BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. nog do volgende vragen gericht tot den Minister van Binnenl. Zaken: Welke is het oordeel van den Mi nister over de feiten, medegedeeld in antwoord op de vragen van onder- geteekende, betreffende de viering van den Isten Mei te Zaandam en het niet-uitsteken van vlaggen van de ge meentegebouwen en kerktorens aldaar, op den verjaardag van H. K. H. Prin ses Juliana? Heeft de Regeering naar aanleiding van die feiten stappen gedaan, of zal zij naar aanleiding daarvan stappen doen? Zoo ja, welke? Zoo neen, waarom niet? De Minister antwoordt, dat naar zijn oordeel de besluiten, welke het gemeentebestuur van Zaandam heeft genomen, nopens sluiting van ge meentelijke bureaux op den lsten Meidag en het niet-vlaggen op 30 April, niet in strijd zijn met eenige wettelijke bepaling. Ten aanzien van de sluiting van openbare inrichtingen van Oüderwijs is, althans voorhands, geen bindend besluit genomen. Naar aanleiding van die feiten heeft de Regeering geen stappen gedaan. Zij is van meening. dat het algemeen belang daartoe niet noopte. Zij zal naar aanleiding van die feiten alleen dan stappen doen, indien haar meening omtrent hetgeen 's lands belang vordert, zich mocht wijzigen. De Staatscommissie voor de electriciteitsvoorziening is gereed ge komen met haar arbeid, en heeft haar rapport aan H. M. de Koningin ge zonden. Koning Alfons naar Holland? De schilder P. v. d. Hem, die thans in Spanje vertoeft, heeft medegedeeld, dat koning Alfons er aan denkt eens naar Holland te komen. Geen vergoeding voor Land- weerdienst. In tegenstelling met vorige jaren hebben thans vele hoofden van ge zinnen, die opgeroepen zijn, om Land- weerdienst te vervullen, op hun ver zoek om vergoeding wegens kost winnerschap van den tegenwoordigen Minister van Oorlog een afwijzende bescbikkiog gekregen. Het is licht te begrijpen, welk een teleurstelling het is, als uit gezinnen, soms reeds met 2, 3 of meer kinderen, de kostwinner voor 6 of voor 9 dagen moet ver trekken, en die daardoor gedurende dien tijd van alle verdiensten ver stoken zijn. Er komt nog bij, dat de afwijzende beschikking des Ministers in vele ge vallen genomen is, lijnrecht tegen bet advies der betrokken burgemeesters in. Terwijl de burgemeester adviseert, om een zeker bedrag als vergoeding te verleenen, krijgt men van den Minister het volgende ten antwoord: »Geeft verzoekster te kennen, dat, in betgeen aangaande baar huishoudelijke omstandigheden is bekend geworden, geen termen worden gevonden, om de gevraagde vergoeding te verleenen." Hier vraagt men zich toch af, wie die omstandighedeu beter kan beoor deelen de burgemeester der gemeente, waar de dienstplichtige woont, of een in den Den Haag verblijvende Minister Bij de betrokken personen heeft deze schrielheid dan ook geen geringe ontstemming gewekt en door velen is daarom reeds ten tweeden male een verzoek aan den Minister gericht, doch weder zonder resultaat. Blijkbaar worden in Den Haag stelselmatig zoo goed als alle ver zoeken van dien aard van de hand gewezen. Zeer wenschelijk zou het zijn, zoo deze kwestie eens in de Tweede Kamer ter sprake werd ge bracht, opdat men, waar ook het ver leenen van vergoeding in de wet is opgenomen, niet meer afhankelijk zij van de persoonlijke opvatting eens Ministers, maar men bet ontvangen van deze vergoeding niet meer be hoeft te beschouwen als een gunst maar als een recht, waarop het ge zin van iemand, die in dienst is van bet vaderland, aanspraak kan maken Ieder die met de toestanden in een arbeidersgezin bekend is, zal toch moeten toegeven, dat het gezin van een week arbeidsloon groote moeie- lijkheden veroorzaakt welke doorliet verleenen van een billijke vergoeding althans eenigszins konden worden af gewend. »Tijd". De