waar DUBBELBLAHK daaralle vuil verdwijnt versch ij nt Plaatselijk Nieuws. Advertemiën. RECLAME. zocht, óf en in hoeverre de bescher mende tarieven inderdaad dienen als middel tot «bevordering van den nati- onalen arbeid», tot «gelijkmaking van de productievoorwaarden», tot «steun en opvoeding van nog in opkomst ver- keerende takken van nijverheid», ter wijl voorts zal worden nagegaan de werking van z.g. rechten van verweer, overeenstemmend met het bedrag van uitvoerpremies, gegeven door trusts en kartels, en welke beteekenis de kosten hebben, die verbonden zijn aan de inning van beschermende rechten. 2. Welke beteekenis het vrjjhandels- stelsel heeft voor de verhouding der volken onderling, zal kunnen blijken uit de behandeling van het tweede vraagpunt, in hoeverre door internati onalen vrijhandel de oorzaken van internationale oneenigheden uil den weg kunnen worden geruimd. Behalve deze punten zal in de inter nationale commissie nog de vraag worden behandeld, op welke wijze het internationale streven naar vrije handel het best kan worden georganiseerd en hoe de resultaten der theoretische en practische studiën in elk land het best ter beschikking zijn te stellen van de vrijhandelsgezinden in andere landeD. Evenredige vertegenwoordiging. Met machtiging van H. M. de Koningin is thans openbaar gemaakt bet verslag der Staatscommissie voor evenredig kiesrecht. De commissie, die in een halfjaar haar taak volbracht, heeft in 3 wets ontwerpen haar stelsel van evenredig kiesrecht voor Tweede Kamer, Provin ciale Stalen en Gemeenteraden be lichaamd en een afzonderlijke regeling voor verkiezing van de leden der Eerste Kamer naar een evenredig stelsel ontworpen. Voor de rechtstreeks gekozen ver tegenwoordigende lichamen heeft de commissie er naar gestreefd, voor alle groepen waarin de kiezers zich in- deelen éénzelfde verhouding in bet leven te roepen tusschen bet aantal stemmen, dat de partij of groep heeft uitgebracht en bet aantal zetels, dat zij zal innemen in het vertegenwoor digend lichaam, zoodat aan alle par tijen of groepen op hetzelfde gemid deld aantal stemmen een zetel wordt toegekend. Voor de Tweede Kamerverkiezing wordt het lijstenstelsel aanbevolen, dat den kiezer tegemoet komt in de regeling van de overdracht zijner stem, en dit in onderscheid met het persooen- stelsel dat voor de verkiezing der Eerste Kamer wordt voorgesteld, met beperking van zijn vrijheid, zelf die overdracht te regelen. In het lijsten stelsel blijft de bestaande wijze van kiesrecht-uitoefening onveranderd. Naar evenredige verdeeling van het aantal zetels, zoover als mogelijk is bft de ondeelbaarheid van den zetel, wordt gestreefd. Voor de rechtstreeksche verkiezin gen beveelt zij het stelsel der enkele stem aan, waarin de kiezer zelf den candidaat zijner voorkeur aanwijst. De indeeling in kiesdistricten ver valt als strijdig met het beginsel der evenredige vertegenwoordiging en ter vervanging daarvan wordt voor de verkiezing van de Tweede Kamer het Rijk ingedeeld in kieskringen, zoodat de kiezer uilsluitend stemt over do lijsten, ingeleverd binnen zijn kies kring. In het kieskringenstelsel worden alle honderd Kamerzetels verdeeld over alle candidatenlijsten te zamen, die in het land zijn ingeleverd, onver schillig in welken kieskring. Volgens de indeeling der commissie vormen voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer de meeste provinciën ieder een kieskring; worden Gelder land en Noord-Brabant in twee, Noord- Holland in drie en Zuid-Holland in vier kieskringen verdeeld. In dit stelsel moet het geheele kie zerskorps in het land worden opge roepen om te voorzien in een enkele vacature. Verkiezingen voor tusschentijdsche vacatures vervallen dus. Daarin zal de comm. aldus voorzien dat het uitvallend lid wordt vervangen door den candi daat, die met hem voorkomt op de zelfde lijst en van de niet verkozen candidaten van de lijst de meeste stemmen behaalde. Het onderzoek naar de geldigheid der lijsten zal vooraf geschieden, zoo dat een nader onderzoek naar die geldigheid bij het geloofsbrievenonder- zoek is buitengesloten. Met het lijsten- onderzoek belast het ontwerp het hoofdstembureau