Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Det voorzitterschap der Eerste Kaiuer In politieke kriDgen in Den Haag loopt het hardnekkig gerucht, dat bij de rechterzijde bet voornemen zou bestaan tot voorzitter der Eerste Kamer te benoemen mr. W. K. F. P. graaf Van Bjjlandt, den Christelijk- historischen afgevaardigde ter Tweede Kamer voor Apeldoorn en oud-presi dent van die Kamer. De Staten van Gelderland zouden in hun vergadering van 5 Mei den graaf dan tot lid der Eerste Kamer kiezen, als opvolger van wijlen baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken en graaf van Bijlandtzou den Kamerzetel voor Apeldoorn open maken. Tot zoover het gerucht, waarover men zich in de kringen der rechter zijde niet wenscht uit te laten. Telegr. Droogmaking der Zuiderzee. Hel Hoofdbestuur van den Zuider- zeevisscbetsbond heeft een onderhoud gehad met den Minister van Land bouw, ter bespreking van een wets ontwerp tot droogmaking der Zuider zee. Naar aanleiding dezer conferentie heeft bet Hoofdbestuur thans een verzoek gericht tot de afdeelingen, om de meening der visschers te mogen vernemen, welke bepalingen in het wetsontwerp moeten worden opge nomen inzake de schadevergoeding, die aan visschers zou behooren uit gekeerd te worden; tevens, of er ook nog regelingen te trelïeD zouden zijn in andere opzichten, bijv. bet in-uit- zicht-stellen van Rijksbetrekkingen, het geven van voorkeur bij de bevis- scbing op de blijvende wateren, het gelegenheid-geven om op de kust vaart te gaan, en wat verder ter sprake kan komen. Naar aanleiding van het bericht, dat de heer J. S. Meuwsen te Amster dam, leider der middeostandsbewe- ging, zicb o.a. om gezondheidsrede nen binnenkort uit zija zaken zou terugtrekken, alsook het voorzitter schap van don Middenstandsbond en waarschijnlijk dat van de Algeraeene Winkelters-Vereeniging neerleggen hebben wij bij den beer Meuwsen nadere inlichtingen ingewonnen. De heer Meuwsen deelde ons echter mede, dat dit voornemen reeds sedert verleden jaar bij hem heeft beslaan, doch dat de uitvoering van bet plan althans niet in de naaste toekomst is te verwachten vooral met bet oog op de functies waarvan bierboveo sprake is. Jl. Zondag zijn op tal van plaat sen in ons land bosch- en heidebran den voorgekomen. Ook in Amersfoort'? omstrekon werden ettelijke hectaren door het vuur vernield Een boscb van bet R. K. Armengesticht te Ha- mersveld staande tusschen de Utrecht- sche straatweg en de Leusderhei, waai in naar het heet padvinders had den gekampeerd, werd een prooi der vlammen. Het 5e en 16e regiment infanterie van hier, benevens de troe pen gelegerd in het kamp van Zeist bewezen uitnemende hulp bij het stuiten en blusscben. Nabij de Maarscbe poort brandde over geruimen afstand de bermen der spoordijk af. Het vuur vond hier ruimschoots voedsel in een groot aan tal Dieuwe dwarsleggers. Ook nabij de pyramids en bezijden den Doornschen berg stond des mid dags een groote uitgestrektheid bosch in brand, waarbij de artillerie en cavalerie van hier goede diensten veileendde. De Amersfoortscbe jeugd geniet heden een buitenkansje. De Frou-Frou-koningin gezeten in een reclame-automobiel zal nl. heden middag uit naam der firma Wed. B. van Doesburg, eigenares der biscuit fabriek «de Lindeboom® een enorme boeveelheid sluitzegels gratis uitdeelen. Concert Hekking-Kerrebijn. Deze twee groote kunstenaars heb ben het Amersfoortscbe publiek gis terenavond in de groote zaal van «Amicitia® een ongekend genot ver schaft. Hekking, de bekende cellist, weet aan zijn instrument wonder schoons klanken te ontlokken, die allen in verrukking brengen. Zijn techniek is bewonderenswaardig. Ook van Kerrebijn kan als pianist hetzelfde gezegd