Gemengd Nieuws. Ingezonden. Ouden van dagen. dustrie, van groot belang. Bij stroomaankoop van derden, tegen een tariefstelsel als tbans door de Hollandsche Electriciteits-Maatschap- pÜ wordt aangeboden, speelt toch de maximaal optredende belasting een overwegende rol. Weliswaar hebben wQ dezen in vloed mogen beperken tot de avond uren in de wintermaanden, maar toch valt het niet te ontkennen, dat hij bij onderhandelingen omtrent stroom- levering voor krachtdoeleinden in het bijzonder aan de groot-industrie veel last zal veroorzaken. Kan de klein-industrie n.l. zijn be- dtijf al zóó inrichten, dat hij 's win ters. wanneer het donker wordt, geen motorische kracht meer noodig heeft; bij grootere fabrieken is dit onmoge lijk. Dientengevolge is men verplicht om bij die bedrijven, welke in de maanden December, Januari en Febr. ook Da des middags 4 uur, stroom voor krachtdoeleinden verlangen, een zoolanigen prijs te bedingeD, dat fabrieken van grooteren omvang hun benoodigde energie goedkooper zelf kunnen opwekken. Aansluiting van groot-industrie is bij dit tariefstelsel dus niet te ver wachten. Evenmin zal een electrisch trambedrijf mogelijk zijn. Niettemin kunnen wij- met gerust heid adviseeren op de offerte der Hollandsche Electriciteits-Maatscbap- pij in te gaaD. Het aangeboden tarief kan men, bij vergelijking van de prijzen, welke elders onder overeenkomstige omstan digheden worden aangeboden, billijk noemen. Bovendien bezit de voorge stelde overeenkomst het groole voor deel, dat zij eventueel na korten tijd kan worden opgezegd; Amersfoort is dus in de gelegenheid om rustig de ontwikkeling van haar electriciteits- bedrijf af te wachten en kan dan nog altijd beslissen of zij tot oprichting van een eigen Centrale wenscht over te gaan. Verder is dit onder de tegenwoor dige omstandigheden, bij de onzeker heid omtrent de totstandkoming der zoogenaamde Electriciteitswet, het eenige middel om reeds dit jaar de beschikking over electrictteit te ver krijgen, zonder dat Amersfoort zich reeds thans voor langen tijd bindt. Vliegtuig en mitrailleur. Luitenant J. P. Bolten, van het 16 regiment infanterie alhier, com mandant van de sectie motor-mitrail leurs, heeft Woensdagochtend een zeer belangrijke proef genomen. Uit het vliegkamp te Soesterberg met den luitenant F. A. van Heyst opgestegen in een tweedekker werd, onder begunstiging van een bijna wolkelonzen hemel, gemanoeuvreerd boven de Stompert en de Vlasakkers met bet doel, waar te nemen of een vliegmachine vurende mitrailleurs kan ontdekken en zich dus intijds aan hun vuur kan onttrekken. Er werd gevlogen op 400, 800, en 950 M., omstreeks half elf boven Amersfoort nog iets booger. Er werd waargenomen met het bloote oog en met een zesmaal ver grootenden Zeisskijker. De waarnemer wist, waar t wee der mitrailleurs waren opgesteld; beide waren van boven niet gedekt. Bij bekendheid met de standplaats was de zich op het zand helder aftee- kenende motor-mitrailleur zeer duide lijk waarneembaar; de andere, op de donkere heide opgesteld, was wel te zien, doch in tegenstelling van de eerste, waai bij de constante rookwolk zeer duidelijk was te onderscheiden, kon het vuren niet worden gezien. Door bet geraas van den motor was bet vuren niet te hooren. Een derde motor-mitrailleur, op gesteld in bedekt teriein, tusschen boscbjes, doch van boven niet gedekt, kon niet worden waargenomen, noch toen de waarnemer, die de plaats van opstelling kende, er op 950, nocb toen hij er op 800 M. overheen vloog. Ook zag bij dezen mitrailleur niet vuren. Eerst toen de mitrailleur wegreed en op wit zand kwam, werd hij waar genomen. De indruk van deze eerste proef, die ook bij gedekte lucht zal worden herhaald en ook als de standplaats der motor mitrailleurs niet vooraf is aangewezen, is, dat bet vuur van een mitrailleur op een vliegmachine wel resultaat zal hebben en dat uit het vliegtuig een motor-mitrailleur, die goed gedekt is opgesteld, zeer moeilijk zal worden ontdekt. (»Handelsbl.