Plaatselijk Nieuws. schoone wasch opbergen, soms kinde ren oppassen. De groote massa van de politieke bannelingen wordt geleverd door de dwangarbeiders, die hun tijd in de kantorga (bagno) hebben uitgediend. Ieder jaar brengt honderden van zulke ontslagen gevangenen. Op enkele, geringe uitzonderingen na, zijn het lieden, die door het in de katorga heerschende stelsel zijn verminkt, zenuwlijders, uitgeteerde zwakkelingen, ondermijnd door allerlei chronische ziekten. Om in hun ballingsoord aan te komen, moeten z(j te voet een langen en moeilijken weg afleggen, zonder een «kopeke* op zak. Het heele vermogen van zulk een balling bestaat in de gevangeniskleren, die hij aan heefteen kiel, een broek, klompen, een hoed en wat ondergoed dat is het kapitaal, waarmede hij zijn nieuwe leven moet beginnen. Geluk kig is hij, die in het oord, waarheen 't lot hem gejaagd beeft, kameraden vindt, die hem althans in de eerste dagen kunnen helpen. Maar dan? In plaats van te kunnen uitrusten van het ziel en lichaam sloopende katorga leven en genezing te kunnen zoe ken voor lichaam- en zenuwlijden, moet bij al werkzoekend, een honger lijdersleven lijden, een leven dat den zwakken banneling verteert. Voor ieders oog staat van den eersten dag af het vreeselijke schrikbeeld, onver mijdelijk en prozaïsch waar vind ik onderdak? hoe kom ik aan eten? Tegenwoordig trachten de politieke ballingen hun overigens onafwendbaar lot te verzachten door het organi- seeren van vereenigingen voor onder- lingen steun. Voortdurend worden ondersteuningskassen opgericht, ook goedkoope kosthuizen, leeskamers, boekerijen- met gezamenlijke abonne menten op tijdschriften en dagbladen. Is er iets natuurlijkers en onschul- digers te bedenken Welk gevaar kunnen zulke stichtingen opleveren voor de Russische Regeering? Maar de Russische administratie kent slechts één stelregelvernietigen en verbie den en vervolgt de philanthropische stichtingen mgf woede. Elk oogenblik hooren wij dat er een organisatie is ontbonden, en de leden daarvan ge vangen genomen of naar elders ver bannen. Toch blijven er bestaan en komen er weer nieuwe, soms in het geheim, en verdwijnen spoorloos, als 't noodig is. Die vereenigingen ver dienen zeker de ondersteuning van allen, die weten wat vrijheid is. Er is evenwel nog een beter middel om de ellende te verzachten, 't ge brek aan werk te verhelpen en den ballingen het mogelijk te maken van hun arbeid te leven. Dit middel be staat in het oprichten van coöpera tieve industriëele ondernemingen. Dit denkbeeld is afkomstig uit de oorden der ballingschap zelf, vanwaar her haaldelijk aanzoeken komen om hulp voor het oprichten van zeepfabriekjes, coöperatieve moestuinen, aanschaffing van werktuigen, het bouwen van een molen, enz. Aan de bestaande onder steuningskassen werden door de dui zenden ballingen, wien het aan alles, ook bet meest noodzakelijke,ontbreekt, zulke hooge eischen gesteld, dat zij niet in staat zijn om zulke groote sommen ais één, twee, drie honderd gulden uit te geven voor productieve doeleinden. Maar er is boop, dat de steeds stijgende bijdragen der buiten- landsche hulp-organisaties ook in staat zullen zijn, om den armen ver- baonenen bij te staan in hun worste ling om het recht op leven. Maar niet alleen lichamelijke ellende pijnigt den balling. Overal doet zich een niet minder pijnlijken azedelijke honger* gevoelen. Telkens komen er smeekbeden om toezending van boe ken, tijdschriften, dagbladen. Het is van groote beteekenis ook aan die beden gevolg te geven. Immers, 't is even noodzakelijk de ziel van zijn naaste te bewaren, hem te behouden voor de maatschappelijke cultuur, als hem een stuk brood te verschaflen. Agenda van de openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Vrijdag 26 Juni 1914, des avonds ten 8 ure. 1. Benoeming van een onderwijzer aan school D. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van verlof wegens ziekte aan den onderwijzer aan school E. J. Meyer. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van eervol ont slag aan Mejuffrouw H. C. Koensz, onderwijzeres aan school G. