NIEUW! Nieuws- en Advertentieblad iÉP voor de Provincie Utreclit. g|| @flfememefc No. 27. Zaterdag 4 April 1914. 43e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. PREMIE VOGELWET. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door bet gebeele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraut 17. Telephoonn. 69. ADVERT ENTlfiN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'I, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slecbts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant. Het heden verschenen 1ste nummer van den zesden jaargang van mm £Z rffciUiiiTancnrt»v^^->i>iïitiWnri bevat o.a.: Luitenant-Generaal A. Kool Bezoek van H. M. de Koningin en het Prinsesje aan de Hoofdstad. H. M. de Koningin en de woning toestanden. Madame Caillaux, die den heer Calmelte gedood heeft en de begrafenis van haar slachtoffer. Het verschrikkelijke ongeluk in Venetië. 75-Jarig bestaan van de Rotter- damsche Manége. De balf-vasten feesten te Parijs. De Dies Natalis der Delftsche Studenten. Groote Boksmatch om het Kampioenschap van Europa. De Duitsebe Keizer te Weenen. Dp Koningin Moeder op Oranje-Nassau Oord Dreigende ongeregeldheden in Ulster. (leiland.) Vier kiekjes ui' de Vogelwereld. Het Kin.lei nummer dOiis Pi ni-e-j De geabonneerde wonende weuscht zicb te abocneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3'/i cents thuis bezorgd. Met ingang van 1 Januari j.l. trad de Vogelwet in werking. Hetdooden, vangen en vervoeren van in 't wild levende vogels en hel verstoren hun- Der nesten is daarbij nagenoeg geheel verboden. Alleen aan land- en tuin bouwers, zoo zij schade van sommige soorten onoervinden, kan door den burgemeester worden verguüd, deze te dooden. Verder moge in eenige met name genoemde gemeenten, ge durende een korten, eveneens door deu wetgever bepaalden tijd, nog en kele jaren lijsters worden gevangen door middel van strikken, terwijl van 1 Februari tot 30 April eieren mog6n worden geraapt van kievitten. Overi gens mogen alleen zij, die in het bezit zijn eener acte en die bovendien eene schriftelijke toestemming bezitten van den grondeigenaar, nog eenige bij de wet genoemde vogelsoorten bemach tigen door middel van netten. Alle andere wijze van vangen, zooals met lijmstokken enz, het rapen van eieren en het uithalen van nesten, is thans over het geheele land ten strengste verboden. Het gebruik maken of in het veld vervoeren van blind gemaakte of op andere wijze verminkte vogels is eveneens strafbaar gesteld, ook voor hen, die in het bezit zijn eener acte. Daar deze wetsbepalingen zijn gemaakt, jten einde de vogels, voor zooveel nut 'voor land-, tuin- en boscbbouw, zoo veel mogelijk te beschermen, roept ook de Ned. Vereeniging tot Bescher ming van Vogels de medewerking in van allen, om de goede uitvoering dezer wet te helpen handhaven. Waar ook vele vogels ons nu weer met hun lieflijk gezang in bosch en veld, de terugkomst der lente verkondigen gaan, mag daarop zeker wel gerekend worden. Aan de ambtenareD van rijks- en gemeente politie en aan die der rijksbelastingen, is de handhaving dezer wet opgedragen, terwijl verder ieder kan medewerken door bij het zien van overtredingen, de overtreders te waarschuwen of zoo Doodig de feiten ter keunis te brengen van de ambtenaren van justitie of politie. Reeds veel te lang zijn in ons land allerhande vogelsoorten meedoogenloos vervolgd en een beslist optreden tegen de verdere vernietiging van onzen vogelstand zal aaD een ieder ten goede komen. Het belang dat land-, tuin en boscbbouw hebben en daardoor onze geheele samenleving, bij een ongestoorde ontwikkeling van den vogelstand, bedraagt jaarlijks duizen den en duizenden guldens. En het genoegen dat vele dier gevleugelde vrienden van den oienscb hem boven dien bezoigeri met hun schoon gezang in de viije natuur, hehnelt gelukkig met n rijt is te worden uitgedrukt. Eet iedei weike daainni mee! Ook Op alle (Ipvoedeis dei j-Ugd, ouUers, ornlei wijzers en onderwyzeres-eii, doet bovengenoemde Vereeniging een be roep. om -och vooral de kinderen te wijzen op de wreedheid gelegen in li-t ver toren dm nesten, net opsluiten van vogel-. soms nog wel blind ge maakt, in enge, kleine kooitjes en zooal meer. Zij verzoekt ben, de kinderen, zooveel het kan, veeleer op de kun stige samenstelling van die nesten en op bet verdere zoo belangwekkende vogelleven te wijzen ten einde bij bet komend geslacht de