BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Voor Huis en Hof. Ingezonden. houden van besprekingen over den volkszang, zoo mogelijk met demon straties, aan te moedigen en te organiseeren. Ten slotte geeft de Commissie in overweging een vergadering of con ferentie uit te schrijven van allen, die zich voor de enquête hebben geïnte resseerd en daar het rapport en de voorstellen te doen bespreken. Iri deze bijeenkomst kan dan een beslissing genomen worden omtrent de hoofd zaken in deze voorstellen vervat en er kunnen dan een of meer commissies benoemd worden, die zich met de uitvoering belasten. De drie initiatief nemende vereenigingen, hierboven genoemd, zijn bereid subsidie te geveB voor de te voeren actie en noodigen voorts de samenwerkende vereeni gingen en belangstellenden uit een bijdrage te geven. II. AI. de Koningin naar Luxemburg I Naar aan de Vossische Zeitung uit Luxemburg wordt geseind, zal H. M. de Koningin in den herlst een officieel bezoek brengen aan de groothertogin van Luxemburg. Onder leiding van den heer G. E. H. Tutein Nolthenius, opperhout vester van H. M. de Koningin, wer den Woensdagmiddag, op last van Z. K. H. Prins Hendrik circa 250 H.A. heidegrond, verleden jaar door Z. K. H. aangekocht, schoongebrand. De gronden, die nu de stoomploeg der Nederl. Heidemaatschappij haar werk beeft verricht, zijn gelegen in de gemeente Elspeet en bestemd om tot bosch te worden ontgonnen. Om de noodige veiligheid bij dit werk te betrachten en anderer eigen dom voor het overslaan van brand te beveiligen, waren reeds voor enkele dagen, voorzorgsmaatregelen genomen als omspitten, voorbranden, greppels graven enz. Thans ook waren tal van bosch- wachteis en arbeiders bij het afbran den der heide aanwezig. Het Nederl. kankerinstituut 1 Het bestuur deelt mede, onder groote erkentelijkheid aan de gevers, dat er reeds zijn toegezegd zes giften van f 10.000 en 9 van f5000 (waar onder een inschrijver, die zijn gift tot f 10.000 verhoogt, zoodra tien bij dragen van dit bedrag zijn toegezegd) en verder verschillende inschrijvingen van bedragen daarbeneden. De Nationale Commissie tegeD het Alcoholisme hield haar voorjaars vergadering te Utrecht. De voorzitter, de heer P. v. d. Meulen, werd gehuldigd wegens het feit, dat bij 25 jaar aan de actieve drankbestrijding had deelgenomen. De voorzitter wees op de reuzen- actie, ontwikkeld ten behoeve van het Petitionnement voor Plaatselijke Keuze en wenschte den secretaris, ds. Ledeboer, geluk met zijn benoeming tot directeur van het Reclasseerings- bureau. Het Nederl. Jongelingsverbond zal op Hemelvaartsdag te Zutfen. onder voorzitterschap van ds. v. Noort uil Amsterdam, zijn algemeene ver gadering houden en 't Geref. Jonge lingsverbond, onder presidium van ds. Vonkenberg uit Zwijndrecht, te Utrecht. Naasting der groote telefoonnetten. Uit alleszins betrouwbare bron ver neemt de «Telegraaf» dat Minister Lely er alles op zet, om zoo spoedig mogelijk tot naasting door bet Rijk te kunnen komen van de drie groote gemeente lijke telefoonnetten, die van Rotter dam, Amsterdam en Den Haag. Waarschijnlijk zal de naasting der pai ticuliere en van de drie genoemde gemeentelijke telefoonnetten in 't na jaar van 1914 in bij de Kamer in te dienen wetsontwerpen, worden voor gesteld. De directeuren der drie groote gemeentelijke telefoonnetten met den hoofdcommies der afdeeling gemeente bedrijven te Amsterdam, mr. G. M Kruimel, confereeren zeer druk in Den Haag voor het ontwerpen der concept- voorwaarden, waaronder de naasting zal kunnen geschieden. De Regeering moet wat die bepalin gen betreft, tegenover de gemeenten een zeer tegemoetkomende houding aannemen, om daardoor mogelijk te maken, dat, buitengewone omstandig heden voorbehouden, in den loop van 1916 lot de naasting zal kunnen worden overgegaan. Binnenkort komen de conccplvoor- vaarden gereed. Ter gelegenheid van den Ver jaardag van H. K. H. Prinses Juliana, op Donderdag 30 April a.s. zal in de Concertzaal van hetcafé»De Arend« 's namiddags om 6 uur eene feeste lijke bijeenkomst plaats hebben, der Oranje-Vereeniging, uitsluitend toe gankelijk voor de kinderen der leden, in den leeftijd van 8 tot 14 jaar. De verkoop der Emma-bloempjes heeft te dezer stede f358.17 opge bracht. Voor het Zondag op «Birkhoven" te houden concours van de Kon.