Plaatselijk Nieuws. Ingezonden. flv 'J het laatste een groot deel zoogenaamd onwillekeurig plaats heeft, juist omdat niet die vrees de waakzaamheid ver dubbelde. Maar daar zijn ook dingen, die vrij niet vreezen mogen. De wereld, die soms laakbaar mee gaand, niet zelden onverschillig zicb betoont voor wezenlijk slechte daden; die geneigd is den man van invloed, door wien misbruik van zijn positie gemaakt werd, een knipoogje van vriendschappelijke verstandhouding te geven wegens het feit, dat bij zoo erg best zijn eigen belangen heeft weten te behartigen, diezelfde we reld kan kinderachtig gekrenkt zich betoonen als iemand het waagt met haar kleine voorschriften geen reke ning te houden. En, nu ja, zoolang deze volstrekt onschadelijk zijn, kan men haar wel een pleiziertje doen immers, wij behooren tot haar, heb ben geen reden om haar zonder nood zaak in het harnas te jagen. Zelfs zekere vrees om dat te doen houdt regelen van welvoeglijkheid in stand, die toch ook haar nut hebben. Maar zoo die vrees ons mocht belemmeren in de verplichte worste ling tegen 't kwaad en zijn gevolgen, zoo wij beducht moeten zijn voor een vei oordeeling, die op uitsluiting kan uitloopen, wegens ons zonderling optreden tegen hetgeen iedereen doet of zegt, tegen misbruiken, die door het gebiuik heeten gewettigd te zijn, maar die toch in den diepsten grond niet deugen, wegens onzen afkeer van laster en van logen, wegens onze minachting voor een praal die leegheid van inhoud moet verbergen? Het is zeker niet noodig, dat in het bosch wij allen een afzonderlijk geluid maken: maar indien de wolven,die op roof uiigaan, ons zouden willen dwin gen met ben mee te huilen, dan mag de vrees van door hen uitgeworpen te worden ons met terughouden. Aan het woord menschenvrees wordt 'n ongunstige beteekenis gehecht, en wij kunnen die opvatting deelen voor zoover aangaat het terugtrekken van eigen karakter en gevoel van eigen waarde. En nu moeten wij er toe medewerken om gedaan te krijgen, dat hel peil der menschheid hoog genoeg rijst om van diezelfde vrees te mogen zeggen, dat zij niets anders is dan beduchtheid om bet meest mensch- waardige te krenken; dat zij geefl wijze vermaning, geen slechten raad. Aan het Jaarverslag der Amersfoort- sche Industrie- en Huishoudschool over 1913 ontleenen wij het navolgende: Het aantal leden is in 1913 met 10 ver minderd; het bedroeg op 31 December 2 eereleden, 1 donatrice en 170 gewoneleden. In het bestuur werden de periodiek af tredende leden allen herkozenin de vaca ture ontstaan door het vertrek van den heer N. E. Rost, benoemd tot eerelid, werd gekozen de heer A. J. Looxma van Wei deren baron Rengers. Het aantal leerlingen is vrijwel statio nair gebleven, al waren de verhoudingen in de verschillende afdeelingen wel eenigs- zins veranderdzoo trokken de vaste cur sussen voor het vakonderwijs meer dan het jaar tevoren en telde het internaat meer leerlingen dan in 1912, terwijl de toeloop van de korte damescursussen en van die voor dienstboden in koken, strijken en verstellen daarentegen minder was. In 1913 werd de school bezocht door 187 leerlingen in totaal, tegen 192 het vorige jaar. Hiervan waren: 38 in opleiding voor huishoudkundige; 6 waren diplomaleer lingen 32 volgden het voorbereidend onder wijs; 20 de dienstbodenopleiding; 22leer den het costuumnaaien; 69 volgden ver schillende cursussen; n.l.: Kookcursus 17 dames handwerken 2; huishoudkunde 4; terwijl de overigen korte cursusren in koken, waschbehandeling en verstellen volgden. Van hen waren46 reeds in betrekking als dienstbodevan de overigen