belangstelling in de kennis der natuur op eene prac- tiscbe en aantrekkelijke wijze te ver- boogen. Ten slotte doet de Vereeniging het verzoek aan alle ambtenaren aan wie de handhaving dezer wet is opgedra gen, ook hunnerzijds door eene tact volle gestrengheid en eene voort durende activiteit, aan de velerlei overtredingen, die ook thans nog, blijkens de berichten harer correspon denten, op sommige plaatsen zelfs dag aan dag, gepleegd worden, van lieverlede paal en perk te stellen. Overigens verklaart het Secretariaat te Woudenberg zich tot het verstrek ken van verdere inlichtingen gaarne bereid. H. M. de Koningin in krotwoningen. In den Amsterdamscben Brief van de nArnh. Ct.« lezen wij: De grootste belangstelling heeft de Koningin ditmaal getoond in het woningvraagstuk. De ergste krotten is Zij binnengegaan. Ik zou wel eens willen weten, hoe deze Hooge Vrouw, gewoon in paleizen te vertoeven, te moede moet geweest zijo, toen Zij in een kelder afdaalde, waar nauwelijks licht genoeg was, om eikaar te zien, bij bet schijnsel van een pretroleumlampje. In deze ellendige krotwoning huisde een vrouw met een 6-tal kinderen. De Koningin heeft er niet tegen op gezien, om in den Jordaan drie trappen op te gaan, en daar op eeo achtei kamer den weikelijken toestand in oogenschouw te nemen van de armsten van Haar volk, die huizen in een groote stad. Aan frissche lucht ontbreekt bet gewoonlijk ten eenen- male in die vunzige vertrekken. Deze bezoeken werden door de Koningin alleen afgelegd. Ook den laatsten dag van dit oflicieuse bezoek werden nog een uur voor bet vertiek naar de Residentie eukele aibeiderswoningen bezocht. Het waren thans meer de nieuwerwetsche, zooals zij gebouwd worden onder de Woningwet met subsidie van den Staat. De belangstelling in woningtoestan den is aan het geslacht der Oranje's niet vreemd, want wijlen Willem III was het, die den eersten stoot gegeven heeft tot verbetering der arbeiders woningen. Hij toch droeg in 1853 aan bet Koninklijk Instituut van In genieurs op, een verslag uit te brengen nvei de wonuigtoestamien in het land en toen openhaalden zich zulke erger- h-ke toestanden, dat e»n beweging ontstond tot verbetering er vao. Die beweging heeft natuurlijk niet in één slag alles zoo verbeterd, rlat het schoonste werd bereikt, maar ver- betenng kwam er algemeen en steeds tot op den dag van beden is men blijven vooitgaan op den eenmaal ingeslagen weg. Ondanks de verbeterde wetten, de gelegenheid door het Rijk opengesteld om gemakkelijk te bouwen, is het woord «krotwoning» er nog niet een uit bet verleden. De Koningin heeft Zich daarvan met eigen oogen overtuigd. Zij heeft gezien, hoe nog een deel van Haar volk zich moet behelpen in hokken, die den naam van woning niet ver dienen. Wanneer daarvan het gevolg mag zijn, dat nog meer gestuurd wordt in de richting, die men thans reeds is opgegaan, dan zal onze Koningin Zich in het hart van het volk een plaats veroveren, zooals wellicht nog geen vorst ten deel viel. Moge Zij nog veel oflicieuse bezoeken brengen aan Haar hoofdstad. De Koningin en de bevolking zullen elkaar dan beter leeren kennen dan door al dat officieele gedoe. Op initiatief van de Engelsche Vrijhandelsvereeniging «Cobden Club« werd in 1908 te Londen bet eerste Internationale Viijhandelscongres ge houden. Bijgewoond door ongeveer vijfhonderd personen, vertegenwoor digers van nagenoeg alle landen, had dit congres blijvende beteokenis. Tot bevordering van de beginselen van den vrijhandel werd daar eene Inter nationale Commissie gevormd, be staande uit vertegenwoordigers der volgende 17 naties: Amerika Australië, België, Canada, Denemarken, Duitsch- land, Engeland, Frankrijk, Hongarije, Italië, Nederland, Noorwegen, Oosten rijk, Rusland, Spanje, Zweden en Zwitserland, terwijl aan het bestuur der «Cobden Club» en de vertegen woordigers van België en Nederland werd opgedragen het volgend Congres voor te bereiden, hetzij in België, hetzij in ons land. Dit tweede Congres vond plaats te Antwerpen en had, evenals het eerste, een schitterend succes. Overeenkomstig het besluit der fnternationale Commissie zal een derde Congres in September 1914 te Amster dam worden gehouden. Verwacht wordt, dat ook aan dit CoDgres, evenals aan zijn voorgangers, zal worden deelgenomen door geleer den en staatslieden, door vertegen woordigers van handel, landbouw en nijverheiddat ook dit Congres door rapporten en besprekingen