BINNENLAND Plaatselijk Nieuws. gelijk, zelfs al zouden bem thans nog overwinningen beschoren zijn over de opstandelingen. Als deze een Moham- medaanscben vorst wenschen, komt dat niet uit godsdienstige oorzaken voort, maar uit de overweging, dat een Oostersche vorst hun zeden en denkbeelden zal begrijpen. Want in weerwil van het verschil io nationaliteit vormen de Mohammedanen van Bos nië tot Perzië één volk, met gelijke zeden, gebruiken en levensopvatting Maar ook een Mohammedaansch vorst zou den tegenwoordigen toestand niet kunnen verbeteren. Daartoe ZOU' den zelfs het genie van een Bismarck en de doortastendheid van een Napo leon niet in staat zijn, wanneer niet naar evenredigheid machtsmiddelen ten dienste staan. Dus, militaire be zetting voor 't geheele land is noodig, Want zelfs de diplomaten gelooven niet, dat een vlootdemonstratie eenig gevolg zal hebben. Misschien zou, voldoende beschermd, de vorst, in 't land kunnen blijven, maar 't zou onbillijk zijn de bevolking in 't onder houd van een vorst te doen voorzien, die nooit voor 't volk een vorst kan zijn. Zondag zal in de Hofkapel ten paleize Het Loo een godsdienstoefe ning worden gehouden in de Fransche taal, waarbij als voorganger zal op treden prof. Frank Thomas uit Genève. Portretten der Koninklijke familie I Naar wij vernemen, heeft mevr. v. DuylScbwartze de opdracht ge kregen de portretten te schilderen van H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Juliana. Deze portretten zijn bestemd om opgehangen te worden in de grafelijk gebouwde zaal op het Paleis Het Loo Sland.J Wijziging Leerplichtwet I Aan de Tweede Kamer is een adres gezonden door het hoofdbestuur van bet Nederl. Onderwijzers-Genootschap, waarin gezegd wordt dat het met belangstelling heeft kennis genomen van de wijzigingen, welke bij nota van wijziging door de Regeering zijn aangebracht in het wetsontwerp tot wijziging der leer plichtwet dat het de voorgestelde wijzigingen, op welke met nog andere wijzigingen door het hoofdbestuur bij adres van 13 December 1913 is aangedrongen zeer zeker een verbetering van de leerplichtwet acht dat het echter met leedwezen ziet, dat niet tegemoetgekomen is aan de volgende wenschen: a. de leerverplichting worde maar twee jaar verlengd en eindige nimmer voor bet einde van den cursus. b. kinderen van bon, die een vaste woonplaats missen, zijn gedurende een bij de Wet bepaald aantal jaren leer plichtig in dien zin, dat zij gedurende een bepaald aantal schooltijden het onderwijs moeten bijwonen, c. leerlingen, die bij bet lager onder wijs of bij het herhalingsonderwijs den geregelden gang bemoeilijken, moeten kunnen worden verwijderd. d. de artikelen 13, 14 en 15 ver vallen. e. de postvrijdom worde uitgebreid tot de correspondentie van de hoofden van scholen met de ouders en ver zorgers der leerlingen en die hoofden van scholen onderling. f. het herhalingsonderwijs worde verplicht gesteld gedurende bet tijd vak van twee jaren, onmiddelijk vol gende op het eindigen van den leer plicht wat het gewone onderwijs betreft g. aan de gemeentebesturen worde de verplichting opgelegd, voedsel en kleeding te verstrekken aan school gaande kinderen voor wie daaraan behoefte bestaat; redenen, waarom het de vrijheid neemt onder verwijzing naar de moti veeringen in voornoemd adres aan de Kamer beleefd te verzoeken mede te werken tot een dusdanige wijziging der leerplichtwet, dat ook bovenge noemde wenschen in vervulling komen. Ook daar ernstige klachten over- inspectenrs op den arbeid! Naar aanleiding van een bij de Kamer van Koophandel te Leiden inge komen klacht van een fabrikant bevestigd trouwens door gelijksoortige klachten van anderen waai bij werd gewezen op de kwellende als