BINNENLAND Plaatselijk Nieuws. komst van Japan op den door de Maleiscbe landen omgeven Oceaan ligt, en'sciiildert daartoe de Hollandsche Koloniën, hun economische waarde en de strategische beteekenis van Straat Soenda nog begeerlijker, dan zij reeds zijn, er op wijzende, dat beel Japan met Formosa verdwijnt in de oppervlakte van Sumatra alleen. Dan wordt eraan herinnerd, hoe de Cbi- neezen eens heer en meester waren van de eilanden en hoe zij tegen woordig door de Hollanders en de Franschen van al hun rechten zijn beroofd en door vreemden worden geknecht. Verder worden eenige oude herin neringen aan het verblijf der Japan ners op Java opgedoken, en men voert dan als argumenten tegen bet Nederlandsch bestuur aan de rasver menging, de gemengde samenstelling van da Nederlandsche troepen, en de «ontaardings- en corruptieverschijnse- lon", die van de verouderde regeerings- machine nauwelijks zijn te scheiden. De nadruk wordt erop gelegd, dat sedert 300 jaar Nederland de helft van zijn rijkdom uit Azië heeft getrokken, doch dat voor de ontwikkeling en de welvaart der inlanders zoo goed als niets is gedaan, zoodat een vergelij king met het in korteu tijd verrichte kolonisatiewerk op Formosa zeer in het voordeel van Japan moet uit vallen. Het artikel in »Yomiuri# eindigt aldus: »Ik ben door dit alles tot de overtuiging gekomen, dat Japan, hoe wel onder de koloniseereride landen het jongste, geenzins het talent tot kolonisatie mist. Ik kan niet gelooven, dat de met zulke bekwaamheden om te heerschen toegeruste Japanners zeer lang met hun tegenwoordige sfeer zullen tevreden zijn. De hemel heeft geen vooroordeelen, hij helpt de deugdzamenWerkelijk, onze toe komst ligt op den grooten Oceaan Onze bestemming ligt op het water niet op het vasteland. Ons land wijst naar bet Zuiden niet naar het Noor den! Het is mij een oprechte behoefte de aandacht van mijn laodgenooten hierop met nadruk te vestigen!#. Deze en- dergelijke uitlatingen van particuliere personen worden door het Japansche ministerie van buiten- landsche zaken weliswaar gedes avoueerd. Daarom vermeent majoor Hausbofer in het bijzonder de aan dacht te moeten vragen voor de ge publiceerde ambtelijke rapporten, op gemaakt als resultaat van een dienst reis van den gezantschapsraad Kimura door Java, Sumatra en Borneo. Hier door wordt in ieder geval aangetoond, hoe groot de belangstelling is, die de Nederlandsche bezittingen in Japan wekken, en voorts dat de zich met de Maleiers verwant gevoelende Japan ners de omstreeks 60.000 Hollanders op Java, evenals de 2 000 Japanners en 1.500 Duitschers als vreemdelingen worden beschouwd. Nog is de Japan- scho invloed aldaar gering, bovenal veel geringer dan die der in geheel Oost-Azië overheerschende Chineezen. Maar de vraag is: hoe lang nog zullen daar de Chineesche en Japansche belangen vijandig tegenover elkaar staan Uit deze buitengewone belangstel ling voor onze Aziatische bezittingen, waarvan men in Japan op zoo open hartige wijze doet blijken, kan worden afgeleid, dat voor een gerustheid onzer zijds, welke verder gaat dan de aller naaste toekomst, hoegenaamd geen reden bestaat. Veeleer zien wij daarin een aan leiding voor alle in Azië koloniseerende naiiën om op haar qui-vive te zijn. Tegenover de verwachte aansluiting van Japanners en Chineezen stelle men een aaneensluiting der Wester lingen in het Oosten. Dreigt voor de naaste toekomst inderdaad geen gevaar, desiebeter, want dan is er tijd, die nuttig kan wor den besteed. Als verjaarsgeschenken ontving Prinses Juliana van H. M. de Koningin o.m. een aquarium en een terrarium. H. M. bad vooraf den lieer A. B. Sciarone ten Paleize ontboden om hem te raadplegen welke planten en dieren het best in