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om dit jaar aan het gymnasium geen overgangsexamens te houden en de regeling van de bevordering van de leerlingen en het staken der lessen aan het College van curatoren over te laten. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der verordening regelende de jaarwedden van de onder wijzers bij het openbaar Lager Onderwijs. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van het Reglement op het Middelbaar Onderwijs. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verhooging van het bedrag uit te betalen voor het schoonhouden der Hoogere Burgerschool. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot in gebruik geving van een terrein aan de voorloopige Commissie tot het oprichten van een Speel- en Sport terrein. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot overname van een strook grond op den hoek van den Utrechtschen- weg en Jacob van Campenlaan van den Heer U. J. N. Doornbos. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van een strook grond langs de Kortegracht van H. Berg. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van grond aan W. van der Linden en P. H. G. Montenberg. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van grond aan G. van Hoogevest. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van grond aan W. F. Wagtho. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om het terrein van de Groen markt te trekken by den Hof en de groentenmarkt te verplaatsen naar het Havik. 15. Rapport van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van het adres van „De Amersfoortsche Bestuurdersbond i. z. toezicht op klim- en steigermateri aal. 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling der verordening, regelende de voorwaarden voor de leve ring van electrischen stroom door de Ge meente Amersfoort. 17. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling der Installatie voorschriften als bedoeld in de verorde ning, regelende de voorwaarden voor de levering van electrische energie door de Gemeente Amersfoort. 18. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot goedkeuring van het ontwerp plan van aanleg van het hoog- en laag spanningsnet voor het electriciteitsbedrfjf. 19. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der verordening op het beheer der Gasfabriek en Water leiding van de Gemeente Amersfoort. 20. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van verschillende verordeningen de bedrijven rakende. 21. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot goedkeuring van de rekening der Maatschappij tot Bevordering der toonkunst (Afdeeling Amersfoort) inzake Volkszangonderwijs over het jaar 1913. 22. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot goedkeuring van de rekening en verantwoording over 1913 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort. 23. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der gemeentebe- grootingen dienst 1913 en 1914. 24. Staten van oninbare posten der in komsten belasting dienst 1911, 1912 en 1913 en der straatbelasting dienst 1913 25. Vaststelling kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen dienst 1914. Aan hun voornemen om bij de Begrooting voor 1914 een voorstel te doen tot verbetering der sala- rieering van bet personeel van het openbaar Lagor onderwijs waar voor een ontwerp toen reeds in ge reedheid was gebracht hebben B. en W. om welbekende redenen, toen geen uitvoering kunnen geven, Thans doen zij dat voorstel, waarin slechts eeD enkele verandering is gebracht. Het schijnt B. en W. niet noodig, ter motiveering van dit voorstel in breede beschouwingen te tieden; het houdt eenvoudig in een verbetering van de materieele positie van het onderwijzend personeel. Slechts op een tweetal punten, waar afwijking van de bestaande verordening kan worden geconstateerd, wordt de aan dacht gevestigd. De bestaande regeling geeft voor het bezit van de hoofdakte f125. en voor het bezit van een bijakte, zoo van de bevoegdheid gebr uik wordt gemaakt, f150.Voor dit onder scheid hebben B. en VV. geen ge gronde motiveering kunnen vinden, waarom de