men wil plagerige maatregelen, die in den laatsten tijd onnoodig door de inspecteurs op den aibeid op de groot industrie werden toegepast, besloot de Kamer aan den betrokkene mede te deelen, dat de Kamer, die klacht be amende, bereid zou zijn in overwe ging. te nemen een voorstel om in te grijpen en zich tot de bevoegde auto riteiten te wenden, mits eerst door de Leidsche Industrie de noodige ge gevens aan de practijk ontleend zou den worden bijeengezameld en aan de Kamer zouden worden verschaft die met al deze speciale gegevens ge wapend, zich sterk gevoelende, met grond pogingen zou kunnen aanwen den om in den toestand verbetering te brengen. De ouderdomsrente. Het bestuur van de Rijksverzeke ringsbank heeft den Minister van Landbouw enz., meegedeeld, dat het aantal gevallen, waarin na toekenning van een ouderdomsrente aan het be stuur bleek, dat de rente verkregen was op grond van onjuiste inlichtin gen, uiterst gering is. Voor het uit lokken van een strafvervolging waren, enkele gevallen uitgezonderd, naar het oordeel van het bestuur geen termen. In enkele gevallen deed het bestuur de rentecommissie een onder zoek instellen of er aanleiding bestond tot het uitlokken van een strafver volging. Dat onderzoek is nog han gende. Van de zijde van bet bestuur is met uilzoudering van eeu geval op dit oogenblik nog geen strafvervolging aanbangig gemaakt. Het bestuur heeft een tweetal renten ingetrokken, op grond dat de gegevens, waarop de toekenning berustte, nader onjuist bleken. Zooals de Minister in de vergadering der Kamer van 23 Decem ber j.l. meedeelde, is, naar zijn oordeel, de Bank daartoe niet bevoegd. Het bestuur wilde de vraag door den rechter doen uitmaken. De rechter heeft nog geen uitspraak gedaan. Het ligt in de bedoeling van het bestuur geen andere rente in te trekken, voordat de rechter uitspraak heeft gedaan. Overste Thomson! Men verwacht dat de been- en terugreis van het pantserschip «Noord- Brabant" dat te Durazzo het stoffelijk overschot van majoor Thomson aan boord zal nemen ter overbrenging naar Nederland, ongeveer 3 weken zal vorderen zoodat de lijkbaar tegen 10 Juli op vaderlandscben grond kan zijn. De kapitein der maréchausée Thomson, broeder van den overledene, maakt de terugreis op de Noord- Brabant" mede. Tengevolge van deze uitzending be hoeft het heusche aanbod der Oosten- rijksche Regeering van het vervoer van het lijk per torpedoboot naar Triest niet aanvaard te worden. Aan den beer M. Boer vertegen woordiger van het HaagscheIllustratie- bureau is vergund a./b. van de «Noord Brabant" de reis naar Durazzo mede te maken tot het doen van pliolo- grafische opnamen. Coers' Liederen van Groot-Nederland. Het beeft H. M. de Koningin-Moe der behaagd de Koninklijke Vereeni ging: Het Nederlandsche Lied onder Hare Bescherming te nemen en den titel van Beschermvrouwe der Ver- eeniging te aanvaarden. De Koninklijke Vereeniging: Het Nederlandsche Lied beeft aan bare leden een bundel Liederen van Groot- Nederland, verzameld door F. R. Coers Frzn. gezonden en wel Zee vaartliederen, bestaande uit: Wie gaat met ons mee over zee? (Een liedje van de Zee) Ferme jongens, wakkre knapen. (Naar Zee). De kabels los de zeileu op De beste stuurlui staan aan wal. (Stuurlui). Heb je van de zilveren vloot. (Piet Hein). Kind'ren van de groene baren (Van Speyk). Ik zing er van een Ruyter koen. (De Ruyter). De wind waait uit den oosten. (Schip- persdeun) Triomf! Jde vreugde stijge in top. (De nieuwe haring). De Eembode schrijft: Van onder af begonnen, zal de ver betering der positie van hen, die in gemeentedienst zijn of zich aan de behartiging haren belangen meer direct wijden, tot in de hoogste rangen worden voortgezet. Zoo zal b.v. de