van den betrokken kieskring. Van de besturing kan ge appelleerd worden bij Gedep. Staten. Voor de Provinciale Staten wordt hetzelfde stelsel van evenredig kies recht aanbevolen met opheffing van aftreding der Statenleden bij de helft, zoodat de zittingsduur voor de Staten leden wordt voorgesteld op 4 jaren in plaats van op 6. De in afzonder lijke kiesdistricten gesplitste gemeenten Arasterdam, Rotterdam en Utrecht worden tot een onverdeelden kieskring gevormd. Voor de gemeenteraden wordt het zelfde evenredigheidsstelsel aanbevolen met vorming der groote gemeenten tot één onverdeeld kiesgebied. In gemeenten met raden van 15 of minder leden wil de comm. alle leden tegelijk laten aftreden. De Staten blijven als kiezers van de leden der Eerste Kamer behouden en voor hun verkiezing volgens even redige vertegenwoordiging beveelt de comm. het personenstelsel aan hetwelk toelaat dat ook een kleine groep zich het haar toekomend aandeel in de zetels kan verzekeren. Loterij wei- De Rechtbank te Heereveen, heden in hooger beroep uitspraak doende in de zaken van L. de L. te Heeren veen en D. J. Z. te Steenwijk, aan wie was ten laste gelegd dat zij als Agenten der N. V. »De Tijdgeest» ten verkoop in voorraad hebben gehad 3% Obligatiëo 20e Set ie eener premie- leening ten laste dier Vennootschap, zijnde deze stukken in werkelijkheid aandeelen in eene loterij, waarvan de bij de loterijwet van 1905 ver- eischte toestemming niet was verleend Sprak de beklaagden vrij. Donderdagnamiddag 6 uur is H. M. de Koningin-Moeder per auto van Soestdijk in Amsterdam gearri veerd, om in den Stadsschouwburg de opvoering van de Wagnervereeniging bij te wonen. Aan den oostelijken ingang van den schouwburg werd H. M. ODtvangen door het bestuur der Wagnervereeniging,- dat Haar naar Haar loge begeleidde. Om 11 uur vertrok Hare Majesteit per auto weder naar Soestdijk. Graaf van Lynden van Sandenburg. Bij K. B. is met ingang van 1 Aug. benoemd tot Commissaris der Konin gin in de prov. Utrecht, mr. dr. F. A. C. graaf Van Lynden van Sandenburg, lid van de Ged. Staten dier prov. De benoemde Commissaris der Koningin in de Prov. Utrecht, mr. dr. F. A. C. graaf van Lynden van San denburg, werd in 1873 te 's Graven- hage geboren en is dus 41 jaar oud. Hij is de zoon van wijlen den staats man en oud-minister graaf Van Lyn den van Sandenburg en promoveerde in 1899 aan de universiteit te Utrecht, in de rechts- en staatswetenschappen. Na 1900 waren zijne betrekkingen of ambten de volgende: kantonrechter- plaatsvervaDger teWijk-bij-Duurstede, secretaris van het Hoogheemraad schap van den Lekdijk, Benedendam en IJsseldam, secretaris der Staats commissie voor de gemeentefinanciën lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht, lid der Staatscommissie voor den Landbouw. In 1909 als anti-revolutionair ge kozen tot lid van de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Kampen, maakte hij in de volksvertegenwoordiging slechts de 4-jarige zittingsperiode mede, daar hij zich in 1913 niet meer verkiesbaar stelde. Sedert 31 Aug. 1903 is graaf Van Lynden kamerheer in builengewonen dienst van H. M. de KoDingin. liet Rosarium aan den Parallelweg. Het door de vereeniging ter bevor dering van de rozenteelt »Nos Jungunt Rosas» alhier gestichte Rosarium zal hedenmiddag te 3 uur door het Bestuur dier vereeniging officieel aan het Ge meentebestuur worden overgedragen. Omtrent dit Rosarium kunnen wij voorloopig het volgende mededeelen: Het is ruim 4000 M2 groot en heeft dus ruim 1'/, maal de oppervlakte van het Utrechtsche rosarium. Hot is beplant met 2300 stam klein- en struikrozen in 200 variëteiten de mooiste en nieuwste rozen treft men er in aan evenals de beste der oudere variëteiten. Het rosarium kon worden gesticht, dank zij de medewerking van het Gemeentebestuur, hetwelk zorgde voor voor de nooaige werkkrachten voor de beplanting, voor het aanbrengen van waterleiding, van een nieuwe afrastering en voor de verdere af werking. Alle rozen zijn geschonken door de genoemde vereeniging, terwijl deze, te zamen met de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer alhier, ook de noodige tuinbanken deed aanbrengen. Hoewel