ouderdomsrente. In parlementaire kringen bestaat de vrij vaste overtuiging, dat Minister Treub besloten heeft de bedeelden in het ontwerp-ouderdomsrente op te nemen. Het H.bl. merkt bierbij op, dat hieromtrent nog niets is beslist, en dat de Minister zich met de beele zaak zelfs nog niet ernstig heeft kunnen bezighouden, waaruit hij afleidt dat, aangezien de Tweede Kamer het ont werp dus niet meer vóór het najaar kan behandelen, en van de meerderheid dor Eerste Kamer ver moedelijk niet veel medewerking tot spoedbeh&ndeling is te wachten, de werking van art. 369 der wet-Talma op 1 Januari 1915 niet zal zijn be ëindigd. Op Zondag 14 Juni om 1 uur houdt de Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht 6 Opeulucbtmeetings in ver schillende oorden van het land om propaganda te maken voor het Vrou wenkiesrecht en voor het Volkspetiti onnement voor Grondwettelijke Gelijk stelling van Man en Vrouw. Alle meetings worden door zang en muziek opgeluisterd. De meetings worden ge houden 1. In Leeuwarden, Spreeksters en sprekers: Mevr. TilmaSchaafl, Mevr. BaerveldtHaver, Mevr. De Jong—Van der Zwaag, de beer Dr. F. H. G. van Iterson, de heer A. Baerveldt 2. In Lochem, Bosch van Ampsen Mej.E. Weeveringh, Mevr. Mansfeldt De Witt Huberts. Mej. V. v. d. Meer van Kuffeler, Jonkvr. S. W. A. Wicbers, de heer W. van Diesen, de heer Ds. M. C. Wyhe. 3. In Bussum, hotel Crailoo: Mevr. C. Mulder v. d. Graaf!De Bruyn, Dr. Aletta H Jacobs, Mevr. Sons—Van Gelder, Mej. Jacoba Mossel, Mevr. TbielWebrhein, Mevr. H. Heine- kenDaum en de heer Th. Ketelaar. 4. In Heiloo op het landgoed »Nyen- burghï: Mevr. J. GoudsmitGoud smit, Mej S. Hoevenaar, Mej. M. G. Kramers, Mevr. W. Drucker, de beer Mr. Albert Gomperts, de heer W. Mansfeldt. 5. In 's Gravenhage op Houtrust: Mevr. F. S. v. BalenKlaar, Mej. Henr. Goudsmit, Mevr. W. v. ItallieVan Embden, de heer Mr. H. P. Marchant, de heer W. J. E. H. M. de Jong. 6 In Breda »Mastbosch«Mej. Nine Minnema, Mej. C. S. Groot, Mevr. KruytHoogerzeil, de heer Heiman Snijders, de heer F. M. Knobel. HoeDjzerverbond. Tot heden kwam bij het hoofdbestuur van het hoefijzerverbond (penning- meesteresse Jonkvrouw J. van de Sant heuvel Corn. Speelmanstraat 21, Den Haag) bijna 60 duizend gulden in voor het Nederlaudsch Kiiiderhoistelhngs- oord. Voor bet hoofdgebouw is ongeveer 80 duizend gulden noodig, terwijl het ziekenhuisje, de lighutten, de meubi- leering en inrichting ten minste 20 mille zullen vereischen. Nog een aantal subcomité's in kleinere plaatsen zijn bezig met in zamelen. De week van 1 8 Augustus is tot een nationale hoefijzerweek gekozen. Het verbond wil trachten in zooveel mogelijk allo gemeenten een straat verkoop te organiseeren van de bekende 10 cents hoefijzerspeldjes. Het is de bedoeling om, als bet geld bijeen is, onmiddellijk met den bouw te beginnen. Nederlandsche Bond voor Lichamelijke Opvoeding. Vierdaagsche afstandsritten voor Wiel rijders op 23, 24, 25, 26 Juli 1914. Evenals vorigejaren worden wederom dit jaar afstandsritteu voor wielrijders uitgeschreven door den N. B. v. L. O. waarvoor beschikbaar worden gesteld diploma's met bondsmedailles of bonds- kruisen naar keuze. Het zijn geen wedstrijden, doch prettige, gezellige tochten van vier dagen, waarbij per dag de 100 K.M. over metjzorg uitgezochte,goede wegen voor een gezond mensch gemakkelijk te trappen zijn en waarbij hij toch ruimschoots genieten kan van hetgeen de natuur voor schoons biedt; de bin- nenlaudsche tocht, die naar keuze van vier plaatsen kan begonnen worden, leidt hem door de schoonste streken van ons land, de buitenlandsche tocht, die in Maastricht begonnen wordt, door een schoon gedeelte van Duitsch- land en België, met name het Ahrtal, den Eifel en de Ardennen, en o. a. langs de Barrière de la Gileppe. De afstandsritten vangen aan 23 Juli 8 uur 's morgens. 