NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. @flfememee No. 49. Zaterdag 20 Juni 1914. 43e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. PREMIE BUITENLAND. FEUILLETON. HET BABYLON HOTEL Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondageblad 1.15; Franco per poet door bet geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7'/i Cent. AdvertentiSn viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lexers van deze courant. Het heden verschenen 12de nummer van den zesden jaargang van AiilliilTiMiHii §Tr> 'i'snh^itn bevat o.a.: Bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins a. h. Rijksopvoe dingsgesticht «Veldzicht". Mooie kiek van een der vele kerken uit Mexico. Intern. Roeiwedstrijden op den Rijn bij Alphen. Opening Bootenhuis derRoeivereen: DieLeythe. De verdediging van Durazzo, hoofd stad van Albanië en een foto van de voorposten. De trek uit Epirus (Albanië). Vier mooie foto's van Sumatra's Westkust. DeGoudsche pijpen-industrie met drie foto's. Waaier, vervaardigd aan de Konink lijke Kantwerkschool «Koningin Sophie" te Sluis. Aanbieding aan den Roemeenschen Gezant van het album voor Carmen Sylva, bij gele genheid van baar 70ste verjaardag. Motorrijwiel-wedstrijd doordeprov. Z.-Holland. Isidora Duncan en haar danskunst. Hel Kindernummer «Ons Prinsesje». De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den pry's van 3cents thuis bezorgd. Is de aerdt der Hollanders nog sodanigh «Want de aerdt der Hollanders is sodanigh, gelyk UEd. mede bekend is, dat als baar de noodt ende periculen niet zeer claer voor de oogen staan, zy geenszins gedisponeert worden om naar behooren te vigeleeren om haar eigen securiteit Zoo schreef Joban de Witt aan Pieter de Groot, gezant bij het Hof van Lodewijk XIV, kort voor de ge beurtenissen van het rampspoedjaar 1672, dat de Republiek der Vereenigde Nederlanden door de veroveringszucht van den Franschen koning, gesteund door zijn bondgenooten, maar bovenal tengevolge van de verwaarloozing der defensie-middelen, in weinig maanden op den rand van den afgrond zag gebracht. Is nu twee en een halve eeuw later, de aard der Hollanders nog een zoo danige, dat zoolang de dreigende ge varen hun niet zeer klaar voor oogen staan, zij niet gezind zijn naar be hooren te waken voor hun eigen veiligheid? Zullen de Nederlanders nu niet, zoo als toen, hun verdeeldheid eerst dan vergeten, wanneer het water tot de lippen is gestegen, en zullen zij zoo lang de nood nog niet zóó hoog is geklommen, wèl praten maar niet doen Het tijdstip is nabij, waarop de Regeering met een ontwerp tot vloot- bouw zal en moet komen, omdat een koloniale en zeevarende mogend heid het nu eenmaal zonder marine niet kan stellen. En naarmate de tijd vordert, wast de woordenvloed, dien het op ieder punt heerschende ver schil van inzicht doet zwellenvoor- loopig in de Pers. Wat de een te veel vindt, is den ander te weinig. Oneens is men het omtrent het aantal, den aard, de grootte en de bewapening der schepen; over de als vioolbasis te kiezen plaats; omtrent het aandeel, dat aan de zee macht en aan de landmacht in de verdediging van Indië toekomt; over de sterkte der marine, die voor de veiligheid van het Rijk in Europa en de bescherming der Nederlandsche belangen buiten Oost-Indië noodzake lijk moet worden geachtomtrent de vraag of en in welke verhouding de kosten over de Indische en Neder landsche financiën zullen moeten worden verdeeldover de vlootbe- mauningen zooveel meer. Als het meening verschil in de Pers is de vooruitgeworpen schaduw van Kamerdebatten, dan zal er zeker heel veel worden gepraat, doch komt er niets goeds tot standdan zullen de Staten van nu althans in dit opzicht niet onderdoen voor de Staten van toen en evenmin voor denRomeinscben Senaat, die zóo lang beraadslaagde over het behoud van een der koloniën, tot Saguntum verloren was. Het gevleugelde woord, dat de ondergang van deze Romeinsche ko lonie vermeldt, doet nu welhaast twee duizeud jaar