Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. en mag de Gemeente zich niet onttrekken aan het verschaffen van de gelegenheid tot het ontvangen van dit onderwijs. Vooral niet, omdat het allereerst een categorie van burgers ten goede komt, wier bestaansvoorwaarden steeds zwaar der worden en zich daarom met kracht hebben toe te leggen op het verkrijgen van die kennis, welke noodig is om de ingenomen plaats te kunnen blijven behouden. Op heden geniet de Vereeniging een subsidie van f 4000, plus het genot van de noodige lokalen. Het verdient aanbe- beveling in 't vervolg een genot als dit direct op geld te waardeerea: eerstens is dit gewenscht ter wille eener zuivere administratie, maar ook opdat de Gemeentelijke steun naar waarde zal worden begroot. Het genot van de lokalen met inven taris kan veilig worden gesteld op f750 zoodat de Gemeentelijke subsidie thans feitelijk bedraagt f4750, of ongeveer 44% van het geheele bedrag, dat aan subsidie wordt genoteD. Het Rijk draagt ongeveer 46% en de Provincie ongeveer 10%. Deze maatstaf schijnt ons niet geheel juist: in verhouding draagt de Gemeente te veel bij in de kosten. Wij achten het dan ook juist gezien, dat het bestuur tracht hierin eenige wijziging te brengen: zij vraagt thans voor 1915: van het Rijk f7000, of 4S,5°/o van de Provincie f2250, of 15,5% van de Gemeente f5200, of 36"/o Alzoo wordt aan de Gemeente eene verhoogde bijdrage van f 450, voor 1915, van f 1150, voor 1916 (splitsing 8e klasse) en zoo een 4e parallelklasse noodig mocht blijken van f 1450, of in totaal van respec tievelijk f5200, f5900, of f6300. Opgemerkt zij hierbij, dat de Gemeente dan f750, huur ontvangt voor de haar toebehoorende localen met den thans daarin aanwezigen inventaris zoolang deze voor het doel worden gebezigd. Ofschoon het bestuur thans slechts eene verhoogde subsidie vraagt van f5200, hebben wij toch met nadruk op de te verwachten maatregelen willen wijzen; de toekenning van het thans gevraagde schijnt ons daarvan niet geheel los te staan. Tegen inwilliging van het gedaan ver zoek meenen wij evenwel geen bezwaar te moeten maken, vertrouwende dat ook de Hoogere Colleges den gevraagden steun niet zullen weigeren. Wij hebben de eer u bijgaand ontwerp besluit ter vaststelling aan te bieden. De Raad der gemeente Amersfoort; Gelezen het verzoek van het Bestuur van de Vereeniging „Handelsschool voor Amersfoort en omstreken" om voor 1915 een verhoogd subsidie uit de Gemeentekas; Gelet op het advies van Burgemeester en Wethouders, uitgebracht bij missive van den 14 Hei 1914, le afdeeling no. 673; Gelet op de Gemeentewet; BESLUIT: 1. in te trekken zijn besluit van 31 Januari 1911, no 46, gewijzigd bij be sluit van 26 Haart 1912, no. Ill, waarbij aan de Vereeniging „Handelsschool voor Amersfoort en Omstreken" subsidie wordt verleend uit de Gemeentekas; 2. aan de Vereeniging „Handelsschool voor Amersfoort en Omstreken" voor den tijd van één jaar, ingaande 1 Januari 1915 en eindigende 31 December 1915 te ver huren het thans bij de Vereeniging in gebruik zijnde schoolgebouw aan de Koe straat, voor de som van f750. 