worden. Een warm applaus viel de kunste naars ten deel. De zaal was vrij goed bezet. Door de arrondissements-recht- bank te Utrecht is ter vervulling der vacature van Kantonrechter alhier de navolgende alphabetische aanbeveling opgemaakt: Mr. W. G. del Baere, Mr. P. I. de Pui en Mr. W. van Son, kantonrechter, respectievelijk te Woerden, Kampen en Haarlemmer meer. Ter Maandag gehouden kaas markt waren aangevoerd 10 wagens bevattende 2000 K.G. kaas. Prijs per 50 KG. f 25.a f 30.Handel vlug. Binnenkort verschijnt het uit voerig feestprogramma van het door de kegelclub «Altijd Kans« van 6 t/m 15 Juni a.s. uitgeschreven «Interna tionaal Kegelconeoursi. De belangt ijkbeid van dit concours, hetwelk wegens de groote uitgebreid heid op 7 banen in de Concertzaal van het Park Tivoli zal plaatsvinden, wordt in niet geringe mate verhoogd door het besluit van den Utrechtschen Kegelbond aan dit Concours een Bondenwedstrijd (op Zondag 7 Juni) te verbinden, waartoe bet Dagelijksch Bestuur van den Nederlandschen Kegelbond bereids zijne toestemming heeft verleend. Veel draagt tot de aantrekkelijkheid van. dit concours ook bij de uitgebreide collectie fraaie medailles, waaronder welwillend beschikbaar gesteld door H. M. de Koningin Moeder, Z. E. den Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht en bet Gemeente bestuur, welke medailles als «Eere- prijzen® in den Korpswedstrijd worden uitgeloofd en aan elk waarvan 5 gouden kegels zijn toegevoegd. Boven dien worden als extra-prjjzen uitge loofd een met zilver gemonteerde Voorzittershamer voor het 5-tal, dat in den Korpswedstrijd hst hoogste aantal bout werpt en een groote eikenhouten medaillekast voor die club, welke in den wedstrijd voor 2-vijftallen den leo prijs wint. De verdere prijzen in den Korps wedstrijd bestaan uit zilveren lauwer kransen en takken, gouden, verguld zilveren en zilveren medailles, waar onder van den Heer Mr. J. W. H.Q. ter Spill, afgevaardigde der Stalen- Generaal voor Utrecht I, den Senaat van het »U. S C.«, de «Utrechtsche Handelsvereeniging« en tal van andere corporatiën, kegelclubs, enz. enz., waarvan de omschrijving in het feest programma is opgenomen. De nieuw-benoemde Burgemeester van Utrecht, de Heer Mr. J. P. Fockema Andreae heeft bet hem aangeboden Voorzitterschap van het «Eere- Comité« welwillend aanvaard. Het water van den Rijn blijft snel vallen. Te Renkum is de giet pont weder in de vaart gebracht, waardoor nu langs den geheelen Neder-Rijn de overtocht naar de Betuwe op de ge wone manier kan geschieden. In de bosschen van het Kroon domein bij het z.g. zwarte bord aan den Amersfoortschen weg, ontstond Zondagvoormiddag door onbekende oorzaak een brand, waardoor naar schatting ongeveer 30 H A. bosch en heide door het vuur werd verteerd, terwijl aan de groote dennen aan zienlijke brandschade werd toege bracht. De brand woedde ongeveer twee uren, eer men hem meester was. Spoorweg-ongeval. Te Tilburg is op het stationsempla cement, bij 66d botsing van twee goederentreinen, een machine omge worpen. Eenige wagens werden ver nield. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. In het Westland staan thans de tulpen in vollen bloei. Het gewas staat gunstig en de bloeiende akkers bieden, verspreid liggende in de tuinen, een veriassenden aanblik. Door den beer G. v. Kampen, horlogemaker te Beesd, was gelijk men weet, een uitvinding gedaan, een muntwatermeter, hierop neerkomende, dat door bet inwerpen van een of meer centen een daarmee overeen komende hoeveelheid water wordt uitgestort. De uitvinder bezit echterde middelen niet om zich bet dure patent daar voor aan te schaffen. Wel stonden gedienstige vrienden gereed om hem te helpen, maar tevens om van zijn