vergoeding voor de hoofd akte is verhoogd. Onder de bijakte was niet begrepen die voor de Wiskunde. De bevoegd heid tot het geven van dit onderwijs kan thans alleen worden verkregen door het bekomen van de daarvoor ingestelde akte van bekwaamheid daarom schijnt het B en W. in over eenstemming met de gedachte, die aan de verordening ten grondslag ligt, die akte afzonderlijk te betalen en gelijk te stellen met de akten voor 1, m en n. Tot het indienen van dit voorstel was reeds besloten, toen eenige adressen inkwamen. De kennisneming daarvan heeft B. en W. geen aan leiding gegeven, hun ingenomen stand punt te herzien, behoudens het op nemen van de akte p in artikel 8; evenmin hebben zij aanleiding kunnen vinden, in beschouwingen te treden over de aangevoerde argumenten. Het thans aangeboden voorstel zal eene meerdere uitgaven vorderen van rond f 10.000. De verordening, tot regeling van het getal en de bezoldiging van het onderwijzend personeel aan de open bare scholen voor Lager onderwijs in de Gemeente Amersfoort zooals die nu wordt voorgesteld luidt als volgt: Artikel 1. Aan bet hoofd van elke openbare school slaat een onder wijzeres) aan wie(n) toezicht en beheer over de geheele school is op gedragen en die den titel voert van Hoofd der school. Onder hem (haar) zijn onderwijzers(essen) werkzaam Het aantal onderwijzers(essen) wordt aan elke school, met inachtneming der bepalingen van de Wet tot rege ling van het Lager onderwijs, door den Gemeenteraad geregeld na de Hoofden der scholen gehoord te hebben. Art. 2. De jaarwedde bedraagt voor hen. die aan het hoofd geplaatst zijn van school A en C f1500f1900, school B f 1300f 1700, school D, E, F en G f1200 -f1600. De minimum-jaarwedde wordt 4 keer met f75.eti daarna 2 keer met f50.verhoogd, telkens na twee jaren dienst. Al3 diensttijd komt in aanmerking de tijd vóór en na de invoering der Wet var. 17 Augustus 1878 fStaats- blad no 127) doorgebracht in dienst als Hoofd van openbare of bijzondere Lagere scholen. De hoofden der scholen genieten bovendien vrije woning, zoo mogelijk met een tuin. Ingeval hun geen vrije woning kan verschaft worden, ont vangen zij eene vergoeding voor huis huur, welke f400 per jaar bedraagt. Art. 3. De jaarwedde van een onder wijzeres) die het Hoofd der school bijstaat, bedraagt f650—f1250. Do minimum-jaarwedde wordt 6 keer met f100 verhoogd, telkens na twee jaren dienst. Als diensttijd komt io aanmerking de tijd omschreven in art. 48' der Wet tot regeling van het Lager onderwijs. Art. 4. De onderwijzei (es) die het Hoofd der school bijstaat en die den rang van hoofdonderwijzer bezit, ge niet jaarlijks f 150 meer dan in artikel 3 bepaald is. Art. 5. De in de artikelen 2 en 3 vastgestelde verhoogingen en de in artikel 4 genoemde belooning van f 150 worden toegekend met ingang van den eersten dag der maand, vol gende op die, waarin de vereischte diensttijd of de rang van hoofdonder wijzer is bereikt. Art. 6. De onderwijzer, die het hoofd der school bijstaat, geniet, in dien hij gehuwd is of indien hij, niet meer gehuwd zijnde, één of meer eigen wettige kinderen heeft en den leeftijd van 28 jaar heeft bereikt, jaailijks eene tegemoetkoming in de huishuur ten bedrage van f50. De onderwijzeres, die het Hoofd der school bijstaat, geniet indien zij weduwe is met een of meer wettige kinderen en den leeftijd van 28 jaren beeft bereikt, jaarlijks eene tegemoet koming in de huishuur ten bedrage van f50 Onderwijzers(essnn) die deze tege moetkoming van de Gemeente Amers foort hebben genoten, blijven dit ge not behouden, zoolang zij onaf gebroken bij bet openbaar Lager onderwijs te Amersfoort werkzaam zijn en, wat onderwijzeressen betreft, zoolang zij niet hertrouwen. Ait 7. De onderwijzeres, bevoegd voor de nuttige handwerken voor meisjes, aan wie het onderwijs in dat vak buiten de gewone schooluren wordt opgedragen, geniet jaarlijks te dier zake eene belooning van f 100 tot f 150. De minimum-belooning wordt na het geven van twee jaren en daarna na bet geven van éen jaar onderwijs in dat vak aaD een openbare Lagere school te Amersfoort telkens verhoogd met f25. De