3. aan de Vereeniging „Handelsschool voor Amersfoort en Omstreken" voor het jaar 1915, ten behoeve van de instand houding van de Handelsschool een subsidie uit de Gemeentekas te verleenen van f 5200. en zulks onder de volgende voor waarden a. het subsidie zal in driemaandelyksche termijnen worden uitbetaald, telkensvan het toegestane bedrag; b. van eiken termijn zal een vierde gedeelte van de verschuldigde huur worden ingehouden c. het bestuur zal na afloop van het jaar de rekening van ontvangsten en uit gaven, met de daarbij behoorende bijlagen ter goedkeuring onderwerpen aan Burge meester en Wethouders, voor 1 April van het daarop volgende jaar. Vermeerdering van het aantal vaste leerkrachten aan school B. In Uwe vergadering van 22 Augustus 1913 werd besloten het onderwijzend per soneel aan school B uit te breiden met drie tijdelijke leerkrachten, zulks in ver band met de noodzakelijke splitsing van klassen aan die school, zoodat dat per soneel thans bestaat uit 7 vaste en 3 tijdelijke leerkrachten. Voor den cursus 1914/1915 zullen ook minstens 3 klassen gesplitst moeten wor den. Het is bovendien alleszins waar schijnlijk, dat ookin volgende jaren splitsing van ten minste 3 klassen noodzakelijk zal zijn, weshalve dus steeds minstens 9 leerkrachten noodig zullen zijn. Daar het werken met tijdelijk personeel bijna altijd bezwaren meebrengt, hebben wij de eer U voor te stellen het vaste per soneel met ingang van den nieuwen cursus (1 September a.s.) met twee leer krachten uit te breiden, n.l. één onder wijzer en één onderwijzeres. De Arrondissements-Schoolopziener kan zich blijkens zijn hierbij overgelegd advieB met het vorenstaande veree nigen. Tram AmersfoortZeist. De Directie van de Ooster Stoomtram- Maatschappij heeft ons verzocht te willen bevorderen, dat de in met hare Haat- schappij aan te gane overeenkomst, de bepaling worde opgenomen, dat indien de Staat der Nederlanden tot naasting van den tramweg overgaat, hy' bevoegd is zich in de overeenkomst te stellen in de plaats der Maatschappij. Daar tegen opname van zoodanige be paling bij ons geen bezwaar bestaat, hebben wij de eer U voor te stellen, het besluit van 19 December 1913 te wijzigen en aan te vullen als in bijgaand concept besluit is aangegeven. De Raad der Gemeente Amersfoort; Gelezen de voordracht van Burgemeester en Wethouders, gedaan bij missive van den 18 Mei. afd. I no. 936/1913; BESLUIT: zijd besluit van 19 December 1913, no. 576, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht bij besluit van 27 April 1914, 3e afd. no. 925 te wijzigen en aan te vullen als volgt: „3. Bijaldien de Staat der Nederlanden „krachtens de aan de Ooster Stoomtram- Maatschappij verleende concessie over gaat tot naasting van deze trambaan, „zal de Staat bevoegd zjjn zich in de „overeenkomst te stellen in de plaats van „genoemde Maatschappij, als ware deze „vergunning aan den Staat der Neder- „landen verleend." Markten. De gestadige uitbreiding van het Markt wezen in deze gemeente, gaf reeds in 1911 aanleiding tot het benoemen eener Commissie, die de opdracht kreeg voor stellen te doen tot regeling der markt. Haar rapport, dat in Uwe vergadering van 4 Juni 1911 ter tafel werd gebracht, had tot heden nog geen practische ge volgen. En de toestand waarin vooral twee der voornaamste afdeelingen van de Markt verkeeren in verband met de eier- en groentenveilingen, is van dien aard, dat het niet verstandig zou zijn, thans ingrij pende voorstellen tot wijziging van de Markt aan de orde te stellen; het resul taat van de veilingen van deze producten, dient te worden afgewacht. Toch wordt de behoefte aan meer ruimte dermate gevoeld, dat eenige wijziging van de inrichting noodzakelijk is. Daarover is het oordeel ingewonnen van den Markt meester, wiens advies is gesteld geworden in handen van genoemde commissie. De ruimte op den Hof is te klein om alles voldoende plaats te geven. Enkele artikelen zullen dus elders ge plaatst moeten worden, om de vrijkomende ruimte voor uitbreiding te kunnen