BUITENLAND. De schipbreuk van de „Empress of Ireland". BINNENLAND Plaatselijk Nieuws. Er bestaat reeds een actie om onder de inlanders weerbaarbeidscorpsen te vormen ten einde in tijden van gevaar het gouvernement hulp te kunnen bieden. In aansluiting daaarmee namen de inlandsche officieren van Soerakarta het initiatief tot de oprichting van een Javaansche padvinders organisatie. De vraag of Nederland, indien het eventueel in verwikkeling kwam met een andere mogendheid nopens Indië, op de Inlandsche bevolking zou kun nen rekenen is ongetwijfeld van zeer groote beteekenis. De waarborg voor een eendrachtige samenwerking tus- scben Indië en Nederland moet, naar de overtuiging van den heer Soeroto, worden gezocht in den intellectueelen en zedelijken groei van het Javaansche volk. Er zijn gelukkig niet velen meer, die beweren, dat onderwijs cn ont wikkeling voor inlanders uit den booze zijn, dat zij slechte staatsbur gers kweeken, onruststokers en ijdele blullers, ongewenschte elementen voor de rust en voor het werk van een koloniale regeering. Een krachtige en eerlijke regeering, die het heilige besef heeft, dat zij overeenkomstig de wenschen van het volk en met eer biediging zijner hoogste gevoelens- godsdienst, liefde voor eigen taal en eigen kunst de welvaart van het land en het geluk der onderdanen, naar baar beste vermogen dient, be hoeft zich niet uit angst achter zulke bezwaren te verbergen. Onderwijs is het eenige middel om van de Javanen een levenskrachtig volk te maken. En vervolgens moet worden gestreefd naar associatie der intellectueelen, zonder aanzien van rang en stand Noodig is economische vooruitgang der inlandsche maatschappij, omdat economische kracht haar beter in staat stelt aan haar intellectueele en artistieke behoeften te voldoen. De grootere bedrijvigheid in landbouw, handel en industrie is het bewijs, dat het volk zijn belangen begrijpt. Naast de intellectueele volksontwikkeling zorge men ecbter vooral voor de vor ming vau inlandsch kapitaal om de volkskracht hooger op te voeren en te geraken tot stollelijken en geeste lijken rijkdom. Een groot werk als dit kan slechts tot stand worden gebracht, als er niet voortdurend bezorgdheid behoeft te bestaan voor de veiligheid, als men niet telkens de kans loopt te wordeo overrompeld. Op welke manier nu moeten wij, Nederlanders en Inlanders, zoo vroeg de beer Soeroto onlangs, ons het leven en de veiligheid verzekeren om onafgebroken en met noesten vlijt gezamenlijk aan de taak der omvor ming der minder duurzame verhou dingen te kuunen arbeiden? En hij antwoordde, dat er slechts één middel is: de ontplooiing der Nederlandsche en Inlandsche volksweerkracht te zamen. Daarom hecht hij groote waarde aan een gezamenlijke verbe tering der defensie van Indië, waar aan hij nauwelijks meende te moeten toevoegen, dat de Nederlandsche vloot in de verdediging van Neder- landsch-Indië een zeer belangrijke rol beeft te vervullen, misschien wel de voomaarnste. Soeroto juicht ten zeerste toe de poging, die thans zal worden gedaan om bet personeel der zeemacht ook te recruleeren uit de inlanders. Naar zijn meening zal nu ook niet lang meer kunnen uitblijven de opleiding van Javaansche zeeoffi cieren, opdat de Javanen van aanzien lijke familie in de gelegenheid zullen worden gesteld als officier te dienen bij de marine, gelijk thans reeds bij de landmacht. Eindelijk zij ook in het belang der weerkracht de politiek ten opzichte der Javaansche vorsten erop gericht, door handhaving van hun gezag en aanzien in hen te verkrijgen en te behouden trouwe en verknochte bondgenooten en vrienden der Neder landers, welke vast op hun steun in tijden van gevaar zullen kunnen rekenen. Er zijn volgens de heer Soeroto onder de Inlanders maar heel wei nigen, die nu reeds in een