waren 20 kinderen van ambachtslieden54 kinderen van kleinhandelaren; 67 kinderen van officieren, ambtenaren of beoefenaars van vrije beroepen. Kaarde betaling van schoolgeld vielen de leerlingen over 1913 te verdeelen als volgt10leerlingen kosteloos; 23 leerlingen beneden f6 per jaar; 321eerlingen betalende f6 16 per jaar; 54 leerlingen betalende f15 30 per jaar; 68 leerlingen betalende boven f30 per jaar. Het aantal leerlingen van elders heeft in het afgeloopen jaar 50 bedragen; dat was 3 meer dan het daaraan voorafgaande jaar. Zij waren afkomstig uit 27 verschil lende woonplaatsen, en wel uit: Apeldoorn 1, Baarn 8, De Bilt 1, Deventer 1, Dussen (N.Br.) 1, Den Haag 1, Haarlem 1, Harder wijk 2, Hilversum 4, Hoog Karspel 1, Hoog land 4, Hoorn 2, Leiden 2, Lochem 1, Middelburg 2, Nijkerk 4, Putten 1, Rhenen 2, Schiedam 1, Soest 1, Soesterberg 1, Stroe 1, Veenendaal 2, Vucht 1, Wage- ningen 1, Woudenberg 2, Zeist 1. Het internaat voor leerlingen was ook in het afgeloopen jaar geheel bezet; zelfs bleek de noodzakelijkheid tot uitbreiding van het logies, terwijl reeds weder aan vragen zijn ingekomen voor het schooljaar dat op den loopende cursus volgen zal. Met adressen in de stad voor huisvesting van leerlingen ook buiten de school staat het bestuur voortdurend in verbinding. De school heeft in 1913 uitgereikt: 8 diploma's voor huishoudkundige, terwijl 2 harer leerlingen examen deden voor het leeraresdiploma van den Bond van Leera- ressenbij het Huishoudonderwys. Beiden deden het examen met goed gevolg; de eene verwierf haar tweede diploma; de andere behaalde 2 diploma's tegelijkertijd. Op 31 December 1913 waren er weder 4 leerlingen voor een diploma als leerares in opleiding. Met betrekking tot de studie voor leerares bleek de wenschelijkheid van eene aan vulling bij de opleiding, en wel hoofd zakelijk ten behoeve van het volksonder wijs. De Bond van Leeraressen bij het Huishoudonderwijs heeft hiervoor inge steld een nieuw Huishoudonderwijsdiplo- ma A, beoogende vooral bedrevenheid in de praktijk en gevende speciale bevoegd heid tot het geven van lessen aan de volks school. De eischen voor de leerkrachten met diploma A zijn lichter dan die welke gesteld worden voor de gewone bevoegd heid als leerares aan eene huishoudschool. Is voor laatstbedoelde de 20-jarige leeftijd vereischt, het diploma A kan reeds aan 19-jarigen worden uitgereikt. Het bestuur besloot tot het instellen der opleiding voor diploma A, naast de andere; hetschoolgeld, bedragende f 120.— per jaar, is f30.— lager dan voor het ge wone leerares diploma, dat nu voort aan wel diploma B. heeten zalde lessen zijn zoodanig ingedeeld dat zij geene af zonderlijke kosten veroorzaken. Het voordeel doet zich aanvankelijk hierin waarnemen dat de school leer lingen voor diploma A. behoudt, voor wie de andere opleiding te zwaar of van te langen duur zou geweest zijn; zij krijgen daarmede uitzicht op een werk kring dien velen verkiezen zullen boven dien van hulp in de huishouding; en wat van groot belang is, vooral het huishoud onderwijs te platten lande zal daarmede in belangrijke mate worden bevorderd. En niets belet de bezitster van diploma A. om terstond of later toch nog door te gaan voor B. Eene andere aanvulling in het onder wijsplan verdient mede vermeld te worden. Zy betreft het industrieonderwijs dat tot nog toe om redenen van financieelen aard te zeer op den achtergrond was gehouden. By geringer opbrengst aan schoolgelden n.l. eischen de lessen in nuttige en fraaie handwerken, costuumnaaien enz niet minder kosten dan het huishoudonderwijs. Doch