vinding te profiteeren. Hij wendde zich daarom kort en goed tot H. M. de Koningin, en Deze liet via den burgemeester, den uitvinder onmid- delijk een som toekomen, zoodat patent kan worden aangevraagd. «De Voorhoede«. die dit mededeelt, brengt deswege hulde aan Hare Majes teit. Zelf dokteren. Men schrijft uit Drente: »Op de grens van ons gewest in een bloeiende veenkolonie sprak ik dezer dagen een arbeider, die door een bevige kouvatting was aangetast en sedert eenige dagen buisarrest had. Van geneeskundige hulp moest de man niets hebben. Hij is zijn eigen dokter. Op mijn vraag, wat hij ter bestrij ding zijner ziekte aanwendde, ant woordde hij mij: »'k heb gusteraovend 'n flessie wondereulie, 'n maotje vol traon. 'u kopje vol peper, twai lepels vol petroleum en 'n glas brandewien mit kokend waoter innomen en daor he'k daodelijk ontzet vau kregen®. Ik kon mijn ooren niet gelooven en toen ik met verbazing uitriep: «Kerel, hoe kreeg je 't in 't hoofd, zoon mengeldrauk naar binnen te werkenantwoorde h(j leuk: «Ik denk zoo bie mie zulf, je kent 's nooit waiten, daor kon 's wal bie wezen, dat bölp.a Zoo'n arbeidersmaag is op het punt van voeding toch zeker niet verwend of verweekelijkl Ik heb den man van harte beter schap toegewenscht.« De olie-schatten van Mesopotamia. Olie gaat de wereld regeeren. Overal waar de geologen petroleum in den bodem vermoeden, stuiven de conces sionarissen van verschillende landen er op af, en hun geplukhaar om den buit is vaak bet voorspel voor een politieke inmenging Behalve op Mexico, waar het vooral om het bezit der petroleum-bronnen gaat, is nu de aandacht der mogendheden gevestigd op Mesopotamië, bet land van een oude, eenmaal bloeiende beschaving, waar volgens bet Bijbelverbaal Abra ham vandaan kwam, waar Hamoerabi gebeerscht heeft en Babyion en Ninive eens hun tinnen verhieven. In het Engelscbe Lagerhuis is al een vraag gesteld over de Duitsch-Eugelsche concessie, daar voor de petroleum- bronnen verkregen, en de Teraps vestigde dezer dagen de aandacht op bet belang der petroleumschatten in Mesopotamië, met het oog op de Franscbe vloot in de Middellandscbe Zee. Want in de toekomst denkt men zicb de oorlogschepen vrij algemeen voortbewogen door petroleum. De olie velden van Mesopotamië, waarover Engelsche, Duitsche en Nederlandsche belanghebbenden tot een bevredigend resultaat moeten zijn gekomen, zijn blijkbaar geologisch een voortzetting van het Perzisch systeem. Het onderzoek der olie heeft uitge maakt, dat zij chemisch is samen gesteld als de olie van Bakoe. De olie-velden, waarvan sprake is, be hooren met uitzondering van die van Toes Sjoermati tot de Tui kscbe civiele lijst en liggen in de vilajets Mosoel en Bagdad. De velden van Mendeli in Bagdad zijn de lijkste. Meer dan een dozijn bronnen werpen de olie met groote kracht uit en de olie is van uitstekende hoedanigheid. Hei laatste deskundigen-bericht over de bronnen van Mesopotamië besluit als volgt: «Als men bedenkt, dat het petroleumgebied zich over meer dan 400 kilometer uitstrekt en dat de olie er in boeveelheden te voorschijn komt, die tot nogtoe in de geschie denis der petroleumgeologie onbekend waren, dan kan men zeggen, dat deze oliegebieden tot de rijkste der wereld behooren. Daar het vervoer te water over den Tigris door deskundigen wordt ontraden, schijnt het transport door buizen verkieslijk. Deze buizen moeten echter voor een deel door moerasland gelegd worden. De Bagdadspoorweg doorsnijdt het gebied in zijn volle lengte en zal bij Mendeli spoedig in gebruik komen. Men vermoedt, dat op die lijn en baar vertakkingen olie ook als stookmate- riaal zal gebruikt worden. De bloesempracht in de Betuwe. Een fruitkweeker in de Betuwe zendt