«) Woensdagavond sprak dr. Van den Bergh van Eysinga in de Rem. kerk over de ware vrijzinnigheid. De ware vrijzinnigheid, aldus spreker, moet de band zijn tusschen godsdienst en beschaving. Godsdienst is geen huichelarij en beschaving is geen uiter lijk vernis. Een redelijk menscb wil tot klaarheid komen, ook wat zijn gods dienst betreft. Velen hebben thans de kerk den rug toegekeerd en ze kun nen slechts teruggebracht worden door dieper over de dingen na te denken. Dan zullen ze begrijpen, dat er nog grootere raadselen tusschen hemel en aarde zijn, dan waarvan zij ooit hebben gedroomd. Het is een miskenning van de eeuwige waarheid der religie als men haar afhankelijk maakt van histori sche feiten. De ware vrijzinnigheid wil niet alles wegredeneeren, maar het houdbare vinden en dit bewaren voor het nage slacht. De echte vrijzinnigheid is ont wikkeling van den geheelen menscb. Door de commissie voor de kaas markt te Amersfoort is in bare laatst gehouden vergadering besloten, Bur gemeester en Wethouders van Amers foort in overweging te geven de, kaasmarkt dit jaar te doen houden op 6 en 20 April, 4 en 18 Mei en vervolgens des Maandags van iedeie week, aan te vangen op 25 Mei 1914, telkens des voormiddags ten half negen uur, tegen welke regeling bij Bur gemeester en Wethouders van Amers foort geen bezwaren bestaan. Tot dusver ving de markt aan om half tien. Zij is dus op verzoek van de belanghebbenden een uur vervroegd. Aan het Postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren Js in Maart ingelegd bij de Rijks postspaarbank f50576.89 en daaruit teiuggevraagd f48403 46. Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 18.639. Het comité voor vrijzinnig-gods dienstige openlucht-samenkomsten in Utrecht en Gooiland heeft besloten, ook dit jaar weer twee samenkomsten te doen houdeneen op Hemelvaarts dag te Bussum, de andere in Septem ber to Huis-ter-Heide. De heer R. Dorrestein ontvanger der gemeente Woudenberg is bij Kon. Besluit benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Zondag 5 April zal in de Remon- strantsche Kerk geen Kinder- en avondgodsdienstoefening worden ge houden, doch in de ochtenddienst te half .elf de bevestiging der nieuwe lidmaten plaats hebben. Door den heer Jurriaanse is wederom een verzameling Adhaesie- betuigingen, inzake zijn adres ïvogel- verdelging«, aan de Tweede Kamer verzonden. Hiermede werd het aantal handteekeningen van 20.150 bereikt Nóg blijven de biljetten binnen stroomen, en acht hij het dus in het belang der zaak deze te blijven ver zamelen en te gelegener tijd aan de Tweede Kamer in te zenden. Mis schien brengen wij bet dan wel tot 30.000 handteekeningen. Zondagochtend 5 April, zal de door de Amersfoortsche Wielerclub «Volharding» uitgeschreven recordrit AmeisfoortNijkerk en terug,afstand 20 K. M., voor de eerste maal worden verreden, waarvoor 13 deelnemers zullen startten. Schietoefeningen tot verhooging van 's Lande Weerkracht. Ten einde de weerbaarheid van het Nederlandsche Volk zooveel mo gelijk te verhoogen, opdat het in tijden van gevaar in staat zal kunnen zijn den Vaderlandschen bodem met goed gevolg te verdedigen, is het in hooge mate wenschelijk, dat alle mannelijke ingezetenen van 1640 jarigen leeftijd zich behoorlijk en geregeld oefenen in het schieten. Bovendien geven de schietoefeningen het groote voordeel, dat zij de spier kracht verhoogen, het oog verscherpen, de zenuwen stalen en eene aangename bezigheid vormen. Het Rijk tracht de deelname aan deze oefeningen te bevorderen door het kosteloos beschikbaar stellen van schietbanen, geweren, patronen en goede onderwijzers. Deelnemers aan de schietoefeningen genieten het onderricht dus geheel kosteloos. Nadere inlichtingen tot deelname. Aan de schietoefeningen kunnen deelnemen 1°. Miliciens en landweerplichtigen met