het is evenzeer voor breede lagen in de maatschappij dringend noodzakelijk, en het bestuur heeft gemeend hier niet langer weerstand te mogen bieden aan den drang om verbetering; dit vooral ook uit overweging dat het subsideeren van Industrie- en Huishoudscholen- zich oor spronkelijk van Rijkswege uitsluitend op de hulp aan het industrie-onderwijs ba seerde. De in 1912 ingevoerde geregelde jaar- lijksche toelating met 1 Mei, voor meisjes die de zes leerjaren der lagere school met goed gevolg hebben doorloo- pen, heeft nog niet genoeg doorge werkt om nu reeds voldoende over de resultaten te kunnen oordeelen. Intusschen betreurt het bestuur het ten zeerste dat de dienstboden opleiding nog altijd be trekkelyk weinig leerlingen telt. Ofschoon de vraag naar geschikte dienstboden altijd verreweg het aanbod overtreft en de oud leerlingen van de dienstboden-opleiding der school in allen deele voldoen, zoo schijnt het toch dat by tal van ouders de positie van fabriekarbeidster voor hun dochters meer aantrekkelijkheid biedt dan de eerzame dienstbodenstand. En komen zij er nog toe om van de in komsten van het aankomende fabrieks meisje af te zien, dan vragen zij op de huishoudschool eene opleiding niet voor dienstbode, maar voor „juffrouw", als hulp in de huishouding of voor „modiste"- Een toenemend gemis aan eenvoud schynt naar de meening van het bestuur aan dit bedenkelijk verschijnsel niet vreemd te zijn. Intusschen blijft de deur der school wyd voor de bedoelde meisjes geopend en zullen, in navolging van reorganisatie by den opleidings cursus voor dienstbode met hare jaarklassen, voortaan ook ieder jaar met Mei de leer lingen voor het industrie onderwijs aan genomen kunnen worden. Daarbij zal ge legenheid worden gegeven tot een ver korte opleiding voor akte nuttige en fraaie handwerken, waarvoor de leertijd van 2 jaren te lang gebleken is. Een nieuwe regeling dienaangaande is in bewerking. De urgentie eener pensioenregeling voor het vaste personeel der school wordt door het bestuur levendig gevoeldstap pen om hiertoe te geraken worden over wogen. Het bestuur acht zich gelukkig te kunnen zeggen dat door de nieuwe direc trice, mejuffrouw G. J. ten Bosch, als opvolgster van mejuffrouw de Hol tot dusver geheel in den geest van deze wordt voortgewerkt. Mejuffrouw ten Bosch is als adjunct-directrice opgevolgd door de leerares der school, mejuffrouw A. C. Varekamp, die haar op waardige wijze terzijde staat. Wegens huwelyk vroeg mejuffrouw C. J. W. Tangel, tegen 1 Sep tember 1913 eervol ontslag als leerares in nuttige en fraaie handwerken, wat haar onder dankbetuiging werd verleend. Mejuffrouw A. M. van der Meulen zag zich genoodzaakt tegen 1 September een jaar verlof te vragen als leerares in waschbehandeling, wat haar werd toe gestaan; zy verlangde uitdrukkelijk dit te hebben buiten bezwaar voor de finan cien der school. Mede om gezondheidsredenen moest de hoofdonderwijzeres, mejuffrouw R. Abra hams, belast met de vakken van het lager onderwijs en met de lessen in ziel en opvoedkunde, tegen 1 September een verlof van drie maanden aanvragen; ge heel hersteld heeft zij met 1 December 1913 haar werk hervat. Mejuffrouw Chr. Helders, leerares in huishoudkunde, vroeg en verwierf met ingang van 1 September 1913 eervol ontslag, zulks met het oog op examen plannen. Diep droevig eindigde het jaar met het overlyden der- leerares in nuttige en fraaie handwerken, mej. S. C. J. Verwey, van wier ziekteverlof reeds in het vorig jaarverslag melding werd gemaakt. Als die van eene, welke levenslang in noesten arbeid met