de nachtvorst van 23 Mei zeer veel schade toebracht, speciaal aan de stamrozen, laat het zich aanzien, dat op den dag der opening reeds heel wat rozen in bloei zullen staan. Het rosarium wordt dadelijk na de officieele overdracht voor het publiek ter bezichtiging gesteld en zal verder dagelijks geopend zijn van 9—12 v.m. en van 1.30 n.m. tot zonsondergang. Het spreekt van zelf dat tegen be schadiging van het park, het plukken van bloemen enz. ten strengste zal worden opgetreden. De commissie voor bet beheer roept dan ook bij dezen de welwillende medewerking in van het Amersfoortsche publiek om dit fraaie park, dat eene belangrijke attractie voor onze stad kan worden, ongerept te kunnen be houden. Gewctensgeld. Ten kantore van den ontvanger der registratie en domeinen alhier is ten behoeve van 's Rijks schatkist uit Baarn van een onbekende onder letters N. N. f 105 ontvangen ter voldoening van te weinig betaalde successie rechten. Ook de vereeniging «Handel en Nijverheid» verzond een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal om haar groote instemming te be tuigen met het voorstel-Aalberse tot bestrijding van de oneerlijke mede dinging en der Kamer te verzoeken, dit wetsontwerp zoo spoedig mogelijk in behandeling te nemen. De plaatselijke afdeeling van den Ned. barbiers- en kappersbond heeft besloten, de Zondagssluiting te doen ingaan op 5 Juli. Kapitein H. A. Seyffardt, sous chef van den staf der 4e divisie, wordt 15 Juli gedetacheerd bij betle regiment veld-artillerie. De le luitenant W. F. K. Bis- schofT van Heemskerck van de 4e mitrailleur-afdeeling, is aangewezen om deel te nemen aan den tweeden wapencursus voor officier van wapening bij de artillerie-inrichtingen te den Hembrug. De jongedames F. W. Meiners, C. de Lange en C. Kuyters verwier ven de akte van bekwaamheid voor onderwijzeres. Dr. C. E. Hooykaas, uit Vlaar- dingen, hoopt Zondagochtend voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk. Gistermidddag geraakte op de Zuidsiugel een paard met wagen van een marktbezoeker uit Woudenberg te water. Hoewel alles in bet werk werd gesteld, gelukte het niet het paard levend op het droge te brengen. De 2e luitenants jhr. D. J. H. N. den Beer Poortugael en C. L. Hollertt van het 4e regiment huzaren worden 1 October voor den tijd van een jaar gedetacheerd bij de Rij- en Hoefsmid- school alhier. De Anti Rev. Propagandaclub «Groen van Prinsterer» hield gisteren avond in »Amicitia« een openbare vergadering, waarin Dr. G. Wisse sprak over Lijkverbranding. De zorg voor de dooden is den mensch eigen. Bij de Chineezen, de Egyptenaren en andere volkeren uit de grijze oudheid stond de behande ling der dooden in verband met hun geloof. Bij de Israëlieten was begraven in zwang. De Romeinen verbrandden vooral aanzienlijken. De Grieken deden beiden. De Christenen begroeven hun dooden. Karei de Groote verbood in 785 de Saksers de lijken te verbran den. Na 1867 is de lijkverbranding in Europa, vooral in Italië, in zwang gekomen. Dr. Giovanni was de pro pagandist in Italië. Ook in ons vader land was weldra een vereeniging voor lijkverbranding, welke 1200 leden telde. Uit een godsdienstig oogpunt be schouwd is verbranden of begraven gelijk. Bij de Perzen en Hindoes was verbranding een heiligingsproces. Het echt religieuse bestaat reeds in de begraving zelf. Uit een ethisch oogpunt beschouwd is voor begraving ook veel to zeggen, verbranding eischt afstomping van het gevoel. De Christelijke traditie en symboliek verzet er zich tegen. Uit een hygiënisch oogpunt beschouwd zou voor verbranding alles te zeggen zijn, ware het niet dat de wetenschap het ook kan mis hebben. Dan zou verbranding de misdaad in de hand werken, omdat lijk schouwing onmogelijk is. Ten slotte behandelde spreker de vraag of de overheid het verbranden mag ver bieden. Vrijheid moet er zijn, mits gemo tiveerd. De tegenwoordige wijze van be graven moet verbeterd worden. Debat werd niet toegelaten. De vergadering eindigde op de ge bruikelijke wijze. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 5 tot en met 11 Juni. Geboren: Geertruida Helena, d. van Hendrik Broek en Johanna Elisabeth Groenewegen. Willem, z. van Her- manus Donderwinkel en Catharina Maria Plugers. Jacobus Louis, z. van Willem Pegtol en Trientje Bijlsma. Helena Theresia, d van Leonar- dus Hendricus Ravestein en Gerarda Elisabeth van Oven. Klaasje, d. van Hendrik Knip on Geertje van Soe- ren. Albertus, z. van Albertus van den Berg en Froukje de Vries. Bertha Neeltje, d. van Willem Kersten en Antje Verheul. Ondertrouwd Hendrik van de Beek en Gerarda van Slooten. Cornells Frans Jan Slijper en Hendrina Andiea van Dorssen. Karei Lodewijk de Jager en Evertje van Dasselaar. Getrouwd: Barend van Rouendal en Wilhelmina Woutera Everarda Jekel. Jan Staal en Johanna Heere. Overleden: Alijda van der Linden, 76 jr., echtg. van Johannes Adrianus van Stokkum. Johannes Gerardus Jordense, 19 mnd. Johanna Mos tertman, 17 mnd. Gerrit Pieper, 14 jr. Paulina Koeslag, 3 jr. Leusden. Geboren: Frederika Gerardina, d. van Servaas Jacobus Apeldoorn en van Frederika Gerardina de Jong. Hen drik, z. van Jacobus Cornells van Eijkelenburg en van Willemina van den Buig. Overleden: Grietje van der Geer, wed. van J. van Moorst, oud 52 jr. Woudenberg. Geboren: Adriana, dochter van Jan van Ginkel en Teunisje van Dijk. Aartje, dochter van Jannigje van den Brul. Overleden: Dirkje de Greef, 3 jaren. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 5 Juni 1014 Tarwe f 0.Rogge f0.Boekweit f 0.— appelen f 0.a fPeren f 0.a f 00.Klei- Aardapp. f 0.a f 0.zandaardapp. f2.00 a f2.50 Hoendereieren f 4.25 a 1 4.60 p. 100 st. Bruine eieren f460 a f5.45 per lOOst. Boter f 1.20 a f 1.40 per kilo. Margarine f 0.k f 0. Zoetem. kaas f 0.a f 0 per 50 kilo Kippen f 0.90 a f 1 50 Kuikens f0 00 a I 0.Piep kuikens f 0 50 a f 0.90 Ganzen t O. a f 0.Eenden f 0 00 a f 0.00 p. st. Jonge f 1.00 a fl.30. Hazen f0.a f0.— Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00 Tamme f 0.70 a f 1.10 Duiven f 0.50 a f 0.70 paar Magere varkens f 00. - a f 00, Varkens r. export f 0.a f 0.Zeugen f 60.a f 100.Biggen f7.a f 13 Schrammen f0.afOVette koeien f 000.a f 000,Guste koeien f 000. i [000.—. Kalfkoeien f000.— a f 000. Kalf- vaarzen f 00.k f 00.Os 000.b. f 000. Pinkstieren f UOO.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. heet Appelen heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 20 heet. Zandaardappelen, 200.000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 500 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaïs. stuks Vee 00 magere varkens Varkens voor exportslagerij 400 biggen 40 zeugen. Marktbericht van de Centrale Eierveiling der V. P. N. alhier, 12 Juni 1914. Kippeneieren f 4.15 f 5.35. Eendeieren f 4 30 f4 40. Kalkoeneieren f 10.00. Aanvoer 26475. Handel vlug, veel vraag tegen flinke prijzen. RECLAME. Jicht. Jicht, gewoonlijk beschouwd als het uitvloeisel van een zwaar leven, vindt dikwijls haar on middellijke oorzaak in het urinezuur, hetwelk door de verzwakte nieren en blaas niet uit het lichaam wordt afgevoerd. Het kan zich als een onoplosbare stof in de gewrichten nestelen en wel dikwijls in van den grooten teen. On gelukkigerwijze gaan aan deze kwaal niet altijd waarschuwende verschijnselen vooraf, zooals rugpijn, slechte spijsvertering, roodgekleurde urine met een bezinksel gelijkend op stof van baksteen, geneigdheid tot huikloop of verstop ping, hoofdpijn. Gewoonlijk komt de crisis des nachts, de patiënt ond. f-indt dan een onhoudbare pijn in den groeft teen, pijn als van een hevigen beet, gloeiend. Deze crisis kan overslaan op het hart engten zeer gevaarlijk worden. Het is darl j n noodzakelijk bij optreden van verschijnseltl I Is de bovengenoemde om on middellijk grypen teneinde gevaarlijke gevolgen te f mijden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen herstellen de gezondheid en kracht der nieren en blaas, zoodat het urinezuur geregeld wordt verwijderd en veihinderd wordt, dat het kristalliseert en onoplosbaar wordt. Te Amersfoort verkiijgb. bij de h.h. A. van de Weg, Langestr. 23, en P. de Zwart, Lan- gestr. 94. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel k f 4.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels- Trade mark. merk 34

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2