groot verlof; 2o. Kaderreservisten met onbepaald verlof 3°. De overige raaoneiyke ingezetenen van 16—40 jarigen leeftijd. De oefeningen worden gehouden van 15 Mei tot omstreeks 15 November, ten minste éénmaal per week, bij voorkeur op Zaterdag en desgewenscht op Zondag. Da uren worden zoodanig gesteld, dat voor zooveel mogelijk een ieder daaraan kan deelnemen, waarbij met de wenschen der deelnemers rekening gehouden zal worden. De deelnemers zullen, wanneer zij zich op de vastgestelde uren op de banen aanmelden, zonder lang verwijl gelegenheid vinden tot schieten. Om de oefeningen te doen plaats heb ben, moeten zich ten minste tien deel nemers hebbben aangemeld. Aan hen, die zonder kennisgeving of zonder bepaalde redenen meer dan driemaal achtereen zijn weggebleven, of dié zich misdragen, kan bet verdere deelnemen aan de oefeningen worden ontzegd. Wanneer één uur na het tijdstip, voor den aanvang 'van de oefening vastgesteld, nog geen deelnemer aan wezig is, gaat de oefening op dien dag niet door. Aan eiken schutter wordt een schiet- boekje uitgereikt, waarin de gedane schoten wordeo aangeteekeod en dat in diens bezit blijft. Aan een schutter, die met ijverde oefeningen heeft bijgewoond, kan een getuigschrift worden afgegeveD. Aan het einde van het oefeningsjaar zal een schietwedstrijd worden ge houden door hen, die aan van het aantal gehouden oefeningen hebben deelgenomen, waarbij van Rijkswege prijzen worden uitgeloofd. De aanmeldiag tot deelname aan bovenbedoelde oefeningen behoord te geschieden 1°. In Garnizoensplaatsen bij den Commandeerende-Oflicier der Infante rie ter plaatse indien geen Infanterie ter plaatse aanwezig is bij den Com- mandeerende-Officier der Vesting- Artillerie en eindelijk bij den Com- mandeerende-Offlcier der Cavalerie ter plaatse. 2®. In de overige plaatsen bij den Burgemeester der Gemeente. 's-Gravenhage, 16 Maart 1914. De Generaal-Majoor, Inspecteur der Infanterie. Ernstige brand te Soest I Woensdagmiddag 2 uur brak, door tot nu toe onbekende oorzaak, brand uit in het huis bewoond door B Kaats, Nieuwstraat D. 105, in de buurtschap «Het Hart" onder Soest. Het huis is een prooi der vlammen geworden. Door den sterken Zuidwestenwind, sloegen de vlammen over naar bet woonhuis van G. van Putten, «Niéuw- straat D 104". Weldra stond ook de daarbij be- boorende schuur met twee hooibergen en wagenloods in lichtenlaaie, terwijl een zich in de loods bevindend kalf mede een prooi werd der vlammen. Enkele oogenblikken later vatte het met riet gedekte huis, toebehoorende en bewoond door W. Lagemaat, Niéuw- straat D 101, eveneens vlam, dat mei de daarbij beboorende schuur, totaal uitbrandde. De inboedels van genoemde drie families werden gered, terwijl het huis met schuur van W. Lagemaat laag was verzekerd, van B. Kaats en G. van Putten daarentegen was niets verzekerd. De Soester brandweer stond, mede door de bijna algeheele afwezigheid van bet water, zoo goed als machte loos om het vuur ook maar eenigszins afdoende te bestrijden. Schoolversiering 1 Van 7 tot 13 April a.s. wordt in de H.B.S. met 5-jarigen cursus, te Arnhem, door de Vereeniging voor schoolversiering een demonstratie ge houden voor het doel en streven dezer vereeniging, die den smaak wil ver edelen door goede wandversiering en aangename kunstzinnige klasse-inrich ting. «Tijd". Voorloopig overzicht van het weer in Maart Maart heeft zich gekenmerkt door een buitengewonen regenval, die ge middeld voor het geheele land twee tot driemaal de normale hoeveelheid bedraagt. Voor zoover tot heden be kend is, kwam de grootste maand- som 178 m.M. te Borne voor; tot dusver was bet record in 1912 te Meppel met 168 m.M. bereikt. De wonderbril. Rudolf Gerber uit Wilmersdorf stond te Berlijn terecht in een zonderling proces. Hij had namelijk brillen ver kocht, met de bewering, dat zij ver schillende kwalen, vooral zenuwlijden, konden genezen. Het