1. Binnenlandsche tocht. a. Ie Dag. ArnhemGroenlo— Lochem Deventer. b. 2e Dag. Deventer—Apeldoorn PuttenAmsterdam. c. 3e Dag. AmsterdamLeiden 's Hage— Rotterdam—Dordrecht. d. 4e Dordrecht—GorinchemGel- dermalsenArnhem. 2. Buitenlandsche tocht. Ie Dag.MaastrichiAkenDuren Keulen. 2e Dag. KeulenBonnRemagen Adenau. 3e Dab. AdenauDreis—Stadtkyl Montjoie. 4e MontjoieDolhainSpaMaas tricht. IuLggeld f 1.50 voor leden van den N. B. v. L. O. en f2 50 voor niet- leden. Het bedrag met duidelijke opgave van naam en adres per postwissel vóór 10 Juli 12 uur 's middags te zenden aan den Secretaris le Luit F. G. DE VEER, Parkstraat 43, Breda, bij wien nadere inlichtingen en vol ledige wegbeschrijving te bekomen zijn. Leve Thomson. Voor bet paleis van den vorst van Albanië is een betooging van natio nalisten gehouden, die herhaaldelijk Leve Thomson! riepen Thomson heeft gisteren te Valona een vergadering van Albaneesche no tabelen bijgewoond. Zijn voorstel om een vrijwilligerskorps te vormen ter bestrijding der rebellen werd met groote geestdrift en onder ovaties voor den vorst en de regeering aangenomen. Later keerde Thomson naar Durazzo terug. Volgens de »Corriere« heeft de vorst kolonel Thomson het commando op gedragen over de Albaneesche militie. Thomson zou mobilisatie hebbeR ge last. Toch wil hij het eerst nog met onderhandelingen probeeren, alvorens tegen de opstandelingen op te trekken. De tsaar als gevangene. Onder dien titel bevat de kül niscbe Volkszeitung een beschrijving van het leven van den tsaar en de tsarina op Petershof. Tsaar Nicolaas II, heet het daar, is voor zijn volk een kluizenaar ge worden, onzichtbaar en met de tsarina opgesloten en ten prooi aan een diepe zwaarmoedigheid. Thans bouwt men een nieuwen muur om het paleis, wat het nog meer op een gevangenis doet gelijken. Behalve zijn bezoek aan Berlijn, is de tsaar te Petersburg slechts tweemaal uitgegaan en sedert den aanslag op Stolypine, in 1911, heeft hij zijn paleis niet meer ver laten. Toch maakt bij thans toebe reidselen te Constanza een bezoek aan den koning van Roemenië te brengen. De eenige afleiding, die hij zich veroorlooft, zijn sportspelen. De buitenlandschegezanten zien hem bijna nooit. Een uitzondering werd gemaakt te Livadia voor Delcassé, die den tsaar kon naderen als hij verkoos. Zelfs de ministers hebben moeite om hem te spreken te krijgen. Vóór den oorlog met Japan confereerde de tsaar elke week langdurig met de ministers en dikwijls riep hij hen afzonderlijk bij zich. Maar sedert vraagt de tsaar telkens de zaken schriftelijk af te doen. Slechts één persoon geniet zijn volle vertrouwen, 't is de Siberische boer Grigovü Raspectin, de »mirakelman,« zooals 't volk hem noemt. Sedert eenigen tijd schijnt een gewezen tuin man van grootvorst Constantijn, ook een mysticus, het vertrouwen van den tsaar gewonnen te hebben. Naast de kinder kerk, welke in bet Wijkgebouw aan de Eemstraat wordt gehouden, zal met ingang van 5 Juli in de voormalige Diaconie-school, bij het Sluisje, een tweede worden ingericht. Van 22 Juli lot 26 September wordt aan de Eerste school voor ver- lofs-officieren alhier een vaandrigs cursus gehouden voor alle reserve sergeanten, die 21 Juli verplicht onder de wapenen komen. De anti-rev. Propaganda Club •Groen van Prinsterer" houdt Vrijdag a.s. een openbare vergadering in Amicitia, waar dr. G. Wisse spreken zal over Lijkverbranding. De manslidmaten der Gerefor meerde gemeente aan de Langegrachi zijn opgeroepen voor een hedenavond te houden vergadering tot bespreken der samensmelting met de Gerefor meerde gemeente aan den Zuidsingel. De nieuwe kantonrechter, mr. W. van Son, zal Woensdag 17 Juni ter strafzitting geïnstalleerd worden door den