buitenland. binnenland" Plaatselijk Nieuws. zullen wij verder buiten beschouwing laten, om tenslotte nog een beel kleine opmerkiDg te maken omtrent de wijze waarop wij voor onze medemenschen aan nu eenmaal bestaande onmogelijk heid van willekeurig vergeten, de minst pijnlijke uitwerking kunnen verzekeren. Zooeven werd gesproken over bet geen uit de jeugd is bijgebleven. Inder daad is dit van bet uiterste belang. Er zijn menschen die in bun eerste levensjaren ellendige ondervindingen, droevige indrukken moesten verzame len, en later, onder begunstiging van aanleg en omstandigheden in veel betere levensverhoudingen gekomen, toch altijd van dat verleden, ofschoon aan de personen in hun omgeving onbekend en dezen er als een zorg vuldig bewaard geheim, onkundig var. werden gehouden, hinderhebben gehadhet besprong hen soms als een een spooksel, het kwelde ben als een nachtmerrie. Laten wij toch ons best doen om aan het ons om heen op groeiend geslacht, liefelijke beelden op het tafereel van hun kindsheid te doen behouden. Ook beelden van ernst, van plichtbetrachting, want dat is, in de herinnering, het mooiste van alles. Maar wie de werkelijkheid kent, weet ook zeer goed dat in het kinder leven, door opzet, door ruwheid, door zedeloosheid, nog veel verknoeid wordt, dat later, als niet te vergeten leed, zelfs den gelukkige blijft nasleepen als den galeislaaf de kogel aan zijn voet gekluisterd. En laten wij ook zorgen dat In onzen omgang met anderen, wie het ook zijn mogen en in welke verhouding zij tot ons staan, niets behoeft ver geten te worden om in hun voorstelling een aangenaam beeld blijvend temaken. Al doen wjj het niet in de eerste plaats daarom, de kans op gelijken dienst is geenzins te versmaden. Is vergeten worden ons aller beslemming, zorgen wij dat het zij een verdwijning in schoonheid. De aanval op Durazzo en de dood van Thomson. Omtrent den aanval op Durazzo worden uit Weenen de volgende bij zonderheden geseind De eerste aanval had plaats tegen het krieken van den morgen, omstreeks vier uur De opstandelingen begonnen hun stormloop totaal onverwacht en van drie kanten tegelijk. De verdediging van de stad was sedert eenigen tijd opgedragen aan kolonel Thomson. De bezetting, die 9000 man sterk was, snelde dadelijk na de eerste schoten van de opstan delingen naar de verschansingen, van waar onmiddelijk het vuur op de aan stormende rebellen geopend werd. Het vuren werd geleid door kolonel Thom son, terwijl vorst Willem ook aan het frönt was. Na twee uur werd de toe stand voor de verdedigers zeer hachelijk; de opstandelingen, die intusscben nieuwe versterkingen hadden gekregen, dreigden de verschansingen te nemen en de stad binnen te dringen. Do Nederlandsche oflicieren boden bewon- derenswaardigen tegenstand en kolonel Thomson bracht op het hachelijkste oogenblik door eeD geconcentreerd machine-vuur den stormloop der rebel len tot staan. Te zes uur 's morgens kon de eerste stormloop als geëindigd beschouwd worden, doch de opstandelingen her vatten weldra met groote hevigheid den aanval. Kolonel Thomson werd toen getroffen door een geweerschot. Het commando ging daarop over op den oudsten Nederlandschen officier. In de stad Durazzo brak dadelijk na de eerste schoten een onbeschrijfe lijke verwarring uit. Bijna de geheele bevolking vluchtte naar de oorlogs schepen in de haven. De gezanten besloten, door hun landingstroepen de legatiegebouwen te doen verdedigen. De konak wordt door Oostenrijksche en Italiaanscbe matrozen bewaakt. Naar men zegt, zijn de vorstin en haar kinderen naar een oorlogsschip gebracht. De Neue Freie Presse ontving uit Durazzo het volgende speciale bericht: Te halfvijf weerklonken plotseling kanonschoten, waarop spoedig een aanhoudend geweervuur volgde. De opstandelingen die dezer dagen van vier zijden tegelijk zouden worden aan gevallen, waren zelf tot een aanval van twee kanten overgegaan. De verdedigers waren 800 Malis- soren, een klein aantal Albaneesche