groote liefde en trouw meer gegeven heeft dan ze eigenlyk geven kon, zy harer nagedachtenis hier een woord van eerbiedige hulde gebracht. De rij der benoemingen memoreerende die nu nog volgen, met ingang van 1 September, vermeldt dit verslag het eerst die van mejuffrouw H. A. M. van Pernis, uit Geldersch-Veenendaal, als leerares in koken en voedingsleer en huishoudkunde, ter vervulling der vacature ontstaan dooi de reeds besproken opschuiving van de dames ten Bosch en Varekamp, in ver band met het vertrek van mejuffrouw de Holl. In de vacature mejuffrouw Tangel werd voorzien door de benoeming van mejuf frouw S. H. Schram uit Alkmaar, die optrad onder den nieuwen iitel van „eerste leerares voor het industrie onderwijs." Aangezien er met September 1913 voor 't handwerk-onderwijs meer les moest gegeven worden in vakteekenen, werd tot tijdelijk leerares voor teekenen aan gesteld mejuffrouw A. M. Gerrits te Amersfoort, met middelbare bevoegdheid. Mejuffrouw van der Meulen werd tijde lijk vervangen door mejuffrouw G. Nawiin uit Schiedam, terwijl mejuffrouw L. H. van der Heyden woonachtig te Amers foort, optrad als tydelyk plaatsvervangster van mejuffrouw Abrahams. In de vacature ontstaan door het ver trek van mejuffrouw Chr. Helders werd met ingang van 1 September nog voor zien door de benoeming van mejuffrouw M. Bersma te Amersfoort. Met den nieuwen cursus was dus het personeel wel is waar gedeeltelyk vernieuwd, doch het was compleet en alle veranderingen zyn geleidelijk verloopen. Van groote bezorgheid over de mid delen is het bestuur in 1913 verschoond gebleven, dank zij het flinke accres der kost- en schoolgelden, waarvan het vol gende staatje een overzicht geeft: Opbrengst der Kost- en schoolgelden. 1912 1913 Vakopleiding 7811.55 f 9129.00 Voorber. onderwijs 390.00 582.00 Dagschoolcursussen 555.00 191.25 Avondsch. cursussen 117.95 233.05 Totalen 8874.50 10135.30 De bedragen by post a steken uit boven de andere, aangezien daaronder hoofd zakelijk de opbrengsten van het internaat voorkomen; by post c toont vergelijking der opeenvolgende twee jaren welk een onzekere bron van inkomsten in het ge bied „Amersfoort en omstreken" de korte dames cursussen vormen. Eigenlyk moeten meevallers bij de ont vangsten ook voornamelijk onder het hoofd „Kost- en Schoolgelden" gezocht worden. Brengt b.v. de afdeeling „Ver kochte spyzen, afgeleverd werk, losse verkoop" veel op, dan is daarvoor ook veel ingekocht, daar van winstbejag hier bij geen sprake mag zijn. Toch moest ook in 1913 het reserve fonds „tot dekking van eventueele te korten" weer voor de op de begrooting vermelde f400 als extra bydrage worden aangesproken. Zoo gaarne zou het be stuur, in plaats van dit te moeten doen, het bedoelde fonds met een flinke bij drage hebben versterkt; en met het oog op de komende tyden voor periodieke tractementsverhooging, voor uitbreiding van het industrie-onderwijs, voor pensioen- verzekering ware dit stellig hoogst gewenscht. Dat de tyd gekomen is om te denken over vermeerdering der ontvangsten langs anderen weg, vermoedelijk wel door aan vragen om subsidieverhooging, mag het bestuur zich niet ontveinzen. De jaarlijksche aflossing van annuiteit en obligatieleening heeft geregeld plaats. De rekening en verantwoording over 1912 werd door de reglementair daartoe aangewezen Commissie onderzocht en op haar advies door de algemeene vergade ring van 26 Maart 1913 goedgekeurd tot een bedrag van f 22948.57 in ontvangst en uitgaaf, met een voordeelig saldo van f 9.12\ Blykens bericht van 12 April 1913, no. 4501, Afd. H. M. O. verkreeg