openbaar minis terie bad in Gerber's handel een ongeoorloofde daad gezien en hem voor de rechtbank doen dagen. De beklaagde bracht bij de behandeling der zaak verschillende getuigen aan, die verklaarden, dat zij van hun kwa len, zooals bartnevrose, neurbastheien, angst, pleinen vrees, maagzwak te, borst- vliesontsteking, rbeumatiek enz ge nezen waren. Sommigen hielden voor de rechtbank een ware lofrede op den beklaagde en noemden hem een wel doener der lijdende meuscbbeid. De deskundigen verklaarden, dat de ge tuigen over 't algemeen zenuwlijders zijn en dal bij zulke patiënten de suggestie steeds een groote rol speelt Gerber werd lot 3U0 gulden boete of 100 dagen gevangenisstraf veroor deeld. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijK. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Open brief aan de leden der Staten-Generaal. Het zij mij vergund U, nu de be slissing betreffende 't ach en wee van 't artsenmouopolie voor de deur staat, attent te maken, dat ter wille van de lijdende menschbeid een uitbreiding der bevoegdheid van 't behandelen van zieken noodzakelijk is. Te vaak wordt dagelijks bewezen en aangetoond hoezeer de oflicieele geneeskunde te kort schiet in 'l ge nezen, in 't behandelen van haar pa tiënten. Daar zij in de 1ste plaats er op uit behoort te zijn den zieke te trachten beter te maken, is 't een dringende eisch hen, die de gave heb ben occulte krachten genezend op de lijdende meoschbeid te doen inwerken, toe te laten tot de praktijk, ten einde de oflicieele geneeskunde tot steun te zijn en door samenwerking verder te brengen tot 't doel. De arts sta hoog genoeg om bereid te zijn in de gevallen dat zijn ervaring leert, dat zijn kunde te kort schiet, bun bulp in te roepen. Ten einde te zorgen dat niet een ieder dat brevet worde uitgereikt, maar alleen aan hen, die nog op andere wijze blijken van ontwikkeling geven, ware het gewenscht ben eon examen te laten afleggen, waaruit blijkt, dat zij voldoende op de hoogte zijn van de anatomie en de physiologie. Dat zij, die zich beschikbaar stellen aan de hooge roeping gevolg te geven, om als helpers voor de lijdende menschheid op te treden, moreel hoog dienen te staan dat spreekt wel vaD zelf. Ook den artsen zal 't wel duidelijk zijn, dat zij dan eerst echt op bun plaats zijn, als zjj den lijder niet be schouwen als een voorwerp, waarop proeven gedaan worden ten einde hun eigen kennis te vermeerderen, zooals de vivisectie dit maar al te zeer in de hand werkt, maar als een pei- soonlijkheid, die men in de eerste plaats geen schade mag aanbrengen, maar van dpn beginne af aan beschou we als een subtiel onaantastbaar wezen, dat men slechts levenseneigie heeft bij te brengen. Wij materieel op gevoede artsen behooren in de eerste plaats de hygiëne in toepassing te brengen, want op dit gebied kunnen wij 't nuttigst zijn. ons 'l beste zonder schade bewegen en gevoelen wij ons 't meeste thuis. Op de andere gebieden zijn wij in de meeste gevallen nog als een kind, dat nog niet de ervaring heeft als machthebbende op te treden. Moge dit schrijven niet zijn als van dien eens roependen in de woestijn, maar een aansporing zijn tot over weging. W. F. WAGTHO, Arts. Amersfoort, 2 April 1914. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 27 Maart tot en met 2 April. Geboren Bernardus Jacobus, z. van Bernardus Antonius Berendsen en Johanna Maria Geertruida Jansen. Hendrika Jacoba, d. van Hendrik Elze naar en Jacoba de Roo. Barbara, d. van Maas van Apeldoorn en Gezina de Vries. Hendrika Helena Gerarda, d. van (Jarl Friedrich August Fiekert en Maria Genoveva Sleeking. Eli zabeth Geertruida, d. van Johannes Krijnen en Catnna Maiia Wijntjes. Angelique Geertruida, d. van Thomas Theopbil Tripbon Calon en Gerarda Maria van Bunoingen. Bernardine Antoinette Hermina, d. van Bernar dus Hendrikus Kuiper en Bernardina Antoinetta Maria Hasselbach Pieter, z. van Pieter