gendarmes, Albaneesche en Europee- sche vrijwilligers. Tegen zes uur 's ochtends was de strijd op 't hevigst, het geraas van den strijd duurde langer dan eer. uur. De vorst volgde met een verrekijker het gevecht aan de brug. Voor den toegang tot het paleis wierpen Italiaansche mariniers barri caden op, daar achter werden kleine kanonnen in stelling gebracht. Tusschen 7 en 8 uur 's morgens kwam het bericht van het sneuvelen van Thomson. Zijn manschappen lagen 's morgens in een loopgraaf. Hij gaf bevel tot voorwaarts rukken, de mannen echter, meestal gewapende Malissoren, aarzelden wegens het hevige vuur van den vijand. Thomson sprong toen, om hen moed in te boezemen, uit de loopgraaf en snelde met getrokken sabel vooruit. Toen werd hij dooreen kogel doode- lijk getroffen. Te negen uur werden nog slechts enkele schoten gehoord, de aanval der opstandelingen scheen voorloopig af geslagen. Men ziet, dat Thomson als een held gevallen is. Zelfs in de Italiaansche Kamer is hulde gebracht aan zijn na gedachtenis, wat te meer zegt, waar de kolonel nu juist niet op goeden voet met de Italianen stond. Thomson bad nog pas «ierkant geweigerd zijn ver ontschuldiging aan Italië aan te bieden voor het bekende incident. Wèl zal hij overtuigd geweest zijn, dat de Italianen die hij gevangen liet nemen, inderdaad seinen met de opstandelingen hebben gewisseld In de pers van bijna alle landen wordt hulde gebracht aan den man, die op het veld van eer sneuvelde. Volgens de laatste berichten is de toestand in Durazzo wat verbeterd. De opstandelingen hebben zware verliezen geleden en bet aantal gewonden is zeer groot. De vorst heeft al zijn stellingen gehandhaafd. De opstandelingen trek ken terug en zij schijnen vooreerst den aanval niet te zullen hernieuwen. De moreele toestand der verdedigers is zeer goed en hun stemming vertrouwbaar. Onweer in 't buitenland. Steeds komen nieuwe berichten van het onweer, dat in de laatste dagen vooral in het midden en westen van Duitschland heeft gewoed. Op veel plaatsen veroorzaakte het ongelukken en erwerden veel menschen door den bliksem getroffen. Te Frankfort aan de Main werd een hooge schoorsteen omgeworpen. Bij Worms vluchtte een boer met zijn knecht in een hut. De bliksem sloeg in de but, doodde den knecht en verwondde den boer zwaar aan een voet. Een andere van 't veld terugkeerende boer werd door 't hemelvuur gedood. Het onweer was geregeld vergezeld van zware hagel buien en wolkbreuken. Zoo heefteen wolkbreuk groote schade aan de werk hondententoonstelling, die te Keulen gehouden werdt, waar de electrische installatie onder water kwam te staan. De schade door den bliksem en het water aangericht is voorloopig nog niet te begrooten. In het dal van de Saaie werden twee personen door den bliksem ge dood en 150 meter dijk door een wolkbreuk weggespoeld. Bij Mergent- heim werden een man door den blik sem gedood en zijn vrouw en zijn dochter, die naast hem stonden, be wusteloos geslagen. Weimar werd overstroomd tengevolge van een wolk breuk van hagel vergezeld. Bij bet station stond het water bijna ter manshoogte. Ook op veel andere plaat sen had men «eel ongerief van hoog water. In Hessen vooral ontstonden veel branden door den bliksem. Bij Geluhausen sloeg de bliksem in een schaar spelende kinderen, een jongen werd gedood en een groot aantal kin deren gekwetst. Te Tulba werden een hoefsmid en zijn leerling op het land door den bliksem duodgeslagen. Boven Antwerpen ontlastte zich eveneens een hevig onweer. In de Camotstraat sloeg de bliksem een geveltop af, die in zijn val een jongen van vijftien jaar den schedel totaal verpletterde. Bij Luik werd een jonge tje van 8 jaar, dat met een kame raadje door een weide liep, door den bliksem gedood. Zijn kameraadje voelde nauwelijks een schok. Het slachtoffer had nog een oogenblik te voren aan zijn vriendje gezegd, dat bet gevaar lijk was, tijdens een onweer buiten te loopen. In Frankrijk zijn vooral in 't depar tement van