be nutten. Teneinde het verband zooveel mogelijk te behouden, achten wy het gewenscht, het terrein van de Groenmarkt te trek ken by den Hof en de Groentenmarkt te verplaatsen. Het Havik schijnt ons hier voor een zeer geschikte plaats; de aan wezige boomen geven schaduw en de afvoer daar is zeer gemakkelijk. Op de vrijkomende Groenmarkt kan dan de „markt van alles" worden geplaatst, waardoor ook de Hof voldoende wordt ontlast. Wij hebben de eer U voor te stellen, alsdus te besluiten. Aanbestedingen. Bij Uw besluit van 27 Januari 11. werd in onze handen gesteld om adres van eenige schilderspatroons i.z. partieele aan bestedingen door de Gemeente. Daar het ons voorkomt, dat afzonder lijke aanbesteding mits tegelijk ge schiedende met de aanbesteding van het andere werk ten goede zal komen aan eene degelijke uitvoering van het schil derwerk hebben wij de eer, onder weder- aanbieding van genoemd adres met bijlagen U voor te stellen aan adressanten te be richten, dat bij wijze van proef het schilder werk afzonderlijk zal worden aanbesteed. Na langdurige ongesteldheid overleed alhier op 31 -jarigen leeftijd de heer S. Algera leeraar aan de H. B. School. Ofschoon nog slechts kort aan den school verbonden, had hij zich de oprechte achting zijner medeleeraren en de genegenheid zijner leerlingen reeds verworven. De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. Donderdagmiddag te 12 uur op de begraafplaats aan den Soesterweg. Amersfoort staat in het teeken van de sport. Zoo is door de ijverige bemoei ingen van den heer Ribberink een Korf- balvereeniging opgericht met meer dan 30 leden. Het is te wenschen, dat deze vereeniging moge groeien en bloeien, en niet te niet gaan door Amersfoortsche „voornamigheid.' Ook zullen we binnen korten tijd een sport- en speelterrein ryk wordenVrijdag avond wordt reeds een openbare verga dering gehouden, waar over dit onderwerp van gedachte kan worden gewisseld. English Lecture. Voor eei) slechts ten deele gevulde zaal trad gisteravond in „de Vereeniging" op Rev. J. Irwin Brown, uit Rotterdam, 't Is reeds een paar jaar geleden, dat genoemde heer hier een en ander kwam vertellen van de moeilijkheden, welke een Ier ondervond, die, gewapend met eenige „kennis" uit een niet al te moderne Hollandsch-Engelsche spraakkunst (anno 1805) nog vermeer derd met wat hij op zyn omzwervingen in ons land op straat en elders had op gevangen zich ernstig op verdere be kwaming in onze moedertaal toelegde. In zijn lezing van gisteravond gaf Rev. Brown (Cuey-na Gael) eenige van. Jack O'Neil's verdere avonturen, waaronder dè niet on vermakelijke ondervindingen aan de tele foon. Allereerst gaf de spreker een over zicht van ëenige uitdrukkingen, waarmede O'Neil zijn kennis van het Hollandsch had verrijkt. 't Waren woorden en uitdrukkingen, die natuurlijk elk Hollander kent, en goed te pas weet te brengen. Van die gezegden, evenwel, waaraan een buitenlander, vooral een Engelschman al heel weinig houvast heeft, en die hij gewoonlyk vergeefs in een woordenboek zou zoeken„warempeltjes", „gunst", „dat zou je wel willen", „ik zal het je betaald zetten", „pats!" en het O'Neil had het opgemerkt voorat in Rotterdam gangbare „engerd". Het woord „pats" zou, meende O'Neil, al heel goed gebruikt kunnen worden by het optreden van de Engelsche suffragettes, zoo sterk in het inslaan van ruiten. Op zijn reeds hier bekende laconieke en droog-komieke wijze vertelde Rev. Brown van O'Neils moeilijkheden by het zoeken naar een bakker. O'Neil was very hungry en wenschte wel iets te gebruiken. Ons woord „bakker" werd door hem uitgesproken: „baker". Hij komt dan ook bij „baker" terecht. En als hij een „barber" noodig heeft, vertelt zyn woordenboek hem, dat hij bli een „kapper" moet zyn. Doch, de uitspraak van kapper is voor den Ier „kaper" wat tot eigenaardige dwalingen aanleiding geeft. Evenzoo kost het O'Neil heel veel moeite eer hij zich een hoed heeft aangeschaft, die niet afwaaien kan. En dan zijn avonturen aan de telefoon, als hij door het breken van sleutel of slot van zijn deur in de kamer van zyn hotel is opgesloten en niet weet waar hij is noch wien hy moet „opbellen" om bevrijd te worden. Na de pauze gaf de Rev. Irwin Brown eenige avonturen van O'Neil, waaronder een „supper" op een boerderij van een der Zuid-Hollandsche eilandenop de boerderij wordt hem van alles gepresenteerd, en politely als O'Neil zich steeds gedraagt, zegt hij na elk aanbod „dank u", niet wetende dat hij daarmee voor Hollandsche ooren te kennen geeft, dat hy van het aangebodene niet gediend is. Gelukkig komt hij er dan toe op de aanbiedingen te antwoorden met een „of ik", welke zeer Hollandsche uitdrukking voor hem de sleutel bleek tot alle verlangde zaken. Heel aardig was ook wat O'Neil onder vond aan het huis van een zijner vrienden, waar de dienst bode hem meedeelt, dat er „belet" is. O'Neil heeft juist een studie gemaakt in zijn spoorboekje en denkt nu: belet dat is zeker 't dialect van biljet, dus: meneer heeft mijn brief ontvangen. Als eindelijk de dienstbode hem voor iemand van de belasting aanziet en zegt dat het aanslagbiljet al weg was, brengt het woord aanslag O'Neil op de gedachte van moordaanslag. E'ifin 't was heel onduidelijk voor O'Neil, dat „belet". En dat men „belet" moet vragen om „geen belet" te krijgen, dat is den Ier heelemaal onbegrijpelijk. Met den D-trein is O'Neil al even ongelukkig als met „belet". D-trein klinkt voor hem als Day-trein en hy kan zich met geen mogelijkheid begrijpen, dat een Day-trein nog 's avonds om 9 uur zou vertrekken. En waar men hem vertelt dat hij voor een D-trein meer moet betalen, zou hy' het beter vinden' als men sprak van Pay trein. Met de genoemde en nog eenige andere avonturen van O'Neil hield Rev. Irwin Brown zijn publiek heel aangenaam bezig, 't Is vooral ook de expressie van Rev. Brown's gezicht, dat onder de vertelling door boeit en niet minder vermakelijk is het de bijzondere uitspraak van ons Hol landsch te hooren. Met een goeden nacht, wel ter ruste, en tot weerziens mis schien eindigde ReV. Brown. We zouden zoo zeggenwe houden ons voor eventueele verdere lotgevallen van O'Neil aanbevolen. Sedert j I. Maandag hangt bij de firma G. Bunte de nationale drie kleur uil ter vermelding van het heugelijk feit der aankomst van de eerste Hollandsche haring. De smaak volle étalage van ons overheerlijk zeebanket daar doet watertanden en maakt van de kijkers beslist koopers. Op de Maandag j I. alhier ge houden kaasmarkt waren aangevoerd 17 wagens kaas, bevattende 4000 K.G. Prijs per 50 K.G. (26.50 a f28.50 Gestempelde f33 per 50 K. G. Handel vlug. De zaak van mevr. Caillaux. De procureur der republiek te Parijs heeft het onderzoek van het dossier van de zaak van mevr. Caillaux geëin digd en het aan den rechter van in structie, den heer Boucard, terugge zonden. Hij requireert, dat mevr. Caillaux voor de juiy zal terecht staan onder beschuldiging van opzetlelljken doodslag met voorbedachten rade. De deken der orde van advocaten mr. Fernand Labori zal de beklaagde in rechten bijstaan. Een eigenaardig vlicg-ongeval. In de nabijheid van Reims werd van een vliegmachine, met