zeer aanstaande vrijheid gelooven een vrijheid die wellicht maar van heel korten duur zou zijn en ook zijn er maar zeer enkele Anglo-maniacs, die ergeen waarborg voor kunnen vinden, dat wjj onder de Nederlanders er beter aan toe zijn dan onder den Brit. Maar gelukkig zijn er nog velen, zoo zeide bij verder die slechts heil zien in een geleidelijke en gezonde emancipatie. En voor deze geldt slechts die eene vraag: »Hoezijn een dracht en samenwerking tusscben Nederland en Iedië te verkrijgen Wij gelooven te kunnen besluiten met als onze meening hieraan toe te voegen, dat een dergelijke eendracht en samenwerking nimmer minder kunnen worden ontbeerd, dan wan neer bet erom gaat een gemeen- scbappelijken vijand te weerstaan. Aleer dan 1000 slachtoffers. De schrikkelijke ernst van de ramp der «Empress of Ireland", blijkt uit bet volgende staatje: aan boord gered lste klasse 87 35 2de klasse 253 38 3de klasse 714 164 scheepsvolk 413 207 1.467 444 Omgekomen: 1023. Van de geredden waren: le kl. 2e kl. 3e kl. sch.v. mannen 24 23 146 205 vrouwen 11 15 16 2 kinderen 2 We hebben thans meer uitvoerige verbalen van overlevenden en ook de verklaringen der beide kapiteins, die van de «Empress" en die van de »Storst3d" voor ons. Er is zooveel, er zal veel over drijving bij zijn, doch ook met reserve gelezen, blijven de verhalen en ver klaringen aangrijpend. Hooren we eerst wat de kapiteins verklaren. Zij geven elkaar de schuld. Kapitein Kendall van de «Empress" vertelt dat de «Storstad" op zijn sig nalen antwoordde, nadat zij op twee mijlen afstand in zicht was gekomen. Toen de «Storstad" nog op een scheeps lengte afstand was,schreeuwde Kendall baar door zijn scheepsroeper toe: «Go astern!" (vaar achterom 1) Tege lijkertijd liet hij de «Empress of Ireland" met vollen stoom vooruit gaan, om zoo te trachten, een aan varing te voorkomen. Na de aanvaring riep Kendall op nieuw de «Storstad" toe, om te vragen langszij mee op te stoomen en zoo het gat in den romp van de «Em press of Ireland" althans eenigszins te dichten, maar de «Storstad" voer achteruit. Kendall trachtte nu zijn schip aan de grond te zetten, maar binnen drie minuten waren de machines onbruik baar, wegens het binnendringende water. Kendall wees er nog op, dat bij, toen het schip zonk, van de commando brug in zee werd geslingerd en toe vallig een ronddrijvende sloep onder zijn bereik kreeg, waarmede bij on middellijk naar andere overlevenden begon te zoeken en er aldus vele redde. Hij bleef doorzoeken, tot er niemand meer op de oppervlakte der zee zichtbaar was. Een uitvoerig verhaal deed de scheepsdokter James Grant aan het Central News Agentschap. Eerst het verhaal van de aanvaring. De «Empress of Ireland» belde on middellijk zeer sterk aan stuurboord zijde over. Niemand begreep onmiddel lijk, dat de »Empress« zoo zwaar beschadigd was dat zij vergaan moest. Toch werden oumiddellijk pogingen gedaan om de reddingsbooten uit te zetten. De eerste, die neergelaten werd, sloeg om, de vijf volgende kwamen zonder ongeval van de boot weg. Ver schillende booten aan bakboordzijde raakten door bet schokken der «Em press* uit de davits en vielen op bel dek tusscben de verschrikte passagiers, van wie er verscheidenen verpletterd werden. Velen werden gewond, doordat zij tegen de verschansingen sloegen. Niettemin gedroeg de bemanning zich ordel(jk en zoowel de kapitein als de overige officieren bleven op hun post, totdat het schip zonk. Eerst 7 minuten nadat de aanvaring had plaats gehad, slaagden weinige passagiers er in reddinggordels te be machtigen. Allen waren gedwongen in hun nachtgewaad in het ijskoude wate' te springen. Honderden klemden zich tot het laatste oogenblik aan de zijde van het schip vast en zwommen daarna eenigen tijd in het koude water rond om hulp roepend. De »Storslad« zette zoo spoedig mogelijk haar reddingsbooten uit, maar deze waren niet talrijk genoeg. Weldra waren zij met drenkelingen gevuld en donderden moest men in de golven aan bun lot overlaten Een groot aantal der opvarenden hebben het dek niet kunnen bereiken. Wal aan de ramp voorafging had Grant vernomen toen hij op het dek kwam. Hij werd gewekt, doordat hij door bet hellen van 't schip uit zijn kooi geworpen werd. Ik beproefde aldus ging hij voort het electriscbe licbt op te draaien, maar bevond, dat er geen stroom was. Ik trachtte tastend den weg te vinden, maar kon de deur niet bereiken. Ik hoorde kreten van angst en schrik en het geluid van binnenstroomend water. Ik raakte uit mijn hut en kwam in den salon, maar daar ik niet in staat was te loopen, klauterde ik langs den wand omhoog en vond een patrijspoort. Ik stak mijn hoofd er door en zag met verwondering hoe op de zijde van het bellende schip een groot aantal men- schen stond, alsof zij zich aan dek bevonden. Ik riep om hulp en een per soon, die zich in de nabijheid bevond, trok mij door de patrijspoort naar boven. Het schip werd als onder ons weggerukt toen het zonk. Toen de mist een weinig optrok, zag ik de lichten van de »Storstad« en nadat ik eenigen tijd rondgezwommen had, werd ik opgepikt. H. M. de Koningin-Moeder, ver gezeld door enkele leden der Hof houding woonde Zondagmorgen de godsdienstoefening bij in de kerk der Ned. Herv. Gemeente te Soest, onder gehoor van ds. D. P. Brans, predikant aldaar. Het Koninklijk Echtpaar maakte Zondagmiddag in een open rjjtuigmet twee schimmels bespannen, die door Z. K. H. Prins Hendrik gemend wer den, een rijtoer. Om 3 uur van het Paleis vertrokken, ging de tocht eerst door de Loolaan en een deel van de kom der gemeente,waarna door de om geving van Apeldoorn te zijn gereden naar het Paleis werd teruggekeerd De rit voerde langs het terrein van den brand d6r Apeldoornsche machine fabriek, welken brand het Koninklijk Echtpaar op hun reis naar het Loo staande voorde portieren hadden aan schouwd. Nauwkeurig, terwijl stap voets gereden werd, namen de Vor stelijke personen de verwoestingen door den brand aangericht, in oogen schouw; een paar malen bielden de rijtuigen zelfs stil. Buitenlandse!) bezoek aan de Nederlandsche Heidemaatschappij. Woensdag en Donderdag jl. heb ben eenige Duitsche overheidspeisonen, namelijk de Regierungs-Priisiderit te Düsseldorf en eenige Regierungsrate en Landriite een bezoek gebracht aan ons land, meer in 't bijzonder met de bedoeling zich op de hoogte te stel len van de iurichting en het werk der Heidemaatschappij. De heeren maakten als gasten van den Com missaris der Koningin in de provincie Gelderland met dezen en den directeur der Maatschappij na een bezichtiging van bet bureau met museum een autorit over een gedeelte der Veluwe, waar verschillende ontginningen wer den bezocht. Den tweeden dag werden de bekende ontginningen in de Pee! van de beeren van Waterschoot van der Gracht, van Ogtrop, Ledeboer en Roelvink in oogenschouw genomen. Üok werd bezichtigd bet groote ont- ginnings- en melkbedrijf «Laclariaa bij Boxmeer van den heer De Blocq van Scbeltinga, waar vooral de door de Heidemaatschappij gestichte boer derij en arbeiderswoningen en de in werking zijnde melkmachines de aan dacht trokken. De verschillende eigenaren der be zittingen ontvingen het gezelschap gastvrij. Zeer voldaan keerden de beeren huiswaarts met de bedoeling te trachten ook in bun vaderland in de richting te werken, welke bier met zulke goede gevolgen is ingeslagen. Nederlandsche bond van gemeente ambtenaren. In de op 3 September te houden jaarvergadering van deze vereeniging komen belangrijke bestuursvoorstellen aan de orde. Reeds sedert verscheidene jaren wordt in bondskringeti de behoefte gevoeld