-Mili taire Sport Vereeniging is althans bij de ruiters groote belangstelling. Voor het voorrijden van dienstpaar den zijn 24 en 8 inschrijvingen. Voor het spring-concours voor onder officieren der veld-artillerie zijn 12 deelnemers; voor dat van onderoffi cieren der cavallerie, der rijdende artillerie en der mitrailleur-afdeeling 20 inschrijvingen, terwijl bovendien een rijschool-nummer wordt gegeven. Bij Kon. besluit van 18 dezer is met ingang van 1 Mei benoemd tot dirigeerend officier van gezond heid 2e klasse, de dirigeerende offi cier van gezondheid 3e klasse dr. S. de Jong, chef van het Militair hospi taal alhier en tot dirigeerend officier van gezondheid 3de klasse de officier van gezondheid 1ste klasse dr. J. J. Snel alhier. Door de politie is aangehouden een 89-jarige, blinde man, die zoowat op krukken voortstrompelde en bleek gedrost te zijn uit zijn kosthuis te Soesterberg, waarheen hij is terug geleid. Tegen een bewoner van den Leusderweg is proces-verbaal opge maakt wegens het tappen van sterke drank zonder daartoe vergunning te hebben. De Gemeenteraand van Bar- neveld besloot adhaesie te verleenen aan bet adres van het Gemeentebe stuur van Amersfoort om de Gemeen telijke Hoogere Burgerschool over te doen nemen door het Rijk. Ook de andere omliggende Gemeen ten, van waaruit leerlingen de school bier bezoeken, zijn uitgenoodigd, bet verzoek te steunen. De Kamer van Koophandel houdt hedenavond een openbare vergadering ten Raadbuize. De Natuurhistorische vereeniging houdt aanstaanden Dinsdagavond een ledenvergadering, om plan nen voor den zomer te beramen. Ter Dinsdag bier gehouden vee markt was de prijs der kalfkoeien f 2Ü0 a f280, der kalfvaarzen f180 a f 220 en der pinken f 80 a f 90 Als de keizer worst bestelt. Een Pruisische rechtbank heeft uit gemaakt, dat de keizer, als h\j zijn gasten op Zondsg bij het souper worst wil voorzetten, daarbij niet de be palingen van de wet op do Zondags rust mag schenden. De behandeling dezer zaak had voor hel schepenge recht in Berlijn plaats. De chef van een groote Berlijnsche hofslagerij was beklaagd, tegen de bepalingen van de Zondagswet in een bediende aan het werk te hebben gezet. Op Zondag morgen om 10 uur was telefonisch een groote hoeveelheid worsten vleesch besteld, dat met den trein van 11.55 naar Potsdam moest gezonden worden. De bediendp, die de kist op zijn rijwiel naar het spoor bracht, was door een agent van politie bekeurd. De slager verantwoordde zich door te zeggen, dat het bier een uitzondering gold, waarin de wet voorziet, daar «de onmiddellijke uitvoering in het algemeen belang was«. Dat bleek ook hieruit, dat de post- directie maatregelen genomen bad, om te allen tijde levensmiddelen naar bet Nieuwe Paleis te kunnen zenden, maar ook uit bet feit, dat de directie van den spoorweg in zekere treinen afzonderlijke afdeelingen voor de hof keuken bad ingericht. Bovendien was de waar bestemd voor 't omhaal van «booge staats ambtenaren." De rechtbank wees het verweer af met de opmerking, dat die «hooge staatsambtenaren" nog wel op andere wijze dan met worst en bam in 't leven kunnen gehouden worden. Overigens grondde zjj de ver oordeeling op de volgende overweging: Voor de kwestie of de wet moet geëerbiedigd worden, is het niet van beteekenis, dat de keizer de waar bestelde Deze moet zich ook aan de wet houden I Er zijn nog rechters in Berlyn. Men schrijft uit Eist (Betuwe) Zoowel de