beide inrichtingen konden worden geplaatst. Het aquarium bevat inlandsche waterplanten, goudvisschen, een steen karper, zeelt, ruiscbvoorn, bitter- voornljes, een grondel, alven puitaai, water-salamanders, een Amerikaansche dwergmeerval enz. In het terranum, met kleine rots partijen, tusschen groene planten, vonden inlandsche zonhagedissen, muurhagedissen, Italiaansche smaragd- hagedissen, kleine landschildpadden, buomkikvorschen, vuurbuikpadjes, ha- zelwormen, enz. plaats. Naast deze beide geschenken ging nug een glazen kom met steekei- baarsjes, die zoo aardig een nest in het water bouwen. »Rsb." De vorstin van Waldeck met haar 15-jarige dochter, prinses Helena, worden Maandagavoud in Den Haag verwacht, teneinde daar eenige dagen te blijven, en te logeeren ten paleize van H. M. de Koningin Moeder, schoon zuster van de vorstin. Reis van Prins Hendrik. In den loop van den aanstaanden zomer zal Z. K. H. de Prins der Ne derlanden een buitenlandsche reis maken aan boord van Hr. Ms. pantser- dekschip «Zeeland#. nlland.bl Mr. F. D. Graaf Scbimmelpen- ninck, sedert 1 Augustus 1905 Com missaris der Koningin in deze provincie, heeft om particuliere omstandigheden tegen 1 Augustus a.s. als zoodanig ontslag gevraagd. Het Utrechtsch Dagblad schrijft naar aanleiding daarvan het navol gende: Met groot leedwezen zal dit bericht in gewest en stad worden ontvangen. Niettegenstaande reeds geruimen tijd geleden teluens berichten opdoken welke een ontslagname van den heer oir. F. D. graaf Schimmelpenninck binnen een niet al te lang tijdsverloop in het vooruitzicht stelden, komt dit definitieve bericht nog geheel onver wacht. Bjjna 10 jaar lang de heer Schimmelpenninck aanvaardde 1 Augustus 1905 zijn hooge ambt van Commissaris der Koningin in onze provincie bijna 10 jaar laDg heeft de heer Schimmelpenninck aan het hoofd gestaan van het gewestelijk bestuur en met groote kennis van zaken, gepaard aan wijs beleid, de provinciale belangen voorgestaan en behartigd. Zijn beminnelijk karakter, zijn innemende persoonlijkheid en bovenal de booge opvatting van zijn taak lieten niet na een gunstigen invloed te oefeneo op den loop der zaken en al treedt de werkzaamheid van een Commissaris der Koningin ook niet zóó in 't volle licht als dat van andere magistraten, zoo had toch de Utrechtsche bevolking meer dan ééns gelegenheid op te merken, dat de leiding van de belangen der pro vincie Utrecht in zéér vertrouwde banden rustte. De heer Schimmel penninck kende zijn gewest en wist hoe het moest worden bestierd; èn als burgemeester van Amersfoort èn als lid van Gedep. Staten én als Tweede Kamerlid voor het district Amersfoort had hij de provincie leeren kennen een kennis, welke hem bij het ver vullen van zijn hooge ambt zeer te stade, de provincie zelve ten goede is gekomen. Particuliere omstandigheden hebben den heer Schimmelpenninck het be sluit doen riemen om af te treden Wij hebben dat besluit met deelne ming, met zwijgend medegevoel te eerbiedigen. Maar op dit oogeDblik, dat ons het bericht bereikt, nu inder daad het besluit i?" gevallen een besluit, niet dan na ernstigen strijd ongetwijfeld genomen meenen.wij ons de tolk te weten der bewoners van de provincie Utrecht, wanneer wij den scheidenden Bewindsman dank zeggen voor zijn arbeid, ten bate onzer provincie verricht en den heer Schimmelpenninck de verzekering geven dat de beste wenschen zijner gewestgeuooten voor de toekomst van hem en zjjn buisgezin hem zullen vergezellen. Door eene firma uit Enschede zal aan den Soesterstraatweg op het terrein nabij villa »Gretha", daarvoor van den heer Joh. G. T. van Achter- bergh aangekocht, eene groote textiel fabriek worden gebouwd. Voor de verkiezing van tien leden voor