waarn. kantonrechler-plaats- vervanger mr. van Traa. Aan de 8 Juni gehouden kaas markt, waren aangevoerd 30 wagens, bevattende 7500 K. G kaas. Piijs per 50 K.G. f28. af32.50. Prijs per 50 K G. (gestempelde) f 34. Handel was zeer vlug. De handel in titels. De »Matinn bevat omtrent dien handel het volgende: Een apotheker, die een zaak had in een belangrijke stad in Elzas Lotha ringen, beweert, dat Von Lindenau hem tekor t heeft gedaan voor ongeveer 10.000 gulden. Deze apotheker had indertijd zijn dienstplicht vervuld als eenjarige en had daarna verschillende vergeefsche pogingen aangewend om als apotheker bij het leger aangesteld le worden. Eindelijk werd hem aangeraden zich persoonlijk tot generaal Von Lindenau te wenden. Hij deed dat en had met dezen een onderhoud. De generaal beloofde hem aan bet baantje te zullen helpen. Nauwelijks was de apotheker in zijn huis teruggekeerd, toen er een ver trouwde van den generaal verscheen, die hem twee wissels, ten name van Von Lindonau, presenteerde, ten be drage van ongeveer 10.000 gulden. Na eenige aarzeling voldeed de apotheker deze, al vond hij het bedrag nogal hoog. Men moest toch iets voor zulk een baantje over hebben. Bij de eerstvolgende benoemingen werd hij echter gepasseerd. Hij vond dit vreemd en schreef hierover aan Von Lindenau. Deze echter hield zich doof. Eenige weken daarop stierf de generaal plot seling. De apotheker wende zich nu tot de familie van den overledene, ten einde zijn geld terug te krijgen, alsook eenige papieren, die hij den generaal ter inzage had gegeven. De familie echter antwoordde, dat er in de nalatenschap van den generaal niets betreflende deze zaak was gevonden. De apotheker heeft daarop zijn zaak in handen van een advocaat gegeven, zoodat deze kwestie verder langs ge rechtelijken weg zal opgelost worden. Gevangenis-Stat ist iek. Waar Rusland's politieke ge vangenen vandaan komen. Het volgends is ontleend aan een artikel, geschreven door een ontvluch ten Russischen gevangene, die een geheim onderzoek onder zijn mede- uevangenen heeft ingesteld. Meer dan 7 jaar was hij in de Ru-sische ge vangenissen opgesloten, eerst in vóói- arrest, later als lot dwangarbeid ver oordeeld politiek misdadiger. Zijn misdaad was: lidmaatschap van de Sociaal-democratische party. Vóór zijn veroordeehng had bij aan de Poly technische school te St. Petersburg statistiek bestudeerd, en van deze wetenschap maakte hij tijdens zijn verblijf in de gevangenis gebruik om een nauwkeurige classificatie van de politieke gevangenen en bannelingen te maken. Het onderzoek liep over de jaren 1907, 1908 en 1909 aan gezien in die jaren hel regime in de gevangenis strenger was dan ooit te voien, was het verzamelen van het statistisch materiaal al een bijzonder moeilijk werk. Bijna iederen dag wer den de cellen door opzichters door zocht en de statisticus moest dus al tijd de uiterste voorzichtigheid ge bruiken om zijn aanteekeningeri voor gescheeld of u had een goede kennis van me, juffrouw Spencer, vermoord. Dat heeft ze me ten minste verteld." "Is juffrouw SpeDCer aan boord?" vroeg Nelly, in de mogelijke aanwezigheid van een andere vrouw, een zweem van hoop ontdekkende. "Juffrouw Spencer is niet aan boord. Er is niemand aan boord behalve u en ik en een heel kleine bemanning een uiterst discrete bemanning, zou ik er kunnen bijvoegen." "Ik heb niets meer met u te praten. Ga uw eigen gang." »Ik dank u voor die toestemming," zei hij. "Ik zal u het een en ander laten brengen om te ontbijten." Hij liep naar de trap die naar het salon voerde en floot; toen verscheen een negerjongen met een blad waarop een kop chocolaad stond. Nelly nam den kop aan en zonder de minste aarzeling wierp ze den inhoud over boord. De heer Jackson verwijderde zich een pas of wat en toen keerde hij terug. "U is flink," zei hij, «en ik bewonder flinkheid, 't Is een zeldzame eigenschap." Ze gaf geen antwoord. "Waarom heeft u u eigenlijk met mijn zaken ingelaten?" ging hij voort. Weer gaf ze geen antwoord, maar die vraag bracht baar aan 't nadenkenwaarom had ze zich eigenlijk ingelaten met die heele geheimzinnige kwestie? 