bepaling, vervat in artikel 5 is tari toepassing. Aan haar, die overigens niet aan de school verbonden, met het geven van onderwijs in de nuttige handwer ken belast is, wordt, indien zij ge diplomeerd is, de belooning genoemd in de eerste 3 alinea's, en indien zij ongediplomeerd is, een belooning van f75 in het jaar toegekend. Art. 8. Aan de(n) onderwijzer(es) die behalve met het gewone Lager onderwijs, aan de school, waaraan zij verbonden is, daartoe bevoegd, nog belast wordt met het onderwijs in een of meer vakken onder letter 1, m, n en p genoemd in artikel 2 der Wet van 17 Augustus 1878 (Staats blad 127) kan voor elk vak worden toegekend een som van f 150 'sjaars als maximum en in de vakken o, q en t de som van f50 als maximum. Behalve de in het eerste lid van dit artikel vermelde sommen kan aan de(n) onderwijzer(es), die in het bezit is van de bevoegdheid tot bet geven van Middelbaar onderwijs in een of meer der vakken 1, m, n en p van art. 2 der Wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad 127) bovendien eene toe lage van f 100 'sjaars worden toe gekend voor elk vak, waarvoor hij (zjj) de middelbare bevoegdheid bezit, indien hem (haar) het geven van lessen in dat vak aan de school, waaraan hij (zij) verbonden is, wordt opgedragen. Art. 9. Indien het geven van onder wijs, in een der vakken onder letter h en s, genoemd in artikel 3 der Wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad 127) wordt opgedragen aan een onder wijzeres) overigens niet aan de school verbonden, zal voor het geven van onderwijs in ieder dier vakken f 150 'sjaars worden toegekend. Art. 10. Aan eiken onderwijzer of elke onderwijzeres, belast met het geven van herhalingsonderwijs wordt behalve de vaste jaarwedde een be- looDing van f30 voor ieder wekelijksch lesuur per cursus voor meisjes en f35 voor ieder wekelijksch lesuur per cursus voor jongens toegekend. Aan het Hoofd van het herhalings onderwijs wordt boven die belooning een bedrag van f125 toegekend. Art. 11. De Gemeenteraad behoudt zich voor, om naar aanleiding van bijzondere omstandigheden, met in achtneming der wettelijke voorschrif ten, aan onderwijzers en onderwijze ressen personeele toelagen of beloo ningen te verleenen. Art. 12. Deze verordening treedt in werking op 1 Januari 1915. Alsdan vervalt de verordening vastgesteld bij Raadsbesluit van 30 Juni 1908, ge wijzigd bij besluiten van I November 1910, 20 Februari 1912,25 Juni 1912 en 29 October 1912. Door de heeren Gerritsen, Joris- sen en Oosterveen is het volgende voorstel bij den Gemeenteraad inge zonden »De ondergeteekenden, D.Gerritsen, J. W. Jorissen en M. N. R. Ooster veen hebben de eer, mede namens de andere leden van den gemeenteraad, met uitzondering van de wethouders, voor te stellen Gedep. Staten van Utrecht uit te noodigen te willen be sluiten tot nadere regeling van de jaarwedden van den burgemeester, de wethouders en den secretaris, en die te willen bepalen resp. op f 4000, f1500 en f3500, aanvangende op 1 Januari 1915. Een ontwerp-besluit, door uwe ver gadering vast te stellen, gaat hier nevens." Verschillende hoofdofficieren alhier in garnizoen zijn door H M. de Koningin-Moeder morgenmiddag aan tafel genoodigd. Die weinige woorden, in Nelly's groot, vliegend schrift, vulden éen heelen kant van het papier. Onderaan stond een Z. O. Z. Hij draaide het blaadje om en las toen den onder streepten volzin. nPS. Houdt u een oog op Rocco." "Ik zou wel eens willen weten wat het kind zich in 't hoofd heeft gehaald!" mompelde hij, terwijl hij het briefje in kleine stukjes scheurde en die in de prullemand gooide. Toen stapje hij, zonder eenig uitstel, in de lift die naar de benedenverdiepingen voerde, met het doel eens een voorloopige inspectie te houden over Rocco op diens eigen terrein. Hij voelde zich bijna niet in staat er iets van te gelooven, dat dit hoogst welwillende, deftige heerschap, die enthousiast op 't gebied der gastronomie, in de plannen en complotten van Jules en andere onbekende schurken zou zijn betrokken. Maar niettegenstaande dat, gehoorzaamde hij, uit kracht der ge woonte, aan de opdracht van