kerse- als pereboomen staan thans in vollen bloei, enkele soorten zijn door het bijzonder gun stige weder der laatste weken reeds bijna uitgebloeid. En niet alleen deze fruiten beloven een flink beschot als nachtvorsten of andere schadelijke natuuriuvloeden uitblijven, ook de vroegere fruitsoorten als krozen, prui men, perziken en abrikozen slaan er prachtig voor. Over 't algemeen is" voor alle soorten fruit, ook bessen, de bloeitijd ongekend voorspoedig geweest, waarom van alles de beste verwachtingen worden gekoesterd. Appels moeten nog loskomen, uitge zonderd eenige heel vroege soorten, maar, waar het al vrij laat in de lente loopt, zouden ook deze het er gunstig kunnen afbrengen. En dan staat ons een druk fruitseizoen te wachten. Mooie wandeling I De kapitein der jagers J. C. Wag ner, marcheerde op 17 April van 's- Gravenhage naar Arnhem, een afstand van 127 K.M. in 23 uur 54 minuten. Degecon troleerde marcheer-snelheid varieerde tusschen de 7.07 K.M. en 6.3. K M. per uur. Het medisch onderzoek, waaraan bij zich onderwierp te Utrecht, Ede en Aruhem, wees niet de geringste afwijking uit. Men verzoekt ons hieraan toe te voegen, dat kapitein Wagner een andere wjjze van marcheeren volgde, dan in het leger gebruikelijk is, waar aan men het toeschrijft, dat hij tot deze belangrijke prestatie in staat is. Een holbewooner zoek. Dezer dagen werden onder de ge meente Apeldoorn, op een afgelegen plaats in een bosch ui de buurtschap «Brink en Orden» in eer. primitief ingerichte aarden hut. die waarschijn lijk tot een tijdelijk verblijf van een hier onbekend persoon heeft dienst gedaan, tal van kleedingstukken ge vonden. Eenige papieren (die het vermoeden hebben gewekt dat de eigenaar wel licht in Don Haag bekeod zou kunnen zijn), werden tot indentificeering, in middels aan de politie aldaar opge zonden. Het komt niet onwaarschijnlijk voor, dat de onbekende eigenaar dezer goe deren, hier of daar in den omtrek een inbraak of ander misdrijf zou kunnen hebben gepleegd en om aan de nasporing der politie, zich te ont trekken, een schuilplaats in de een zaamheid heeft gezocht. In eer hersteld. Het scheidsgerecht bij de Centraal- Spoor heeft uitspraak gedaan inzake bet ontslag van den boofdcontroleur K. en den conducteur P. te Zwolle, beiden oneervol en zonder uitkeeiing ontslagen, in verband mot den spoor wegdiefstal. Het scheidsgerecht, onder voorzitter schap van prof. Molengraaf, herstelde beiden in bun eer en wees hun de reglementaire hoogste onderscheiding toe, aan K. f2000 en aan P. f900. Tegen slapeloosheid. Beveelt zoo meldt de N. R. C. een zeer eenvoudig middel aan. De patiënt moet zijn armen langs bet hoofd en eenigzins achterwaarts ge richt omhoog heffen en dan liefst de stijlen, zooals metalen, ledikanten die hebben, vastgrijpen. Reeds na enkele minuten zal hij een vermoeienis voelen, daarna moet bij nog eenigen tijd in dezelfde houding blijven liggen en ten slotte langzaam zijn gewone houding op zijn zijde aannemen. Hij zal dan kort daarna kunnen inslapen. Ebstein heeft, naar hij verzekert, altijd succes met dit voorschrift gehad. Hij *eiklaait de werkzaamheid ervan als volgt: De hoogere ligging van bet hoofd en het strekken van de armen maken het wegstroomen van het bloed uit de hersenen gemakkelijker en gaan dus de byperaemie van het hoofd die meestal de oorzaak van de slapeloos heid is, tegen. Bovendien dwingt de mechanische inspanning den patiënt om de gedachten, die hem vervullen, af te leiden. Ongedierte in duivenslagen. Uit duivenslagen verwijdert men het ongedierte (luizen, vlooien enz.) met het volgende beproefde middel Soda (koolzuur natron) wordt zuiver fijn gestampt en de vloer, de nesten enz. daarmede matig bestrooid. Met een half kilogram kan men een middel matig groot slag behandelen wat meer, schaadt de duiven ook niet. Voor het leven. Zelfverwijt bakt het bitterste brood. Schrijft beleedigmgeri in 't zand. maar weldaden in marmer. Observator. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Geachte Redactie. Onder de berichten betreffende heide en boschbranden komen in verschil lende groote bladen allerlei onjuist heden voor, die uit Amersfoort afkom stig zijn en baar bedenkelijke zijde hebben. De Padvinders krijgen namelijk de schuld van de heide- en boschbranden bij Oud Leusden en het Zeisterkamp, terwijl het blijkt, dat de beide knapen, die vermoedelijk den eersten brand hebben gesticht door onvoorzichtigheid bij hun tent, niets met de Padvinders hebben te maken, evenmin met de Nederlandsche Kampeervereeniging, de Weerbaarheids- of welke vereeniging ook. Klakkeloos neemt men maar over de beschuldiging: «dat zullen die Pad vinders wel hebben gedaan». En in onze stad vindt deze, helaas! een vruchtbaar terrein Ja, die Padvinders zijn lastig voor de boschwachters, worden gaarne tot mikpunt gemaakt van de scherts der buitenstaanden, gaan kalmpjes bun gang met zich te oefenen onder hun leiders, en hebben den treuiigen moed zich niet te storen aan de tegenstan ders, die nog niet begrijpen wat goeds er in die beweging steekt, maar wel weten te vertellen wat er verkeerds in zit, of schijnt te zitten. Ze hebben nu weer een duw gehad, al hebben ze dien niet verdiend, en zullen nu wel gauw «allemaal dood» zijn, nietwaar? Troost UWe zullen binnenkort den omvang van de «krach» vermel den maar we gaan intusschen kalmpjes onzen gang. Evenwel wil ik toch even vermelden wat die brave berichtgevers van Tele graaf, Utrechtscbe Cour., Utrechtsch Dagblad, Maandagcourant enz ver geten hebben te vermelden, en dat is: Bij bet blusschingswerk op de Leus- derheide, maar veel meer nog bij het Zeisterkamp. hebben verscheidene Pad vinders, gewezen Padvinders en ook troepleiders daadwerkelijk getoond, echte Padvinders te z(jn, door de han den uit de mouwen te steken. Som migen hunner hebben uren lang mede- gearbeid bij het blusschingswerk, en zelfs moesteen troepleider int Uliecht de hand worden verbonden, omdat deze door het langdurige slaan met takken goheel ontveld was, terwijl anderen met blaren aan de banden werden beloond. Zie, dat is «Goed Padvinderswerk», en dat wordt hun geleerd in art. 3 van hun wet: «Een Padvinder beeft tot plicht, anderen te helpen en voor anderen nuttig te zijn» Voorts wordt er ook geleerd, hoe men zich mo«t kunnen behelpen, hoe men een eenvoudig potje kookt, en hoe men daarbij zich zeil en anderen niet moet branden en nog meer goede dingen. Tot slot de mededeeling, dat onze Padvinders siüds 5 weken geen oefe ning bij of op de genoemde terreinen hielden, en dat er weldra meer zal worden vernomen van de onvoorzich tige kampeerders-uiet-Pad vinders. Men boude het mij ten goede, dat ik in dit sebtijven geen namen noem. Gaarne wil ik werkelijk belangstellen den meerdere gegevens verstrekken. De troepleider, P. VAN DER LIJN. Amersfoort, 21 April 1914. BURGEBLIJKE STANDEN Amersfoort. van 17 tot en met 23 April. GeborenGerrit, z. van Gerrit van de Kraats en Elisabeth van Beek hoven. Sytske, d. van Reinier Meijer en Sytske Bouma. Everarda Petronella, d. van Hubrecht Johannes Fremouw en Johanna Margaretha Jansen. Arend Johannes Jambus, z. van Melis K'aat;. nliol en Ge-i- truida Smith. Antoniiis Amcetus, z. van Johannes Buiunk eu Ida Jacotia Blom. Timotheus, z. van Bart van Loenen en Petronella Schut. Gijs- berta Geertruida, d. van Hendrikus van Keulen en Gijsherta van de Brug. Evert Jan, z. van Johannes Mater en Wilhelmina Veer. Janna. d. van Johan Andries de Heus en Jeti- nigje Admiraal. Gerardus Hubertus, z van van Marinus Gerard Flos en Lamberta van den Hoven. Petio- nella Barbai a Geertruida, d. van Johannes Hendrikus Huurdeman en Geeitruida Elbertse. Johanna Stijntje Reiotje, d. van Johannes Heddema en Hendrika Boei sen. Cornelia, d van Johan George