dienst ter waarschuwing van de gebeele wereld. En Saguntum beteekende voor Rome bij geen voeten of vamen, wat Indië beteekent voor Nederland Geen Nederlander, welke zijn inzich ten overigens ook mogen zijn, heeft er tot dusver aan gedacht te zeggen Laten we Indië toch prijsgeven. Het verschil loopt slechts over de vraag: Op welke wijze is het te behouden Ieder wil daarbij in toepassing ge bracht zien de middelen, die hijzelf voor de beste houdt. En daarom is ook bier weer het betere de vijand van bet goede. Als alten het eens moeten zijn, alvorens in dezen tot doeltreffende maatregelen wordt besloten, zal dit eerst dan geschieden, als de noodt ende de periculen haar zeer claer voor de oogen staan". Dat zal zijn niet vóór de nood aan den man is. Maar dan ook zullen de Nederlan ders ongetwijield gedisponeerd blijken naar behooren te vigileeren voor hun securiteit. En dan is het te laat. Bijtijds moge het daarom blijken, dat de aerdt der Hollanders niet meer is sodanigh De positie van den vorst van Albanië. Ir. Januari schreef Karl Steinmetz in die Zeit, en men vergete niet, dat dit geschreven werd, vóórdal prins Willem naar Albanië vertrok, het vol gende: «Al zal de nieuwe vorst ook in Durazzo zijn intocht houden, dan zal toch zijn macht slechts zoover reiken, als het geschut draagt van de oorlogsschepen, die hem vergezellen. Met welke middelen zal hij Essad Pasja en de andere beys tot gehoor zaamheid dwingen? 't ls duidelijk, dat er veel machtsmiddelen noodig zijn om de partijgangers van een Mohamme- daansche regeering, dus twee derden van het land, tot rede te brengen. Er zal een militaire bezetting van het geheele land noodig zijn. Europa beeft lang geaarzeld, maar bet zal toch door den zuren appel moeten beenbijten.» Die voorspelling is prachtig uitge komen. Optimisten hebben Albanië ver geleken met Roemenië, Bulgarije, Grie kenland, waar ook vreemde vorsten den troon bezetten en zich hand haafden. Maar vooreerst was er in die landen een homogeen volk, met één godsdienst. In Albanië treft men drie godsdiensten aan. Maar al waren de Mohammedanen in Albanië ook geen d weepers, 'tis zeer waarschijnlijk, dat zij bet onder den invloed der agitatoren geworden zijn. En bet uit spelen door den vorst van de Katho lieke Mallissoren en Mirdieten tegen de Mohammedanen, zal een onher stelbare kloof tusschen Noord- en Midden-Albanië veroorzaken. De voornaamste raoeielijkheden zijn echter inde binnenlandschepartijschap- pen gelegen. De Albaneezen zijn vrij wat minder beschaafd dan de Roe menen enz. Malissoren en Mirdieten bestrijden elkaar vanoudsbeiden leven in vijandschap met de Midden-Alba- neezen en dezen zijn weer tegen de Zuid-Albaneezen gekant, evenals bijv. een «Pruis» tegenwoordig nog niet gezien is in Beieren. Hoeveel eeuwen zijn niet verloopen, voordat een eenig Duitschland ontstond; hoe zou dan in een oogwenk in Albanië een volks eenheid kunnen worden verkregen? Een tweede bezwaar was in Albanië de verhouding van den vorst tot bet volk. De andere nieuwgevormde stalen, Roemenië enz., stonden op een zekere hoogte van cultuur; onder de meer aan zienlijke standen heerschten Euro- peesche zeden. De afstand tusschen volk en vorst was daar niet zoo groot als in het bovendien voor de meerderheid Mohammedaansche Alba nië. De vorst moest daar een vreem deling blijven, want bet onderscheid in levensbeschouwing is te groot. Hij scheen er zich dan ook niet op toe te leggen de bevolking nader te treden en men verhaalt zelfs, dat zijn hof maarschalk Von Trotha, Essad pasja als een parvenu over den schouder aanzag, denk eens, den machtigen heer van Midden-Albanië! Een ander klein feit. Bij de troonsbestijging van vorst Wilhelm werden over geheel Albanië portretten van den vorst en zjjn gemalin verspreid. Dat van de vorstin stelde deze als gedecolleteerd voor. Wat moet dat een veront waardiging hebben gewekt bij de Mohammedanen, die hun vrouwen nooit toelaten in 't openbaar te ver schijnen dan tot het topje van