Herault de wijnbergen geteisterd door hagelslag. In verschil lende gemeenten zijn zij voor drie kwart vernield. Te Sl. Pargoire isde bliksem in een keik geslagen en heeft een altaar totaal verbrijzeld. Te Saint- Seriès werd een dame, op het oogen blik, dat zij het electrisch licht in haar kamer wilde uitdraaien, door een ontlading van dampkringselectriciteit gedood. II. M. de Koningin schonk aan den beer Mr. W. H. De Beaufort, oud Minister van Buitenlandsche Za ken, het Grootkruis der Huisorde van Oranje. Maandagmiddag is het telkenjare ten paleize Het Loo terugkeerende tuinfeest gegeven, ditmaal door mooi warm zomerweer en stralende zonne schijn begunstigd. De gardenparty kon dan ook in het Koninklijk Park achter het Paleis worden gehouden, waar twee buffetten, met bloemen versierd, waren opgesla gen. Het aantal genoodigden was niet zoo groot als andere jaren. Toch be gaven zich ruim 2 uur een menigte auto's eigen- en gehuurde rijtuigen door de Loolaao en de Paleislaan naar het Paleis, wier inzittenden door talrijke uniformen met goud-en zilver geschitter naast keurige moderne dames-toiletten 'n genot voor de toe schouwers waren. Gedurende het tuinfeest deed de stafmuziek van het 8e regiment in fanterie uit Arnhem, onder leiding van den heer Fr. Hanzsch.zich hooren. Tegen 5 uur was de partij geëin digd en keerden de bezoekers weer per auto of per rijtuig huiswaarts Onder dezen merkten we uit Apel doorn op mr. jhr. Mollerus, den hof arts dr. Pot, de predikanten der Ned. Herv. Gemeente, den pastoor enz. Een der rijtuigen, waarin een twee tal bezoekers van het feest gezeten waren, geraakte op weg naar 't station in de rails van de tram bekneld, waar door bet wiel brak, het rijtuig om viel en de inzittenden, die geenerlei letsel ondervonden, genoodzaakt wer den den weg naar het station te voet te vervolgen. Vrouwenkiesrecht t De openluchtmeeting. Zondag te 's Gravenbage op Houtrust gehouden door de verschillende afdeelingen in Zuid-Holland van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht is uitstekend ge slaagd. Vertegenwoordigd waren de afdeelingen Leiden, Delft, Gorkum, Dordrecht, Voorburg, Rijswijk en Schie dam. Er waren naar schatting 1500 bezoekers en bezoeksters aanwezig. De betoogsters waren getooid met een lint, waarop nVrouwenkiesrechtf. Op het terrein, dat met vroolijk wappe rende vlaggen een aardigen indruk maakte, werden de lijsten van het Petitionnement voor Vrouwenkiesrecht druk geteekend. Een 6-tal sprekers en spreeksters voerden het woord, terwijl de meeting werd opgeluisterd door zangen muziek. Daar ie weer een millioen mee gemoeid I De raming der kosten voor deoloe- ming van Nederland aan de tentoon stelling te San Francisco is thans opgevoerd tot een bedrag, dat negen ton gouds overtreft, dus het millioen nabij komt. Nu laatstelijk zijn er bij aanvul- lingsbegrooting f90.000 bijgekomen. Dat is ook der Kamer wel wat machtig. De commissie van rapporteurs vraagt dan ook nadere toelichting aan Minis ter Tieub. Het Rosarium. Zaterdagmiddag werd het Rosarium door het bestuur van »Nos Jungent Rosae« aan de Gemeente overgedragen. Even drie uur sprak de voorzitter van de vereeniging aldus: Mijnheer de Burgemeester! Het oogenblik is aangebroken dat ik namens de vereeniging dNos Jungent Rosaoi het park aan u overdraag. Dit feit is voor onze vereeniging van hoog belang, omdat dit is het tweede publieke rosarium door onze vereeniging ge sticht. Het eerste te Utrecht liet de viaag open of een Rosarium in een groote stad mogelijk zou zijn. Wat we ons hadden voorgesteld is volkomen» bewaarheid. Een mooi goed aangelegd park met prachtige bloemen moet op het ruwste gemoed invloed hebben. In dit tweede hebben we dan ook het volste vertrouwen. Het is een eigenaardig cadeau, dat met den dag mooier zal worden. De stichting van dit park is ook aan u en aan den Raad te danken. We wen- scben, dat do Gemeente nog jarenlang bet genot er van zal ondervinden en steeds met genoegen terugzien