een instelling van een voor bereidend examen voor hén, die zich willen bekwamen voor het examen in de gemeenteadministratie dat wordt afgenomen door de Noderlandsche vereeniging vour gemeentebelangen, en die niet kunnen overleggen een der door den boud aangegeven be wijzen van algemeene ontwikkeling. Voorts acht de bond in het bestaand examen zelve eenige verbeteringen dringend noodig. Het bestuur betreurt ten zeerste dat de vereeniging voor gemeentebelangen tot een en ander niet heeft medegewei kt en stelt nu voor de instelling van een bondsexamen A met voorbereidend examen, voor het eerst af te nemen respectievelijk in 1916 en 1915. Ook tot medewerking aan het door den bond in te stellen, examen B, een zwaarder vakexamen, is de vereeniging voor gemeentebelangen niet bereid. Het bondsbestuur stelt voor dit bonds examen waartoe reeds eerder werd besloten, voor het eerst af te nemen in 1917. Een ander voorstel strekt tot vast stelling van een reglement op de bondscursussen in de gemeenteadmini stratie. De organisatie wordt aldus geducbt, dat erkenning plaats vinde van hetgeen goed geregeld is en dat verder door den bond aanvullend worde opgetreden. Vervolgens zullen pogin gen worden aangewend tot verkrijging van overheidssteun, welke naar het bondsbestuur meent met evenveel grond mag worden verwacht als voor het vakonderwijs. In overeenstemming met het advies van prof. mr. Drucker, mr. Loefl en prof. mr. Treub wordt voorgesteld van het hulpfonds van den bond een af zonderlijke stichting te vormen. De aanleg van de baan voor de electriscbe tram ZeistAmersfoort vordert goed. De rails zijn reeds ge legd tot bij de villa van den heer de Kempenaer. Schuin tegenover den Kalkweg gaat de baan naar beneden, achter liet R. O. G. heen naar de BarchmanWuytierslaan, waar de baan al uitgegraven is. Naar we vernemen zal de tram stellig 1 Aug. rijden. In het op 2de Piokersdag ge houden Nationaal Concours van mu ziek- Mannen- en gemengde Zang verenigingen, te Loenen a/d. Vecht, behaalde de Gemengde Onthouders Zangvereniging «De Blauwe Vaan,« te Amersfoort de 2e Prijs, A. zijnde een groote Zilveren Medaille. Bij bet te Zeist gehouden con cours hippique werden in het spring concours de volgende prijzen behaald 2e prijs Barbara, van luit. A. C. Lager- weij5e prijs Cbantecler, van luit. jhr. J. A. Röell. Eervolle vermelding Fox, van luit. Trapman. Ds. L. H. van der Meiden te Enschede is beroepen bij de Christ. Geref. Kerk te Amersfoort en Baarn. De Amersfoortscbe Kegel-Bond, bij welken reeds zeven clubs zijn aan gesloten, heeft besloten weldra een stedelijk kegelconcours te doen houden. Het bestuur bestaat uit de heeren G. C. de Jager, voorzitterH. Nefkens, secretaris; en G. W. Zweers. penning meester. Dr. E. Kruisinga is benoemd tot lid van de examen-commissie voor de Middelbare akte Engelsch. De jongedames A. M. Wesseling, M. A. J. Lobry van Troostenburg de Bruijn en H. E van Rossum, leerlin gen van de Industrie- en Huishoud school, behaalden het diploma voor onderwijzeres in koken en voedings leer van de.n Bond van leeraressen bij bet huishoudonderwijs. De ronde nikkelen stuiverstuk ken worden 30 Juni buiten omloop we gelijk. U maakte me bang, maar ik wist wel, dat ik over meer slimheid beschikte dan u en dat ik op 't laatst, als ik maar lang genoeg volhield, het spelletje zou winnen. Nu wordt 't mijn beurt." Nelly voelde zich voor 't oogenblik heelenal overbluft, en een ellendig besef van de waarheid van juffrouw Spencer's woorden overstelpte haar. De kolossale dwaasheid die ze had begaan, gaf haar een gevoel van pijniging, bijna van schaamte. Maar zelfs in deze omstandigheden voelde ze geen vrees. Ze bleef de vrouw tegenover haar met een dapper gezicht staan aankijken, terwijl ze onderwijl haar brein inspande tot het vormen