de gemelde rekening en verantwoording de goedkeu ring van Z Exc. den Minister van Binnen- landsche Zaken, terwyl Burgemeester en Wethouders van Amersfoort hun besluit om haar goed te keuren hebben gemeld bij missive van 16 April 1913, Alfd. I no. 442. De begrooting voor 1914, vastgesteld door de algemeene vergadering van 7 October 1913 tot een bedrag van f23200 aan inkomsten en uitgaven werd door den Minister goedgekeurd bij beschikking van 1 November 1913, no. 16007, Afd. H. M. O.; zij verkreeg de goedkeuring ven Burgemeester en Wethouders blykens kennisgeving van 8 December 1913, Afd. Ib no. 1189. Bij de verkiezing van 10 leden voorbet kiescollege der Ned. Hervorm de Gemeente werden uitgebracht 48G stemmen, waarvan 4 van on waarde; volstrekte meerdeiheid dus 242. Van de 9 aftredenden (een vacature- Cruyfl) werden herkozen 7 en wel de Heeren: P. Boks met 446, H. C. van Dam 245, J. van Doorn 375, J. Kraan 571, D. Ve's lleyn 420, mr. C. van Voorst Vader 425, N. Wolfswinkel 392. Voor 3 zetels komen in heistem ming, de Heeren A. G. Palm 230, G. A. Grootehaar 226, M. A. van Bemmel 238, T. van Huogevest 233, A. Smeiting 229 en A. Slagt; de beide eerste candidaten van Waar heid en Vrede» (ortb.-etb.) de vier laatsten van «Evangelie en Belijdenist (orth. conf) Uitgebracht zijn op de heeren A. E. Blok 87, H. E. van Sweden 64 en G. A. L. Spelberg 76 stemmen, candidaten van «Geloof en Liefde». Naar wij vernemen, is in de jongste bestuursveigadering van de Afdeeling Gooi- en Eemland der «Ned. Vereen, tot Bescherming van Dieren" besloten, ter verzekering eener doel treffende werkwijze, in te stellen eene werk-commissie, en zijn als leden daarvan aangewezenJhr. W. E. Engelen te Hilversum, de Heer W. van den Heuvel te Station De Bilt en Jhr. J. A. Sandberg te Amersfoort. Aan deze bestuursleden in het bizon der kunnen steeds klachten schrifte lijk en mondeling ter kennis worden gebracht. Amersfoort is weder aangewe zen als detacheerings-garnizoen voor de zomeroefeningen der cadetten van de Kon.- Militaire Academie te Breda en wel voor cadetten d6r infanterie en der cavalerie van het le en 2e studiejaar en voor cadetten der artil lerie van het 2e studiejaar. Bij de te 's-Gravenbage gehou den aanbesteding voor het onderhoud van het post- en telegraafkantoor te Amersfoort lot 31 Maart 1917 was minste inschrijver de heer J. W. Bos huizen, met f 1550, wien het 3-jarig onderhoud is opgedragon. Tot Bewaarder der hypoi beken, van het kadaster en de scbeepsbewij- zen te Amersfoort is benoemd de heer J. B. Vassy, thans in gelijk ambt te Almelo. Naar wij vernemen hebben zich voor de betrekking van directeur der Gasfabriek enz. 49 sollicitanten aan gemeld. Door de directie der Ned. C. S. M. is f 50 toegezonden aan den kapitein van Eek, 16e reg. inf. als belooning voor de manschappen zijner compagnie (2e comp. 2e bat. 16e reg.) die op 20 April het blussehingswerk hebben verricht bij den brand ineen opslagplaats van spoorbiels tusscben de halten Liendert en Hooglanderveen. Aan de Centrale Eierveiling der V. P. N. werden gisteren aangevoerd 32168 eieren. Hoendertieren golden f 3 70, tot f5.50, Eendeieren f 4.15 per 100. Vlotte markt met veel vraag naar groote en bruine eieren. Jaarvergadering «Kinderzorg." Onder praesidium van dr. A W. Bronsveld, predikant te Utrecht, hield de Vereeniging Kinderzorg in 't provin ciaal ressort «Utrecht" der Ned Herv Kei k hare jaarvergadering in 't Kinder huis «Aldegonde" aan den Arnhem- schenweg. De vergadering werd te 10 uur geopend met gebed en het lezen van een gedeelte uit Romeinen 12. De