het Kiescollege der Ned. llerv. Gemeente op a.s. Dinsdag heeft de Orthodoxe Kiesvereeniging nVoor Waarheid en Vrede* de volgende heeren candiJaat gesteld: P Boks, II. C. van Dam. J. van Doorn, J. Kraan, H G. Palm, D. Veis Heijn, mr. G M. van Voorst Vader, N. Wolfswinkel, G. A Groote Haar en H. van Galen Last. Tot onderwijzer aan de Gabrie Mehenscbool is benoemd de heer R. Frantsen. Onze stadgenoote mejuffrouw L. Sinnige is benoemd tot onder wijzeres aan de bijzondere Fröbel school te Baarn. Mejuffrouw H. vanGelderbehaalde de acte voor onderwijzeres bij het Lager Onderwijs. Kolonel J. Tb. H. Mingels heeft het garnizoenscommando overgedragen aan Luitenant-Kolonel W. J. Stein- buch, Commandant van het 5de Regi ment Infanterie. De plaatselijke afdeeling der Natuurhistorische Vereeniging zal op 10 Mei a.s. eene excursie maken naar »de Plasmolen# bij Nijmegen. Aan het Politiebureau is voor de rechthebbende terug te bekomen een als gevonden gedeponeerd beursje, waarin eenig geld. Tot de jury voor het Spring concours van bet op 1 Juni te Zeist te houden Concours Hippique zullen behooren de volgende beeren stad- genootenP. C. Colthoff, le Luitenant van de Cavalerie O I. Leger; C. A. F. baron van Heerdt, le Luitenant Hu zaren; G. Doorman, le Luitenant Adjudant der Veldartillerie. Niet de heer W. L. de Wet, zooals wij in ons vorig nummer abusief vermelden, doch de heer W. L. de Wit, oud-leerling der ambachtsschool alhier, is ter beschikking gesteld van den Gouv. Generaal van Ned. Indië, om aldaar te worden aangesteld als leeraar aan een dergelijke inrichting van onderwijs. Tor gelegenheid van het 25-jarig huwelijk van den heer A. G. M. J. baron van Oldenneel, kolonel der huzaren, directeur der rijschool, defi leerden Donderdagochtend de instruc teurs en gedetacheerde officieren van de rijschool, vergezeld door de muziek van de huzaren, langs zijn woning aan den Utrechtscheweg. Toonkunst. Toonkunst voerde Woensdagavond in nAmicitia" uit Scénen aus Goethe's Faust van Schumann. Hoewel de uit voering zeer goed geslaagd is en er veel te prijzen viel, moet toch gezegd, dat dit werk in sommige gedeelten te zwaar voor de zangvereeniging geleek. De heer Caro mag wel de held van den avond genoemd worden. Hij zong als altijd zeer mooi. Ook de heer Bolsius zong prachtig en voldeed goed, evenals de sopraan, inej. Piene- man, en de tenor, de beer v. d. Ham. De begeleiding 1 van de Arnh. Orkestvereeniging was boven allen lof verheven. Groene Kruis. Onder voorzitterschap van mr. J. K. H. de Beaufort hield Donderdag avond de vereeniging «Het Groene Kruis" haar jaarvergadering. Na ope ning werden de notulen van 10 April 1913 gelezen en goedgekenrd. Aan het jaarverslag ontleenen we het volgende: Reparaties aan het wijkgebouw eischten f500; bet aantal leden bedraagt 1935; 200 bedankten door vertrek, terwijl er 275 nieuwe bijkwamen. De contributie over 1913 bedroeg f1931,25; vrijwillige giften f 171,25; 7% kan worden afgelost. De zusters legden 8450 bezoeken af; in het wijkgebouw werd 5200 keer een patiënt geholpen; 820 artikelen werden uitgeleend. Het magazijn kan steeds aan bil lijke eiscben voldoen Dr. Kameiling gaf een cursus in eerste hulp bij bedrijfsongevallen. Een woord van dank werd aan de modici gebracht voor den verleenden steun. Het verslag werd goedgekeurd. Verslag van den Penningmeester. De inkomsten bedroegen f2439,24; de uitgaven f2637,72; nadeelig saldo van f 198,48. De hoeren Frederiks, Oosterveen en Heunks zullen deze rekening nazien. De begrooting voor 1914 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f2390.— De heeren Kolf, Groneman en van Traa werden in het bestuur herkozen. Op voorstel van den heer Frederiks werd met algemeene stemmen be sloten den heer Vrijdag het eere-lid- maatschap aan te bieden. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. Aan de Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool w«rd heden uit gereikt, bet diploma voor costuurn- naaien aan: J. de Biuyn, E. Kuyters, R. C. Ruitenberg allen uit Amersfoort. J. Baantjer uit Woudenberg, M. Wolse uit Baarn. het diploma voor dienstbode aan: R. Buys, J van Doorn, E. A. Polle man, G. van Putten, B. Talsma, C. A. de Vrij, allen uit Amersfoort. het getuigschrift voor bet door- loopen der Industrieklasse aan P. G. H. Beyer, A. van Dijk, A. C. van Eist, O. C. Kole, H. Kraan, J. van Schooneveld, P. S. Vellekoop, G. J. de Wilde allen uit Amersfoort, R. Dalman en S. van Steenwijk uil Baarn. bet bewijs voor het doorloopen van uitsluitend de handwerkklasse aan W. J. Floor uit Amersfoort. Aan één leerling werd het getuig schrift en aan één leerling het bewijs niet uitgereikt. Van de eerste naar de tweede cos- tuumklasse werden bevorderd: R. Beem, M. Hengeveld, C. van Houdt, J. Schaap, G van Surksum, M. van Woudenberg allen uit Amers foort, N. Bongers uit Baarn en A. van Moorselaar uit Stroe. Van de eerste naar de tweede klasse voor dienstbodenopleiding werden be vorderd: M. van Beek, J. van Munster, M. Volbracht allen uit Amersfoort. Van de eerste naar de tweede Industrieklasse werden bevorderd: W. E. Boldingh, A. C. M. Dekker, C. A. Dekker, A. G. Hengeveld, M. E. Hengeveld, M. A. Koning, M. Kruis wijk, D. Mak, C. M. van Veen, P. S. Vellekoop, A. van de Wetering allen uit Amersfoort, L. de Bruijn uil Hoog land en A. van Kolfschoten uit Oud- Leusden. Zes leerlingen werden niet bevor derd. Lijst van brieven en briefkaar ten, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het Postkantoor Amers foort gedurende de 2e helft der maand April 1914. Brieven (Binnenland.) H. Speelman Amersfoort. Jonge K. de Graaf A'dam. A. Balser Mej. B. Huizen J. Kroese Emmen. Mevr. Bakker 's Graveland. Pulskens 's Hertogenbosch. Mej. L. v. Dijk R'dam. H. B. v. Gulik Zwolle. Briefkaarten (Binnenland.) fam. Nietee A'dam. Mej. L. Struikens J. Rasé Mej M. Slow Blam en Batenburg Breda. S. Hienstra R'dam. Mej. A. Gersen Utrecht. Heimenks 1 zonder adres. Briefkaarten (Buitenland.) A. de Kroon Keilen- Mad. S. Seymour St. Petersburg. Drukwerk 14 stuks. -- Aan de Centrale Eierveiling werden gisteren alhier aangevoerd 33386 eieren, die gemiddeld f3.88 per 106 opbrachten. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 23 tot en met 30 April. Geboren: Jacobus E»erardus, z. van Jacobus van Eijkelenburg en Johanna Stoekenbroek. Gerritje Jannetje, d. van Willem van de Water en Adri- aantje van Barneveld. Rocus, z van Gerrit Simons en Johanna Aleida Quint. Maria Adolphina, d. van Jan Leonard Arnold Kremer en Anna Geertruida Honders. Wilhelmina Johanna, d. van Antonie Thomassen en Gijsberta Nagel. Willem, z. van Jacob Heiligers en Elisabeth Dam. Albertba Hendrica, d. van Hsndrikus Pouwen 6n Theodora Geertruida Snij ders. Gretha Maria, d. van Diesemer van de Veen en Johanna Elstrodt. Franciscus Johannes, z. van Joseph Charles Snijders en Johanna Tuithof. Ondertrouwd Gijsbertus van Bekkem en Barbara Hendrika van Keeken. Wilhelmus Pot en Adriana Snijders. Hendiik van Koelen en Adriana Cecilia de Kruif. Johannes van Wegen en Hendrika Pasker. Gerrit Mol en Hendrika Antonia Tommei. Barend Termaat en Jacoba Cor nelia Bronk. Getrouwd: Theodorus Johannes Antonius van Munster en Anna Fran- cisca van der Rijst. Cornells An tonius Anink en Helina Alida Antonia Cluwen Abraham van Barneveld en Aaltje Stoffelsen. Jan Meijer en Fiederika Gustina Liethof. Johannes Cornells Hoefsloot en Maria van Dijk. Evert Reems en Cornelia van Eeden. Overleden: Johanna Petronella van Eeden, 5 mnd. Doortje Conielaar, 87 jr., wed. van Jau Pieck. Willem van Leuveren, 10 jr. Hendrik Epskamp. 