Ising en Hendrika Sle- king. Johanna, d. van Willem van der Vennen en Gerritje van Dijkhui zen Elsje Andriesa, d. van Jacob Menko en Jetje de Zoete. Gij^bert, z. van Gijsbert van de Weert en Maria Catharina Ames. Petronella, d. van Johannes Buijs en Gerarda Epvkamp. Maiia Louisa, d. van Christiaan Klee en Louisa Bakkenes. Auke. d. van Hessel Schaaf en Jansje Hendiika Esveld. Marie Benedicts en Willemien Benedicts, 2 dochters van Carl August Hubert Lorlewijk Wüs.t en Maria Gerardina Stoof. Beriie, d. van Levie Klein en Serlina Johanna Nathan Frank. Adriaan Anthony Conrad, z. van Antonius Theodorus Colenbrander en Maria Loui -a van Lutsenburg Maas. Ondertrouwd: A. Veenstra en M. Balkema P. C Hoeijen en J.Eggink. Getrouwd: Andries Hagedoorn en Jacoba Dijkhuizen. Gerrit van Soest en Berendina Kommer. H. J. van de Bor en G. van den Hoorn. Overleden Christiaan Marinus Beij, 3 jr. Jacobus Johannes van der Eist, 58 jr., wedn. van Jeannette Jacoba Steens. Johanna Langgras. 4 mnd. Dirkje Hagenbeuk, 1 mnd. Har- men Blijsil, 20 jr., ongeh. Leusden. Geboren: Jacob Erik, zoon van Jacob Buon en van Maria van Asselt. Gehuwd: Hendrik Sluiter en Barthe van Dijkhuizen. O.verledeo Frederika de Vries echt- genoote van Harman Fredrik Ruben oud 33 jaren Dingena de Pater, weduwe van C. Ipenburg, oud 92 jaren. Stoutenburg. GehuwdFoeke van der Sluis en Jannetje Kuijt. Woudenberg. Gehuwd: Wilem van Ginkel en Jannetje van de Waerdt. Overleden Jan van Ravenhorst, ge huwd met Maria Adrians Floor, oud 34 jaren. Jannigje Hardeman, ge huwd met Rijk van Egdom, oud 71 jaren. Antonie van Maarten, 79 jaren. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 3 April 1914. Tarwe f0Rogge f0.Boekweit f 0. appelen f 0.a fPeren f 0.a f 00.Klei- Aardapp. f 0.a f0 zandaardapp. f2.00 a f2.50 Hoendereieren f 4 00 a 1 4.30 p. 400 st. Bruine eieren i 4.30 a f4.85 per 100 st. Boter f 1.35 a (1.50 per kilo. Mirgarine f 0.a f 0. Zoetem. kaas f 0.a f 0per 50 kilo Kippen f 0.80 a f 2 10 Kuikens f0.00 a i 0Piep kuikens fO.OO a f0.Ganzen lü. a f 0.Eenden f0 90 a f 1.30 p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Hazen f0.k f0.— Wilde konijnen 0.00 a f 0.00 Tamme f 0.80 a f 1 50 Duiven f0.60 a f0.70 paar Magere varkens f 18. - a'27. Varkens r. export f 0.a f 0Zeugen fGO.a f 100.Biggen f9 a f 16 Schrammen f 0.a f 0.— Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000.— '000.—. Kalfkoeien f 000.- k f000. Kalf- vaarzen f 00.f00.Os (000.f 000. Pinkstieren f 000.k f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 7 heet Appelen heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 80 heet. Zandaardapt elen, 230.000 stuks Hoen- dereieren. stuks Eendeneieren, 300 kilo boter, kilo Margarine, Kilo ka^s. stuks Vee 20 magere varkens Varkens voor exportslagerij 500 biggen 20 zeugen. RECLAME. Ouden van dagen vooral dienen acht te slaan op de goede werking hunner nieren, want met het vermeerderen der jaren worden de organen zwakker, en daardoor hebben menschen op leeityd meer last van kwalen als rugpijn,stijf heid en rbeumatische pijnen in de spieren en gewrichten, duizeligheid, vlekken voor de oogen, slapeloosheid, hartkloppingen, pijnlijkheid der ledematen, moeite bij het loozen of ophouden der urine, enz. Voor menschen op leeftijd zullen Foster's Rugpijn Nieren Pillen van uitstekende hulp blijken, want dit geneesmiddel heeft een ver sterkende en opwekkende uitwerking op de trage niereD, het helpt" baar om het bloed te filtreeren van de schadelijke bestanddeelen als urinestof, urinezuur en het overtollige water, welke als urine het lichaam verlaten. Te Amersfoort verkrijgb. bij de h.h. A. van de Weg, Langestr. 23, en P. de Zwart, Lan- gestr. 94. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel 4 L f 1.75 voor één, of f 10.voor zesdoozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels- mer^ 28

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2