't Was heelenal in strijd met den gewonen loop van haar onbezorgd, vlinderachtig bestaan, zich met bepaald ernstige dingen te bemoeien. Was ze alleen gedreven geworden door den wensch, dat er recht zou worden gedaan en het kwade zou worden gestraft? Was 't de lust tot het avontuurlijke geweest Of was 't misschien het verlangen Zijn Koninklijke Hoogheid Prins Aribert van dienst te zijn »'t Is mijn schuld volstrekt niet, dat u u in deze moeilijk heid bevindt," ging Jules voort. »U is er zelf de oorzaak van. U en uw vader u is allebei van stapel geloopen op een manier die wel wat SI te vlug is." »Dat staat nog te bezien," zei ze op koelen toon. "Daar heeft u gelijk in," stemde hij toe. «En zooals ik daar straks al zei, ik kan niet nalaten u te bewonderen dat wil zeggen, zoolang u u niet met mijn particuliere zaken bemoeit. Dat is iets dat ik nooit van iemand heb verdragen zelfs niet van een millionair, zelfs niet van een mooie vrouw." Hij boog toen hij dit zei. "Ik zal u vertellen wat ik van plan ben te doen. Ik ben van plan u naar een veilig oord te brengen en u daar te houden totdat de operaties, die ik op touw heb gezet, afgeloopen zijn en er van een of anderen maatregel om tusschenbeide te komen geen sprake meer kan wezen. U sprak daareven van moord. Wat een eigenaardige veronderstelling is dat van u't Is alleen de amateur, die zijn toevlucht neemt tot een moord "Wat is er met Reginald Dimmock gebeurd viel ze snel in. Hij zweeg even en zette een ernstig gezicht. "Reginald Dimmock," herhaalde hij. "Ik meende dat hij aan hartverlamming was overleden. Laat ik u eerst wat ont bijt boven zenden. U moet stellig wel hongerig zijn." "Ik wil liever van honger omkomen, dan iets van't voedsel gebruiken dat u me aanbiedt," zei ze. «Zoo'n dapper schepseltje I" mompelde Jackson, en zijn blik bleef met een uitdrukking van groote bewondering op haar gelaat rusten. Haar trots en schoonheid maakten op hem een overweldigenden indruk. "O I" zei hij, //wat een vrouw zou u voor iemand kunnen wezen Hij trad een paar stappen nader. "U en ik, juffrouw Racksole, uw schoonheid en rijkdom en mijn hersenen we zouden de wereld kunnen veroveren. Weinig mannen zijn u waard, maar ik ben éen van die wei nigen. LuisterU zou dwazer dingen kunnen doen. Trouw met me. Ik ben een groot man, en ik zal 't nog heel wat verder brengen. Ik aanbid u. Trouw met me en uw leven zal gespaard worden. Alles komt dan in orde. Ik wil mijn leven opnieuw beginnen. Het verleden zal zijn als had er geen ver leden bestaan." »Dat voorstel is nog al onverwacht Jules," zei ze, met bijtenden spot en minachting. «Had u verwacht, dat ik conventioneele gebruiken zou navolgen?" gaf hij ten antwoord. "Ik heb u lief." "Laten we 't aannemen," zei ze, heel uit de hoogte. "En wat moet er dan gebeuren met uw tegenwoordige vrouw?" "Mijn tegenwoordige vrouw?" "Ja, juffrouw Spencer, zooals ze genoemd wordt." "Heeft ze u gezegd, dat ik met haar getrouwd was?" »Dat beeft ze toevallig gezegd." u't Is niet waar." "Misschien niet. Maar ik ben toch niet van plan uw voor stel in overweging te nemen." Als een standbeeld, met van toorn en minachting glinsterenden blik, stond Nelly tegen over hem. Hij trad nog dichter op haar toe. «Geef me dan een kus, éen kus meer zal ik niet vragen en ik zal u uw vrijheid teruggeven! Er zijn mannen geweest, die zich voor een kus geruïneerd hebben. Ik wil 't ook doen." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2