aan het Handelsblad de volgende aanwijzing voor een tocht in de ker- senstreek. Of de tocht de beste is weten we niet; de beste tijd is juist thans. Per auto via Wageningen, Lexskens- veer over naar Hemmen langs het Kasteel van de familie Van Lijnden, de dorpssmederij, pastorie met kei kje, een typischen ouden korenmolen naar Zetten. Hemmen is een van de kleinste dorpjes uit ons land en geheel het eigendom van de familie Van Lijnden. Op zich zelf, door zijne schilderachtig heid, reeds een bezoek overwaard. Door Zetten, aan de linkerhand laat men Talitba Kummi langs de Linge liggen, rijdt langs de Normaalschool voor Onderwijzeressen en Bethel, Vluchtheuvelkerk, Steenbeek, Her vormde Kerk, postkantoor, Internaat van het Gymnasium, naar station Zetten Andelst. In zetten vindt men twee geschikte restauraties, tieurts en Cochius. Laatste tevens theetuin en stalhouderij. Bij station Zetten Andelst, restauratie en stalhouderij Van den Berg. Men kent hier de Hollandsche prijzen nog niet. Go*d en niet duur. Zij, die per fiets of in rijtuig de Betuwe wrilen zien, doen het beste per Hollandsche spoor, via Amersfoort, Kesteren, of Geldermalsen, Tiel naar Zetten Andelst te reizen. Vele snel treinen stoppen aan dit kleine maar drukke station en is dus gemakkelijk te bereiken. Van station Zetten Andelst volgt men de aloude Ronreinsche heirbaan, die over de spoorbaan naar Andelst leidt, lijdt langs de jonge kweekerij van Jaffa Hoeve (mevrouw Den BroekertDickman), langs de openbare school, langs de kerk te Andelst. Men is hier op over-oudenj bodem. Dit kerkje is bet oudste werk uit Noord-Europa En deze bouworde vindt men alleen terug in de water leiding en de catacomben van het oude Rome. Naast de kerk, den Hof, in Romeinschen tijd woning van den hoofdman over honderd. Wij zouden zeggen kapitein. Thans wonirig van den heer Gerritsen. Volgt den Zand weg, langs bet Hulppostkantoor, Roomsch-Katboliekekerk, de Woerdt Moordakkerdoor de Legt, langs de kapel, tot den Korenmolen, verder langs de Protestantsche kerk, de kweekerij van mej. Anna Buddmgh naar den Waaldijk, links bet kasteel Loïnen, verlaat bij het Kempke direct weer den dijk, (Oostwaarts ziet men hier in de verte Nijmegen liggen), weder langs den nieuw ver harden weg, op Andelst terug, rijdt door de Klipstraat weder naar den dijk. Thans blijft men dien volgen. Ziet links de druk bevaren Waal, omzoomd met een fiuweelen band van Uiter waarden en heeft links onafzienbare boomgaarden, die nu men er over heen kijkt, eenig idee geven, wat de Betuwe in de fruitwereld beteekent. Langs dezen weg komt men te Hien, aan de restauratie Den Engel, buiten tegen de helling van den dijk ge bouwd, aan den voet gelegenheid om te roeien. Verder langs de Hiensche kerk, Dodewaardscbe kerk, voorbij de aanlegplaats der booten tot aan den steenoven. Verlaat bier weder den dijk, rijdt door Dodewaard en Hien, langs den Korenmolen weder langs den dijk naar de Hrensche Kerk. Verlaat daar weder den dijk en rijdt langs het station Hemmen Dodewaard weder op Hemmen Wageningen, of eveniu tueel station Zetten terug. Deze route zal in haar geheel circa 30 K.M. zijn. De wegen zijn ook voor auto's tegen woordig in uitstekende conditie. Aan bevelen vordient dit ritje als de ker sen lijp zijn nog eens te bethalen, doch niet op Zondag, aangezien dan alle bedrijven rusteD. De bloeitijd is de «belofte®. De kersentijd de «ver vulling®. 1) Woerdt is een oude Romeinsche Begraafplaats, thans een groote kersen boomgaard. 2) Moordakker is de oude gericbts- plaats, waar onder een eik gevonnist werd. 3) Deze kweekerij met de vooraf- genoemde kweekerij Jaffa Hoeve de eenige in de Betuwe, die door een vrouw beheerd wordt. En dat eene vrouw dat ook goed kan, wordt be wezen en was verleden jaar op de tentoonstelling «De Vrouw® zeker op baar plaats. 