zijn dochter, van wie hij zich overtuigd wist, dat ze een groote mate van slimheid en schranderheid bezat. De keukens van het Babylon-Hotel maken een van de wonderen uit van Europa. Slechts drie jaar voordat de thans vermelde gebeurtenissen plaats hadden, had Félix Babyion ze geheel nieuw laten in orde maken en de meest moderne uit vindingen, die Europa en Amerika gezamenlijk op dat gebied opleverden, hadden daar haar toepassing gevonden. De ver schillende keukens besloegen een kolossale ruimte. Alle muren en vloeren bestonden heelenal uit steen en marmer, zoodat ze eiken morgen evenals het dek van een oorlogschip konden worden afgewasschen. Soms werden er bezoekers naar die be nedenverdiepingen meegenomen, om de aardappel-schilmachine te zien, de nieuw uitgevonden bordendrager, het Babylon- braadspit (een bedenksel van Felix Babylon zelf), het zilveren braadrooster, het systeem omtrent controleeren en wijzigen van de verlangde kookhitte voor de verschillende spijzen en andere verbazingwekkende phenomenen op dat gebied. Soms, als de bezoekers 't gelukkig troffen, kregen ze ook den artist te zien die ijs omtooverde in vormen van menschen en dieren voor tafel-ornamenten, of den voornaamste der servet-vouwers van Londen, of den man die dagelijks nieuwe teekeningen bedacht voor pasteien en blanc-mangers. Twaalf chef-koks vol brachten hun arbeid in die keukens, geholpen door negentien assistents-chefs en een onnoemelijke schaar ondergeschikte helpers. Over al die personen regeerde Rocco, de hoogstaande, de ongenaakbare. Halfweg de in elkaar loopende rij keukens, had Rocco een kamer voor zichzelf, waarin hij die prachtige combinatiën vol oorspronkelijkheid uitdacht die wonderen op het gebied der gastronomie, die hem beroemd hadden gemaakt. Nooit kregen bezoekers een zweem van Rocco te zien in de keukens, maar een enkele maal, op een of anderen specialen avond, kwam de groote man wel eens op zijn eigenaardige, nonchalante manier, de eetzaal doorslenteren, om de compli- menten in ontvangst te nemen van de hotel-habitué's menschen van doorzicht en ervaring, die zijn buitengewoonheid erkenden. Theodore Racksole's plotselinge, onverwachte verschijning in de keuken veroorzaakte een lichte opschudding. Hij knikte tegen een paar van de chefs, maar zei tegen niemand een enkel woord en liep maar wat rond te midden van de massa koperen keukengereedschappen en wit-gemutste werkers. Eindelijk ontdekte hij Rocco, omringd door verscheidene met bewonderende blikken toekijkende chefs. Rocco boog zich over een pas gebraden patrijs, die op een blauwe schaal lag. Hij stak een vork in den rug van den vogel en hief dien met zijn linkerhand in de lucht. In zijn rechterhaud hield hij een lang, glinsterend vleeschmes, waarmee hij op 't punt stond een zijner wereldberoemde voorsnij-toeren te verrichten. In vier vlugge, juiste, met vaste hand toegebrachte sneden, scheidde hij de ledematen van den vogel, 't Was een bepaald kunststuk een kunststuk, dat alleen door een ervaren voor snijder behoorlijk zou kunnen worden gewaardeerd. De chefs lieten een gedempt applaus hooren en Rocco's lange, tengere figuur verdween in zijn eigen kamer. Racksole volgde hem. Rocco zat bij de tafel, met zijn eene hand voor de oogen; hij had Theodore Racksole's tegenwoordigheid niet opgemerkt. «Wat doe je, mr. Rocco?" vroeg de millionair glimlachend. «Oriep Rocco, met een gebaar van verontschuldiging opspringend. «Neem me niet kwalijk Ik was bezig een nienwe mayonnaise uit te vinden, die ik voor een zeker menu zal noodig hebben de volgende week." «Vindt u dergelijke dingen dan uit zoo zonder materiaal?" «Zeker. Ik bedenk ze eenvoudig. Waarvoor zou ik materiaal noodig hebben Ik weet precies hoe alles smaakt. Ik bedenk maar, bedenk maar en dan is 't afgeloopen. Dan schrijf ik 't op. Ik geef het recept aan mijn besten chef en de zaak is in orde! Ik behoef het zelf niet te proeven; ik weet van te voren hoe 't smaken zal. 't Gaat precies als bij het componeeren van muziek. Groote componisten componeeren hun werken niet aan de piano." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2