van een of ander plan. Ze kon niets anders bedenken dan 't bedingen van een afkoopsom een aanzienlijk bedrag, dat haar de vrijheid zou hergeven. «Ik stem toe, dat u de winnende is," zei ze, «maar ik heb nog niet alles gezegd wat ik te zeggen heb. Luister." Juffrouw Spencer vouwde haar armen over elkaar, en ter wijl een bittere glimlach zich over haar gelaat verspreidde, wierp ze een blik op de deur. «U weet dat mijn vader millionair is, misschien weet u ook, dat hij een van de rijkste menschen is die op de wereld be staan. Als ik op mijn eerewoord verklaar, dat ik niets van 't geen u me verteld heeft zal publiek maken, welke som zou u dan eischen om me vrij te laten?" «Welk bedrag zou u willen voorstellen?" vroeg juffrouw Spencer, op onverschilligen toon. «Twintig duizend pond," zei Nelly dadelijk. Ze begon de zaak zoo eenigszins als een handelskwestie te beschouwen. Een minachtend lachje was j uffrouw Spencer's eenig antwoord. «Honderd duizend." Weer een minachtend lachje. «Nu, laten we zeggen een millioen. Ik kan op mijn vader rekenen en dat kan u ook." «Denkt u, dat u een millioen voor hem waard is?" «Dat denk ik," zei Nelly. «En denkt u, dat we er vast op zouden kunnen vertrouwen, dat het bedrag werd uitbetaald?" «Natuurlijk." «En dat we er later op geenerlei manier last van zouden krijgen «Daarop zou ik u mijn woord willen geven, en mijn vader's woord." «Gekheid!" riep juffrouw Spencer uit; «wat weet u ervan of ik u niet zou willen vrijlaten voor niemendal? U is niets meer dan een dwaas, onbezonnen schepseltje." «Ik weet wel, dat u dat niet doen zou. Daarvoor kan ik uw gezicht te goed ontcijferen." U heeft gelijk," antwoorddde juffrouw Spencer op ge- dempten toon. «Ik zou u niet willen loslaten voor al de dollars in Amerika." Nelly voelde een koude rilling in haar rug, en zette zich weer neer op haar stoel. Door de gebroken ruit blies een luchtstroom baar tegen 't gelaat. Voetstappen weerklon ken in de gang, de deur giDg open, maar Nelly keerde zich niet om. Ze kon haar oogen niet van juffrouw Spencer afwenden een gevoel van duizeligheid overweldigde baar en in haar ooren deed zich een geluid vernemen als van stroomend water. Ze verloor haar bewustzijn en zakte van haar stoel af op den grond. X Op zee. 't Scheen Nelly toe, dat ze heel, heel zacht werd geschom meld in een soort van groote wieg, die zich bijna onmerk baar op en neer bewoog. Die gewaarwording hield een tijd lang aan en daarbij voegde zich het gedempte geluid van een snel, zacht geklop. Een heerlijk, zoel windje streek over haar gesloten oogleden, maar ze voelde zich niet in staat die oogleden te openen. De alles overheerschende gewaarwording, die ze ondervond, was een gevoel van onuitsprekelijke kalmte en rust dat haar de dagen in herinnering bracht tofn ze een klein kind was en haar moeder haar een of ander zacht, droomerig wiegeliedje voorzong. Toen begonnen er allerlei zonderlinge kleuren voor haar oogen te zweven, haar oog leden trilden en eindelijk werd ze wakker. Gedurende enkele oogenblikken wendde haar blik zich links en rechts, in een vergeefsche poging om van haar omgeving een bepaalden indruk te krijgen. Ze was zich van niets bewust dan van een vaag besef van rust en van verlichting, omdat de een of andere vreeselijke strijd voorbij was. Ze bekommerde er zich niet om of ze in dien strijd van haar eigen persoonlijkheid de over winning had behaald of verslagen was geworden; die strijd was uit, afgeloopen, en het besef van dat afgeloopen zijn gaf haar een gevoel van voldoening en tevredenheid Langzamer hand begon haar brein, uit de verdooving ontwakende, het raadsel omtrent haar omgeving te ontwarren en ze zag dat ze zich aan boord bevond van een jacht dat zich voortbewoog. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2