4) Kempke, een oud Romeinsch kamp. Spinnen nis weerprofeten. Reeds in de oudheid waren de spinnen als zoodanig bekend en gene raal Disjonval schreef in 1799 een hoek tot lof dezer insecten. Hij was in dienst der Patriotten gegaan en de Pruisgezinden namen hem in 1788 gevangen en bielden hem tot 1795 achter slot en grendel. Gedurende die jaren sloeg hij het leven der spinnen nauwlettend gade en beschreef hen daarna ia hun levenswijze. O.a. merkte bij op, dat wanneer de kruisspinnen ijverig werken, er mooi, bestendig weer is- te wachten, terwijl, wanneer zij het slechts aarzelend doen, men veranderlijk weer heeft te wachten. Het net van de kruisspin is zeker oen groot kunstwerktoch vreet de weefster het bij goed weer iederen nacht op en spint in ongeloofelijk korten tijd een nieuw. Tengevolge van zijn bestudeeren der spinnen kreeg Disjonval eindelijk zijn vrijheid weer. Toen namelijk in 1791 Pichegru met een leger aanrukte om de Oranje partij te onderwerpen ging alles hun voorspoedig lol het begin van Decem ber; toen werden de wegen zoo on begaanbaar, dat Pichegru er sterk over dacht terug te keeren Maar Disjonval wist bem de lijding over te doen brengen, dat er vorst op handen was, waardoor de wegen zeer goed bruikbaar zouden worden voor het leger en waardoor hij zelfs over de rivieren en het onder water slaande land kon voortrukken. Pichegru ge loofde bem en Disjonvals voorspelling kwam uit. Den 16den Januari trokken de Franscben Utrecht binnen en de man die de vorst bad voorspeld, werd uil zijn kerker bevrijd. Raadgevingen van de N. C. Ver- eeniging tot bestrijding der Tuber culose: Luchtverversching. De lucht in bewoonde vertrekken wordt voort durend verontreinigd doordeaanwezig- beid van den menscb, door het stoken, door de verlichting. Zij moet daarom steeds naar buiten kunnen treden en door versche lucht vervangen kunnen worden. Dit wordt het best bereikt door aanhoudend open laten van een raam, liefst boven in bet vertrek, zoowel in woon- als slaapkamer. Een flinke luchtverversching vindt plaats door gedurende 5 minnten de ramen en deuren tegen elkaar open te zetten. Dit is aan te bevelen vóór den nacht, wanneer in een alcoof of in bet woon vertrek moet worden geslapen, en 's morgens na het opstaan. Verlichting. Kies een woning met groote ramen, die minstens 'k van de oppervlakte der vloer beslaan. Belet toetreden van zon- en daglicht niet door dikke gordijnen voor de vensters te hangen. Vuile vensters houden bet licht tegen. Neem een behangsel van lichte kleur. Voor kunstlicht is gasgloeilicht aan te bevelen daar het de minste warmte ontwikkelt. Verwarming. Stook niet te hard. Ilooge temperatuur maakt het lichaam gevoelig. Laat 's avonds de kachel uitgaan. Bewoning. Orde en reinheid be vorderen de gezondheid en zijn gelde- ijjk voordeelig omdat zij u gezond houden. Neem dagelijks bet stof van vloer en meubels vochtig weg. Droog vegen is schadelijk en ondoelmatig. Boen eens per week de vloer met water en zeep. Laat uw bed 1 a 2 uur voor het open venster, liefst in de zon, luchten. Beperk het aan tal kleedjes op de vloer en snuisle- lijen op de meubels Bewaar eetwaren nimmer in woon- of slaapvertrek. Reinig de privaten dagelijks. Houd het raam daar altijd open. Waterverzorgiog. Indien gij geen waterleiding in uw huis bebi, maar pomp- of regenwater, kook dit dan voor het gebruik. Onderhoud. Wanneer aan uw woning gebreken voorkomen, wend u dan spoedig tot den eigenaar van het buis en wanneer dit geen gevolg heeft, tot de gezondheidscommissie in uw gemeente. RECLAME.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2