verbetering der wethouders-salarissen, waarop reeds meermalen werd aangedrongen ter hand worden genomen en is een verhooging van de jaarwedden van burgemeester en gemeente-secretaris ingaande 1915 zeer waarschijnlijk. De muziekvereeniging «Harmonie' alhier, directeur de heer Stoetzer, zal op 24 Juni as., des avonds 8 uur ter gelegenheid van het 10-jarig jubileum dier vereeniging, eene open bare muziekuitvoering geven in de gemeentelijke muziektent in het plantsoen. Het concert der Amersfoortsche muziekvereeniging werd gisteravond voor de laatste maal gedirigeerd door den heer J. A. Jochems, die na ruim 20 jaren directeur dier vereeniging te zijn geweest tegen 1 Juli als zoo danig zijn ontslag heeft genomen. Het Maartnummer van «Rosarium' geeft, met een plattegrond, een zeer gedetailleerde beschrijving van bet Amersfoortsche rozenpark, dat ruim 4000 M' groot is en beplant met 2250 rozen in 200 variëteiten boven dien zijn een 3P0'0;-tal rozen in potten geplaatst als reserve voor planten die in den loop van den winter moch ten dood gaan. De stichting van het park is mogelijk gemaakt door de welwillende medewerking van een 20 tal beroepskweekers, wier namen worden vermeld op de bordjes, ge plaatst bij de door hen geschonken planten. Doordat het park anderhalf maal zoo groot is als dat te Utrecht, doet zich hier beter de gelegenheid voor tot het geven van een demonstratie van de verschillende manieren, waar op rozen in tuinen kunnen aange wend. Het is omgeven door een witge schilderd hek van 1 M.hoogte en 256 M. lengte en beplant met klim rozen. Het hek is geplaatst op den beganen grond; overigens ligt het geheele rozenpark, behalve het ge deelte bij het prieel aan den linker kant, 75 c.M. lager. In het midden is een flinke ge metselde bak met fontein aangebracht, diep 1 M. en met een middellijn van 3.50 M. In dezen bak zullen water lelies in verschillende kleuren worden geplant, terwijl kleurige goudvisschen er weldra zullen rondzwemmen. Over den bak worden nog twee elkander kruisende ijzeren bogen van 3.50 M. aangebracht, waarlangs de heerlijke klimrozen La Perle en Albéric Barbier zullen worden geleid. Deze zelfde klimrozen zullen tevens dienen voor bekleeding van het gedeelte van den fonteinbak, dat boven den grond uit steekt. Tot de fontein geven vier opho pende paadjes toegang. Langs deze paadjes zijn de volgende lei klim rozen geplantMrs. Flight, Cats, American Pillar, Anna von Riibsamen, Marco en Climbing Captain Christy. Overi gens bevat bet middelgedeelte van het park in hoofdzaak struikrozen en halfstammen. Dit middelgedeelte is aan beide zijden, aan den buitenkant der daarom been leidende paden, beplant en als het ware afgezet met een rij hoog- stammen, waartusschen slingers van klimrozen zijn geleid. Aan de ingangen, aan den kant van Soesterweg en Parallelweg, zijn groote ijzeren bogen geplaatst, be groeid met klimrozenTausendscbön, Dorothy Perkins, Albéiic Barbier en Léntine Gervais. In het midden van de korte zijde, aan de Puntenburgerlaan, is een prieeltje van wit houtwerk, begroeid met klimrozen Albéric Barbier. Ter weerszijden van de daarheen leidende steenen trappen groeien leirozen Lady Gay en the Farquahr, geleid langs ijzerdraad aan houten paaltjes. Daar tegenover is een pergola van 14 M. lengte, bestaande uit natuur- bout en beplant met klimrozen in 11 soorten. Het witgeschilderde hek, dat bet rosarium omgeeft, is verdeeld in 4 vakken, terwijl in elk vak langs het hek 12 a 16 klimrozen zijn geplant, welker namen op bordjes aangegeven zijn. In het rozenpark zijn, over ver schillende grootere vakken verdeeld, 146 perken aangebracht, ieder met 10 a 18 struikrozen. Ook langs den buitenrand binnen het hek bevinden zich perken