wederom gegevens zal verschaffen, welke kunnen bijdragen tot oplossing van vraag stukken betreffende de douane-wet geving. De volgende onderwerpen zullen worden behandeld lo. In hoeverre kan door de voor standers van piotectie hunne bewering worden gestuafd, dat beschermende tarieven op wetenschappelijkeii gron- slag betusleii? Bij het behandelen dezer vraag zal in het bijzonder aan de volgende punten de aandacht worden geschon ken a. Het tarief als middel tot «bevor- dering van den nationaleD arbeidt. b. Het tarief als middel tot «gelijk making van de productie-voorwaar den®. c. Het tarief als middel tot steun en opvoeding vaD nog in opkomst verkeerende takken van nijverheid. d. De werking van rechten van verweer, overeenstemmend mot het bedrag van uitvoerpremies, gegeven door trusts en kartels". e. De kosten, verbonden aan de inning van beschermende rechten. 2o. In hoeverre kunnen door Inter nationalen Vrijhandel de oorzaken van internationale oneenigheden worden uit den weg geruimd? Teneinde de besprekingen te ver gemakkelijken zullen geene besluiten worden genomen. Burgemeester en Wethouders zonden aan den gemeenteraad een ont- werp-overeenkomst met de N. V. Hol- landscbe Electriciteils-Maatschappij gevestigd te Hilversum, tot het leveren van electrischestroom aan de gemeente. In een begeleidend schrijven wordt door B. en W. bet navolgende aan gevoerd Hel vraagstuk van de electriciteits- voorziening is ook hier ter stede, ge lijk in vele andere Gemeenten, reeds jaren aan de orde. Een bevredigende oplossing werd tot heden evenwel niet gevonden. Intusschen heeft zich de toepassing van de electrische energie op bewon derenswaardige wijze ontwikkeld, met het gevolg, dat de vraag naar stroom steeds dringender wordt. Zoowel de nijverheid als de eischeD, die het moderne leven stelt, kunnen haar niet langer ontbeeren, zoodat de aanwezig heid van stroom voor licht en kracht een noodzakelijke voorwaarde is ge worden voor de ontwikkeling eener Gemeente. De phase van ontwikkeling, waarin onze Gemeente verkeert, doet die noodzakelijkheid steeds krachtiger ge voelen, waarom ons college er steeds op uit was, tot een oplossing te komen. Gezien het stadium, waarin het wetsontwerp in zake electriciteits- voorzieniug vérkeert kan een voor- loopige, zeer aannemelijke, oplossing worden gevonden. Het komt ons noodzakelijk voor, zooveel mogelijk rekening te houden met de gedachten, die aan dat ont werp ten grondslag liggen. Daarom is door ons college bij het voeren van de onderhandelingen er naar gestreefd, een regeling te treffen, die eenerzijds de mogelijkheid opent de Gemeente binnen korten tijd van stroom te voor zien, maar die anderzijds geen moei lijkheden zal opleveren voor een later la treffen definitieve oplossing. Wij meenen in dat streven volkomen te zijn geslaagd met de ontwerp over eenkomst, die wij de eer hebben, U hierbij aan te bieden. Daaruit en uit het mede bierby- gaande rapport van den adviseur blijkt, meenen wij, volkomen duidelijk, welk standpunt door ons college in deze is ingenomen en wij meenen daarom, dat een nader uiteenzetten daarvan overbodig mag heeten. Gelijktijdig ontvingen de raadsleden een door den werktuigkundige en Elec- trotechnisch ingenieur E F. SuriDgar uitgebracht rapport betreffende de electrificatie der gemeente Amersfoort. Na een nauwkeurige becijfering van aanlegkosten en het geleiding9net, exploitatiekosten etc. komt deze tot de navolgende conclusie: Onze becijferingen toonen aan, dat een rendeerend electrisch bedrijf voor de Gemeente Amersfoort mogelijk is, zoowel voor het geval, dat de stroom in eigen beheer wordt opgewekt, als voor het geval van stroomaankoop van een naburige Centrale. Waar de uitgaven voor rente en afschrijving, vooral in de eerste be- drijfsjaren, zoo'n integreerend deel van de totale productiekosten uit maken, zal echter de exploitatiereke ning bij stroomaankoop van derden eerder een winst-saldo opleveren dan bij eigen beheer. Wat betreft de vraag welk systeem voor de Gemeente het meest verkie selijk is, merken wij het volgende op. Indien het bedrijf rendeert, is stich ting van een eigen Centrale aanbe velenswaardig, aangezien men dan baas in eigen huis is, de winst niet met een ander behoeft te deelen en in de toepassing van de tarieven over een veel grooter vrijheid kan be schikken. Dit laatste is, vooral voor de in-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1