notulen der vorige jaarvergadering weiden door den secretaris, den heer C. Hubers uit Baarn, gelezen en goed gekeurd Door deri penningmeester, den heer mr. W. Th Grotbe van Schellaet, werd verslag uitgebracht over het financieel beheer der vereeniging. De ontvangsten bedroegen f29708.63'/i waaronder f 21609 45 rijkssubsidie en een gift groot flOOO van N.V. uit Utrecht. De uitgaven bedroegen een totaal van f30159 16, zoodal 't boekjaarsloot met een nadeelig saldo van f 450 5342 Met 't oog op dit tekort en de noodzakelijkheid van dringende her stellingen aan 't gebouw is ftnancteele steun hoog noodig. Den afgevaardig den van Kerkeraden uit de provincie werden verzocht in hunne gemeenten collecten voor «Kinderzorg" te doen houden. In 1913 werd slechts in 9 gemeenten gecollecteerd. Bij monde van ds. Thomson uit Hoogland bracht de commisie tot 't nazien der rekening en verant woording verslag uit. De commissie had niets dan lof over de boekhouding en adviseerde tot goedkeuring van de rekening en tot decharge van den penningmeester. Met dank aan de commissie voor hare moeite en aan den penningmeester voor zijne zorgen werd conform dit advies besloten. De afgevaardigen van Odijk, Eemnes- Binnen en Amersfoort werden be noemd om de rekening over 1914 na te zien. De aftredende bestuursleden dr. J. Adriani, mr W. Th. Grotbe van Schellach uit Utrecht, ds. den Hollander uit Amersfoort, C. Hubers uit Baarn en dr. H. E. G. van dor Mheene uit Langbroek werden her kozen. De vergadering werd behalve door enkele begunstigers, bijgewoond door 25 afgevaardigden uit verschil lende gemeenten. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijK. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik U het volgende als Ingezonden op te willen nemen. De afdeeling Gooi- en Eemland der Ned. Vereen, tot bescherming van dieren mag met voldoening op het afgeloopen jaar terugzienhet ledental werd vermeerderd: te Amersfoort met 32. te Baarn met 23, te Bussum met 28, te Hilversum met 37, te Zeist met 29, te Soest met 8, te Driebergen met 5, te De Bilt met 19, te Amsterdam met 14, enz. Het doel, dat de vereeniging beoogt, zegt baar naam; een naam, die sym pathie moet opwekken van elk wel denkend mensch en van ieder, die ware beschaving op prijs stelt. Dierenbescherming toch veredelt den inensch, doet hem minder ruw zijn, leert hem daardoor eerbiedigen het leven, hetwelk God aan al Zijn schep selen gaf. Dierenbescherming is geeri ziekelijke dierenvei troeteling, maar een aanwenden van doelmatige hulp aan het dikwijls zoo ergerlijk gekwelde dier. De vereeniging doet daarom ook een beroep op aller persoonlijke hulp en verzoekt: 1. niet te begunstigen lieden, die hun trek- of lastdieren niet behan delen zooals bet toekomt aan het dier, dat hun lasten verlicht en hun het dagelijksch brood helpt verschaffen 2. geen nuttige vogels te koopen, te vangen of hun nesten te verstoren 3. zicb te onthouden van kleeding, voedsel, sieaard of vermaak, waaraan dierenmishandeling ten grondslag ligt; 4. men eiscbo van zijn leveranciers, als voorwaarde voor de clandisie, een goede behandeling der trekdieren. Mochten nog velen zich gedrongen gevoelen, de vereeniging als lid te st'ur.en. Aanmelding daartoe kan te allen tijde geschieden bij den 2en Secretaris jhr. J A SANDBERG. Amersfoort, 6 Mei 1914. Utrechtscbestraat 35. M. M. Gaarne bad ik dit ingezonden stukje in uw courant van Zaterdag 9 Mei. Bij voorbaat mijn dank. Hoogachtend. J. Boshuzen. Zondagsrust voor Kappers. Eigenaardig is. dar de zomiagsrusl in het Kappersbedrijf tot het on mogelijke