84 jr., echtg. van Klaasje van de Brug. Maria van Baaien, 62 jr., echtg. van Curnelis Petrus Kuit. Willemijntje Maria van Koot, 75 jr., wed. van Arie Vennis. Levenloos aangegeven kind. Eliza beth Sophia Harbers, 81 jr., ongeh. Leusden. Geboren: Hendrikus Johannes, z. van Willem Onwezen en van Catharina Antonia Maria Krielen. Alijda, d. van Johan Boerhaven en van Maria Alijda Pot. Johannes Hendrikus, z. van Hendrik Smal en van Hendrica van den Bonjaard. Hendrik, z. van Cornelis Ereleens en van Gerrittina Aansloot. Ondertrouwd: Joannes van der Hijden en Hendrika van Ascb. GehuwdJoannes van 't Klooster en Jacoba van Zandbrink.Wilhelmus van den Berg en Cecilia Horst. Overleden: Peter van de Kamp, oud 6 maanden. Stoutenburg. Geboren- Jacobus Johannes, z. van Cornelis van Burgsteden en van Margaretha van den Hengel. Woudenberg. GeborenGerrit, zoon van Cor nelis Moesbergen en Hendrika van Donkelaar. Getrouwd: Hendrik van den Berg en Rijntje Pater. Overleden: Jannetta Moesbergen, 1 jaar. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, t Mei 1914. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit 1 0. appelen f 0.k f Peren f 0.a f 00.Itlei- Aardapp. f 0.a f 0.zandaardapp. f 2.00 a f 2.50 Hoendereieren f 3 70 at 4.15 p. 100 st. Bruine eieren f4 20 a f4.65 per lOOst. Boter f 1.20 a f 1.40 per kilo. Mir^arine f 0.a f 0. Zoetem. kaas f0a f0per 50 kilo Kippen f 1.50 a f 2 50 Kuikens f0 00 -« 0.— Piep kuikens f 1.30 a f 1.60 Ganzen to. a f 0.Eenden f0 00 a f 0.00 p. st Jonge fO.OO a fO.OO. Hazen f0.a f 0.Wilde koi ynen O.00 a f 0.00 Tamme f 0.80 a f120 Duiven f 0.60 a f 0.80 paar Vlagere varkens f 20.— a 30. Varkens export f 0.a f 0 Zeugen f 60.a I 90.Biggen f9 a f 15 Schrammen f 0.a f 0 Vetto koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. 1 ZO00.—Kalfkoeien f 000.— a f 000. Kalf- aarzen f00.k f00.Os 1000.k f 000. Pinkstieren f UOO.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 60 heet. Zandaardappelen, 270.000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 500 kilo boter, kilo Margarine, Kilo ka*s. stuks Vee 20 magere varkens Varkens voor exportslagerij 500 biggen 30 zeugen. KECLAME. Rugpijn is nierpijn. Iemand met gezonde nieren zou haast ver geten, dat hij een rug heeft, maar zij, die een nieraandoening hebben, zjjn altijd lijdend. Zg staan 's morgens steeds met pijn in den rug op. Wanneer zij zich bukken ot iets zwaars optillen, trekt een scherpe pyn door de len denen. Hetzelfde 's avonds en '6 nachts, hun rug gunt hun geen rust. Pijnlijkheid in den rug en de zijden moet onze aandacht vestigen op de nieren. Zij liggen onder het smalle gedeelte van den rug, en wat als rugpijn beschouwd wordt is gewoonlijk nierpijn. Daarom wordt rugpijn spoedig gevolgd door andere verschijnselen van een nieraan- doeniDg, zooals waterzuchtige zwellingen onder de oogen of der voeten, bewolklheid, bran derigheid van het water, bezinksél. Nierzand, jicht, rheumatiek, ontsteking der4 blaas, nier steen (oierkoliek), zijn andere gevolgen van het verwaarloozen der nieren. Foster's Rugpijn Nieren Pjlleh dienen enkel voor het genezen der nieren ed blaas. Zij her stellen deze organen en bewerken, dat z\j het bloed behoorlyfc filtreeren en de onzuiverheden daaruit afvoeren. Te Amersfoort verkrijgb. bjj de h.h. A. vap de Weg, Langestr. 23, en P. de Zwart, Latt- gestr. 94. Toezending geschiedt lranco lia Óntv. v. postwissel' k f 1.75 voor, één, of f 10.voor zes donzen. Eischt de echte Foster's Rugpgn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk 33 RECLAME.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2