van Arkel en Geraida Katnna Donk. Jacobus Adiiaiius, z. van Jacobus Adrianus van Achterberg en Barta van der Veer. Wilhelmina, d. van Willem van de Burg en Catrina Collet. Ondertrouwd: Jhr. Lodewijk Pieter Anthony van den Brandeler eD jkvr. Josine lmillie den Beer Pooitugael. Gerrit Hageman en Gijsbei ta Manten. Wijpho Drent en Sophia Dammers. Bastiaan Jonker en Gijsberta Steenbeek. Clemens Nichtingen en Maria Francisca van Werkhooven. Marinus van Empe- len en Maria Elisabeth Ising. Jan Ederveen en Jannigje van Laar. Jacobus Hendrikus Martinus Corne- lissen en Dorothea Wilhelmina van Gils. GetrouwdGijsbert van Essen en Grietje Hater. Jan Jurriën Denge- rtnk en Johanna Hendrika Struve. Bei nardus Haim Struik en Lubberta Vonhof. Willem van Bemmel en Geriitje Bosch. Overleden Maria van de Poel 68 jr., echtg. van Ai noldus van Bruten. Trijntje Mak 67 jr., echtg. van Adri anus van de> Linden. Evert van den Berg 63 jr., echtg. van Willemina Everarda Lambrechts. Wilhelmus Gerardus Henricus Lohmann, 17 mnd. Cornells Hagenbeuk, 2 mnd. Woudenberg. Geboren: Grietje, dochter van Teu- nis Htiidiik Aarseti en Gijsje Hen- duks. Dina Gei ril je Antonia, doch ter van Jan Willem van Scbaik en Albeita Inkenhaag. Antonie zoon van Barend van Ginkel en Everaida van E. dom. Gehuwd: Jan Dirk Berkhof en Ger- mje Vermeulen. Leusden. Gehuwd: Gijsbert Antonius Post en Roeloffina Floor. Ovei leden: Johannes Richardus Blom, oud drie maanden. marktbericht. AMERSFOORT, 25 April 1914 Tarwe f0Kogge f0.Buekweii f0. tppelen f 0.a f- Peren f 0.a 1 00.Klei- Aardapp. f 0.a f0.zandaardapp. .'2.00 a f2.50 Hoendereieren f 3 75 v 4.20 p. 100 si. Bruine eieren f4 20 af 4.65 per 100 st. Boter 1 20 3 i 1.45 per kilo. Mir^niine f 0.— a f 0. Zoetem. kaas f 0a f 0per 50 kilo '(ippen f 1 50 a f 2 50 Kuikens f0 00 i 0 Piep kuiken-. f 1.30 a f 1.60 Ganzen i O. a f 0Eenden f0 00 k f 0.00 p. st Jonge fü.OO a fO.OO. Hazen f0.a f 0.— Wilde korynen 0.00 a f 0.00 Tamme f 0.80 a f 1 20 Dui\cn f0.60 a f 0.80 paar Magere varkens f - a f Varkens t. export f 0.a I 0 Zeugen f 40.a f 100.Biggen f9 a i 16 Schrammen f 0.a f 0 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a 1000.—Kalfkoeien f 000.— a f 000. Kalf vaarzen f00.— k f00.Os f000.a f000. Pinkstieren f U00.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Kogge. heet. Boekweit. 0 heet Appelen heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 80 heet. Zandaardappelen, 260.000 stuks Hoen dereieren stuks Eendeneieren, 500 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee - magere varkens Varkens voor exportslagerij 500 bin gen 20 zeugen. KEI I.ANE. Het keeren der jaren. In het leven dej vrouw is het keeren der jaren een tydperk van veel zorg en ziekte. Het openbaart zich door pyn in den rug hoofd en, duizeligheid, gevoel van slaperigheid na en maaltijd, opstijgingen van het bloed, be nauwdheden, een gevoel van zwaarte in den onderbuik, in het kort door de verschijnselen, die gepaard gaan aan een slechte werking der nieren. Want de onzuiverheden die vroeger op geregelde tijden werden verwijderd, blijven voortaan gedeeltelijk in het lichaam achter en kunnen niet worden afgevoerd, wanneer de nieren niet voldoende kracht hebben om het bloed voortdurend te filtreeren. Het is daaarom, dat het vooral in dit tijd perk noodzakelijk is Foster's Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken, die de nieren opwekken en h rstelléj», en haar geschikt maken tot haar belangi^ke taak, waardoor de gezondheid van het gehele organisme verzekerd wordt. Te Amersfoort verkrijgb. by de h.h A. van de Weg, Langestr. 23, en P. de Zwart, Lan- gestr. 94. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel A L f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die D*et voorzien is van nevenstaand handels- TKA&T|gpKfflM|g|rvMA merk 29

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2