schijnt le behooren en h<ri ware le hopen, dat juist van de zijde van hel publink wat medewerking verkregen kon worden. Men duet tegenwoordig zoo veel voor zondags rust en negen uur sluiting enz. maar de Barbier Kapper moet Zaterdag avond rol 12 uui en nog lat-r wei ken en dan nog laat men hem den Zon dag niet viij. Ei is echter nog meer mynheer A. dwingt zijn Kapper Zon dags te scheren kan men dan ver wachten, dat Bai bier C. zijn weik- man niet zal scheren. Beiden doen hun best voor s'levens onderhoud. Beiden zijn bang hun klant, bij weigering te verspelen, iu de bouw vakken en op verschillende kantoren verlangt men den vrijen Zaterdag middag en men krijgt dien ook. zouden deze hevoorrechteri dan ook niet geneigd zijn tot medewerking om deze billijken eiscb der Kappers te vervullen. Het publiek moet toch in dezen voelen, dat de rechtmatigheid van het verzoek op inwilliging aan spraak heeft. En men dringe toch vooral den Kapper met recht een slaaf van zijn thuis te komen schr tot oneerlijke cono Kappers kunnen 1 brengen. Alleen het schillend zijn kan - het wat gevoelt voo it geve den Kappers na den overmatig d d. A 5l BURGERLIJK Amersfi t. van 1 tot en GoborenWilheln Pe z. van Theodorus Klaassen en Wilhelm bos. Arnolda Djr dus Hendrikus va Wilhelmina Cbristtn laas Adrianus z. vai tus Kuipéri en Jo Hannessen. Stet Volp en Geertrui van Jacobus Tbeodi en Maria Schievels z. van Nicolaas Niet van Veluw. Bije Ouwerkeik en Hend Jan z. van Jan Groeneveldt. Alii van Willem van E< Kruis. Reijertje Malestein en Rijeriji Jan Tijmen z. van en Wijtripje vanVo-k d. van Willem Rij Westerhuis. Hen van Hendricus Ruur Maria Johanna Kn^i Philipz. van Joseph l van Beek. Hend Pijpers en Wouierij Ondertrouwd W Fijnenburg en Geri veld. Petrus Jac Maria Fluit Dir en Johanna Riksen. Thanhauser en Ma Vreeswijk. La Woutertje Arlar. Getrouwd: Mar in eri Maria Elisabeth Hans Zijlstia ea K Vervloet. Jalr Ede van Laar. Gei Gij-her tha Manten. Jo wijk Peter Anthony n en jotikvrouive Josini Poortugael. Overleden: Geertje van Beek, Cornells Walet. boom, 25 jr. echtg. Maria Renes 20 mina Hemmes, 52 Adriaan Goverdina v; van Dijk, 63 jr ei Voorburg. Pieterith ongeh. Cornells ij' mnd. Jacoba Po MAKKTBLH AMERSFOOR1. ÏO Tarwe f0Rogge Ife appelen f 0.k fPeii Aardapp. f 0 a f 0 zan-v! Hoendereieren f 3 80 a I eieren f 4.20 a f 4.80 per Ig a I 1 40 per kilo. Mirgafc, Zoetem. kaas f 0.i j Kippen f 1.50 if 2 25 Kuild] kuikens f0 90 a f 1.30 Gauw f 0 00 a f 0.00 p. st. Jong<0 fO.— a f0.- Wilde ^ai Tamme f 0.80 a f 1 20 Du* Magere varkens f 00. - a f0 OL f 0.a I 0 Zeugen f 4(- L f9 a M5 Schrainrnfff!1 koeien f 000.a f 000.- KICLrll Nier- en Blak Velen h btien verschit] doorstaan lengevolg" vanU"< waarvan zij g-*en hu der ld wanneer zij de waarschuw^ selen niet veronachtzaamd*' Hoofdpij*, pyo in dee'tj maten, duiz-lingen, verslid durend vermoeid gevoeKj voeten, blezen onder delj pijnen, urinekwalen van z\jn waarschuwingen, d^Oj niet behoorlijk veirichtei® der nieren hangt de heel* lichaam af, wat t d'i< onzuiV'i heden uit het blflj gilten want he» zgntj bloed achterblijven, volger van z-er i ijslijken en vefl niersteen (uierkolHi), jicffl zuch', ischias, uremie^jj Het heeft geen doeT of sch^jnselen te behandelen,(I in op de oorzaak van uwj| door het gebruik van Fo>< Pillen, welke rechtstreeks1 i en haar opwekken, verstek- hergeven aan de nieren >r 1 gezondheid, waardoor de'-T* len wordt opgeheven. Te Amersfoort"verkrïjgl>i de Weg, Langestr. 23, eD' d gestr. 94. Toezending i™"1 ontra} Blij®

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2