met struikrozen. Tusscben de perken zijn binnenin het rosarium in hoofdzaak balfstam- rozen geplant, en in den buitenrand uitsluitend boogstamrozen. De middelvakken zijn beplant met stam- en struikrozen, terwijl rondom deze vakken langs dunne ijzeren staven op pl.m. 40 c.M. boven den grond leirozen zijn aangebracht. In de groote buitenvakken staat in het midden een tuinvaas, om welker voet polyantha's zijn geplant. Elk dezer vakken bevat vier flinke peiken struikrozen het zijn dus alle kleine rozentuinjes op zich zelf, die aantoonen boe men in kleine stads tuintjes aardige rozengroepjes kan maken. Ten slotte zij vermeld, dat in het park op verschillende plaatsen fraaie banken gelegenheid zullen geven tot een rustig zitje. Eenige van die banken werden geschonken door «Vreemde lingenverkeer®, de andere zijn aan gebracht voor rekening van «Nos jungunt rosse®. De nachtvorst van 2 op 3 Mei heeft veel schade toegebracht vooral aan de stamrozen, doch het mooie weder van de laatste paar dagen beeft weer veel goed gemaakt. Zeer terecht zeide jhr. Mock Zater dag bij de overdracht, dat dit geschenk afwijkt van andere geschenken in zoover het op het oogenblik 'van de aanbieding niet op zijn mooist is. Als eenmaal de leirozen goed zullen zijn aangeslagen en de klimrozen zich zullen hebben geslingerd om .'ijzer- draad en latwerk, zal een kostelijk vertoeven wezen in deze rozengaarde Door de afd. Amersfoort van de Ned. Vereeniging «Ooze vloot® werd een circulaire van den volgenden inhoud verspreid «Op 17 November 1913 werd te Amersfoort eene afdeeliog gesticht van de vereeniging «Onze Vloot® welke vereeniging zich ten doel stelt de belangstelling in de Nederlandsche oorlogsvloot op welke de Nederlander in vroegere jaren terecht zoo trotsch was, te doen herleven. De groote -belangen, welke het geheele Nederlandsche volk, niemand uitgezonderd, heeft bij het behoud van ons Nederlandsch-Indië, gaan hand in hand met onze belangen bij eene krachtige oorlogsvloot. Ieder Nederlander kan, als hij wil, helpen om het hiei boven aangegeven doel te bereikenzulks is niet alleen een zijner eerste plichten als vader lander, maar het is ook zijn eigen belang, dat hem tijdig dient aan te sporen zijne krachten, hoe gering ook, in te spannen om onze Marine te doen herleven en weder populair te maken. De vereeniging «Onze Vloot« stelt zich voor dit doel te bevorderen door het houden van lezingen, bet ver- toonen van lichtbeelden, het bezich tigen van oorlogsschepen, kortom door hare leden zooveel mogelijk kennis te doen nemen van al wat op de Marine betrekking heeft. Hare afdeeling te Amersfoort telt nog slechts 110 leden en zij doet thans een beroep op alle stadgenooten om door lid te worden van de ver eeniging «Onze Vloot« de Amers foortsche afdeeling iri haar werk te steunen.® Woensdagochtend werd in open bare zittiDg van het Kantongerecht de nieuwbenoemde Kantonrechter Mr. W. van Son gëinstalleerd. Bij deze installatie waren tegenwoordig de Kantonrechter-plaatsvervaogers, de burgemeester, de commissaris van politie en de Rijks- en vele Gemeente veldwachters uit het Kanton. Mr. A. Traa oudste Kantonrecbter- plaatsvervanger, die deze zitting presi deerde, deed door den grifïier Mr. P. H. F. Bijl de Vroe de acte van beëediging, welke op 10 Juni plaats had, voorlezen en heette daarna den nieuwbenoemde van harte welkom onder het uitspreken van den wensch dat het bem gegeven mocht zijn met evenveel voldoening zijn ambt alhier te bekleeden als in zijn vorige stand plaatsen. De ambtenaar van bet openbaar ministerie Mr. A. N. Fabius sprak den wensch uit dat bij even aangenaam zou mogen samenwerken met den nieuwen functionairis als met diens voorganger. Daarna dankte Mr. van