op dezen dag van de aanvaarding. Hierna sprak de Burgemeester: Mijne Heeren Als ge straks dezen rozenhof zult verlaten, hopen we, dat de gevoelens van dankbaarheid u van de honderden en duizenden inwoners van Amers foort, dieer thans van kunnen genieten, u zullen vei gezellen. Ik moet u danken voor de inrichting er van. In de eerste plaats denk ik aan majoor Hogervorst, die met medewerking van den Ge meentearchitect en den boschbaas zooveel er voor gedaan heeft. Waar is de roos het symbool van? Hierop is moeilijk een antwoord te geven. Het is er mee als met den candidaat, wien men vroeg: »Wat is' het Romeinsche recht en tot ant woord gaf: »Wat is het niet?« Zoo ook hier. nWat is de roos niet ?j Ze is het symbool van de liefde. Dan denk ik aan de kweekers, die de rozen hebben gegeven. Ook u hebt het symbool der liefde in u. Als zaken- menscben hebt ge gedacht, we zullen zorgen, dat de menschen de rozen zien, dan zullen ze er liefde voor krijgen en ze koopen. Dit getuigt van een breeden blik. Vreemdelingenverkeer ook u dank ik voor de zeldzaam mooie Banken. M. H. Als we straks hier vandaan gaan, wat zal er dan van komen? Majoor Hogervorst kwam bij me en ik vroeg als goed burgervader, als hoofd der politie en als bestuurder der finan ciën »Hoeveel agenten zal me dat kosten Het antwoord was, dat men dit in Utrecht ook dacht en dat daar geen roos geplukt wordt. We zullen het park overlaten aan het publiek, dat dan in bet schoone zal worden opgevoed. Nogmaals dank ik de heeren en verklaar het Rosarium «oor geopend. Op uitnoodiging van den bur gemeester dezer gemeente, mr. J. C. graaf van Randwijck, heeft zich bier ter stede een plaatselijk comité ge vormd voor de oprichting van een gedenkteeken te Quatre-Bras. Dit comité bestaat uit de heeren Tromp van Holst, lid van den gemeenteraad, voorzitter; dr. Reynders, gemeente archivaris, secretaris; gep. luit.-kol. W. W. Woudstra, penningmeester, en als leden de heeren W. J. Steinbuch, luit.-kol., commandant van het 5e reg. inf.; jhr. E. W. von Wrangel auf Lindenberg. luit.-kol. commandant van het fe regt. huzaren; A. C. M. ridder Alewijn, majoor le regt. veld-art, H. C. van Dam, koopman, en W. Croockewit W.A.zn. Luitenant H. M. C. van Dijk, van de infanterie Oost-Indiscb leger, met verlof hier te lande, is gedurende drie maanden gedetacheerd bij de 4e mitrailleurafdeeling alhier. Aan het electrotecbnisch bureau Ntcolaï Lebret, te Utrecht, vertegen woordiger de beer Bern. Brom, alhier, is bij ondeihandscbe aanbesteding op gedragen de electrische installatie met eigen bedrijf in het pensionaat »Sint- Louisn, aan den Utrechlscheweg, voor f 15.560. Mejuffrouw S. J. Scholto verwierf de akte van bekwaamheid voor onder wijzeres. Om tot oprichting eener jeugd organisatie te geraken zal heden avond te 8 uur in de Keizerskroon een ver gadering gehouden worden waarin als spreker zal optreden: P. Voogd uit Amsterdam. gewezen kellner uit dit hotel de oberkellner Jules. Waar schijnlijk heeft u wel van hem gehoord." «Nooit," zei de heer Levi beslist. «O 1" zei Racksole, «ze hadden me verteld, dat iedereen Jules kende, maar dat schijnt dus niet 't geval te zijn. Enfin, hoe dat ook zij, den dag vóórdat uw bal werd gegeven, had ik Jules ontslagen. Ik had hem verboden, ooit weer het Babyion Hotel binnen te komen. Maar dien avond trof ik hem hier aan niet in de Gouden Zaal, maar boven in het hotel zelf. Ik verzocht hem zijn tegenwoordigheid te verklaren en hij beweerde toen uw gast te zijn. Dat is alles wat ik van de zaak weet, mr. Levi, en 't spijt me verbazend, dat u me in staat heeft geacht tot zoo iets ongepasts, als 't laten bespion- neeren van uwe gasten door een detective." «Wat u zegt voldoet me volkomen," zei de heer Sampson Levi, na een oogenblik stilte. »Ik wou alleen een ver klaring van de zaak hebben en die heb ik nu gekregen. Een paar kennissen van me in de City zeiden me, dat ik er vast op aan kon, dat de heer Racksole me «vel ronduit zou zeggen