haar neus bedekt Vorst Willem is in Albanië onmo- 32) door E. Bennett (uit het Engelsch.) »0, zeker wel," zei de heer Levy. Ik heb eens een electri- ache barkas gekocht op de Theems, op vrijwel dezelfde manier en 't bleek later een van de meeat voordeelige inkoopen te zijn geweest die ik ooit in m'n leven had gedaan. Dus 't is een louter toeval, dat u op 't oogenblik eigenaar -is van dit hotel?" //Een louter toeval 't is alleen gekomen door een bief stuk en een flesch stout." //Hmbromde de heer Sampson Levi, terwijl hij nadenkend over zijn driedubbele kin streek. //Om op Prins Eugen terug te komen," zei Racksole, //ik verwachtte Zijn Hoogheid hier. De Hof-apartementen waren voor hem in gereedheid gebracht. Denzelfden middag toen de jonge Dimmock stierf, had hij hier moeten zijn. Maar hij is niet gekomen en ik heb er niets van gehoord waarom hij is weggebleven en in de couranten heb ik zijn naam ook niet gezien. Wat hij hier in Londen kwam doen weet ik niet." »Ik zal 't u vertellen," zei de heer Sampson Levi, «hij kwam hier om een leening te sluiten." //Een Staatsleening //Neen een particuliere leening." //Met wien?" »Met mij, Sampson Levi. U zet een verwonderd gezicht. Als u wat langer in Londen had gewoond, zou u weten, dat ik juist de persoon was waar de Prins naar toe zou gaan. Misschien is 't u onbekend, dat ze me onder de handelslui triviaal weg den //Hof-geldschieter" noemen, omdat ik leeningen sluit met de mindere, tweede rangs Prinsen in Europa. Ik beu effecten-makelaar, maar mijn voornaamste bedrijf is het onderhandelen met de kleine Europeesche hoven omtrent geldelijke aangelegenheden. Nu, kan ik u wel in vertrouwen vertellen, dat de Prins-troonopvolger van Posen heel driDgend een millioen noodig hadhij had 't noodig op een bepaalden datum en hij wist dat als de zaak niet binnen een zekeren tijd was geregeld, hij dat bedrag onmogelijk op dien bepaal den datum zou kunnen krijgen. Dat is de reden waarom 't me zoo verwondert dat hij niet hier is." «Waar had hij een millioen voor noodig?" //Schalden," antwoordde Sampson Levi laconisch. 1/Van hem zelf?" //Zeker." //Maar hij is op z'n best dertig jaar oud." //Wat zou dat? Hij is niet de eeuige Europeesche Prins, die in een dozijn jaren een millioen of zoo schuld heeft ge maakt. Voor een Prins is zoo iets net zoo gemakkelijk als het eten van een sandwich." ii En waarom heeft hij zoo in eens 't besluit genomen die schulden af te doen?" //Omdat de Keizer en de ouders van zijn aanstaande geen toestemming willen geven tot zijn huwelijk voordat hij dat heeft gedaan I En daar hebben ze gelijk in. Hij zal met een schoon blaadje moeten beginnen, of Prinses Anna van Eckstein- Schwartzhurg zal nooit Prinses van Posen worden. Zelfs nu weet de Keizer volstrekt niet hoe hoog het bedrag wel is van Prins Eugen's schulden. Als hij 't wist I" //Maar zou de Keizer die voorgestelde leening niet te weten komen «Neen, althans niet onmiddellijk. Daar zou wel voor gezorgd kunnen worden. Ik heb die zaakjes wel meer bij de hand gehad, weet u." De heer Sampsen Levi lachte. //Na het huwelijk zou 't wel mogen uitlekken. En Prinses Anna heeft een heel aardig fortuin! Nu, mr. Racksole," ging hij, op eens van toon veranderend, voort, //waarheen veronderstelt n dat Prins Eugen verdwenen is? Want als hij vandaag niet voor den dag komt, kan hij dat millioen niet meer krijgen. Van daag is de laatste dag. Morgen zal het geld voor een ander doel worden gebruikt. Natuurlijk ben ik niet alleen in deze zaak betrokken en mijn vrienden hebben ook iets te zeggen." nU vraagt me waarheen ik denk dat Prins Eugen verdwe nen zou zijn?" //Ja, dat vraag ik." //Dus u houdt 't voor een werkelijke verdwijning?" Sampson Levi knikte. «Daarvoor houdt ik 't," zei hij, «als ik het een met het ander in verband breng. Die Dimmock- zaak is heel zonderling heel zonderling, dat moet ik zeggen. Dimmock was eenigszins verwant aan de Posensche familie. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1