twee onder officieren bemand, plotseling de motor onklaar en de machine viel op een juist over den weg rijdenden wagen met booi. De voeiman van den hooi wagen kon zich nog bijiijds uit de voeten maken, maar de paarden wer den zwaar gewond. De beide vliegers kwamen er met onbelangrijke kwets uren af. De wagen met nooi had hun het leven gered. Vit een brief van een Siberischen banneling. Een van de leden van het Neder- landsche comité voor de Russische politieke gevangenen en ballingen heeft onlangs aan een banneling in Siberië geschreven, o.m. om nadere inlich tingen te vragen aangaande den gym nasiast Boris Djakonoff. een gevange ne in de kalorga-centrale te Orel, van wien de gevangenis-administratie in de Doema een verklaring had over legd, dat hij nooit mishandeld werd. Dat die vei klaring den jongen met onmenscbelijke bedreigingen en mis handelingen, was afgeperst, staat nu wel vast door het schrijven, dat op bovenbedoelden brief van den Sibe rischen banneling is ontvangen. Daarin zegt de schrijver: «Gij vraagt mij over Djakonoff. A. (een lotgenoot) kent hem z<>er goed. Zij waren te Orel samen in ééne zaal. A. was er bij, toen men hem gruwe lijk ranselde en het trommelvlies stuk sloeg. Hij heeft vreeselijk geleden. In de verbanning is het tegenwoordig zeer slecht en het wordt alle dagen slechter. Dat staat in veibandmetde ontvluchting van Baboesjka. lederen dag worden bannelingen gearresteerd. Met de gewone burgers maakt men hier al niet veel omslag, hoeveel te minder dan nog met ons, »de van alle rechten beroofden", zooals wij het in het Russisch beeten. Lukt het een van ons ergens een beetje op slag te raken, dan komt er ergens vandaan een papier aanwaaien om die of die verder op te sturen. Hij krijgt drie dagen tyd om zich gereed te maken en dan voortWaai heen?Geen menscb, die 't weet. Joodsche bannelingen hebben het nog slechter dan de ande ren. Zij mogen absoluut hun dorp niet uit. Zij krijgen nooit een pas. Niet-Joodsche bannelingen kunnen na vier jaar zich als boer vestigen en krijgen dan woonrecht in geheel Siberië. Joden krijgen dat recht nooit I Men zegt waarlijk niet voor niemen dal, dat de echte Katorga eerst met de verbanning begint". De inhoud van bovenslaanden brief wordt bevestigd door het volgende, te Berlijn ontvangen bericht uit St. Petersburg: In het doi p Warob- jowo in 't Gouvernement Irkoetsk vond op de aanstichting der beambten, in de eeiste plaats van den district secretaris, een pogrom tegen de poli tieke bannelingen plaats. Een dezer, Radsikofski, werd vermoord, een ander zwaar gewond. De bannelingen ver dedigden zich en dooden daarbij één der pogromislen. Als gevolg daan ar. werden twee bannelingen op aanklacht van openlijk verzet gevangen genomen Nieuwe pogroms tegen de politieke bannelingen worden vei wacht. In bet dorp Birjoolkaen deomliggeridedorpen, in het zelfde Gouvernement, zijn alle ondersteuningsfondsen en steun-orga- nisaties der politieke bannelingen door het plaatselijk bestuur in beslag ge nomen en vernield. De bij de fondsen aangeslotenen zijn gevangen genomen en moeten nu terecht staan op de beschuldiging, verzet tegen de regeering te hebben gepleegd. Velen hunner worden als gewone misdadigers behandeld. Hun staat veroordeeling tot dwangaibeid te wachten! De toestand der politieke bannelingen in het Gouvernement Irkoetsk is in de laatsten tijd in het algemeen veel slechter geworden. „Fantoma, de plastische film". Zoo heet een nieuwe uitvinding op het gebied der kinematografie, die in het Palast-theater bij den Berlijnschen Dierentuin