaal gehuwd geweest. Vandaar dat oomschap van Prins Aribert, hoewel hij nog zoo jong is." 't Moet wel aardig wezen de oom te zijn van iemand die net zoo oud is als jezelf," riep Nella uit. «Maar ik veronder- stel dat de zaak voor Prins Aribert nu niet zoo heel grappig zal wezen. Hij moet waarschijnlijk verbazend stipt en gehoor zaam en zoo al meer zijn tegenover zijn neef?" «O neen, de Groothertog en Zijn Hoogheid gaan heelenal met elkaar om als broers. Op het oogenblik is Prins Aribert natuurlijk erfgenaam van den troon, maar zooals u misschien weet, zal de Groothertog binnen kort met een der naaste bloedverwanten van den Keizer trouwen, en mochten er af stammelingen zijn De heer Dimmock zweeg en trok zijn schouders op. «De Groothertog zou er verre de voorkeur aan geven," ging hij voort, zonder zijn laatsten zin te voltooien, „dat Prins Aribert zijn opvolger bleef. Hij heeft geen lust om te trouwen. Onder ons gezegd, heelenal onder ons, vindt hij dat vooruitzicht, geloof ik, heel weinig aantrekkelijk. Maar natuurlijk, omdat hij een Duitsche Groothertog is, dient hij wel te trouwen. Hij is het verplicht aan 't land, aan Posen." «Hoe groot is Posen?" vroeg Racksole. «Vader," viel Nella lachend in, »u moest zulke lastige vra gen niet doen. U moest toch wel weten, dat 't tegen de etiquette strijdt om naar de grootte van een Duitsch Hertog- dommetje te informeeren." «Ik weet zeker," zei Dimmock, met een beleefd glimlachje, «dat de Groothertog zich met de grootte van zijn grondge bied evengoed amuseert als ieder ander. Hoeveel de uitge strektheid precies bedraagt ben ik vergeten, maar ik herinner me, dat Prins" Aribert en ik het terrein eens in de heele lengte hebbeD afgewandeld en weer terug, in éen enkelen dag." «Dus de Groothertog kan binnen zijn eigen gebied geen heel verre reis maken? Men kan zeggen dat de zon over zijn rijk wel ondergaat?" «Dat kan men," zei Dimmock! «Behalve als de lucht betrokken is," viel Nella in. «Is de Groothertog er tevreden mee altijd in z'n eigen land te blij ven «Integendeel, hij reist veel, veel meer dan Prins Aribert. Ik kan aan u wel vertellen, wat niemand, behalve de men schen van dit hotel, op 't oogenblik nog weet, dat Zijn Koninklijke Hoogheid, de Groothertog, morgen met een klein gevolg hier zal komen." «In Londen?" vroeg Nella. «Ja." «In dit hotel?" »Ja." «O, hoe aardig." «Dat is de reden waarom uw onderdanige dienaar van avond hier is een soort van voorpost." «Maar ik had begrepen," zei Racksole, «dat neen enfin, een betrekking had bij Prins Aribert, den oom." «Dat heh ik ook. Maar Prins Aribert komt ook hier. De Groothertog en de Prins hebben hier zaken to regelen, omtrent belangrijke geldbeleggingen, in verband met het huwelijk van den Groothertog In de hoogste kringen, natuurlijk." «Voor zoo'n terughoudend man," dacht Racksole in stilte, «ben je op dit punt nog al aardig mededeelzaam." Toen zei hij hardop: «Zullen we naar huiten gaan, naar het terras?" Terwijl ze de eetzaal doorgingen hield Jules den heer Dimmock even staande, om hem een brief te overhandigen. «Zoo juist gebracht, meneer, door een bode," zei Jules. (Wordt vorolqè,)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2