Son beide sprekers voor hunne waardeerende woorden en sprak zijne erkentelijkheid uit voor de tegen woordigheid van het hoofd der ge meente, de commissaris en de ambte naren van Rijks- en gemeente-politie met wie het bem een genoegen zou zijn nader kennis te maken. De heer A. C. Koppejan werk tuigkundig ingenieur heeft zijne functiën ais directeur der gemeente bedrijven aanvaard. De heer Mr. C. M. van Voorst Vader, advocaat alhier, is benoemd tot griffier bij het Kantongereoht te Kampen. De klerk der posterijen en tele grafie le kl. W. F. Heusen is van Culemborg naar hier overgeplaatst. De heer J. Bast is benoemd tot lid der Jury van de te Amsterdam te houden Internationale Bakkerij- tentoonstelling. De dames C. J. C. van Andel en M. J. D. van Andel verwierven de akte van bekwaamheid als onder wijzeres. Bij Kon. Besl. is de vaandrig C. E. van Dam benoemd tot reserve 2e luitenant bij het 5e regiment infanterie. Bij Kon. Besl. is de heer Mr A. van Traa herbenoemd als Kanton- rechter-plaatsver vanger in het Kanton Amersfoort. Door de slechte toestand van den vloer zakte Donderdagmiddag de poelier Driënhuizen door den zolder van zijn pakhuis in de St. Jorisstraat. Na door dokter Kamerling voor- loopig te zijn verbonden werd de patiënt naar zijne woning vervoerd. Aan de «Centrale® eierveiling der V. P. N. alhier werden gisteren aangevoerd 27808 eieren. Bij levendige handel werden de navolgende hooge prijzeu besteed voor kippeneieren 4.15—5.40 voor eendeneieren 4.304.40, voor kalkoen eieren 8.en voor parelhoeneieren 4 Amersfoort is op het Kegel concours te Utrecht niet gelukkig geweest. Slechts twee stadgenooten mochten een prijs behaleu n.l. de heer G. de Jager den 6en serie prijs perso neel met 93 houten en de heer H. Brandsen een dagprijs met 39 houten. De R. K. Volksbond en de R. K. propagandaclub zullen a.s. Zondag avond op feestelijke wijze den dag herdenken, waarop tien jaar geleden door Paus Leo XIII zijn encyliek «Rerum Novarum" werd vastgesteld. Als feestredenaars zullen optreden de Kapelaans P. J. van Schaik en A. Schaars, terwijl een dameskoor en de harmonie van den Volksbond het feest zullen opluisteren. Zondagavond zal de Religieus- Socialistische bijeenkomst in Ons Huis geleid worden door den beer J. Keu len, leeraar gymn. en H. B. S. te Kampen, met het onderwerp: «Het Evangelie der Aarde". Den 19en Juli zal op «Het Stort" een openlucht-samenkomst plaats heb ben, waar als sprekers zullen optreden dr. v. d. Bergh van Eysinga uit Zulfen en waarschijnlijk Enka (mej. v. d. Vlies) uit Schiedam. De volgende Zondagavond-bijeen komsten zullen geleid woiden door ds. v. d. Heide uit Britswerd (12 Juli), ds. N. J. C. Schermerhorn, N. Niedorp (26 Juli), ds. de Ligt, uit Nunen (2 Aug as. Bruins uit Stiens(16 Aug.), Enka (23 Aug.), ds. M. J. F. Scbön- feld, uit Warga (30 Aug.). «Amersf. Dagbl.« Lijst van brieven en briefkaar ten, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het Postkantoor Amers foort gedurende de le helft der maand Juli 1914. Brieven (Binnenland.) A. Bijl de Vroe, mej A A. Gillissen, K. H. Heysgild, Hoogendorp, A. Jansen, Haag. Hilversum. Veenendaal. Zeist. Bussum. Mej. A. M. Slof, Leeuwarden. Leo Spierings, R'dam. Briefkaarten (Binnenland.) G. v. Bekkum, A'dam. E. de Boer, Wed. F. Hansath, F. de Jong, Nijmegen. Mej. M. Kranen, Amersfoort. Mej. W. Mark, Hilversum. Gerritsma Moordorll, Zwolle. J. H. C. van Slooten, Arnhem, Treurekamp, A'dam. 3 Zonder adres. Brieven (Buitenland.) Jo Kroning, London. A. van Rossum, Rustenburg Lakemond. Meuden Stockuma, Nice. Mej. J. Weitgens, Bad Nauheim. Briefkaarten (Buitenland.) A. Beekman, J. Schaafsma. Hamburg. Duitschland.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2