thans voor de eerste maal vertoond wordt. Als 't gordijn opgaat, vertoont bet tooneel in zijn diepte een decoratie: buizen, muren, boomen alles van bordpapier en beschil derd linnen. Eensklaps verschijnen de handelende personen. Levensgroots menschenfiguren treden op, bewegen zich en hun mimiek is duidelijk te herkennen en het is bijna niet meer mogelijk te twijfelen, of ze wel van vleescb en bloed zijn. De indruk, alsol men een geprojecteerd beeld voor zich heeft, is geheel verdwenen, slechts nu en dan is eenig geflikker waar te nemen. Men zag dansen en stomme scènes uit »Cavalleria Rusiicanam en daarna witte beelden tegen een pas senden achtergrond. Men zou kunnen spreken van een bijna volmaakte re productie van levende wezens, die als 't ware in de ruimte geplaatst zijn, als 't mogelijk was, de kleur, die nog eenigszins mat en eentonig werkt, natuurlijk te maken. Vreemd verschijnsel I Een bijna ondooizichtige zwarte wolk kwam uit het zuiden opzetten en streek op het zuiderhavenhoofd te IJmuiden neer. Eenige jongelui zaten in minder dan geen tijd vol met insecten. Ze drongen tot zelfs in hun onder kleeding. De heele pier was zwart. Op de in de nabijheid zijnde stoom- hoppers en vletten streken ze bij duizenden neer. Penmenschen werd het uitzicht be nomen. Op het dek lagen do insecten eenige centimeters dik! Het was een soort vliegje (familie Bibonidae) waarvan volgens Oudemans in ons land 14 geslachten voorkomen. Ze waren ongeveer 7 m.M groot. Waar komen die milliarden vliegjes vandaan en welke ooi zaak bracht ze in zóó groot aantal bijeen I Een drama in een berenkooi. Een ontzettend tooneel speelde zich op de Vogelweide bij Posen af. In den dierencircus van SeilTert uit Dresden was de 18-jarige Gerhard Naumann werkzaam als werkman en voederaad en de jonge man, wiens eerzucht het was dierentemmer te worden, be steedde ieder vrij uur aari die lief hebberij. Tijdens de afwezigheid van de directrice haalde hij ondanks baar verbod den grooten beer Lucas uit zijn kooi en bracht hem naar de groote kooi die voor voorstellingen wordt gebruikt. Slechts met tegenzin volgde het dier de bevelen van den jongen man, die bem op een ton diesseeren wilde en in weerwil van de waar schuwingen van den aanwezigen Ame- rikaanschen kunstschuttel Carlos, zijn dressuur voortzette. Eensklaps sprong de beer vari de ton. wierp zich op Naumann en verwondde hem met tanden en klauwen. De kunstschutter schoot heihaaldelijk op het wild ge worden dier, maar vergeefs; de beer werd steeds woedender. Eerst toen het een steek met een scherpe bajonet in den mg kreeg, het dier toegebracht door een eigenaar van een naburige tent, liet het zijn prooi los. De jonge Naumann was bewusteloos en eig toegetakeld Hij had alle voorzorg-maatregelen, bij dressuur gebi uikelijk, achtei wege ge laten en bezweek in 't stedelijk zieken huis aan zyn wonden. Voor hart en leven. Het onnoodige is gevaarlijk. Ondervinding ovei treft alle wijsheid. Vermijd al wat nijd verwekt. Verbeelding is eene vriendin, die ons alleen sprookjes verteld. Valsche schaamte is een groote vij and van vele goede dingen. Bedenk steeds, dat wie u als vrind niet helpen kan, u veeltijds nog als vijand kan schaden. Uithangborden kunnen bedriegen. Ongelijke schotels maken schele oogen. Lachende spot geneest, spottend lachen kienkt. Een meisje krijgt een weduwe neemt een man. Geen beter boer, dan hij, die inziet dat hij zijn eigen beste knecht is. Wie twee wegen wil gaan moet lange beenen hebben. Observator. RECLAME.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2