waar 't op stond en 't doet me plezier dat ze gelijk hebben gehad. Wat dien kerel betreft, dien Jules, ik zal zelf wel eens informaties naar hem nemen. Zou ik u mogen vragen waarom u hem heeft ontslagen?" »Ik weet zelf niet recht waarom ik 't gedaan heb." «Weet u dat zelf niet? Kom, komIk vraag 't daarom alleen, ziet u, omdat ik dacht dat u me misschien eenigszins op den weg zoudt kunnen helpen omtrent de reden waarom hij onuit- geDOodigd op mijn bal is verschenen, 't Spijt me als ik wat al te nieuwsgierig ben misschien." «Volstrekt niet, mr. Levi, maar ik weet het werkelijk niet. Ik had alleen een idéé, een gevoel, dat ik den kerel niet vertrouwde. Ik gaf hem zijn congé, bij instinct als 't ware. Begrijpt u?" Zonder die vraag te beantwoorden, deed de heer Levi een andere vraag. «Als die Jules zoo'n welbekend persoon is," zei hij, «hoe kon de kerel dan veronderstellen dat hij op mijn bal zou kunnen komen zonder te worden herkend?" 'k Begrijp 't niet," zei Racksole dadelijk. «Enfin, ik ga er van door," sprak de heer Sampson Levi. «Ik wensch u goeden morgen en ik dank u voor uw mede- deelingen. Waarschijnlijk doet u geen zaken in Kafferwaarden De heer Racksole glimlachte ontkennend. «Dat dacht ik wel," zei Levi. «Nu en ik doe nooit iets in AmerikaanBche sporen, dus ik veronderstel, dat we niet licht weer iets met elkaar te maken zullen hebben. Goeden morgen." «Goeden morgen," zei Racksole beleefd, terwijl hij den heer Sampson Levi tot bij de deur volgde. Met zijn hand op den deurknop bleef de heer Levi op eens staan en Theodore Racksole met een slimme, veelbeteekenende uitdrukking aan ziende, zei hij «Rare dingen gebeuren hier in den laatsten tijd, hé?" De beide mannen stonden elkaar eenige seconden lang vrij doordringend aan te zien. a Ja," stemde Racksole toe. «Weet u er iets van te vertellen?" «Nou niet precies," zei de heer Levi. «Maar ik had een idéé, dat u en ik elkaar misschien wel van dienst zouden kunnen zijn, dat had ik me zoo eenigszins voorgesteld." «Kom, gaat u nog eens zitten, mr. Levi," zei Racksole, die zich door de blijkbare oprechtheid van 's mans toon van spreken voelde aangetrokken. «Zeg me eens, hoe zouden we elkaar van dienst kunnen zijn Ik vlei me dat ik zoo tamelijk een menschenkenner ben en ik moet u zeggen, als u open kaart met met wil spelen, dan wil ik 't van mijn kant ook doen." «Aangenomen," zei de heer Samson Levi. «Om te beginnen zal ik u verklaren waarom ik in uw hotel belangstel. Ik ben in afwachting geweest van een oproeping, die ik zou krijgen van een zekeren Prins Eugen van Posen om hem hier te komen bezoeken en die oproeping heb ik niet ontvangen, 't Schijnt dat Prins Eugen in 't geheel niet in Londen ge komen is. Nu en ik had er wel haast een eed op willen doen, dat hij gisteren op z'n allerlaatst hier zou zijn geweest." «Waarom was u daar zoo zeker van?" «De eene vraag is de andere waard," zei Levi. «Laten we eerst zuiver tegenover elkaar staan, mr. Racksole. Waarom heeft u dit hotel gekocht Dat is een raadsel waarover ver scheidene kennissen van me in de City aan 't redeneeren zijn geweest in de laatste dagen. Waarom heeft u het Babylon- Hotel gekocht? En wat zijn uw verdere plannen?" «Ik heb geen verdere plannen," antwoordde Racksole open hartig, «en ik zal u vertellen waarom ik 't hotel kocht, dat behoeft volstrekt geen geheim te zijn. Ik kocht 't alleen om aan een gril te voldoen." En toen gaf Theodore Racksole aan dien Joodschen bezoeker, die hem vertrouwen en sympathie inboezemde, een getrouw verslag van zijn onderhandelingen met den heer Félix Babyion. «Ik veronderstel," voegde hij er bij, «dat u zich van de gemoedsstemming waarin ik op 't oogenblik verkeerde, moeilijk een voorstelling zal kunnen vormen." «O, zeker wel," zei de heer Levi. «Ik heb eens een electri sche barkas gekocht op de Theeras, op vrijwel dezelfde manier en 't bleek later een van de meest voordeelige inkoopen te

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2